Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

emin
1. led 2015

@loafeer Dobrý den, pokračujte jako do teď , hodně z prsu kojte tak, aby mělo miminko bradu ve směru daného místa. Při kojení místo stlačujte. Dejte to mu čas, postupně by se to mělo lepšit, kdyby ne a přidala se bolest či se to zhoršovalo, raději zajděte k lékaři.

emin
1. led 2015

@lenule01 Dobrý den, mate pravdu. Nejsem zastánce celonočního spaní miminek, I když je pravda, že v pěti měsících už lze říci, že mohou mít energentické zásoby na celonoční spaní. Bylo by ideální alespoň 1x za noc nakojit, nejlépe mezi 2. a 4. ráno. Pravdou je, že občas jsou maminky, které v noci nekojí a na laktaci to příliš vliv nemá, ale většinou dochází při dlouhé pause, zvláště v noci k pozvolnému poklesu laktace a poté, spolu se zaváděním příkrmůse laktace sníží natolik, že nastavá bojkot kojení, maminky to občas nazývají samoodstavení, ale pravým důvodem je právě nízká tvorba mléka.

emin
1. led 2015

@indien Dobrý den, neváhejte a zavolejte si LP. Dejte na doporučení či reference . Dobrá LP si s vámi domluví schůzku, ukase správné přisávání, doporučí postupně odbourat klobuček a poradí, jak zahojit bradavky. Kromě ragád, vzniklých patrně z chybného přisávání můžete mít kvasinkovou či dokonce bakteriální infekci bradavek. Nejprve zahojte bradavky (pokud je bolest nesnesitelná můžete např chvíli jen odsávat a dokrmovat odsátým mateřským mlékem (ale pozor, ne lahvičkou, LP by Vám měla ukázat dokrm cévkou či stříkačkou). Jakmile se bradavky zahojí, zkuste se kloboučku postupně zbavit. Bylo by škoda prestat kojit, miminko je maličké, vše se může zvládnout naučit, vše přebolí. Nyní pokud to jde, si nechte pomoct -od manžela, maminky, babičky, kamarádek. Vyčerpání a bolest často způsobí,ž e maminka si řekne - "to mi za to fakt nestojí". A přítom jde o cca týden, když odstraníte chyby a naučíte se vyhovět si a najít tu sovu cestičku ke kojení. Moc držím palce.

emin
1. led 2015

@partyzanka91 Dobrý den, myslím, že si nemusíte dělat starosti. Prospívající miminko poznáte podle váhového přírůstku a podle dostatečně počůraných plen + barva moči je světlá, průsvitná a přílši nezapáchá. Pak je vše v pořádku. Přesto bych se pokusila nabízet kojení I vice přes den v 7 měsících jen 4 kojení za 24 hod je spíš méně. Nevadí, když nebude chtít, prostě jen nabízejte, zkuste přiložit, když nechce, nevadí. A jen tak dál. Do budoucna doporučuji nenahrazovat kojení příkrmem, to je častá chyba. Kojte dál tak jak chce, nebo často nabízejte a jen v určitou dobu přidejte příkrm - např svačinu nebo večeři. A pokud mimi chce, klidně před tímto jídlem I nakojte a pak dané jídlo dejte. Tak se laktace nesníží a můžete kojit dlouhodobě.

