Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

hanahk
27. kvě 2014

Ještě bych chtěla dodat, že zatím čůráme (6 počůraných plen na den) a kakáme jednou za 4 dny. Děkuji.

jilu04
27. kvě 2014

@mikulka Dobrý den, potřebovala bych poradit. Před týdnem jsem spont. potratila ve 14+2tt kvůli rozsáhlému zánětu placenty a pupečníku miminka, v nemocnici jsem nic na zástavu laktace nedostala a ve čtvrtek se mi spustila, v pátek a sobotu jsem jedla dostinex 1/2-0-1/2, chladila a stahovala prsa obinadlem do pondělí, kdy mi ustoupil otok. Od včera jen stahuju a znovu mi gynekoložka nasadila dostinex ve stejné dávce, jelikož se laktace nezastavila a trvá pořád. Pomáhá ještě něco jiného na zástavu laktace? Velice děkuji za odpověď

emin
27. kvě 2014

@hanahk Dobrý den, kojení je občas jako na houpačce,pocit, že mléka je hodně, málo, příliš apod. Nenalitá prsa nemusí být známkou nedostatku mléka, naopak, mohou znamenat, při častém kojení,že miminko pije hodně a prsa se ani nestihnou mezi kojením nalít. Také váhový přírůstek není zcela pravidelný a může se občas stát,že váha roste pomaleji či stagnuje. Neměla by klesat či být přírůstek dlouhodobě nízký (méně než 100 g týdně). Pokud si nejste jista technikou přisávání, pozvěte si LP, ostatně myslím,že by Vám dobra LP pomohla I s důvěrou ve Vaše mléko a schopnost dostatečně nakrmit miminko. Pro zvýšení laktace je nejlepší následující - kojit často (I v noci), střídat prsa I vícekrát za jedno kojení, stlačovat prs při kojení, vypít teplý nápoj před kojením, odsávat mezi kojením. Potíže s kroucením při kojení mohou a často bývají způsobeny prdíky, můžete zkusit kojit v pololeže tak, že miminko na Vás jakoby leží a stlačuje si tak bříško, dávejte odkrknout I během kojení, můžete zkusit BabyCalm. Dle popisu jednáte správně, kojíte tak, jak si mimi řekne, pokud se ujistíte v technice kojení, bude vše v pořádku.

emin
27. kvě 2014

@jilu04 Dobrý den, Dostinex je na zastavení laktace standardní medikace. Postupujte takto - jakmile se prsa nalijí, odstříkejte do úlevy, chlaďte. Pít můžete šalvějový a mátový čaj. Většinou je nejhoší prvních 7-10 dní, poté by laktace měla postupně klesat. Je to velmi individuální, záleží na produkci hormonů. Držím palce.

alena270
28. kvě 2014

Ahoj maminky kojím už sedm mesicu a chci malího odstavit dostali jsme od pana gynekologa Parlodel ale mota se mi hlava po tych práškach víte jak jinak zastavit laktaci děkuji za rady 😒

hanahk
28. kvě 2014

Dobrý den, děkuji za odpověď a užitečné rady. Nakonec jsem včera zavolala LP a poradila mi spoustu užitečných rad a taky trochu uklidnila. Pokračujeme při kojení a to i v noci, je to teda fakt náročný, protože spím tak hodinu v kuse (kojím a pak odstříkávám), takže jsem z celýho dne vyřízená, nestíhám už nic jiného. Začal mi stagnovat už i při přiložení k prsu (řve a kroutí se) a jediná poloha, kterou jakž takž snese je poloha v leže na boku. Prsa se snažím střída, ale ne vždy se to daří několikrát zopakovat. Většinou je to v noci vpohodě ale ve dne boj, kdo z koho (řev -uklidnit - řev - uklidnit) a z koncem dne se to zhoršuje. Večer se mi často stane, že ho po koupání prostě nenakojím a nakojím ho třeba až za hodinu. Asi se i vzteká, že už mu to hůř teče, snad si zvykne a nebude tak protestovat než ztratím mlíko :( Skoušela jsem kojit technikou, kterou popisujete, ale prostě nám to nejde :(. Zítra jdeme k doktorce na převážení a tam mi i zkontrolujou techniku. Pokud bude špatná, tak by za mnou přijela LP a pomohla...no doufám, že se to dá v nejhorším ještě přeučit. I když mě trochu uklidnila, že by tak špatná být neměla, jinak bych mla problémy prý už na začátku a nepřibýval by mi tolik (ze začátku mi přibýval 250 - 300g/týden)...tak uvidíme. Děkuji za radu a čas, který jste mi věnovala 🙂

hanahk
28. kvě 2014

Teď když jsem pročítala ten můj dotaz tak jsem tam našla chybu, přibral mi 50g za týden, ale lp mě uklidnila, že to při růstouvém sprutu může být. Tak se z toho snad nějak vylýžeme 😔

emin
28. kvě 2014

@hanahk Dobře, že na to nejste sama. Technika se přeučit určitě dá, děláte vše proto, abyste po vyčerpávajícím začátku spokojeně kojila. Moc držím palce, neuklízejte, nechte se obskakovat, zapojte tatínka, babičky, kamarádky a kojte a kojte.

