Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

jana974
16. zář 2011

Dobrý den, prosím o radu. Mám 3měsíční+2týdny mimčo. Jen kojené ,velmi dobře přibývá. Por.hmot.3500g/51cm, nyní ve 3měsících 6250g/62cm. Doteď jsem kojila přes den v rozmezí 2-3hodin,na noc jsem ji nakojila ve 20h a pak další krmení ve 3hod,v 6hod. Nyní poslední 2 týdny krmím ve 20h a dále se mi budí každöu 1,5 hodinu a má hlad. A není to žádné jen cucání, opravdu pije jako duha. Už jsem zoufalá a nevyspalá. Mléka myslím mám dost, ale připadá mi, že jí to na noc už nezasytí. Co byste radila? Mám čekat s tím, že se to snad srovná ? Už dvě děti mám a s těmi problém nikdy nebyl, čím byli starší, tím spali v noci bez krmení déle a byly obě kojené 1,5roku. Moc děkuji za odpověď.

mikulka
autor
16. zář 2011

@tanuki Oni hlavně, pokud chtějí kojti, tak musí zrušit láhev a to hned. Jinak je po kojení.
Vypočítejte si, kolik by měl vypít. Šestinu své váhy. čili váha v gramech děleno 6. Tím získá dávku na den, pak děleno počtem jídel za den a noc a dostane jednotnou dávku. Upozorňuju ale, že to málokteré dítě vypije. Vždy vypijí méně, než tu šestinu, takže je to přibližné.

Při pití je potřeba ho budit, aby vypil svou dávku.

mikulka
autor
16. zář 2011

@kacci Tak ono diety se při kojení nedoporučují žádné. ALe že by to mělo tak brzy vliv na mléko, nevím. Zkuste to přestat brát a po 3 dnech se uvidí.

mikulka
autor
16. zář 2011

@misa_a_radek To mravenčení je dost běžné a maminky to cítí při spuštění mlíčka, nebo v době, kdy by měly kojit 😉

mikulka
autor
16. zář 2011

@petulka25 Zatím jí vyhovte. Stavilizovat by se to mělo po šestinedělí. To šestinedělí je pro kojící maminku hodně náročné a dost se vše točí kolem kojení. Často je to pro maminky šok, protože byly zvyklé dost přes den udělat a teď není čas skoro na nic. Ale nebojte, je to normální, vydržte a bude líp.
Pokud by nebylo, což nepředpokládám, napište pak.

mikulka
autor
16. zář 2011

@jana974 Klasický růstový spurt, obvykle trvá týden, někdy 3 dny, někdy ale i 10 dní.
Vydržte. Tady o spurtu: www.laktoporadna.cz Časté dotazy a pak myslím Ostatní.

petulka25
17. zář 2011

@mikulka děkuji za odpověd..pěkný den 🙂

jana974
17. zář 2011

@mikulka Moc děkuji za odpověď, pokusím se tedy spurt přežít 😉 , dnešní noc byla opět velmi výživná 😀 Kdyžtak se ještě ozvu, jak dlouho to trvalo 🙂 mějte se hezky

kacii
17. zář 2011

mam dotaz? po kojeni me picha v prsu...takove bodani venitr...nevite co to muze byt? a kdyz je nejaky problem s prsem ke kteremu doktorovi se chodi a ma jit?

macet
17. zář 2011

Dobrý den, chtěla jsem poprosit o pár rad. 🙂 Mám skoro 8-mi měsíčního chlapečka. Kojím ráno cca 7:00,pak cca v 9:30, oběd zeleninový příkrm cca 12:00, v 15:00 přesnídávka, 18:00 kaše, večerní kojení 19:30 a v noci jedno kojení. Je to takto v pořádku? A je již vhodné přidat holandii nebo lépe ještě počkat? Od kdy se může dávat i syrové ovoce? Dále jsem se chtěla zeptat ,když se syn pozvrací (stalo se mi to pouze jednou - opravdu hodně) dále už kojit nemám a mám počkat až si zase řekne sám? A poslední dotaz-mám druhého syna 26 měsíců.Jaké je dobré sladidlo kromě bílého cukru? Je vhodný třtinový cukr nebo jiný? Předem moc děkuji za odpověď a přeji krásný večer Markéta

