Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

mikulka
autor
11. pro 2011

@evariedlova Je to na www.laktoporadna,cz ČAsté dotazy Příchod z porodnice, časté přikládání 10-12 x den a noc, odstříkávání á 3 hod. 10-15 min z každého prsa. Zlepšení za týden

mikulka
autor
11. pro 2011

@janey_1 Já myslím, že jsem vám už psala, že máte zkusit týdenní plán na zvýšení laktace - voz dotaz před tímto.

Když dáte flašku, s kojením je konec. Pokud chcete kojit, a šanci máte velikou, musíte krmit alternativně, nebo láhví Medela Calma.

zvirka
11. pro 2011

@mikulka Ještě mě napadlo, jestli by místo kaše nestačilo půl rohlíku s lučinou a na to plátek eidamu, v tvrdém sýru musí být přece na hmotnost mnohem víc vápníku než v mléku, ne? Bohužel jsem nikde nenašla, kolik v čem je, tak si nějak nemůžu spočítat.

zvirka
11. pro 2011

@mikulka Tak konečně jsem našla slušnou tabulku, prosím mohla bys mi napsat, kolik Ca by 1 1/4 staré dítě mělo denně mít? Děkuji moc.

zvirka
11. pro 2011

@mikulka Tak ještě naposled. Teď jsem spočítala, že pokud by mi za den snědl 1 Kostíka, jeden Lipánek, 2x 10 g lučiny a 2 dvacetigramové plátky sýra, bude mít 590 g vápníku. To by mělo stačit, ne? To nepočítám mléko v bram. kaši a brokolici, špenát apod, které hodně vařím a je v nich dost vápníku. Mohlo by to tedy takhle být? Omlouvám se, že otravuju deseti zprávami. Děkuju moc.

velryb
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
velryb
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
evariedlova
12. pro 2011

@janey_1 Ahoj, já teď řeším stejné dilema. Máme úplně ten samý problém. Malý (5. týden) nechce z prsu pít, usíná a skoro ho nelze probudit. Po odstavení ihned pláče hlady, takže ho dokrmím z lahve UM nebo tím, co se mi podaří odstříkat. Používám láhev Calma Medela a teď jsem si s hrůzou přečetla poslední příspěvek, že prý je to stejné jako klasická flaška. No to by bylo v pytli. Ale nezdá se mi to až tak pravda, když se láhev dobře zašroubuje a otočí, tak z ní nic samo neteče, takže to vysát musí a taky se s tím dost namáhá.
Párkrát jsem zkoušela i dokrm cévkou po prsu, ale je to dost náročný způsob a navíc, jak to udělat, když malý usíná a nesaje, ani když mu to teče, že? Když tu teď spokojeně spinká, poté, co se napapal a nemá hlad, tak si říkám, že to dokrmování je sice náročnější, ale že snad za ten klid nás obou stojí.
Držím palce, ať už se rozhodneš jakkoliv. Eva.

evariedlova
12. pro 2011

@mikulka Díky za upřesnění, to všechno dělám, protože malý má zhruba 2hod. interval na pití. Když prostřídáme obě strany a už jen žužlá nebo spí, tak ho pak odstavím, což ho probudí, protože má samozřejmě hlad a dám mu z Calmy dokrm. Když pak usne, odstříkám si. Teď jsem zkusmo dala jen dokrm z lahve odstříkaným MM a z obou prsů si odsála 40 ml mléka, což je málo, takže chápu, že to malému nestačí. Tím pádem jsem zjistila, že malý při sání vytáhne asi polovičku, když po každém kojení odstříkám asi 25 ml. A to už ten Vámi doporučovaný týdenní plán na zvýšení laktace provádím několik dní. Nemůže být problém jinde? Třeba v tom, že se mi mléko špatně spouští? Když si totiž odsávám, tak musím udělat několik stisků na odsávačce než vyteče kapka, takže rozumím, proč je to pro malého tak náročné. A pak si právě říkám, jak jsem psala Janey, jestli je to trápení nás obou opravud nutné, i když by mi samozřejmě bylo dost líto, kdybych malého nekojila vůbec.
Zdraví Eva.

