Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

emin
16. čer 2014

@pitryludvikova Dobrý den, zeptám se, zda kojíte, či nekojíte? Přisává se miminko? Slyšíte, zda pije? Laktace se objevuje zpravidla 3-5. den, ale může být opožděná třeba až 10. den. To, že nic neodsajete nevadí. Jde o stimulaci prsou a zpočátku maminky téměř nikdy neodstají téměř nic. Některé neodsají nic po celou dobu kojení a presto kojí a miminko přibírá. Odsávačka je jen přístroj, miminko kojení zvládá jinak. Buďte s miminkem co nejvíce v úzkém kontaktu - noste, mějte jen položené na nahé hrudi (miminko jen v plence), přikládejte. Pokud musíte dokrmovat, pak ne lahvičkou. Nepoužívejte dudlík. A vytrvejte, mlíčko se objeví, u zdravé ženy není důvod, proč by se objevit nemělo 🙂 Držím palce.

emin
16. čer 2014

@88nela88 Dobrý den, těžko říci, co to může být. Při kojení prsa "pracují" a dochází ke změnám jak se mléčné žlázy nalévají. Pokud necítíte žádnou zatvrdlinu a na pohmat žádné rozdíly, patrně to retence nebude. Mohla by to být bakteriální infekce. Pokud by to nepřecházelo, raději bych volala gynekologa a šla na UZ.

pitryludvikova
16. čer 2014

@emin já bohužel mám problém s hormony ☹ no teď jsem odstrikala zázrakem 10 ml jinak to bylo max 2 🙂 ale dostal lahvičku protože nepribral nic tři dny ☹ ale zkouším i tak přikládat a saje 🙂

88nela88
16. čer 2014

zadna boule tam neni... Z ceho by se ta infekce mohla udelat? Kdyz manipuluji s prsy mam ruce ciste ☹

allusa
16. čer 2014

Potřebovala bych poradit. Mám týdenní miminko a zatím zkouším co a jak 🙂 . Nevím jak sladit kojení a přebalování. Když ji přebalím před kojením, pokaždý se pak pokaká a musím znovu. To by mě nevadilo, ale ona po kojení hned hezky usne, takže by mohla do postýlky, ale když ji po kojení přebalím, probere se, plače a už nechce spát. Znovu pít už moc nechce a když si ještě dá, tak ji pak asi bolí bříško, protože se tak šponuje, napíná a strašně moc brečí. Mám strach, jestli se nějak nepřepíjí. pěkně by mě usla bez toho přebalení po kojení, ale když vím, jakou nálož v té plíně má, tak ji tak nechat přece nemůžu 🙂 . Prosím o radu

lllucielll
17. čer 2014

Dobrý den, mám 3 týdenního syna. Dnes jsme byli po 14 dnech na kontrole u dětské doktorky a po zvážení nám řekla, že přibral jen 110 g, což je málo a že musíme přijet za týden znovu na vážení. Chtěla bych poprosit o radu, jak docílit, aby syn více vypil. Přisává se krásně, saje, polyká, ale chvílemi při kojení jen dudá a nepolyká, po 20 minutách začíná usínat (ve dne i v noci). Po nakojení je klidný, buď usne nebo je vzhůru, ale pláče výjimečně, z čehož usuzuji, že je sytý. Děkuji moc za radu

emin
17. čer 2014

@88nela88 To nelze určit a ta infekce je spíše možnost, než jistota. Infekce se může do těla dostat různými způsoby a např opakující se zánět prsu nelze přičíst nehygienickému zacházení s prsy. Tato bolest je netypická a pokud trvá, raději jděte k lékaři.

emin
17. čer 2014

@pitryludvikova Pokud mate nějaké hormonální potíže, může být laktace komplikovanější, nicméně stale platí to nezvdávat, odsávat a přikládat, každá kapka se počítá 🙂 Laktaci můžete podpořit take bylinkami a homeopatiky - Ricinus Communis 5ch (2-4 kuličky 3-4x denně, na lačno a poté hodinu nejíst, na kuličky nesahat. Dále z bylinek Pískavice řecké seno - semínka do jogurtu či polévky (pozor, jsou dost aromatická), při srpávném dávkování byste ze sebe jejich vůni měla cítit, pokud ne, lze brat take v kapslích, zvyšte dávku a Benedikt lékařský - nálev 3x denně hrnek (nebo tinktura 20 kapek 3-4x denně)

