Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

visnule
7. říj 2014

@emin Dobry den, rada bych se zeptala v navaznosti na posledni prispevek- pokud dite neumi efektivne sat, lze ho to nejak naucit? Je to presne nas pripad. Dcera 11tydnu, opozdeny nastup laktace (7. Den po porodu), od zacatku tedy na UM, dokrm cevkou u prsu. Po nastupu laktace jsem zacala plne kojit, ale velmi nizke prirustky (400g za 6 tydnu) nas donutily opet prikrmovat. Koupila jsem si suplementor od Medely a je to obravska uleva, moc doporucuju i za tu nehoraznou cenu. Ale k veci- vyzkousela jsem opravdu vse, co radite (bylinky, hodne tekutin, kojeni v noci-4-5x, kojeni kuzi na kuzi, spolecne spani, caste kojeni, odsavani po kojeni...) to vse delam, ale porad mam malo. Nyni je mi jasne, ze problem mam v dcerce, pije totiz jen kdyz se ji mleko samo spusti- to trva par vterin a zbytek casu jen vyckava. Stlacuju prs, stridam prsa behem kojeni, ale i po hodine takoveho "kojeni" nenakojim vice jak 60ml. Jak tedy lze mimi naucit efektivne sat??? Jen doplnim, ze v noci pije krasne, kolikrat se napije jen z jednoho prsa a hned usne. Moc diky

emin
7. říj 2014

@visnule Dobrý den, z toho, co popisujete děláte vše dobře. Samozřejmě neznám techniku držení, přisátí a přilkládání a polohu miminka. Pokud je vše správně a laktace je rozběhlá, miminko by se mělo sání naučit cca do 3. měsíce. Kojení je však komplexní záležitost často ovlivněna factory, které lze jen těžko odhalit, od psychických po drobné detail, které mohou vadit. Kontrolovalal jste uzdičku? Ačkoli efektivní noční pití svědčí pro dobrou techniku. Nezbývá než vydržet případně dokrmit suplementorem. Změřila bych se kromě techniky na kojení kůže na kůži a intenzivní nošení miminka. Držím palce.

nakad
8. říj 2014

Prosím o radu,
beru antidepresivum Excitalopram 10 mg po dobu tří let (dříve jsem brala na deprese, ty již nemám) nyní kvůli úzkostem.
Přešla jsem z 20 mg na 10 mg, více snížit nejde - zkoušela jsem před těhotenstvím a i běhěm, ale úzkosti se vracely.
V lednu čekám dítě.
Psycholožka mi nedoporučuje kojit kvůli dítěti psychiatrička říká, že to nevadí. Snažila jsem se najít diskuse i v cizině, ale vím, že je málo studií.
Prosím o Vás pohled na:

Jaký je rozdíl příjmu léku dítětem v těhotenství a pak novorozencem při kojení? Je to stejné?
Kolik procent léku přechází v mateřském mléce na dítě?
Jak ovlivňuje lék dítě - psychika, fyzické projevy, do budoucna?

Jaký máte názor - kojit či nekojit?

děkuji

emin
8. říj 2014

@nakad Dobrý den, Escitalopram není kontraindikací kojení (např. viz. http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?...). Miminko se s účinnou látkou setkává již nyní, v mateřském mléku dostane výrazně menší množství než přes placentu. Zda kojit či nekojit? Řiďte se sama sebou,svým stavem a pocity po porodu. Některé maminky jsou při kojení šťastné a pobyt v blízkosti dítěte či s ním v náručí je uspokojuje. Jiné zažívají stavy strachu a úzkosti ze zodpovědnosti a případného selhání. Dovedu se o něm postarat, zvládnu to?... Jako LP samozřejmě říkám kojit, ale velmi doporučuji si zajistit na první dny intenzivní pomoc rodiny a přátel, ať na to vše nejste sama. Porod a první dny a týdny jsou jak fyzická, tak ale především psychická "fuška". Držím palce.

gap12
9. říj 2014

Dobrý den, prosím o radu. Mám zatvrdlinu na levém prsu nahoře těsně nad dvorcem. Zkoušela jsem tvaroh, teplé obklady, rozmasírovat, ale zatím nic nepomáhá. :( Teplotu ani červený flek nemám. Na dotek je to trochu bolestivé a při kojení také. Předem děkuji za odpověď.

