Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

andinecka
12. zář 2011

@mikulka
děkuji za odpověď.
Já přestala pít mléko a stolička se upravila a malá už nemá bolení. Takže pomalinku začnu s mléč. výrobky a uvidíme. .
Prsa nalitá mám, malá pije tak 5 min, pak chce zase. Ale vypadá spokojeně a já ji kjím, když vidím, že má hlad/ žízeň.
Myslíte, že bych měla odstříkávat, aby se dostala snáze k zadnímu mléku? děkuji

zvirka
12. zář 2011

@mikulka O.k., díky, kdyby něco, ozvu se 🙂

rokoja
13. zář 2011

Ahoj, přišla jsem s prosíkem o radu. Mám chlapečka 2 a půl měsíce, plně kojený. Zhruba za 14 dní bych si ráda vyrazila do divadla a partner bude hlídat. Vzhledem k tomu, ze to určitě nestihnu na kojení a stříkačkou to nezvládnou..., tak mě napadla jedina varianta a to Medela Calma lahvička pro kojené děti, je to prý světová novinka, narazila jsem na ni a zajásala, že by mě mohla osvobodit na pár hodin...Myslíte, že se nemusím bát ji použít, máte někdo zkušenost? A ještě jedna otázka, pro tenhle případ bych ráda zamrazila mm, ale odstříkám málo, takže sbírám po troškách do lednice, za cely den sliju a dám do mrazáku. Dočetla jsem se, že mohu přidat další den zchlazené, ale jen menší množství, než zamraženého...mohu to tak udelat víckrát? Třeba první den mám 40ml, přidám další den 30ml a další den 50ml?Mám totiz malo místa v mrazáku a kelímky větší, zabírá mi to zbytečně moc místa po těch troškách, ale bojím se, abych neudelala někde chybu a dalo se pak mlíčko použít. Doufám, že mi ten postup posvětíte 🙂, Děkuju za odpovědi.

mikulka
autor
13. zář 2011

@verccak Trochu mne zarazil ten týdenní přírustek 400 g. To je opravdu dost. Podívejte se, zda opravdu pije (www.laktoporadna.cz Technika kojení). Přikládání po hodině časté, to pak pořád jen kojíte. 😕 Pokud by ale opravu pil, ok, zatím bych mu vyhověla, je ještě malinký. Řešila bych to až později. Pokud jen cumlá prso, pak bych se snažila odvést pozornost a interval co nejdéle prodloužit.

mikulka
autor
13. zář 2011

@andinecka Já bych to nechala.

cincinnati
13. zář 2011

@rokoja Já částečně kojím a částečně přikrmuju. Po používání běžné lahvičky nechtělo mimčo už skoro vůbec pít z prsou. Pořídili jsme lahvičku Medela Calma a mimčo zase bez problémů saje s prsou. Určitě doporučuju.

bonduele
14. zář 2011

Ahoj, musím přiznat, že já jsem z kojení už zoufalá. Můj porod nebyl zrovna procházka růžovým sadem, ale že to bude mít takový vliv na kojení jsem nečekala. 19.7. se nám narodil syn, bohužel předčasně (30+2tt). Kvůli mému edému plic a selhávajícímu srdci se doktoři rozhodli udělat mi akutní císařský řez. Malý byl naštěstí v pořádku, sám dýchal, jen byl malinký (vážil 1410g). Já jsem zkončila na Jipce připojená na dýchacím přístroji, potom jen na kyslíku, ale stejně jsem tam strávila 3 dny takže jsem za malým vůbec nemohla. Chodila za mnou laktační poradkyně a začaly jsme odstříkávat mlezivo. To docela šlo a tak jsem si myslela, že s mlíkem problém nebude. Bohužel je. Tím, že byl syn malý nemohl být kojený, takže jsem každé 3 hodiny mlíčko odstříkávala. Pak jsme začali postupně přikládat. Jednou za den, pak ob krmení. Malý byl šikovný a většinou vytáhl docela dost. Když nás před necelými 3 týdny pustili z nemocnice, byl plně kojený (cca 50 ml 6x denně). Jenže od té doby co jsem doma mám mléka čím dál tím míň. Zkoušela jsem kde co - homeopatika, čaje, gravimilk ale nic nezabírá. Takže jsme museli začít i s UM. Nejdřív jsme dokrmovali jen když vypil ode mě málo, jenže postupně pil Vojta míň a míň. Takže teď dáváme UM, já odstříkávám a když dám dohromady dávku na jedno jídlo, tak dostane moje mléko z lahvičky. Hrozně ráda bych kojila, ale už nevím jak dál. Nemáte nějaký tip jak by se dala tvorba mléka ještě podpořit? Bojím se, že za chvíli prso chtít nebude vůbec. Tu lahvičku Calma nám nedoporučili, že je to moc namáhavé a my jsme pořád ještě malý (dnes váží 2580g). Děkuji

