Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

germaine
17. čer 2011

Ahoj mikulko, jsem tu opět zas a mám další prosbu...už jsem jednou psala, nyní mám dotaz ohledně toho, zda se malý plně kojený může překrmovat..? Narodil se před 11.5. ve 37+2tt, o tři neděle dříve než měl...porodní váha 3300 gramů, což není málo, z porodky nás pustili s váhou 3150gr, za dva dny u DR při vážení měl 3220 gr. Při kontrolách měl první - přírůstek 270 gr, druhá - 290 gr,při poslední třetí - už 320 gr, to mu byl jeden měsíc a dva dny vážil již celkem 4420 gr ...je to hladovec, ale na druhou stranu někdy pije třeba jen pět deset minut...DR zatím řekla jen jednou, že to je dost, že dle tabulek by do 1m měl přibírat 250gr, po měsíci již jen 200gr, ale mám pocit, že dojde na to, že dostanu vynadáno, že ho překrmuju...jinak nyní jí většinou po dvou, třech hodinách, někdy i po čtyřech, ale teď v těch horkách se přihlásí i po hodině...mlíčka mám dost a dle DR zřejmě i dost silné, dělala si srandu, že bych uživila trojčata.

jo a ještě další věc dělá nám problém odříhávání - nakojím z jednoho prsa, nechám odkrknout, někdy to jde, někdy ne, poté malý začne řvát, musím dát z druhého prsa a zase kolotoč odříhnout a řev...přijde mi, že ho vždycky naštvu tím, že ho vzbudím, protože většinou udřímne a chce nechat v klidu, no a když neodříhne, tak potom dost často ublinkává a taky hodně škytkujeme....

Moc děkuju za odpověď, už jsi nám jednou pomohla 🙂

mikulka
autor
18. čer 2011

@kacci Tak přibral dost, ale mohl také vyrůst do délky, ne? 😉

VÝPOČET PRO TO, KOLIK BY CCA DÍTĚ MĚLO VYPÍT:

váhu v g vydělte 6. Výsledek vydělte počtem kojení za den a noc a vyjde vám výsledek, kolik by měl vypít na jedno kojení.
např.: Dítě váží 6000 g. 6000:6=1000. kojíte 7x denně. Tedy 1000:7=140 (cca). Má vypít 140 na dávku.
Někdy vypijí děti míň, někdy o něco víc.

U vás je to v pohodě, řekla bych, nepřepíjí se a nic. A i kdyby, ono to stejně nejde dítěti bránit a brát mu prso. Leda zkusit dát je jedno prso, jestli to bude stačit. Ale u vás bych to asi nechala.

mikulka
autor
18. čer 2011

@germaine Nevidím problém. Psala jsem výše výpočet, kolik má dítě vypít. Pokud nemáte váhu, stejně to nezjistíte.
Pokud dítě pije více, většinou k tomu má důvod, potřebuje více energie.
Já bych u vás nic neřešila, fakt mi připadá, že dělíte vše správně a děcko máte spokojené.

mikulka
autor
18. čer 2011

@germaine A s tím odříháváním to děláte správně. Asi se vzteká, že jste ho vzala na odříhnutí, ale bez toho to nejde. 😉

zvirka
18. čer 2011

@mikulka Ahojky, moc pěkná nová fotečka 😉

Chci se zeptat. Stále kojím 4x denně (2x ráno (po prvním ještě spíme), pak cca ve 14,00 a večer). Chtěla bych zrušit to odpolední kojo, malý si většinou jen cucne, dnes dokonce dělal scénu, že vůbec nechce a vyřval si "oblíbenější" pravé prso. Čím ale kojo nahradit? Baštíme dopoledne ovocný příkrm, oběd masozeleninový a v cca 16,30 jogurt. Kaše u nás nejedou, dá dvě lžičky a konec. Tak snad jestli pečivo s Lučinou nebo tak? To papá pěkně, akorát je to nadlouho, než kousky rozžužlá. Nebo je na to ještě malý? Díky moc za radu.

mikulka
autor
19. čer 2011

@zvirka Tak když malý to kojení nechce, tím líp, snáz se odbourá. Malýmu už je 9. měs., tak bych začala s učením na tekutiny. Pítko - tekoucí, netekoucí (to je, myslím nejlepší), nebo s brčkem..., nebo rovnou pití z hrnku. A dávala bych vodu, ředěné šťávy (hipp, hami, babylove apod.) nebo ovocné čaje. Pozor na přeslazené granulované čaje.

