Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

emin
20. srp 2015

@terka1993 Dobrý den, opravdu jde spíš o povzbuzení a především radu - kojte z obou prsou. Jen některá prsa zvládnout ukojit dítě jen z jednoho prsa při jednom kojení. Vždy nakojte z jednoho a nabídněte druhé. Pokud nestačí, klidně nabídněte ješte jednou to první. Kojte dle požadavků miminka, ne podle hodin, kojené děti si zpravidla říkají častěji než po hodinách a je to zcela nepravidelné. A nebojte se, pokud budete takto postupovat, nezasahovat na frekvece a délky kojení, bude mimi patrně dobře prospívat. Držím palce.

emin
20. srp 2015

@85jana85 Dobrý den, váhový přírůstek může občas stagnovat, výjimečně se snížit, ale průběžně stále růst. Zkuste se domluvit na převážení a uvidíte, kolik má mimi nyní, Je těžké se orientovat dle nějakého minimálního týdenního přírůstku, ale uvedu orientačně 100g/týden. je to ošemetné, ne zcela vpovídající - jak jsem psala výše, může být dočasně i stagnace, případně mírný úbytek, ale i ten by se měl opět navýšit a váhový růst pokračovat. Pokud je mimi spokojené, tím spíš. Pokud se nebude dařit a váha stále klesat či stagnovat bez jakéhokoli přírůstku, pak bych přikročila spíš po ukončeném 4. měsíci k zeleninovým příkrmům, než k dokrmu UM.

emin
20. srp 2015

@hapovab Dobrý den, osobně jsem nakloněna alespoň 1x za noc kojit pro zdárné udržení laktace a i pro prevenci retencí a zánětů. Pokud malá prospívá a Vám to takto také vyhovuje, nechte frekvenci a délku na ní.. Počítejte však s ním, že se situace může dříve či později změnit a mimi bude naopak chtít kojit i několikrát za noc, prostě tak, jak mu to bude vyhovovat. Pak není na místě zavést UM, ale vyjít miminku vstříc. Držím palce.

damilinka
20. srp 2015

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli nemáte zkušenost s kojením, když je žena po onkologické léčbě rakoviny prsu a u jednoho prsu byla provedena záchovná operace a ozařování. Jsem momentálně těhotná ve 14 tt a prozatím sleduji, že zdravé prso je již o cca 1 vel větší a mění se oproti tomu co bylo zasaženo. Myslíte si, že bude možnost kojit, alespoň z toho zdravého prsu? Děkuji moc

emanuelka13
20. srp 2015

Dobrý den, mám 2,5 měsíční miminko. Doteď bylo bez dudlíku nechtělo jej a vše o.k. Ale poslední dny si cpe prstíky do pusinky, nemá hlad, je to totiž téměř po celý čas kdy je vzhůru i po kojení . Podle všeho ani na zuby to nevypadá. Mám mu dát dudlík nebo nechat tak. Děkuji.

emin
20. srp 2015

@damilinka Dobrý den, přímou zkušenost nemám. Selským rozumem bych myslela, že je to po tak náročném zásahu patrně normální. Kojit lze dítě i pouze z jednoho prsu. Pokud již nyní neberete žádné léky, nevidím kojení jako problém. Každopádně bych se ale ještě zeptala svého onkologa na rozsah zásahu možné komplikace, přece jen, prsa při kojení "pracují". Držím palce, ať Vám vše vyjde.

emin
20. srp 2015

@emanuelka13 Dobrý den, cucání prstů, olizování atd je zcela normální, pro dudlík nevidím důvod.

maja95
20. srp 2015

Dobrý den mám čtyř měsíční dcerku a odmítá mi mateřské mléko. Už zhruba týden jí musím dokrmovat UM a mateřské mléko si vezme pouze ráno. můžete mi prosím poradit 🙂

inunka
20. srp 2015

Dobrý den, prosim o radu - moje dcera 5 měsícu je plne kojena. Budu muset na par hodin do prace a resim, jak ji nakrmit. V mrazaku mam nějake zásoby MM, ale nechci ted učit na lahvičku. Dudlík nemá. Moc děkuji.

