Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

wima
13. črc 2015

Dobry den, prave jsem prestala kojit a nevim jake dal davat mleko? Maly ma 2 roky, nikdy nemel UM. Zkousela jsem mu jej po ukonceni nabizet, ale nechutna mu ani Sunar ani Nutrilon. Doktorka mi rekla, ze kravske az od 3 let. Syn se ted rano budi velmi brzy a vola ham ham a ja nevim mu dat.Je to tim ze byl zvykli na vecerni a ranni mlicko.

emin
14. črc 2015

@veraakubik Dobrý den, předchozí kojení nemusí zásadně souviset s úspěšností kojení dalšího,jde spíše o pochybování, že plně kojit můžete (a téměř jistě ano). Pro úspěšné kojení je nejdůležitější začátek - včasné přisátí - ideálně samopřisátí časté přikládání poporodu, neomezování frekvence a délky kojení, co nejčastější, ideálně neustálá blízkst matky a dítěte tělo na tělo. Bohužel to vše v prostředí porodnic tak snadno nejde a dochází k separaci matek a dětí. Pokud to půjde, pokuste se o výše uvedené, zkuste s domluvit v porodnici na samopřisátí po porodu, nenecháveje miminko odnést a vyžádejte si rooming in ihned po porodu. I doma přikládejte často, dle potřeb miminka. Vyhněte se dudlíku a dokrmu lahvičkou. V případě, že by mimi neprospívalo, zkuste použít cévku. Držím palce, ať vše vyjde.

emin
14. črc 2015

@lucifukafuk Dobrý den. V 9. měsíci se ještě zpravidla nejedná o samoodstavení, ale o bojkot (důvodů může být mnoho, nejčastějí - láhev, dudlík, změny v okolí - stres, nemoc, očkování, pokles tvoby mléka nevhodným zavádním příkrmů). Proto by možná ještě bylo možné odsavení odvrátit - kojení nenutit, ale stále nabízet, zkusit kojit v noci. Většinou tyto bojkoty bývají dočasné. Pokud nechcete, či s nazdaří, také bych nedoporučovala léky na zastavení laktace (pouze v případě, že se prsa nalévají a bolest je nesnesitelná a trvá dlouhou dobu, přípaně se opakují záněty. Jinak laktace přirozeně sama klesne, když mimi nebude sáním laktaci stimulovat. Při nalitých prsou odstříkejte ručně do úlevy, ne víc. Prsa chlaďte, pijtet šalvějový a mátový čaj, lze použít homeopatika Ricinus Communis 30CH. Držím palce, ať vše zvládnete.

emin
14. črc 2015

@wima Dobrý den, pro UM nevidím žádný důvod. Kravské mléko se dle doporučení Laktační ligy nemá podávat do 1 roku věku, poté začít s tepelně zpracovaným pro přípravu jídel - kaše, puding, apod a po 1,5 roce již i k přímému požití. Také záleží, zda nemělo mimi negativní reakci na mléčné výrobky - zvládá bramborovou kaši, mléčné výrobky apod? Pokud ano, klidně používejte kravské mléko. Alternativou jsou také rostlinná mléka, ovesné, dále oříškové (pozor na alergie), mandlové, Sojové ne, pro děti se nedoporučuje.

lucinka58
15. črc 2015

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat - existují nějaké tabulky toho kolik by mělo miminko na jednu dávku nasát mléka?
Dle váhy mi ukazuje, že v 6 dnech vypil na jednu dávku 60-70 g. Je tato dávka dostačující? A dále by mě zajímalo jak dlouho kojit. V porodnici se furt kontrolovali hodiny, ale doma to dělám tak jak jste mi radila - koukám na něj a když nesaje tak přehodím na druhé ňadro a opakuju dokud se sám nepustí. Cca mě to časově vyjde do 30 minutek. A můžu se ještě zeptat jak dlouho můžu kojit na dávku z obou prsou?
Děkuji velmi za odpověď.

emin
16. črc 2015

@lucinka58 Dobrý den, děláte to správně, v 6 dnech dávka 60-70 je super. Správná dávka na jedno kojení nelze určit. Některé děti pijí často a po menších dávkách (např po 40 každou hodinku a půl) jiná po 3 hodinách větší porci. Prostě tak, jak každému vyhovuje. z obou prsou kojte pořád, tak, že nakojíte z jednoho a druhé nabídnete a uvidíte, zda mimi bude pít a kolik. Nechte to na něm. Někdy vypije hodně a bude pít dlouho a možná bude chtít ještě z toho prvního, jindy si jen cucne a nebo nebude chtít druhé prso vůbec. Omezení a kojení jen z jednoho prsu při jednom kojení vede často k potížím s laktací. Držím palce a jen tak dál.

