Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

lipetra
23. lis 2011

@mikulka Dobry den, jak asi dlouho trva ten rustovy sprut?

irafa
23. lis 2011

@mikulka tak hura volam potichoumku po dvou dnech pauzy jsem včera malou odpoledne nakojila z bolaveho prsu a dobry jen malonko popichalo ale proti tomu co bylo to bylo nic a dnes rano jsem ji taky dala a dobray tak jsem vam to chtěla napsat že je mi lip sem tam pichne ale to se už da vydržet diky moc za podporu 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

2veverka
23. lis 2011

@mikulka Moc děkuji za odpoveď. Strávila jsem týden zběsilého odstřikávání, ale holčička mívá po obědě i večer většinou ještě hlad. Naše paní doktorka doporučuje začít s příkrmy, mohla bych se zeptat, co na to říkáš?
Včera jí byly 4 měsíce a na kontrole ve 3. i 4. měsíci jí spadla váhová křivka...

2veverka
23. lis 2011

A omlouvám se, že tady nezdvořile tykám, asi jsem už úplně praštěná ☹

mikulka
autor
23. lis 2011

@dana3262 Málo živin nemá určitě už v 6., 7. měs. Pak možná. Ale jsou děti, které příkrmy nejedí do 8. či 9. měs.!
Já jsem pro začít velice pozvolna od 6. měs., ale vždy záleží na dítěti. Složení mat. mléka se přizpůsobuje individuálním potřebám dítěte.

mikulka
autor
23. lis 2011

@vodni
Je třeba ho v noci "v termínu" budit? Ne, nebudila bych. Skoro 3 měsíce, nechala bych ho spát. Ale vy odsajte těsně, než si půjdete lehnout, aby pauza byla co nejmenší.

Pokud se ke kojení (přes den) nehlásí, je možné, že si chce úseky mezi kojeními prodloužit, tj. mám nebo nemám ho "v termínu" přikládat?
Opět bych ho nechala spát, ale pauza přes den by neměla být delší, než 4 hodiny od zač. kojení.

Někdy se dožaduje dříve (přikládám to refluxu - pokud více vyzvrací, dostane dříve hlad)
Ppkud se vyzvrací, dala bych mu klidně zase za 5 min poté prso, možná se bude chtt napít hned.

Je tato frekvence odpovídající a zůstane i nadále?
Nevím, je to u každého dítěte jinak a také mají děti různá období - spurty-pijí častěji, spavé období, pijí méně atd.
Co se určitě stane, bude sát kratší dobu. Třeba 4 měsíční dítě pije klidně jen 5-7 min.

U příkrmů to pak od toho půl roka bude jinak, ale nemusí. Někdo hned jí, takže odpadne jedno kojení, někdo moc jedlík není. Někdo se nají a pak ještě vypije prso. Uvidíte. 😉

mikulka
autor
23. lis 2011

@lipetra Týden až 14 dní...

mikulka
autor
23. lis 2011

@irafa Hurá, tak to je super. To už bude v pořádku 🙂 Zvládla jste to!!!! 🙂

mikulka
autor
23. lis 2011

@2veverka S příkrmy bych určitě nezačala. To je už přežitek začínat ve 4. měs. Zbytečně se zatěžují ledviny.
Pokud by mlíčko nestačilo ani po týdenní stimulaci, pak bych spíš dávala v době, kdy je hladová (asi večer?), UM alternativně nebo v láhvi Calma (jediná povolená láhev od Laktační ligy)..

mikulka
autor
23. lis 2011

@2veverka To je v pohodě, tady si spíš tykáme. 😉 Já jsem radši.