velryb
12. pro 2011

@evariedlova Evo, neteče, ale když dítě stiskne, tak valí konstantní tok mléka a hlavně fakt používá jiné svaly. Kojení je velmi jednoduché, to jsou kecy, že je to něco složitého a že dítě obtížně hledá koordinaci polykání, dýchání a sání. Při kojení zapojuje na malou práci veliký sval, který rytmicky pohybuje čelistí, kdežto při sání z lahve používá dítě řadu malých svalů a stojí ho to hrozné úsilí. Jsou výzkumy, které ukazují jasně, že při sání z lahve je dítě hůře zásobeno kyslíkem než při kojení, protože právě musí makat, odpočinout se, prodýchat a znova zabrat. Při kojení díky zapojení jiných svalů může v pohodě dýchat. Sání z prsu je dítě schopno od 28. týdne těhotenství, sání z lahve až od 34. týdne. I to je jasným důkazem, co je pro dítě jednodušší a co těžší. Prostě na lahvi se dítě nenaučí potřebný mechanismu sání. Pokud ti to nejde z cévkou, tak pak WHO doporučuje jako optimum kádinku, dítěti se to do krku ale nenaleje, dítě si to musí samo vysát - koukni třeba na stránky Mamily - www.mamila.sk , tam je někde video.

evariedlova
12. pro 2011

@velryb Díky, na ty stránky jsem se dívala a jsme přesně to, jak dítě tahá a "mrví" (nevím český ekvivalent), tak se obávám, že už si malý zvykl na to pití z lahvičky, takže asi budeme jen krmit. Zítra jdu ještě k MUDr. na kontrolní vážení, tak to s ní proberu, chci jí ukázat, jak kojím, protože na tom to podle mě stojí a padá, i když laktační poradkyně z Ligy, která tu byla, říkala, že techniku mám správnou.

velryb
12. pro 2011

@evariedlova Evi, to nemohu posoudit. Fakt je ten, že Laktační liga školí poradce podle doporučení, která jsou už překonaná, existuje efektnější technika kojení, žádné nosíky v prsu, ty dítěti oddalují bradičku od prsu a právě ta bradička hluboko v prsu je jedním z klíčů k úspěchů. A hlavně musí být matce vysvětleno, jak pozná, že dítě opravdu dobře saje a pije dost mléka. Tohle jde vše poznat přímo při kojení, ale drtivá většina poradců to vůbec netuší, Lali tohle neučí. Nic, jdu pokračovat v pracovním procesu a nechci zde Mikulce narušovat její poradnu. Já na tohle narazila zcela náhodou, hledala jsem právě něco ke Calmě a vyběhl mi i Modrýkoník. Mám svou poradnu, kterou ani nestíhám. 🙂
Jo, jinak - kontrolní vážení absolutně o ničem nevypovídá (myslím takové to vážení před a po jednom kojení u dr.) a neznám žádného pediatra, který by se zúčastnil školení moderních metod v lakt. poradenství.

petulka25
12. pro 2011

Ahojky maminky a poradkyně prosím o radu nebo o názor...... mám 3 měsíční holčičku! v 6 týdnech měla 4630 a v 3 měsících má 5370 takže za 7 týdnů přibrala něco málo přes 700 g. malá vždy pila co 2 hodky v noci co 3!!ted poslední dobou pořád pláče-nevím jestli hlady nebo čím to je!!!bojím se,že mám slabé mlíčko nebo ho mám strašně málo!!vždy se napapá je klidná a po chvilce začne plakat,odp v kočárku vydrží i 4 hodky!!! bojím se at mléko nestratím co mám dělat děkuji!!!umělou výživu chci až opravdu v nejkrajnějším případě......

mikulka
autor
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
mikulka
autor
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
mikulka
autor
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
pajik83
12. pro 2011

