Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

jezurinek
30. lis 2011

@mikulka dětská doktorka mi říkala že mám malého budit po 3 hodinách, zhubnul co nás propustily z nemocnice. Myslíte že by se dali prsa stimulovat i odsáváním, malej mi u prsa spí. PO těch 3h to vychází že ho 8x kojím, myslíte že by to mohlo stačit na stimulaci aby se vytvářelo mléko?

lipetra
30. lis 2011

@mikulka My mame tu lahev od Medely Calmu pro kojene deti a krasne z toho venku pije, tak pouzivame jen tu. Chci se jeste zeptat nato zda muzeme davat fenyklovy caj a kolik tak za den? Malemu jsou dva mesice necele.

mikulka
autor
30. lis 2011

@ilonne Laktace se dá zvýšit vždycky 😉 www.laktoporadma-cz Časté dotazy Problémy s mlékem, vás se týká část odsávání a nejlepší je po 2-max. 3 hod.

mikulka
autor
30. lis 2011

@glowix http://www.laktoporadna.cz/dotazy_ostatni.html dotaz č. 5

Podívejte se na tam také na správnou techniku kojení. Vzduch by neměla sát, měla by mít prso tak v pusince, že kolem není volný prostor. Kdybste si nevěděla rady, dejte si zavolat domů lakt. poradkyni, seznam na www.kojeni.cz

mikulka
autor
30. lis 2011

@lipetra Nedávejte, pijte ho sama a on ho dostane přes vás v mlíčku. Jinak by to byla na úkor kojení, a zátěž na ledviny.

mikulka
autor
30. lis 2011

@jezurinek Zhubnutí po porodu je normální, zhubne každé dítě, zbavuje se plodové vody a čistí se.
Na ostatní jsem již odpovídala, zde:

@jezurinek Vy jste tak krátce po produ, zže u vás je téměř 100% šance, že se rozkojíte.
Musíte ale najet na intenzivní stimulaci laktace.
Zde návod:
www.laktoporadna.cz Časté dotazy Příchod z porodnice.

Důležité je kojti 10-12x denně, poté odstříkat 10-15 min z každého prsa. Když neodstříkáte nic, je to jedno, jde o stimulaci.

Na těch www si to přečtěte v dotazu na zvýšení produkce mléka.

Přes den bych budila, v noci ne. jen pokud by byla pauza delší, než 5 hodin.

mikulka
autor
30. lis 2011

@jezurinek Ješgtě upřesním, 8x je málo, v šestinedělí by bylo dobré kojit častěji, střídat prsa, po každém kojení odstříkávat, viz vše na výše uvedených www.

mikulka
autor
30. lis 2011

@sarunatko Zde: http://www.laktoporadna.cz/dotazy_ostatni.html

Důležité je, abyste se rozhodla s usínáním u prsu skoncovat. Jakmile budete rozhodnuta, pak se do toho pustíte, viz dotaz na těch www a půjde to. Chce to ale trpělivost, připravit se na to, že zpočátku může být usínání dlouhé a s pláčem. Když by vás to moc nervovalo, odložit to můžete vždy a začít ´pak zase třeba za 3 týdny.

petulka25
30. lis 2011

Ahojky mikulko taky mám na tebe dotaz nebo spíš prosbu o radu! Moje dcera bude mít za týden 3 měsíce..poslední měsíc ji kojím co 2 hodiny někdy když je v kočárku a spinká vydrží 3,ale jinak se hlásí o kojení co 2 hodky i v noci(v noci vydrží max 2,5 hod) je to docela unavující(mám ještě 3letou holčičku) ale ikdybych měla kojit co hodinu tak přikrmovat nechci!
Malá je u prsa max 7 min a přesně za 2 hodky už křičí hlady!!! PV 3250g, 6 týdnů 4630, a dnes jsem se s ní vážila na mé váze tak plus mínus 5400g.budu ji kojit co 2 hodky ještě dlouho nebo je to jen něj období!děkuji

mikulka
autor
1. pro 2011

@petulka25 To je růstový spurt, pomine. Kolem 3. měs. je to obvyklé.
viz. www.laktoporadna.cz Časté otázky Ostatní

1tralala
1. pro 2011

ahoj mikulko,moje malá plně kojená,pv 2700 v 6týdnech 3470 dnes na 3měs.kontrole 3700.čím to je že nepřibívá?kojím po2-2.5-3 hod.malá je klidná,hlady nebrečí.od malinka jí max.10min,ted poslední dobou těch 10 z obou dohromady,mlíka mám dost,ale prostě ji to už asi u jednoho nebaví .možu mít slabé mlíknebo proč nepřibírá?děkuji

