Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

katka37
6. led 2012

ahoj Mikulko ,jen mi řekni ,prosím,má smysl abych odstříkavala a malý měl alespon jednu dávku 150ml mlíčka odemně?děkuju je to dost náročné ,tak chci vědět jestli to má alespon nějaký užitek.... 😢

mikulka
autor
6. led 2012

@germaine Aha, já na to zapomněla, je to Caltrate plus.
Nevím, kolik malému je? Ale pokud má na noc kaši a ještě kojení, to mu stačit musí! Myslím, že je to období, spurt, zuby, cokoli...

mikulka
autor
6. led 2012

@ivca_doubek Prosím o zkrácení dotazu do bodů a napsat otázky, co potřebujete vědět, díky.

mikulka
autor
6. led 2012

@katka37 Samozřejmě, má to smysl. Každá kapka pomáhá a pamatuj, že více mlíočka se utvoří za 3 dny, spíše týden po pravidelném odstříkávání každé 3 hod. 10-15 min z každého prsa.
Je to hodně náročné, já vím, nedělá se pak nic jiného, ale pak se mlíčka udělá víc a bude klid. vydrž.

ilonne
6. led 2012

@katka37 Omlouvám se, že se do toho pletu, ale 150 ml na jednu dávku mi přijde trošku moc. To pije malá teď ve třech měsících. A mikulka má pravdu, vydrž. Mě se začalo víc dělat právě po třech dnech. Přiznám se, že nevydržím neustále odsávat po třech hodinách, ale když se ho začne dělat méně, vždycky najedu na ten týdenní plán a mlíčka se zase začne tvořit víc. Malou mám na flašce a už to tak praktikuju 3 měsíce. Je to sice časově náročnější, ale jde to. A to s ní ještě cvičím 4x denně Vojtovku. Ještě bych ti poradila dát si nějaký cíl. Já si zpočátku říkala ještě týden, pak 14 dní a teď mám cíl do 4m. Pak uvidíme.

germaine
6. led 2012

@mikulka Děkuju za radu a malému je skoro 8 měsíců...zuby má už tři a nevěděli jsme o nich, žádné horečky ani nic podobného. A na spurt už je starý, ne?

mikulka
autor
6. led 2012

@germaine To jo, tak nevím, ale kaše se dává standardně, nic víc sytivého v tomto měsíci není... Počkala bych, zda to přejde. Ještě mne napadlo, jesltli to není separační úzkost. Ta bývá okolo toho 8., 9. měsíce. To je pak hodně znát na spánku.

mikulka
autor
6. led 2012

@ilonne
@katka37
Máš pravdu, ilonne, já jsem přehlédla, že je to jedna dávka a ne dávka na celý den!!! 😕 🙂
Na jednu dávku je to oprvadu hodně!!!!

Zkus si vypočítat, kolik by měl vypít. Váha v granech děleno 6 a pak děleno počtem kojení či krmení za den a noc. Vyjde jednotná dávka, ale pozor, je vyšší, než děti vypijí!!!

katka37
6. led 2012

@mikulka opravdu je to hodně?150ml?malý to vypije a i dětská mi říkala,když jsem ji řekla ,že pije 120ml ,že prý to mám zvedat na 150,tak já nevím? ☹ ale děkuji budu odstříkávat a krmit z láhve jak dlouho to půjde,pokud to má smysl! 🙂

katka37
6. led 2012

@ilonne takže ty odstříkáš a dokrmuješ z láhve ?a jinak dáváš Nutrilon? 🙂

ilonne
6. led 2012

@katka37 Přesně tak, malá teď jí 5-6x denně a z toho má vždycky min. 2x MM.

ivca_doubek
6. led 2012

@mikulka omlouvám se, snažila jsem se stručně, ale moc se mi to nepovedlo 😅 .
1) stačí dítěti přírustek 360g mezi 3. a 4. měsícem? Kojíme 8x denně, hlady nekřičí, v noci ho musím na kojení budit...
2) doktorka říkala že mám přidávat UM, ale to se mi moc nechce, myslím že ode mě vypije dost, v prsou mléko zbývá a malý už dál pít nechce. Nechá se i při takto častém kojení ještě nějak zvýšit tvorba mléka? Nebo bych měla naopak intervaly mezi kojením prodloužit, aby vypil víc mléka naráz ne tak často?