@mikulka Dobrý den, potřebovala bych ještě jednu radu, hledala jsem všude na netu a nemůžu se dohledat. Kojím už 3 týdny přes kloboučky, kvůli plochým bradavkám. V porodnici mi řekli, že mám mít velikost S... že se bradavky časem vydudlají... no zatím se to moc nedaří :( malému jsem zkoušela dávat prso bez silikonu -na začátku kojení jsem akorát vyvolala záchvat vzteku, tak jsem to zkusila během kojení, ale prostě se nechytá :(
Chci se zeptat na velikosti kloboučků, jestli mám stále používat to S nebo dokoupit jinou velikost, vůbec nemůžu najít podle čeho se ty velikosti řídí a další věc jak často se kupují nové. Pokaždé je sterilním, ale nevím jakou mají životnost. 😅

petulka25
12. pro 2011

@mikulka Ahojky mikulko prosím o radu nebo o názor...... mám 3 měsíční holčičku! v 6 týdnech měla 4630 a v 3 měsících má 5370 takže za 7 týdnů přibrala něco málo přes 700 g. malá vždy pila co 2 hodky v noci co 3!!ted poslední dobou pořád pláče-nevím jestli hlady nebo čím to je!!!bojím se,že mám slabé mlíčko nebo ho mám strašně málo!!vždy se napapá je klidná a po chvilce začne plakat,odp v kočárku vydrží i 4 hodky!!! bojím se at mléko nestratím co mám dělat děkuji!!!umělou výživu chci až opravdu v nejkrajnějším případě.....

figice
12. pro 2011

Mám doma láhev CALMU od Medely a nevím, co velryb myslela tím: když dítě flašku správně stiskne, tak získá konstantní tok mléka. Právě z Calmy musí dítě sát a když nesaje, nic mu přeci neteče - natož stiskem.

Určitě je nejlepší samozřejmě kojit z prsu, ale pokud nastanou problémy, ráda sáhnu po Calmě. Kdybych měla dokrmovat alternativně, upřímně nevím, jak dlouho bych to zvládala (zkoušela jsem sříkačku i lžičku a přišlo mi to docela náročné).

lennetfrigg
12. pro 2011

Souhlasím s @figice, také Calmu používáme a troufnu si říct, že bez ní a bez rad od @mikulka bych už asi nekojila. Takže já mohu jen poděkovat, že si Mikulka najde čas a radí nám. Děkuju 🙂

mikulka
autor
12. pro 2011

@zvirka Jsem ráda, že se ozýváš, říkala jsem si, jak to asi u vás dopadlo s kojením a s jídlem. 😉

Je to takto:
Roční dítě má minimum vápníku na den 500 mg.
Hodně Calcia je např. v ementálu, parmezánu, v jogurtech, ale i v brokolici.
Některé děti kaši nechtějí a buď ji nakonec přijmou, nebo nikdy ne.
K večeři už rpčnímu dítěti můžeš dávat cokoli: rohlík s tou lučinou je príma, to, co měl k obědu, jen třeba s malou obměnou (místo přílohy chléb apod.), nebo polévky.
Na kaši bych se teď na chvíli vykašlala - je to stres pro oba z vás - dávej jinou véču a třeba po 14 dnech to zase s kaší zkus.

Kravské mléko, pokud nejste alergici, bych v tomto případě dávala. Plnotučné v láhvi. Může ho mít ráno a ke svačině a hned máš pokryto třeba 200-300 mg vápníku, což je dost.

U jogurtů se to počítá tak (ale ještě to mohu ověřit, nejsem si teď jista), že jeden jogurt je 200 či dokonce 250 mg vápníku.

Když prostě někdy nesní těch 500 mg, svět se taky nezhroutí. Kouknu se na jméno holky, co radí maminkám atopikům, kteří nesmějí mléko, ona ví, kde je dost vápníku kromě mléčných věcí... A dám ti pak vědět, o koho jde.

mikulka
autor
12. pro 2011

@evariedlova Mohu vás ujistit, že pokud dáváte Calmu, je to v pořádku. Je to jediná povolená láhev Laktační ligou. Technika sání je u ní naprosto odlišná, než z klasické láhve, ona i jinak vypadá.

