Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

mikulka
autor
6. zář 2011

lena jinak jsem to myslela tak, ze v roce je mensi pozadavek na mleko a muze se jist vic potravin.

knedluska
7. zář 2011

@mikulka - moc děkuji za rady, opravdu to u nás byl jenom bojkot. 🙂 A mám ještě jednu otázečku - až bude malé 8 měsíců, kolik je tak ideálních kojení? Když zavedeme jogurt a večer mléčnou kaši? Děkuji.

kathyna
7. zář 2011

@mikulka, nějak se ztrácím v těch doporučeních odkdy dávat lepek, prý podle těch nejnovějších studií by to nemělo být později než v 7.měsíci, dokud je dítě ještě často kojeno. Co si o tom myslíte? Děkuji.

kacii
8. zář 2011

potrebovala bych poradit jak mam kojit...mala je hodne nelidna, place, ma az hystericke zachvaty trvajici pres den skoro porad az na par 20 minutovek kdy spi...tim padem vyzaduje vic kojeni, casteji nez normlane kdyz by spala a vydrzela by i tri hodiny...mleka jsme mela dost vzdycky si umela vzit i 120 ml, 100, 85 a tak...jenze jak ji ted zacaly ty zachvatiky (asi od brika, dostaly jsme nejake kapky, jinak nevim cim to je) tak mi u prsa usne, je to jedine misto kde se uklidni a neni mozne ji probudit...vezme si treba jen 45ml a tak...nevim, jak kojit, mam pocit, ze s eendostane k zadnimu mleku...ted kdyz byla v pohode pribrala za tyden 30dk...kojila jsme do ted jedno prso a pri dalsim kojeni druhe...ale ted nevim, jestli prsa stridat a nebo davat dve po sobe a nebo jak...porad mi jen prsa pocucava a tak upiji...jen po noci kdy nastesti spi si rano vzala 110 a vydatne sala nez usnuti....je ji ted 14 dni...

lena592
8. zář 2011

malej mi vypije přes den láev s čajem ale v noci flašku odmítá s čímkoliv.zkusím jak mi říkáte je fakt že jsem mu dala kaši když nebyl unavený a docalo to pomol tak snad už bude líp.

zvirka
10. zář 2011

Ahoj, tak zase problém, kojení jde u nás už asi fakt do kytek. Malý se v noci vzbudí, mrčí, ale jak mu dám prso, tak si ho buďto vůbec nevezme, nebo se přicucne na 5 vteřin, pak pustí a brečí. Musí ho uklidnit tatínek, mě nechce, že bych mu zas cpala prso 🙄
Problém je, že jsme vyzkoušeli všechny UM a nic nechce. Zkusím teď pohledat na internetu, kolik Ca v tomto věku potřebuje a přesně to podle údajů na obalech spočítat. Je to doufám tak, že mléko a mléčné výrobky musí hlavně kvůli vápníku? Víc mléčných výrobků do jídelníčku nenacpem (máme ráno lučinu, odpoledne jogurt, večer kaše). Max kousek tvrdého sýra by ještě snědl.
Dej prosím vědět, pokud máš nějakou radu.
Já asi začínám pít mátu (je na zastavení mlíka, že?), protože nemá cenu trápit mě i jeho, zkoušíme to 4x za noc a oba jsme z toho vystresovaní, vlastně všichni tři, a k ničemu to nevede.