emin
28. kvě 2014

@alena270 Také se předepisuje Dostinex, ale to víte, jsou to hormony, reakci můžete mít na oba. Na snížení laktace pijte šalvějový a mátový čaj, při nalitých prsou odstříkejte ručně do úlevy a chlaďte.

hanahk
28. kvě 2014

Děkuji za povzbudivá slovíčka, to kojení je fakt náročný, nejhorší je to vztekání, kdy si říkám, jestli se to povede zase nakojit nebo ne...snad se z toho nestane noční můra a zas mi bude v klidu papat, bez rykotu...

emin
28. kvě 2014

@hanahk Zkuste to méně "řešit", hodně zintenzivněte vzájemný kontakt, s mimčem spěte, noste v šátku, nosítku, vykoupejte se spolu apod. Velmi do podporuje instinkty a je to to nejpřirozenější, co můžete udělat, mnohem lepší než homeo či bylinky. Bude to dobré, uvidíte.

martula02
29. kvě 2014

Dobrý den, za týden máme ukončený 4.měsíc. Přibíráme dobre,máme 7kg. Problém je v tom,že mi malej vydrží po kojení max 2 hodiny, v noci se budí i po hodině a už jsem z toho vyčerpaná. Proto jsem dneska v noci zkusila dát Nutrilon. Malej pil krásně,jako z prsa, i stejnou dobu. ALE vypil jen 30ml a usnul. Za dve hodiny se vzbudil a vypil jen 20 ml. Pak za hodinu a to jsem ho uz nakojila. Jak ho mám donutit,aby se víc napil a tím i dýl vydržel?

jpetraa
29. kvě 2014

Dobrý den, během asi 14 dní mám už potřetí problém s prsy, viz. příspěvek několik dní zpět-bolest, horečka. horečku jsem tedy měla jen jednou, druhý den byla pryč a další den zmizela bolest. od té doby jsem ale měla stejný problém i s druhým prsem, tentokrát tedy bez horečky,ale bolest stejná, trvalo to opět asi 3 dny a pak zmizelo, od včerejška opět..snažím se často přikládat, prso pořád masíruji a nahřívám,ale zatím bez výsledku, je to dost nepříjemné:o( čím to prosím je a dá se tomu nějak předejít?děkuji

katyxq
29. kvě 2014

@martula02 chová se jako normální kojené dítě 😉, spíš jde o to, jak si to uspořádat, aby ses vysoala taky https://www.modrykonik.cz/nocni-kojeni

martula02
29. kvě 2014

@katyxq a jak to tedy usporadat? S malym spime spolecne v posteli. Stacilo by,kdyby spal 3hodiny v kuse,protoze po te hodine se to uz neda. Rano si pripadam jako bych dobehla maraton. Vcera ho musel nosit manza,protoze jsem mela uz strach,ze bychho mohla upustit nahodou. Jinak bych UM vubec nedala.

alena270
29. kvě 2014

@emin děkuji za radu

kactuka
29. kvě 2014

@jilu04 Dobrý den, na zastavení laktace pomáhá ještě ricinus communis 30 ch, jsou to homeopatika koupíte je normálně v lékárně podávejte 3 x denně 5 granulí.

kactuka
29. kvě 2014

@alena270 Dobrý den, pro vás na pomalé odstavení taky doporučuji ricinus communis 30 ch: dávkování - 5g ráno po dobu jednoho týdne, pak 5 granulí dvakrát denně ráno a kolem oběda 1 týden a nakonec 5g 3x denně (ráno, poledne, večer) do úplné zástavy laktace.

vashaa
29. kvě 2014

@emin Zdravím, mému synovi jsou 4 měsíce a já mám problém s úbytkem mléka. Mám vpáčené bradavky a tak jsem musela kojit přes košíčky a malého z toho nasátého vzduchu bolelo bříško. Pak se mi zase zdálo, že mám málo mléka, protože malý po kojení plakal. Tak jsem zkusila odsávat odsávačkou, abych zjistila, kolik toho v prsu vlastně mám. Jenže malý si zvykl na flašku a z prsa u pak nechtěl, tak už 2 měsíce používám jen odsávačku. Zajímalo by mne, zda se tím, že odsávám může snižovat produkce mléka? Řekla mi to jedna moje známá, tak nevím, zda je to pravda. Dá se ještě po 4 měsících "kojení" nějak zvednout produkce mléka? Bohužel teď za celý den odstříkám maximálně 300ml a mléka stále ubývá. Byla bych ráda, kdyby mléko ještě alespoň 2 měsíce vydrželo, ať má syn alespoň půl roku MM. Děkuji moc za rady 🙂

