Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

ebsian
23. čer 2012

@hlasil Moc děkuji, už jsem přetlumočila 😉

korcula
25. čer 2012

ahoj, ráda bych se zeptala pro kamarádku... je v porodnici, ve čtvrtek poordila, v sobotu kojila 20 a dr se to zdálo málo, a dali malýmu flašku, a dneksa jí píchli injekci na zastavění laktace, nehcápu .... ale muj dotaz, pokud už jí píchli injekci, je nějaká šance ještě laktaci rozjet nebo to tím pohřbili definitivně? moc děkuji

petrunka01
27. čer 2012

@korcula asi neporadím..ale je to strašný!Já vážila v porodnici a pokaždý si malá vytáhla max těch 20ml a sestřičky ji děsně chválily,že stačí.Před propuštěním to možná už bylo víc,ale nijak výrazně.Každopádně,jednání personálu mi přijde šílený.Pokud kamarádka neměla žádný závažný zdravotní problém,tak by se měli snažit o maximální rozkojení.Nevím,jak ta injekce působí,ale mohla by se to doma pokusit ještě zachránit.Přikládat,po kojení stimulovat odsávačkou,hodně pít,případně homeopatika.Tím nic nezkazí,buď se povede,nebo ne

saaralota
28. čer 2012

@mikulka Dobrý den,
Mám týdenního chlapečka, narodil se 14 dní před termínem porodu, vážil 2860g. Od začátku zkoušíme přikládat k prsu, ale nejsme úspěšní. Syn aktivně hledá bradavku, když najde tak se přisaje, dvakrát zatáhne (celkem bolestivě), pak se odtáhne, bradavku vyplivne a začne hledat a přisávat se na novo. Obvykle ho to brzy přestane bavit a začne plakat. Někdy zůstane lehounce přisátý a jen tak bradavku ocucává a usíná u toho. Mléko tedy odsávám a krmím ho přes prst a injekční stříkačku. Takto jí dobře a přibírá na váze.
Chtěla bych se zeptat na několik věcí.
Ohledně odsávání – jak často mám odsávat (dělám to jednou za 3 hodiny, tak, jak krmím)? A jak dlouho mám odsávat z jednoho prsu – mám se řídit časem? Např. odsávat 10 minut jeden prs… nebo mám odsát potřebné množství, kolik malý vypije, bez ohledu na to, jestli to bude trvat 5 nebo 30 minut? Nebo mám vždy prs „vysát“ do poslední kapky? Tedy dokud teče?
Dále by mě zajímalo, jak často mám zkoušet malého přikládat? Před každým krmením? A na jak dlouho? Je to docela boj a je vidět, že ho to moc nebaví a vysiluje ho to… Nebo stačí ho zkusit přiložit párkrát za den? Prostě se neumí správně přisát nebo nemá sílu z prsu něco vysát, v porodnici říkali, že se to možná spraví samo, až trošku zesílí. Jen nevím, jestli ho do té doby mám stále intenzivně přikládat, nebo to můžu trochu omezit?
Také by mě zajímal Váš názor na buzení kvůli krmení. Malý je docela spáč, ale v porodnici mi doporučili ho budit na krmení nejpozději po třech hodinách. Díky tomu je ale pak u krmení ospalý a nijak moc nespolupracuje…
Poslední dotaz se týká dokrmování. Dokrmujeme injekční stříkačkou přes prst. Je to tak správně? Teď jsem objevila kojeneckou láhev medela Calma – údajně je vhodná pro kojené děti (neztratí „nátisk“). Jaký na to máte názor.
Děkuji za pomoc.

janakkk
29. čer 2012

Dobrý den, syn má 8 měsíců a od včerejška mám pocit, že se mi tvoří mléko jen v jednom prsu.Pravé bez problémů, levé nic. Přikládám ho k němu i nadále, ale nikdy z něj nic nevytáhne.Prosím, jak mám postupovat dál? Piju kojící čaj a Caro.Děkuji.

yesu
6. črc 2012

@mikulka Dobrý den, dáváte dobré rady, tak se na Vás zase obracím...Od porodnice kojím s kloboučkem a ráda bych se ho zbavila, máte nějaké tipy? Bradavky vpáčené nemám, dali mi ho jen proto, že se malej špatně přisával...párkrát sem to bez kloboučku zkusila, Kubík se hezky přisaje, ale nasaje jen párkrát a pak se pustí a tak pořád dokola...Mám to pořád zkoušet? Bojím se, aby mi ty bradavky takhle ale nezničil...