2veverka
23. lis 2011

@mikulka Prosím tě, můžem si to ještě upřesnit? Naše doktorka hodně jezdí po kongresech, školí doktorandy atd. A tvrdí, že podle nejnovějších (asi 2 roky starých výzkumů) se doporučují příkrmy mezi 4- 6. měsícem, ne až po 6., jak se všeobecně traduje. A je pravda, že v knize Kateřiny Janouchové a v brožurce z porodnice jsem se dočetla totéž, zatímco když byl syn (teď má 3 roky), doporučení bylo klasicky po dokončeném 6. měsíci. Prý právě v období 4. - 6. měsíce, za dostatečného kojení, jsou lepší výsledky vzhledem k rozvoji alergií, celiakie apod. Máš k dispozici taky takové materiály?

S tím tykáním - chvilku jsem měla pocit, že všichni kolem ti vykají 🙂

lipetra
23. lis 2011

@mikulka Tak to me cekaji jeste pekne casy...ono nejaky den to vypada, ze uz je to za nami a rano je to nanovo...

mikulka
autor
24. lis 2011

@2veverka Tak já byla naposledy na školení před měsícem a tak bylo opět jasně řečeno, že příkrmy nejdříve v 6. měs. i pokud je UM. Můžeš zavolat na Laktační ligu a chtěj MUDr. Mydlilovou. Vysvětlí ti to.
Příkrmy od 4. měs. jsou skutečně staré informace.
Nevím, zda tvá dr., jezdí na kongresy o kojení, ale tam dr. moc nejezdí - týkající se vyloženě kojení (a příkrmů, to k tomu patří), tak nevím.
Ono je to i logické, ve 4. měs. to je opravdu miminko, některé se sotva naučili držet hlavičku a hned do nich cpát příkrmy?

Každá laktační poradkyně - zdravotník - je povinna se pravidelně zaškolovat, jinak ztrácí průkazku.
Ale samozřejmě, je na každé mamince, jak se zařídí, nikdo ti nemůže nic nařídit, pouze doporučit.

sabor
25. lis 2011

Ahoj. Mám dotaz. Malému jsou 15 dnů. A probouzí se na kojení co 2 hodiny a teď i po hodině. A pije mi maxi. 5 až 10 minut. Potom mi u toho usíná, ale nakonec se třeba probere, ale už nechce. A furt nás trápí škytavka. Je to v pořádku?
Co mám udělat aby pil déle a o delších intervalech. Tak po 3 hodinách.
Děkuji za radu.

mikulka
autor
25. lis 2011

@lipetra Snad to brzy pomine, vydrža klidně zase napiš.

mikulka
autor
25. lis 2011

@sabor viz odpověď na mailu.

janey_1
26. lis 2011

Ahoja, chtěla bych se zeptat, je možné, aby 7 týdenní miminko vypilo potřebnou dávku MM za cca 8 až 10 minut? Náš prcek dýl nesaje, po těch 8 minutách vidím, že už nepije pravidelně, ale jakoby jednou se napije a polkne a 2x nebo 3x natáhne na prázdno (nebo se mi to zdá a pije pořád?) Na krčku to moc nepoznám, jestli polyká. Zkoušela jsem si pak třeba prso odsát a už tam moc mlíka nebylo. Bojím se, abych neměla málo a on neměl hlad, ptž. je docela plačtivý až uřvaný a nejde poznat proč plače (hlad, spánek, nuda, teplo, zima, plína, bříško...spíš vždycky odhaduji). Děkuji za jakékoli odpovědi. Nerada bych začla panikařit a cpala mu UM. Děkuji.

hani83
26. lis 2011

ahoj mikulka, mam uplne stejny problem jako sabor, nemohla bych taky dostat radu na mail? moc dekuju

mikulka
autor
26. lis 2011

@hani83 Hani, já jsem Sabor odpovídala na mail, protože mi tam taky psala to samé, co sem. Odpověď je tato:

Aby pil po 3 hodinách, do toho bych se zatím nehrnula. Dokud jste v šestinedělí, oba se teprve kojení učíte a čím častěji bude pít, tím více budete mít do budoucna mléka, tedy, tím lépe. Některé děti pijí po porodu i po hodině a jsou u prsa víceméně pořád, je to zcela normální!!!

