Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

irafa
18. lis 2011

@mikulka děkuji za radu hned kouknu a tuto radu mi pravě dal zastupujicí gynekolog ne muj ten ma pravě tu dovolenou dnes opět zas rano bolest ale po lecich za hodku uleva chudak holka bude taky nadopovana jinak už mě všichni nadavaj at du k doktorovi atd zploštělou bradavku nemam spiše naopak vycuclou a velkou a ani se mi nezatahuje uplně dovnitř jakoby spatky mam ji i citlivou na omak ale ragaly na ni nemam tak ja du kouknout na ty stranky ještě jednou moc děkuju

irafa
18. lis 2011

@mikulka tak jsem si to přečetla a fakt ziram o jako tu infekci mam v prsu???? když na bradavce vubec nic nemam je jasně ružova prostě beze změn tak nevim zajdu do lekarny a t koupim si nějakpou tu mast jak radi gencialku mam ale zas se řika že se nema použivat ale na praskle ragaly neni nic lepšiho než gencialka to mam ze sve zkušenosti

bee9
18. lis 2011

@mikulka děkuju moc za rady, prsa nahřívám i piju teplé. Snažím se odsávat, dneska jsem odsála 40ml, tak mám radost a koupila jsem i tu Calmu, když už do ní budu snad mít i co dát🙂
Nevadí tedy kojit z obou prsou během jednoho kojení? Nebude se pak toho mlíčka dělat míň když ho z druhého nevypije všechno jen se dopije po tom prvním?
Půjčili jsme si i váhu, někdy vypije 70ml z jednoho jindy jen 50ml, ale vážila jsem jen včera tak uvidím jak dnes.

germaine
18. lis 2011

Ahoj mikulko, opět jsem tu s problémem...malému je 6m pryč a před 14 dny jsme objevili první dva dolní zuby....stále kojím a nyní asi dva dny jsem cítila bolest z levého prsu, přikládala jsem to prvním zoubkům a stisku jaký malý vyvine a právě jsem objevila na bradavce bílou bolestivou tečku o velikosti cca 2mm...bolí od toho celá bradavka a kojení je velmi bolestivé. Přichází víkend a DR už stejně nestihnu, tak prosím alespoň o radu, čím by to mohlo být...děkuju mockrát.

misa84
18. lis 2011

@mikulka tak uz se objasnil duvod proc maly nepribiral-v pondeli mu diagnostikovali tezkou srdecni vadu,dnes byl devet hodin na sale a ted uz musime jen doufat.minimalne tyden ho ted nebudu moct kojit tak se chci zeptat
jak casto minimalne je treba odsavat abych si udrzela mlicko?dekuji

forji
18. lis 2011

\dobrý den, dceři bylo 7 měsíců, příkrmy zvládáme dobře 🙂 , kojím jen z jednoho prsa...bez problémů 🙂 po každém jídle si ale dcerka dá i prso 5-10 minut. Problém je že pije i u usínání, je to tak 4-5 x denně a večer. Neříkám, že bych chtěla přestat kojit, ale aspon tomu nějak ubrat, to jo. Je to velkej jedlík, baští svoje, pak mlíko, pak když jím já, tak by jedla zase, má ráda vše, ale prso je prso, hlavně k usínání, prosím, jak tomu omezit. Natvrdo odstavit ji nedokážu ☹

mikulka
autor
20. lis 2011

@misa84 A sakra, tak to je mi líto, ale přišlo se na to poměrně včas a bude to již v pořádku!
Teď je třeba, abyste odsávala tak, jako byste kojila. Takže po 3 hodinách 10-15 min z každého prsa. V noci také tak jednou.

Držím palce a dejte vědět, jak je klouček na tom.

mikulka
autor
20. lis 2011

@irafa Když si vezmete prášek těsně po kojení, třeba jen paralen, ten není tak silný, tak do dalšího kojení nepřejde celý do mléka.
Jak to s vámi vypadá? Na mazání je dobrý diflucan. Jinak, pokud by to bylo to, co jsem si ještě myslela, to byste musela mít těsně po kojení vyloženě bílou bradavku, tak to asi nemáte.

Někdy se stává, že je to chvilková záležitost, na nic se nepřijde a najednou to jednoduše zmizí.

mikulka
autor
20. lis 2011

@bee9 Naopak. Jakmile budete prsa střídat, mlíčka bude více!!! Další kojení začínejte vždy tím prsem u kterého jste minule skončila. 😉

mikulka
autor
20. lis 2011

@germaine To vypadá na mléčný puchýř. ten vznikde, když se ucpe žlázka. Podívejte se sem:
www.laktoporadna.cz Časté dotazy Problémy s prsy

Záleží, jak vás to bolí, zda i kolem, prso, nebo jen ten puchýř. Někdy je dobré ho sterilně propíchnout.