emin
17. čer 2014

@allusa To je velmi typický problem 🙂. V porodnici vždy radí přebalovat před kojením, aby miminko jedlo v čistém a mělo při kojení komfort. Po pár dnech ale maminka zjistí, že kojením se stimulují pohyby střev a miminko kaká, většina tedy začne přebalovat až po kojení. Nedoporučuji nechávat malou v pokakané plence, opruzeniny jsou velmi nepříjemné a dětská pokožka je velmi jemná. Zkuste třeba přebalit mezi tím, co střídáte prsa - nakojte z jednoho, počkejte až se vykaká a pak nakojte z druhého? Pokud kaká takto přesně, můžete časem vyzkoušet I bezplenkovou metodu 🙂. Nebo přebalte po kojení a zhkuste ji uspat chvilkovým sáním malíčku. Každé mimi je jiné, usínání u prsu je přirozené, ale časem nemusí být od věci naučit miminko usínat I samo. Bohužel není jednoznačná rada - zkoušejte co vyhovuje Vám I miminku 🙂 Držím palce.

emin
17. čer 2014

@lllucielll Dobrý den, rada je vlastně jednoduchá - pro zvýšení laktace častěji kojte. Vyřaďte dudlík (pokud používáte), nekojte přes kloboučky. Střídejte při kojení obě prsa - když u kojení usne, vystřídejte prsa (můžete I víckrát za 1 kojení). Stlačujte při kojení prso, abyste zintenzivnila tok mléka. Pokud to zvládnete, kojte častěji v noci (ideálně mezi 2-4 ráno). 110g za 14 dní není opravdu mnoho, miminka někdy s váhou stagnují nebo zpomalí, ale do budoucna by bylo lepší laktaci trochu pomoci. Zvýšenou tvorbu mléka byste měla zaznamenat cca za 3-4 dny po zintenzivnění kojení. Držím palce.

88nela88
17. čer 2014

@emin dekuji za radu, vypada to ze bolest ustupuje tak uvidim jeste zitra. Chci se jeste zeptat je normalni ze me pali bradavka pri kojeni a po nem? Syn se v pulce kojeni zacne vrnet a strasne tahat za bradavku, tim se hrozne drazni a zacne me palit. Po kojeni si namazu bradavku i dvorce calciovkou po nejake dobe prestane palit ale kdyz se opet prisaje a scenar se opakuje tak je to vzdy stejne. Dekuji moc

emin
17. čer 2014

@88nela88 A vznikly tyto potíže shodně jako bolest? Nemá miminko moučnivku? (bilý povlak v pusince, na jazýčku, svelte flíčky na tvářičkách... Pálení bradavek bývá symptom kvasinkové infekce. Hodně bradavky větrejte, mazejte Citrovitalem či Canestenem. Mělo by se to rychle zlepšit, cca do 3 dnů vymizet, a mazat radím cca ještě týden poté.

allusa
17. čer 2014

@emin moc děkuji za odpoveď. Ještě bych se chtěla zeptat, jestli je nutné odříhnutí po kojení. Vždy, když si ji dám do některé z těch poloh, vůbec se jí to nelíbí, většinou se mně taky probudí, někdy u toho sice spí, ale tak jako tak si většinou nebrkne. Ať čekám jak chci dlouho. Je možné, že to nepotřebuje, že třeba nespolykala tolik vzduchu? Nebo spíš dělám něco špatně?

opifka
17. čer 2014

Dobrý den, mám problém s kojením už od porodu, tak se obracím na Vás pro nějakou radu, co dál. Měla jsem porod kleštěmi a tím jsem měla i rozsáhlejší poranění. Každé tři hodiny jsem přikládala malého k prsu, zpočátku měl trochu problém se přisát, ale po pár pokusech mu to vyšlo. Mléka moc nebylo, spíš to bylo po kapkách, což mi říkali, že je v pořádku, že pro rozjetí kojení je to výborná stimulace. Nicméně ani za tři dny po porodu se laktace nedostavila, tedy z prsou mi nešlo skoro nic a malému už to bylo málo, takže jsem nasadila UM. Čtvrtý den v noci se mi konečně nalila a ztvrdla prsa a při "zmáčknutí" z nich mléko vytékalo. Radovala jsem se, že konečně už, ale dnes je to šestý den a prsa mám jako před tím - měkká, bez známek, že by se něco dělo ☹ Přikládám stále při každém krmení a piju kojící čaj. Od porodu ale mám zdravotní komplikace, myslíte, že to může mít vliv na tvorbu mléka? Že mé tělo prostě raději laktaci zastaví, protože na ní nemá dostatek sil?

emin
17. čer 2014

@allusa Odkrknutí není povinné 🙂. Některá miminka odkrknou pravidelně, jiná jen občas. Osobně mám nejraději polohu vertikálně na rameni, stačí chvilku (2-3 minutky), pokud nekrkne, nevadí. Může po kojení I ublinkávat, pokud to není obloukem na 2 metry, take je to normální.