Kojení 3x denně by mělo stačit, pokud dáváš jogurt a třeba tvrdý sýr či lučinu.
Někdy se může dát k velkému jogurtu v jiné části dne i malý jogurtík třeba od nestlé. Tam je 110 mg vápníku.
Nevýhoda je, že tyhle dětské jogurtíky s UM jsou dost drahé.
Ale já je kupuju, dodneška. 😕

hribek
19. čer 2011

@mikulka ahojky prosim o radu, kojim 3,5tydenni mimco a posledni 2 dny me boli prsa - resp. po par minutach 5-10min me pri sani picha uvnitr prsa. nevis cim by to mohlo byt?je spatne prisata nebo je to pocinajici zanet? je to z obou prsou, z praveho to boli vic☹
diky moc za radu

zvirka
19. čer 2011

@mikulka Tak pijeme už dávno, od začátku příkrmů nabízím v hrníčku na učení z DM, už pije krásně, nevypije moc, tak asi 0,5-1 dcl za den, ale napije se trochu po každém jídle. Dávám převařenou vodu. Dneska naopak pil z prsa krásně, dokonce u něj usnul, což se stává jenom hrozně výjimečně. Tak zatím asi to odpol. kojení ještě nechám, dokud bude chtít, uvidím. Ještě chci znovu vyzkoušet tu kaši, když jsme stejně tu krabici koupili, ale vidím to s ní bledě.....

mikulka
autor
19. čer 2011

@zvirka Tak zkus jinou kaši. Třeba mu nevyhovuje tahle značka 😉 To je fajn, že tak pěkně pije, to je po starostech.

zvirka
19. čer 2011

@mikulka No už máme druhou, první jsme měli nějaký vzorek, tu taky nechtěl. A nepije teda extra moc, ale jakmile je přes den víc teplo a potí se, tak vypije znatelně víc, tak jsem ráda, že už si to tak sám "hlídá" 🙂

mikulka
autor
19. čer 2011

@hribek Píchání, které vystřeluje (ale nemusí) třeba do zad, bodání a bolest uvnitř prsa, to bývá u kandidových infekcí, něco jako mykóza.
Dobrý je diflucan, pevaryl, ev. imazol či genciálka 0,5% roztok.
Mast musíš poečlivě vetřít do všech prohlubní na dvorci a kolem bradavky.
Malé se podívej do pusy, jestli tam nemá bílé tečky, to by měla soor v puse a musel by se léčit.

Mast před kojením nestírej.

Prohlídni si také prs, zda tam nemáš trhlinku.

Zánět většinou přijde dost naráz a nebolí píchavě. Prso nemáš červené? Je na něm něco vidět?

Já bych to skoro odhadovala na tu kan, infekci - to není nic hrozného a odezní to po 14 dnech léčby (až 28 dnech), podle toho, kdy se začalo s léčbou.

hribek
19. čer 2011

@mikulka dekuji, prsa cerveny nemam a ani trhlinku tam nevidim☹ mala v puse nic nema. bude teda stacit ta genciana, potirat bradavku a okoli?

mikulka
autor
19. čer 2011

@hribek Pokud ji máš doma, natři dvorce a okolí bradavky genciálkou. Ale lepší jsou ty masti, co píšu výše - nevím ale, jestli nejsou na předpis. 😕