emin
9. říj 2014

@gap12 Dobrý den, při retenci je nejúčinější nakojit tak, aby miminko mělo bradu ve směru zatvrdliny. V tomto případě to ale bude patrně dost obtížné, když je nahoře. Druhou možností je alespoň nosík ve směru a při kojení na zatvrdlinku plochou prstů dlaně tlačit. Před kojením nahřát. I kdyby se nezdařilo, pokud se nezhoršuje ani velikost ani bolest, je velká pravděpodobnost, že časem postupně retence opadne. Pozor však, kdyby se přidala teplota či bolest narůstala v nejhorším případě hrozí až abscess, což je velmi bolestivá záležitost.

gap12
9. říj 2014

@emin Moc děkuji.

svjana1
9. říj 2014

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kolik hodin přes den můžu nechat miminko bez kojení, abych neublížila jemu nebo např. abych neohrozila tvorbu mléka? Mám dvouměsíční holčičku a plně kojím, občas ale usne hodně tvrdě a je schopná spát i 4 hodiny v kuse. A mám jí budit přes den na jídlo nebo jí nechat, až se sama vzbudí (nehledě na to, jak je to dlouho od posledního kojení).
V noci jí nebudím, sama se vzbudí tak 1x za noc.
Moc děkuji za odpověď, Jana

emin
9. říj 2014

@svjana1 Dobrý den, u dvouměsíčního miminka, které dobře prospívá bych nechala frekvenci kojení na něm. Pohlídala bych noc - min 1x v době po půlnoci (ideálně mezi 2-4 ráno) je vhodné nakojit, jinak laktace snadno klesá a může dojít k potížím. Přes den I 4 hod jsou v pořádku, pokud poté hezky a efektivně saje.

svjana1
9. říj 2014

@emin Krmíme naposled kolem 8 večer a vzbudí se mezi 2 a 3 ráno a pak znovu po 6. Přes den krmímě tak po 2 - 2,5 hodinách a právě když usne, nevím, zda jí budit. S kojením problém nemáme, někdy se napije víc, někdy méně, ale prospívá pěkně (alespoň paní doktorka si jí v tomto směru chválí).
Každopádně moc děkuji za odpověď!!

emin
10. říj 2014

@svjana1 Tak to je naprosto v poradku, uzivejte si dokonale miminko 🙂

rebelka6
12. říj 2014

Hoja, ja jsem na rady take vyzkousela piskavici, jen mi trvalo, nez jsem nejakou sehnala. nakonec mi kamaradka doporucila obchudek pres internet, profikoreni. Vyhovujici cena i kvalita a piskavice se skutecne osvedcila, takze jeste, ze jsem po ni sahla 🙂

krucis
13. říj 2014

Dobrý den, mám problém s odsáváním mléka. Musím na den a půl do nemocnice a doma mám dvouměsíčního plně kojeného chlapečka. Hlídat bude babička a tak zkouším odsát nějaké mléko, ale ani za nic to nejde... Znamená to, že mám málo mléka? Na poslední kontrole mi dětská doktorka řekla, že malý přibírá pomalu a váhový přírůstek je na hranici, ale mě se nezdá nějak podviživený. Brečí často, ale většinou při tom jakoby tlačí. Kojím kdykoli si řekne, většinou po 2 až 3 hodinkách a po kojení je většinou klidný (když zrovna netlačí prdíky). Kadí i 3x denně a pokaždé když přebaluji (min. 1x za 3 h) tak má plenku mokrou. Prsa se mi zdají po dvou hodinách bez kojení nalitá, ale i tak odsaju maximálně 40 ml... Asi na dobu co budu v nemocnici musím pořídit UM. Mám ale strach, zda ho bude chtít a pokud ano, tak mám zase obavu, že nebude chtít zpátky prso. Musím podotknout, že mám již skoro 3-letou dcerku, kterou jsem kojila do necelých dvou let a ta přibývala ukázkově, ale odsát pro ní mléko, když jsme někam jeli mi také nešlo. Jen když už jsem byla půl dne bez ní a měla prsa jak kameny, tak to potom šlo krásně...Bohužel mě straší to, že malý moc na váze nepřibývá a neodsaju nic, tak jestli tentokrát nemám opravdu mléka málo... Odsávat jsem zkoušela manuální odsávačkou Avent a taky ručně odstříkat.

tilee
13. říj 2014

Dobrý den,
chtěla bych Vám moc poděkovat za ochotu pomáhat všem maminkam při trablich spojených s kojením! Osobně jsem se na vás obrátila 2x a určitě i díky ujištění a radám jsem vydržela a i když jsem nevěřila, dcera bude mít půl roku a já stále kojim a je to ten nejkrásnější pocit na světě 🙂
Takže díky Vám za víru v nás samé!

jainy007
13. říj 2014

Prosím o radu - malý má 15 dni, zatím prospívá dobře, ale saje neefektivne - u pití mlaska, jazýček nepřesahuje spodní ret. On se snaží, ale pořád nám to nejde. dokud jsem měla nalita prsa, stačilo mu to, teď už ale mam prsa meka a on si to mléko nevytahnne. Do toho je druhý syn nemocný, auto rozbité a nemohu najít žádnou laktační poradkyni v okolí.