misala
1. pro 2011

ahoj, chtela jsem se zeptat, mam temer tri mesicni holcicku, ze zacatku jsem nemela vubec mlicko tak jsme davali nutrilon, nakonec jsme se rozkojily a tedka mame mlecka dost, az kolikrat musim i odstrikavat, rada bych si ostrikane mleko zamrazovala, kdybych nahodou nemohla kojit nebo by se neco prihodilo, nebo az mlicko nebude ebo tak, ale cuvec netusim jak to skladovat jestli muzu odstrikat postupne a az budu mit pozadovanou davku tak az pak mohu zamrazit? a jak dlouho muzu zmrazene mlicko skladovat, kazdy rika neco jineho tak jsem z toho zmatena, a jestli kdyz postupne necham rozmrazit vetsi mnozstvi tak to musim hned vylejt nebo muzu pouzivat dal atd... rada bych vedela vse o skladovani a odstrikavani atd.... chtela bych pro malou to nejlepsi, dkuju moc

romcovaklarka
2. pro 2011

@mikulka Zdravím, ráda piju přes zimu čaj z čerstvého zázvoru, loni jsem si ho odpustila, protože v těhotenství je prý zázvor nevhodný. Jak je to při kojení? Díky moc Klára

katka37
2. pro 2011

ahoj Mikulko,mám dotaz ,malému jsou 3týdny,je plně kojený ,druhý týden přibral 0.7kg třetí 0.2kg ,ale k problému,je hrozně neklidný,mele sebou hýbe hlavičkou ,natahuje mi bradavku,pěstíčkama bouchá do prsu,odtahuje se,pouští bradavku ,připadá mi ,že neumí bradavku chytnout,bradavky mám v pořádku,není to dudlíkem? ☹ i během kojení se kroutí ,vzteká ,pouští prs ,pláče....první 2 týdny to bylo proto že jsem měla plné prsy a mléko teklo rychle ,zalykal se ted už to nedělá,bojím se at není opačný problém,prsy jsou asi prázdné?ale po pěti minutách?přitom si odříhne,má stolici skoro v každé pleně?tak v čem je problém?prsy mně už z toho hodně bolí...piju čaj pro kojící a beru homeopatika na podporu laktece,prosím pomoz ,chci kojit co nejdéle,každý mi říká at dám flašku,ale já nechci....děkuju moc ☹

mikulka
autor
3. pro 2011

@1tralala Slabé mléko určitě ne, takové mléko neexistuje, je to mýtus.
Já myslím, že by bylo dobré, ale to už by bylo lepší mnohem dříve, zkontrolovat, jestli malá oprvadu účinně pije.
Koukněte sem na Technika kojení:
www.laktoporadna.cz anebo si nechte domů zavolat lakt. poradkyni, seznam na www.kojeni.cz

Dále bych si půjčila váhu a 2 dny vážila. A to hlavně proto, abyste zjistila, kolik vypije za celý den a noc.
Měla by vypít šestinu své váhy, je tam nějaká tolerance, ale cca tu šestinu.

Pak se zase ozvěte, co jste zjistila.

mikulka
autor
3. pro 2011

@misala
Můžete za celý den dávat do jedné nádoby a nechávat v lednici. Na konci dne dejte z lednice do mrazáku a nadepište datum.
V mrazáku mléko vydrží tři měsíce, ale já doporučuju spotřebovat spíše za dva až dva a půl.

Rozmrazení:
mléko vyndáte do lednice
poté ho můžete nechat chvíli venku mimo lednici
Na nádobu (dobře uzavřenoui) pouštějte vlažnou vodu, mléko trochu povolí
poté ohřejte ve vodní lázni,
MM nikdy neohřívejte v mikrovlnce

Dávku, kterou již jednou vyndáte z mrazáku a rozmrazíte spotřebujte ihned, zbytek nepoužívejte vylijte

mikulka
autor
3. pro 2011

@romcovaklarka Myslím, že se může. Jen ne moc, aby mlíčko nemělo takovou typickou zázvorovou chuť. 😉

mikulka
autor
3. pro 2011

@katka37 Jednoznačně je problém v technice kojení, to ukazuje i malý a vy, že vás bolí prsa. ANo jedno při správné technice nesmí být.
Pokud dáte flašku, skončíte s kojením a to by byla škoda.
Jste ještě v šestinedělí, teprve se OBA učíte kojení, máite skutečně čas se to naučit a kojit v pohodě.

Ale bez kontroloty techniky kojení se nehnete dál.
Tady si najděte poradkyni z vašeho regionu a domluvte se na schůzku, co nejdříve:
www.kojeni.cz Seznam laktačních poradkyň

Zatím se koukněte na techniku kojení sem:
www.laktoporadna.cz Technika kojení

Musí být ve vás co nejvíce zabořený, mít v pusince velkou část dvorce.

Prsa před kojením nahřejte ve sprše nebo třešňovým pytlíkem (mají např. v DM), ať mu to lépe teče. Změňte třeba polohu při kojení, navoďte si v sobě klid.

Ale bez správné techniky to dál nepůjde, to je naprostý základ. Jinak pozor, te´d může procházet růstovým spurtem, může vyžadovat častější kojení.