Na prsa používej speciální ručník a pozor, po každém jídle, zvláště ovoci, si omyj ruce, nesahej na prsa. 😉 To asi víš, ale radši jsem to napsala.
Až půjdeš na šestinedělní prohlídku, nechej si udělat stěry z pochvy, zda tam není mykóza apod.
Ono se to někdy přenese vńitřně do prsou, když je to kdekoli jinde. Kdyby se to nelepšilo, radši zajdi na gyndu.
A malé kontroluj pusinku, nebo jí ob´čas potři uvnitř pusu genciálkou jako prevenci. 😉

eyael
19. čer 2011

pokud můžu vstoupit do diskuze - lepší než genciálka, která je dle některých novějších studií karcinogenní, je na problémy v pusince lepší používat PAGAVIT vatové tyčinky. Jsou to jednotlivě balené tyčinky napuštěné v roztoku kyseliny citronové a glycerinu, primárně jsou určeny pro dlouhodobě ležící pacienty, kterým slouží pro čištění dutiny ústní, ale výborně fungují i pro kojené a malé děti. A neobsahují žádné závadné složky 😉 Tyčinky se dají objednat přes net nebo v lékárnách, balení jsou buď po 3ks nebo velké balení myslím po 20ti nebo 100ks? (už si to moc nepamatuju). Nám to vyléčilo mykozu u kojené dcery v puse, genciálka byla na nic, jen jsme měli všechno fialové 😒

hribek
20. čer 2011

@mikulka dekuju moc, gencialku mam doma, kupovala sem kvuli ragade.tak vyzkousim a na gynde se poptam. dekuju moc za rady!!

jannis79
20. čer 2011

Dobrý den,

mám dotaz. Jsem devátý den po porodu a trápím se s kojením...... Jedno prso mám zatím "línější" a moc se mi nenalívá zatímco to druhé se mi nalívá až až (mléko samo odtéká) a někdy skoro bolí (bojím se zatvrdlin 😖 ). Proto jsem asi poslední tři kojení kojila z obou a to "čilejší" prso po kojení leduji. Jen nevím, jestli je to tak správně. Chtěla bych, aby se mi rozjelo i to druhé prso. Tak jak na to? Děkuju moc za odpověď.

luthien.k
20. čer 2011

@mikulka, ahoj, radím "hned vedle" 🙂 s atopickým ekzémem, ale teď bych potřebovala radu sama - kojím plně skoro tříměsíčního syna, dnes v noci mě začalo hodně bolet levé prso, že jsem ani nemohla pořádně spát, bolí mě i záda a celkově se cítím rozlámaná, nicméně teplotu jsem si nenaměřila. Kolem bradavky je to takové nepravidelně začervenalé, spíš zarůžovělé a hlavně celé prso je uvnitř tvrdé, to druhé se nechá prohmátnout, toto nikoli (mám vel. A, takže to se prohmátne snadno 😀). Bývá to tak normálně u počínajícího zánětu, že to není nějaká malá zatvrdlinka, ale že je takové tuhé celé prso?
Zatím dávám tvarohové obklady a snažím se odpočívat (s dvěma dětma jak to jen jde 😖)... Co ještě můžu udělat? Zkusit to masírovat? To mě děsně bolí 😖 K lékaři asi zajít, kdyby se přidala teplota...?

mikulka
autor
20. čer 2011

@jannis79 Ahoj, v prsu, kde je hodně mléka:
po kojení, pokud necítíš úlevu, ještě malinko odsaj, ale jen do úlevy. Pokud je prso oteklé (jinak ne), po kojení dej studený obklad a před kojením prso naopak nahřej. S led. obklady opatrně, aby se nezarazila laktace.

V prsu, kde je málo mléka:
pravděpodobně je tam jinak vedena mléčná žláza. Zkus k tomuto prsu také často přikládat, při kojení měnit prsa i 3x během kojení. A každé 3 hod. prso odsaj cca 10-15 min., i po kojení a v noci. Nemusíš odsát ani kapku, prso se bude stimulovat a cca do týdne by se měla laktace zlepšit. Pokud tam bude jinak uzpůsobena mléčná žláza, je možné, že v tomto prsu bude stejně méně mléka. Tak to má hodně žen. 😉

mikulka
autor
20. čer 2011

@luthien.k Aha, to červené kolem nradavky, to se mi moc nelíbí, A bolí to tam taky? Při zánětu právě bohužel zatrdlinku nehmatáme, spíš je zánět v celém prsu, ale ne že by bylo vyloženě tvrdé.
Obklady bych dávala i nadále, ale také je potřeba promazávat čerevný dvorec a bradavku. Radila jsem tady holčině kus nad tebou, čím mazat, tak se koukni. Také se dá dávat genciálka, ale ta je nejméně účinná.
Takže promazávat+obklady a sledovat se. Jakmile by vyskočila teplota a přišla zimnice, tak hned k dr.
Ale myslím si, že to už by teplota vyskočila.