marecekavendulka
29. kvě 2014

@mikulka Dobrý den,napsala jsem Vám email.. 🙂

emin
29. kvě 2014

@martula02 Dobrý den, nemyslím si, že se budí hlady, UM to patrně nevyřeší, naopak by mohlo zkomplikovat kojení jako takové a způsobit předčasné odstavení. Nebyl malý na očkování? Nerostou mu zuby? Nemá jiné potíže? Je pravda, že kojené děti se někdy takto budí (ale mnohé ne), ale je take pravda, že kojit po hodině je pro mnoho maminek natolik vyčerpávající, že pak přestávají kojit předčasně prostě proto, že "už nemůžou". Co poradit? Především se domluvte s manželem např na víkend, aby převzal štafetu a nechal Vás o víkendu vyspat alespoň přes den. Může zkusit nosit malého v šátku, prostě uklidnit jinak, než u prsu. Miminko si zvyklo v polospánku (I při lehkém probouzení v REM fázi) se přitulit a sát (a není na tom nic špatného, mnoho maminkám to vyhovuje), ale pokud to tak necítíte, vyčerpává vás to, je třeba to řešit. Metodu vykřičení rozhodně nedoporučuji, je to stress jak pro vás, tak pro mimi. Zkuste uspávat I jinak než u prsu, zkuste tzv. bílý šum, zkuste dát sát malíček či prst (lepší než dudlík a na tu chvilku než opětovně usne by mohl zabrat), učte takto uspávat I taťku, abyste se mohli střídat. Spánkové cykly se mění, je to patrně jen určité období. Moc držím palce.

emin
29. kvě 2014

@marecekavendulka Dobrý den, mikulka tu již nějaký čas neodpovídá, na emaily možná ano, kdyby ne, můžete napsat I mě email mamakademie@seznam.cz

emin
29. kvě 2014

@vashaa Dobrý den, dle popisu vidím ve vašem případě souběh jevů, které jak samy o sobě, tak v návaznosti na sebe způsobují pokles laktace. Důrazně chci uvést, že nic z toho není Vaše vina, je skvělé, že chcete kojit a znáte přednosti kojení a mateřského mléka a mate chuť se pokust s tím něco udělat (což je samozřejmě možné). 1) kloboučky - snižují laktace protože jsou bariérou mezi maminkou a miminkem a to nemůže ústy správně stimulovat reflexní body na dvorcích kolem bradavky. Statisticky vedou kloboučky k předčasnému odstavení. Také komplikují techniku sání. Pokud mate správnou techniku, miminko se naučí přisávat I na vpáčené či ploché bradavky, je to ale složitější a většinou se to neobejde bez laktační poradkyně. 2) odsávání - odsáváním nikdy nezjistíte, kolik mate mléka - já sama jsem odkojila 2 děti a neodsála nikdy víc než 15-20 ml. Miminko saje jinak než odsávačka. Z toho vyplývá I to, že pouhým odsáváním klesa tvorba mléka. Stimulovat ji můžete opětovným kojením 3) Krmení lahvičkou - kazí techniká přisátí, z lahvičky teče mléko snadno a miminko pak odmítá prs.
Co můžete udělat? Především musíte prestat krmit lahvičkou (jedině snad lahvičkou Calma od firmy Medela), ale lépe cévkou u prsu, pokud je miminko ochotné se přisát - není to složité, cévka stojí kolem 25 kč, ale je lepší, aby Vám to ukázala LP. Zkusit opět prostě opět co nejčastěji kojit (tak často, jak si mimi řekne, střídat prsa u každého kojení I víckrát, nahřívat je před kojením, stlačovat prs při kojení. Přikládat k prsu, nejlépe bez kloboučku (je možné, že se Vám bradavky trochu vytáhly používáním kloboučku, pokud ne, noste formovače bradavek. Babskou radou je rada vlézt s mimčem do postele, nejlépe polonahá a mimi jen v plence a takto kůže na kůži se třeba přes noc ňuňat, velmi to podporuje instinkty I laktaci.
Je mi jasné, že si asi říkáte, že to bude makačka a nutno potvrdit, že bude, ale není nic ztraceno, záleží na Vás na Vaší motivaci (a take trochu na okolí, které by vám mělo pomoci - uvařit, uklidit, nechat Vás prostě se soustředit jen na miminko. Držím palce.
Celkově by bylo dobré pozvat si LP (návštěva stojí většinou kolem 500,- Kč), usnadní Vám práci, ukáže a vysvětlí a hlavně upraví chyby v technice kojení.

