Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

iira
19. říj 2011

@iira trochu se opravuji ,po kojeni kdy maleho zvazim a ma cca o 70 na vaze vic nez mel pred tak po kojeni odsaji tak 20 vic ne ..diky

ilonne
19. říj 2011

@mikulka Děkuju za odpověď.

luucia
20. říj 2011

@mikulka Dobrý den, mám na Vás dotaz..jak jinak 😵 Moje 2 měsíční dcerka do ted kakala několikrát denně a ze dne na den jako když utne...2 dny byla OK, ale celý včerejšek probrečela, byla nespokojená, tlačila...tak už jsem to nevydržela a večer jí pomohla rourkou 😒 To vykakala pořádnou hromadu a ulevilo se jí 😉 Asi 10 dní je na noc dokromovaná Nutrilonem..poradíte mi, co s tím? Měla to i první dcerka, která byla plně kojená a od 6ti týdnů do 3 měsíců se bez rourky nevykalala, potom mi bylo dr doporučeno přestat kojit a s Nutrilonem se to upravilo 😉 napadlo mě, dávat jí nějaká probiotika nebo na noc nutrilon comfort, co myslíte? Děkuji za odpověd 😵

aemmi
21. říj 2011

@mikulka Dobrý den, chtěla bych se zeptat, čím to je, když při kojení bolí prsní dvorce, tedy spíše jakoby štípou, asi jak je malá přisátá...není to pokaždé, čímž usuzuju, že přisáté je miminko správně. Většinou začátek kojení je bez problému, nastane to až v průběhu. Malá má 1 měsíc. Moc děkuji za odpověď.

mikulka
autor
21. říj 2011

@ladush Dejte vědět, jak jste dopadly...

mikulka
autor
21. říj 2011

@disaster Může to být mléčný puchýř, ten je lepší sterilně propíchnout apak ošetřit dezinfekcí. Ale šla by ch s tím k dr. A baradvka je celá bílá, a po kojení, nebo jak to vypadá?

mikulka
autor
21. říj 2011

@mami29 Já bych mu vyhověla. Může to být spurt, ten trvá cca týden, viz www.laktoporadna.cz Časté dotazy Ostatní.

mikulka
autor
21. říj 2011

@iira To je velmi nepravděpodobné. Ve 4 měs. je laktace dost zajetá, hned tak s emlíčko neztratí. 😉
V těch 4. měs už stačrí i pětiminutové kojení, dítě za tu dobu vytáhne dost. S odsátím po 2., 3. měs. je to také těžší, moc se neodsaje, pokud na to prsa nejsou zvyklá.
Záleží na malém, zda je po kojo spokojení, nebo by si ještě dal? Kolik přibírá?
Může mu to hůře téct, a to je rada prsa nahřát třeba třešňovým pytlíkem z DM, při kojo pít teplý nápoj. Kojit v klidu, aby neměl vzruchy a na kojení se soustředil.

mikulka
autor
21. říj 2011

@iira Jo a pdsát 50 ml po kojení je dobré. On může mít i spurt, když se tak často budí,m ještě bych vydržela. Napište pak, jakt o vypadá, ale mlíčka, mylím, máte dost.

mikulka
autor
21. říj 2011

@iira Aha, te´d jsem si přečetla vaši další otázku, 70 ml se mi zdá málo.
Takže bych řekla, že s emlíčko špatně spouští, to už jsem psala, jak na to a možná by stálo za to zvyšovat laktaci - pokud se ukáže, že moc nepřibral.
Zde je o zvýšení laktace: www.laktoporadna.cz Časté dotazy Návrat z porodnice

Vás se netýká tak rčasté kojení, stačí 8-10x za den a noc, ale to odsátí je důležité, ne kolik odsajete, ale jde o stimulaci. Zkusila bych to tak na tři dny až týden a pak napište, zda se něco změnilo.

mikulka
autor
21. říj 2011

@luucia Ona se po šestinedělí stolička změní, už není tak častá, ale samozřejmě, pokud se nejde miminku vykakat, nemůžeme ho nechat trápit. Probiotika ráno po probuzení jsou dobrá, třeba laktobacily 5 od swis, vysype se kapsle do mlíčka (ale poraďte se s dr., zda ji může celou), nutrilon comfort je lepší, přímo na koliky a zácpy.
Jinak když obrčas dáte rourku, nic se nestane, hlavně že se malé uleví.