slena
18. zář 2011

ahoj,také chci poprosit o radu.Mám 2 měsíčního chlapečka,přibíral pěkně,akorát minulý příbytek byl menší -300g za 3 týdny.Teď posledních pár dnů máme problemy s kojením:malý papká pěkně cca 8-10minut,potom buď usíná nebo si podudává,takže kolikrát je u prsa i hodinu 😠 sotva ho pak položím,tak řve.Mám pocit,že se napije málo a proto je na mně prakticky furt přisátý 😖 Myslela jsem si,že čím bude starší,tím se nám délka kojení bude zkracovat,a ono je to naopak :( už ani nepoznám,jestli se dost najedl,protože je u prsa furt,pokud ho nedám do kočárku,kde teda usne.Děkuju za jakoukoliv radu!

mikulka
autor
18. zář 2011

@kacii Mohla by to být kandidová infekce - pokud je bodání ontenzívní a vrací se. Dává se na to nejčastěji Diflucan či pevaryl krém, imazol apod. - musí se vetřít do všech prohlubní dvorce. Je potřeba zkontrolovat, zda dítě nemá v puse bílé tečky, to by byla moučnivka a dítě by se muselo také léčit.
Někdy se stane, že někde v těle je mykóza a ta kandidovou inf. způsobí. Chodí se ke gynekologovi.

mikulka
autor
18. zář 2011

@macet kojení za den a noc, to je ok. Jídelníček také.
Je již vhodné přidat holandii nebo lépe ještě počkat?
Záleží, kdy jste s příkrmy začali, jaký je jedlík atd. Většinou se s jogurtem začíná v 9. měs., ale od 8. klidně taky můžeš dát.
http://www.laktoporadna.cz/prikrmy.html

Od kdy se může dávat i syrové ovoce?
Tam jde o to, jak a zda ho dostatečně zkouše, aby mu nezaskočilo. Pokud má dost zubů a dobře kouše, můžeš dát. To je na tobě.

Dále jsem se chtěla zeptat ,když se syn pozvrací (stalo se mi to pouze jednou - opravdu hodně) dále už kojit nemám a mám počkat až si zase řekne sám?
Chvíli poté bych mu zkusila prso nabídnout, aby se třeba jen naoil předního mlíčka. 😉

A poslední dotaz-mám druhého syna 26 měsíců. Jaké je dobré sladidlo kromě bílého cukru? Je vhodný třtinový cukr nebo jiný? Dává se glukopur, ale pokud chceš třeba přisladit čajít a tak, klidně dej trochu nornálního cukru.

mikulka
autor
18. zář 2011

@slena Od 2. měsíců je třeba u dítěte začít pěstovat určité návyky. V té době totiž začínají vznikat zlozvyky. I to, že je pořád u prsa, může být začínající zlozvyk.
Za těch 10 min si, ale myslím, vytáhne dost. Pro tvůj klid bycho ale ještě zkoušela budit, změnit polohu, změnit prso, ponosit ho, jít se podívat k oknu atd.

