Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

mimunesko
20. črc 2011

dobrý den,mám prosím takový dotaz.Malý moc nepřibýval -jen 50 g za 6 dní a já měla prsa jakoby prázdná-vůbec se nenalívala,ale malý i tak dobře spinkal-kojila jsem někdy po třech či dvou hodinách.V noci tak 2 krát.Tak nám doktorka říkala kojit z obou prsou do zlepšení.Při dalším vážení se to trochu zlepšilo,malý přibral za 3 dny 100g a zdá se být spokojenější,ale prsa se stejně nezdají být dostatečně nalitá a při kojení jen z jednoho prsu se malý začne tak po deseti min odtahovat,dám mu druhý prs a pije jak das-tak si myslím ,že nemám dost mléka abych kojila jen z jednoho prsu.Já sama jsem si koupila homeopatika na podporu laktace- ricinus communis,ale nevím jak správně užívat-poradíte prosím a taky jak dlouho?
Jaká je prosím optimální doba pro nakojení-jak mám kojit dlouho?
Děkuji moc za odpověd 🙂

rosnickah
21. črc 2011

Dobrý den, prosím o radu. Dcerce jsou 3 týdny, od začátku plně kojíme, i když přes klobouček, protože jsem měla ploché bradavky. Dneska se jí už podařilo se přisát k oběma prsům bez kloboučku, tak snad je toto na dobré cestě. Ze začátku byla najedená za 15 minut, max. za 30, ale posledních pár dnů trvá kojení třeba i přes hodinu, pak půl hodiny odkrkává (držíme ji raději déle, protože ublinkává a už se nám i dusila) a stejně se většinou tak po hodině, nejdéle hodině a půl dožaduje jídla (opravdu má hlad a nic jiného ji netrápí). I tak se jí snažím dát až po cca 2h, aby se nemísilo staré a nové mlíčko. Navíc se u jídla střídavě protahuje a usíná a je velký problém ji probudit. Když jsem si zkusila v mezičase mlíčko odstříkat (nepodařilo se víc jak 2x20ml) a po kojení (15 minut z každého prsu) ji tímto odstříkaným dokrmit, tak pak krásně spinkala a byla spokojená. Mám tedy málo mlíka? Co dělat, aby neměla malá hlad? Jinak přibírá cca 200g/týden, ale co dělat, když má hlad tak brzy po kojení?
A ještě druhý dotaz - když byla tak pěkně napapaná (dokrmeným odstříkaným MM), tak v noci spala v kuse 6 hodin (dojedla ve 23:20 a probudila se až v 5:10) a i jindy se jí podaří v noci spát 4-5h. Mám ji v takových případech v noci na krmení budit, nebo ji mám nechat spát a sama kvůli laktaci po 3h odstříkat?
Děkuji moc za odpovědi 🙂

kacci
21. črc 2011

@mikulka taky mě to napadlo, ale zase na druhou stranu, ze začátku odtahuje hlavu a přitom mlíčko samovolně vytéká, ke konci když to dělá, tak pořád při zmáčknutí bradavky teče, takže myslím, že najíst se může dosyta....
Tu Calmu jsem si koupila hned po týdnu, kdy jsem ještě dokrmovala, ale vůbec nevěděl, co s ní🙂, nevzal ji ani do pusy...no uvidíme, snad se to zklidní. Dneska to ale bylo při každém kojení a ještě k tomu řval a to už mi tečou nervy, protože mlíčko teče, on je zlitej až na prsa (ale zase nemyslím, že by nestačil polykat, protože ke konci už to tak není a dělá to stejně).
V noci je u nás problém, že na 99% po půlnoci u nás v posteli jedno nebo obě děti skončí, takže Marečka si beru na kojení do obýváku, nechat to na manželovi, tak se možná naučí i spát celou noc, protože toho nevzbudí nic🙂))