breberka
21. srp 2015

@emin moc děkuji

lucinkak12
21. srp 2015

Dobry vecer, rada bych Vas poprosila o radu,mam 10ti denniho syna,plne kojim,ale u kojeni z leveho prsu mam zatnute zuby jak to boli. Na prave strane prsu mam cerveny flek,citlivy na dotek a bradavka pri prisati i v prubehu celeho kojeni boli,prestane to,kdyz si maly dava pauzu v sani a pak chvilku po kojeni. Vsimla jsem si,ze mi po kojeni vrchol bradavky zbela,po zklidneni se barva vrati k normalu,na chlad citliva neni. V tomto prsu uz sem mela jednou ucpany mlelekovod,ktery se nam castym prikladanim k prsu podarilo uvolnit. Rada bych vyresila i tento problem,protoze i kdyz se bolest da vydrzet,je to velmi neprjemne,i vzhledem k tomu,ze z druheho prsu je to naprosto bez problemu. Syn je jiz muj druhy a techniku kojeni myslim zvladame bez problemu. Dekuji

ivankado
21. srp 2015

Dobry den, mam dotaz, dceri jsou 2 a pul mesic, plne kojim a mam pocit, ze konci dne uz ji MM nestaci a je nespokojena, budi se, tim padem se mi ani MM nestaci v noci dostatecne utvorit. Zvazuji zda nedat na noc UM, ale nevim jestli tim neco pokazim. Dekuji za odpoved.

loc
25. srp 2015

@emin Dobry den, rada bych se zeptala, zda stale plati, ze 1 domaci navsteva LP behem sestinedeli je hrazena zdrav pojistovnou. U prvniho syna mi to kojeni nejak neslo, at jsem delala, co jsem delala a ted cekam druhe dite a rada bych, aby se to same uz znovu neopakovalo. Dekuji za odpoved 🙂 .

andilek2003
25. srp 2015

Dobry den,
dekuji za predchozi radu a proto se obracim jeste jednou. Mam predcasne narozeneho syna o 3 mesice. Je mu jiz skoro 8 mesicu po odpocitani skoro 5. Maly moc nepribira a zda se mi ze ma hodne zlutou moc (je fakt, ze bylo horko a porad se hodne poti) a je mozne ze nepije dost. Vodu, caj neslazeny, ani UM z lahvicky nechce. Zkousela jsem i UM i s cevky, dneska po prve, ale take se odtahoval, i kdyz asi 10 ml vypil, videla jsem jak mu to tam tece. Kojim casto, i v noci.
Cim bych mohla doplnit tekutiny? Jinak tento tyden jsem zacala i se zeleninou, coz toho nesni moc, tak 2 lzicky, ale v tom by asi nebyl takovy problem jako spis s tou hydrataci. Jeste jednu otazku, jake mleko (kozi, mandlove, ryzove?) mohu zkusit podavat, v pripade, ze mame doma alergii na kravske mleko? Dekuji

emin
25. srp 2015

@maja95 Dobrý den, omlouvám se za zpoždění. Nemyslím, že Vaše dcera odmítá mateřské mléko, spíše odmítá sát z prsu, patrně proto,že dostává mléko z lahve (je to tak?) Ráno si vezme prs protože po noci, teče mléko silně, ale je jen otázka času, kdy se laktace sníží natolik, že mimi odmítne kojení i ráno. Zbývá jediné, intenzivní kontakt s miminkem,společné spaní a časté noční kojení, zrušení dokrmu lahví, dokrm cévkou přímo na prsu a jeho postupné snižování ve prospěch kojení. Bez dudlíku. Držím palce.

emin
25. srp 2015

@loc Dobrý den. To je obtížná otázka. Laktační poradenství není ZP hrazeno. Porodní asistentka může návštěvu v šestinedělí věnovat i laktačnímu poradenství, ale laktační poradkyně (bez vzdělání porodní asistentky) pracuje většinou za dohodnutou částku. Ta se pohybuje kolem 500 kč (cca)

emin
25. srp 2015

@andilek2003 Dobrý den. Zkusila bych nabízet vodu v klasickém pítku. Zvláště ve vedrech je to skvělá možnost, jak mimi naučit pít z pítka či běžného hrnečku. U kravského mléka - jedná se o alergii na laktózu či na bílkovinu kravského mléka? To jsou dvě různé věci. Nesnášenlivost bílkoviny km velmi často do 3 let mizí či se snižuje. Zakysané potraviny zpravidla nevadí. Z mlék doporučuji rostlinná - mandlové, ovesné, oříškové (pozor,sojové ne)

emin
25. srp 2015

@ivankado Dobrý den, UM na noc bych určitě nedávala, zvláště ne lahvičkou. Právě v noci doporučuji kojit často aby se laktace zvýšila. Um na noc naopak způsobí dlouhou pauzu a laktace se bude dále snižovat.

emin
25. srp 2015

@lucinkak12 Dobrý den. dle popisu to vypadá jako tzv symdrom bílé bradavky. Věc nepříjemná a bohužel těžko odstranitelná. Možná je chyba v přisátí - zkoušejte různé polohy, dbejte na dokonalé přisátí na otevřená ústa. Často pomáhá teplý obklad po kojení. Jindy naopak chladný. Nezbývá než hledat. Držím palce.