Přestat kojit je ale nesmysl. Naopak po mateřském mlíčku se střevní flora upraví i do budoucna a nejsou takové zácpy jako po UM. U prvního dětátka to mohla být shoda okolností...

mikulka
autor
21. říj 2011

@aemmi Buď máte suchou kůži, takže promazávat třeb avazelánou apod., nebo může jít o mykozu. Ta většinou ale bolí i dovnitř a jako by i píchá. Nejdřív bych zkusila promazávat, kdyby nepomohlo, řešila bych mykózu na gynekologii či kožním - ale musí udělat stěr, aby poznali, o co jde.
Nebo vám pak mohu napsat, co na mykózu zkusit. Ale nejprve to promazání.

aemmi
21. říj 2011

@mikulka Děkuji za odpověď, mažu Purelanem, ale někdy vynechám, nebo to spíše nestihnu 😅 dnes je to teda lepší. Tak si to ohlídám a dám vědět. Ještě jednou díky 🙂

ladush
21. říj 2011

@mikulka tak u doktorky jsme nakonec nebyli.Malá se uklidnila a blinkání ustalo.Ale vztekání u prsa neustalo.Včera jsem přišla na to,že mám málo mlíčka a tak se malá pořád pouští a vzteká se.Asi jsem udělala chybu v tom,že když se nenapila tak jak měla hned jsem ji dala odstříkané mlíčko z lahve a teď už moc prso nechce a tak se ani netvoří mlíčko.Snažím se odsávat a přikládat i přes noc.Doufám,že o mlíčko nepříjdu úplně.Ale můžu si za to sama. ☹

disaster
21. říj 2011

@mikulka Moc děkuju za odpověď, je skvělé, že se Vás můžeme takto ptát🙂. No bradavka není bílá celá, pouze střed a ta bílá část je na omak taková hrubá, tvrdá. Bílé je to pořád nejen po kojení. Navíc se to zvětšuje, nejdříve to byla jen taková tečka a teď už je to mnohem větší. Nevíte jestli se mám s tímto problémem obrátit na gynekologa nebo praktického lékaře?

lipetra
21. říj 2011

Dobrý den, v porodnici mi popraskaly bradavky spatnou technikou kojeni a ted myslim, ze uz tam mam i ragady. Pri kojeni pres kloboucky to jde, to mi doporucili v porodnici, ale bez nich to nejde a i pres ty kloboucky to zaboli. Mazala jsem si to bepathenem, ale ten nepomohl, tak mi v porodnici doporucili levandulovy olej, ale ten take nezabral, tak ted mi detska doktorka poradila Calcium panttotehnicum, mazu to druhy den, tak uvidime. Ale zacala jsem odsavat pres den a kojim jen v noci. Aby se mi to zahojilo. Nemuze se stat, ze by chlapecek nechtel pak kojit? A cim mazat ty ragady? Premyslim o navsteve laktacni poradkyne, aby mi poradila s tou technikou kojeni, rada bych kojila bez kloboucky a hlavne bez bolesti.

iira
21. říj 2011

@mikulka dekuji za odpoved ,dneska jsme byli na 4 mesicni prohlidce a Danda mi pribral za mesic 600g takze lekarka byla spokojena a mlicko zatim davat nemam ,pristi tyden jdem na kontrolu jen s vahou tak uvidime.jinak po kojeni spokojeny je tak uvidime,vypada to jen ze pry je to klasicky chlap a rad cuca 🙂 ...napisu jak jsme dopadli...
jinak nahrati jsem take zkousela ...dekuji a ozvu se

mikulka
autor
21. říj 2011

@ladush Nebojte, je šance, že ještě budete kojit. Jen se pustte do zvýšení laktace tím týdenním scénářem a už nedávejte láhev.
tady najdete alternativní způsoby dokrmu: www.laktoporadna.cz Alternativní dokrm.
A samozřejmě zkoušet a zkoušet přikládat a nenutit. Spíš dávat prso nneápadně.