zvirka
10. zář 2011

@mikulka Ahoj, tak zase problém, kojení jde u nás už asi fakt do kytek. Malý se v noci vzbudí, mrčí, ale jak mu dám prso, tak si ho buďto vůbec nevezme, nebo se přicucne na 5 vteřin, pak pustí a brečí. Musí ho uklidnit tatínek, mě nechce, že bych mu zas cpala prso
Problém je, že jsme vyzkoušeli všechny UM a nic nechce. Zkusím teď pohledat na internetu, kolik Ca v tomto věku potřebuje a přesně to podle údajů na obalech spočítat. Je to doufám tak, že mléko a mléčné výrobky musí hlavně kvůli vápníku? Víc mléčných výrobků do jídelníčku nenacpem (máme ráno lučinu, odpoledne jogurt, večer kaše). Max kousek tvrdého sýra by ještě snědl.
Dej prosím vědět, pokud máš nějakou radu.
Já asi začínám pít mátu (je na zastavení mlíka, že?), protože nemá cenu trápit mě i jeho, zkoušíme to 4x za noc a oba jsme z toho vystresovaní, vlastně všichni tři, a k ničemu to nevede.
tEĎ JSEM NAŠLA, ŽE ROČNÍ DÍTĚ 500 ML MLÉKA. aLE TŘEBA V SÝRU JE MNOHEM VYŠŠÍ KONCETRACEVÁPNÍKU, NE? No já už fakt nevím, ještě jedině kaši ráno, ale to už ji asi nebude chtít vůbec, nemá ji rád. Jsem fakt zoufalá.

mikulka
autor
10. zář 2011

@knedluska Měl by mít 3-4 kojení.

mikulka
autor
10. zář 2011

@kathyna Na to se odpovědio velice různí. Já mám ale zakódóváno, že se může lehce zkusit od 6. měs., pokud není v rodině alergik.

mikulka
autor
10. zář 2011

@kacii Je potřeba jí budit aspoň prvních 15 min., aby se opravdu napila. Pokud se nevzbudí - je ještě malá, tyk malé děti spí hodně u prsa, pak hol až s evzbudí, zase nakojit a tak. Ale lepší je samozřejmě zkusit to buzení: hned od počátku měnit polohy, prsa, omývat vlažnou žínkou atd.
Na bříško cvič preventivně nožičkama, mnohokrát za den, mazej bříško flatulínem mastí, a ve 4 týdnech může proniotické kapky biogaya.

mikulka
autor
10. zář 2011

@zvirka Tak to se na kojení už vykašli, malej se chce pravděpodobně odstavit a je dobře, že jste kojili tak dlouho.
Měl by mít 500mg vápníku. Ale v jogurtu je ho, tuším, 200, v kaši kolik dáš, takže třeba taky 200... Vař z kravského mlék, br, kaši, omáčky, tím do něj taky nějaký vápník dostaneš. Dost je ho v ementálu, parmezánu, v brokolici.

Tady příklad jídelníčku ročního dítěte:
7.00 snídaně: pečivo s pomazánkou, sýrem, šunkou apod.,kousek ovoce, tady později hrnek mléka
9.00 svačina: menší jogurt
11.30 oběd: jednochodový dle vlastního výběru
14.00 svačina: ovoce
16.00 či během odpo (jen, pokud stačíte): jogurt větší, tady by ev, také mohl mít později mléko, a pak ještě později se dává zase pečivo
19.00 večeře: mléčná kaše

Časy jsou orientační.

UM kojené děti hned po kojení většinou nechtějí a ani snad nemá smysl za ně utrácet a pak vyhazovat celou pikslu. Ono otevřené mlíčko vydrží tři týdny. Tak leda mít jednu značku - nejlépe tu, ze které má kaši - a zukusit pak znovu za 14 dní.
Pokud ho pít nebude, nedá se nic dělat. Časem bys mohla zkusit, třeba za půl roku, kravské... To většinou dězi vypijí, plnotučné.

zvirka
10. zář 2011

@mikulka Ahoj, díky za rychlou odpověď, už jsem se trošku zklidnila.
My máme na snídani rohlík s lučinou, občas na to kousek šunky nebo sýra, ale jen eidam, ementál mu nechutná. Teď jsem dala Ostraváček, obyč jogurty moc nechce, tak budu na tu dopo svačinku dávat ten nebo tvaroháček a tak. Pak má odpoledne Florian a večer kaši. Ale tu teda většinou nesní celých 200g. Střídáme je, včera jsem dala stracciatelu od Nestle (já vím, je to hrůza, ale snědl celých 200 g, před pár měsíci bych matku, která dává ročnímu dítěti čokoládu nechala zavřít). Zkoušeli jsme UM ze vzorků, bála jsem se koupit celou krabici a dobře jsem udělala, nechtěl nic.
Kdyby snědl dopo tvaroháček, odpo jogurt a večer celou kaši, tak je to 440ml mléka plus nepočítám lučinu a sýr. Začnu podle Tvé rady víc dělat jídla z mléka, miluje omáčky, takže budou častěji. Tak snad to nějak zvládnem.