kkaminka
22. črc 2011

Dobrý den,mám n a vás taky dotaz.Mám 5týdeního chlapečka,kojíme od začátku.Poslední dobou ne vždy,když kojíme je neklidný,škube nožičkama,ručičkama na chvíli se přisaje párkrát cucne a zas je nevrlý,tak ho odělám na brknutí,že už nechce papat a zase řve,snažím se ho utišit,chovat,ale pořád plače,tak ho dám na druhé prso a papá hezky.Dnes se u toho i vykadil,ale samozdřejmě to mlíčko šlo všechno ven i pusinkou.Já vím neměla jsem mu už dávat z toho druhého prsa,ale pil hezky,tak jsem si říkala,že má asi málo..Jinak prospívá hezky,kakáme taky jen prdíky nás zlobí..Mějte se hezky a je fajn,že jste tu pro nás!! 😵

romcovaklarka
22. črc 2011

@mikulka Dobrý den, nějak jsem zapadla, zkopíruju ještě jednou dotaz ze sedmnáctého. Díky moc.

@mikulka Dobrý den, syn začal poslední tři dny dělat to, že při kojení napřed pije hezky, až hltá, ale jen tak 3-5 minut, a pak se začne odtahovat - odvracet hlavičku do strany, někdy jen pootevře pusinku, ale jazykem si bradavku podrží, takže se vlastně nepustí, ale jindy se pustí úplně. Přitom hned zas hledá, chce se přisát. Přitom občas i kníká (ne vyloženě pláče, ale dělá zvuky, jako "eeee"). Může to být způsobeno tím, že jsme začali dávat dudlík? Samotné sání ale má v pořádku - když už teda saje. Nebo čím ještě by to mohlo být? Jinak přibývá moc pěkně, ale toto začal dělat až po poslední kontrole u Dr., tak mám strach, jestli stále ještě přibývá, váhu nemám. Na druhou stranu ale nijak častěji se nebudí tak hlad snad nemá. Díky moc.

dzejnysek
22. črc 2011

Dobrý den 🙂
chtěla bych se zeptat, co mám dělat...? Přijde mi, že má dcera málo přibývá na váze.

Při porodu měla 3300g, pak ubrala na 3000g, při odchodu z porodnice měla opět 3310g a tento týden (v pondělí) má 4020g - v sobotu jí budou dva měsíce.

K doktorce chodíme na vážení každý týden, protože doma váhu nemáme. Měla tam 14 dní, kdy nepřibrala vůbec nic a za poslední týden jen 100g.

Zkoušela jsem si mlíčko odstříkat v noci, kdy mám prsa nejnalitější a z jednoho jsem ztěží dostala 50ml.

První měsíc jí stačilo kojit cca 5x denně, ale poslední 2 týdny mám pocit, že nedělám nic jiného, než kojím a že jí to stejně nestačí. Kojím skoro každou hodinu. Je fakt, že v noci krásně spí (od 22 do 4), ale naopak přes den je pořád vzhůru a pořád by jen jedla.

Dřív intenzivně sála třeba 20 minut, nyní saje maximálně 5 minut a pak se u prsu začne rozčilovat, pouští ho a zase chytá, kroutí hlavu, kňourá.. jako by v něm nic nebylo. Ale když ho zkusím zmáčknout, tak kapka vyteče. Nebo se stává, že během sání usne. Zkouším ji probudit, ale po několika pkusech to vzdám a položím ji, načež se probudí a začne brečet, tak ji zase k prsu vrátím...

Moc vás prosím, napište mi, co dělám špatně a co mám dělat jinak, aby Terezka byla spokojená a tím pádem i já..