mikulka
autor
21. říj 2011

@lipetra Dobré jsou hydrogelové polštářky, má je třeba medela, pak mazat například purelanem. Po odsítí nechte vytéct kapku mlíčka a rozetřete ji po bravadce a dvorci, pak mast. Nemusí se se smazat před kojením.
Pokud dáváte odstříkané mlíčko, ragády se zahodí, bude to trvat třeba dva dny.
Mlíčko však musíte podívat alternativně, hlavně ne láhví, to byste s kojením skončili, viz moje předchozí odpověď.
Koukněte sem: www.laktporadna.cz Časté dotazy Problémy s prsy.
Většinou vzniknou ragády po šůpatné techce kojení, na těch www se také podívejte na techniku kojení.
Návštěvu poradkyně doporučuju a obzvlášť, když už je viditelný problém. To je potřeba srovnat, abyste mohla kojit bez problémů.
Takže: mlíčko na prs, mazat, hydrogelové polštářky, pak před kojením prsa nahřát, odstříkávat den až dva a tím mlíčkem krmit alternativně, pak už zkusit i bez kloboučků, ale určitě mezitím zavolat laktační poradkyni.www.kojeni.cz tam je seznam.

Jste kraťounce po kojení, vy ještě budete kojit bez problémů a v klidu, nebojte, to se srovná a vyladí. 😉

mikulka
autor
21. říj 2011

@disaster To by mohl být mléčný puchýř, pozdeěji vám napíšu, co by se s tím dalo dělat kromě propáchnutí. Musím si to vyhledat ve svých poznámkách 😉

lipetra
21. říj 2011

@mikulka Ja pouzivam lahvicku od Medely Calmu pro kojene deti, musim rict, ze je opravdu vyborna, mozna tim, ze maleho kojim pres kloboucky, tak nema problem prejit z lahvicky zpatky ke kojeni. Ty polstarky od Medely si koupim, ono vubec Medela je vyborna znacka, mam od ni zapujcenou i odsavacku elektrickou. Hned v pondeli zavolam laktacni poradkyni, aby se tu za mnou zastavila co nejdriv.

disaster
21. říj 2011

@mikulka Moc děkuju. Jen se mi pořád nezdá, že by to byl puchýř. Vůbec to není nafouklý, spíš mi to připadá, jako by se ucpalo pár žláz ☹ . A nevíte jestli to řeší gynekolog nebo obvodní lékař? Asi si netroufnu řešit to bez toho, aby mě viděl dr.

luucia
21. říj 2011

@mikulka Moc děkuji za odpověd 😵 tak myslíte, že se to srovná?? je mi jí líto, jak celý den tlačí a brečí a nejde to, tak už večer nevydržím a pomůžu jí rourkou 😔 dávám druhý den probiotika a na noc ten Comfort, tak snad bude brzy líp..kojit bych moc chtěla 😵

mikulka
autor
22. říj 2011

@lipetra Ta Calma je dobrá a když jí dítě přijme, je to super. I když si maminka potřebuje někam odskočit, může z ní krmit kdokoli jiný 😉 Ty polštářky by asi měli i v lékárně, ale já mám osvědčení právě ty medelácké.

mikulka
autor
22. říj 2011

@luucia Samozřejmě, že se to srovná. 😉 Ono pro děti, které jen leží, je těžké se vykakat, když se nepohybují střeva. Až se začne otáčet a pak lézt atd., bude to taky o něčem jiném. Dávejte jí dost na bříško, masírujte - tím ty střeva rozhýbete. A vy dost pijte.

lipetra
22. říj 2011

@mikulka Dekuji moc za radu. Ja se snazim pres den stridat kojeni s odsavanim, kdy ho pak krmim prave z Calmy. Z te pije krasne a i kojeni nam jde lip, vcera jsem nastudovala tu spravnou polohu a je to lepsi. Ale i tak si radsi pozveme laktacni poradkyni co nam doporucila nase detska doktorka. Na ty polstarky se zeptam zitra v lekarne a pripadne je zakoupim nebo si je necham objednat.
Jeste bych se chtela zeptat kolik by mel asi dostavat ml mleka 17 denni novorozenec???Nikde jsem nenasla nejake tabulky kolik by mel dostavat mleka a jak je to s pridavanim. Z porodnice jsem odchazela na 40 ml, ale pak mi prislo ze je toho malo, tak mu davam 60-90 ml, ale tech 90 ml mi prijde ze je na nej moc, pak pak zvraci i kdyz si krkne.

