Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

mikulka
autor
23. říj 2011

@hlasil Dobrý den, já si myslím, že pokud v noci nekojíte, bylo by potřeba dohonit kojení přes den. Kojit 6x denně je u tak malého dítěte strašna málo. Nevím, zda vám dob ře přibírá? Ale určitě to má vliv na laktaci. Zkuste zvýšot kojení, v tomto věku na minimálbě 8 kojení za den a noc.
Pokud v noci spí takhle dlouho, bylo by dobré, abyste alespoň jednou odstříkala.
Celkově - malý počet kojení přes den, v noci žádné kojení, bude mít za následek pokles laktace.
Takže: zvyšte kojení přes den, v noci odstříkejte min. 1x, třeba ve 12 a když pak budete kojit v 5 či 6, mělo by to být ok. Pauza by neměla být delší, než 6 hodina to do 2.5 až 3 měs. veku dítěte.

Ten alternativní dokrm děláte dobře, ale můžete zkusit ještě to, že tam vzduch nenecháte a budete mu do pusinky mlíčko vstřikovat.

Jen ale nevím, proč vlastně dokrmujete a nedáváte rovnou z prsu? 😕 Tím totiž také klesá produkce mléka. Čím časteji budete přikládat, střídat prsa, a ještě odsávat, tím váce bude mlíčka.
Že chce častěji kojit, pokud jsem to dobře pochopila (?), je normální, v noci má dllouhou pauzu, potřebuje to dohnat. Dobré by bylo kojit ho co nevčastěji hlavně v dopoledních hodinách.

mikulka
autor
23. říj 2011

@hlasil Jinak u toho dokrmu mne ještě napadlo, kdy jej dostává? pokud po velké pauze, kdy dlouho nepil, může se také poblinkat z toho...

mikulka
autor
23. říj 2011

@evulina77 Pokud ji nebolí bříško, nemá teplotu, neřešila bych. zelená stolička má mnoho příčit. Má na to vliv strava maminky - třeba fenyklový čaj, přední mlíčko... Pokud vyloženě nepáchne, mělo by to být ok. Kdyby to trvalo, pak pro jistotu zajděte k dr., nejlépe se vzorkem stoličky.
Hlen bývá při zadní rýmě, kašli... Zkuste tedy vypozorovat, zda nemá zadní rýmu atd. a pokud si nebudete jista, jděte s tím k dr. Měřte jí teplotu.

gretuschka
23. říj 2011

@mikulka
Dobry den,mam temer mesicni miminko a plne kojime.Bohuzel musim kvuli vyrizovani na 2 dny odjet mimo mesto,je mozne na tak dlouhou dobu mleko odstrikat a babicka by mimco nakrmila z lahve?Bude pak jeste chtit me prso?Ohledne odstrikavani mam elektrickou pumpicku,kolik tak odstrikat na jedno krmeni?Popripade kolik toho mam odstrikat na jeden den?Muzu dat mleko zamrazit primo v lahvicce do ktere jsem odstrikala porpipade v cem je mozne mleko skladovat?Pokud bych se v budoucnu rozhodla nekojit z prsu,je to mozne udelat si zasoby na delsi dobu a miminko krmit uz pouze z odstikaneho mlicka v lahvi?Take bych si chtela dat sem tam sklenku vina,ale nechci ohrozit mimco,vyresilo by to prave odstrikavani,ale nevim jestli je to proveditelne!Dekuji za vasi odpoved

lipetra
23. říj 2011

@mikulka Mam jeste jeden dotaz. Kojim po 3hodinach a v noci po 4hodinach. Chlapecek spinka, na kojeni ho budim, je to tak spravne nebo ho mam nechat spat a kojit teprve, kdyz bude chtit on sam?

mikulka
autor
23. říj 2011

@gretuschka
Je mozne na tak dlouhou dobu mleko odstrikat a babicka by mimco nakrmila z lahve?Bude pak jeste chtit me prso?
Odstříkat, když to uděláte s předstihem lze. Mlíčko je nejlépe skladovat v mrazálu buď v kelímkách, např, od Aventu, nebo ve skleničkách od přesnídávek (vypařených). Ale z láhve rozhodně pít nedávejte, pravděpodobně byste pak už s kojením skončila. K prsu by děťátko postupně nechtělo. Jak jsem tu x krát psala, jediná povolená láhev je Calma od Medely. Jinak by se muselo krmit alternativně, www.laktoporadna.cz Alternativní dokrm

Ohledne odstrikavani mam elektrickou pumpicku,kolik tak odstrikat na jedno krmeni?
Nevím, u každého je to jinak, musíte zkusit.

