Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

mikulka
autor
25. črc 2011

@llllucka Tak to pořád zkoušejte, ale nejlépe ne vy, ale manžel. Z vás ucítí mléko a ví, že máte prso... 😉

llllucka
26. črc 2011

@mikulka:Jasně,zkoušel to manžel.

dzejnysek
26. črc 2011

@mikulka Terezce je 8 týdnů a 3 dny.. ve čtvrtek jí budou 2 měsíce..

mikulka
autor
26. črc 2011

@dzejnysek Tak je pravda, že malá moc nepřibrala... měla by přibrat min 115 g za týden. A většinou se to sečte za 4 týdny, takže třeba týden nemusí přibrat, pak ale zase o to více.
Mám z vašeho popisu pocit, že máte možná buď. méně mlíčka, nebo se mlíčko hůř spouští.
Po skončení šestinedělí se mlíčko všeobecně spouští hůže a děťátko musí více tahat. Je to velmi namáhavé a děti často nemají trpělivost.

Řešení:
dcerce vyhovte a přikládejte ji, jak si řekne. Pomůže vám to zvýšit tvorbu mlíčka.
K tomu bych ještě každé tři hodiny odstříkávala, ale ne kvůli odstříkání, ale kvůli stimulaci. Z každého prsa 10-15 min. Nevadí, když nevyteče ani kapka, s tím se netrapte, jde nám o stimulaci.
V noci aspoň 1x též odstříkejte.
Laktace by se měla zlepšit cca po týdnu. Poznáte to na dcerce, že nebude chtít pít tak často, bude déle sát.

Tak, to je jedna věc.
A druhá věc je udělat vše pro to, aby se mlíčko lépe spouštělo.
Prsa před kojením nahřát (nejlepší je sprcha, prsa promasírovat, bod spiuštění mlíčka je také mezi lopatkami, nebo nahřát plenou, třešňovým pytlíkem... a při kojení pít teplou meltu, nebo jiný nápoj - to většinou maminky nedělají, ale je to velmi účinné).

Když se malá pustí už po 5 min, dejte ji odříhnout, a zase k druhému prsu.
Během kojení je dobré prsa vystřídat i 4x! Zase se tím zvýší laktace.

Po týdnu dejte vědět, jak to vypadá.
A buďte trpělivá, je to náročné, člověk se točí furt kolem kojení, ale pak to stojí za to... 😉

mikulka
autor
26. črc 2011

@llllucka Tak nezbývá, než krmit lžičkou, když se to zajede, netrvá to pak tak dlouho... A dál lahvičku zkoušet.

kkaminka
26. črc 2011

@mikulka ježííš tak dlouho!!Já,že tak 2-3 dny 😀 Vydržííím!!Hlavně,že mu chutná 🙂

zvirka
26. črc 2011

@mikulka Ahoj, chci se prosím zeptat, jestli v pořádku přibíráme. Dnes desetiměsíční prohlídka - 73 cm a 7,81 kg. Přírůstek týdenní od 8. měsíce cca 54 gramů. Není to málo? Váha v osmi měsících 7,27 kg, délka 70 cm. Díky.

hribek
26. črc 2011

@llllucka taky mam flasku i dudlik od MAM a bere i prso.
@mikulka dobry den chci se zeptat, mala mi od vcera (dostala jsem MS)dela u kojeni strasny tyjatr resp se vzteka nehorazne a nenecha se nakojit☹ pritom odstrikane mliko pije, nevite cim by to mohlo byt? vuni pokozky atd? dekuji

mikulka
autor
26. črc 2011

@zvirka od pul roku jsou jiz prirustky mensi. Jsem zas na chate, n

emam tu sesitek, abych se podivala, zda je to ok. Zda se mi to malo, ale zase taky hodne vyrostl. Vzhlem k tomu, ze malymu uz je 10.mes.(to to leti), tak bych to az tak nezkoumala, pokud:
ji dobre, vypada dobre, je spokojeny.
V ne se kouknu do sesitku, ale co... Zjistime, ze malo pribral. Plnotucne jogurty a tak asi davas? Pije dost?
Ja si pamatuju, ze vzdycky mene pribiral? Presto je spokojeny a nevypada spatne, ne?

petrunka01
26. črc 2011

@mikulka ahoj..mám problém s bolavými bradavkamI.Při kojení zatínám zuby,ale nevím,jak dlouho to vydržím.Přitom v porodnici říkaly sestry,že se malá přisává dobře.Mažu Bepanthen,nechávám na vzduchu,co to jde,ale nemám pocit,že by se to lepšilo.Začala jsem shánět kloboučky,ale nejsou moc k sehnání.Existuje na to nějaký fígl,babské rady...?