Horší je to s tím, že pije tak krátkou dobu, to samozřejmě nemůže vytáhnout svoji dávku. Takže na tom je třeba zapracovat a naučit ho prodloužit pití.

Koukněte sem, jak dítě při kojení budit:
www.laktoporadna.cz Časté dotazy Ostatní (nebo tam někde).

Buďte ho, aby pil třeba aspoň 7 min. z jednoho prsa, to samé z druhého. Během jednoho kojení vystřídejte prsa i dvakrát.

Škytavka je normální u miminek, někomu pomáhá pošimrat cípem pleny po straně nosu...

mikulka
autor
26. lis 2011

@sabor
@hani83 Holky, a když v šestinedělí pije dítě často a zdá se, že se nedělá nic jiného, než kojí - JE TO NORMÁLNÍ. Důležité je vydržet, postupně se budou pauzy mezi kojeními prodlužovat. Dítě se UČÍ PÍT. Může vypít málo, proto chce brzy k prsu, atd. NESPĚCHEJTE NA MIMINKO, RESPEKTUJTE HO. 😉

mikulka
autor
26. lis 2011

@janey_1 Nejlepší je, nechat ho u prsu, jak dlouho chce (pokud to není hodina) a důležité je měnit během jednoho kojení prsa, dokud nebude jistota, že mlíčka je dost.

S pláčem je to těžké a až časem se pozná, co mimi potřebuje. Kdy pláče, po kojení? To může být, že mu nejde odříhnout a bolí to. Je unavený, chce k prsu,a by byl u mámy, nebo má ještě hlad. Pozorujte, přijdete na to.

Ale zkuste ho dát odříhnout a pak zase k prsu.

Taky si můžete půjčit váhu a dva dny vážit. Pokud málo vypije, zvýšíte produkci mlíčka. Ale platí, čím častěji přikládáte, a měníte prsa, tím více mlíčka se utvoří. 😉

lipetra
27. lis 2011

@mikulka Ahoj tak ja myslim, ze asi vim v cem bude zakopany zajic...davame i UM od Hipp a kdyz treba nahodou ten den zrovna nekojim pravidelne, tak mam pocit, ze se mi tvori mene mleko a pak ji tak casto nebo spis vypije jen to predni. A na zadni uz nema silu. Je to mozne, ze by pak chtel jist casteji? A co s tim?

mikulka
autor
27. lis 2011

@lipetra A jak UM dáváte? Čím podáváte?
Jink, pokud nekojíte často, tedy min. po 3 hodinách, pak je třeba místo toho odsávat. Laktace se zajíždí do 3. měs. od porodu. Do té doby je nutné kojit pravidelně, často, jinak může být s laktací problém.
UM dáváte proč?

janey_1
27. lis 2011

@mikulka Děkuji za odpověď. Je to asi takto: přiložím k prsku, malý začne pít, pije pravidelně, pak začne polevovat až nasaje jen párkrát, pak je už unavený, nebo jen kouká a bradavku mi začne "dudat" jako dudlík. Někdy ho nechám, někdy ne (ptž to začne bolet), buď se pustí sám nebo mu tam strčím opatrně malíček, aby se pustil. Buď už v tuhle chvíli nebo hned jak jej dáme k brknutí začne "řev" největší. Přes něj si ani brknout nemůže☹ Snažíme se jej uklidnit, někdy se povede a pak si brkne, někdy ne a zabere jen znovu přiložit k prsu, ale v 80% už nepije a opět jej dudá. Mám jej v takovém případě přikládat ke stejnému nebo druhému prsu? Nebo je možné, že mám málo mlíčka (ale většinou, když prso stisknu, tak mlíčko vystříkne i teče). Když jej budu přikládat k oběma prsům během jednoho kojení, stihne se to mlíčko do dalšího kojení dotvořit? Abych mu pak měla co dát🙂 Děkuji.