Popripade kolik toho mam odstrikat na jeden den?
x krát zde zmiňováno, i přímo na této stránce: váha dítěte v gramech děleno 6, děleno počtem kojení za den-získáte jednotnou dávku, většinou děti vypijí méně.

Muzu dat mleko zamrazit primo v lahvicce do ktere jsem odstrikala porpipade v cem je mozne mleko skladovat?
V lahvičce ne. viz první odpověď.

Pokud bych se v budoucnu rozhodla nekojit z prsu,je to mozne udelat si zasoby na delsi dobu a miminko krmit uz pouze z odstikaneho mlicka v lahvi?
Ano, lze, ale je to škoda - nedojde k výměně onformací mezi matkou a dítětem a mlíčko se nevytvoří podle požadavků dítěte. Odstříkávat ale nějakou dobu lze a krmit např. z láhve. Jen to většinou nelze na celou dobu kojení. Po půl roce se pak už odsává velice těžko.

Take bych si chtela dat sem tam sklenku vina,ale nechci ohrozit mimco,vyresilo by to prave odstrikavani,ale nevim jestli je to proveditelne!
Můžete si dát víno, trošku, těsně po kojení, i malé pivo 😉 . Pokud se bojíte, samozřejmě, i odstříkat lze.

SE VŠÍM, NA CO SE PTÁTE BYCH POČKALA MINIMÁLNĚ DO SKONČENÍ ŠESTINEDĚLÍ.

mikulka
autor
23. říj 2011

@lipetra Já bych nebudila. Jsou na to různé dotazy a tohle je jen a jen můj názor, ale kojila bych hodně přes den, po 2-3 hodinách (počítáno od začátku kojení k dalšímu začátku), tak aby vám to dalo v období šestinedělí 10-12 kojení za den a noc.
Když by spal v noci déle, než 5 hodin, to už bych pak vzbudila. Po šestinedělí bych prodloužila interval v noci na 6 hodin - po skončení kojení k novému. 😉

mikulka
autor
23. říj 2011

@disaster Vracím se k vašemu dotazu. Píšete, že to nevypadá jako puchýř... To by znamenalo, že by se nemusel píchat. okud cítíte kolem toho tvrdé místo, mohlo by se jednat o retenci, tedy zatvrdlé mlíčko. To by se řešilo jinak. Zkuste napsat, jak přesně to vypadá, abychom věděly, co by to mohlo bý. Sledujte, aby se u vás neobjevila horečka.
Pokud si nejste jista, pak je lepší zajít k lékaři. Když by ale nebyla teplota a nebolelo to, pak bych to řešila buď jako pucýř, nebo retenci, napište, jak to vypadá, já vám pak napíšu, co s tím.

lipetra
23. říj 2011

@mikulka Ja kojim pres den po 2,5 - 3hodinach a v noci po 3,5 az 4 hodinach, tak ono to vychazi tak 7 kojeni za den a noc, myslite ze to staci?

tetefisch
23. říj 2011

Dobrý den, mám dotaz ohledně alternativního krmení.Mám ted nějaké vyřizování a potřebovala bych nechat malého doma,papkáme totiž každé2-3hodiny/počítám od začátku kojení k druhému/ Je mu 2,5měsíce. Jaká technika krmení je lepší- stříkačka nebo lahvička Calma?
A ještě bych ráda věděla ,malý ráno papká každou hodinu.Je to většinou od 4-5 h.raní do těch 7h. Vzbudí se hladový a pak si cucne tak 5 minut a je tuhý tak že prostě ho nevzbudím /zkoušeli jsme toho dost a nikdo ho zatím neprobudil../a za hodinu znovu. Je to správné ho takhle ráno nechat jen cucnout? Dávám ho pak tím pádem jen z jednoho prsu třeba dvakrát po sobě..
A ještě jsme docela dost velcí,při 6nedělní prohlíce jsme vážili 5,4kg/za dva týdny jsme přibrali 780gr/ není to moc? nepřekrmuju ho?normálně papkáme tak 30-45 min.
děkuji za odpověd🙂

