Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

gabulda
3. led 2012

@mikulka Dobrý den využiju toho ,že vás tu na modrém koníkovi máme 😀 a měla bych pár dotazů.
1.Mám skoro 5 měsíční holčičku,kterou kojím pravidelně zhruba po 2 hodinách pořád i v noci.
Je tu jen jeden takový problém 😀 ,kojím jí tak,že hlídám čas a budím jí hlavně v noci.
Pokud zaspím ,tak mě malá prostě nezbudí ,nepláče hladem a tak už se mi to stalo několikrát, že jsem to její mlaskání neslyšela.Totiž dává mi to najevo tím že si dumlá ručičky a u toho mlaská,tak se zbudím a nakojím ji.Jinak je prostě hlady:(.
Chtěla bych se zeptat ,jestli ji nevadí,že nepláče že má hlad,nedělá to totiž ani ve dne,takže pořád vlastně musím hlídat čas 😒 a sledovat kdy bude dumlat ruce.Mám strach,že si neumí říct a pak je hlady.
A nebo jí to stačí a já jí tím, jak jí pravidelně krmím po 2 hodinách překrmuju? Kamarádka má stejně starého syna a ten spí 5 hodin večer v kuse a pak se zbudí na kojení.Tak si říkám jestli to třeba nedělám špatně?Malá krásně prospívá a myslím ,že jí nic nechybí.
2. Jestli bych neměla dát malé na noc kašičku a nebo jí stačí zatím mlíčko odemne?
3. Jestli můžu dávat dětský čajík? A odkdy je vhodný?
Tak moc děkuji za odpověd´, asi píšu páty přez devátý, tak snad se v tom vyznáte 😀

lensta
3. led 2012

@ mikulka Ráda bych se zeptala ohledně příkrmu,respektivě podávání dalších tekutin- pokud budu kojit plus dávat příkrmy (tak jak máte uvedené na vašich www.stránkách) tak bych chtěla kolem 8.měsíce nabízet tekutiny z hrnečku, nenaruší se tak technika kojení? Nebo v tomhle věku to mimčo dokáže rozlišit? A co je lepší (netekoucí hrnek, brčko, hubička...) a nebo je to jedno a záleží na dítěti, co mu vyhovuje. Děkuji za odpověď.

katka37
4. led 2012

@28marci měli jsme to stejný,je to u nás i lékařsky potvrzená kolika a bohužel jsme skončili na láhvi ☹

katka37
4. led 2012

@mikulka ahoj Mikulko ,prosím tě,rozhodla jsem se rozkojit!kámoška mně přesvědčila ,že to jde !jen mi porad jak na to?malýho kojím už jen v noci 2-3krát.více z jednoho prsu.jak zvýšit laktaci ,odsávačku mám ruční ,pokud přes den neveme prso tak mu to dám flaškou ,ale chci at to mlíčko má,porad jak rozjet laktaci,na tvé stránky neumím najet moooooc prosím.......

hlasil
4. led 2012

@mikulka Ahoj mikulko, tak předně chci poděkovat za tvoje rady, před asi 2,5 měsíci jsme měli problém s množstvím mlíčka, když malý začal spát celou noc, ale i díky tvým radám se to spravilo, doteď plně kojíme. Postupně jsem odbourala i noční odsávání a zdá se, že je to v pohodě.
I přes snahu kojit co nejčastěji nám ale stále klesá počet kojení za den. Ve 3. měsících to bylo max. 6x denně, od 4. měsíce zhruba 5x, teď ve skoro 5 měsících už máme občas i jen 4x denně (ale je to zatím výjimka). Syn večer naposledy pije kolem 9 hod. večer, kolem 22. hod usne a spí v kuse průměrně do 7-8 hod (plus mínus hodina). Pak nakojíme, je max. 2 hodiny vzhůru a zase usne na 2-3 hodiny. Rázem je poledne a my máme teprve druhé kojení (pokud ho kojím před dopoledním spaním, tak u toho usne a stejně nic nevypije, ozkoušeno podle váhy). Odpoledne se snažím kojit častěji, ale podle spánku máme interval i tak 3-4 hodiny. Vždycky jsme kojili méně často, než se doporučuje, syn přibírá dobře a prospívá (podle doktorky si stále drží 50% percentil). Tak bych se ráda zeptala:
1. Kolik kojení za den je v tomto věku (5. měsíců) normální a kolik je spodní hranice za předpokladu, že dítě dobře prospívá.
2. Kolik má mimčo týdně přibrat v 5. měsících a dále?
3. Je pravda, že od 4. měsíce má mimčo méně pročůraných plenek za den, i když dobře prospívá (někde jsem to četla, už nevím kde).
4. Až začneme po příkrmech dávat tekutiny, je lepší dávat čistou vodu nebo čaje? A jak je nejlepší podávat (aby to nenarušilo kojení a také, aby byl později co nejsnazší přechod na pití z normálního hrnečku)?
Děkuji!