megan2015
16. črc 2015

Chtěla jsem se zeptat, jaký můžu dopňky stravy při kojení ? Doma mám ještě tablety 1 - vápník, hořčík, zinek a 2 - zelený ječmen. A můžu pít kontryhelový čaj ? Kojím čtyři měsíce a padla na mě šílená únava. Železo mám napsané od doktora, užívám ho od tý doby, co jsem porodila. Děkuji za odpověď.

puci83
16. črc 2015

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, mám 4.měsíční holčičku, a posledních 2 dny mi při kojení dost bolí bradavky. Ale nemám je nijak poškozené. Je možné, že by malá začla sát víc drsněji? Co jsem se jí dívala do pusy, tak žádný zoubek zatím nemá ani snad náznak, i když dost slintá, hodně si cucá ručičky a nebo hračky, popř si přejíždí jazykem po dásni někdy. Nebo i když se mi dostane k ruce, když ji držím v pozici na klokanka, tak se mi přisaje na zápěstí či ruku a dost saje ale až to bolí popravdě ☹ ☹ ☹ děkuji moc za odpověď

jitrenka69
16. črc 2015

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu, je potřeba koupit odsávačku, láhve a sterilizátor stejného typu (značky) nebo ne? Asi hloupá otázka, ale zatím se moc neorientuji. Děkuji.

emin
17. črc 2015

@megan2015 Dobrý den, ani u jednoho doplňku nevidím problém, pokud jej budete brát v doporučeném množství.

emin
17. črc 2015

@puci83 Dobrý den, takto je to velmi těžké odhadnout. POkud nyní saje silněji a častěji je možné, že je to na bradavky větší nápor. V tomto věku děti běžně začínají zkoumat svět ústy velmi intenzivně a pro mnohé je sání velmi silnou potřebou. Pokud však bradavky pálí a svědí i mezi kojením, mohlo by jít o kvasinkovou infekci. Dejte tomu pár dní a kdyby se to nelepšilo, zkuste kontaktovat LP.

emin
17. črc 2015

@jitrenka69 Dobrý den, pokud myslíte do výbavy, pak to zcela jistě nutné není. Odsávačka, zvláště elektrická je poměrně drahá a vyplatí se ji v případě potřeby spíše půjčit. Navíc pokud jde vše dobře, není nutné ji vůbec používat, ale prostě kojit dle potřeby miminka. Pokud však víte, že se budete např již brzy po porodu muset od miminka vzdált, pak doporučuji elektrickou odsávačku (mám dobré zkušenosti s MEdela Swing, Freestyle) a je dobré mít i doplňky od stejné značky, které jsou kompatibilní. Odsávání však nikdy není tak efektivní jako kojení a při dlouhodobém odsávání laktace zpravidla klesá.

kata1990
17. črc 2015

Maminky jsem zoufala. Mam 3mesicni holcicku doted plne kojena.Jenze vcera jsem sla na neplanovanou operaci a bohuzel ji byl podavam sunar z lahvicky. Dnes jsem se snazila prikladat ale bez uspechu,kdyz jsem ji odstrikala tak to vypila,ale hned v zapeti vyhodila. Myslite,ze je nejaka sance ze se zase prisaje a ja budu moc plne kojit?

pavlinakrcalov
17. črc 2015

Myslim si,ze ano....zkousejte postupne najet opet na prso .....

emin
18. črc 2015

@kata1990 Dobrý den, šance je určitě a veliká. Musel to být stres a miminka na něj někdy reagují přesně takto. zkuste začít znovu od píky - mimi nahaté na břicho, společné spaní v posteli, žádný dudlík, přípradný dokrm cévkou či stříkačkou, ale hlavně co nejvíce přikládat a přikládat (hlavně v noci). Mimi musí znovu získat důvěru a pocit, že jste tam pro něj a nic nehrozí. NEbojte se, ona si vzpomene.

katkahavu
19. črc 2015

@myisiska1dobry den, proč pouze 10 minut??to je určite málo na miminko.☹

kata1990
19. črc 2015

@emin snazim se prikladat kazdou chvili ale jen co si ji polozim do naruce tak zacne hystericky rev a nic ji neuklidni kdyz ji necham vyrvat a za nejaky cas to zkusim znovu porad se to opakuje,zkousela jsem i pres kloboucky ale jelikoz ji to netece hned tak zacne rvat a klidne az do doby kdyz se zacne dusit. Na bricho je problem jelikoz jsem po operaci bricha.. Zkousela jsem i jinci polohy, pomazat si prso necim co by ji mohla navnadit ale opet rev. Jedine co ji uklidni je lahvicka. Jsem z toho cela spatna moc rada bych kojila,ale tohle proste psychycky nezvladam,mleka odstrikam z obou dohromady sotva 100ml a to jeste po nejakych 6hod a mala ji kazde 3hod.