marusch.mat
22. črc 2011

@dzejnysek Takže to vypadá, že tvůj prcek má růstový spurt. To je období, kdy dítě potřebuje víc mléka, proto se dožaduje častěji kojení, což vede ke zvýšené tvorbě mléka ( úravení tvorby mléka trvá cca 3-7dní). Takže dále koj, podle potřeb, ona se ta tvorba zvýší.
K tomu pouštění se od prsu. Zřejmě se mimču nelíbí, že to "další mlíčko" co je v prsu vzáději neteče tak samo jako to mléko přední a tak se vzteká a pouští a zas chytá. Mě to dělaly obě dcerky, časem pochopily, že když se nebudou vztekat a budou tahat udělají líp. Na kojení dítko rozbal, pokud není moc chladno, kledně jen do pleny, bude chladněji a nebude tolik usínat.
Odstříkání není správný ukazatel tvorby mateřského mléka. Prso není na ruční odstříkávání zvyklé / jde o jinou techniku / a tak z něj tolik mléka, kolik si vytáhne dítko nedostaneš. Třeba moje dcerky dokázaly už v porodnici vytáhnout na jedno kojení 100 až 130 ml. Ale když jsem se snažila odstříkat ( tenkrát bylo nějaké testování mateřského mléka vlivu životního prostředí či co - dobrovolná akce maminek v porodnici) odstříkala jsem stěží 20ml.
Zkus před kojení prsa protřepat nahřát teplou vodou a kojit v mírném předklonu, to vše vede k snažšímu spouštění mateřského mléka. Můžeš zkusit také odstříkat maličko předního mléka, aby se dítko dostalo k tomu zadnímu sytějšímu, dál koj podle potřeb dítka ( já kojila holky od narození co dvě hodiny vedne v noci, při spurtu po hodině i častěji). A neboj i ze zdánlivě prázdného prsu si dokáže dítě mléko vytáhnout, tím že jej saje stimuluje tvorbu mléka a maminka to často pociťuje jako jehličky v podpaží.
Jinak někdy se stane, že dítko vůbec nepřibere, ale všechno mlíčko jde na jeho délku, miminko hodně vyroste.

marusch.mat
22. črc 2011

Maminky všechny co tu popisujete to vzteklé odtahování od prsu, popsala jsem to v odpovědi pro dzejnyska. Jde o to, že mlíčko už neteče úplně samo a dítku se nechce namáhat. Prsa nahřát, protřepat, kojit v předklonu, to období trvá většinou do týdne, pak odezní. Hlavně vydržet a nedávat láhev, z ní to teče úplně samo a to už se pak dětem nechce tahat vůbec.

vysocanka
22. črc 2011

Mám malýho závisláka na prsu,nejhorsi je to v noci. kdy je schopny treba petkrat i vicekrat vyzadovat prso :( poradite mi ho jak ho to udnaucit abychom se aspon trochu vyspali?

Dale se zeptam zda byste mi doporucovala pri kojeni Bioparox na bolest v krku nic jineho nepomaha a porad se mi to vraci. Kojim spise uz jen pres noc a pres den max. 3x.

dekuji za vas cas.

tkanicka
23. črc 2011

Prosím o radu. Elišce bylo v pondělí 9 týdnů. Doteď pila něco mezi 5 až 10 minutami a pak v klidu prs pustila a já měla pořád pocit, že mám prsa nalitá. Před dvěma dny měla nějaký špatný den, skoro nespala a uklidňovala se u prsu a přišlo mi, že moc nejedla. Včera skoro celý den prospala, ale jedla skoro normálně, jenom déle, ale pak to večer přišlo byla přisátá skoro třičtvrtě honiny, s tím, že jsme střídali strany a ona občas polykala, občas jen dumlala a pak v noci prvně vyžadovala pít z obou a asi půl hodiny!!! Prsa mám od toho jejího nespacího dne na dojem taková prázdná. Při zmáčknut sice mléko vystříkne, ale už mi třeba samovolně ráno neodtéká (den před tím mi teklo i v leže). Mám mléka míň? Lze nějak tvorbu podpořit? Pokud je malá vzhůru přikládám třeba i po hodině, po hodině a půl, když spinká, tak je pauza přes den 3 až 4 hodiny, v noci i 6.

llllucka
23. črc 2011

Dobrý den,chtěla bych poprosit o radu,s kojením problémy nemáme,ale potřebovala bych,aby se syn naučil pít z láhvičky.Speciálně jsem koupila calmu,aby v případě potřeby (jsem mimo domov),mohl nakrmit manžel,ale syn z ní nechce pít.Měla jsem stejný problém i s prvním synem,který odmítal pít z láhve,ale občas potřebuji na delší čas z domu a nechci být celou dobu ve stresu,jestli se stihnu vrátit včas.Dá se na lahvičku nějak dítě naučit?Dudel nemá a ani ho bohužel nechce (bohužel píšu proto,že si místo dudlu našel palec).

