Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

nelina_
29. únor 2012

@eyael dám ti příklad, který asi slyšet nechceš. Bojovala jsem takhle 5 měsíců a byla jsem přesvědčená, že prostě kojit budu. Nakonec jsem se dostala do takový fáze, kdy totální vyčerpání způsobený tím, že volný čas vyplňovala odsávačka, převýšilo ten přínos mateřskýho mlíka pro prcka a co si budeme povídat i tu finanční stránku a s odsávačkou jsem skončila. No dopadlo to tak, že jsme na UM, ale @eyael já jsem v pohodě, vyrovnaná, vyspalá a myslím, že i prcek to ocenil. No víc se usmívám a je víc síly na hraní. měla jsem veliké výčitky, ale pak jsem si říkala, že některá miminka nedostanou mateřské nikdy a jsou v pohodě .... a stejně, v tom stresu a nevyspání, by se mi nikdy nědělalo závratné množství mléka.
Takže závěr je, že jsem zastánce kojení, ale žádnej extrém není dobrý. Hlavu vzhůru 😀

eyael
1. bře 2012

@nelina_ - vůbec mi nevadí co jsi napsala, naopak. Naprosto s tím souhlasím. Jsem ráda za tvojí zkušenost, alespoň vidím, že dělám co je v mých silách, ale nic se nemá přehánět 😉 jsem už vnitřně přesvědčená, že pokud by se to nějak radikálně nezměnilo, tak déle než do 6m věku to takhle nehodlám praktikovat. Spíš to ale vydržím tak do 4-5měsíců 😀 😎 Jak píšeš, za tu psychickou a fyzickou nepohodu to nestojí 😉

ilonne
1. bře 2012

@eyael Naprostý souhlas s @nelina _ taky jsem na to byla takhle, s tím rozdílem, že jsem odsávání zabalila už s ukončeným 4m než jsem se dostala do tohohle stavu. Vlastně mě k tomu přiměla mamka, když mě viděla při odsávání a zjistila, že mám prsa samou modřinu. Jsem sice ráda, že jsem to ty 4m vydržela a mám dobrý pocit. Teď jsme na UM a příkrmech a musím říct, že jsme spokojení, usměvaví a v pohodě.¨
První měsíc jsem praktikovala to, co ty, vážení, kojení, dokrmení, odsávání a byla jsem úplně vyřízená. Malá prostě nesála a nesála. A to jsem ještě dokrmovala přes stříkačku.
Taky jsem zastánce kojení, ale ne za každou cenu.

kitty1984
1. bře 2012

@mikulka ahoj mikulka som velmi rada ze som tu nala laktacnu poradkinu 🙂ja mam tiez problem s kojenim moje babatko sa narodilo malicke zacala som kojit na vzdy to trvalo aj 3hodiny v kuse a stale bola hladna tak mi poradili aby som ju dokrmovala tak uz po mesiaci som jej popri kojeni davala flasku bolo to vporiadku no teraz ma 3mesiace a ja ju neviem odnaucit od flasky chcem uz iba kojit niekedy vydrzi aj do 3poobede bez flase no hlavne vecer si pyta , v noci ju len kojim ale najradsej by som jej uz flasu nedavala no neviem ako prestat ked place a v tedy jej musim dat flasu a ona je spokojna a to ze mi dost niekedy vracka su dni ked vela vacka a dni ked len trosku tak neviem z coho to ma

mickey06
1. bře 2012

ahoj, mám ještě dotaz...už v nemocnici jsem začala kojit s kloboučky, malej s nima krásdně sál, a nasytil se, neměli jsme spolu ani moc práce, když jsem to zkoušela bez nich, mordovala jsem ho hodinu a bez nějakých veselých výsledků, bradavky mám sice malé ale normální, teď doma zkouším kojit hlavně bez nich, malej se přisaje, podudá, pustí, přisaje blbě a už hledá jinde, myslíte že mám raději kojit s těmi kloboučky ještě, než mu povyroste pusa a pořádně jí otevře a vezme celou bradavku? Mám strach, že mu kloboučky nějak ublížím. Také od té doby co jsme doma víc spí se mi zdá a míň pije, brečí a když se přisaje tak nic...ach jo, včera jsem probrečela večer...narodil se 38TT. souvisí to, že na to kojení nemůžeme přijít? Možná mám špatnou techniku, ale prostě to co mi všichni radí já neudělám, viděla jsem videa, a v porodnici mě tam zmačkali a malýmu málem vykloubili hlavu, když jsem chtěla poradit. Jsem už zoufalá, hladová, protože nevím co mám jíst, každý říká housku ne a ten sýr si namažu na co teda, unavená, ubrečená....