cara.m
14. zář 2011

@mikulka Dobrý den, jsem tady zase pro radu 🙂 Syn má nyní 9 měsíců a týden a chci se zeptat, jak často můžu dávat jogurt? Chci mu zavést 4. příkrm - snídani a přemýšlela jsem, co mu k ní dát. Pečivo asi zvedu až později, až budu vědět, že zvládá kousky. Tak přemýšlím nad tím jogurtem s ovoce, ale nevím, zda můžu každý den?

misala
14. zář 2011

dobry den, poslala jsem vam email, tak pokud budete moc prosim odepiste dekuju ;]

klate
14. zář 2011

Dobry den Mikulko, chtela bych se vas zeptat na radu ohledne kojeni meho temer tri tydenniho chlapecka. Pri porodu mel pupecnik kolem krku, nalokal se plodove vody a na 24 hodin byl v nejakem monitorovacim zarizeni kvuli dychani. K prsu mi ho tedy prilozili az cca po 6 ti hodinach. Porodni vaha 3,5 kg. Po dvou dnech zjisteno vysoke crp, takze 5 dni antibiotika, nicmene pribirame pry ukazkove, podle pediatra, takze vlastne tyto udalosti mozna ani nejsou dulezite vypisovat. Co me ale dela starost, ze kojim a cca 5 minut z jednoho prsu tahne paradne, a pak najednou povoli, zacne pospavat, tak se ho snazim alespon na tech 10 minut budit, pak ho dam pryc, protoze jen cumla a kdyz ho chci nechat odrihnout a treba do postylky spat, tak najednou ozije a zacne pusinkou ojizdet vse co je po ruce, plenka, rukav, tricko, rucicky, objevil i krasu sveho palce. Tak ho prilozim znovu ke stejnemu prsu, a opet jednou dvakrat potahne a vypada jako by spal. Tak by se to opakovalo do nekonecna. Kdyz ho ale po tech deseti minutach dam ke druhemu prsu, pije jak divej, ale zas tak tech pet minut. Znamena to, ze na zadni mlicko nema dost sily?

A jeste jeden dotaz..... tim, ze si cuca ten palecek, davam mu dudlik, vim, ze bych nemela, ani jsem puvodne nechtela, ale to jak cuca ten palec, nebo celou pesticku je jak jsem se docetla horsi nez dudlik. Nema ho stale, jen kdyz si zacne palec cumlat a ani mu dlouho nevydrzi a vyplivne ho, ale treba na zklidneni nekdy pomuze.

Dekuji za radu, K.

mikulka
autor
14. zář 2011

@bonduele Mnohkrát zmiňované - Jak zvýšit tvorbu mlíčka: www.laktoporadna.cz Časté dotazy Návrat z porodnice

A též mnohokrát zmiňované: Pokud chcete kojit, NESMÍTE DÁT LÁHEV, NIKDY!
Takže ve vašem případě začněte se zvyšováním laktace dle návodu, přikládejte co nejčastěji a UM dávejte jen v nejnutnějším případě a to jedině alternativně, návod též na stránkách laktporadny.

Jen je mi divné, co se stalo, když jste měla mlíčka dost, malý tak pěkně pil a najednou že je mlíčka málo. Jak jste to poznala? Malý nepřibíral? Když se narodil tak brzy, je u něj ještě důležitější kojení, než u dětí narozených v termínu 😉 Přece jen, ta imunita, je slabší.
Pokud by to šlo, přimlouvala bych se, UM oprvadu nepodávat, jen v krajním případě, že dítě pláče hlady (a je to jisté, že je to hlady), nepřibírá, nebo hubne.

mikulka
autor
14. zář 2011

@cara.m Můžete, proč ne.

mikulka
autor
14. zář 2011

@klate K zadnímu mlíčku se dostane, ale je asi už unavený, tak je třeba ho budit, měnit polohy od začátku, měnit prsa, omývat žínkou. A trpělivost, je ještě maličký, časem bude lépe a déle sát a nebude tolik spavý. Zatím to děláte dobře, i když je to hodně náročné a je to "piplačka". Vydržte.