jilu04
29. kvě 2014

@kactuka děkuji moc, hned zítra koupím a budu papat, díky za tip 😉

kactuka
29. kvě 2014

@jilu04 není zač pozor at Vám v lékárně neprodají ricinus 5 ch ten je totiž na spuštění mlíčka musí to být 30 Ch

hanahk
30. kvě 2014

Dobrý, den bohužel už nevím, co s ním. Prostě do něj prso už nedostanu. Ani se mi nechyt. Včera už to byla noční můra, ale třeba po hodině se nakonec chytil. Vždycky se chytí a hned pustí a tak pořád dokola.Včera, když se konečně chytil, tak mi přišlo, že mám techniku kojení správnou. Přijde mi, že je to jak kdy, někdy se chytí dobře, jindy ne.Doktorka mi nic moc neporadila, celou dobu to tam prořval, chytil se tak na 3-4 min a to přerušovaně, tvrdila, že to je dobrý, ale podle mého pořádně nesál (podle tich videí, co už jsem zkoukla), spíš dudlal (nebylo slyšet takové to mohutné polykání a dělal takové ty krátké malé tahy (normálně, když se chytne, tak dělá krásné dlouhé tahy a slyším zřetelné polykání).Překvapilo mě, že i přesto vypil alespoň 40ml z jednoho prsa (čekala jsem, že tam bude 0), druhý prso jsem mu ani nezkoušela dávat, bylo by to zbytečné. Doma sechytil a pak pil krásně. Začínám si také myslet, že mám mlíka dost a prostě třeba nemá hlad a musím ho nechat pořádně vyhladovět. Teď po hodinovém neúspěšném boji mi usnul v náručí.Jsem fakt zoufalá, bojim se, že mílko ztratim. Co mám udělat, abyh o mlíko nepřišla, když mi prostě nechce pít?Každý den, je to horší a horší. Zkouším všechno, ale nejde to (koupu se sním, veškerou vlnou chvilku ho chovám a hraju si sním, ale je to boj).Jestli to takhle půjde dál nezbyde mi prostě nic jiného než přikrmovat, aby mi nezačal hubnout.V noci mi pije krásně, tak ho kojím v noci, co nejvíce (po 2-3 hodinách). Když se mi ho padařilo přisát je krásně spokojený a hezky si hraje. Zkouzšíme to, zkoušíme to a zkoušíme. LP přijde až v něděli. Nevím, jestli to do tédoby zvládneme...Děkuji.

hanahk
30. kvě 2014

@vashaa Dobrý den, připojím také svou zkušenost s kloboučkem, třeba vás to alespoň trochu povzbudí. Také jsme je používali (asi měsíc) a pak jsme začínali zkoušet bez, ze začátku to byl boj kdo z koho, snažila jsem ho přisát i 10 min, někdy se to podařilo někdy ne. Ale tak po necelých 14 dnech na to nakonec přišel a už zvládal krásněse sám. Chce to vydržet. Držím palce.

emin
30. kvě 2014

@hanahk Pokud budete kojit v noci, o mléko jen tak nepřijdete. Trochu to začíná vypadat jako tzv bojkot kojení, dítě odmítá hlavně ve dne, propíná se do luku, pouští se, place bez zjevného důvodu. Pokud jste si nechala zkontrolovat techniku a děláte i další opatření, nezbývá než vydržet, děláte vše správně. Pokud malý pije v noci, je možné, že přes den prostě nechce tolik a tak často. Sledujte 6-8 počůraných plenek, pokud je má, prospívá. A drobná rada, zkuste pokud před přisátím place uklidnit jej sáním malíčku a pak rychle přejít na prs (za zkoušku nic nedáte).

hanahk
30. kvě 2014

Dobrý den, počůrný pleny máme a kakáme tak jednou za den. Zkoukla jsem takový šikovný video a myslím, že to je lepší (technika). Zítra přijede laktační poradkyně a zkoukne mi to znovu, tak to bude snad dobrý. Problém je, že se někdy přisaje dobře, nikdy mi to prso jen tak žužlá a pak pustí a křičí. Musíme se uklidnit a tak za čtvrt hoďky zopakovat a takhle pořád dokola někdy to trvá i hodinu a déle, ale nakonec se chytí a pije tak 15 - 20 min z obou prsou. Pak je zase spokojený a veselý miminko. Je to docela změna, Vašík mi dříve skoro neplakal a byl spíš veselý miminko. Teď se k němu nemůže přiblížit nikdo jiný jen já a ještě snese chvilku tátu. Nevíte, jak dlouho tehle bojkot bude trvat cca? Myslíte, že se to bude zhoršovat?? Děkuji za vaše rady, bez nich by jsem nevěla, co dělat a asi to vzdala :(

marecekavendulka
30. kvě 2014

@emin děkuji,přeposlala jsem vám email.... 🙂