allusa
17. čer 2014

@emin moc děkuji 🙂

emin
17. čer 2014

@opifka Dobrý den, nevím, jaké berete léky, ale obecně nemyslím, že by Vaše tělo reagovalo tak, jak popisujete. Věřte sobě I miminku. Laktace se dostavila, mléko Vaše tělo vyrobit umí. Zdravotní potíže mohly situaci trochu zkomplikovat, ale ne laktaci zastavit. Přikládejte tak často, jak malý chce, nejdéle však po 3 hodinách. Pokud saje, ok, pokud ne, musíte odsávat každé 3 hodiny 10-15 minut. Pokud to jde, zkuste mít miminko u sebe na těle (na nahé hrudi, jen v plence). Pokud dokrmujtete UM, pak cévkou či stříkačkou, ne lahví! Nedávejte dudlík. I kdyby se nyní v nemocnici laktace vice nerozjela, stejně postupujte doma. Šance, že se kojení rozjede trvá až několik týdnů po porodu. Hodně štěstí.

kocici_mama
18. čer 2014

@emin Dobry den. Prosim o radu. Mam tydenni holcicku. Laktace se mi rozjizdi velmi pomalu. Horsi je to u leveho prsu. Prsa se mi nalila dvekrat a jen pres noc. Pres den mi prijdou takova prazdna. Opet leve vic prazdne nez prave. Pri stisku vyteka polopruhledna bila tekutina. Prikladam po dvou az trevh hod. V noci jak si mala rekne. Stridam obe prsa, nejdriv to leve a pak prave-u nej je trochu zivejsi,cca 45 minut. Problem je to, ze mala u kojeni usina. Nekdy neni mozny ji probrat. Prijde mi, ze jen pocucava a le nehlta... nijak vyrazne nepolika. Od patka 13.6. do 16.6. kdy jsem byla na kontrolr pribrala 60 g. Mam strach ze nesaje...

emin
18. čer 2014

@kocici_mama Dobrý den, pokud správně počítám, přibrala za každý den 20 gramů, průměrný váhový přírůstek je cca 150g týdně, pediatři se většinou spokojí i se 100g týdně,) takže to je naprosto v pořádku. Laktace se někdy rozjíždí pomalu, některé ženy necítí tzv nalitá prsa, presto mají mléko, je to velice individuální. Běžné je I to, že jedno prso je "oblíbenější" než druhé, může to být stavbou prsu, tvarm bradavky I šikovností maminky miminko přiložit (na jednu stranu býváme šikovnější než na druhou). Děláte vše správně. Sledujte především dlouhé sání miminka (po prvotním rychlém dudlání by měla nastat cast, kdy miminko opravdu pije, hýbe celou čelistí a polyká), jakmile toto sání přestane a opět dudlá, vyměňte prsa. miminko to většinou trochu vzbudí. Vystřídat můžete I 3-4x za jedno kojení. Stlačujte prs při kojení, zesílíte tím tok mléka a miminko nebude tolik usínat. A hlavně nepanikařte, kojení se rozjíždí pomalu, postupně ale normálně, sledujte, zda má mimi min.6 počůraných plenek, což značí, že prospívá a bude to dobre 🙂

ilonne
18. čer 2014

Dobrý večer, jsem v 21tt, první dceru jsem nekojila, špatně sála a navíc mám ploché bradavky, což jsem nevěděla než mi to řekla sestra v porodnici. Nicméně tam na kojení čas nebyl, takže jsem to prostě nezvládla. Asi do 4m jsem odsávala a dceři dávala mléko lahvičkou. Teď bych kojit chtěla. Dá se nějak připravit předem? A kdy je vhodné s přípravou začít? Děkuji.

emin
19. čer 2014

@ilonne Dobrý den, je skvělé, že situaci nepodceňujete a chcete se připravit. Jistě to je možné. Ploché bradavky nejsou překážkou, snad jen mírnou komplikací kojení. Před porodem cca od 24. týden můžete začít nosti formovače bradavek, které pomohou bradavkám troche vystoupnout. Po porodu je důležité včasné přiložení miminka, ideálně na Vaši hruď a včasné přisátí. Odmítněte kloboučky a dokrm lahvičkou I dudlík.I kdyby se miminku nedařilo přisátí, je vhodnější dokrmovat cévkou a stale trpělivě přikládat, než si "pomáhat" kloboučky. Miminko někdy potřebuje pár dní I týdnů, než se to naučí, ale naučí se to. Vhodné by bylo kontaktovat před porodem dobrou LP, která Vám vysvětlí techniku přikládání, správné držení, sledování miminka, abyste se vyhla případným chybám a případně ji mít na telefonu, aby Vám mohla pomoci. Moc držím palce.