Když dětem narostou zuby, většinou to nemá na kojení vliv. jen pokud dítě stiskne, ale jinak umí pít bez použití zubů a mělo by to tak být. Pokud pak dítě třeba stiskne, je třeba od začátku mu říct, že tohle se nedělá. Ne moc rázně,. aby se nelekl, ale prostě říct: Ne, tohle ne, pozor.

Jinak je prso ok, není tam boulička, trhlinka?

germaine
20. lis 2011

@mikulka Dobrý den, tak jsem včera raděj skončila na pohotovosti, kde mě prohlédla mladá DR a závěr, že je tam zánět, zřejmě mě malý kousnul aniž jsem to nějak výrazně postřehla a dostala se mi tam přes trhlinku nějaká nečistota ☹ ATB jsem odmítla a DR řekla, že je to i lepší, že se to nejspíš samo vstřebá, pokud ne a kdyby prso bolelo, či něco jiného, okamžitě přijet bez prodlení....jinak já kojím pouze z pravého, mlíka mám dost a z levého bolavého ostříkávám, udělala jsem si slušnou zásobu na kašičky a dneska se mi zdá dokonce, že je ta bílá tečka menší, tak snad už mám nejhorší za sebou...PS: Včera odpoledne mě Štěpíno kousnul, ale teď opravdu regulérně do toho zdravého, ze kterého pil. To jsem sebou trhla a nahlas vykřikla, jenom koukal, ale ani neplakal, ani nic jiného,,,je pravda, že jsem prso schovala a už nedala, ale už neprotestoval zřejmě měl dost...ale trochu se bojím, že s tím kousáním bojovat. Nicméně děkuju za rady.

mikulka
autor
20. lis 2011

@germaine Tomu musíte hned od začátku zamezit a dobře jste udělala, že jste prso schovala. 😉 Ony si to musí pamatovat.
Hlavně z toho nemocného prsa odsávejte dostatečně, ať se tam nenahromadí mlíčko.

mikulka
autor
20. lis 2011

@forji Záleží na tom, kdy jste s příkrmy začaly. Pokud před měsícem, pak je to krátká doba a frenkvence kojení se ještě moc nesnižuje, protože zatím se nedávají tekutiny. Až tak za 14 dní, nejdříve, bych odebrala jedno kojení, to, které nejméně vyžaduje. A zkusila bych dávat pítko.

Kojení večer a v noci se odstraňuje až naposledy.

Koukněte sem na příkrmy a postup, dála v Častých dotazech je něco o usínání u prsa, a také odstav. Ale na to máte samozřejmě čas.
www.laktoporadna.cz

knedluska
20. lis 2011

@mikulka Hezký den,chtěla bych se zeptat, jak často je ještě ideální tak kojit v 10 měsících? A pak jak dále do roka? Z mléčných výrobků má mléčnou kaši, jogurt, někdy žervé a 3x kojím. Děkuji. 🙂

kacci
20. lis 2011

mikulko, jen se připomínám se svým dotazem🙂

irafa
20. lis 2011

@mikulka tak nevim co tu mame za lekarnu ale pry diflucan maj pouze leky že mast neni zkusime jinde jinak mažu imazolem a dnes jsem vubec s prsa nekojila jen odstřikla do ulevy a malou kojim jen z leveho a ona už pocopila že mam bebi je to lepši dnes bez vyraznych bolesti ještě jsem vyčetla na netu že by to mohlo byt vazospasmy vývodů, tzn. křečovitá stažení mléčných vývodů tak nevim každopadně prej na toto pomuže teplo a magnezium pry no tapu a i stebelka se chytam zkoušim uplně všechno dnes jsem odstřikavala v koupeli odsavačkou a pak bolest nebyla tak snad to tak pomuže když ji nebudu davat pit a necham prs odpočnout dam vědět jak to postupuje a moc Vam děkuji za rady diky moc moc moc 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 😉 😉 😉 😉

mikulka
autor
20. lis 2011

@knedluska Kojení máte dost a mléčných výrobků také, to je ok.
Do roka se dopooručuje kojit 2-3x denně plus mléčné výrobky v obsahu cca 500 mg za den.
Od roka kojení 2x denně a celkem i s kojením minimálně 500 mg vápníku.

mikulka
autor
20. lis 2011

@kacci Omlouvám se, dotaz jsem přehlídla.