mikulka
autor
14. zář 2011

@klate Dudlík se doporučuje dávat max na 2 hodiny za den a to za celý den a v jednom kuse tak 5-10 min... Po 3. měs. už to může být déle.

misa_a_radek
14. zář 2011

@mikulka pred tydne jsem zacala zvysovat mlicko dle vasich rad, krmim stale alternativne, ale vubec zadna zmena, to uz se zrejme asi nezlepsi, ze? ☹
maly trpi vzdy vecer urputnymi bolestmi briska, ma velmi tuhou stolici, nevite, jak mu ulevit od te bolesti??? nahrivani, koupani v teple vode, cviceni s nozickama atd. ulevi vzdy jen na chvilicku, proplace cca 3-4 hodinky ☹

klate
14. zář 2011

Mikulko, moc dekuji.

ewwwelina
15. zář 2011

dobré dopoledne Mikulko, také mám dotaz ohledně mého kojení. Malá má 6 týdnů a protože první 3 týdny pořád šla s váhou dolů , doktorka doporučila přikrmovat. (měli jsme žloutenku a v nemocnici jí občas dali láhev, protože pořád spala a z prsa si vytáhla max 10ml). Teď, i když mám mléka asi dost, tak z prsa saje jen 5-8 minut a to bohužel u toho vydává mlaskavé zvuky, což by asi neměla. A pak už nemá sil, vzteká se. Takže jí dávám moje odstříkané z lahvičky Calma od Medely. Odstříkám dost, v noci i 120 ml. Ale je to strašně pracné - nakojit, dokrmit, odstříkat, vyvařit a pak zase znova. Kdyby se to mléko, co snad mám, naučila pít ode mne, tak by to bylo super, ale nevím, jak na to. Na strankách, které všem doporučuješ (http://www.laktoporadna.cz/) jsem se žádné rady pro mě nedohledala... Teď už přibírá ukázkově, a výjimečně jí dám Nutrilon - když jsem někde mimo a nemám čas odstříkávat.

kacci
15. zář 2011

Jsem tu opět🙂. Dohrabali jsme se k kojením téměř k pěti měsícům, ale zdá se mi, že už malému moje mlíčko nestačí. Tentokrát si nemyslím, že by bylo málo, nutím ho dost a po skončení stejně ještě po lehkém zmáčknutí teče, takže nejsem na dně🙂, ale poslední 3 týdny se začal v noci na kojení zase budit a to spal celou noc cca do 5, teď už je vzhůru krátce po půlnoci, znovu za tři hodiny a pak kolikrát už ani nemůže zabrat, ale daří se ho "užrat" vleže v posteli. Přes den ale nepláče, nemyslím, že by měl nějaký velký hlad...ale - vážila jsem ho a za necelý měsíc přibral max. 200 g a za poslední týden určitě pár gramů shodil. Je hodně pohyblivý, celý den na bříšku, mlátí rukama nohama, otáčí se, válí sudy, točí se kolem své osy, začíná si chytat nožičky...
V poradně na porodnici.cz jsem se dočetla, že dětem, které přesáhnou 6 kg už nemusí mateřské mlíčko výživově stačit a začíná se s příkrmem dříve než v ukončených 6-ti měsících. Mája už má 7,8 kg🙂. K pediatričce jdeme až 27. a to jen na rychlovku na očkování, nechce ho ani vážit ani měřit, tak nevím, co dělat.....Díky za radu.

mikulka
autor
15. zář 2011

@misa_a_radek Tak pokud jste návod dodržela opravdu přesně, a stejně neodsajete nic a ani malý nic nevypije, pak to moc nadějně nevypadá. A malý saje, nechá se přiložit? Jak to u něj vypadá?

To bolení bříška bych chtělo vysledovat, po čem to je. Má od vás nějaké mlíčko, nebo je na UM?
Pokud má mlíčko od vás, pak bychom museli upravit vaši stravu. Pokud má UM, pak mu zřejmě tato značka nevyhovuje.
To bříško ho bolí kvůli prdíkům, kolikám, nebo té tuhé stolici? Máte to vysledované?

tedy řešení:
stejně bych ještě přikládala, měnila polohy atd. a až kdyby se to po 14 dnech od začátku stimulace nechytlo, pak bych se na to asi vykašlala. také je otázka, zda je malý správně přiložený a zda tudíš správně prsa stimuluje???

pokud je na UM, změnila bych značku např. na Nutrilon Comfort.
Od 4 týdnů už můžete přidávat probiotické kapky. Své dr. se zeptejte, od kyd by mohl dostávat laktobacily (např, Laktobacily 5 od Swiss. jsou to kapsle pro dospělé, to byste mu vysypala do mlíčka - ale je nutné ověřit, od kolika měsíců je může).
Bříško mažte flatulínek, dávejte malého často na sebe tak, že bude ležet na vás nebo manželovi na bříšku - nejlépe jen v plence a na vaší kůži.
Pokud to bude urputné, a už to nepůjde snášet, dala bych občas rourku. Když v zadečku tou rourkou trochu zahýbete a několikrát, mohla by vyjít i stolička.