mickey06
1. bře 2012

PS: Taky jsem se ptala jak to že s ním chodím půl hodiny a prostě si nekrkne a pak když ho položím tak dostane škytavku, má jí pořád. OdpověĎ v porodnici byla tak ho položte na bříško.

hlasil
1. bře 2012

@mickey06 Ahoj, nevěš hlavu, takové stavy jsou normální a bude líp, uvidíš 😉 Nám kojení také nešlo, dlouho jsme bojovali, přestože mlíka bylo dost. Někdy to šlo dobře a jindy jsem už brečela a mnohokrát to vzdávala, ale časem se to usadilo, sehráli jsme se a kojím doteď. Co se techniky týče, pročti si stránky mikulky na http://laktoporadna.cz/ nebo http://kojeni.net/, odtamtud jsem hodně čerpala já. Ale úplně nejvíc doporučuju najít si laktační poradkyni v okolí a tu si pozvat. Mrkne na vás, upozorní na chyby, poradí, pomůže. Je to investice, která se opravdu vyplatí.
O jídle toho je na netu hodně, stačí pročíst, ale ve zkratce: vynech nadýmavé věci, pečivo jez den nebo dva dny staré. Dál se doporučuje vynechat potenciální alergeny (oříšky, med, jahody, čokoláda a další) a zkoušet je pomalu, jak na ně prcek zareaguje a jestli vůbec. Musíš prostě zkoušet a pozorovat, co malému nesvědčí a časem to vychytáš.
A z té škytavky si nedělej hlavu, náš drobek taky škytal furt, je to normální, časem to přejde. První dva měsíce nám nekrkal vůbec. Někdy pomohlo položit na záda a za chvíli zvednout do svislé polohy.

cuci25
1. bře 2012

@mickey06 já taky kojím s kloboučkama už od porodnice. Bradavky mám plochý a do stavu ke kojení se mi dostanou, jen když je mi zima 😒 Na klobouček se malá krásně přisála. Ale teď bych se jich ráda zbavila, jenže to nějak nejde. U kloboučků se prý mimča rychleji unaví a tolik toho nevypijou ☹ objednala jsem si formovače bradavek, sice se mají nosit už v těhu, ale snad ještě něco spraví 😅
S tím jídlem, já si vařím hodně vývary třeba na několik dní dopředu, nebo zapečený brambory s kuřecím masem, rajskou...můžeš toho fakt hodně, jen né ty nadýmavý jídla 🙂

eyael
1. bře 2012

@ilonne - jj, to znám, já dokrmovala přes stříkačku a prst první měsíc a půl... u starší dcery jsem také kojila plně jen do 4m, tak to asi bude podobné u této. Jen u té starší nám šlo kojení dobře a pak nebylo mlíčko, tady u té mám dost mlíčka a kojení nejde 😉 holt asi nemůžu mít všechno 😵

mickey06
1. bře 2012

@hlasil moc děkuju za podporu, na kojeni. net už jsem narazila a našla spoustu info...i když z toh oco jsem si tam přečetla o těh kloboučcích nejsem moc nadšená, asi to vidím na Laktační poradkyni. jdem 7.3 na kurz manipulace s dítětem, první pomoc a dělá to laktační p. tak zkusím vytáhnout nějaké info od ní. Každopaádně, je to jako na houpačce, chvíli dobrý, pak najednou otočka o 180° už aby trochu povyrostl a já se o něj tolik nebála. Občas brečí a já nevím proč a já začnu panikařit....no ty hormony to je hrozná věc :D

petraprostejov
1. bře 2012

Ahoj, moc děkuji za Tvou ochotu nám tu radit.
Jsem v zahraničí (Řecko), prvorodička. Mám strach, že se moc nedomluvím (umím na jakési úrovni anglicky, předpokládám, že porodní asistentky na tom budou plus mínus podobně).
Čtu knížky o přirozeném těhotenství a porodu atd., chci kojit, jak jen to půjde a podle potřeby atd., jen mám prostě pocit, že celkově "nevím jak na to" - přes čtení příruček... Skončila jsem u přesvědčení kojit podle potřeby + mi utkvělo v hlavě akorát to, že se má dávat miminku do pusy i kus dvorce... A že mám být u kojení uvolněná a v uvolněné poloze...
Můžeš mi prosím dát nějaký stručný návod pro úspěšné kojení - něco, co je zásadní...? Základní princip jak na to...? Pokud to tak nějak stručně v několika málo bodech jde 🙂
Díky moc.