A pomalu bych začala odnaučovat spaní u prsa. Zpočátku to třeba nepůjde a pokud by tě to stresovalao, odlož to na týden a pak zkus zase. Odnaučování zkus tak, že ho od prsa vezmeš, pohoupeš, pochováš a dáš do postýlky. Když bude plakat, dej na něj ruku, tiše mluv a hlaď ho, buď zkrátka u něj. Pak ho můžeš po nějaké době zase vzít, ale ne k prsu, prostě jen do náruče a zase ponosit a tak, zas epoložit a tak dokola... Je to náročné a chce to trpělivost.

kometka5
18. zář 2011

@mikulka dobrý den,
už jsem si od Vás jednou nechala poradit...nicméně situace se opět opakuje...a tentokrát jsem rozhodnutá už přestat kojit, ale přece jenom červíček v hlavě pořád hlodá...
s pravidelností mi malý odmítá pít z prsa, resp., vidí prso a nechce ani začít tahat. chytne se, jednou potáhne, odtáhne se, takhle to zkouší 5x a pak už to prso nechce vůbec. je to takhle od třetího měsíce, za chvilku mu bude už pět. přijde mi, že je to pokaždé, když mám "prázdné prsa", což se opakuje co 14dní. nevím, jak je to možný...a od minulýho týdne znova...hledám spojitosti, teď by se dalo říct, že by to mohlo být růstem zoubků, ale ten se ve čtvrtek už prořezal, už je zase klidné mimčo, takže zubem to nebude...většinou zabralo to, že byl v noci v polospánku tak to jedl normálně, ale teď už ani noc nepomáhá...
a já jsem z toho kojení nekojení už unavená... ☹

vodni
19. zář 2011

@mikulka Moc prosím o radu. Mám ani ne dvoutýdenní miminko a mám jít na kontrolu k doktorovi. naštěstí to mám blízko a mělo by to být rychlé, tak doufám, že to stijnu mezi kojením, ale kdybych se zdržela nebo kdyby se malý dožadoval kojení dřív než dorazím, tak chci babičce nachystat odstříkané mlíčko. Vím, že vydrží v chladničce 24h, ale co nevím a chci se zeptat - když odstříkám dejme tomu dopoledne a dávka bude malá, můžu do stejné nádobky doplnit mlíčko odstříkané později? Nebo se to nemá míchat? Děkuji!

kkoberova
19. zář 2011

@mikulka Dobrý den, ráda bych využila možnosti a zeptala se vás na umělou výživu, jelikož nekojím ale dávám nutrilon HA1. Dáváme 60ml a chtěla jsem se zeptat možná na hloupí dotaz, ale mám ohřívačku lahví a nevím zda ohřívám mléko dostatečně a díky tomu nás netrápí prdíky (už jsem musela nasadit Sab - simplex). Je nějaká nastavená teplota pro ohřev mléka a délka ohřevu?
http://www.zbozi.cz/vyrobek/ohrivac-lahvi-janos... - mám tuhle a v návodu toho moc není....
Taky se chci zeptat zda je normální že mi malej půl hodiny po jídle něco málo vyblinká. Krmíme každé tři hodiny jelikož jsme narození ve 33tt a ted nám jsou 4 týdny. Díky

kristia
19. zář 2011

Dobrý den,
mám chlapečka, kterému budou za 5 dní 4 měsíce. Je plně kojený, žádné problémy jsme neměli, pěkně přibíral. Před třemi týdny jsme si prošli růstovím spurtem. Od té doby se začal od prsa odtrhrávat. Vždycky si tak dvakrát potáhne a pustí bradavku. Někdy spustí křik, jen co dostane prso. Krasně pije tak v jednom kojení z pěti. Většinou v noci. Jí tak po dvou až třech hodinách přes den, v noci se budí na jídlo jen jednou. Většinou jí cca 10 minut a stačí. Přibral za 14 dní 110g. Při dalším vážení 130g za týden. A teď při posledním 120g za týden. Mléka mám dost. Přikádali jsme často při spurtu a po třech dnech už jsem ho měla dost. Po jídle ještě tak 30ml odstříkám. Pediatrička nám chce nasadit buď úmělou výživu nebo příkrmy od 4 měsíce. Jinak je to šťasné dítě, nepláče a krásně spí. Děkuji za pomoc.