88nela88
19. čer 2014

@emin tak bolesti nastesti ustoupili. A moucnivku nema... Ty problemy se tykaly kazdeho prsa zvlast, bolest na jednom, paleni na druhym... :(

emin
19. čer 2014

@88nela88 Dobrý den, aha, tak dobře, že se to zlepšilo. Někdy je podobná bolest opravdu neidentifikovatelná, jak jsem psala, kojení je občas alchymie. Často ustoupí sama, mé doporučení je, pokud neodezní za cca 3-5 dní (pokud není opravdu nesnesitelná) raději nechat udělat UZ.Také záleží na pohmatu (boule, vice útvarů v prsu apod. Pokud stale pálení pokračuje, zkuste ten Citrovital, kandidoza může být jen na jednom prsu, s moučnivkou často souvisí, ale není to take podmínka. Díky za zprávu a ať už mate klid 🙂

ilonne
19. čer 2014

@emin Děkuji a ještě se zeptám, ty formovače se prodávají univerzální velikost?

emin
19. čer 2014

@ilonne Ano, je tam dírka cca 1,5cm v průměru, nasadí se na prs a nosí v podprsence, tlačí na dvorec kolem bradavky a bradavka se vytáhne. Lze take levněji vystřihnout dírky do starší podprsenky - funguje to obdobně 🙂

ilonne
19. čer 2014

@emin Děkuji a ještě se chci zeptat ohledně případného dokrmu na lahvičku Calma Medela, zda se stále doporučuje?

emin
20. čer 2014

@ilonne To je velmi ožehavé téma - lahvičky. Jako LP ji nedoporučuji. Cokoli jiného než prs v puse miminka je riziko. Může způsobit bojkot kojení, odmítání prsu, ničí techniku sání. Pravdou je, že Calma je lahvička, za které jde velmi špatně (těžko) sát. Mizí tedy ten faktor, jako u jiných lahviček, že miminko pak preferuje lahvičku právě proto, že z ní teče mléko samo. Rizika narušení techniky sání a případného zmantení a bojkotu kojení se ale u žádné lahvičky nezbavíte. ☹

coolik
21. čer 2014

Dobrý den, prosím o radu. Včera navečer jsem na pravém prsu objevila tvrdou "hrudku", klasicky jsem si myslela, že to je hodně mlíka a že když malá odpije, tak to zmizí. Nestalo se tak. Zkoušela jsem to večer teplou vodou a masáží rozmasírovat, ale nešlo to. Malá z něj i nadále pila a stále to tam mám. V průběhu noci jsem začala přikládat tvaroh a zkoušela i odstříkávat, ale to odstříkávání mi teda moc nejde. Dnes ve všem pokračuji a hrudka tam stále je. Navíc jsem objevila, že když si přejedu prso jemně napovrchu, tak je to velké asi tak 2-3 cm, ale když si sáhnu jakoby dovnitř prsa, tak je to docela velká "hrča". Můžete mi prosím poradit co s tím? děkuji moc.

evulina77
21. čer 2014

@coolik doporučuju do teplý vany a snažit se rozmasírovat a odstříkat. Pak přikládat tvaroh a při kojení masírovat. Vanu opakovat, dokud se to nezorpustí. Může to i bolet při masáži a odstříkávání, ale musí se to dostat pryč...

ninanela
21. čer 2014

Dobrý den,prosím o radu.Mám 17 denní holčičku.Jsem po sekci,malá se krásně přisála,bohužel jsem nezačala hned kojit.Malá sice sála,ale usínala u prsu a mléka bylo málo.Už z porodnice jsme odížděly s Nutrilonem.Krmím stříkačkou prstem.Doma jsem se snažila rozkojit,přikládala,osdtříkávala,homeopatika,kojící čaje.Dcera se pěkně přisaje ,ale stále ji musím stimulovat a budit.Je schopna vydržet u kojení i 2 hod.Když zaspí,po chvilce zjistí,že jí bradavka zase chybí a pláče.Nevím si rady,kdyby vydržela aspoň 1 hod.mezi kojením,ale jakmile ji uložím do postýlky,hned je zase vzhuru a chce prso!Nakonec vždycky skončíme u Nutrilonu.Po kojení je schopna vypit i 60ml Nutrilonu.Myslela jsem že asi nepolyka,když má stále hlad po kojení,tak jsem přizvala LP a dle ní malá papa pěkně,mám střídat prsa a budit při kojení.Už nemám sílu a večer to pokaždé obrečím. Je možné,že mám mléka málo,ale zase by nevydržela u prsu tak dlouho.Prosím o rady.Díky moc.