marusch.mat
23. črc 2011

@llllucka Lze dítě krmit i ze lžičky nebo stříkačkou, ale existují i děti ( zrovna ty moje dvě) které odstříkané mléko odmítají a uznávají jen originální balení - prso.

dzejnysek
23. črc 2011

@marusch.mat Strašně moc děkuji za odpověď! Vyzkouším vše, co jsi psala... Dnes jsem byla tak zofalá, že jsem pro případ největší nouze koupila Nutrilon, ale nehodlám jí do dát, dokud to nebude opravdu nezbytné. Zatím s tím kojením bojuju, co to dá. Kojím každé dvě hodiny a prsa střídám. Dnes sála při jednom kojení skoro půl hodiny a i tak po odpojení plakala.. Chudák malá, už aby se ta laktace zvedla... Se bojím, že než se tvorba mléka upraví, že růstový spurt skončí ☹

llllucka
24. črc 2011

@marusch.mat:v odstříkaném asi problém nebude.Manžel už ho jednou krmil normálně z lahvičky,když měl asi 3 týdny a to pil krásně.Ale už si asi zvyknul na prso a nechce.Ono to zatím bylo nutné jen jendou,že jsem se nestihla vrátit,ale pokud by na krmení z láhve byl nějaký fígl,tak bych to ocenila.Na stříkačku a lžišku asi nemá manžel trpělivost.Ale máme doma nějakou speciální lžičku od medely,tak nastuduju.

romcovaklarka
24. črc 2011

@marusch.mat Ahoj, díky moc, tvoje odpověď se mě asi taky týká, ale chci se jenom ujistit, jestli to může fakt být ten "spurt", když mi to dělá už skoro čtrnáct dní a navíc se u toho kroutí a seká nožičkama. Podle toho mi to přijde trochu jako bolaé bříško, ale zas je mi divný, že by ho bolelo jen při kojení. Navíc nevyžaduje častější kojení než dřív, pouze se u něj takto vzteká...

Jinak jsem si půjčila na pár dní váhu a někdy vypije třeba 120 ale zas jednou jen 20 a přitom subjektivně podle mého pocitu pil pořád zhruba stejně dlouho a stejně intenzivně, bojím se, že bez váhy pak vůbec nepoznám, jestli se už najedl nebo ne 😒

berule
24. črc 2011

@romcovaklarka koukám, že máme stejně staré mimča a dokonce dělají úplně stejné věci při kojení. Taky jsem z toho nešťastná a nevím co s tím.

mikulka
autor
24. črc 2011

@romcovaklarka Tady na mob nevidim, kolik synkovi je. Ale pripada mi, ze je spokojeny, ze mu ty 3-5min staci. Jakmile zacne bradavku vytlacovat jazykem, uz je dost napity. A pokud neplace hlady... Jeste je moznost, ze mu mlicko tece bud moc, nebo malo. Ale nemyslim.
Dudlik - zalezi na tom, kolik mu je. Pokud vic jak 3 mes., pak to dudlikem neni. Pokud min, zvazila bych, jak dlouho pres den dumla. Cely den? Dve hodiny za den?
Celkove mam pocit, ze plati 1.varianta. Ze mu mlicko staci a vytahne dost za 5min.

mikulka
autor
24. črc 2011

@kkaminka A dela to jen u toho jednoho prsa? Ze se od jednoho odtahuje a u druheho je ok?

mikulka
autor
24. črc 2011

@dzejnysek napiste mi, jak je terezka stara. Pisu z mob a nevidim tu vek.

mikulka
autor
24. črc 2011

@marusch.mat pekne jste to napsala.

romcovaklarka
24. črc 2011

@mikulka Děkuji za odpověď a tady je doplnění. Synovi je 6 týdnů. Dudlík má na usínání asi tak 3x denně. On právě to prso pouští a když ho oddělám, tak dělá, jako že chce ještě pít. Tak nevím, zda mu to stačí. Většinou se snažím s ním "bojovat" a opakovaně přikládat, nabízet druhé, zase první, jinou polohu apod., abychom dali aspoň těch 20 minut, po které píval dřív. Hlady nepláče. Nevím ovšem, zda by hlady neplakal, kdybych ho oddělávala od prsa hned jak začne takto blbnout.

mikulka
autor
24. črc 2011

@romcovaklarka Tak jako to mame my, jime vejsi porce na o a vecu a mensi na svacinku, tak to maji deti take. Netrapte se tim, zda dost vypil, nebo ne, kdyz bude mit hlad, rekne si.