emin
1. led 2015

@sarriku Dobrý den, takto na dálku je poměrně složité odhalit podstatu problem ale odhaduji toto: miminka nejsou líná, a váš syn prostě pije, dokud mu to teče. Poté sát již nechce, nebo to efektivně neumí. O nějaké chybce svědčí I mlaskání. Doporučila bych znovu se zaměřit na techniku kojení, různé polohy. Určitě kojit bez kloboučků, techniku by jen zhoršily a obávám se, že by bylo dobré zrušit I dudlík, alespoň do doby, než se vše dá do pořádku. Možná by stálo za úvahu kontaktovat LP, která by Vám pomohla vychytat drobné chybky.
Pro zvýšení laktace doporučuji - kojit vždy z obou prsou a prsa při kojení stlačovat, již odzačátku, aby mléko teklo lépe. Prsa zkuste vystřídat I vícekrát (pokud si mimink dá říci) Prsa před kojením zkuste nahřát, nebo alespoň vypijte teplý nápoj, urychlý to vypuzovací reflex a mléko teče snáz.
A poslednní věc. Z Vašeho dotazu mám dojem, že nyní kojení velmi velmi "řešíte". Možná jeho průběh nedopovídá Vaší představě, ale podstatné je, zda miminko prospívá. Pokud ano, doporučuji přizpůsobit se potřebám miminka. Některá miminka se opravdu kojí velmi často. Zkuste trochu zvolnit, netlačit na pilu. Ideální je stav - "proste kojím" - neřeším jak často, kojím tak, jak chce. V zimě s procházkami je to horší, zksute si naplánovat cestu tak, že můžete např do krámu, kavárny, restaurace apod a tam nakojit. Bylo by škoda prestart, když laktace funguje a miminko prospívá.

loafeer
1. led 2015

@emin Děkuji, už je to v pořádku, ale pro změnu se mi dělá zánět v druhém prsu. A to se opravdu chráním, teď jsem se synem v nemocnici, takze vlastně prakticky ležím pod peřinou....Jsem z toho už zoufalá, to je potřetí, pořád se to opakuje, u staršího syna to bylo to samé....Je možné, že mám ty prsa nějaké náchylnější? už i uvažuju o tom, že s kojením seknu, ty záněty jsou peklo:o(

sarriku
1. led 2015

@emin dobry den. Dekuji za odezvu ale ten problem neni v tom ze bych mela malo mlicka nebo ze by spatne teklo ale v tom ze maly se spatne prisaje a neumi ho vypit☹ dnesni rano vypovida o vsem. Maly dostal hlad tak jsem ho prilozila ale zacal mlaskat tak se poustel a pripojoval furt dokola aby se prisal lip ale furt to neslo tak zacal kricet a odvracwt od prsa hlavu. Tak jsem go chvilku klepala aby se uklidnil a znovu mu nabidla prso ale uz kricet neprestal a prso mi nechal na pul plny☹. Mam strach ze si vypestuje nejaky podmineny reflex. A sem zklamana trapi se a proto to tak resim.

ilonne
1. led 2015

@emin Dobry den, mam dvoumesicniho syna. Chtela bych se zeptat, zda je normalni, ze v noci vyzaduje kojeni pouze 2x. Naposledy ho nakojim mezi 18-19 hodinou, pak spi a vzbudi se mezi 00.30 - 1.30, pak po trech-ctyrech hodinach. Pres den vyzaduje kojeni po dvou, max. trech hodinach.Na pocet kojeni to vychazi 7x denne. Dle dr. prospiva dobre, prumerne 250g tydne a budit ho nemam. Je tedy ta dlouha pauza v poradku?

emin
1. led 2015

@loafeer Chápu, caste záněty jsou někdy důsledkem nesprávné techniky, někdy take omezováním frekvence kojení. Jakmile ucítíte, že se prsa nalívají a tvrdnou, odstříkejte ručně do úlevy. Střídejte vždy obě prsa u kojení, Nenechávejte dlouhé pauzy mezi kojením, lépe častěji po menších dávkách. Doufám, že se vše zlepší.

emin
1. led 2015

@sarriku Ano, s tím souhlasím. Mlaskání k špatnému sání ukazuje. Jak ale miminko naučit sát - žádný dudlík, žádné kloboučky, jen prs. Prs však bude chtít sát jen, pokud něco poteče. Když nepoteče, nebude mít miminko motivaci sát. Takže nezbývá než motivovat stlačováním, zkoušet různé polohy, ale především opravdu zkusit LP, která by vše zkontrolovala. Takta na dálku nemohu vice pomoci. Samozřejmě je dobré dodržet pravidla těsného kontaktu - nošení, společné spaní, kojení kůže na kůži.