dlabinecka
23. říj 2011

@mikulka Dobrý den, taky se na Vás obracím s dotazem. Mému maličkému je dnes přesně měsíc. Je narozený akutním císařem, při porodu si loknul plodové vody, takže k prvním přiložení došlo až po dlouhých 17ti hodinách. Ale nakonec se chytil celkem slušně, přisaje se hezky, ale problém je v tom, že nejspíš od začátku pije málo. Takže nakonec jsme byli hospitalizování pro nízký váhový přírustek a zjistilo se, že mám prostě málo mlíka. Takže jsme začali dokrmovat. Množství mléka u mě se maličko zvýšilo, ale malý prostě netahá. Vypije ode mě tak 50ml, dokrmím 30ml nutrilonu, což by pro něj neměl být problém, ale on i tak blinká. nekdy si dost ublikne i hned po kojení. začal ted i velmi špatně spát, což trochu přisuzuju tomu krmení. Každé krmení je u nás boj. Ani nevypije všechno mléko, které mám, prostě ten zbytek, který už jde těžko vytáhnout, nevytáhne. Jsem z toho neštastná -jak z toho ven. Jenom podotýkám, že mám 17ti měsíční dcerku, která měla také těžký porod (kleště) a tu jsem odkojila bez jediného problému do jejích 16ti měsíců, kdy se sama odstavila...

mikulka
autor
23. říj 2011

@lipetra Zdá se mi to málo, ale jen teď, v době šestinedělí, to by mělo být úplné minimum 8 kojejí. Te´d je důležité:
- aby se zajela laktace do budoucna
- aby dítě dobře přibíralo na váze

Zkusila bych přes den ještě min. jedno kojení přidat, těch 7 kojení přes den a noc, když kojíte po těch 2.5 hod., to mi furt nevychází, pokud počítáte kojo po 2.5 hod. od začátku kojení do začátku do dalšího kojení.
Vychází mi to pořád, že byste měla kojit častěji, třeba takto:

5(či 6)-8-10.30-13-16-18.30-21.30-2.30...

mikulka
autor
23. říj 2011

@tetefisch Co je lepší, to záleží na vás. Mně by víc vyhovovala Calma, ale to je na vás. Vyzkoušejte obojí a uvidíte.
Lepší je ho budit, aby pil co nejdéle a ne jen 5 min. Prsa se střídají v době šestinedělí a proto, aby se zajela laktace, pak již ne....
Přibral hodně, ale co, příště zase třeba přibere méně, je top dobré, lepší, než kdyby nepřibíral. A co, prso mu od pusy trhat nebudete přece. 😉 😉

ninule
23. říj 2011

Dobry vecer,
rada bych se zeptala, jak se znovu rozkojit po prodelane strevni prihode, kdy jsem nekolik dni nejedla a temer nepila,tim padem samozrejme dosla temer o mleko...Dceru (4,5 m) jsem musela v ony dny krmit UM, nyni bych se rada vratila ke kojeni.Mam strach, ze nebude mit dostatek mlicka ze zacatku, uz i tak pribira malo. ...
Mnohokrat dekuji

lenulak
24. říj 2011

ráda bych se zeptala muj syn 5 týdnu hodně ublinkává, plně kojím přes den cca co 2h přijde mi že se malý přejídá hrozně hltá, špatně odříhává a hodně trpí na větříky. Měla bych kojit třeba po delších intervalech? za 2 týdny přibral 900g což se mi zdá hodně ted už myslím méně, moc děkuji za radu