miiskaa
4. led 2012

Ahoj Mikulko, mám holčičku 3,5m /porodní váha 3,4kg/, dnes jsem s ní byla na poradně a váží 5,8kg, takže určitě prospívá. Kojení nám šlo v pohodě, akorát posledních pár dnů mám problémy s večerním krmením. Už odpoledne se začne k jídlu hlásit častěji a na to poslední krmení se mi asi už mlíčko nestihne dostatečně vytvořit, prsa jsou dost měkká a malá se u toho kroutí a vzteká /jinak když jsou prsa plná, celou noc a celý den, tak pije hezky/, takže asi 3x během 14 dnů jsem ji večer dokrmila MM, co jsem měla v mrazáku. 2x si vzala minimálně, asi 30 ml, včera to už ale bylo 100ml. Dala jsem jí to z lahve. Dnes nám doktorka říkala, že takhle velké mimčo můžu dokrmit z lahve, ale já se toho bojím, ať to nepokazím. Co mi, prosím, poradíš, ať se mi prsa nalívají i večer? Už jsem nasadila homeopatika, piju kojící čaje, meltu i Caro....ale přes to jsou prsa večer asi prázdná....děkuju

aliziaa
4. led 2012

Dobrý den, moc bych chtěla poprosit o radu. Mám 4měsíční holčičku a začala mi bojkotovat kojení ☹ Vše začlo cca 2 dny po očkování, těsně před Vánoci. Denně jsme byli po návštěvách, tak jsem to přisuzovala tomu, že je rozrušená, nemá klid, ale trvá to stále i když jsme doma. Nebo je možné, že je to nějaká reakce na to očkování, měla mimojiné teplotu 38,5 a pak asi týden taková neklidnější a ubrečenější. V noci pije krásně, dlouho a to tak 2x za noc. Nastane však den a o prso vůbec nejeví zájem, naopak ještě u něj křičí, propíná se a odtahuje se. Nějaké dny stačilo jen když jsem prso vytáhla a už začala křičet :-/ Naštěstí pak asi vyhládne a cca za 4-5hodin jí trochu nakojím (trvá to tak max 5min) a pak zase nanovo se přisaje až zase za těch 4-5hod, dřív ani ťuk. Za 24hod tedy pije cca 5-6x. Před očkováním na tom byla přesně naopak - pila každé 2-3hodiny, přišlo mi, že má stále hlad, prso nikdy neodmítla. Naštěstí se za ty 4měsíce pěkně vypapkala a má už něco málo přes 8kg, takže vím, že má zásoby a zbytečně neplaším...Tato situace však trvá už 2týdny, tak se bojím, aby nezačala ztrácet na váze, nebo neměla málo tekutin. Myslíte, že tak málo časté kojení jí může stačit a co byste mi poradila, aby opět začla pěkně pít? Příkrmy apod. jsem zatím nezavedla, věřím, že se to nějak spraví. Dosud byla jen kojená. Moc děkuji za radu!

mikulka
autor
4. led 2012

@katka37 Zde kopíruji z mých www:

Jsem čtyři dny po porodu, již doma.
V porodnici jsem neměla skoro žádné mléko a nemám ho ani nyní doma. Co dělat?
Pokud se dítě umí dobře přisát a je správná technika kojení, důležité je časté přikládání dítěte - 10 - 12 x za den a taktéž několikrát v noci. Při každém kojení vystřídejte prsa alespoň 3x. Po kojení ještě odstříkávejte, 10-15 min z každého prsa (cca po 3 hod. a 1-2x v noci), jde to i ručně, nebo elektrickou odsávačkou. Pokud nic neodsajete, nebo málo, neděste se, jde nám o stimulaci, ne o odsátí mlíčka. Je to náročný proces, ale pokud to vydržíte, odezva bude za několik dnů, většinou do týdne.

Jde ale o to, abyste vysadila flašku.´Nebo by se to pak muselo udělat tak, žře byste odstříkávala své mlíčko a malému to dávala flaškou. Ale je to škoda, když mlíčko máte!!!! Také tím odstříkáním se nedá vystačit dlouho, tak by bylo lepší kojit. Prozatím zkuste pravidelně odstříkávat, viz odpověď a přikládat malého i přes den.

mikulka
autor
4. led 2012

VÁŽENÉ MAMINKY,

JELIKOŽ JSEM CCA 6 TÝDNŮ PŘED TERMÍNEM PORODU A MÁM NAVÍC NĚJAKÉ POTÍŽE, JE PRO MNE TĚŽŠÍ ODPOVÍDAT NA DOTAZY, KTERÝCH JE HODNĚ TADY, NA MÉM MAILU A V IP.
PROSÍM PROTO, ABYSTE SVÉ DOTAZY PSALY CO NEJSTRUČNĚJI, NEJLÉPE V BODECH, DLOUHÉ DOTAZY BUDU MUSET VYNECHÁVAT.

TAKÉ PROSÍM O TRPĚLIVOST, BUDU NYNÍ ODPOVÍDAT DOSTU ZŘÍDKA.
KDYBYSTE MĚLY NĚCO AKUTNÍHO, VOLEJTE PORADCE Z LAKTAČNÍ LIGY:
WWW.KOJENI.CZ

DĚKUJI!

vodni
4. led 2012

@mikulka Mikulko, přeji ať je vše v pořádku, posílám hodně sil a velké díky!

katka37
5. led 2012

@mikulka přeju at jste oba v pořádku a děkuju moc! 🙂

mikulka
autor
5. led 2012

@meiki Když je dítě nachlazené, pije méně. Před kojením mu odsajte nosík, pokud má rýmu a přikládejte častěji. 😉

mikulka
autor
5. led 2012

@annamarieveronika To je různé, podle krajů, nejdražší je Praha, ale taky nic hrozného. Obvykle 500 Kč na hodinu a do té hodiny se většinou vejdete. Ve vašem kraji to může být i méně, někdo si počítá dopravu. Jak ji budete objednávatm na cenu se zeptejte. 😉

mikulka
autor
5. led 2012

@annamarieveronika A ještě chci říct, že je lepší si zaplatit za jednu návštěvu a pak v pohodě kojit, než pak dávat peníze za umělé mléko, a to jsou fakt pálky! 😉

mikulka
autor
5. led 2012

@nelina_ Záleží, zda to je jen teď, nebo celou dobu.

Pokud celou dobu, pak je něco špatně od začátku - technika kojení, málo mlíčka, špatně se spouštějící mlíčko, kdo ví, musela bych mít víc informací.