emin
1. led 2015

@ilonne Dobrý den, Pokud prospívá a alespoň 1x za noc kojíte, pak je to ok. Každopádně kdyby se frekvence změnila, přizpůsobte se miminku. A při nalitých prsou můžete odsávat. Jen tak dál 🙂

loafeer
1. led 2015

@emin nesprávnou techniku můžu mít, i když kojím přes kloboučky? děkuji

jitukka
1. led 2015

Zdravim, chtela bych se zeptat jak dlouho ma trvat prumerne kojeni z jednoho prsu??? Malej saje cca 20 minut. Staci to?? Pak se sam pusti a usne. A raky se chci zeptat, ma malo stolicky a kdyz uz tak je takova tmave zelena....je to v poradku?? Dekuji

luciene1
2. led 2015

Dobrý den,prosím o radu .
Mám 17denního syna,rodila jsem řezem,v porodnici dostával příkrmy,ale po návratu domů jsem se postupně rozkojila. Malý se od začátku špatně přisával,vůbec mu to nešlo,plakal nebo naopak usínal. V porodnici poradili kojící klobouček a to už mu šlo. Bez něj to vůbec nejde,takže kojím pouze s kloboučkem. Měla jsem doma i laktační poradkyni,ta říkala,ať to neřeším,hlavně,že saje. Ale jinak mi moc neporadila..Ze začátku řekla kojit z jednoho 20min a dokrmit odsátým z lahve. Což se mi moc nelíbí...
Kojím cca každé 2-3h,ale pořád mám tak nějak problém poznat,jestli má malý dost. Někdy saje ukázkově,úplně hltá,po 15min se odtáhne a začne usínat- tak to bych si myslela,že je ok. Někdy se párkrát napije a začne usínat nebo se se mnou pere. Já jsem pak vynervovaná,nevydržím a dám mu odsáte mléko lahvičkou Calma. Tam je aspoň kontrola kolik vypil.
Dále nevím,jestli mám stále ještě kojit z obou prsů při jednom kojení,nebo pouze jedno déle,např.30min a druhé odsát? Nebo nechat na příští kojení? Ale to mám někdy pocit,že mi praskne..
Předem děkuji.

emin
2. led 2015

@loafeer Přes kloboučky téměř jistě. Kloboučky techniku kazí, miminko nesaje jen tkáň ale především silicon, který se chová jinak než prs a bradavka. Navíc je kojení s kloboučkem náročnější na hygienu a především kvasinky, ale I bakteriální infekce se přes klobouček přenáší velmi snadno. Doporučila bych se kloboučku zbavit a naučit miminko sát bez něj. Někdy je to ovšem náročné, kloboučková miminka často mají tendency otvírat málo pusinku a způsobují pak ragády. Poohlédněte se po dobré LP v okolí.

emin
2. led 2015

@jitukka Kojení má trvat tak dlouho, dokud dítě není nakojeno. Někdy je to 45 minut, jindy třeba jen 10. Pokud poté spokojeně usne, pak to stačí 🙂. U stoličky je to obdobné, pokud přibírá na váze, je spokojený nemá zácpu a ve stoličce není krev či velké množství hlenu, pak barvu ani četnost neřešte a dělejte vše tak, jako doposud. Krásný den.

