Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

kekulice
26. srp 2016

@messias koupila jsem si 120 kapslí a stačilo to, pak jsem dokupovala později ještě jednou, bylo málo mléka kvůli stresu. Vždy zafungovalo a dodání bylo do 24 hod. Kupovala jsem na mamadiva.cz, spolupracují s laktační poradkyní, takže super servis....

sunnurse
26. srp 2016

Dobrý den, mám holčičku, které bude v pondělí 6 týdnů. Kojím ji na požádání, což bývá až 11x za den. Kvůli počátečním dokrmům máme doma váhu, tak jsem několikrát zkoušela, kolik si vypije a vždy je to maximálně 40ml. Je to normální? Nepřijde mi, že bych měla málo mléka, ale okolí mě přesvědčuje o opaku. Počůraných plen má cca 10 za den, průměrně přibírá 120g za týden. Spraví se to nebo mám začít uvažovat o dokrmu?

messias
26. srp 2016

@kekulice
A nebala jste se toho, ze treba jakmile kapsle vysadite, ze mleko ztratite ? Nechce se mi vyhodit celkem dost penez za neco, co by me nejak rozhodilo telo. Navic dopredu nevim, jestli se mi mleko rozjede nebo ne, tak je to takove s otaznikama. Jestli to koupit I pres to, ze by se mi mleko rozjelo po par dnech po cisari samo a nebo do sebe hned zacit cpat kapsle, u kterych si nejsem jista, ze zaberou (I kdyz nebudu vedet, jestli to nepujde nebo pujde I bez nich) .. nevim jak se rozhodnout

kekulice
26. srp 2016

@messias po rozhovoru s laktační poradkyní jsem se nebála, jsou to nejlepší doplňky na kojení, dle mého názoru....

wampzee
26. srp 2016

@sunnurse já teda nejsem LP, ale to, co mi řekla LP, která byla u mne doma je, že normální přírůstek je právě 120 - 220g za týden. Kojenec by měl vypít zhruba 120 - 180 ml na kilo své váhy denně. Což si myslím, že splňuješ až moc.. 😀 Nenervujj se tím, začni vážit jednou za dva dny, a važ jen to, co ona reálně přibírá a ne to, co vypije... Protože jinak se z toho zblázníš. Mluvím z vlastní zkušenosti. Mám doma váhu a používám ji jen jednou za dva dny...

sunnurse
26. srp 2016

@wampzee To jo 🙂 Jen moje okolí do mě hučí, že není normální, že pije tak často a tak málo. A pořád se mě ptají, zda jsem si jistá, že mám dost mléka, což mě jen stresuje...

messias
26. srp 2016

@kekulice
Dekuji moc, zkusim se taky poradit 🙂

wampzee
26. srp 2016

@sunnurse vyprdni se na okolí..jak říká moje pediatra, dej na svůj vlastní rozum. Pokud je malá spokojená, nakrmená, plín má dost, tak nepotřebuje dokrm. Neříkej okolí, kolik jí, kolik přibírá..je jim po tom velké kulové. Jestli to má někdo řešit, tak maximálně pediatr. pokud je s váhovým příbytkem spokojený, tak to neřeš. Okolí pošli někam... 🙂

messias
26. srp 2016

@wampzee
@sunnurse
Presne tak, vubec bych o tom s nikym krome lekaru nemluvila. Oni jsou totiz vsichni hrozne chytri, at uz jde o cokoliv. Vy jste mama a vy poznate, jestli vase dite prosperuje nebo ne. Ja nemam v planu ani vazit, vazit se bude na kontrolach, akorat bych se stresovala. Ne vzdy je vse podle tabulek a kazde dite je jine 🙂 takze vyuzijte svuj zdravy selsky rozum a pred okolim se obrnte. Prece jen je to vase dite a ne jejich 🙂

sunnurse
26. srp 2016

@wampzee
@messias Máte obě pravdu, jen jsem potřebovala uklidnit. Děkuju 🙂 Teď pila 15 minut a už spokojeně dřímá, tak hlady snad netrpí 🙂

wampzee
26. srp 2016

@messias jj, hlavně přibrat třeba nad porodní váhu některým dětem trvá hrozně dlouho. některé děti zase přibírají skokově. Navíc @sunnurse podle všeho kojí skoro půl litru denně...a to je moc hezké.
Mne taky nacpali v porodnici kloboučky, řekli, že kojit nebudu...a hele, doma to funguje. Jen jsem se s rodinou odmítla bavit na téma kojení. Příjde mi, že nic jiného je nezajímá. Takže žádné umělé mlíko, pěkně tělo na tělo, hlavně v noci, kdy se tvoří prolaktiny a nejvíc mlíka a užívat si tu vzájemnou blízkost.. 🙂 Za pár let už to prostě nepůjde.