Prosím Tě, ještě prsa. 3x denně chci pít mátu, mám je trochu těžší, ale né vyloženě nalitá, nebolí. Asi neodstříkávat, pokud vyloženě nebude problém, že? Jetšě něco s tím můžu dělat? Docela se bojím, nedávno jsem měla zánět, však jsme to tu řešili.

Ještě jednou moc a moc děkuji, jsi fakt zlatá 😵

mikulka
autor
11. zář 2011

@zvirka Pokud se ti prsa nenapínají, tak odstříkávat nemusíš. Kdybys ale cítila tlak a prsa byla jako by plná, trochu ostříkni. Mátu pít můžeš, ta je dobrá, jinak bys nemusela dělat nic, ev. jsou nějaká homeopatika. Mlíčko se časem samo ztratí. Ale kojila jsi docela dlouho, tak trpělivost, někdy to trvá a mlíčko se objevuje ještě 3-6 měsíců po skončení kojení. 😕
(já měla mlíko rok po kojení! 😝 )

S tou straciatelou bych si hlavu nelámala, ono tam té čokolády moc není. Navíc od toho roka už se ta strava moc řešit nemusí.

zvirka
11. zář 2011

@mikulka Zdravím, tak už se mi objevil problém. Levé prso, zatvrdlinky, bolí. Ráno jsem si napustila teplou vanu a rozmasírovala, ale bolí pořád, možná víc, ale to může být tou masáží. Teplotu nemám, trošku mi vytíkalo při masírování mléko, ale bylo bílé, takže zánět tam snad nebude. Dala jsem si pevnou podprdu, odpoledne to zas zkusím rozmasírovat, ale jsem z toho docela nervní, mám v živé paměti ten minulý zánět. 😔
Tak doufám, že s tím zacházím dobře. Jo, ještě piju mátu, 3x denně.
Kdyžtak dej prosím vědět, jestli s tím mám dělat ještě něco jiného.

andinecka
11. zář 2011

@mikulka
dobrý den, mám 6ti týdenní holčičku.
Bojujeme od narození se žloutenkou, a ted i z kojením. Dříve hravě vypila 100, 120 ml i více , ale teď je nějaká lítostivá a po kojení pořád hledá a chce ještě. Můžu mít málo mlíčka? Jak to poznám?? A to užívám čaj na kojení a Gravimilk.
Navíc měla 12 dny řídkou stoličku - spíš průjem a tak jsem mléko a ml.výrobky nejedla. Ale dceři to bez krav.mléka asi nechutná.
děkuji za odpověď

luciebx
11. zář 2011

@mikulka dobry den chtela bych poprosit o radu nebo vysvetleni. Je to tak 3 tydny co sme prestali kojit z praveho prsa, z leveho dam tak 1x za 2-3 dny kdyz citim ze je plnejsi a uz to trosku boli.. no predevcirem me nejak zacalo trosku stipat prave prso spise bradavka tak si rikam ze zkusim odmackat zda tam vubec jeste mlicko mam.. sla sem pro bilou plinu a mlicko slo ven.. ale na pline se objevilo spise jako do zluta.. proste zluty flek.. zkusila sem z prsa kde jeste obcas tam.. a tam teda bylo jen mokry flek zadna zabarvenina.. je mozne ze v pravem prsu jak uz nedavam dlouho ze se to proste jako by prezralo? a v tom kde dam obcas je to spis voda? nejak nevim.. na zanet to nevypada pac me to prso vubec neboli.. spis me vylekala ta barva mlicka co sem odmackala.. dekuji Lucie