A poraďte se se svojí dr., co dělat s tím bříškem.

mikulka
autor
15. zář 2011

@ewwwelina Je potřeba naučit malou správně sát. Chápu, že to je hrozné, kojit, odsávat atd. To pak nestihneš nic jiného. Ale zase díky za to, že jsi tak obětavá a malá má od tebe mlíčko.

Nutné je, aby někdo zkontroloval techniku kojení, ta je evidentně špatná. Na www.kojeni.cz je seznam poradců. Já dělá Prahu.
Ještě se podívej na laktoporadnu do techniky kojení a zkus podle toho zkontrolovat, jak je malá přisátá.
Ale mám pocit, že se zbytečně trápíte, a je to škoda, když máš mlíčka dost. Nechala bych si domů zavolet poradkyni a bude klid. 😉

Nutrilon bych už nedávala vůbec, není proč.

bonduele
15. zář 2011

@mikulka děkuju za odpověď. Bohužel jak jsem zjistila u nás to kojení je "podkopáváno" od začátku. Nejdřív dostával malý mlíčko sondou a občas mu v inkubátoru dali sestřičky k tomu dudlíka - chyba, pak dostával mlíčko ze stříkačky na které byl dudlík - další chyba a nakonec byl krmenej nebo dokrmovanej lahvičkou.
Když pil tak 30-40ml na jedno kojení, tak jsem měla mléka tak akorát. Teď ale má jednu dávku už 60 ml a ode mě vypije jen 20ml a i když odstříkávám víc toho ze sebe nevydoluju.
Když nás pustili z porodnice pili jsme tak těch 30-40, někdy i 50ml, ale za 3 dny malý přibral jen 60g a naše pediatrička řekla, že musíme dokrmovat ještě minimálně 20 ml. Já bohužel po kojení už nebyla schopná tolik odstříkat a tak musíme dávat UM.
Malý se přisaje stále celkem dobře a asi by i pil kdybych to mlíko měla.
Je mi to hrozně líto, vím že kor když je nedonošený, tak je pro něj mateřské mléko to nejlepší, ale evidentě nám není pomoci. ☹

misa_a_radek
15. zář 2011

@mikulka dekuji za odpoved
návod jsem dodrzela, byl to nápor, ale snazila jsem se, odsaju ručni odsavačkou tak z kazdeho prsu 10 ml, pak uz netece nic, ale rucne to jeste trochu jde... maly se prisava v pohode, saje jako blazen, dokrmuji strikackou s cevkou a tam problem neni, u prsa je klidny a pekne saje... zda se mi, ze prilozeny je dobre, dvorec ma v pusince cely, bradickou i nosankem se dotyka prsa, kdyz ho neboli brisko, tak se prsa nepousti
prikladat hodlam dal, i pro tu trosku mlicka to stoji za to 🙂

boleni briska je vzdy pozde odpoledne a trva az do vecera (vcera mu to vydrzelo od 5 odpoledne do 10 vecer ☹ myslim, ze ode me nejakou trosku mlicka ma, protoze, nez mu dam cevku, tak ho necham sat prso a to i polyka, UM jsme meli Nutrilon HA, tak jsme to zmenili na BEBU HA, tu ma ted 3 den, probiotika jsme davali, mam pocit, ze se po nich stolice jeste vic zahustila,
prijde mi ze ten plac je kombinaci vseho - tuha stolice, boleni briska - prdiky, rourku pouzivam, kdyz uz je plac vazne hrozny a on i pres snahu tlacit nic nevytlaci...