messias
26. srp 2016

@wampzee
Tak tak 🙂

ivka1989
26. srp 2016

Zdravím, chci se zeptat malý má 5 týdnů a asi týden je plně na UM jelikož 2 týdny po porodu mi přibral pouze 10 dkg měla jsem ho začít přikrmovat a měla jsem stále méně mléka, stále mi u kojení plakal. Přestala sem kojit úplně a začala kouřit ( stres, nervy, problémy doma, nulová podpora). I tak mi to nedalo a stále jsem odsříkávala mlíko. Ted asi jak jsem se hodila do pohody se mi zase začali nalévat prsa a mám dost mléka. Jen se bojím že i kdybych hned zase přestala, že už mu moje mlíko nemůžu dát ☹ za týden sem vykouřila asi krabičku...
Tak chci vědět jestli zase začít kojit ...
díky

libra
26. srp 2016

@sunnurse
@wampzee
@messias Já jen přidám, že mě LP řekla, že jsou děti, které vypijí vždy max 50 a přesto prospívají, takže sledovat, kolik dítě vypije, je zavádějící...😉 Důležité je spokojené miminko a dostatek počůraných plenek. Jinak mně mimi pilo a pije max 5minut, což je dle rad málo, přesto přibírala hezky a je zdravá 🙂

nurmisur
26. srp 2016

Ahoj, bojujeme s nedostatkem mlíka a s přisáváním. Domů jsme přišli napůl s kojením a napůl s UM. Každé kojení nabízím prsy, pije tak 10 minut z každého a pak řve, takže dostává UM cca 50-80ml. Pomalu jsem chtěla omezit UM, ale dopadlo to tak, že jsem kojila prakticky nonstop, vyčerpala sebe i malého a ten i po 4 hodinách kojení (20 minut na každém prsu, 5 minut spánek, následně řev). Nakonec jsem to nevydržela a dala mu flašku, hladově vypil 100ml za 10 minut, což byl rekord. Při přikládání a jeho pití skoro nonstop nemám čas na odsávání. když už se pokusím odsát, tak nedám dohromady ani 10 ml. opravdu nemám to srdce ho a sebe trápit...Může mi tady někdo zaručit, že když bude čistě na prsou, že mi mlíko naskočí? Opravdu mě trápí vidět ho řvoucího, hladového a přitom pořád na prsou:(
Piju hodně, baštím homeopatika, ale jsem strhaná jak borůvka:( psychika dole...
jen by mě zajímalo, zda je opravdu schopná rozkojit se každá... Po 14 dnech snažení už nemám moc sil...
Díky

wampzee
26. srp 2016

@libra to já jsem třeba včera výjimečně vážila, kolik vypije..protože pila fakt krátce a lajdácky..už pár dnů. Nejspíš kvůli rýmě. O to víc mne překvapilo, že vypila 100ml.. takže už to nebudu řešit... Ony ty děťátka časem zesílí ten tah a asi vypijí i víc,než si myslíme.. 😀

englerova14
26. srp 2016

Dotaz pro LP
Dobrý den, potřebuji se zeptat: jsem 19tt, 2.těhotenství, nekojím, již asi 2 týden pozoruji v L dvorci, v dolním segmentu, bolestivou zatvrdlinku. Bolí jen při dotyku, jakoby připomíná bolest při velmi nalitých prsou, až bodavá. Pro není horké, ani zarudlé. V prvním těh.jsem se s tím nesetkala. Bradavku se bojím jakkoliv dráždit masáží, mám rizikové těhotenství, ležím. Setkala jse se již s něčím takovým? Nevím, co to může být? P prso v klidu. Ztratí se to samo během gravidity? Děkuji M.

kaciobst
27. srp 2016

@mikulka Dobrý den, chtěla bych se zeptat .. Mám měsíc starého chlapečka a přijde mi, že přicházím o mléko.. Při kojení se hodně vzteká, trvá než se vůbec přisaje a musím ho kojit několikrát než pořádně usne. Pořád pláče hlady. ☹ nechci přestat kojit, ale napadlo mě, co kdybych dokrmovala UM? Když mu dám UM nestane se, že pak už nebude chtít prso vůbec? (Kojíme přes kloboučky, takže ikdyž mu dám z lahvičku odstříkané mléko tak mi pak zase pije normálně z prsa, nevadí mu to) děkuji za odpověď.