theresa
7. črc 2012

Včera navečer jsem začala cíti tlak a bolest v horní části prsu. Mám 17-denní holčičku. Začala jsem ledovat, teď celou noc, teplotu zatím nemám. Nevím, co dělat dál, všude čtu něco jiného. Kojit z obou prsů? Odsříkávat z toho bolavého? Obklad z tvarohu, jak na to? Předem moc děkuji za pomoc a rady.

marketa.s
7. črc 2012

@mikulka dobrý den,mám 2 týdenní holčičku,kojím,ale teď když jsme byli v poradně,tak malá vůbec nepřibývá,že mám dokromovat nutrilonem.Chci se zeptat,mám jí dávat od sebe a ještě na to ten nutrilon potom?Nebo to mám nějak rozdělit,že jí mám dát jednou od sebe,podruhý jen nutrilon?

petrunka01
7. črc 2012

@marketa.s mikulka má teď jiné nějaké starosti,tak zkusím odpovědět já..já dávala dokrm u obou dětí.Vždycky nejdřív kojení,pak dokrm.Já teda dávala normálně z lahvičky,což ale laktační poradkyně nedoporučují a radí krmít alternativně-přes prst,stříkačkou...Zkusila bych navýšit laktaci-mně se osvědčilo hodně pít,koupila jsem si jestřabinu na čaje a hodně přikládat.Po kojení jsem ještě odstříkávala,abych prsa stimulovala.U syna jsem tyto znalosti neměla,byl kojen částečně,ale u dcerky se to povedlo a po asi měsíčním dokrmu Nutrilonem jsem pak kojila plně a kojím dodnes-i když už jen ráno a večer.Chce to hlavně klid,přijmout fakt,že se dá něco dělat,ale když kojení nepůjde,tak nepůjde,dítko bude taky spokojené a o to jde především

germaine
7. črc 2012

@marketa.s Jak často malá papá? My vydrželi většinou max. dvě hodiny a díky tomu se mi hodně zvedla laktace 😉

lennetfrigg
7. črc 2012

@marketa.s taky jsem takto dokrmovala, kojení a pak Nutrilon a kojíme stále. Kup si Calmu:
http://www.medela.cz/produkty/calma.php

povoluje laktační liga a dokrmování není nijak pracné 😉

marketa.s
7. črc 2012

holky,děkuji vám.Začla jsem víc pít,u mě je tak problém,že málo piju,tak teď se snažím,abych teda víc vypila.
@germaine každý 3h papá 🙂

germaine
7. črc 2012

@marketa.s Jo pitnej režim je důležitej 😉 a když si řekne o mlíčko dřív, klidně dej, neboj ono se to časem ustálí a kojit určitě budeš 😉

marketa.s
7. črc 2012

@germaine děkuji moc 🙂

scvrcek
7. črc 2012

@marketa.s me doktorka rekla, ze to nemam takhle michat, ze mam jednou jen nakojit a potom jen dat nutrilon...ale co tady ctu, tak vetsina to dava dohromady...takze je to asi jedno 😀

marketa.s
7. črc 2012

@scvrcek díky 🙂

petrunka01
8. črc 2012

@marketa.s taky jsem dělala to,že jsme odstříkávala po kojení a schovávala v ledničce a během 24 hodin jsem většinou měla jednu dávku jen MM,tak jsem to malé dala v lahvičce,ale měla mlíčko ode mě a už nepotřebovala dokrm

kleopatra35
10. črc 2012

Holky prosím o radu!!
Mám doma 4 týdny starou holčičku. S kojením jsme až do teď neměly problém. Kojím cca po 2,5 až 3hodinách.Nyní, když kojím, pije přední mlíčko (cca 6minut) úplně bezvadně, ale po této době se začne u prsa kroutit, pouštět a opět chytat bradavku a je nevrlá. Když jsem si zkoušela prso zmáčknout (většinou pravé prso mi dělá problém), musela jsem vyvinout velkou sílu, aby z něj něco vyteklo...mám obavy, že o mlíčko přicházím...malá mi začíná plakat hlady....je možné nějak laktaci obnovit? Vůbec nemám zkušenosti s dokrmem, chtěla bych se mu tedy vyhnout, ale pokud mi nic jiného nezbude...budu nucena po něm sáhnout...ale co mám tedy koupit? Jak se podává?? Kolik??
A ještě se chci zeptat, malá pomočí většinou max. 4pleny za den a stolice je cca po 8mi dnech...začala jsem jí v těchto vedrech podávat přes stříkačku ještě feniklový čaj (celkem 5ml denně)....je to normální, tak málo plen? Jinak bojujeme s prdíky a už nevím, co bych jedla....po všem má bolení..jsem jen na bramborách, mrkvi a nějakém tom sýru se starým rohlíkem. Nemáte nějakou radu?
Prosím, poraďte nám..