petra984
24. říj 2011

Dobrý den Mikulko,
také mám prosbu. Mám téměř měsíční miminko, se kterým chodím k lékařce, protože velmi málo přibírá. Ačkoliv kojm tak 8x denně cca 45 minut, tak malý za 14 dní přibral pouze 40g. Mlíčka mám dost, protože po kojení třeba ještě 40 ml odstříkám. Malej u prsa usíná, ačkoliv ho budím, hýbu s ním, nechávám odříhnout apod, měním polohu. Z tohoto důvodu nám lékařka napsala nutrilon, aby jsme po kojení ještě 30 ml dokrmovali. Už to takhle děláme týden a zatím vše funguje jak má, řekla bych, že se malému konečně začínají kulatit tvářičky a není jak stažený králíček🙂 MUDr říkala, že ho mám 20 minut kojit, pak že si s prsem už stejně jen hraje a pak dokrmit 30 ml- já ovšem dokrmuji 60, protože malej po těch 30 ml stále "honí prso" a asi má hlad. Teď co dokrmujeme, bych řekla, že je po jídle spokojený, Jen jsem se chtěla zeptat, když toho nutrilonu comfort pije takhle více, jestli bych mu měla doplňkově dodávat ještě tekutiny? Vím, že mateřské mléko nahrazuje pití i jídlo, ale kamarádky, co krmí UM říkají, že musejí podávat tekutiny, tak teď nevím, jestli mu mám koupit nějaký dětský čaj pro děti nebo podávat třeba jen převařenou vodu? Nebo dokud před UM ještě kojím, tak jsou tekutiny pokryty z mého mlíčka? Předem Vám moc děkuji za odpověĎ.

hlasil
24. říj 2011

@mikulka Dobrý den, děkuji za odpověď. Nejsem si jistá, jestli se mi podaří zvýšit kojení na 8x za den a noc. ☹ Takto často jsme kojili snad jen v průběhu šestinedělí, ale i na jeho konci to vycházelo obvykle na 6-7x (podle toho, jestli vyšlo kojení před nebo až po půlnoc). Od začátku si malý drží pauzy kolem 3 hodiny přes den, v noci o něco delší a ty se mu ještě prodlužují. Včera jsem se snažila o častější kojení přes den, ale moc se to nepodařilo. Normální režim máme kojení, mazlení a cca po 1,5-2 hod, co je vzhůru, potřebuje uspat a odpočinout si. Takže když jsem se snažila kojit dřív, usínal u prsu, a to totálně, tahal málo i přes všechny pokusy o buzení. Když jsme ho tedy na chvilku dali spinkat, zase jsme pak kojili až po 3 hodinách a když jsme šli odpoledne na chvíli ven, tak to bylo ještě o něco déle. Dostali jsme se tedy na 7x, ale to jedno kojení se snad ani nedá počítat, to prospal. Dnes v noci jsem odstříkala v 1 hod, pak jsme kojili až v 7 hod. Pauzu max. 6 hodin jsme dodrželi, byla bych odstříkala dříve, ale když nevím, kdy se vzbudí sám a jestli tam pak zbyde dost pro něj...
Budu se každopádně snažit dál, ale mám k tomu několik dotazů:
1. Podle rady jiné LP kojíme vždy tak dlouho, dokud sám chce. To fungovalo, když mléka bylo dost, kojili jsme obvykle kolem 20 minut. Včera jsme pili při každém kojení mnohem déle, téměř i hodinu, přesto nic nevypil. Mám tak pokračovat dál, nebo kojení krátit, když vidím, že už je to asi naprázdno?
2. Pokud mu jednotlivé kojení nestačí (to se nám asi přes den bude opakovat ☹) a doslova vřeští,když ho dám od prsa po té skoro hodině pryč, mám mu dát dokrm z odstříkaného MM nebo to prostě vydržet? Za jak dlouho poté mám přiložit znovu, aby už tam zase nějaké mlíčko bylo?
3. Se střídáním prsou během kojení - jak se správně provádí? Stačí dát jednou ke každému, aby si vypil,co tam je, nebo se musí vystřídat víckrát? V jakých intervalech a jak dlouho by u každého prsa měl být?
4. Stačí ke stimulaci laktace, když se přisaje a chvíli se snaží (ve skutečnosti, když nic neteče, tak tu bradavku jen "žužlá"? Nebo je důležité i to, jak dlouho u něj bude? Včera jsme takto cucali hodinu, mám citlivé bradavky, to už je mi velmi nepříjemné ☹
Moc děkuji za rady, je to super, že se Vás tu můžeme takhle ptát.

hlasil
24. říj 2011

@mikulka Ještě jak píšete, že si říká o víc mlíčka, tak to platí teď, když je ho málo, to chce pít dál i po tom dlouho kojení a vzteká se, když už ho tam nenechám. Jinak se nám už hodně dlouho nestalo, že by plakal hlady, i když jsme krmili jen 6x denně. Doteď byl vždycky spokojený, ani po delším spánku neplakal, i když už by nárok na to mít hlad měl. I při tom malém počtu kojení si myslím, že prospívá dobře. Pročůraných plenek bylo vždy dost a dobře přibíral:
porodní váha 3590 (16.8.)
úbytek na 3040 (18.8.)
1t - 3130 (22.8.)
2t - 3350 (29.8.)
4t - 3850 (8.9.)
6t - 4550 (27.9.)
8t - 5030 (11.10.)
a včera v necelých 10t měl nalačno 5300.