panickatlamicka
27. srp 2016

@kaciobst spis se zamer na zvyseni laktace ( vis jak?), podanim um se laktace snizuje. Pokud to vidis jako jedine vychodisko, vzdy prvne nakoj do vyprazdneni prsu a pak dej dokrm alternativne ,alternativni dokrm je zadouci, ocenis pri odbouravani kloboucku.A tim se plynule dostavame k tem klobrcum. Zkus je co nejrychleji odbourat. I diky nim ti laktace klesa, dite nikdy pres kloboucek nesaje stejne efektivne jako "naostro". Vice viz wiki MK Jak kojit.

kaciobst
27. srp 2016

@panickatlamicka děkuji! 🙂

lucinka49
28. srp 2016

Dobrý den , chtěla jsem se zeptat mala ma necelé dva měsíce a asi poslední týden mi nechce skoro vůbec jíst , plně kojím a u psa vydrží maximalně 5 min, ještě k tomu mi u kojení pláče. Nějak hodně mi spí nevíte co stím ??? děkuji za odpověď 🙂

pekkaa
29. srp 2016

@lucinka49 nejsem LP. Ale 5 min je uplne v poradku. Maly to zhruba od 2 mesicu taky tak ma, ale pribira hodne. Uz si to v tomto veku umi vytahnout fakt rychle, navic me to i hodne strika🙂. Predtim byl na prsu i 45 minut.
Rid se spis vahou. Pokud pribira
aspon zhruba 100g za tyden tak mu to bohate staci.
U kojeni mi taky v tom obdobi zacal plakat. Bylo to vzdy proto, ze mu bylo blbe. Tj bud uz nechtel pit tak casto. Anebo potreboval odrihnout a pak se mohlo pokracovat.
Nenut ho. Pokud place zkus odrihnout a nabidnout znovu. Pokud nechce tak mozna je fakt nema jeste hlad a zkus za hodku.
Duvod muze byt asi i jinej, ja to resila hodne a kolem 2 mesicu je tato zmena casta. Vetsinou je to toto.
Ted ma maly 5 mesicu. Stale jenom plne kojim. A stale hodne pribira. A stale pije max 5 min

lucinka49
29. srp 2016

@pekkaa děkuji mala mu právě taky pláče.pro jistotu jsem si zašla k doktorce .,taky mi to potvrdila ze je to v pořádku a malá probírá celkem dobře

pekkaa
29. srp 2016

@lucinka49 tak to bude ok😉. Ono to zas prejde. Jenom koj jak mimi potrebuje😉

pekus
29. srp 2016

Ahoj, můžete mi prosím doporučit laktační poradkyni z Brna, Ideálně někde poblíž Líšně. Mám 3 týdenní holčičku a moc nepřibírá☹

pekus
29. srp 2016

Za týden přibrala jen 110 g. Doktorka říkala, že je to málo a tak mám začít přikrmovat. Ale já si myslím, že mléko mám...ale mám v páčené bradavky, kojí přes kloboučky, a tak to malou rychle unaví než něco nasaje. Navíc mám pocit, že v jedno prsu mám méně mléka. Kolik by měla vypít? Dnes si půjčím váhu, abych měla přehled. Děkuji.

libra
29. srp 2016

@pekus Nejsem LP, ale laktační poradkyni bych hledala na http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-do...
odtud by měli být poradkyně maximálně proškolené, ne jen z nějakého rychlokurzu. 110g za týden není moc, ale ani málo, já bych to dokrmem hned neřešila. Navíc já mám zkušenost, že jeden týden přibere málo, další udělá velký skok (moje dcera např. přibrala 160g, pak 110g, třetí týden 180g). Docela by mě zajímalo, ke které dr. chodíte, v Líšni moc dobrý výběr není, aspoň, co já vím... Jinak pokud to půjde, zbavte se kloboučků, i ty mohou způsobit s kojením/přibíráním velké problémy... 😉

kaciobst
29. srp 2016

@lucinka49 jen bych dodala, ze mi malý taky chviku pije normálně a pak začne brecet a už nechce.. Vždy ho dam odříhnout a je to zase dobré.. Někdy si ještě vezme a někdy už ne.. Taky mi teď pije kratší dobu než dřív, ale asi je to tím, že má větší sílu a z prsa vytáhne víc .. 🙂 takže pokud přibírá tak bych to neřešila je to normální.. 🙂 (je nám měsíc)

kekulice
29. srp 2016

@libra seznam laktačních poradkyň je i na stránkách lak

kekulice
29. srp 2016

Seznam je i na stránce laktační ligy, osobně doporučuji laktační poradkyni maminku, moc mi to pomohlo.