janakkk
27. lis 2011

Dobrý den, potřebovala bych poradit...může se kvasinková infekce presou projevovat pouze bolesti bez toho, že by bradavky jakkoliv změnily vzhled? Mám bodavou bolest pri delsim kojeni, ktera trvá i po kojení....

mikulka
autor
27. lis 2011

@janey_1 Jak jsem již psala, je potřeba prsa zatím ještě střídat, když není jistota, že je dost mlíčka.
Takže mu dejte napít, jakmile začne dudlat, vezměte ho od prsa, dejte odříhnout - pokud to nejde, zvedněte ručku, jako by ji vytáhněte nahoru, někdy pomáhá trochu stisknout hruď (mírně), ev. položit na záda a za chvíli opatrně pomalu zvednout.
Pak přiložte je druhému prsu.
Příště začněte kojení tím prsem, kterým jste končila.

Řev může být, že má ještě hlad, nebo mu nejde odřhnout, to musíte vypozorovat, takhke na dálku se to nedá určit a vy jste s ním nejvíc, tak poznáte (časem), proč pláče.

Je divné, že vás pak bolí to, jak saje, nebo dudlá, to by bolet nemělo. Ani dudlání nebolí.

Koukněte se na Techniku kojení sem:
www.laktoporadna.cz

Kdybyste si nebyla jista, zavolejte si domů laktační poradkyni, ať vám tu techniku zkontroluje. To je základ, bez kterého nelze jít dál.
Seznam poradců je na www.kojeni.cz

mikulka
autor
27. lis 2011

@janakkk Ano, někdy to tak může být. Kdyby to trvalo (někdy to bolí krátce, že se uvnitř skřípne nervové vlákno, pak to po pár dnech povolí), raději zajděte na gyndu. Ev. můžete preventivně mazat např. imazolem apod., mastí na mykozy.

gretuschka
28. lis 2011

@mikulka
Dobry den,¨
chtela bych poprosit o radu.ma dcerka ma 8 tydnu a celou noc a cely den pije maximalne 2 minuty,pak zacne rvat,odtrhavat se od prsu.Kdyz uz se prisaje,tak usina nebo jen zuzla.Mam starost,protoze nic uz 12 hodin nevypila nebo jen velmi male davky.Pred 3 dnx byla na ockovani,nevim jestli to s tim nema souvislost.Nebo ji me mleko nechutna?Nechci ji dat prikrm a uz vubec ne z lahve,ale co mi jineho zbyde,kdyz to bude pokracovat.Je hodne spava,porad spinka.Teplotu nema.Nevite co by to mohlo byt?

mikulka
autor
28. lis 2011

@gretuschka Záleží, zda do té doby pila normálně, v kuse?

Nemáte MS, to někdy miminkám mlíčko nechutná.

Pak je ještě možnost, že se jí mlíčko začlo špatně spouštět, viz www.laktoporadna.cz Časté dotazy a pak bu´d problémy s mlékem, nebo Ostatní, tam to je, když se děti pouští atd.

Očkování s tím souviset může, je možná unavená sát.

UM zatím ne, a pokud by byl bezpodmínečně nutný - malá by pořád brečela, nepila, nespala - pak jedině alternativně, to je takío na těch www.

gretuschka
28. lis 2011

@mikulka
diky za rychlou odpoved!Ted konecne pekne papala,ale na konci zase zacala vriskat.Prospala skoro cely den a je podrazdena,asi to bude z te vakciny,snad to brzy odezni,Mlika mam moc,saje pekne,ale jde videt,ze ji u toho piti neco vadi,odtahne se a rve jak pominuta,mozna ji neco boli,kdovi.Ted je ale klidna a celkem vysmata,obcas pospava,tak zkusim zase nakrmit za 3 hodky a snad to bude lepsi.Ohledne MS,posedni tri dny jsem zacala spinit,nevim zdali je to menstruace ci co by to mohlo byt,nemam zadne bolesti!Uvazuju nad navstevou gynekologa pro jistotu...Diky!