Pokud je to jen poslední dobou, pak může jít o laktační krizi, viz ČAsté dotazy Ostatní na www.laktoporadna.cz

mikulka
autor
5. led 2012

@28marci www.laktoporadna.cz Časté dotazy pak asi Ostatní, nebo někde tam

mikulka
autor
5. led 2012

@colin Hlavně si hlídejte teplotu a jak na zatvrdlé místo zde:
www.laktoporadna.cz Časté dotazy Problémy s prsy

mikulka
autor
5. led 2012

@lensta Technika kojení se nenaruší, pokud budete nabízet hrníček, normální, nebo pítko... Těch pítek je mnoho, každému vyhovuje něco jiného. U mého syna jsem měla nakoupeny asi 4 druhy! Většinou dávají maminky netekoucí pítko. Ale třeba vám tu ještě napíší zkušenosti. Musíte pak vyzkoušet. 😉

mikulka
autor
5. led 2012

@hlasil 1. Kolik kojení za den je v tomto věku (5. měsíců) normální a kolik je spodní hranice za předpokladu, že dítě dobře prospívá.
To je různé, třeba ti mlíčko víc teče, vypije více, pak se nemusí kojit tak často. Jde spíš o to, kolik vypije celkově, než jak často. Jinak ale optimální by bylo min těch 5 kojení mít...

2. Kolik má mimčo týdně přibrat v 5. měsících a dále?
Minimum je 115 g za týden, od půl roku, myslím, 85 g za týden. Už je to tedy podstatně méně, než do 6. měs.

3. Je pravda, že od 4. měsíce má mimčo méně pročůraných plenek za den, i když dobře prospívá (někde jsem to četla, už nevím kde).
Nevím, to jsem neslyšela, ale samozřejmě, že je jich méně, než u novorozence.

4. Až začneme po příkrmech dávat tekutiny, je lepší dávat čistou vodu nebo čaje? A jak je nejlepší podávat (aby to nenarušilo kojení.
Podávat hrníčkem, nebo pítkem - těch je x druhů, tekoucí, netekoucí, s brčkem apdo.
Co podávat je na tobě, ale samozřejmě, pokud si zvykne na vodu, je to lepší. Tekutiny musí mít teplotu těla, i ta čistá voda. Líp ti to vezme.

mikulka
autor
5. led 2012

@miiskaa Pravděpodobně laktační krize, viz www.laktoporadna.cz Časté dotazy Problémy s mlékem

mikulka
autor
5. led 2012

@aliziaa Uvitíte, jak bude přibírat, ale už je dost velká, myslím, že si sama řekla, že jí 5-6 kojení za den stačí. Zatím bych to moc neřešila a do kojení ji nenuťte, ať se jí nezprotiví. 😉

michaela2310
5. led 2012

@mikulka dobrý den, Mikulko, mám otázku ohledně injekce na umrtvení a kojení.... když jsem se vrátila z porodnice, tak si manžel všiml, že mám na zádech krvavou bulku, před tím tam nebyla, tak jsem byla u kožní a musí ven. na chirurgii jsem objednaná po šestinedělí.... můžu po té injekci dál kojit?? a hned nebo tam musí být nějaká doba od píchnutí?? nemůže to mít nějaký vliv na malého?? nebo bude lepší přestat s kojením a přejít na umělou výživu??? moc děkuji za odpověď!!!!

hlasil
5. led 2012

@mikulka Děkuji moc za odpovědi. Už ho nevážím při kojení pravidelně, ale odhadem vypije kolem 900 ml denně. Ráno běžně pije skoro čtvrtlitr naráz (několikrát vyzunkl i 300 ml, to jsem zírala), během dne jsou pak porce menší. A prospívá dobře. Budu si tedy jen hlídat ty týdenní přírůstky, aby byly v pořádku.

Ještě jednou děkuji za všechny rady a čas, který nám tu věnuješ. A přeji, ať jste ty i miminko v pořádku a hodně sil!

aliziaa
5. led 2012

@mikulka děkuji za odpověd a za uklidnění 🙂 budu doufat, ze ji to stačí, je fakt ze jinak je ted spokojena, hraje si apod. Přeji Vám hladký porod a zdravé miminko 🙂

mikulka
autor
5. led 2012

@michaela2310 Tak malý zákrok rozhodně není překážkou v kojení. Pravděpodobně tam bude jen místní umrtvení, zeptejte se přímo doktorky, jak dlouho to místní umrtvení působí a zda to má vliv na kojení. Podle mne nemá. Mlíčko můžete ale předem odstříkávat po celý den a nastřádanou dávku pak může dítěti dát někdo jiný, vydrží 24 hod. a podejte ji třeba lžičkou či ještě lépe stříkačkou.