DALSI DOTAZY V PO CI UT, AZ BUDU NA PC, NA MOB NIC MOC.

kkaminka
24. črc 2011

@mikulkanebývá to často,většinou jen k večeru a je jedno které prso to je.Dneska mi to předvedl zas,začal se vztekat a kopan nožičkama,tak už jsem mu nedávala a snažila se ho uspat.Dnes ho mám každou hodinu u prsa ani nespal.Je možné,že je to ten růstový spurt,když mu bude 6 týdnů..Jak si tak čtu tak hodně maminek má stejné obtíže.Musíme vydržet a neztácet sílu a nervy 😉

llllucka
24. črc 2011

@mikulka:ještě jednou zopakuji svůj dotaz,dá se kojené dítě naučit,aby v případě potřeby pilo z láhve,Děkuji.

mikulka
autor
24. črc 2011

@romcovaklarka Tak to je jeste maly na to, aby pil jen 5 min. Tady bych videla tuhle variantu: po 6tydnech uz neridi
laktaci hormony, nebo cim dal mene. Mlicko se dela na zaklade poptavky-nabidky a takzez je to jinak s jeho spoustenim. Kloucek se musi vic snazit, musi vic tahat. Po 5 min mu to uz netece tak pekne a jemu se nechce tahat. 😉 8y to ale delate naramne a jste sikulka! Ulehcete mu to jeste tim, ze prsa predem nahrejete (sprcha ci tresnovy pytlik 9 dm) a pri kojo popijejte teply napoj - to dela divy. Cim bude synek starsi, tim mu to pujde lip a nebude pro nej sani tak namahave.











mikulka
autor
24. črc 2011

@llllucka Ano, da. Ale pokud chcete i kojit, jedina povolena lahev od Laktac.ligy je Calma od Medeli.
Na tu se i snaz nauci.

mikulka
autor
24. črc 2011

@kkaminka Rustovy spurt byva: ve 3 a 6 tydnech, a ve 3 a 6 mes. Takze to sedi. Bude to spurt. Nezbyva, nez vydrzet. Vetsinou trva 7-10 dni. VYDRZTE.

llllucka
25. črc 2011

@mikulka:tu jsem si právě pořídila,ale pít z ní nechce.Když měl 3 týdny,tak manžel musel krmit z láhve avent a to pil pěkně.Pak jsem si tady přečetla,že dobrá je ta calma,tak jsem ji koupila a jednou jsme ji zkoušeli a pít z ní nechtěl,tak jsme zkusili i tu aventku a nechtěl ani tu.Jak už jsem psala,potřebuji,aby pil z láhve pouze,když budu mimo domov.Momentálně je pro mě celkem stresující někam jít,protože pořád myslím na to,co když bude mít hlad.On normálně 2-3 hoďky vydrží a já déle z domu nejsem,ale znáte to,náhoda je blbec.Nebo potřebuju odejít a on spí a já ho musím budit.Proto bych byla ráda,kdyby z láhve uměl.Klasický dudel nechce.Už jsem to zažila u staršího syna,který radši hodiny brečel než by se napil z láhve.Kupodivu,když jsem pak přišla o mléko,tak na láhev přešel bez problémů.

jankadudova
25. črc 2011

@llllucka Vim ze moje rada nebide uplne "pro laktacni", ale mam super zkusenost s lahvickami Mam. Doted je muj syn bez problemu schopen prejit z lahvicky k prsu a naopak,. Je to i o urcite sikovnosti miminka, nejen o tom, co doporucuje laktacni liga ( pracovala jsem v Krci, "vychovala" me dr. Paulova, jen abys vedela, ze vim o cem mluvim🙂) zkratka, lepsi nez se porad stresovat, je vyzkouset radsi vic moznosti. Drzim palce.

romcovaklarka
25. črc 2011

@mikulka Bezva, díky moc, zkusím 🙂