Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

andilekjoja
23. srp 2011

@mikulka To jsem si nemyslela myslela jsem že mimo má mít maximální pokkoj aby ho nic nerušilo ikdyž je pravda,že si někdy u toho broukám. 🙂

mikulka
autor
23. srp 2011

Ono ho to zpívání uklidňuje a hlavně, necítí pak od matky stres a napětí, maminka se uvolní a miminko se pak snáz přisaje. A zná maminky hlas, když jí slyší, cítí pak, že je vše v pohodě.
Jinak samozřejmě tv a hluk, pobíhání lidí kolem při kojení, to je špatně a může to vést k bojkotům...

kuratkol
23. srp 2011

@mikulka Klid u kojení má a ve stresu z toho nejsem. Spíš si myslím, že je to tou lahvičkou.... Mimču se nechce se pít z prsou, když z lahvičky je to tak snadné... Po kojení odsávám ... 30-40 ml.

mikulka
autor
23. srp 2011

@kuratkol To bude lahví. Pokud chceš kojit, musíš jí přestat dávat a krmit alternativně (ev. lahví calma, jediná povolená lahev od Laktační ligy, nekazí techniku kojení), ještě je šance. 😉
Pokud chceš zvýšit a rozjet laktaci, pak je třeba opravdu ten týden dodrežet přesný návoz, viz ta laktoporadna.

Je vidět, že mlíčko máš, když odsaješ 40 ml!!! Dávej je místo nutrilonu, to taky pomůže. Ať si nezvyká na chuť UM.

allyk
24. srp 2011

Dobry den, ja bych se chtela zeptat ohledne moji dcery. Ted konci 8 tydnu a krmim ji z lahve uz v podstate od narozeni. Od 5 dni zacala kakat jen jednou maximalne dvakrat denne. Skoro cely den se snazi tlacit a vzdy pri tom breci. A to i po tom co se vykaka... Pul hodiny je dobra a potom se zacina kroutit a plakat. A nekdy i ve spani. Nevim jestli je to bezne v tomto veku. Po kazdem krmeni se snazime odrihnout, ale ne vzdy se to podari. Vetsinou vypije tak 100-120ml. diky moc za radu...

pajushka
24. srp 2011

Zdravím, mám 5,5 měsíčního prcka, zatím stále plně kojíme, teď, v těch vedrech, jsme mu začala dávat po lžičkách kojeneckou vodu - je z toho nadšený, poprvé "vypil" asi 40 ml 😨 je v pořádku pokud takhle vypije třeba dvakrát za den mezi kojením třeba těch 40 ml? Od prarodičů už jsem si teda párkrát vyslechla: Proč mu nedáváš čajík, vždyť to už může a ve flašce.... 🙄 Jsem docela ráda, že jsme ještě flašku vůbec nepotřebovali, myslím, že s tím snad už ani není neutné začínat, ne? Počítám s tím, že spíše za nějakou dobu začneme s hrníčkem... Akorít mě napadá, jak podávat večerní kaši? taky po lžičkách? 😕 😅

jajulin
24. srp 2011

@mikulka Ahoj, prosím o radu, už jsem z kojení začínám být mírně nervózní. Dcerka byla hned od narození jedlík, v porodnici nestihla ani zhubnout a už 3. den po porodu překročila porodní váhu. Zpočárku přibírala slušně, ale po cca měsíci už jen max. 100 g/týden, nyní váží 4500 g. Mléka jsem měla dost, o kojení si říkala přesně po 3 hodinách, ale vypila si svou dávku a víc prostě nechtěla. Je to moc hodné a spokojené miminko, vůbec nebrečí, bříško ji nebolí, jen s tím kojením máme teď problém. Od porodu mi přijde, že mám laktaci jak na houpačce - pár dní mléka akorát, pak pár dní nalitá prsa, která se ani kojením úplně nevyprázdní, pak zase akorát a pak krize - a tak pořád dokola. Krize se projevuje tak, že moje prsa jsou jak povislé věšáky, ani v noci se nenalijí a Anežce trvá hrozně dlouho, než z nich něco vydoluje. Většinou to za cca 2 dny pomine, ale tentokrát to už trvá 3. den a moc nevidím zlepšení. Při jednom kojení si malá vytáhne max. 75 ml z obou prsou dohromady, trvá jí to půl hodiny a je vidět, že se u toho dost nadře. Naštěstí po kojení nebrečí hladem, nikdy neměla v puse flašku (pro jistotu doma žádnou nemám 🙂 ), jen Calmu a z té neumí pít. Navíc mě teď docela bolí bradavky, na jedné mám i jakousi jizvu, nevím, jestli je to přímo ragáda. A teď moje otázky: Je možné, že by se mi nějak ztrácelo mlíko, když jsem doteď plně kojila? Je možné, že by se Anežce zničeho nic zkazila technika kojení, když doteď to bylo v pohodě? Přiznám se, že používám dudlík, ale ten má už od porodnice a asi bych neměla nervy na to ho odbourat. Můžu udělat něco pro to, aby se laktace ustálila?
Jinak samozřejmě běžné zásady správného přiložení se snažím dodržovat, hodně piju. Běžně kojím 6-7x denně, z toho 1x v noci. Dnes kojení 9x po menších dávkách (50-70 ml). Nevím, jestli jsem napsala všechno podstatné a jestli je to pochopitelné. Moc děkuju za jakoukoli radu.