Prso tě také bolí? A jak? Tlačí, píchá? Podle charakteru bolesti se také dá určit blíž, co by to mohlo být. Z prsa nadále koj, to je důležité.

luthien.k
21. čer 2011

@mikulka, díky za odpověď, pro jistotu jsem si večer dojela do nemocnice, aby na to mrkli (PA i doktor) a ti seznali, že to je zřejmě bude počínající zánět prsu a protože jsem bez teploty, tak mi sice napsali atb., ale mám je začít brát, kdyby se ta teplota objevila.
Do té doby chladit mezi kojeníma, před kojením nahřát, aby se mlíko spustilo lépe, po kojení zbytek odsát nebo odstříkat (což je teda problém, el. odsávačka mi vypověděla službu a ručně mi to nejde).
Jinak začervenání se zvětšilo, celé to je začervenalé nad bradavkou, ale bolest je spíš tupá (na pohmat), v klidu jakoby tlak. Bodavá bolest by byla na kvasinkovou infekci, že? To myslím nebude, i když malý měl asi tři předchozí týdny střídavě v pusině soor (mimochodem, na soor pro prcka je než genciánová violeť, jejíž použití má svá rizika, přece jen způsobuje inaktivaci červených krvinek, lepší Greposept/Citrovital - dvakrát denně vytírat pusinku a v Německu/Rakousku či na eBay si koupit Daktarin oral gel a na prsa Daktarin krém - rady od kamarádky imunoložky).

Jinak mi pořád vrtá hlavou, že je to uvnitř takové tuhé, i po kojení, na to mi nějak v té nemocnici nic neřekli, ani jestli to zkusit masírovat nebo ne. No a taky prcek tohle prso (už delší dobu) "nemá rád", lépe a déle saje z toho druhého...

mikulka
autor
21. čer 2011

@luthien.k Hm, to ale dost vypadá na ten zánět. Je právě důležité malého přikládat i k tomuto prsu a nejlépe bradou tam, kde je to nejvíce tvrdé. 😉 Nejdřív ho dej k tomu prsu, co moc nechce. Kdyby ho nechtěl od začátku, dej ho nejdřív k tomu lepšímu a nenápadně pak přesuň k tomu horšímu.
Odsávání je také teď důležité.

JAK ODSÁVAT RUČNĚ:
UDĚLEJ SI Z PALCE A UKAZOVÁKU PÍSMENO C. PRSTY DEJ TĚSNĚ K HRANICI DVORCE.TAM KDE ZAČÍNÁ KŮŽE A KONČÍ DVOREC - ZEZHORA A ZEZDOLA. PRSTY ZABOŘ DO PRSU, JAKO BY DOVNITŘ A DOCELA DOST. A STISKNI PRSTY TROCHU K SOBĚ, JAKO BY ZMAČKNI. A TAKHLE POŘÁD, DOKUD NEBUDE TRYSKAT MLÍČKO.
POTÉ PŘILOŽ TO "CÉ" ZASE ZE STRAN A TO SAMÉ.

Nebo si půjč od někoho el. odsávačku, ale je důležité, aby mlíčko v prsu nezůstávalo a taky,a bys tam neztratila laktaci.

luthien.k
21. čer 2011

@mikulka, děkuju, já teoreticky vím, jak odstříkávat, ale prostě to jen tak kape po kojení a mám pocit, že tam už nic moc není... Jinak nejhorší je to právě na horní straně prsu, to bych ho musela kojit hlavou dolů 😀 (nebo nějak v leže, ale jak mám malá prsa, tak se nám v leže špatně kojí, to se přisává nejhůř ze všech poloh).

tonys
22. čer 2011

Ahoj mikulko,prosím o radu, kojím 10tý den po porodu a včera mě začaly bolet bradavky, je to veliká bolest než se malá přisaje, ale i během kojení to stále bolí, po kojení bradavky i dvorce mažu a už nevím jak tomu předejít, přijde mi že na bradavkách jsou prasklinky, co na to mám použít.Prosím o radu co s tím mám dělat.

