Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

katyxq
14. čer 2015

@elen222 Na tu ruku to spíš chce fyzioterapii, nač maskovat bolest medikací, je přece lepší její zdroj odstranit 🙂, za sebe doporučujuDornovu metodu (seznam terapeutů - http://www.dornova-metoda.com/dornova-metoda-ma...)

ilonne
14. čer 2015

@elen222 To si tedy myslím, ze neco ti píchnout mohli. Min. lokální opich mezokainem. Mam s tim zkusenost - blokuji se mi zada v bedrech a kromě cvičení, akutní bolest řeší právě lokálním opichem mezokainem. Ke kojení, já osobně to mám hozene do roka. Nicméně je to tvoje věc a i kdyz si o tom personal mysli sve, ma si to max. myslet a ne te poucovat.

terezapetrova
14. čer 2015

@katyxq s Vámi bych se asi nedohodla ve spoustě věci, nicméně od toho jsme lidé a mame demokracii a každy si muze myslet co chce 🙂

uwe
14. čer 2015

@aalleenn jj vazime,protoze se nasi pediatricce nelibi prirustky 300g/tyden,tak mame vazit,ale stejne jsem kojeni omezila o 5min s vidinou,ze mu to treba pomuze proti blinkani....tak asi zase najedeme na rezim jak driv,necham ho pit jak chce,jen budu kojit z 1 prsa.Ja prave nevim,jak je dobre kojit 1-2prsa,dekuji za radu,snad to pomuze.Nebude problem,ze druhe prso prijde na radu az za 5-6hod?diky

85jana85
15. čer 2015

Dobrý den, syn má 2 měsíce. Po nakojení kojím přes den za další 3 max 4 hodiny. Poslední 3 dny dokojím v 8h a syn vydrží bez kojení až do 2 nebo 3 hodiny ranní. Mám ho na kojení budit aby nevznikli pauzy delší jak 6 hodin? Pak kojíme zase za další 3 max 4 hodiny. Kojím z obou prsou. Většinou kojím 20- 30min. Někdy kojím i delší dobu. Syn aktivně pije těch 20,30min a pak se odtahuje zuří a vypadá že má hlad. Tak střídám prsa a nechám ho tam i hodinu. Je to chyba? Děkuji

elen222
15. čer 2015

@terezapetrova díky za odpověď, ale mám trochu jiný názor 🙂, a i kdyby to bylo jen "uklidňovadlo", tak mi to vážně nevadí a pokud dceři mlíko ode mě stále chutná, ať si dá, mě to problém nedělá 🙂. S rukou je to už mnohem lepší, jak rychle to z ničeho nic přišlo, tak to zase odchází a bolest už téměř necítím, dnes jsem už i žehlila 😀

elen222
15. čer 2015

@katyxq díky, do skupiny jsem už jukla 🙂. Ruka zázračně pomalu přestává bolet a jak to z ničeho nic přišlo, tak to i samo odchází, za což jsem moc ráda, protože jsem měla hrůzu z toho, že jsem se sama nemohla ani oblíct a třeba umýt vlasy jak moc to bolelo. Díky moc za ochotu 🙂

elen222
15. čer 2015

@ilonne no tvrdili mi, že mi píchnout nic nemůžou, že si na to mám vzít tak maximálně paralen 😀 😀 😀 , to jsem radši nekomentovala. Ale zázračně to přestává bolet, vůbec nechápu, co to bylo za hroznou bolest a kde se vzala. Byla to levá ruka v rameni a já jsem pravák, takže pravá je po dobu mateřské se dvěma dětmi mnohem víc namáhaná 😀 . Nebyla jsem ani nikde na průvanu. Max. jsem si mohla na té ruce špatně v noci ležet, ale že by z toho byla tak veliká bolest, to nechápu. Lokální opich prý nikde na pohotovosti nedávají, to prý musí jen ortopedi, a ti prý nemívají pohotovost, takže o víkendu se má člověk v mé situaci asi podělat bolestí (pardon za taková slova 🙂 )

emin
15. čer 2015

@uwe Dobrý den, nemyslím, že ztrácíte mléko. Zaráží mě kojení na čas. Kojte tak dlouho, dokud miminka aktivně saje a polyká, může to být 5 min, ale i 45 u spavých a slabých miminek. Pokud miminko trápí silný reflux, pak kromě vertikálního nošení, častého odříhávání případně Nutritonu či jiných preparátů můžete zkusit řešit situaci pomocí inhibitorů protonové pumpy, ale to po dohodě s pediatrem.