tanuki
11. zář 2011

@mikulka ráda bych se poradila ohledně mojí příbuzné, která momentálně trpí v porodnici - porod proběhl ve čtvrtek večer, mlíčko stále není a z nějakého důvodu (ona to prezentuje jako jeho silný tah, ze začátku špatnou techniku vyloučit nemůžeme, že..) má úplně rozkousané bradavky. Takže začarovaný kruh. Včera přes den dostal příkrm, večerní sestra ho odmítla dát, takže celou noc řev a sestřenice oka nezamhouřila, což jistě produkci mlíčka nepřidá ☹
Dnes jí pošlu lanolin a léčivou vlnu od popoliny.
Je nějaká hranice, kdy boj o rozjetí kojení vzdát? Nebo by bylo vhodné začít s UM a stále přikládat. Co klouboučky? Mohou se používat i když ještě není mlíko?
Napadlo mě nabídnout jí, že ho nakojím-mám 6ti týdenní mimi..., aby chvíli spal a ona nebyla tak vyřízená.

luciebx
11. zář 2011

@tanuki vim ze kamaradka taky kojila malou od jejicho bratra. .pac jim to moc neslo a zapomeli doma jidlo.. to bych mozna zkusila .. za nabidku nic nedas..

tanuki
11. zář 2011

@luciebx už jsem nabídla a s dojetím přijali, tak tam večer jedu, snad pak bude spinkat... a estřenka se dostane do větší psychické pohody...jen musíme vychytat, aby dostal svou dávku, která je asi tak 1/5toho, co vysosá ta moje 😉 trochu se bojím, aby pak nebyl naštvaný, až ho odstavím...

luciebx
11. zář 2011

@tanuki tak to je super.. ja si myslim ze treba jejich mimi chytne tu taktiku a pak se v poho prisaje na svoji mamcu.. no tak je to fajn.. ja sem taky nabizela kamaradce ale nakonec odmitla..tak drzim palecky..

mikulka
autor
11. zář 2011

@zvirka Já bych odsávala do úlevy, pokud cítíš trochu tlak v prsu, pak radši malilinko odsaj. JInak děláš vše správně. Zánět mít nebudeš, neboj, když je zatvrdlina, která je hmatatelná, spíš je to na retenci (u níc také mohou být teploty). Po skončení kojení se tohle dost často objevuje a některé maminky mají mnoho zatvrdlin!
Pevnou podprdu, ony už se dneska prsa nestahují, moc to nefunguje, navís je to takové trápení.

Pokud by ti to moc leželo v hlavě, gynekoložka ti může dát léky na skončení tvorby mléka. Já pro to moc nejsem, ale pokud by ti to pomohlo, proč ne. JInak dělej to co dosud, teplá vana po ramena, masáž...

zvirka
12. zář 2011

@mikulka Ahoj, díky. No já to vždycky trochu promasíruju a osprchuju vlažnou vodou. Ale vždycky mi tam malá zatvrdlinka zůstane. Mám jednu takovou větší (asi jako lískový ořech) a jinak takové malinké, jako hrášky. Ale ty teda vůbec nebolí. Nemusím to teda vyloženě na sílu se snažit za každou cenu rozmasírovat? Je pravda, že to bolí mnohem míň, než ten zánět, spíš jen na dotek. Takže zatvrdlinky jsou normální, jo? Nějak to časem asi samo zmizí, že? Včera jsem při masáži malinko odstříkla, šlo to pak líp rozmasírovat.
Jinak malý je naprosto spokojený, že mu mama necpe mlíko. A začal líp jíst mléčné výrobky, asi že nemá to kojení. Tak jsem ráda.
Díky moc za rady.

mikulka
autor
12. zář 2011

@andinecka Když hledá, dej jí ještě napít. Po šestinedělí se už moc nenalívají prsa, tak se to poznává hůř. Ale trochu by se naplnit měla a když při kojení zmáčkneš prso, mělo by z něho vytéct či vystříknout mléko. 😉 A jinak se to pozná na dítěti, že je spokojené.
ALe pozor, v 6 týdnech bývá spurt, a to pijí děti více, trvá většinou týden.
Mléčné výrobky bych nepřestávala jíst. Kdyby měla alergii, pozná se jinak, než řídkou stoličkou pár dní.