ajerdna
2. bře 2012

Ahojte, neviete mi niekto poradit. Dcerka ma 14dni, plne ju kojim, mlieka mam dost, krasne pribera. Akurat momentalne prikladam ob 3h, v noci obcas ob 4h a kojim z obidvoch prs. Kedy mozem prejst na kojenie, ze budem kojit iba z jedneho a potom az pri dalsom kojeni z druheho? dakujem!

luciperka
2. bře 2012

@ajerdna ahoj, pokud z obou prsou opravdu pije, tak má asi takovej hlad a kdy se to upraví nevím 🙂 My jsme do tří měsíců kojili po dvou hodinach (pokud nespal) jedno prso a tedka po spurtu kojim po dvou hodinach obě prsa. Je to dost síla. První syn chtel jíst také po dvou hodinach, ale jen z jednoho prsu. Takže co dítě, to každé jinak 🙂 Vydrž, třeba začne víc sát a udělá se ti víc mlíka a bude jí stačit jen jedno prso..

dukie
2. bře 2012

@ajerdna Určitě bych jí dala čas, každé miminko je opravdu jiné. Určitě bych ji nechávala u jednoho prsa delší dobu (co já vím? Třeba i 20 minut), aby měla čas sát co nejvíc z jednoho prsu... je maličká, ještě nejspíš nemá tu sílu vytáhnout mlíčko jedna dvě, nevím, syn v tomto věku baštil 20 minut jedno prso, 20 minut druhé prso... a pokud ani po těch dvaceti minutách nebude vypadat spokojeně, pak bych nabízela druhý prs... uvidíš, ona Ti dá sama najevo, když jí bude jedno prso stačit - u druhého se třeba pak jen přisaje, dvakrát cucne a buď usne nebo se pustí... nebo se ani nepřisaje... uvidíš.

A jak píše luciperka, v období růstových spurtů to bude patrně stejné... prostě si o druhý prs řekne... a až to období skončí, tak Ti zase dá najevo, že už to není třeba.

ajerdna
2. bře 2012

@luciperka @dukie aha, ja som to brala nejak dogmaticky, ako nam hovorili na kurze, ze na zaciatku sa koji z obidvoch, pre lepsiu tvorbu mlieka a postupne sa prejde na kojenie iba z jedneho, ale vidim, ze je to naozaj individualne a miminko si same urci, tak zostaneme este pri oboch 🙂 dakujem ! 🙂

petrunka01
3. bře 2012

@ajerdna ahoj já kojím z obou prsou do dneška a to je malé 7 měsíců.

germaine
3. bře 2012

@ajerdna Já taky prsa střídám dodnes 😉

ajerdna
3. bře 2012

@petrunka01 @germaine - no ja som sa pytala preto, lebo nam to na kurze odovodnili tym, ze potom dieta vypije len to predne mlieko, preto po nejakom case je potreba striedat, aby vysalo aj to zadne mlieko. Ale vidim, ze podla skusenosti, to tak byt nemusi. Ideme tiez z obidvoch, saje z obidvoch aj 15-20min, ja som sa len bala, aby jej nieco nechybalo 🙂

rrenatkaa
3. bře 2012

AHoj Mikulko,
mám prosbičku. Mám někdy hodně nalité prsy a někdy jsou povislé, nenalévají se mi pravidelně. Chci se zeptat, zda je i v "povislých" prsech dost mléka. Je to špatně, když se nenalévají pravidelně? KOjím vždy z jednoho prsa, myslíš, že bych měla z obou, když to malé stačí? Velice děkuji za odpověď

lena.k
4. bře 2012

@mikulka Ahoj, pridavam se s prosbou o radu. Nase 11ti denni holcicka trpi na prdiky. Jeden z duvodu, dle meho nazoru, je ten, ze hltave pije (alespon me se zda). Neslysim sice zadne prisavani vzduchu, ale mozna jen spatne posloucham 🙂 Kojim obvykle v sede s kojicim polstarem, na tanecnika. Mleka mam dost. Je nejaka moznost, napr. jina poloha pri kojeni, jak omezit to hltani?

