Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

emin
12. kvě 2016

@linee Zkuste se podívat na infookojeni.net. Příkrm dáte prostě ve 12 hodin, nebudete hledět na množství, dáte zpravu jen 2-3 lžičky, poté dokojíte. Když si pak řekne o kojení za hodinu, klidně nakojíte. Když si řekne o kojení v 11 hodin, klidně nakojíte (žádné - za chvíli bude oběd... to už vydržíš), prostě nakojíte a pak ve 12 dáte oběd. Příkrm se prostě přidává k běžnému kojení na požádání.

emin
12. kvě 2016

@janabrozova Nemusíte si připadat hloupě, je skvělé, že se snažíte. Třeba jste na sebe jen moc náročná. Neodtrhávejte ji, když se to nepovede. Někdy se mimi jen špatně přisává, ale nakonec dostane bradavku tam, kde má být. držte ji hodně u prsu, měla by mít bradičku opravdu hodně namáčknutou do prsu. Nosík může jít mírně od, ale pokud je zabořený (a mimi nemá překloněnou hlavičku) je to ok. Když ji budete vždy odtrhávat, poranění ještě prohloubíte. Na bradavky gelové polštářky či kokosový olej.

janabrozova
12. kvě 2016

@emin děkuji za slova útěchy 🙂 my se snažíme... Řekla bych, že přes den nám to už jde, horší je to ráno, když mám prsa dost nalitá a musím odstrikavat. Malá v noci totiž vydrží spát i 6 hodin. Ten kokosový olej doma mám a zkusila jsem ho. Zda se to být opravdu dobré.

sarinka_nevesta
12. kvě 2016

Dobrý den, mám kojenou dceru 2 roky(pije odpoledne na spaní, večer na spaní a v noci 1-2x), chceme druhé miminko a dr mi předepsal estrofem před kryoembryotransferem. Bez stimulace není možné. Je pro mou dceru nebezpečné, že budu brát tyto léky? Děkuji

lucka024
13. kvě 2016

Dobry den,tak se musim pochlubit že jsem musela dat přikrm až po 25h mezitim bylo kojeni a až teď novy přikrm 🙂

emin
13. kvě 2016

@lucka024 Skvělé, tak to půjde rychleji, než jste myslela, ale opatrně, někdy, když rychle ubíráte, váha začne stagnovat. Raději pomalu a postupně. Držím palce.

emin
13. kvě 2016

@sarinka_nevesta Kojit můžete i nadále, počítejte se snížením tvorby mléka.

sarinka_nevesta
13. kvě 2016

@emin děkuju za odpověď...se sníženou tvorbou mléka počítám, šlo mi ot jestli tím hormonem neublížím dceři...co jsem se dočetla, jsou samé rozlišné názory a člověk aby se v tom vyznal...:/

janabrozova
14. kvě 2016

@emin Dobrý den, nakonec nám to kojení už zacalo jít. I ty rány už tak nebolí, tak se to snad brzy zahojí... Malicka hezky papá a přibírá, za týden teď 190 gramů, tak aspoň mě utrpení vedlo k užitečné věci. 🙂

kacer82
14. kvě 2016

Dobry den,muzu mit taky dotaz..Mam 3tydeni holcicku,plne kojena,ale dnes uz druhy den kdyz se prisaje po chvili spusti plac,pusti se,nebo place s prsem v puse.Takze toho moc nevypije a kojime co kazdou hodinu nebo hodinu a pul.Je celkove neklidna,nemuze zabrat na usnuti,jak pres den tak i pres noc.Predtim nebyl problem...Napadlo me jestli mam malo mleka,slabe,nebo jestli to muze byt rustovy sprut?

emin
15. kvě 2016

@kacer82 Spurt to být může, nebo mírný pokles laktace. jak kojíte? Z obou prsou, střídáte je během kojení i několikrát? Jak vypadá kojení ? Slyšíte polykání?, jak dlouho zhruba kojíte (opravdu kojíte, ne že je mimi u prsu. Slabé mléko není, jen jej nemusí být dostatek či si dostatek mimi neumí vysát.

rory121
15. kvě 2016

Dobry den, muzu se zeptat, asi jsem snedla neco spatneho a trochu me boli zaludek, mam dat dceri radeji odstrikane mleko, co mam v mrazaku nebo mohu kojit i tak? Dekuju za odpoved

kacer82
16. kvě 2016

Dekuji za odpoved..pri kojeni prsa nestridam,polykani slysim,kojime zhruba 15min...ted uz se to zlepsilo,kdy se u prsa nevzteka a uz i dokaze zabrat a vyspinkat se.