emin
15. čer 2015

@85jana85 Kojte tak, jak si syn řekne, v noci bych se pokusila nakojit min 1x. Střídejte prsa tak, že nakojíte z jednoho a nabídnete druhé, co vypije vypije. Zda má hlad je otázka, pokud 20-30 minut efektivně saje, pak patrně hlad nemá a můžete zkusit utěšit jinak než u prsu. Každopádně pokud váhově prospívá, je to v pořádku.

emin
15. čer 2015

@elen222 Dobrý den, mrzí mě, že jste se setkala s neprofesionalitou a nedostatek aktuálních informací z oblasti laktačního poradenství u lékařů. KOjit se doporučuje do 2 let či déle, tak, jak to vyhovuje matce i dítěti, ostatním je do toho houby - jak píšete 🙂. V tomto věku a frekvenci kojení bych nebála vzít jakékoli léky (kromě např léků onkologických). MM a kojení je i u starších dětí zásadní a důležité pro rozvoj imunity i psychické odolnosti. Je to však každého věc a v ČR stále převžuje kojení do cca 1 roku- většinou i z důvodu neinformovanosti, ale také kulturně - sociálního vzoru chování. Držím palce, až se kojení daří.

ilonne
15. čer 2015

@elen222 Ale to je divné , me opichovali vzdycky na pohotovosti.

emin
15. čer 2015

@uwe Kojila bych z obou prsou ("smíchání starého a nového mléka" je mýtus), tak, že nakojíte z jednoho a nabídnete druhé, co vypije, vypije.

elen222
15. čer 2015

@emin děkuji za info 😉 , kojení beru jako naprosto přirozenou věc a jsem moc šťastná, že nám to bez problémů šlo u obou dětí. Tak uvidím, jak dlouho se to dcerce bude ještě líbit 🙂 . Nikdy jsem si nedovedla představit, že budu dětem kojení odpírat a snažit se je "uměle" odstavit. Prostě až nebudou chtít, tak přestanou 🙂 . Hezký den

terez888
15. čer 2015

Dobry den, jsem ted v osmem mesici, takze zatim zadny konkretni problem nemam. Ale az se mimi narodi, budu muset i nadale pracovat, protoze na materskou nemam narok.
Premyslim, jak to delat s kojenim a jestli je nejaka moznost, jak skloubit kojeni a krmeni jinou osobou. Vetsinou pracuju z domova, ale jednou az dvakrat tydne bych potrebovala jit do kancelare a mimi by bylo s partnerem. Jak se vsude pise, tak vpodstate nelze pocitat s tim, ze by mimco bylo ochotne tri dna se kojit a dva dny pit odstrikane nebo UM z lahve. Rozhodne bych nechtela prijit o kojeni.
Mate prosim nekdo s podobnou situaci zkusenost nebo vite, jak je mozne toto resit?
Predem diky za rady a nazory

P.S. Neprocetla jsem detailne celou diskusi, tak jestli nekdo vite, ze se zde podobny problem resil, odkazte me prosimna prispevek. Diky

emin
15. čer 2015

@terez888 Dobrý den, skloubit to jistě jde. Až se rozkojíte, zkuste mimi občas dokrmit cévkou po prstu, aby bylo na takový dokrm zvyklé. Naučte takto dokrmovat i případnou chůvu (partnera, babičku apod- to je někdy těžší, než naučit to miminko 🙂). Vy sama budete muset pravidelně v práci odsávat, každé 3 hodiny, doporučuji elektrickou odsávačku na obě prsa, je to nákladnější, ale výrazně to šetří čas a energii. A pamatujte, žádný stress, zpravidla je možné vše, zvláště když se na to předem připravíte 🙂

vera20
16. čer 2015

dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda po porodu sama nějak ovlivním tvorbu mléka? Moje mamka mě nekojila, teta nekojila a obě sestřenky také nekojili, tak mám pocit, že také kojit nebudu. díky za odpověd

vera20
16. čer 2015

ještě chci podotknout, že muj manžel také nebyl kojený a jsem ve 26.tt a prsa se mi zvětšily jen o malinko a zatím z nich nic nevytýka.