emin
2. led 2015

@luciene1 Dobrý den, bohužel troufám si tvrdit, že jste měla smůlu na nekvalitní laktační poradkyni. Nechci aby to vypadalo jako profesní řevnivost, ale poradit dokrm lahví, 20ti minutové kojení a neřešit klobouček jsou z mého pohledu rady naprosto neprofesionální a dokonce chybné. Bohužel klobouček I láhev vedou postupně velmi často k odstavení a řeší problem jen dočasně. Předně bych se zbavila láhve (I Calma) a dokrmovala, pokud je to nutné, cévkou u prsu. Také bych se postupně přece jen zkoušela zbavit kloboučku. Bradavky se časem tvarově mění, ano je tu riziko bolesti a vzniku ragád, než se miminko vše naučí, ale pro dlouhodobé kojení by bylo velmi vhodné se kloboučků zbavit. Jde o správnou techniku, zkoušení různých poloh, naučit se umět si vyhovět a nastavit miminko tak, aby se mu bradavka dobře do pusinky dávala. Z praxe neznám tvar bradavky, který mi nešel přisát. Znám miminka, která se přisála I na velmi ploché či vpáčené bradavky, velmi male, velmi velké ale take znám miminka, kterým dělalo potíž se přisát I na naprosto normální bradavku. Je to o cviku a tréninku a samozřejmě trpělivosti a důvěry v to, že dělám vše správně a je to jen otázka času.
Ke kojení samotnému - kojte vždy z obou prsou a to takto - nejdříve z jednoho, jakmile miminko nesaje, usíná či jen dudlá (to je důležité rozlišit, zda saje a polyká nebo jen krátce dudlá) začněte prs stlačovat pokud stale nesaje, vystřídejte prsa a opět stejný postup. Toto střídání dělejte I víckrát - 3-4x, kojení může trvat I 45 minut. Pokud je pak miminko stale hladové (I když jste 4x vystřídala) - neklidné, plačtivé, stale hlavičkou hledá prs, dokrmte ale opět u prsu cévkou /video najdete např na infookojeni.net). Bylo by škoda postupně si kojení zničit kvůli bohužel chybným radám. A nebojte se, vše se naučíte, miminko je malinké, ještě spolu nejste sžití, hledáte cestu jeden k druhému, poznáváte se. Doporučuji společně spát, hodně kojit v noci, dobré je nošení a intenzivní styk. Moc držím palce.

luciene1
2. led 2015

@emin Moc děkuji za radu.
Opravdu ale nevím,jak naučit malého sát bez kloboučku,vůbec se nechytá.. Přitom sestry v nemocnici i doktor říkali,že nemám špatný tvar bradavek ☹
Také si myslím,že laktační poradkyně nebyla ta pravá..Nemáte tip na někoho dobrého z Hradce Králové a okolí? Kdyžtak poprosím SZ. Děkuji 😉

lilithka
3. led 2015

@emin Dobrý den, prosím o radu.
V březnu mě čeká třetí sekce. Obě předchozí probíhaly téměř stejně. Od pondělí tablety na připravení porodních cest a pak samotné vyvolávací a ve čtvrtek oba porody zakončeny sekcí. Ted už to bude plánované. Obě moje děti se prostě nechtěly přisát. To byl jen řev a nic. Může to být tím předchozím čtyřdenním vyvoláváním, že je ta "chemie" nějak otupila a neměly třeba dost sil nebo tak nějak? Nebo tím, že oba nebyli hned po porodu přiložení? (ted bych si to moc přála, ale nevím, jestli mi to umožní)
Dávám si ted trošku víc nadějí, když to bude plánované. Ale stejně se bojím, že to dopadne stejně. Mám připravené homeo na mléko, ale jestli se nechytí, stejně to ani na poslední pokus nevyjde. Dá se ještě ted před porodem udělat něco víc, nějak prsa připravit? Myslím si, že bradavky mám normální, nikdy mi nikdo neřekl, že by byly ploché nebo vpáčené. Mám i tak zkusit formovače? Děkuji za radu, mějte se pěkně.