A k tomu odstříkanému mléku - to jsme dávali jen párkrát. Nejdřív, abychom vyzkoušeli, jestli to nebude odmítat (kdyby musel krmit někdo v mé nepřítomnosti), pak jsem jednou skutečně byla pryč, takže tatínek krmil čerstvě odstříkaným MM. To bylo po delší době bez jídla. Teď jsme dokrmovali dvakrát o víkendu odstříkaným MM, když malému nestačilo prso a i po kojení doslova vřískal hlady (viz předchozí dotaz - dokrmit či ne?). To tedy bylo po kojení, kde si aspoň něco vzal, přesto blinkal taky. Samozřejmě nejdřív kojíme a teprve pak jsme dokrmili. Teď mám objednanou tu lahev od Medely, tak až přijde, zkusíme tu, to bude asi pohodlnější a třeba se to tím vyřeší.

lucyje.k
24. říj 2011

Dobrý den,
mám dotaz ohledně mé čtyřměsíční dcery. Po šestinedělí jsme měly zaveden režim - poslední kojení v 19.30 a ve 20hod. jsem ukládala ke spánku. Vzbudila se až tak ve 4 nebo v 5 ráno a krásně přibírala. Je to zhruba asi tak měsíc, co byla nemocná (hodně zahleněná) a v tu dobu se začala budit častěji (což je pochopitelné). Vypadá to, že si na to teď zvykla a v poslední době už se budí od 23 hod. cca po dvou hodinách až do rána a nic jiného než prso ji neuspí. Zkoušela jsem i hodinu houpat, zpívat, nosit, ale stejně to skončilo kojením. Je to zvyk nebo opět hlad? Váží 5,98 kg.
Díky!

ilonne
24. říj 2011

@mikulka Dobrý den, ještě bych měla jeden dotaz - doba mezi kojením se počítá od začátku kojení do začátku nebo od konce kojení do začátku a zda se to stejně počítá pokud dokrmuji nutrilonem? Nebo zda by pauzy mezi nutrilonem měly být delší? Krmím každé 2,5 až 3 hodiny, dobu počítám od konce do začátku. Děkuji.

miuccia
24. říj 2011

Ahoj Mikulko,
mám prosbu: mám už dvouletou holčičku a teď čekám 2. mimčo. Poprvé jsem kojila jen 2 měsíce. Už v porodnici jsem měla málo mléka a museli jsme přikrmovat. Doma jsem to dělala tak, že jsem nakojila a pak dokrmila. Nakonec se mléko ztratilo úplně. Nevím, jestli to byla moje chyba nebo jsem opravdu měla málo mléka... Teď když čekám 2. dítě, tak bych moc chtěla kojit a chci se zeptat, jestli se to dá nějak ovlivnit? Třeba pít nějaké čaje, jíst potravinové doplňky nebo dělat masáže??? Tenkrát mi v porodnici k tomu nic moc neřekli. Když jsem se ptala jak pokračovat s kojením doma, tak mi bylo řečeno "to mi nevíme". Tak mě napadlo, že tentokrát zajdu za nějakou laktační poradkyní a teď jsem narazila na vás... 🙂
Díky moc 🙂

mikulka
autor
24. říj 2011

@ninule www.laktoporadna.cz Časté dotazy Návrat z porodnice. Pokud jste nekrmili z láhve, šance je. 😉
Chce to ale přikládat, po kojení odstříkávat, klidně naprázdno.
U tahle starého dítěte je laktace tak zajetá, že mlíčko se jen tak neztratí.