jitim
16. čer 2015

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, dceru plně kojím(má 5 měsíců-hezky prospívá), má alergii na kravské mléko(jsem tudíž na bezmléčné dietě), doktorka mi doporučila začít co nejdříve s příkrmy(zeleninou). Moc se mi do toho nechce, chtěla jsem začít až po 6 měsíci. Co si o tom myslíte vy? Kdy je nejlepší začít? Mám v plánu kojit tak do dvou let. Děkuji za odpověď.

elen222
16. čer 2015

@jitim nejsem laktační poradkyně, jen ze své zkušenosti, pokud jí kojení zatím stačí a nevypadá to, že by měla po kojení ještě hlad, klidně bych to nechala až po ukončeném šestém měsíci. Oběma svým dětem jsem první mrkvičku dala až den po jejich šesti měsících 😀 . A obě kojeny déle - syn dva roky a tři měsíce, dceru stále kojím, má dva roky

emin
16. čer 2015

@jitim Dobrý den, osobně jsem zastánce kojení do ukončeného 6. měsíce a pak začít postupně (velmi opatrně) s příkrmy. Pokud dítě jeví aktivní zájem o jídlo (může si hlavičku ukroutit, když něco jíte, pak můžete začít dříve, jinak bych počkala 🙂)

emin
16. čer 2015

@vera20 Schopnost kojit či nekojit se nedědí. Je jedno, zda Vy či Vaši předci byli kojeni. Ani zvětšení prsou v těhotenství není žádnou známkou budoucího kojení. Absolutně zásadní pro bezproblémové kojení je začátek. Ideálně ihned po porodu přiložení, nebo lépe samopřisátí a nechání dítěte na matčině těle co nejdéle. To však bohužel zdaleka není v porodnicích automatické. Pokud se to nepodaří, pak zvýšíte šanci na rozkojení častým stykem s miminkem kůže na kůži, co nejčastější kojení vždy z obou prsou, kojení na požádání - ne po 3 hodinách, ale klidně i po hodině, nepoužívání dudlíku a lahvičky. A nakonec - kojení je z velké části "o hlavě" - když budete chtít a věřit, že se rozkojíte, rozkojíte se. 🙂 Držím palce.

kata1990
16. čer 2015

Ahoj,jak poznám že mám málo mléka? Dcera 10týdnů vždy pila bez problémů z jednoho prsa 20 min po 3hod. Co bylo horko tak pila tak 10min ale častěji což jsem s tím počítala, ale teď pije tak 5 min a začíná se u toho vztekat, pořád se pouští a zase chytá dávám často i odkrknout ale ani to nepomáhá po 10 min začne řvát a prso už nechce nabídnu jí druhé a to se chytne ale jede to nanovo 5min pije pak se vzteká a pouští a nakonec začne zase řvát. krmení vyžaduje už po 2 hodinách a z toho spí tak půl hodinky a ještě ne tvrdě. Vůbec nevím co sní.

pernile2003
17. čer 2015

Ahoj milkulka,

potrebuji tvoji radu a predem dekuji za odpoved.
Moje dcerka se narodila po terminu, vaha 3 kila a je velky jedlik. Vtedy jsem pochopila proc jsem cele tehotensvi hubla 🙂.
Mam mleko ale je ho malo a tvori se pomalu, takze kojim i prikrmuji bepu. Koupila jsem flasticku se savickou ktera funguje jako prso. Nemohu zvysit laktaci....piju caj na laktaci, pouzivam odsavacku na stimulaci a jim to co mohu. Tedy jsem potravinovy alergik s prisnou dietou a tak nemohu jist vse.
Muze byt moje alergie pricinou nizke laktace nebo neco jineho?