kacenka25
4. bře 2012

Ahoj holky, v noci se mi stala divná příhoda. Moje holčička 9týdnů přes den pije každou hodinu, když spinká tak spí asi dvě hodiny a pak chce zas pít. Takže přikládám opravdu často. V noci se mi naučila spinkat do půl 3 a pak jí až v 6 ráno. V těch půl 3 mám prsa každou noc hodně hodně nalitá, takže mlíčka má dost. Dnes v noci se mi jedno prso "vypustilo", prostě to všechno vyteklo, několikrát v noci jsem měnila vložku do podprsenky a pokaždý když jsem se probudila byla nacuclá a mokrý polštář, peřina. Druhé prso zůstalo nateklé a pevné i na dotek. To první je splasklé a měkké. Už se ani trochu nenafouklo přes den. Co myslíte, spraví se to? Přikládám samozřejmě i k tomuto "vyfouklému" prsu, ale mám obavy a strach, že jsem o mlíčko přišla 😢 . Díky za názor, fakt mám strach!

germaine
4. bře 2012

@lena.k
@kacenka25 Holky, mikulka nedávno porodila takže tu nejspíš hned tak nebude 🙂 zkuste napsat sem, snad vám poradí stejně dobře jako ona 😉
https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/laktacni...

mikulka
autor
11. bře 2012

AHOJ MAMINKY, PŘED 3 TÝDNY, 19.2. JSEM PORODILA HOLČIČKU.
DOMA JE SE DVĚMA DĚTMA ŠRUMEC, NAVÍC JSEM TEĎ NEMOCNÁ A MODLÍM SE, ABY TO NECHYTILA MALÁ, TAKŽE STAROSTI KOLEM NEMOCI.
ZATÍM NENÍ ČAS, ABYCH TU BYLA S VÁMI A RADILA. JEŠTĚ CHVÍLI PROSÍM VYDRŽTE.

PROJDĚTE TUTO DIKUSI, NEBO ČASTÉ DOTAZY NA WWW.LAKTOPORADNA.CZ
NEBO VOLEJTE PORADKYNÍM NA LAKTAČNÍ LIGU WWW.KOJENI.CZ

VÝBORNÉ STRÁNKY JSOU TAKÉ WWW.KOJENI.NET TAM JE DATABÁZE OTÁZEK A ODPOVĚDÍ A NAJDETE TAM OPRAVDU HODNĚ RAD.

PŘEJI ŠTĚSTÍ PŘI KOJENÍ.

ilonne
12. bře 2012

@mikulka Tak to ti moc gratuluji a celé rodině přeji hodně štěstíčka, zdravíčka a pohody a nejmladšímu členovi šťastný start do života 🙂 .

janca1983
12. bře 2012

Ahojky chtěla bych se zeptat. Malí jsou 2 měsíce a bojujeme s kojení. Už po propuštění z porodnice mi řekli ať si koupím nutrilon ať jsem klidnější kdyby malá plakala a měla hlad. Jelikož mám vpáčené bradavky tak už od začátku kojíme přes kloubouček. Malá se docela snaží ale nějak mám málo mlíka. Koupila jsem si i el. odsávačku od medeli. Když dokojíme tak skusím ještě odsát ale tam stejně nic moc nemám. Na alší krmení už musím dát nutrilon a trochu odsaju do zásoby abych nastřádala pár ml na dokrmení. Někd se mi povede dát dohromady i 60 ml ale to se vyždímám 🙂
Všichni mi říkají ať se na kojení vyprdnu že se trápím já i malá když s ní furt šachuju jelikož jí dávám pít z obou prsů aby měla alespoň trochu mlíčka v bříšku. Furt piju kojící čaj, fenyklový na príky kvůli malý, a homeopatika na podporu kojení ale příjde mi to na prt ☹
Mám to ještě zkoušet třeba i jinak nebo se na to vyprdout ? Já si zase říkám že dostane sice málo mlíčka odeme ale alespoň něco z čeho mám docela dobrý pocit 😉
Děkuji za radu Janča

janca1983
12. bře 2012

@mikulka gartuluji k maličké, ať ho zvládnete holky v pohodě a bez bacilků

mikulka
autor
12. bře 2012

@janca1983 Zkus týdenní plán na zvýšení laktace, viz www.laktoporadna.cz časté dotazy Návrat z porodnice

janca1983
12. bře 2012

@mikulka ahojky děkuji jukla sem se a zapracuji na tom 😉

kleopatra35
13. bře 2012

@mikulka
Dobrý den, možná můj dotaz přímo do této diskuze nepatří, ale třeba mi dokážete poradit. Jsem ve 27tt a dnes mi začali velmi pálit prsa, jakoby z vnější strany dvorce. Vždy jsem měla jen takový nepříjemný tlak, ale dnes doslova pálila...pravé prso z pravé strany dvorce a levé z levé strany...je to běžná věc či se mám znepokojovat? Velice Vám děkuji za odpověď.