mikulka
autor
26. črc 2011

@hribek To je pri MS dost bezne. Nektere deti jsou na to citlive. Je to podobne jako u bojkotu. Kouknete na www.laktoporadna.cz CASTE DOTAZY, pak asi Problemy s mlekem, nebo Ostatni.
Kdyz pije odstrikane, tak to je dobre. Po MS to bude zase ok, mozna uz driv. 😉

petrakm
26. črc 2011

dobry den, rada bych se zeptala na prikrm, synovi je 6mesicu a tyden, tak zkousime..pokud si dobre pamatuji s prvnim synem, je stale aktualni zkouset vzdy jednu potravinu par dni a pak teprve pridavat dalsi? 1.syn mel potravinovou alergii na vaj. bilek, mela bych tedy predpokladam nahlizet na stravu 2.syna take jako na mozneho alergika ?A znate nejakej zarucenej recept, co deti ze zeleniny rady? 🙂 popr. jaka zeleniny vyrazne ovlivni chut..abych rekla pravdu, tak zarucena mrkev mu absolutne nejede, sklenicka nebo varena- to je jedno..navic bych se rada zeptala na jista opatreni u memo miminka,ktery bere zajistovaci lecbu -moment Sumetrolim (megaurter, hydronefroza) dekuji Petra

petrakm
26. črc 2011

@mikulka jen doplnek-zapomnela jsem vas informovat dle nicku 😉 prispevek vyse,dekuji

ester32
27. črc 2011

dobrý den,chtěla bych se zeptat......malý má 3 týdny a při propouštění z porodnice vážil 2190g........ po třech týdnech na naší,kamárky i na kuchyňské váze má 2720g jen u paní doktorky má na váze 2400g....... věřím,že každá váha může vážit jinak,ale toto mi přijde dost velký rozdíl? proto mi bylo doporučeno dokrmovat nutrilonem (mlíčka po odstříkání mám dost a poctivě jsem dokrmovala každé kojení) zajímalo by mě jestli i při dokrmu um má malý stále obraný látky z mého mlíčka a nebo se s dokrmem už u něho nefungují.Děkuji moc za odpověď

zvirka
27. črc 2011

@mikulka Ahoj, jé to se omlouvám, že otravuju i na dovče 😅 Kdyžtak se mrkni, ale až budeš mít čas. No od 3. měsíce přibíral míň, měl i nízkou porodní váhu, 2,83. Mezi 4. a 6. měsícem to přibírání bylo pod normou, pak těsně nad, i podle tabulek, co mám ve zdravotní knížce, byl těsně nad, teď je těsně pod. Jinak doktorka k tomu nic neříkala, takže podle ní asi O.k.
Papání se nám teď zhoršilo, baštil krásně, ale poslední cca měsíc je to horší, ale te´d jsem objevila metodu, že si u jídla prohlížíme dětské knížky a to zabírá, naštěstí. Jogurt dávám bio Hollandia nebo Olma, jsou polotučné, mám teda dávat plnotučný? Občas mu už dám něco od nás z talíře, to mu chutná nejvíc.... Pije pěkně, cca 1,5 až 2 dcl denně, teď jak nejsou ta vedra, předtím vypil i víc.
Spokojený je, celé dny řádí, přes den spí jen 2x jednu hodinu, tak možná to prostě vysportuje....
Jinak kojím 3x denně, někdy už to poslední odpoledne nechce, tak 2x. V noci se hlady nebudí, dávám večer kaši, budí až kolem cca 5.00.
Tak díky moc 🙂

katcha21
27. črc 2011

@romcovaklarka Já mám teď s Gábinkou přesně to samé ☹ Myslela jsem si jak nám kojení jde a teď po 6N je to bída. Tak se budu řídit stejnými radami 😉 a snad nám miminka budou dobře přibírat 😵

mikulka
autor
27. črc 2011

@petrunka01 koukni na www.laktoporadna.cz Caste dotazy Problemy s prsy
Pomaha den dva nekojit, odstrikavat. Urcite zmen polohu, aby to nebolelo, prso do pusy hodne "nadrchej". Mozna bych si nechala zkontrolovat techniku kojeni, vetsinou vznikaji trhlinky spatnym prisatim. Tak at kojeni nemas zbytecne otravene. 😉

mikulka
autor
27. črc 2011

@petrakm Kazdemu diteti chutna neco jineho. Co ale dost pomuze: do jidla mu dejte trochu sveho mlicka, pokud kojite, nebo UM, pokud nekojite.
Stravu prizpusobte pripadne alergii.
Ohledne hydronefrozy a stravy se poradte se svou dr.,ktera detatko sleduje.
Tam je hlavne dulezite dodrzovat pitny rezim, ale reste to s dr.