Jinak i u střevních potíží se může kojit, ač to je samozřejmě náročné.

mikulka
autor
24. říj 2011

@lenulak Přibrání je opravdu veliké. Já myslím, že by mus tačilo kojení co 3 hodiny, ale pokud se o jídlo hlásí sám, vyhovět mu musíte. Nevím, zda vám třeba odně neteče mlíčko? Nevnímáte, že by třeba při kojení kašlal, zakuckával se a tak?
Odříhnutí je nutné, pomáhá zvednout ručičku a trochu ji vytáhnout, ev. položit a pak opatrně zvednout. Manipulace s malým co nejmenší.
Pokud ale z nějakého důvodu bude potřebovat jíst častěji a déle, nechte ho. Později se to srovná a nebude potřebovat tolik mlíčka, uvidíte. Je to hlavně lepší varianta, než kdyby k prsu nechtěl a nepřibýral. 😉

mikulka
autor
24. říj 2011

@petra984 Tak tekutiny ještě k mlíčku v žádném případě nepodávejte. A to do 9. měs. věku!!!
Dříve se dával čaj a všechno možné do flašky, ale to už je přežitek. Zatěžuje to ledviny.
Spíš bych se u vás zaměřila na techniku kojení. Mlíčka máte dost, ale malý vytáhne malu dávku a pak má hlad.
Z toho by se mělo vycházet.
Takhle malé dítě se kojí 30-40 min. Samozřejmě je potřeba zkontrlovat, zda skutečně saje.
Podívejte se na www.laktoporadna.cz Technika kojení.
Určitě si před kojením nahřejte prsa, ve sprše, nebo třešňovým pytlíčkem (např. ho mají v DM), a při koj. popíjejte teplý nápoj.
Zkontrlojute, zda je správně přisátý, pohybují se mu uši, má velkou část dvorce v pusince.

Protože myslím, že v té technice bude problém a je velká škoda tak brzy přikrmovat - ono tím méně budete přikládat, bude se tvořit méně mlíčka a nakonec hrozí, že se s koejním skončí úplně.

Takže řešení:
zkontrolujte techniku kojení podle těch www, pokud z toho nebudete moudrá, zavolejte si domů laktační poradkyni, seznam na www.kojeni.cz - správná technika je základ a bez ná nelze jít v kojení dál
dokrm podávejte alternativním způsobem, nebo ev. jedinou povolenou láhví - CALMA, nekazí techniku kojení.
Vy po každém kojení ještě 10-15 min odstříkejte z každého prsu, i kdyby to bylo na sucho - to, co dáte v UM, to vy musíte nahnat v prsech. Mlíčko se pak začne tvořit cca za týden (tedy dávka, kterou malý vypije plus UM).
Postupně bych UM ubírala, přikládala bych k prsu 10-12x za den, u kojení vystřédejte prsa 3x...
UM bych pak dávala jednak menší dávku a za tři dny odstříkávání a nahřívání atd., bych dávala UM jen v tom případě, že malý bude po kojení nespokojený (např, jen na noc) - to už ale musí být vypilovaná technika kojení!!!

mikulka
autor
24. říj 2011

@hlasil Pokud vám dobře přibírá, nechala bych to. Jen tu noc bych asi ještě do těch 3. měs. odstříkala - nebo těsně předtím, než si půjdete lehnout. A nebojte, kdyby se vzbudil zrovna když jste odstříkala, ono mlíčko bude, te´d už se tvoří při sání dítěte. Nebo odstříkejte jen trochu, ne do úplně prázdncýh prsou.
😉
1. Podle rady jiné LP kojíme vždy tak dlouho, dokud sám chce. To fungovalo, když mléka bylo dost, kojili jsme obvykle kolem 20 minut. Včera jsme pili při každém kojení mnohem déle, téměř i hodinu, přesto nic nevypil. Mám tak pokračovat dál, nebo kojení krátit, když vidím, že už je to asi naprázdno?
Nic nevypil, to jako vůbec nic? Jakmile uvidíte, že jen dumlá prso a nepije, dala bych ho do prsa.

2. Pokud mu jednotlivé kojení nestačí (to se nám asi přes den bude opakovat ) a doslova vřeští,když ho dám od prsa po té skoro hodině pryč, mám mu dát dokrm z odstříkaného MM nebo to prostě vydržet? Za jak dlouho poté mám přiložit znovu, aby už tam zase nějaké mlíčko bylo?
Já mám pocit, že může plakat třeba ani ne hlady, jako proto, že jde prostě od prsa, kde je mu dobře...Snažila bych se ho budit zezačátku, aby co nejvíce vypil, pak odvést pozornost a od prsa.
Záleží, zda se uklidní. Kdyby brečel půl hodiny a dýl, snad by ho k prsu dala - ač to může být proto, že chce jen k prsu. Kdyby se uklidnil, počkala bych, až bude mít hlad a sám se přihlásí.