Čůrá i kaka dobře - do každé plenky, kojí se co dvě hodiny..

Je šance, že se to zlepší samo?

raduska21
13. říj 2014

@emin Dobry den, prosim o radu ohledne piti miminka. Mam 9 mesicni holcicku, plne kojena do 6 mesice, pak prikrmy, vsechno jidlo celkem bez problemu prijima. Problem je s pitim, nechce vubec pit ani z hrnecku, sklenicky, pitek apod. Za cely den vypije tak 50ml vody a je kojena 4x za 24 hodin... Kolik by mela vypit? Jak ji naucit, aby vodu prijala? Kolik vody a jidla nahradi jedno kojeni? Dekuji a hezky den. Radka

jainy007
13. říj 2014

@emin ještě jsem zapomněla napsat - porod spontánní, 38+5, váha 2850 g, za 3 dny propuštění s 2750, další den u obvodní Mudr 2770g, za týden 2930 g. U prsa nevydrží déle než 10 min. A přijde mi, že aktivně nesaje vůbec...

emin
13. říj 2014

@raduska21 Dobrý den, sledujte, zda dostatečné čůrá. Pokud by nečůrala či barva moče byla nahnědlá či sytě žlutá, je patrný nedostatek tekutin. Je velmi těžké odhadnout kolik dcera reálně vypije. V tomto věku by příjem tekutin měl být kolem 1 litru/24 hod. Počítá se I podíl vody v příkrmu. Mé doporučení je nestřídat pítka, vybrat zcela jednoduché pítko bez silikonové blanky - hrneček s náústkem s dírkou (takové, které teče) a v jiném nenabízet. K pití pouze vodu, max slabý čaj, neslazený. A nabízet a nabízet a nabízet formou hry. Můžete se spolu koupat a vy budete pít z pítka a mimi Vás může napodobit... něco v tomto smyslu. Držím palce.

emin
13. říj 2014

@krucis Dobrý den, myslím, že nemáte mléka málo. Patříte prostě (jako já) k ženám, které na odsávání odsávačkou moc nereagují. Kojení je vždy efektivnější než odsávání a miminka to prostě umí. Také každé dítě přibývá jinak. Nevím, jaký je věk miminka ani váhový přírůstek, tak neumím zhodnostit prospívání. Zpravidla je hraniční týdenní přírůstek 100g s budoucím růstem. Pokusila bych se laktaci podpořit častějším kojením, kojením z obou prsu I vícekrát za jedno kojení, stlačováním prsu, častým kojením v noci.
Na pobyt v nemocnici doporučuji, zda by bylo možné miminko např. 1 nebo 2x denně přinést na kojení do nemocnice? Pokud dokrmovat, tak ne lahvičkou, ale lépe cévkou přes prst. Pokud neodsajete dostatek pro dokrm, není to tragédie, UM není jedovaté a na tu chvilku bude miminko syté, ale Vy sama budete muset odsávat po 3-4 hodinách (I v noci), aby laktace neklesla.
Držím palce.

emin
13. říj 2014

@tilee Dobrý den, velké díky, moc jste mě potěšila. Nechci sem tahat mé pracovní aktivity, ale pokud by se Vám chtělo dát pochvalu I na FB, pak budu moc ráda. www.facebook.com/mamakademie. Kojení zdar.

liduskabalanova
13. říj 2014

Dobrý den, měla bych na vás malinkou prosbu .. Poslední dobou - už je to asi 3 týdny, mě bolí bradavky při kojení a jsou citlivější, malinké je 10 měsíců, ale vždy při prvním přisátí to hrozně bolí a jak potom papá, tak je to lepší .. Čím by to mohlo být ..??

emin
13. říj 2014

@jainy007 Dobrý den, dle popisu je asi opravdu chyba někde v technice přisátí. Zkuste zapátrat zde Infokojení. Vím, že mate asi načteno mnoho, ale pár rad. Zkuste změnit polohu např na fotbalistu, zkuste samopřisátí v savčí poloze. Kojení kůže na kůži. Laktační poradkyni můžete najít na Kojeni cz nebo kojim cz, ale zda I ve Vašem regionu a jak kvalitní, to nemohu zaručit. Obávám se však, že pokud nepřijdete na chybu, samo se to patrně nezlepší ☹ Na druhou stranu týdenní váhový přírůstek 160g ve 2. týdnu je krásný. Záleží tedy, jak bude váha pokračovat.