O prikrmech na www.laktoporadna.cz Prikrmy

mikulka
autor
27. črc 2011

@ester32 U vazeni je dulezite, zda to bylo v obou pripadech v podobnou dobu a po jidle ci pred.
Pokud mate dost mleka, je podle mne zbytecne, zatezovat ho UM. Spise bych casteji prikladala a pokud mate vahu, zjistete, zda vam za den vypije sestinu sve vahy.
Tedy vaha deleno 6 a vysledek jeste vydelte poctem kojeni za den.tim zjistite, kolik ma cca vypit na jedno kojo.
Ale dulezitejsi je, kolik vypije celkem za cely den.
Pokud kojite, obranne latky dostava, i kdyby mel dokrm UM. SPISE hrozi, ze vam bude ubyvat mleko, kdyz bude pit stale stejne mnozstvi, a zbytek sve potreby doplni v UM.

mikulka
autor
27. črc 2011

@ester32 Jeste chci rict, ze maly pribira pekne, i kdyby to bylo na vaze dr.

mimunesko
27. črc 2011

@mikulka -prosím o radu,měla jsem a mám málo mléka -na radu jsem si koupila homeopatika na podporu-ricinus communis-chtěla jsem se optat kolik kuliček a taky jak dlouho užívat.Užívám 5 kuliček 2 krát denně už asi týden. Taky piji caro a piji čaje na podporu kojení.Koupila jsem si nové balení homeopatik a nevím zda takto pokračovat.Zlepšení je minimální-kojím z obou prsou,malému je šest týdnů,přibývá asi 150- 200 g za týden,ale mám ty prsa jakoby vypitá a někdy je malý po najedení takový neklidný-tahá dudel-jakoby si ještě dal,dám ho k prsu a chytá se a pouští-tak že s toho usuzuji ,že jsou ta prsa vypitá ☹
Díky za odpověd 🙂

mikulka
autor
27. črc 2011

@zvirka Muzes davat i smetanove jogurty, florian, jihocesky atd. Ale popravde, ja bych ho asi nechala. Vazeni ma smysl, pokud je dite plne kojeno, u novorozencu a kojencu, pak uz zalezi na genetice, na aktivite ditete atd.
Zabavovani u jidla pomaha, akorat se pak hur odnaucuje. Ale mne treba jinak syn nejedl. 😉

mikulka
autor
27. črc 2011

@mimunesko Ta homeo jsou docela ucinna. Berte je 10min pred kojenim. Kolik kulicek uz nevim, zavolejte do lekarny.
Pribirani je UKAZKOVE, uplne!
Pokud mate pocit, ze mate malo mleka, pracujte na jeho zvyseni. Viz www.laktoporadna.cz Caste dotazy Problemy s mlekem.
Ale nejdulezitejsi je to pekne pribirani.
Na mleko je take dobra melta.

mikulka
autor
27. črc 2011

@zvirka Take jsem chtela rict, ze ty ukazkove a prikladne kojis, a to celou dobu, a kojene deti pribiraji mene. Takovi ti cvalici, co maj v 10.mes. 9kilo a vice, to jsou dost casto deti na UM. 😉

mimunesko
27. črc 2011

@mikulka -moc děkuji za odpověd 🙂

rosnickah
27. črc 2011

@mikulka Prosím o radu, i když nevím, jestli to úplně patří sem. Můžu si prsa mazat nějakým krémem nebo olejíčkem, když kojím? Mám suchou kůži a potřebovala bych je mazat, ale bojím se, aby se nevstřebávaly nějaké nevhodné složky přes kůži do mléka... Děkuji za odpověď.

zvirka
28. črc 2011

@mikulka Ahoj, díky za odpovědi.

Prosím Tě, udělal se mi přes noc problém. Zatvrdlina v prsu, nahoře, zhruba uprostřed. Malý mi to vypil, už tam nic nenahmatám, ale pořád to bolí. Hlavně když se o mě opře nebo tak. Je to normální, prsa mám přece jen docela citlivá, že to ještě po tom bolí? Nebo to bude nějaký závažnější problém? Mám to nějak řešit? Teplotu nemám, jinak se cítím normálně. Díky.

pejtho
28. črc 2011

Dobrý den, měla bych prosbičku. Dcera (dnes 10ti denní) začala včera při kojení ublinkávat. Ublinke si třeba po 5ti minutách kojení. Poté jí ještě na 5 minut přikládám, ale zase si potom již nechce odříhnout a téměř ihned začne škytat. Je možné, že by již byla přepitá? Po 5ti minutách? Děkuji za odpověď.

germaine
29. črc 2011

Ahoj mikulko, jsem tu zas s dotazem...bobíček má 10 týdnů, přibýrá až moc vážíme 6.650gr, ale poslední dobou začal u kojení dělat blbosti, ze začátku pije v klidu a tahá, ke konci se začne vztekat a prso mu jakoby vypadává z pusy, hlavou hází ze strany na stranu, mlíčko ještě mám, ale spíš mi přijde, že je línej sosat jo a ještě njormál kojení trvá třeba deset minut, tohle trvá klidně půl hodiny a když chci skončit je vzteky nerudnej jakoby, že má hlad....čím to může být? Dělá to posledních asi 10 dní večer po koupání, ale ne každý den...děkuju za odpověď Katka

germaine
29. črc 2011

Teda holky, teď vypadam jako blbec....přibýrá s tvrdým 😅 tak to se mi ještě nestalo...