luucia
19. zář 2011

Dobrý den, nevím, jestli už se to tady neprobíralo...jestli ano, tak se omlouvám.
Chci se zeptat, jestli existuje hladové mléko? malá pije hezky, tak těch 15-20minut každé 2-3 hodiny, přibírá hezky, ale je taková neklidná mezi kojením. Na chvíli usne, ale většinou, když není v kočárku nebo se nechová, brečí. Mamka mi dneska řekla, že je to tím, že málo jím a mám hladové mléko. myslím, že jím i piju dost, piju Gravimilk. Dr v porodnici nám říkala, že pokud jsou ve stoličce bílé kuličky, je mlíko dobré...je to tak? co si o tom myslíte?
Děkuji za odpověd 🙂

mikulka
autor
19. zář 2011

vodni Muzete michat bez obav.

mikulka
autor
20. zář 2011

@kometka5 Já myslím, že se u vás jedná o kolísavou laktaci. To je samozřejmě únavné a na nervy. Ale zase na druhou stranu, je šance, že to tak nebude pořád. Já bych to ještě nevzdávala, počkala bych min, do prvních příkrmů, až bude dobře jíst min, jeden, dva příkrmy.
Ono přestat kojit také nese různé peripetie, například vám může odmítat UM, a do roka je požadavek na pžíjem vápníku velmi vysoký a nedá se pokrýt jen z mléčných výrobků. Pak také hrozí různé zažívací obtíže z UM, na které není doteď plně zvyklý.

Takže já bych nyní zvyšovala laktaci. Dá to práci, ale také se to může spravit jednom provždy. V 6. měs. je poslední spurt, a s tím spojené laktační krize. Pak je tedy víc jak pravděpodobné, že kojení bude bez problémů.
Ale nevím, zda jste zkoušela pár dní, nebo týden zvýšit laktaci a jestli to pomohlo?
Já bych to teď doporučila. Návod zde v první otázce:
http://www.laktoporadna.cz/dotazy_porodnice.html

Malý umí sát pěkně, pokud je dost mlíčka, technika kojení je ok? Protože v tom by také mohl být problém. 😕

Také bych doporučovala prsa nahřívat - pytlík s třešnami na prsa a při kojení popíjet teplý nápoj.
Malého noste, zpívejte mu.... A hlavně, JE MOC DŮLEŽITÉ NAVODIT SI V SOBĚ KLID. JE TO TĚŽKÉ, ALE LZE TO. NESOUSTŘEDIT SE TAK NA KOJENÍ, A NEMYSLET SI PŘEDEM, ŽE MALÝ NEBUDE PÍT, NESTRESOVAT SE TÍM. PŘI KOJENÍ ODVÉST POZORNOST JINAM, TŘEBATÍM ZPĚVEM, MALÉHO NEPOZORUJTE, CHOĎTE, NECHTE PRSO VENKU A MALÉHO V NÁRUČI. Ten klid je moc důležitý.

S kojením můžete skončit vždycky, ale je to ta poslední varianta. Vzdát boj se prostě může kdykoli. Zkuste zvýšit laktaci a pak se uvidí.
A pamatujte, v tak pokročilém měsíci, jako je malému, se už mnoho neodsaje, mlíčko se tvoří až za sání dítěte!!! Takže se nestresujte tím, když třeba po pár dnech neodsajete nic. Vůbec o to nejde, jde o stimulaci, o nic víc, o nic míň.

mikulka
autor
20. zář 2011

@kkoberova Mlíčko má mít teplotu 37. Je to teplota těla a když si kápnete na zápěstí, mělo by to být takové víc jak vlažné. 😉
Na prdíky jsou dobré probiotické kapky od firmy gaya.