Dekuji, pernile

emin
17. čer 2015

@kata1990 Dobrý den, to co popisujete opravdu vypadá jako reakce na nedostatečný tok mléka. To však neznamená, že musíte začít přikrmovat. Tvorba mléka se přizpůsobí miminku. Udělejte toto - kojte co nejčastěji (velmi pomáhá prokojit několik nocí, sice se nevyspíte, ale po cca 3 dnech byste mohla vidět rozdíl.) Nepoužívejte dudlík. Zatím bych nedokrmovala, uvidíte, zda se situace zlepší a také podle váhového přírůstku na pravidelné kontrole. Pomoci by mohlo také stačování prsu při kojení a střídání prsou - můžete i vícekrát za jedno kojení. Držím palce.

emin
17. čer 2015

@pernile2003 Ahoj, nemyslím, že jsou potíže způsobené dietou. První problém vidím v lahvičce - vsadím se, že její dudlík nevypadá jako tvé prso 🙂. Žádný dudlík se nemůže přizpůsobit tvaru úst miminka tak jako prso. Každý dudlík se saje jinak než prs a miminko má pak potíž sát prs a je zmatené. Dokrmuj cévku přímo na prsu - ukázku najdeš na infookojeni.net. NEdávej dudlík. Koj co nejčastěji, vždy vícekrát z obou prsou a co nejvíce v noci - mohlo by pomoci společné spaní. Také pomáhá kojení kůže na kůži, střídání poloh při kojení. Zkus se poptat po dobré LP v okolí, mohla by pomoci. Držím palce.

pernile2003
17. čer 2015

Ahoj emin. Dekuji za rychlou odpoved. To co navrhujes jsem udelala jednou jeste v nemocni a pak taky doma. Po dvou/trech dnech jsem mnela vic mleka ale porad to nebylo dost aby to pokrylo cely den. Pak jsem stejne musela zase zacit kojit nejdriv z prsa a dokrmit lahvickou-medela calma s bepou. Dcerka byla proste hladova a chtela vic. Skousela jsem i kojit z obou prs, pak dokrmit a nasledne jeste stimulovat prsa odsavackou. Bohuzel se stejnym vysledkem. Svoji dcerku umim velice dobre cist, sme kazdy den kuze na kuzi, mazlime se a hrame...akorat mne zlobi moje prsa. pernile

emin
17. čer 2015

@pernile2003 Pak zbývá jediné a to dokrm tou cévkou. Má zkušenost je, že láhev je opravdu velká komplikace (i medela calma). Předpokládám, že homeopatika a bylinky jsi také zkoušela. Někdy je to boj, některé děti jsou jedlíci a byly by u prsu nejraději pořád. Na druhou stranu při správné technice a pokud se maminky vystříhají chyb, zdravé tělo je schopné vytvořit mléka tolik, aby dítěti stačilo (lze ukojit trojčata). 🙂. Zkus tu cévku a vydrž, jiné "zázraky" nefungují. Držím palce.

lilien2
17. čer 2015

@emin
Dobrý večer, prosím o rádu..Syn 8 týdnu mi začal bojkotovat kojení, ne každé, ale většinu ( především večer).
Přisaje se a po chvíli se odpojí,ručičkama se odtlačuje od prsa, pak se vždy přisává a pouští a pak začne šíleně řvát, tak ho dám odkrknout a většinu si krkne fakt pořádně, co předtím taky u něj nebylo, pak zase pláče, tak ho uklidňuji, dám ho k prsu, přisaje se, někdy chvíli pije, někdy ne a zase řev..Nabízím druhé prso, chvíličku pije a pak opět řev..
Už nevím co dělat...Je možné, že za to může dudlík?? ale už ho používáme 5 týdnu a začal s tím až teď..A taky jsem včera začala špinit, asi slabá menstruce, může to mít souvislost?? jak se prosím bojkotu zbavím..

svetlanap
18. čer 2015

Dobrý den, potřebovala bych radu odborníka. Máme chlapečka 6 měsíců. Když se narodil, byl zlatý, vstával po 3-4 hodinách, to se ale změnilo velmi krátce po 3 měsíci, možná dřív už víc jak 3 měsíce se budí každou noc hodinu co hodinu ve dne vydrží max 3 ale to jen málo. Už mi nějak dochází síly, proto bych ráda věděla co s tím. Mléka mám až dost, mnoho lidí mi říká, jestli není slabé, někde jsem četla, že nic takového neexistuje, tak jak to vlastně je? Spíš si ale myslím, že je to žrout. Přes den dávám 2 příkrmy + před usnutím kaši. Všechno spořádá a stejně se budí po hodině. Někdo říká přestat kojit a dát umělé mléko, to se mi ale nechce, už jsem zkoušela i dokrmit UM, ale výsledek je, že znovu vstává co hodinu. Může někdo poradit?