3. Se střídáním prsou během kojení - jak se správně provádí? Stačí dát jednou ke každému, aby si vypil,co tam je, nebo se musí vystřídat víckrát?
Dáte k jednomu, po třeba 10 min. dáte odříhnout a nabídnete druhý prs. Když byste chtěla zvýšit laktaci, mění se prsa víckrát třeba po 5 min. Výhoda je, že děti se pořádně napijí a neusnou, jako když jsou u prsa dlouho. Samozřejmě, že když ho vezmete od prsa, může plakat, nebude třeba chtít odříhnout, tak pak bych ho nechala a dala rychle ke druhému. To vychytáte, u každého děcka je to jinak.

V jakých intervalech a jak dlouho by u každého prsa měl být?
To je zcela individuální. Třeba 10 min a 10 min, některé děti potřebují déle. Zkuste a poznáte.

4. Stačí ke stimulaci laktace, když se přisaje a chvíli se snaží (ve skutečnosti, když nic neteče, tak tu bradavku jen "žužlá"? Nebo je důležité i to, jak dlouho u něj bude? Včera jsme takto cucali hodinu, mám citlivé bradavky, to už je mi velmi nepříjemné .
Aby prso stimuloval, musí z něj skutečně sát, ne ho jen dudlat.Jen sáním zvýší laktaci. Pokud hodinu jen tak dudlá prs, to bych ho u prsa nenechávala, viz předchozí odpověď.
Ono pak by se zase řešil návyk, dudlání prsa, to je zase jiná věc.
Ve vašem případě jde o to, aby účinně sál, a aby vy jste měla dostatek mlíčka.
Návyk dudlání můžete zkusit odstraňovat, ale tak, aby to nestresovalo jeho a vás. To se dá udělat vždycky.

mikulka
autor
24. říj 2011

@hlasil Otázka je, zda pláče hlady, nebo že chce k prsu. Ale vy vážíte, takže víte, kolik vypije? POkud vypije málo i po ÚČINNÉM SÁNÍ (ne spaním u prsa),. pak bych zvyšovala laktaci a když bude plakat (hlady), dala ještě odstříkané MM.

mikulka
autor
24. říj 2011

@lucyje.k Těžko říct, těch 8-9 hodin spánku s emi zdá dost, to už by mohla mít nárok na hlad.
Ale nuzení po 2 hodinách, to je zase dost.
Já si myslím, že to poznáte - když jde k prsu, saje opravdu účinně? Tedy zpočátku rychle, pak pomalými savými pohyby? Nebo jen tak dudlá prso?
Pokud dudlá prso, začíná zlozvyk a je na vás, jestli se pustíte do jeho odstraňování.
Myslím, že když se vzbudí od těch 20 hodin 1-2x, je to ok. Pokud víckrát, spíš bych řekla, že je to zlozvyk.
Ale musíte to vypozorovat, v jakou hodinu pije, a kdy už jen dudlá.

mikulka
autor
24. říj 2011

@ilonne Počítá se to od začátku krmení do dalšího začátku.
Ale nechala bych to na mimču, kdy si samo řekne, kdy má hlad... Někdy se napije málo a má hlad po 2 hod., někdo zase dost a chce pít až po 4 hod....

lipetra
24. říj 2011

@mikulka Ja kojim pres den nekdy po 2,5, nekdy po 3 hodinach a v noci spise po 4 hodinach. Takze to vyjde tech sedm kojeni za den a noc. Maly hlady neplace a kdyz ma hlad tak se ozve a pribira na vaze, sice ne treba 400 g za tyden, takove extremy ne, ale ted jsme byli podruhe v poradne a pribral 100 g a doktorka byla spokojena, ted uz pribral 200 g, tak uvidime ve stredu v poradne co nam reknou.

disaster
24. říj 2011

@mikulka Tak mi to nedalo a vydala jsem se dnes za gynekologem. Podle něj jde o ucpanou hlavní mléčnou žlázu. Že je prso citlivější je prý normální a bohužel se s tím nedá nic dělat 😒 .. nemáte třeba jiné zkušenosti? Moc děkuju