To, že sem příšla nějaká paní, která se zde na koníku zaregistrovala teprve dnes a začala zpochybňovat moje rady, mne mrzí, zvláště kvůli vám, maminkám, které by tohle vůbec neměly řešit.
Z vašich příspěvků je patrné, že vás ona paní už znepokojila a to mne mrzí dvojnásob.

Ale teď k tvému problémku.
Převážně - ty jsi ještě v šestinedělí, čili stále je 100% šance na bezproblémové kojení.
Ale je potřeba zvýšit laktaci. Nejlépe týdenním plánem, který je zde:
www.laktoporadna.cz Časté dotazy Příchod z porodnice.

Je tedy hlavní, odsávat po každém kojení 10-15 min z každého prsa, v noci alespoň 1x, když nic neteče, nevadí, jde o stimulaci! Přikládat často a prsa před kojením nahřívat.
Dokrm dávej jen v nutném případěm, že malý pláče hlady (a je to opravdu z hladu) atd.

PO týdnu mi prosím dejte vědět, jak to vypadá, ale věřím, že mlíčka bude dost.

mikulka
autor
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
mikulka
autor
12. pro 2011

@petulka25 Nebojte se, slabé mlíčko neexistuje, je to mýtus.
Tady se jedná o růstový spurt, typický ve 3 měs. (a také ve 3. týdnech a 6. týdnech).
Je to přechodná záležitost, kdy děti potřebují pít více a častěji.
Tady o spurtu: www.laktoporadna.cz Časté dotazy Ostatní

POkud byste cítila, že v tomto období máte méně mlíčka, je to také běžné, a je potřeba, abyste po každém kojení ještě odsávala 10-15 min z každého prsa. Neděste se toho, kdyby nic neteklo, jde o nastimulování.

Spurt obvykle mizí za týden.

mikulka
autor
12. pro 2011

@pajik83 Jakou velikost, to musíte vidět vy. 😉 Klobouček musí přesně sedět, prostě být akorát, ani velký, ani malý. Musí vám i děcku vyhovovat.
Ploché bradavky se řeší v těhotenství a po porodu už s es nimi obvykle moc nenadělá. Dobré by bylo, abyste sítku dala klidně jen 1x za den dala olíznout bradavku - dojde k výměně infomací a mozek dostane impuls, jaké mlíčko vyrobit. 🙂
Do kloboučku je dobré stříknout mlíčko, aby neměl prcek tolik práce s taháním.

velryb
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
petulka25
12. pro 2011

@mikulka moc děkuji za odpoěd!!! a ještě jeden dotaz-když se hlásí o kojení co hodku mám ji vyhovět? dnes jsem ji kojila co hodku a byla spokojenější....moc moc děkuji a přeji pěkný večer

katka37
13. pro 2011

ahoj Mikulko,tak včera jsem to prostě nevydržela a dala láhev,mám z toho strašně špatný pocit!Ale večer jsem malého nakojila,je mu skoro 5 týdnů ,pil z obou prsou ,a pak řval hodinu,udělala jsem mu Nutrilon a on vypil 90ml,znamená to ,že mám málo mlíka ,můžu mu dávat Nutrilon jen na noc po kojení aniž by se mi odstavil,nebo jak to řešit?víš jak byl po vypití flašky klidný,to jsem po kojení málokdy zažila,prosím porad ,nechci přijít o mlíko,CHCI KOJIT!Děkuju ☹

jipal
13. pro 2011

@pajik83 taky kojím přes kloboučky. koupila jsem si v dm canpol babies velikost s a doteď používám stejnou velikost. mám pocit, že na krabičce byl uveden průměr bradavky a podle toho si zvolíš vel. s jako malé nebo l jako univerzální. doufám, že si to pamatuju dobře. kdyžtak zkus mrknout 😉
každopádně bradavky se mi trochu vydudlaly, ale ne do šířky 😉 já je teda nesterilizuju tak často jako ty, ale mám od začátku 2 páry a nevidím na nich zatím nějaký vady.

velryb
Odpověď byla odstraněná
Zobraz