gabinka29
16. kvě 2016

Dobrý den, jsem 4.den po porodu SC, laktace se mi rozjela necekane rychle, takže se nenakojim musím odstrikat proto ze mám psát tvrde, horke a boli. Můžete mi prosim dát radu jak si laktaci zpomalit aby mléka bylo tak akorát pro potřebu dcerky? Děkuji 🙂

emin
19. kvě 2016

@rory12
1 normálně kojte
@gabinka29 vše se postupně upraví samo

veronikajanova
20. kvě 2016

Dobrý den, 6 týdenní dcerka začala pít z prsu max 2-5 minut, poté se odtrhává, pravé prso dnes nechce už vůbec. prsa mám plné..

emin
20. kvě 2016

@veronikajanova nedavejte dudlik, kojte hodně v noci, stridejte prsa i víckrát při jednom kojení.

spygy
21. kvě 2016

Taková trochu intimní otázka: zjistila jsem, že mě svědí bradavky a zjistila jsem, že to vypadalo, jako kdyby se mi loupaly, ale potom jsem zjistila, že mi z nich vytéká taková čirá trochu nažloutlá tekutina, která potom zaschne a mám to na bradavkách, takže se mi bradavky neloupají, ale je to tou zaschlou neznámou tekutinou. Co to je?

ladyhacek
21. kvě 2016

Dobrý den opět se na Vás obracím z dotazem (možná hloupým). Prosím jak je to s nosním sprejem (Olynth) Někde jsem četla, že i nosní spreje ovlivňují kojení a co prášky na alergii? Já prostě večer si do nosu musím stříknout - mám tak nateklou sliznici, že se to nedá. Syn má 14m a stále kojím.
A tady druhý dotaz. Snažím se kojit na požádání (už umí i znak a říct si) ale nechce mi jíst normální jídlo - asi je to zuby - a myslím, že kojení mu stačí (v noci se budí 1-2x) ale nevím zda mu přeci jen nebude něco chybět. Přes den mi třeba vypije 0,5ml čaje/vody není třeba přepitý? Děkuji

emin
22. kvě 2016

@ladyhacek Osobně Olynth či Nasivin apod používám až jako poslední možnost při opravdu tuhé rýmě. Raději mořskou vodu, Vincentku, případně např Pinosol, nicméně, pokud jej máte vyzkoušený, nijak nevadí. co znamená - nechce mi jíst normální jídlo? Dáváte mu již běžných 5 porcí (ačkoli nic nebo téměř nic nesní, dostává pravidelně nabídnuté jídlo, jíte spolu, sedí ve své židličce, ... atd, jen prostě nic nesní?) Pokud ano, je to ok, pokračujte stále takto, nabízejte, nedávejte žádné pochutiny mezi jídly, Kojte na požádání. Ono se to nakonec zlomí. Zuby mít vliv mohou.

ladyhacek
22. kvě 2016

@emin děkuji ráno kojím budí se v 6 a nezvládám snídani, ale kolem 8 snídám tak mu dávám kousat chleba 2x si kousne a odmítá to samé s obědem, pak mi sní lipánka (dnes tedy ne) a pak večeří - to moc nechce a pak večeří ještě jednou s námi a sní třeba 3 lžičky rýže. 5 jídle mi nesnedl ještě nikdy - nějak se mi nedaří ho zakombinovat. pochutiny nedám jen po jídle kukuřičné křupky.
Děkuji

emin
22. kvě 2016

@ladyhacek Tak to zkuste trochu zpravidelnit, roční dítě už může mít 5 jídel - jednoduše to naservírujte a jezte spolu. Měl by mít svůj talířek, svou lžičku apod. Co sní, to sní, to nechte na něm. Kdyby mu něco chybělo, vzal by si. Křupky bych vynechala.