Tady jde o to, aby měl dostatek toho kojení, nebo mléka vůbec. Do roka ta strava stojí právě na mléce. V noci, když kojíte, opravdu pije, neuspává se tak jen?
Pokud by skutečně ÚČINNĚ PIL, je to ok. Ale pokud ne, pak by bylo nutné ho přes den k tomu kojení nějak donutit. Klidně tak, že odstříkáte a dáte mu to ze lžičky.

Takže mléko je do roka základ a stavební kámen.

Tu přesnídávku odpo byste klidně mohla zkusit dát. Jogurt se doporučuje nejdříve od 8. měs. Trochu se bojím, abyste ty příkrmy neuspěchala třeba tím, že byste už teď dala jogurt.

Teď si nepamatruji, zda dáváte také UM?

mikulka
autor
20. lis 2011

@irafa Já to asi napsala špatně, napsala jsem diflucan mast asi, ale myslela jsem diflucan a mast k tomu. Diflucan jsou totož opravdu tobolky, to vám v lékárně řekli dobře. K nim je třeba ještě koupit mast x mykoze a tím mazat. Imazol je výborný.
Ten křečovitý stah by se právě projevil tou bílou bradavkou těsně po kojení.
Hlavně z toho prsa musíte odstříkávat, nesmí tam zůstávat mléko!
Být vámi, zajdu s tím někam, kdy bude ten váš gynekolog?

kacci
20. lis 2011

mikulko, UM nedávám vůbec. V noci pije, on není dudlal🙂. Jen to odpoledne je takové nijaké, že i když se trochu napije, tak za chvíli už zase neví, co by do té pusy vrazil, evidentně má hlad, jakoby to pro něj nebylo přes den vůbec jídlo, ale spíš jen pití (a to i když ho donutím a pije třeba 10 minut - a opravdu pije až mu to teče koutky🙂))

dana3262
20. lis 2011

@mikulka dobry den, rada bych se na neco zeptala. Mam 2 syny (7tydnu a 21mesicu). Starsiho jsem kojila vyhradne skoro do 10.mesice, ale kdyz jsem otehotnela (v 11.mes), tak mi bylo zle a nemohla jsem temer vubec jist a hubla jsem az jsem nemohla ani chodit a tak jsem to v jeho 14.mes ukoncila uplne. Od te doby mel 1x UM na noc. Ted kdyz se mi s malym zas udelalo mleko, tak si odsavam pro starsiho, takze je zase na MM. Odsavam vzdy u kojeni z prsu, ze ktereho nekojim. Je to v poradku? Nebo se tam mleko hromadi do pristiho kojeni? Muze mit mladsi pak malo? Odsaju 260ml pro starsiho a 120ml pro mladsiho na vecerni davku, kterou dava manzel (nez uspim starsiho, tak at muzu usnout taky a spim aspon 3h v kuse) jinak se koji po zhruba 2h. 1.a2.kontrola u doktorky pribral 400g/tyden a po tom, co jsem zacla odsavat uz jen 280g/tyden, myslite, ze je to tim? Myslite, ze muze mit hlad? Predtim dost ublinkaval, ted mene. Neni na tom, co delam neco spatne?

bee9
20. lis 2011

@mikulka děkuji vám moc za informace, moc mi pomohly, asi jako všem tady 🙂
Malá mi flašku stále bojkotuje, ale kojíme jak o život, vážení jsem stopla, protože ona na tý váze není schopná ležet v klidu a pak to váží hodně nepřesně, tak budu vážit jen po několika dnech, abych věděla jestli aspoň trochu přibírá.Pije mi teď i 45 min, ale nechávám ji aby měla dost.
Jen mě ještě napadlo, když se nenechá dokrmit flaškou není lepší než odsávat, prostě častěji kojit? Když to mlíčko co odsaju stejně pak vyliju?
Bohužel si mi teď udělal na jedné bradavce bílý flíček, asi jak tu už bylo řešeno - mrknu do poradny, bolí to jak čert, ale z jednoho prsu jí zatím nenakojím, tak se to snažím vydržet.

mikulka
autor
22. lis 2011

@kacci Tak dávejte odpo také přesnídávku nebo povařené ovoce. A za měsíc začněte s jogurtem.