emin
4. led 2015

@lilithka Dobrý den, porod sekcí a navíc velké množství chemie určitě byly jedním z faktorů, které potíže v obou případech způsobily. Hlavní je vydržet a přikládat. Nevzdat to po prvních neúspěších. Znám miminko, které se poprvé přisálo až po 6 týdnech! Pokud to vyjde, nechte miminko přiložit ihned po porodu, ale nezoufejte, pokud se to nepodaří, opět analgetika mohou instinkty miminka otupit. Hned, jakmile budete moci mějte miminko u sebe, hodně chovejte ideálně kůže na kůži, přikládejte. Pokud se miminko nepřisaje a nebude sát, musíte pravidelně odsávat. Vyhněte se dudlíku a dokrmu lahvičkou. Dobré by bylo ještě před porodem si vyhledat dobrou LP a domluvit s ní případnou návštěvu po porodu.

peicul
4. led 2015

Prosím o radu, je možné, že dítě při kojení tzv. ,,nemá klapku"? Malá, když ji nechám pít z obou prsou, tak pak hodně zvrací, když jen z jednoho, nezvrací skoro vůbec, nebo jen ublinkne. Navíc, podle doktora má bolení bříška, protože se přecpává. Proto jsem zkusila kojit jen z jednoho prsa. Samozřejmě, když mám pocit, že je po pití z jednoho prsu ještě hladová, přiložím ji i k druhému, ale spíš se snažím, aby pila z toho jednoho. Zatím to dělám pár dní a na to bolení bříška to trochu pomohlo.

nibl
4. led 2015

Dobry den, prosim o radu. Mam 4 a pul mesicniho syna plne kojeneho. Pres den kojím co 3 max 4 hodiny. Naposledy vecer kojim kolem pul 8 dam uspat a v noci se budi co 2hodiny a dokud ho nenakojím place. Zkousela jsem chovat, skakat na mici, cucat prst ale nic nezabira. Neni dudlikovy to se jeste vice nastve ☹ nevim proc vyzaduje tak caste kojeni v noci kdyz pres den vydzi normalne. Do dvou mesicu se budil na kojeni v noci jen dvakrat a pak se to kolem 3mesice zlomilo a kojim cca 5x. Dekuji moc za radu 🙂

emin
4. led 2015

@nibl Dobrý den. Podobné potíže jsou časté, půjde patrně o dočasnou záležitost. Prospívá dobře? Může mít období nějakého vývojového růstu - nezačíná se otáčet na bříško, nezačínají rust zoubky? Nebo je to prostě jen období. Doporučila bych se prvně se zkusit přizpůsobit. Na druhou stranu kojení až po 4 hodinách je poměrně dlouhé období, tak je možné, že se prostě v noci "dojídá" a potřebuje frekvenci častější. Zkusila bych kojit přes den častěji, prso stlačovat, kojit vždy z obou prsou.

ivuk
4. led 2015

Dobry den, maly trpi na koliky a neni schopny se v klidu ani napit....furt se odtrhuje, vzteka, lape vzduch a pak rve. Cucne si takhle parkrat, ale nemuze byt najezeny. Uklidni se kdyz mu dam dudel. Zkousela jsem mu udelat nutrilon, ale s tou flaskou me poslal k sipkum 😀 tak ja nevim. Mame doma vahu a za mesic mi pribral asi jen 300 g. Jako hlady asi netrpi, to by rval v kuse a nevydrzel spat. Prosim poradte mi ☹

emin
4. led 2015

@peicul Kojené děti se zpravidla nepřejídají. Myšleno tak, že pokud dítě přibírá nadprůměrně, nemělo by se v kojení nijak regulovat. Pokud však miminku hltavé pití způsobuje výše popsané potíže, můžete zkusit kojit tak, že budete kojit v co nejvertikálnější poloze miminka - jakoby v polosedě nebo vleže na zádech a miminko na Vás leží na bříšku. Dávejte I mezi kojením odříhnout. Příliš bych však neomezovala vypité množství, aby nedošlo ke snížení laktace a potížím váhovým přírůstkem. Bolení bříška z přejezení? Dítě, když už nechce, tak nepije - kojení je výhodné právě proto, že dítě si od počátku samo reguluje množství, kolik sní. Pokud má dítě mírný či výraznější reflux, může po kojení zvracet. Často podobný problem přirovnávám ke koťatům - kotě má přístup k matčině bradavce kdykoli chce a není nijak omezováno. ALE každopádně - dejte na svůj instinct, svůj pocit a dělejte to tak, aby vše vyhovovalo Vám a miminku.