sapinek
22. kvě 2016

Dobrý večer, mám syna - necelých 6 týdnů a kojím. Ale od začátku s tím máme problémy. V porodnici se nechtěl přisávat (nebo mu to nešlo), trvalo i 20min než se mu podařilo "chytit". Teď s tím problém nemá a dokáže to hned, když chce. Ale špatně saje - různě u toho mlaská a srká a polyká tím pádem spoustu vzduchu. I když ho pak nechávám několikrát odříhnout, tak v něm asi vzduch zůstává a má velké problémy s "prdíky" a ublinkáváním. Svíjí se téměř během celého dne a brečí, za tu dobu, co je na světě se jen jedinkrát stalo, že nebrečel mezi kojením. Někdy dokáže probrečet i 5 hodin v kuse (s různou intenzitou, ne že by měl celou dobu hysterický záchvat). Také si pokaždé ublinkává někdy i docela velké množství mlíka. Jinak přibývá pěkně - až dost (dle dr. je na horní hranici té křivky, přibral kilo za měsíc při první kontrole). Snažím se držet "dietu" - teda takovou, že nejím čerstvé pečivo, nadýmavé ovoce a zeleninu, smažené apod. Je tedy možné, že jeho problémy jsou způsobeny špatnou technikou kojení (přesto, že si odříhává opravdu několikrát)? Případně co s tím dělat? V porodnici mi LP moc nepomohla a domů jsem si pozvala svou známou porodní asistentku a ta taky bohužel moc neporadila. Ještě dodám, že synovi dávám před kojením Baby calm a jednou denně probiotika Bio Gaia. Předem moc děkuji za Váš čas a odpověď! Katka

kika_21
22. kvě 2016

@sapinek To dělala moje dcera, ale měla posléze vyšetřením pomocí ultrazvuku prokázaný gastroezofageální reflux, což je nedovyvinutí záklopky mezi jícnem a žaludkem-srovnalo se věkem.Zahušťovali jsme mléko, přešla potom na Nutrilon AR-nevím, zda to ještě existuje. Kdybych nebyla zbytečně vyplašená, zvládlo by se to i s kojením-plus zahuštěním-aby obsah žaludku se nevracel do jícnu. Zvracela ale hodně-i obloukem. Podkládali jsme postýlku, aby měla hlavu výš a 15 min po napití byla v sedačce.Opakuji, že to měla ověřeno-nemusí to být váš případ. Po daných opatřeních a Sab simplexu proti nadýmání z ní bylo veselé, spokojené dítě.

jsieberova
23. kvě 2016

@emin Dobrý den, děkuju Vám za radu. Dala jsem na Vás a za pár dní se mi opravdu prsa nalila, bohužel ale ne na dlouho. Dva dny jsem pak kojila při každém kojení jen z jednoho prsu (malý sál jako ďábel cca 20 min z jednoho prsu, takže druhý už nechtěl) a mléka zase ubylo. Teď se mi prsa relativně nalévají (po každém kojení ještě odstříkávám, aby byla prsa co nejprázdnější a nalévala se - dělám dobře?), ale přišel jiný problém - malinký se začal u kojení vztekat. Trvá to pár dní - trvá mu delší dobu, než se přisaje (chytí se třeba na potřetí, ale to se stávalo i dřív), potom chvilku pije, pak se začne ošívat, tahá bradavku, kroutí se, nakonec se pustí, začne plakat a znovu se mu nechce přisát. Tak zkusím vyměnit prsa, ale malinký začne o to víc plakat (spíš křičet), sotva prso uvidí. Při přiložení k druhému prsu se ale obvykle začne vztekat, i když byl předtím u prvního prsa klidný. V noci saje krásně, ale i tak je poslední dvě noci ochotný pít vždycky jen z jednoho prsu (je jedno, které to zrovna je), jakmile ho přiložím ke druhému, začne plakat, křičet, stěžovat si. Připadá mi, že když pije, začne se to v něm všechno dávat do pohybu (prdí, tlačí), snad by to mohla být příčina, ale nevím... Je mi jasné, že když pije takhle málo, zase se mi bude ztrácet mléko. Dávno bych už s kojením sekla, ale nějak se mi nechce to vzdát a hlavně - ve čtvrtek jsme byli u paní doktorky a malý znovu, přes veškeré moje strachy z nedostatku mléka, hodně přibral - za 14 dní z 3300 na 4080 gramů (to bylo ale předtím, než začalo to největší vztekání). Jsem z toho dost psychicky vyčerpaná, co byste doporučovala? Mám se na kojení vykašlat? Mělo by smysl půjčit si váhu a zjistit si, kolik při tomhle způsobu pití z prsu vytáhne? Děkuju za Váš čas!