cici
20. črc 2015

Dobrý den, mám dvouměsíční miminko. Už od začátku jsem měla méně mléka, ale kojila jsem. V polovině druhého měsíce malému mlicko ode mě nestačilo, tak jsme začali s prikrmy mléka hipp. Nyni už nemám mlicko téměř žádné , uzivam ricinus humulis 5ch a čaje na podporu kojení bil a piju denně 2 litry cara. Poradte mi prosim co mám dělat abych kojila, spíš abych se teď rozlomila. Také odstrikavas, a teď odstrikam ani ne 10ml z obou prsou. Děkuji moc. Péťa

emin
20. črc 2015

@kata1990 Dobrý den, určitě je to obrovský stress a na vině je ta lahvička. Teče hned a snadno se saje. Miminko si umí vybrat, to, co jde snáz a některá to pochopí velmi rychle. Zkuste dokrmovat cévkou po prstu, teče to z ní rychle, nebo přiložte cévku k prsu hned od počátku kojení, a jakmile mimi začne pít z prsu, cévku zkuste vyndat. Tok se sice sníží, ale přece jen něco teče. Uvidíte, jak bude mimi reagovat. toto je typický příklad bojkotu po lahvičce ☹ Držím palce.

emin
20. črc 2015

@cici Dobrý den, kojení je někdy opravdu boj a je těžké určit, kde je problém. Ani zde nemohu říci, proč jste měla (nebo jste měla pocit), že máte mléka málo. Záleží jak často jste kojila, jakým způsobem, v jakých polohách, používala dudlík, lahvičku na dokrm. Jak se chovalo miminko, váhvé přírůstky, atd. Proměnných je moc. Pro laktaci je nejdůležitější časté a dostatečně efektivní kojení. Skvělé je společné spaní a kojení v noci, šátkování kůže na kůží. Dokrmování alternativně (ne lahvičkou, ideálně cévkou). A samozřejmě pohoda maminky, kojení není žádný cíl, který musíte rychle dosáhnout, je to prostě trénink, snažíme se, chceme se dostat na plné kojení, když se nedaří, žádný stres, dokrm postupně zkusíme snižovat. Ještě není vše ztraceno, zkuste se obrátit na kvalitní LP. Držím palce.

1987alena
20. črc 2015

Dobrý den, mám 4,5 měsíčního syna a zatím plně kojím. Malý přibírá dobře, není to baculka, ale dle dr je v normě. Kojení se po počátečních bojích již daří. V současnosti musím pravidelně navštěvovat lymfodrenáže, a protože malý pije teď v létě častěji, chci mu tu u táty nechávat (pro jistotu) odstříkané mléko, abych nebyla ve stresu, když se při cestě zdržím na silnici. Pořídila jsem si i lahvičku s Calmou, aby se syn musel snažit a pak nebyl problém s kojením. Mám ale problém s odsáváním. Nejprve jsem to zkoušela s ruční odsávačkou Faalin, ale mléko šlo jen velmi těžce odsát a bylo to až bolestivé. Proto jsem pořídila odsávačku elektrickou (Medela). Má trochu jiný nástavec na prso, bolest se s ní již neobjevuje. Odsání se mi ale stále nedaří, vždy mi mléko maximálně jen kape, přestože při stisku rukou stříkne. Zkoušela jsem různé velikosti nástavců, došla jsem až na maximální tah, ale stále se nedaří, jen kape a dostanu z prsu velmi málo. Odsávačka přitom saje dobře, čistím ji a vyvařuji. Dle spokojenosti miminka si myslím, že mléka mám dost. Proč ale mléko nemohu odsát? Může to být technikou? Kdy je například nejlepší odsávat v rámci denního režimu? Existují např. nějaké příručky (krom návodu k použití, ten už snad umím zpaměti) či internetové stránky, kde bych se ještě mohla inspirovat? Děkuji za radu. Alena

radunda
20. črc 2015

@1987alena Nejsem sice LP, třeba poradí něco jiného, ale dle mého názoru pokud chcete něco odsát, tak to musíte dělat pravidelně, třeba nakojit a pak po kojení ještě odsát, ze začátku třeba budete odsávat na prázdno, že tam už nic nebude, ale pokud to takhle uděláte 3x, tak se vám mléko navýší a napotřetí už určitě něco odsajete, (nebo čím dál tím víc), mám to vyzkoušené u sebe. Odsávala jsem po kojení každé prso 10 minut bez ohledu na to jestli něco teče nebo ne, zhruba po 3h nebo jak často kojíte.