1tralala
3. pro 2011

@mikulka tak sme byli u doktorky,mame dokrmovat.pujcila nam vahu.tak sme vazili,nejprve vypila 60ml,dalsi den uz pila tak 30-40 a nekdy jen 20 a nekolikrat se nechtela ani prisat a vztekala se.jakmile sem ji dala flasku byla klidna.odsavacku nemam tak zkousim rucne ale to mi moc nejde,nechapu proc mlicko ode me vypije tak malo kdyz 3-4min taha vkuse z obou prsou a z flasky pije chvilku a vypije 60ml.nevim zda prestat kojit kdyz taha tak malo?

mikulka
autor
3. pro 2011

@1tralala Tak předně, pokud dáš flašku, pak se s kojením velmi brzy přestane. K prsu už nepůjde, bude se u něj vztekat, protože z prsa jí to neteče tak snadno, jako z flašky. Takže pokud chceš kojit, pak už nikdy nedávej flašku.
Je potřeba zvýšit produkci mlíčka, návod zde:
www.laktoporadna,cz Časté dotazy Příchod z porodnice. Nemusí se přikládat tak často jako u novorozeněte, ale určitě min. každé 3 hodiny, poté po každém kojení odsávat á 3 hod.10-15 min z každého prsa, to je základ. Nevadí, když se neodsaje nic, jde o stimulaci.
Medela má půjčovnu odsávaček.

Prsa před kojením nahřát a trpělivě přikládat, přikládat, přikládat, zkontrolovat techniku kojení na těch www či s laktační poradkyní. Seznam na www.kojeni.cz

Přikrmovat jen, pokud je to nutné - malá pláče hlady, nespí atd. a pouze alternativně - stříkačkou, lžičkou apod., nikdy ne flaškou.

Samozřejmě máš na výběr, na kojení se vykašlat a dát flašku s UM - to je bez práce,
nebo udělat týdenní poctivé zvyšování laktace, trpělivě přikládat nejlépe s laktační poradkyní... Vydržet období spurtu, což teď právě máte, to potřebuje malá více pít a častěji. Prostě dát si stím práci a pak sklidit koláčky. 😉
Šance je veliká, ale rozhodnutí je na tobě.
To, že tahá málo, má nějaký důvod - období, kdy mlíčko méně teče, nebo je přechodně snížená produkce mlíčka, zkažená technika flaškou atd. Ty jí můžeš pomoci, ale chce to trpělivost - zvýšit laktaci, nahřívat prsa, zkontrolovat techniku kojení.

1tralala
3. pro 2011

@mikulka ono asi o spurt nepude to trva chvilku ale ona za 8tydnu pribrala 30 deka proto ty dokrmy

mikulka
autor
3. pro 2011

@1tralala Aha,tak to je jasné. Ale platí, co jsme psala. Dokrm jen alternativně atd. 😉

1tralala
3. pro 2011

@mikulka zkousim porad prikladat,nekdy pije pekne,ztoho se vzteka a nic.snazim se odstrikavat rucne,ale bohuzel mi to nejak nejde tak zkusim koupit odsavacku jestli to pomuze.a flasku jsem si koupila od Mam tu co je ve tvaru bradavky tak sem si myslela ze to problem nebude ☹

mikulka
autor
3. pro 2011

@1tralala Tou ruční odsávačkou je to dřina, já bych si být vámi buď na týden půjčila elektrickou od Medely (60Kč na den, tuším), nebo koupila elektrickou. Třeba nuk má dvoufázovou, levnější, než je Medela.

Nevěřte žádným reklamním trikům, že flaška je ve tvaru bradavky atd. Nejde vůbec o tvar, ale O ZPŮSOB SÁNÍ!!! Z lahvičky to prostě teče samo, z prsa je zcela jiná technika.
Jediná povolená lahvička, je Calma od Medely. Tu jedinou povoluje Laktační liga, že nekazí techniku sání. A taky je to vidět, ten vršek nevypadá jako dudlík. Maminky tady s ní mají dobré zkušenosti. 😉 Nevím, kolik teď stojí, ale myslím, že cca 350 Kč. Pokud byste využívala delší dobu a nechtěla s emořit s altarenativním dokrmem (někomu ale nevadí)., koupila bych ji.

1tralala
3. pro 2011

@mikulka a prosím tě,která odsávačka je lepší?páková nebo s balonkem?dívala sem se na canpol babies

mikulka
autor
3. pro 2011

@1tralala Tu Calmu jsem našla na netu i za 310, když byste ji nebrala přímo od Medely.

1tralala
3. pro 2011

a myslíte že by to zménilo že by se malá zas přisávala normálně?

mikulka
autor
3. pro 2011

TADY JE O LAHVIČCE MEDELA CALMA:

http://www.medela.cz/produkty/calma.php

mikulka
autor
3. pro 2011

@1tralala POkud nebudeš dávat láhev, samozřejmě je velká šance, že se k prsu vrátí, protože jste dosud kojili a ještě stále kojíte.

S těmito odsávačkami zkušenost nemám, moc jim nevěřím... Zkus pročíst diskuse a recenze, ale asi bych do balonkové nešla...

1tralala
3. pro 2011

@mikulka dobrá děkuji🙂