sapinek
23. kvě 2016

@kika_21 Děkuji za reakci. Taky už mě reflux napadnul, ale dr.mi povídala, že by prý nepřibýval a neprospíval. Každopádně jestli se to nesrovná, tak se pokusím znovu u dr. zažádat o vyšetření. Syn také někdy "ublinkává" (je to někdy spíš zvracení) obloukem. Ne vždy, ale někdy ano. Podloženou postýlku také máme. Ta sedačka je dobrý nápad 🙂, vyzkoušíme. Děkuji a hezký den, K.

donata17
23. kvě 2016

Dobrý den, prosím o radu. Mám syna ( 3,5 měsíce) a mám s ním problém ohledně přibírání. Narodil se s vahou 3620 a 52 cm. v 6 týdnech 4600, ve 2 měsících 5kg, ve 3 měsících 5,500 a 62 cm, nyní má 5650. Cca od druhého měsíce mi málo přibírá a já nevím co s ním. Moje první dcera přibírala velmi pěkně, ale také pěkně řvala a často se dožadovala prsa, zatímco syn je opak, přibírá málo a je velmi spokojený, pořád se usmívá, je živý, paní doktorka ho na každé kontrole moc chváli, že je čilé a pohodové miminko, psychomotoricky je naprosto ok, velmi šikovný. Myslím si, že mlíka mám dost, kojím dle jeho potřeb každé 2 až 3 hodiny, v noci kojím dvakrát až třikrát, malý se vždy napije a skoro pokaždé se i sám pouští a pak už nechce. Po kojení nepláče. Pleny má pomočené dostatečně, minimálně 6 jich má, spíše více, kaká skoro po každém kojení. Tak si říkám kde je tedy zakopaný pes? Mlíko se mi spouští samovolně i mimo kojení, kolikrát se mi ještě i ted nalijou, když malý míň vypije. Budou nám 4 měsíce, mě by zajímalo, jak mám dál postupovat....paní dr zatím nic neříkala. Mám dokrmovat formou umělého mlíka ( již jsem to několikrát zkoušela, syn to odmítá a nutrilon plive, zkoušela jsem flašku, stříkačkou i lžičkou a nic) nebo nemají cenu umělá mléka a začít dokrmovat již zeleninou či kaší? Kdybych neměla doma váhu určitě bych vůbec netušila, že malý málo nabírá, protože on je opravdu spokojený, což mě mate. Myslela jsem si, že hladové dítko bych poznala. Ještě dodám, že moč má průhlednou a stolici klasicky žlutou. Moje maminka říká, že to má po mně, prý jsem byla to samé a dodnes jsem ( mám 47kg a rychlý metabolismus, můžu jíst co chci a stejně nepřiberu). Už se na nás byla i podívat laktační poradkyně, malý prý pije dobre. Co můžu ještě udělat? Mockrát děkuji.

coralinamia
25. kvě 2016

Ahoj mikulko, mam 2,5 mesicni holcicku, plne kojim a chci v kojeni pokracovat, jen me ted trapi, ze se mi naliva prave prso vice nez leve..☹ v porodnici nam kojeni neslo, mam dosti vpacene bradavky, tak ze kojime pomoci kloboucku, ty se mi dari postupne odbourat, kojim z jednoho prsa, prave prso mam nalite cca hodinu po kojeni, ale leve se nalije az cca po 3-4h od posledniho kojeni, ale to jen tak lehce, kdyz potrebuji jit mimo domov odsaju mleko a znacne min odsaju z leveho nez z praveho..bojim se hlavne o to abych o mlicko neprisla..da se nejak pomoci? Jsem prvorodicka budu rada za kazdou radu..dekuji moc a preji pekny den..🙂

emin
25. kvě 2016

@jsieberova Dobrý den, vykašlat se na kojení, když miminko krásně váhově prospívá? To by byla škoda. Nevím, zda to půjde, ale přestaňte se tak stresovat - take it easy. Všechno Vám jde. Že to není v klidu? Tak ho prostě nenuťte a nabídněte za chvilku. Buď se povede, nebo ne. Pohyb střev při kojení je běžná věc, mimi neví, zda tlačit, nebo sát... je to těžké zkloubit. Rozhodně bych dala pozor na dudlík.

emin
25. kvě 2016

@coralinamia Zkuste kojit vždy nejdříve z levého (méně se nalévajícího), pak přiložte k pravému a poté končete znovu levým.