xalla
20. črc 2015

Dobry den,chtela bych se zeptat jestli je mozne si vzit pri kojeni na bolest hlavy Ibalgin 400?Moc dekuji za info ;)

kata1990
20. črc 2015

@emin dekuji za rady,dalo by se rict,ze kojime jenze je problem s mlekem mam ho asi malo prsa se me nenalevaji prikladam kazdou chvili a mala je porad hladna.

emin
20. črc 2015

@xalla Ibalgin v doporučeném množství je zcela bez rizika.

emin
20. črc 2015

@1987alena Dobrý den, obávám se, že patříte mezi ženy, které si prostě s odsávačkou nerozumí. Problém není v odsávačce, ale v odsávání. Vaše tělo dobře ví, kdy mléko tvořit a miminko si jej umí vysát. Už pouhou blízkostí miminka a dotykem úst na bradavce dochází k hormonálnímu ohňostroji, díky němuž jde kojení tak dobře. Odsávání kojení ani v nejmenším nenapadobuje a většinou je výrazně méně efektivní, než kojení (je to prostě jen přístroj). Jednoduše - miminko to zvládá vždy lépe. Sama vidíte, že i odstříkávání rukou je efektivnější - ruka a prsty jsou citlivější, je to kontakt kůže na kůži, ruka je šetrná. Jsou ženy, které normálně kojí a neodsají téměř nic - a patrně mezi ně patříte. Některé ženy odsávají bez potíží, ale není to zdaleka běžné. Pravidelným odsáváním laktaci podpoříte, bude to patrně lepší, ale připravte se, že patrně nikdy neodsajete kvanta mléka. A ještě jedna poznámka - zkuste dokrm cévkou či v tomto věku už zkuste nabídnout pítko s normálním tvrdým zakončením - ne s dudlíkem. Calma ale i jakákoli jiná lahev je i v tomto věku rizikem. Držím palce, ať vše zvládnete.

1987alena
20. črc 2015

@emin Děkuji Vám moc za rady, tak aspoň vím, že to, co se mi tu děje, je možné a nebudu se tím stresovat... Hezký den. 🙂

blongelina81
21. črc 2015

dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, mám skoro dvouměsíční dcerku. Plně kojím a bylo mě doporučeno dávat
fenyklový čajík na prdíky, co to dávám má bolení bříška asi o 90% méně. Ale mám obavy když jí dávám
čajík z flašky tak 2x denně že nebude chtít prso, zatím to takto dělám 4dny a bez problému ale zajímá mě to
do budoucna, jestli je to možné.
Druhý dotaz : když budu potřebovat jet třeba k lékaři, kde není vhodné aby byla se mnou a odstříkám jí
mléko, tak jestli taky můžu být problém s kojením nebo když se to udělá třeba 2x za měsíc jestli to na
kojení nemá vliv?
Díky

lucinka58
21. črc 2015

Dobrý den, chci se zeptat - malej (11 dnů) mi poslední 3 dny po kojení blinká. Když se snažím prsy prostřídat, tak se asi přejí, protože už se mi několikrát po sobě stalo, že jsem jej odendala od druhého prsu a celý se mi poblinkal. Bylo toho poměrně dost (teda aspoň se mi to zdálo), ale on i po tom co se poblinká je najezený a spokojený a nevyžaduje dokrmit. Teď jsem zkusila nakojit pouze z jednoho prsa a vypil 60 jednotek. Myslíte si, že je to dostačující a můžu kojit jen z jednoho prsa? A co to blinkání? Měla bych jej konzultovat s lékařem nebo je to normální? Děkuji za odpověď.

monikakladno1980
21. črc 2015

Dobrý den, mám syna Danečka - za týden mu bude 6 měsíců. Už tak 14 dní pozoruji, že je při kojení neklidný, plačtivý, sleduje všechno možné okolo a je přisátý tak max. 3-6 minut. Když jsem mu zkusila na doporučení lékařky dát Nutrilon na lžičku, tak za den takto vypije cca 100 ml bez větších problémů. Kojím přes den po 3 hodinách, v noci je první kojení cca po 5 hodinách od posledního večerního, potom po 3 hodinách. Prosím o radu, ráda bych ještě kojila, ale nevím, čím to může být. Při lékařských prohlídkách měl dosud váhové přírůstky i 250g za týden, při poslední prohlídce to bylo 380g za měsíc. Děkuji