Děkuji, zestručnila jsem to co to šlo 😀

wosk
6. led 2012

@mikulka ahoj, chtěla bych poradit, když se malý přisává, tak to hrozně bolí, sice chvílí, ale fakt docela dost. Nepřijde mi, že bych dělala něco špatně... Během kojení je to docela dobrý, ale někdy se u toho vrtí a zase to zabolí anebo když pije dlouho (to už spíš nepije, jen tak žužlá 🙂 ). Díky moc za radu.

annamarieveronika
6. led 2012

@mikulka Děkuji za rady 🙂 jen hlásím, že jsem zatím laktační poradkyni nevolala... Včera když jsme přišli z procházky tak jsem se rozhodla, že zkusím nakojit bez kloboučků a on se chytil 😀 Sice to byl trochu boj a mě tedy bradavka bolí jak čert než se správně přisaje, ale byl to úžasný pocit, takže od včerejšího odpoledne přikládám bez kloboučku a přes pár minutový boj pak hezky saje 😅

Mám ohromnou radost! V porodnici mi řekli, že bez kloboučků mi to nepůjde, že mám vpáčené bradavky, ale on to dokázal ... hezky si je v pusince vytvaruje... 🙂
nemyslím, že bych je tedy měla nějak moc vpáčené 😉

Tak doufám, že to tak půjde dál...a časem i bez těch bojů před kojením 🙂 Paní doktorka nám půjčila váhu a tak vážíme kolik si vypije 🙂 je to šikula!
Opravdu je důležité nic nevzdávat 🙂 !!!

katka37
6. led 2012

@ilonne to je fajn já dnes za celý den odstříkala 200ml takže v noci nakojím,ale to nevím kolik vypije a ráno ještě odstříkám tak na těch 250ml,uza celý den takže asi ty tři deci bude mít a to je fajn!!!!!!!!!!má to na dvě dávky po 125ml paráda 🙂 🙂 🙂

mikulka
autor
6. led 2012

@ivca_doubek
1) stačí dítěti přírustek 360g mezi 3. a 4. měsícem? Kojíme 8x denně, hlady nekřičí, v noci ho musím na kojení budit...
To myslíš za měsíc? Pokud ano, minimum do 6. měs. je 115 g., ale pokud je mimčo spokojené, neřešila bych.

2) doktorka říkala že mám přidávat UM, ale to se mi moc nechce, myslím že ode mě vypije dost, v prsou mléko zbývá a malý už dál pít nechce. Nechá se i při takto častém kojení ještě nějak zvýšit tvorba mléka?
Zvýšit tvorba se dá vždy a to pravidelným odstříkáním mléka ještě po kojení. Když nic neteče, nevadí, jde o stimulaci. ALe u tene je to možná zbytečné, když pak už pít nechce. Leda bych zkusila dát odříhnout a pak zase přiložit. 😉
Nebo bych měla naopak intervaly mezi kojením prodloužit, aby vypil víc mléka naráz ne tak často?
Nene, to naopak, kratší intervaly...

mikulka
autor
6. led 2012

@wosk Pokud to bolí, pak je něco špatně v technice kojení. Kojení nesmí bolet ani poté, co by dítě pilo hodinu či žužlalo prso.
Jsi krátce po porodu, tady bych řekla, že je skoro nutné, zavolat si domů laktační poradkyni, seznam na www.kojeni.cz

Zde o technice kojení:
www.laktoporadna.cz

mikulka
autor
6. led 2012

@annamarieveronika To je super, mám radost! 🙂

kathyna
6. led 2012

@mikulka , mohu chodit na power plate - cvičení na takovém tom "vibračním" stupínku? Dceři je 11 měsíců a kojím už jen 3xdenně. U nás v power plate clubu je kojení jako kontraindikace http://www.powerplateusti.cz/power-plate/kontra... Já si říkám, že by to možná vadilo, kdybych kojila každé 3hodiny.

mikulka
autor
6. led 2012

@kathyna Nedoporučují se skákavé sporty jako aerobic apod. a nic, při čem se spotíš. Do mlíčka se pak vyplavuje kys. mléčká a mlíčko zhořkne.
Leda tam chodit v době, kdy pak, po cvičení, nekojíš, a pak to mlíko po cvičení taky ještě odstříkat.
Jinak je nejvhodnější plavání, chůze, kalanetika, power jóga.
Pokud to tam ale je takové, že z tebe nepoleje pot, tak bych šla, v opačném případě asi ne. 😕

mikulka
autor
6. led 2012

@kathyna Jo, a to zpocení se myslí jako hodně zpotit.

kathyna
6. led 2012

@mikulka , děkuji moc, asi to zkusím, je to jen 30minut🙂A doma běhám na eliptikalu, tak už trochu kondici mám.

berule
6. led 2012

@mikulka chci se zeptat, jak je to s hubnutím při kojení, už bych potřebovala se sebou začít něco dělat, ale mám strach, že přijdu o mléko. Zatím malá jí jen oběd, zbytek kojení. Děkuji.

mikulka
autor
7. led 2012

@berule O mlíčko nepřijdeš, pokud to nebudeš přehánět a nebudeš držet drastickou dietu a do toho cvičit skákavé sporty, při kterých z tebe poleje pot.
Při kojení se teda obecně hubnutí nedoporučuje, ale já si myslím, že je to tak:
Kojení samo o sobě je náiročná věc. Jedno kojení vezme mnoho kalorií, když se po kojení nenajíš nějak moc, abys dohnala vydanou energii, pak jde váha dolu, nebo aspoň nejde nahoru.