mikulka
autor
22. lis 2011

@dana3262 Hlad určitě nemá, přibral hodně moc 🙂
Mlíčka pro mladšího máte dost, když je spokojený, a myslím, že jste perfektní máma, když stíháte dvě tak malé děti a ještě dáváte své mlíčko i staršímu. Jste bezva a děláte to správně. 😉

mikulka
autor
22. lis 2011

@bee9 Vy musíte pro zvýšení laktace dělat obojí - i častěji kojit, i k tomu odsávat. A je jedno, když neodsajete ani kapku, jde o stimulaci. Nastartování laktace a zvýšení tvorby trvá týden, ale intenzivní týden, tedy často přikládat, při kojení střídat prsa, po kojení (každé 3 hod.) odsávat z každého prsa 10-15 min a v noci 1x.
Toto po dobu týdne.
Mlíčko, co odsajete nevylívejte, skladujte ho po celý den v lednici a na konci dne zamražte, může se hodit,

Když pije těch 45 min, zdá se mi to dost, nechte ji, ale kountěte, zda skutečně účinně saje a jen tak nepodudlává... Vážení nemá smysl pokaždé, stačí dva dny a máte jasno 🙂

Také pak dejte vědět, jak přibrala.

dana3262
22. lis 2011

@mikulka dekuji za odpoved..mama se segrou me trochu postrasily, ze mi nejen vypadaj zuby a vlasy (jak jsem zhubla mam 53kg/175cm-uz jsem 2kg pribrala 🙂 ) ale take, ze pak maly nebude mit dost a najednou pribral o tolik mene, tak jsem se radsi chtela zeptat. Chtela jsem starsiho zacit zase kojit, ale ma nalez z vyteru a moci, tak to resim aspon takto. Jeste jednou diky a moc vas zdravim!
P.s. Uz pres rok uvazuji o laktacnim kurzu, mozna jednou take budu pomahat maminkam podobne jako vy. Diky!

mikulka
autor
22. lis 2011

@dana3262 To jste zhubla hodně, ale nebojte, já jsem po porodu zhubla taky strašně (178 cm a 60 kg!), byl to děs. Postupně jsem to zase nabrala a pak i ztloustla. Vy máte druhé dítě malinké, takže záhul je veliký. Vydržte pár měsíců, půl roku, bude líp. A půl roku není ve srovnání celého života nic. 😉
Snažte se dost jíst, poproste, ať vám třeba máma uvaří, pokud by to nešlo, uvařte si o víkendu i do mrazáku.
Já hodně jedla čokoládu.

Laktační kurz je príma a pokud máte osobní zkušenosti s kojením, je to veliký přínos. Když tak se pak na mne obraťte, poradím vám, jak se přihlásit. Ale na to máte čas. 😅

bee9
22. lis 2011

@mikulka určitě dám vědět, snad to bude ok. Snažím se co to jde 😉

dana3262
23. lis 2011

@mikulka snazila jsem se starsiho vyhradne kojit do roka, ale vydrzela jsem to jen necelych 10mes, jak jsem jiz psala. Nyni, kdyz je mlicka vic, tak pokud to vydrzi, mohlo by se to udrzet dele, ale uvidim podle maleho, jak bude mit zajem o jidlo. Mimochodem, take (jako hodne lidi, i doktoru) si myslite, ze ma dite malo zivin pokud se nezacne s prikrmy v 6.,7.mes?
S jidlem se snazim. Jsem pomerne zdatna kucharka narozdil od mamy a tchyne 🙂
Ten kurz by me dost zajimal, ale az deti trosku povyrostou.

vodni
23. lis 2011

Zdravím a mám opět dotazy 😉 - 2,5měsíční syn s masivním refluxem:
Noční kojení:
- kojení celodenně po 3h, kromě jednoho nočního kojení, kdy si syn nějak přirozeně vytvořil pauzu 6h
- někdy v čas kojení ještě spí, je třeba ho v noci "v termínu" budit? Nebo je možné, že si chce pauzu prodloužit? Jindy se naopak vzbudí dříve než já, takže mě bohužel vzbudí až jeho hladové signály...
Frekvence kojení:
- momentálně 7kojení/den (po 3h, v noci 1x po 6h)
- pokud se ke kojení (přes den) nehlásí, je možné, že si chce úseky mezi kojeními prodloužit, tj. mám nebo nemám ho "v termínu" přikládat? (nemyslím samozřejmě posun kvůli spánku při kočárkování apod., ale když jsme doma). Opět naopak, někdy se dožaduje dříve (přikládám to refluxu - pokud více vyzvrací, dostane dříve hlad)
- je tato frekvence odpovídající a zůstane i nadále? Vím, že je to individuální, ale chtěla bych mít jen představu, zda bude frekvence méně častá nebo až do zavedení příkrmů takováto (prostě si nejsem jistá jak poznám, že by si ji chtěl třeba změnit...)
Děkuji!