alcar
18. říj 2014

@emin Dobrý den, obracím se na vás s prosbou o radu ohledně denní porce mléka či mléčných výrobků u mé 7 měsíční holčičky. 5,5 měsíce jsem plně kojila. Nyní už měsíc a půl dávám příkrmy a k tomu dokojuji. S příkrmy jsme se dostaly na plnou porci oběda - masozeleniny 200ml, odpolední svačiny (ovoce jí moc nejede, dle tabulek plnou porci nesplňuje - sní množstevně asi půlku malé skleničky, ale i když toho nesní moc, vypozorovala jsem, že jí to stačí) a na večeři 100-150ml mléčné kaše (dávám mléčnou, neb MM neodstříkám a nemléčná jí nechutná). Včera jsem začala dávat na dopolední svačinu jogurt, ale chvíli potrvá, než se vypracujeme na plnou dávku.
No a teď k mému problému. Všude čtu, že dítě v tomto věku by mělo vypít či sníst zhruba 500ml méka či mléčných výrobků. Když sečtu náš jídelníček, tak mi vychází toto: 8:00 kojení (vypije odhadem cca max 150ml), 10:00 začaly jsme s jogurtem (zatím pár lžiček), 12:30 masozelenina, 15:00-15:30 ovoce, 18:00 mléčná kaše, 20:00 kojení, 3:00 kojení, v průběhu dne nabízím čaj přes pítko.
V posledních dnech pozoruji, že večer a v noci tomu kojení moc nedá, dle mého si nevypije ani těch 100ml a přikládám to tomu, že jí prostě jídlo stačí a nemá hlad a v noci chce spát. Bojkot nebo odstavení to určitě není, protože ráno si dá MM opravdu s chutí. Mléka, si myslím, že mám zatím dost. takže suma sumárum jsem zjistila, že v podstatě kojím pořádně už jen ráno. Přes den už nekojím vůbec, protože si vždycky jen cucla a stačilo jí to, až jsem to odbourala úplně. Dopolední kojení v těch 10 hod jsem neprovozovala, protože chodila spát, takže teď má jogurt ve stravě jakoby navíc. Krásně prospívá, přibývá na váze až 130g týdně. Takže se ptám, myslíte, že jí to takto může stačit? Samozřejmě večerní a noční kojení rušit nechci, budu stále nabízet, ale přijde mi, že to prostě nechce, že je přejezená. Ve dne kojení přidávat nechci, protože by nám to narušilo příkrmy. Ale nevím, jestli se na to dívám správně... je prioritní přejít na tuhou stravu nebo do ní prostě těch 500ml mléka dostat jakýmkoliv způsobem i za cenu omezení některého příkrmu (aspoň do roku věku)?
Děkuji za odpověď.

emin
18. říj 2014

@alcar Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Je skvělé, že Vám záleží na zachování kojení a take jídelníčku miminka. Nicméně radím mnohem méně počítat ml a gramy. Není žádná "plná dávka". Že sklenička obsahuje cca 125 nebo 180 ml nic neznamená a není absolutně důležité, aby miminko snědlo celou. Nechávejte ji jíst tolik, kolik chce. Trochu bych se take zamyslela nad dlouhou pauzou mezi kojením! Je tam vlastně 12 hodin zcela bez kojení! To je velmi dlouhá doba, která patrně způsobuje mírný pokles laktace večer. Dcera není přejedená, ale večer nechce prostě proto, že mléko patrně neteče dost intenzivně. Pokud chcete kojit dlouhodobě a kojení zachovat I po 1. roce (což vřele doporučuji), bude nezbytné nabízet prs i během dne. A ještě k větě - "kojení by nám narušilo příkrmy"... není to nyní naopak? Příkrmy Vám trošku narušily kojení! Prioritu má však MM. S příkrmy nemusíte příliš spěchat, dítě začne jíst postupně víc a víc,ale o mléko v druhém půlroce můžete příliš rychlým zaváděním příkrmů bez dalšího průběžného kojení reĺativně snadno přijít. Maminky pak takovou situaci označují jako "samoodstavení". Většinou jde ale o nedostatečné nabízení prsu a chybu v rychlosti přikrmování. Zvolněte, nechte to vice na miminku, nabízejte MM i přes den a velikost snězené porce vůbec neřešte a bude to dobré 🙂

emin
18. říj 2014

@liduskabalanova Dobrý den, omlouvám se za pozdí odpověď, ale nějak mi zapadla a nevšimla jsem si. Dle popisu to vypadá jako kandidoza - kvasinková infekce. Doporučuji bradavky větrat, nenechávat ve vlhkém teple a léčit nyní Canestenem, případně Citrovitalem.