loc
25. srp 2015

@emin Dekuji Vam za odpoved. Aha, ja prave mela informaci od sve gynekolozky, ze ona sama tuto sluzbu navstevy LP doma behem 6 nedeli hrazenou pojistovnou vyuzila pred 3 lety a rikala, ze akorat nevi, zda to tak stale funguje. Nicmene chapu to spravne, ze 1 navsteva porodni asistentky doma v 6nedeli je hrazena z pojisteni a ze pokud tato konkretni LP je zaroven porodni asistenka, lze tuto sluzbu vyuzit? Dekuji.

kikiss
25. srp 2015

@lucinkak12 jestli muzu poradit natocte miminko tak, aby bradicka smerovala na cerveny flek, a pokud boli bradavka zkuste na chvili kloboucek. Urcite se to brzy uklidni 🙂

lucinkak12
25. srp 2015

@kikiss dekuji za rady,vyzkousela jsem vsechno mozny co jsem kde vyhledala a zjistila a uz je to v pohode. Nevim co mi pomohlo,pred kojenim sem zahrivala a masirovala,mezi kojenim prikladala tvarohovy obklad,salvejovy obklad a studeny obklad,bradavky mazala bepanthenem,po kojeni jsem prebytecne mleko odsavala a kojeni uz je bez bolesti,laktace se srovnala dle potreb maleho,cerveny flek i kdyz uplne nezmizel,tak se zmensil a uz neni tak vyrazny a ani neboli. Musim rict,ze se mi neskutecne ulevilo....

lucinkak12
25. srp 2015

@emin dekuji za radu,nastesti jsem to nejak zvladla jak pisu v prispevku vyse a uz je to v poradku 🙂

85jana85
26. srp 2015

@emin Dobrý den,
Dobrý den, jdu si opět pro radu. Dnes jsme byli na převážení a doktorka doporučuje příkrmy, protože syn moc nepřibírá. Má 4 měsíce,9 dnů a 5930g. Za poslední měsíc připral jen 300g. Porodní váha 3520g.
Myslela jsem, že zkusím dát příkrm a poté normálně nakojím a doktorka řekla, že pokud se podá příkrm tak MM není tekutina a mám dávat po příkrmu vodu nebo čaj. Jsme z toho zmatená a nějak se mně nezdá, že by MM nebyla tekutina 😕 Děkuji

emin
26. srp 2015

@85jana85 Dobrý den. 300g/měsíc není tragédie, ale ani výhra. Pokud je mimi spokojené a psychomotoricky také v pořádku, netlačila bych tolik na pilu. Příkrm zkusit můžete, pokud mimi o jídlo jeví zájem. Začněte ale opravdu jen pár lžičkami a poté úplně v klidu dokojte, vodu ani čaj zatím nedávejte. Příkrm jak pyré i tak obsahuje velké % vody.

emin
26. srp 2015

@loc Ano, tak by to mělo být.

1nadenka1
28. srp 2015

Dobrý den, chci se zeptat, mám dvě holčičky a kojila jsem obě takže prakticky v kuse cca 3 roky, teď je to 4měsíc co se dvouletá dcerka ostavila, ale včera se mi spustilo mlíčko, ne nějak moc, ale šlo vidět na tričku, mám i takový pocit jak když se prsa nalívaly když jsem normálně kojila... je to normální? děkuji

1nadenka1
28. srp 2015

@emin Dobrý den, chci se zeptat, mám dvě holčičky a kojila jsem obě takže prakticky v kuse cca 3 roky, teď je to 4měsíc co se dvouletá dcerka ostavila, ale včera se mi spustilo mlíčko, ne nějak moc, ale šlo vidět na tričku, mám i takový pocit jak když se prsa nalívaly když jsem normálně kojila... je to normální? děkuji

simcatom
28. srp 2015

Ahoj, mám 7m dcerku Terezku a kojila jsem ani ne 14 dní.. Šlo by třeba se ještě rozkojit ty umělí mlíka jsou drahé

vevebubu
28. srp 2015

@emin Dobrý den. Mám 8-týdenní holčičku, kterou od narození plně kojím, nikdy nebyl žádný problém, malá krásně prospívá. Chtěla bych se zeptat, jestli se už dá miminko nějak naučit pravidelnosti v kojení. Dávám jí prso, když si řekne, někdy je to ale i co půl hodiny nebo co hodinu. Můžu ji nějak naučit ať pije třeba co 2-3 hodiny? Ať se můžu s čistým svědomím na 2 hoďky vzdálit a nechat ji s manželem? Odstříkávat do lahví, se mi moc nechce, ať se neučí na láhev. Děkuji 🙂