lennetfrigg
10. črc 2012

@scvrcek no, u nás by to bylo tak, že by malá měla pořád ještě hlad. Když nebyla dojedená, tak prostě plakala, byla neklidná. Když se dokrmila po kojení, tak byla spokojená. Nechci do toho nikomu mluvit, u nás by to ale nešlo dávat jen kojení a nebo UM, prostě se musela dojíst.

scvrcek
10. črc 2012

@lennetfrigg jasně, každý to má jinak...já to tak taky dělala na začátku, a doktorka mi to takhle řekla...teď už víceméně zase kojím...a když vidím, že prsa nemám tak nalitý, tak dám nutrilon a počkám, až bude mlíka dost..no nevím, třeba je to špatně, jak to dělám 🙂

skorepka
10. črc 2012

@kleopatra35 hele mala mela podobne priznaky, jedla cca 10-15 minut, pak byla nevrla, plakala, hlad nemela, myslela jsem ze trapi prdiky, kakala cim dal min. Nakonec po mesicnim trpeni jsem si vydupala vysetreni - verdikt - zuzenej konecnik, lezili sme 2 mesice, pres den jen plakala, poradne nejedla, protoze mela plny striva a neslo to ven. Zkus at ti dr vysetri konecnik, v tomto obdobi se stava ze se prestane rozsirovat. Je ale mozne ze ma jen hlad.. ale radsi pisu nasi zksuenost, at netrpite taky tak ☹ 🙂

kleopatra35
11. črc 2012

@skorepka nu, asi na to doktorku upozorním, též mě to napadlo...a vy jste nekakali vůbec?? mě jednou pomocí rourky, ale totálně tuhý a v neděli sama od sebe, ale zašlehla se úplně celá...ale to jsem jí dala během dne asi 7ml feniklového čaje a ještě jsem do sebe nacpala švestkový kompot, tak možná tím se jí to rozpohybovalo...ale od neděle opět nic.

skorepka
11. črc 2012

@kleopatra35 nekekala vubec, a pak uz ani neprdela. Ted teda taky nema pravidelnou, je jak ja, tyden nic a pak prokadi cely den. Ale kadi. Tak jeste pockej, jestli sama od sebe kaka tak je to dorby, mala bud nekakala nebo jen bobecka, mela nafoukle brisko a porad plakala.

bajule
11. črc 2012

Pěkný den všem... Mám takový problém, po porodu mi přinesli malou až po 25hod. na první krmení, ta prso odmítla a po hodinovém boji jí sestry daly nutrilon z flašky. Malá měla žloutenku a tak jsem jí musela na krmení budit, jenže jakmile jsem se jenom přiblížila s prsem, byl strašný řev a opravdu dlouhý boj, aby se jen přisála ☹
Nakonec jsem to vzdala a začala mlíčko odstříkávat a že jsem ho měla víc než dost. Každá sestra mi říkala něco jiného a nutili nás to podle nich dodržovat, jedna řekla budit, další nebudit, odstříkat dát z flašky, nutit prso... Oprvadu jsem byla nešťastná a brečela jsem tam jak malá ☹ Jenže pro mě i pro malou je prostě jednodušší když mlíko odstříkám a dám jí to z flašky, je to bez nervů a bez pláče. Jenže teď se stalo to, že o mlíko přicházim ☹ Malá vypije už tak 120ml mého mlíka a já ze sebe kolikrát vyždímu jen 80ml z obou prsou. Včera večer jsem musela dát Nutrilon. Jak to mám řešit, jsem z toho nešťastná ☹ Piju speciální čaje, dodržuju jídelníček snažim se odsávat pravidelně, prsa mám veliký, ale prázdný 😢 A už se mi i stává, že malá vypije 120ml a za půl hodiny má zase hlad... Matky co nekojej jsou strašně odsuzovaný, ale co mám dělat, aby to šlo? Malá nabírá jak má, určitě nehubne, pravidelně nás váží...
Připadám si jako neschopná matka ☹

mochenkaa
11. črc 2012

Hezký večer, prosím o radu. Mám v levém prsu zatvrdlinu (dost velkou), nejde ani odkojit v různých polohách, ani odstříkat. To prso totiž skoro neteče, přitom vím, že je plné. Z pravého se malý nají během 10 minut a je spokojený, ale z toho levého tahá 3/4 hod a stejně pak potřebuje dokrmit z toho pravého. Před kojením i odstříkáváním to "špatné" prso nahřívám, ale k ničemu to nepomáhá, stejně jen kape (to pravé má proud). Dá se nějak rozjet to levé?