mikulka
autor
20. zář 2011

@kristia Umělá výžva je v tomto příladě zbytečná, minimum přibrání za týden je 115 g. Sčítá se to pak za 4 týdny, takže je to ok. Byla by škoda, když máte dost mlíčka, o něj přijít, nebo si snížit laktaci, což by se nasazením UM stalo.
Já myslím, že může mít klidně bojkot kojení: www.laktoporadna.cz Časté dotazy Ostatní.
Do téhle doby dobře pil a bylo vše ok, počkala bych a byla trpělivá.
Koení s sebou nese různé peripetie a byla by škoda hned při první nasazovat UM. Myslím, že se to spraví.
Nenervujte se, navod´te si v sobě klid, choďte při kojení...

mikulka
autor
20. zář 2011

@kkoberova Někdy se to stává s tím ublinkáním. Musí si odříhnout, co nejmenší manipulace s dítětem po jídle, zvýšená poloha v postýlce. Kdyby se to zhoršovalo, poraďte se s dr.

mikulka
autor
20. zář 2011

@luucia
PRO VŠECHNY:

HLADOVÉ MLÉKO NEEXISTUJE. JE TO MÝTUS, TENTO NÁZEV A TUHLE SKUTEČNOST UŽÍVALY NAŠE MAMINKY I BABIČKY, ALE ZJISTILO SE, ŽE HLAD. MLÉKO PROSTĚ NEEXISTUJE.

Jezte vyváženě a podle toho, jak to cítíte. Dostatečně pijte, pití je důležité. A ten gravimilk je výborný.

Bílé kuličky ve stolici - to jsem v životě neslyšela!!!
Jestli máte dost mléka se pozná podle toho, že je dítě spokojené po kojení, A že přibírá. A VAŠE MIMI přibírá. Nemáte žádný problém, naštěstí.

Že je malá neklidná mezi kojeními, to je dost běžné, děti nechtějí spinkat sami v postýlce, rády spinkají u prsa, v náruči, v kočárku na procházce 😉 To je běžné. Málokterá maminka má to štestí, že jí novorozeňátko či kojenec po kojení krásně usne samo v postýlce... To se stane až časem.

Buďte v pohodě, řiďte se svým instinktem - mám pocit, že to děláte - a bude vše dobré. Myslím, že jste vzorná maminka. 😉

luucia
20. zář 2011

@mikulka já to napsala asi špatně s těma kuličkama..jsou to prostě takové malé hrudky ve stoličce..zbytky nestráveného mléka 😉 jinak moc děkuji za odpověd, uklidnila jste mě 😉 já měla totiž s první dcerou to štětsí, že se jen najedla a 3 hodiny spala..tak proto jsme ted všichni v šoku z nespavého miminka 😀

kometka5
21. zář 2011

@mikulka no je to vždycky za pár dnů, do týdne dobrý.ale jsem z toho unavená...nedělám nic jiného než odsávám a dávám mu to z láhve, protože on prostě se nechce přisát. zkoušela jsem ho třeba víc jak půl dne vyhladovět, že si třeba pak vezme, ale nevezme, je to paličák, pokud to sama neteče, tak to asi nechce. nebo vlastně nevím důvod.
ale je fakt, že je to hrozně o psychice...když se smířím s tím, že na to kašlu a začnu dávat UM, tak najednou to jde...

no chtěla bych teď začít přikrmovat, protože to je prostě fakt boj už víc jak dva měsíce...tak se na příkrmy fakt těším..a doufám, že příkrmy mu budou chutnat... 😉

mikulka
autor
21. zář 2011

@luucia Zkuste ji ještě zvednout a dát znovu odříhnout, třeba je to tím... 🙂

mikulka
autor
21. zář 2011

@kometka5 No jasně, že je to o psychice, ta zadní vrátka máte otevřená pořád, tím myslím UM. Ale je škoda, že dáváte tu láhev, jestlim pak není zmatený dvěma technikama a proto třeba pak k prsu nechce...

kometka5
21. zář 2011

@mikulka tak já mám pocit, že není...on nemá problém to i to...ale pak prostě jednou za měsíc, 14dní, nepravidelně tak odmítne to prso...
kdyby byl zmatenej, tak by to prso asi nechtěl vůbec nikdy ,ne?