mikulka
autor
12. zář 2011

@luciebx Barvu bych neřešila, pokud nemáš jiné potíže. Jak tě štípe v prsu? Pokud by to bylo jako uvnitř, píchání apod., pak by mohlo jít o kadidovou infekci, ta se dá přeléčit, ale to bys poznala, ta bolest je nepříjemná.
Takže záleží, jak se cítíš, pokud tě to bolí, šla bych k dr.

mikulka
autor
12. zář 2011

@tanuki Tak převážně, pokud má rozkousané bradavky, JDE O ŠPATNOU TECHNIKU KOJENÍ, která když je, tak se pak mlíčko samozřejmě špatně vytvoří. Sání není dostatečné. Já pro UM takhle brzo nejsem, první tři dny určitě ne, dítě má ještě zásoby z porodu, pak už je to na zvážení. ALe mléčko se tvoří většinou ten 4. den od porodu, někdy až 8. den, jak u koho.

Takže, co dělat:
1. Nechat si zkontrolovat techniku kojení a naučit to dítě - seznam laktačních poradců je na www.kojeni.cz. Nez toho se nehne dál, dítě jí dál bude ničit bradavky!!! Ať se zatím koukne na www.laktporadna.cz Technika kojení, pročtě to.
2. Musí zvýšit produkci mléka viz www.laktoporadna.cz časté dotazy návrat z porodnice - tady je důležité, aby odsávala a to opravdu pravidelně po 3 hodinách min 10-15 min z každého prsa (neodsaje třeba moc, nebo nic, ale jde o stimulaci)
3. řešit poničené bradavky lanolinem a v tomto případě bych i doporučovala třeba den, dva jen odsávat mlíčko střádat - a krmit alternativně
Pokud nic neodsaje, pak by holt přikládat měla plus to odsávání. Kloboučky s emi moc nezdají, dítě se z nich asi zatím nenapije, dokud se laktace nerozjede.

Zda dát dokrm je otázka - v případě, že nemá téměř žádné mlíčko, dala bych, ale KRMIT POUZE ALTERNATIVNĚ, a vždy dávat až poté, co dítě přiložila a co aspoň chvíli sálo. Nedávat dokrm hned bez předchozího přiložení!

mikulka
autor
12. zář 2011

@tanuki Ano, nakojit ev. můžeš, bude tam sice jiná výměna infirmací od tvého a jejího dítěte, ale při nejhorším. Ale pozor, aby se tím u ní nesnížila produkce mléka! Musí přikládat a odsávat.
A ještě mne napadlo, že kdybys jí dítě nakojila, bude to lepší, než dát dokrm... 😕

mikulka
autor
12. zář 2011

@tanuki Neodstavuj, samo si řekne, kolik vypít a samo se pustí bradavky.

mikulka
autor
12. zář 2011

@zvirka Pokud ty zatvrdliny nebolí, tak bych to moc neřešila, jen ev. trochu rozmasírovávala. Časem zmizí, ale neděs se, že někdy to trvá dost dlouho.
Ev. odsříkat ve sprše jen ručně.

luciebx
12. zář 2011

@mikulka prave ze jako neboli.. jen me stiplo uvnitr.. ja si pomackala bradavku a prestalo to a zaroven zacalo tect to mlicko.. no ale jen ta barva no.. tak si myslim ze asi je to ok pac jinak o prsu nevim.. a vse je dobry.. tak jo dekuji za odpoved.. me spise vylekala ta barva no.. dekuji

verccak
12. zář 2011

Dobrý den, prosím o radu - mám dvoutýdenního chlapečka, malý se krásně přisává od prvního dne, nastartovali jsme režim pití co hodinu - tak, jak si říkal. Během těch dvou týdnů se hlásil o mlíčko i po delší době - 1,5 - 2 hodiny. Během posledních dvou dní se však vehementně hlásí o jídlo opět co hodinu, někdy i častěji. Na váze přibírá - 400g za týden, mléko mi teče, ale začínám být nervózní, navíc mně pobolívají bradavky od neustálého přikládání. Někdy mám pocit, že se chce jen tak uklidnit, dudlík jej dáví a malíček někdy pomůže. Co dělat, aby se napil pořádně a po delších časových úsecích??Děkuji.