alcar
18. říj 2014

@emin dekuji, krasne jste mi odpovedela. 🙂 Je to presne, jak jsem si to myslela, ze kojeni ma prednost. Uvazuji, jestli ten jogurt uz zacit davat, nebo s nim pockat. Potom bych ovoce dala do dopoledni svaciny a odpoledne bych kojila a pauza nebude tak velka. Bude to tak lepsi? Kojit bych chtela aspon do roka, tak snad to vydrzi. Je to tezke, ze vsech stran se na me vali informace kolik ceho a od tehdy a od tehdy by melo dite jist a do toho jeste kojit, nejak v tom zatim tapu a bojim se, ze kojeni diky tomu neudrzim. Prosim jeste jeden dotaz, jaka by mela byt minimalni pauza, at uz mezi prikrmy ci kojenimi? Pripada mi, ze ty 2 hod jsou proste malo, to mi to jidlo ani nestihne stravit a pak ublinkava. ☹ Ale kdyz ji tu pauzu udelam treba 3-4 hod nebude uz to moc? To pak samozrejme ani nestihnu dat v prubehu dne vse, co by "mela" v tomto veku dostat. 😕

ally8
18. říj 2014

@emin Dobrý večer, prosím o váš názor a radu ohledně laktace. Mám 3 měsíční holčičku, plně kojena. Stále opakovaně mám pokles a opět vysoký nárust laktace. Vždy tak 4 dny kojím normálně, mlíčka je tak akorád, kojím většinou v čase 7 hod. 10 hod. 13 hod. 16 hod 19 hod. 02 hod. takže 6x denně. Malá přibírá hezky. Pak mám najednou třeba další 3 dny obrovský nárust mlíka, kdy mám prsa obradu jako kámen a mlíčko teče, že malá nestíhá polikat. I po kojení jsou prsa pořád hodně nalítá a plná mlíka. V těchto dnech se hodně přejídá, protože když teče, tak pije. Musím jí pak i od prsa odendavat, protože hodně blinká. No a pak ze dne na den se zase mlíčka dělá málo. Stačí to tak akorád na to její vypití a to už ke konce se zlobí, že to neteče, tahá za prso a musí počkat než se zase zpustí. Prsa jsou uplně měkká po kojení a před kojením taky nic moc. Hladová teda uplně není, ale musím přidat jedno kojení, protože chce jíst častějí tak po 2,5 hodinách. Tenhle koloběh už jsem měla tak 3X. Nechápu, že ta laktace není už trochu stálá. Piju a jím stále stejně. Ráda bych, aby bylo tak akorád toho mlíčka. Když je ho moc, tak se malá přejídá a zakuckává se u pití a když je málo, tak se zase zlobí, že to málo teče. I já jsem z toho nervozní, když je toho mlíka najednou tak málo. Nevíte, proč mi to stále takto skáče? Děkuji za radu. Hezký večer

liduskabalanova
18. říj 2014

@emin Aááha, no větrám, a kdybych potírala genciálkou, pomůže to ..?? Mám jí doma, tak bych začala hned 🙂 .. Jinak Canesten seženu, děkuju Vám moc za odpověď ..

emin
18. říj 2014

@alcar V tomto věku by měla dostat především MM podle poptávky a k tomu ochutnávat zeleninu, ovoce, maso, jogurt, začít pít vodu. NAbízejte prso průběžně, klidně I po 2 hodinách, prostě kojte, tak jak si řekně a jen v danou dobu naservírujte příkrm, co sní, to sní I kdyby to mělo být hodinu po kojení. Je výrazně lepší malá porce častěji než jx za 3 hodiny "plná dávka". Návrh jídelníčku - 7:30 snídaně =kojení, 10:00 - ovoce + kojení 12:30 zeleninový či masozeleninový příkrm), + kojení 15:00 - jogurt (ovoce) mezi 15- 18 1x kojení, 18:00 mléčná či nemléčná kaše, nemléčnou můžete ochutit např ovocným pyre, koupání a pak kojení před spaním. Kojení v noci. Pokud nabídnete kojení a nechce, nevadí, ale po nějaké době nabídněte znovu. A hlavně - velikost porce příkrmu není zásadní. 🙂

emin
18. říj 2014

@liduskabalanova Ano, genciánka stačí. a zkontrolujte, zda mimi nemá moučnivku.