Myslím, že nejlepší je upravit stravu tak, že se úplně vysadí sladkosti, porce si zmenši, třeba i o půlku a dosttatečně choď, třeba s kočárkem, rychlejší chůzí. To by měla stačit k tomu, aby šla váha dolu přirozeně a ne nějak přehnaně rychle.

berule
7. led 2012

@mikulka děkuji, jsem ráda, že můžu cvičit kalanetiku, jak jsi psala o pár příspěvků dřív. A porce jen zmenším nebo nahradím zeleninou, protože bych bez jídla stejně nevydržela 🙂 díky za rady.

vodni
7. led 2012

@mikulka nebo kdokoliv, Mikulko, ty už bys měla asi odpočívat 😉
- syn 4 měsíce
- celý čtvrtý m (resp. od začátku prosince do teď) vyžaduje opět kojení po 3h celých 24h (dřív vynechával 1 noční kojení)
- stejnou dobu se na kojení v noci budí s pláčem (dřív se mlel, pomlaskával, nebrečel...) - nejdu k němu pozdě, často jsem vzhůru dřív než on, nechce se mi ho ale budit, protože stále doufám, že si pauzu třeba zase natáhne...
Čím to je?
(pozn. ovšas dávám kvůli refluxu zahuštěné mléko flaškou, takže vím, že vypije dost, a i po celkem velké dávce se po 3h dožaduje)

dasty79
7. led 2012

@mikulka zase prosím o radu - od 3.měsíce s malou bojujeme s kojením.
Měli jsme růstový spurt,ten jsme jakžtakž překonali,ale jen na pár dní.
Nyní od Śtědrého dne - pije malá pouze z jednoho prsa,druhé odstříkávám.
A od včera už nechce ani jedno,pije tak 2minuty a asi už není mléko
- přitom piju meltu,kojící čaje,odstříkávám,nahřívám prsa,masíruju,....
nic nepomohlo - mléko se asi už ztratilo.Od 24.12. jsme na Nutrilonu,
který jsem malá dávala 1x denně lahvičkou Medela Calma,
nyní už budu muset začít dávat UM asi pořád.
Dá se s tím něco dělat???asi už ne,že?
A pokud teda už nebudu kojit, jak to mám dál udělat?
(abych neměla třeba ještě nějaký zánět,....)
díky za radu - jsem z toho zoufalá,chtěla jsem kojit co nejdéle,ale
bohužel mléko není ☹

dasty79
7. led 2012

@mikulka (malé jsou 4měsíce)

sabinar
7. led 2012

@mikulka :ahoj prosím radu malemu bude za tyden 5měsíců plně kojíme bez přikrmů(zatím jsme ani neskoušely) poslední dobou jak Já jím obědvám prostě cokoliv tak malej vřiška piští apod.jak by chtěl taky,poslední dobou je mrzutej nevim jestli ze zoubku nebo z jídla ☹ přes den papa jen z jednoho prsa co tři hodiny a myslim že mu stačí(někdy si po koju ublinkne-to znamena že má dost ne?)večer vypije obě prsa a usne v noci se budí 2x někdy víc nevím jestli dělam něco špatně nebo má hlad,jak sme byli na 4měsiční měl 8kg dr řikala že přikrmy ne že mu mlíčko stači ale ted nevim děkuju za pomoc.

ivca_doubek
7. led 2012

@mikulka Děkuji mockrát, já jsem také přesvědčená a tom že mu to stačí...Jj těch 360g bylo za měsíc, resp. 5 týdnů, abych byla přesnější. Ale kolem vánoc jsme měli asi trošku problém se zažíváním, smradlavá stolička i prdíky (a tím myslím smradlavá jako od manžela 😝 ), teď už dobrý, opět klasická vaječina. Máme přijít na převážení co nabere po 14-ti dnech a pak kdyžtak budeme řešit dál.
Moc děkuji za podporu, asi jsem jen potřebovala trošku ujistit, že mu to stačí 😅

Přeji hodně zdravíčka Tobě i tvému mimču!!!!