zkusim jej jeste pokladat na me na brisko

mikulka
autor
15. zář 2011

@bonduele Tak zkus to týdenní nastartování laktace, ještě je šance a hlavně nekrm už lahvičkou, ale alternativně a kojení se dá ještě zachránit 😉

mikulka
autor
15. zář 2011

@rokoja Calma je dobrá, nezkazí se jí technika kojení. Někdy bývá problém, že jí děti nechtějí, ale to spíš děti, které byly delší dobu kojené a neviděly nikdy láhev. Postupně se ale naučí. Já dokonce někdy maminkám radím, aby ji dávaly občas třeba tatínkové o vík. v noci, aby si dítko zvyklo a máma mohla buď někdy odběhnout, nebo se vyspat.
Mlíčko vydrží v lednici den, 24 hod., takže sbírat můžete ten den, pak už je lepší zamrazit....

kacci
15. zář 2011

jsem blbka, musím to ještě doplnit - vůbec jsem si to nedala do souvislosti - před 14-ti dny jsem začala odebírat krabičkovou dietu, ovšem ne v dietní, ale spíš zdravé formě, plus mínus 7.000kj, což by mi jako kojící mělo stačit, ale předtím jsem konzumovala sladké denně ve velkém množství, takže tady asi bude příčina toho úbytku, co? Nemám teď tak kalorické mléko? Je to možné?

mikulka
autor
15. zář 2011

@kacci Otázka je, jestli se budí hladem... Nebo mu třeba rostou zoubky. Mně se moc nezdá to, že přes den je to ok - vydá dost energie a stejně pije přes den po 3 hod. Mám pocit, že bych pil častěji.
Ale pokud cítíte, že má hlad, pak můžete obrátit příkrmy tak, že začnete třetím příkrmem na noc, kaší.Ale možná bych ještě počkala aspoň 14 dní - třeba to přejde a budit se nebude, někdy mají děti taková období a byla by škoda začínat kaší a ne postupně, kdyby to měla být chvilková záležitost. Navíc, podáním kaše samozřejmě snížíte laktaci min o tu jednu dávku. Pokud by to však bylo nesnesitelné, pak bych asi kaši dala.

mikulka
autor
15. zář 2011

@misa_a_radek Jen mne ještě napadlo, když slyšíte, jak polyká mlíčko, že třeba mlíčko máte, ale nejde odsát. To se totiž někdy stává, zvlášť v některém období, a taky často ruční odsávačškou, která není uzpůsobena moc na tu stimulaci.
Co se stane, kdybyste UM nedala, za jak dlouho třeba pláče a má hlad?

Pokud se bolení bříška objevuje ve stejnou hodinu, je to jako na koliku, na tu úprava stravy a změna UM moc nepomůže. Ale na tu stoličku by jiný UM pomoci mohl, ten Nutrilon Comfort. Nejlepší by bylo, kdyby vám dali v lékárně vzorek...

tanuki
15. zář 2011

@mikulka díky za rady! Já jsem taky v čajíčkách a dokrmech radikální, ale jak to vydržet, když dítě opravdu nespí a jen řve, řve...v jejich případě to nejpíš vedlo právě k těm poraněným bradavkám- bylo jí řečeno, že to má vydržet a ona se ho zoufale snažila prsem utišit...
Dnes jsem s ní strávila večer a stimulaci odsávačkou už dělá, dokrm bohužel klasicky lahvičkou, zítra si dá přikládací pauzu na zhojení, bradavky už jsou lepší.
Měla bych ještě dotaz ohledně UM, nemám z malého dobrý pocit, rozhodně nepřibírá, obávám se, že i začal trochu hubnout (zítra snad koupí váhu, aby se objektivizovalo kojení, bohužel během první kontroly u PLDD neproběhlo převážení po kojení). UM vypije maličko - usne. Co jsem dnes viděla, tak 20ml a za 1,5hod 25ml, což při 3kg... (a to v neděli v porodnici už pil 30ml 😨 ! ) Řekla jsem jim, ať ho zítra stimulují aby toho víc vypil a zapisují. Na další kontrolu jdou asi v úterý.

misa_a_radek
16. zář 2011

@mikulka zkusim mu UM nedat, ale myslim, ze bude plakat hlady velmi brzy 🙂 me se totiz prsa ani nenalevaji, nevim jestli je to normalni, resp. po kojeni prsa nevnimam, ale tak po tech cca 2 až 3 hodinach vnimam v prsou takove mravenceni, nevim jak to popsat...

petulka25
16. zář 2011

dobrý den,mám dotaz jak často mimčo kojit!!!mám týdení holčičku -pv 3250 včera v poradně 3290.....takže přibírá pěkně. ale připadá mi,že chce pořád pso-někdy vydrží2-3 hodky,ale někdy chce pít i co hodku....je to v pořádku?stabilizuje se to nějak??děkuji