mikulka
autor
5. led 2012

DĚKUJI VŠEM MAMINKÁM ZA PODPORU! 😉

mikulka
autor
5. led 2012

@gabulda
A nebo jí to stačí a já jí tím, jak jí pravidelně krmím po 2 hodinách překrmuju?
Rozhodně bych tak velké dítě nekrmila po 2 hodinách!!! Není možné, aby si na jídlo neřekla, možná jen neměla příležitost? Dumlání pěstiček a rukou v žádném případě neznaná vždy hlad. To dělají děti i hned po jídle, může to být ospalost, zlozvyk místo dudlání, zuby, cokoli!!!!

TAKŽE V NOCI BYCH ROZHODNĚ NEBUDILA, JINAK SE VYTVOŘÍ NÁVYK NA VSTÁVÁNÍ A BUZNÍ. V 5. měs. už může spát klidně celou noc, 6 hodin... Nech ji spát.
😉
2. Jestli bych neměla dát malé na noc kašičku a nebo jí stačí zatím mlíčko odemne?
Ne, proč? Není třeba.

3. Jestli můžu dávat dětský čajík? A odkdy je vhodný?
Ne, rozhodně ne, je to zátěž na ledviny a zcela zbytečné, viz příkrmy na www.laktoporadna.cz

germaine
5. led 2012

@mikulka Ahoj mikulko, asi před týdnem jsem posílala dotaz ohledně doplnění kalcia když držím kvůli malému dietu, kdy nepiju kravské mléko, jím pouze jogurty a sýry...psala jsi, že mi napíšeš jaké vitamíny si mám koupit, které se dobře vstřebávají (malý má atopický ekzém) takže jsem vyřadila dost potravin a mezi nimi i to mléko...díky Katka
Jo a ještě se zeptám jednu věc, malý se začal v noci hodně budit...dávala jsem kašičku večer a pak se ještě došťouch MM, třeba dneska vstával na kojo ve 23.00, 2.00, 4.00 a pak ještě v 6.00, podotýkám, že ještě před dvěma, třemi měsíci spal 9,10 i 11h bez kojení 🙂 je možné, že mu již moje mlíčko nestačí?

germaine
5. led 2012

@mikulka Jo a ještě moc děkuju za všechny maminky, moc nám tady pomáháte a držím palec. ať je všechno v pořádku a vy držíte svoje miminko brzo v náručí.

ivca_doubek
5. led 2012

Ahojky Mikulko,
vím že to teď nemáš jednoduché, tak to vezmu zkrátka:
Mám 4 měsíční miminko. Váha v třech měsících 6 320g (porod 3 350g), ve čtyřech 6 680g. Což je jako měsíční přírustek málo. Doktorka mi řekla ať mu teda přidám UM, ale do toho se mi moc nechce, poslechla jsem ji takhle s prvním a od první lahve absolutně odmítl prso, už jsem do něj MM jinak než odstříkané z lahve nedostala. Kojíme 8x za 24 hodin, ukládám ho cca. v 19:30, pak ho budím kolem 22:00, a pak se sám budí cca. v 4:30 a v 7 hodin. Zbylá 4 kojení jsou pak v 9, 12, 15 a 17 hodin, ale to nachávám spíš na něm, někdy přidáme ještě jedno kojení dopoledne. Po každém kojení mi ještě při odstříkání mlíko teče (ale neodstříkávám pravidelně, spíš jenom jako pokus jestli tam ještě něco je), prsa se pouští sám a nedožaduje se že by chtěl ještě, je spokojený, myslím že hlad nemá.
Je možné že by mu takto malý přírustek stačil? A nebo mám zkrátit intervaly mezi kojením? Jsem celkem bezradná, naše doktorka je jednoznačně zastáncem příkrmu UM, takže ta mi moc neporadí...

Mockrát děkuji a přeji hodně zdravíčka a tobě i tvému miminku, ať všechno zvládnete v pohodě a bez problémů