peicul
4. led 2015

@emin Malá pije hltavě, spíš i proto, že jakmile se mi otře o prso, okamžitě začne mléko vytékat dost rychle. Můžu před začárkem kojení trochu odsát? Párkrát jsem to udělala, ale, aby mléko přestalo samo téct, musím odsát 30-60ml, není to moc?

emin
5. led 2015

@peicul Ano, pokud mate takto silný spouštěcí reflex, pak kromě výše zmíněného kojení vleže na zádech či miminko co nejvertikálněji můžete odsát největší nápor, co do množství nemohu říct, prostě tak,aby mléko již nestříkalo proudem. Zkuste klidně 30-60 a uvidíte, zda malá bude sát a bude jí to stačit. Může se stát, že zjistíte, že miminko vlastně neumí pořádně sát,protože je zvyklé na samovolný dostatečný tok. Pak nezbývá než trpělivě přikládat. Také nenechávejte prsa nalitá, jakmile cítíte, že se začínají nalévat, odstříkejte (nejlépe ručně) do úlevy, aby opadlo pnutí. Držím palce.

tamarila
5. led 2015

@emin Máte kočku? 🙂 Určitě nechci rýt, já jenom jako chovatelka koček bych byla opatrná v tom, že kotě má bradavku vždy k dispozici. Kočka jde kam chce, neleží celý den v pelechu, a když někam pospíchá (stačí zvuk granulí), tak se zvedne a koťata z ní opadají jak hrušky. Však se zase vrátí, tak co by to řešila 🙂 A jestli se kotě odstavuje samo, nebo ho (docela i drsně) odstavuje kočka jsem viděla mnohokrát na vlastní oči. Kočka na svého odrostlého potomka který se jí cpe pod břicho nemilosrdně prská. Je to mimo téma, ale jako kočkařku mě to pobavilo 🙂

gabriiela
5. led 2015

dobrý den, jdu si pro radu. Když se malá narodila kojení nám moc nešlo a stres z nového tomu taky moc nepomohl-mléko se začalo ztrácet. takže jsem to po měsíci vzdala a přešli jsme na UM. ted jsou jí čtyři měsíce a mě se mléko vrátilo :-O.. chtěla bych to zkusit znovu, mrzí mě, že jí nedávám to nejlepší pro její zdraví. problém je že beru antikoncepci, která není pro kojící maminky. prosím jak se vrátit ke kojení? bojím se, že malá už ani neví k čemu to prso je.. a co s tou antikoncepcí? vysadit? hned? kdy po vysazení můžu začít ? a hlavně jak začít... děkuji za rady

emin
6. led 2015

@tamarila 😀 Díky za upozornění, kočku nemám, tedy ne primo v domácnosti, vídala jsem kočičí kojení u babiček 🙂 a souhlasím. Zvířata se s tím nepářou a moc to neřeší a tom take kojení často je. Prostě, jsem k dispozici tak, jak potřebuješ, ale své potřeby také musím naplnit. A to samo platí při kojení dlouhodobém. Není potřeba být neustále připravena vyndat prs. Já kojím dodnes, synovi jsou 2,5 roku a kojím jen když chci já I on. Nemám ráda, když mi leze do výstřihu, občas, když mě např škrábne či u toho blbne, a zabolít o, tak jej odstrčím a už nedám. Je to o respektu jeden k druhému a nevidím na tom nic špatného. A díky za kočičí vložku.