jancip
11. črc 2012

@bajule Nám to taky nešlo. Malej sál jak o život, ale špatně se mi uvolňovalo mléko. Obrečela jsem to, že to neumím. Kupovala speciální čaje a oleje na masírování a prostě žádné zlepšení. Takže dva měsíce jsem odsávala, byla z toho nervózní, protože to chtělo pravidelnost, zabralo to hodně času, pomale jsme nemohli ani ven, vařit jsem u toho nezvládala. Po dvou měsících jsem to vzdala a jsme jen na Nutrilonu. Ale od té doby jsem v pohodě a mám mnohem víc času. Sice mě to mrzelo, ale myslím si, že pro malého je lepší, když má sice umělé, ale cítí pohodu....Občas mám sice z někoho dojem, že se pozastavuje nad tím, že nekojím, ale já vím, že jsem pro to udělala maximum. Takže se taky nestresuj, vyzkoušej to, co jde, a když to prostě nejde, tak se svět nezboří a malé to vynahradíš jinak. Je to opravdu lepší, jak stresovat se.

romca13
13. črc 2012

Dobrý den,, prosím o radu,,,,
mám měsíčního chlapečka - zhruba necelé tři týdny probíhalo kojení v pořádku, dle váhy si někdy vytáhl i 70ml a podobně,, jak kdy,,, poslední týden ale tahal intenzivně třeba jen minutu, dvě a pak prso už jen žmoulal,, stejně tak druhé,,, nechala jsem ho dlouho, třeba i půl hodiny,ale výdledek stejný, po odtržení od prsa mi pak děsně řval,,, málo spinkal, byl neklidný, málo čůral, pořád si rve všechno do pusniky, pěstičky, kapuci, moji ruku,,,, byla jsem v poradně u naší mudry a řešili jsme to,,, malý má hlad,, to mi bylo jasný,, dokonce zhubl, takže zkouším dávat příkrm,,,,,, myslela jsem, že nemám mlíčko nebo že ho mám málo, proto jsem zkoušela kojit častěji, jhodně pít, hodně jíst, pít čaje pro kojící, hodně polívky a podobné rady,,,, dnes mi hoodně tahal z obou prsů, tak jsem si myslela, že je už vše ok a začíná es to srovnávat,ale po zvážení jsem zjistila, že po 20 minutách z obou prsů dohromady vytáhl pouze 10 ml, co žje vlastně nic,,, a zase řev,, tak jsem mu dala nutrilon a je opět klid,,,,,zkoušela jsem odsavačku, ale ani tou nic nevytáhnu, jen několik kapek,,, když si na prsa zmáčknu, tak mi mlíčko teče a i cítím, že je mám tvrdší,,,,,, tak teď nevím,,, jedno je jistý, že má malej hlad a prsa mu nestačí, ale nevím, jestli opravdu mlíko mám či ne, když ani on nic nevytáhne, ani odsavačkou nic,,, přitom z prsů mi to kape,,,,,,už jsem se smířila s tím, že přejdeme na UM,,ale říkám si, jestli přece jen ještě není nějaká naděje,,,,

majinka1981
13. črc 2012

Mám měsíční holčičku. Poslední dva dny během dne vyžaduje prso každou hodinu. Po nakojení začne hrozně brečet a celou hodinu pak nechce spát, nemůžu jí uklidnit, nechce si říhnou občas to vyzvrací a pak zase shání prso,cpe si prsty do pusy a hází hlavou....Připadám si, že v prsou už nic nemám...Dříve jsem jí kojila každé tři hodina, pak spokojeně spala a probudila se zase za tři hodiny na kojení.

stellamax
14. črc 2012

Dobrý den, také prosím o radu. Mám týdenní holčičku. V nemocnici jsem neměla 5 dní mléko, tak dostávala po kojení v injekci Nutrilon. Po kojení a nutrilonu spala 3hodiny v kuse. Teď mi pediatrička řekla, že mám jen kojit. Malá se přisaje moc dobře, saje taky dobře, ale pořád u toho usíná. Mám prý kojit po 10 minutách z každého prsu. Ona z celkových 20 minut tak 10 prospí, takže jí nechávám pít mnohem dýl, ale stejně jí pořád musím budit. Když jí pak uložím do postýlky, nemůže usnout a spí maximálně hodinu a pul, spíš jen hodinu. Je to tak v pořádku? Poradíte mi co s usínáním u kojení? Pomáhá mi akorát jí bradavku začít vyndávat z pusy. To jí na chvilku probere. A je normální, že po Nutrilonu spí mnohem lépe a déle?

petrunka01
14. črc 2012

@stellamax proti usínání je poměrně dobré mít miminko málo oblečené,otírat vlhkou žínkou,lehce tahat za ouško...některé děti neprospí všechen čas mezi kojením,u syna jsem to taky tak měla