mikulka
autor
22. říj 2011

@lipetra

VÝPOČET DÁVKY MM:
VÁHA DÍTĚTE V GRAMECH DĚLENO 6. VYJDE CELKOVÁ DÁVKA ZA DEN A NOC.
DÁLE DĚLENO POČTEM KOJENÍ. VYJDE JEDNOTNÁ DÁVKA. 😉

VÝPOČET JE ORIENTAČNÍ, VĚTŠINA DĚTÍ VYPIJE MÉNĚ, NEŽ JAKÝ VYJDE VÝSLEDEK. 😝

lipetra
22. říj 2011

@mikulka Dekuji moc, ted jsem chytrejsi. My ted mame 2520 g, tak to mu davame moc, proto blinkal. Tak ted uz vime.

hlasil
22. říj 2011

@mikulka Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak postupovat, když mám náhle nedostatek mlíčka. Malému je 9 týdnů, dosud je plně kojený. Kojíme vždy z jednoho prsa nastřídačku, zpravidla to vychází 6x denně, přes den zhruba po 3 hod. V noci syn spinká dobře, takže pauza je delší, obvykle tak od 9 hodin večer do 5-6 ráno. Dosud nebyl žádný problém, poměrně pravidelně vážíme při každém kojení, obvykle vypije nejméně 110 ml, max. kolem 150 ml za kojení. Šestinu jeho váhy to nedá (aktuálně 5,2 kg), ale to nebylo nikdy, ani když jsme kojili častěji a bez těch delších nočních pauz. Přibírá rovnoměrně kolem 200-250 g týdně. Poslední dva večery mu však zničehonic nestačilo pití z jednoho prsa, i podle váhy z něj vypil velice málo, takže jsem na noc dávala z obou. Už asi 4 noci spinká ještě déle, od cca 10 hod večer do 6,30 ráno, dvě noci jsem to zaspala taky (a ráno měla prsa silně nalitá, na to již nejsem zvyklá, kromě prvních pár dní kojení se mi to stávalo jen výjimečně, přestože mléka byla dost). Dneska v noci jsem kolem půl páté už částečně odstříkala (i když nesnesitelně plná prsa jsem neměla). Do včerejška pil syn přes den ještě dobře, ale dnes začaly problémy. Ani jedno kojení nevytáhl svou dávku; je vidět, že se snaží, ale po půl hodině pití má vypito z jednoho prsa třeba jen 40 ml a z obou prsů se dostaneme ani ne na 100 ml, dokonce jednou jen 60 ml. Není to tím, že by nechtěl, on by pil dál, ale vypije přes všechnu snahu takto málo. Tak se bojím, že ztrácím mlíčko. Dá se s tím v našem věku ještě něco úspěšně dělat, když už tvorba není řízená hormony? A jak správně postupovat? Přes den chci přikládat častěji, nahřívat a pít při kojení čaj. Co přes noc - mám ho budit, když si neřekne sám, nebo je lépe odstříkat a nechat na něm, kdy si řekne?

Druhý dotaz se týká dokrmu odstříkaným MM. Protože dnes večer měl skutečně málo, použili jsem noční odstříkanou dávku k dokrmu. Podáváme přes prst stříkačkou tak, že v ní necháme vzduch, aby si to volně natáhl. Takto jsme odstříkané MM dávali už několikrát. Problém je, že po takovém krmení se pravidelně poblinká a to docela hodně. Tak nevím, jestli by nebylo lepší mu mlíčko do pusinky vstřikovat, aby se méně nalokal vzduchu? Nebo byste doporučila úplně změnit metodu? Moc děkuji.

evulina77
23. říj 2011

Dobrý den,
mám na Vás dotaz ohledně barvy a struktury stoličky mojí měsíční dcerky. Je to už asi dva dny, co má nazelenalou stoličku, která je hodně řídká a zdá se mi, že je tam dost hlenu (průjem to ale není, kaká tak 5x denně, frekvence je stejná). Dcerka je jinak spokojená, bolení bříška nemá. Kojíme po dvou až třech hodinách, pije z obou prsů.
Starší dcera je hodně nachlazená a kašle. Může to být třeba nachlazením, které u té mladší není jinak vidět? Nebo hodně předního mlíčka?