florentina
22. čer 2011

Dobrý den, prosím také o radu. Právě mě začal velmi intenzivně bolet zub, ráda bych jela ale až ke své lékařce (nikoli na pohotovost), ale ta bude ordinovat až v pátek. Je možné si při kojení vzít něco proti bolesti? Je to opravdu velmi nepříjemné. Děkuji za odpověď, Flo

violeta5
22. čer 2011

Dobrý den, syn (20 dnů) přibral za 14 dnů kilo (porodní hm 3340g, teď 4380g). Podle doktorky mám kojit až po 3h nebo zkusit dudlík. Vadí tak velký přírůstek něčemu? Nebo dítě pozná, kolik potřebuje? Děkuju.

mikulka
autor
24. čer 2011

@tonys Ahoj, asi se jedná o ragády, což je bolestivé.

JAK LÉČIT RAGÁDY:

PRSA NECHÁVATT CO NEJVÍCE NA VZDUCHU, NEPOUŽÍVAT DOMA VLOŽKY DO POPRSENKY ANI PODPRSENKU.
PO KOJENÍ PRSO NATŘÍT SVÝM MLÉKEM A PAK JEŠTĚ VETŘÍT MAST, NAPŘI. PURELANEM OD MEDELY, BEPANTHENEM APOD.
DOPORUČUJI DÁLE PŘIKLÁDAT HYDROGELOVÉ POLŠTÁŘKY (NAPŘ. OD CHICCA, LZE SEHNAT V LÉKÁRNĚ, OBJEDNAT, NEJLÉPE KOUPIT JEN KUSOVĚ, JINAK JSOU DOST DRAVÉ, MEDELA JE TAKÉ DĚLÁ).
NEBO JE DOBRÉ PŘIKLÁDAT ČAJOVÉ PYTLÍKY - KRÁTCE NAMOČIT DO VODY, NECHAT VYCHLADIT.

POKUD JE RAGÁDA NA JEDNOM PRSU, DEN DVA Z NEMOCNÉHO PRSU OSTŘÍKÁVAT, NEKOJIT Z NĚHO. PAK SE VĚTŠINOU PRSO ZAČNE HOJIT.

POKUD JE RAGÁDA NA OBOU, NAJDĚTE NEJVHODNĚJŠÍ POLOHU, PŘI KTERÉ TO TOLIK NEBOLÍ, DVOREC A BRADAVKU JAKOBY NADRCHEJTE DO PUSY DÍTĚTE, ABY SE VŮBEC NENATAHOVALA, EV. NĚKTERÉ KOJO ODSTŘÍKAT A DÁT LÁHEV CALMU OD MEDELY - JEDNINÁ SCHVÁLENÁ LÁHEV (OD LAKTAČNÍ LIGY).

mikulka
autor
24. čer 2011

@tonys Asi by také stálo za to, nechat si zkontrolovat techniku kojení, jestli se dítě třeba špatně nepřisává, což je nejčastěší příčina ragád! www.kojeni.cz poradci. Já dělám Prahu a Praha západ.

mikulka
autor
24. čer 2011

@florentina Můžete bez problémů paralen. Kdyby nepomohl, těsně po kojení když tak i ibalgin.
Také záleží, jak často kojíte, a jak staré dítě máte. 😉 Jestli novorozence či třeba už půlroční díitě.

mikulka
autor
24. čer 2011

@violeta5 Tak kojení po 3 hodinách, je normální, řekla bych. 😉 Vy kojíte jak často?
JInak, s tím se nedá mnoho dělat. Přibral hodně, to ano, ale já vždycky maminkám říkám, že trhat dítěti prso z pusy přece nebudete... 😉
Max bych kojila jen z jednoho prsa, ne z obou na kojení, pokud už to neděláte. Jinak nevím, v čem by velký přírustek měl vadit... 🙂

violeta5
24. čer 2011

Kojím asi častěji, hodiny vůbec nesleduji, na kurzu říkali, dávejte prso, když si řekne. Je ale pravda, že ho možná kojím zbytečně často,ale zase si říkám, že kdyby nechtěl, že by nepil, ne? 😕