mikulka
autor
25. srp 2011

@allyk Já myslím, že když se nakonec vykaká, je to ok. Ale masíruj jí bříško (třeba mastí flatulín či obyč mastnou mastí, i bez to jde), procvič nožky - skrč, přitlač k bříšku, natáhni a opakuj. Je třeba ty její střeva rozhýbat a jelikož tak malé dítě se ještě nepohybude, musíš jí s tím trochu pomoci. 😉 Rozhýbat střeva za ní. Také jí dost dávej na bříško. Kdyby jí to moc trápilo, poraď se s dětskou dr.

mikulka
autor
25. srp 2011

@pajushka Tak malému dítěti bych tekutiny navíc ještě nedávala. Nepotřebuje je, pokud kojíš. Jen prostě časteji přilož, uvidíš, že si cucne třeba jen minutu předního mlíčka. Dříve se dával slazený čaj od narození z láhve, ale dnes víme, že to je špatně. Kojené dítě nepotřebuje další tekutiny do 8. až 9. měs. Zbytečně se mu tím zatěžují ledviny a klesá tvorba mlíčka.
Prostě jen častěji dávej prso. 😉

mikulka
autor
25. srp 2011

@jajulin
Je možné, že by se mi nějak ztrácelo mlíko, když jsem doteď plně kojila?
Není. Ale existuje kolísavá laktace, někdy je mlíčka více, někdy méně. Dost to závisí na miminku, kolik si yvtáhne a prsa se podle toho přizpůsobí a tolik mlíčka na příště vyrobí. jenže příště chce mimi více, a než se laktace srovná, zase to chvíli trvá.
Pomoc: když je mlíčka moc, po kojení odsaj do úlevy.
Když je mlíčka méně, po kojení odsávej 10-15 min z každého prsa kvůli stimulace (nemusíš odsát nic).
Mám trochu pocit, že máš možná mlíčka méně, možná bych na 3 dny zkusila stimulaci, viz www.laktoporadna.cz Časté dotazy, návrat z porodnice.

Je možné, že by se Anežce zničeho nic zkazila technika kojení, když doteď to bylo v pohodě?
Ne, rozhodně ne. jen je možné, že miminko začne víc zajímat okolí a bude u kojení víc neklidné.
Pomoc: klid, ticho měnit polohy.

Přiznám se, že používám dudlík, ale ten má už od porodnice a asi bych neměla nervy na to ho odbourat. Můžu udělat něco pro to, aby se laktace ustálila?
Dudlík nevadí, pokud denní doba nepřesáhne 2 hod. A v kuse tak 10 min. Čím starší dítěm to vadí méně. U tříměsíčního a dále už bych to pak moc neřešila.

Zkus zvýšit tu laktaci a uvidíš, zda se to zlepší. Mělo by. A hodně pij, zvlášť v těch vedrech.

mundici
25. srp 2011

Dobrý den, jaký by mělo mit dítě týdení přírustek váhy, jake minimum je ještě v normě?

kometka5
25. srp 2011

@mikulka já nevím o ničem, co byy se změnilo...prostě mi přijde, že vždycky jednou za 2týdny odmítne totálně pít...
ještě se chci zeptat, je možný, že by se mi mlíčko přes den nedělalo, že večer už musím dokrmit Bebou? ráno mi malej pije jen z jednoho prsa a stačí mu to, odpoledne už pije z obou a poslední večerní kojení je boj...bolí ho bříško, takže se pořád pouští, pobrekává...a pak se odpojí, brečí jako blázen, tak mu dám ještě cca 50ml UM.
mě se tovětšinou stává, když noc předtím krmím třeba jen 2x...když kojím co dvě hodiny, tak je to v pohodě.
a je možný, že by malý měl hlad po dvou hodinách?

mikulka
autor
26. srp 2011

@mundici Do půl roku je minimum 115 g za týden.

gabulda
26. srp 2011

Dobrý den chtěla bych se Vás taky zeptat na pár rad.
Mám 3 týdenní holčičku,zdá se mi že krásně přibývá a já plně kojím.Chtěla jsem se zeptat jen na jistou moji vadu,mám rozpraskané bradavky a už se mi to trošinku zlepšilo tím ,že si opravdu dávám pozor jak malá otevírá pusinku,pokud jí otevře málo, prso jí nedám,hlídám si to i v noci a pravidelně odcházím do obyváku,abych si mohla rozsvítit větší světlo a líp na ni viděla.Často jsem měnila i polohy a tet jsme si s malou oblíbyli polohu na madonu v sedě.Mám dál měnit polohy?Prsa si potírám fialkou a bepantenem,chtěla jsem se zeptat jestli se to samo uzdraví ,nebo si mám pořídit jinou mastičku na ty prsa ,těch prasklinek je už jen par?Ale i tak je to nepříjemné.
Chtěla jsem se zeptat jestli správně kojím,malá totiž někdy chce pít jen z jednoho prsabumbá zhruba 15 až 20minut a pak spinká ty 3 hodinky a když jí dám i z druhého, tak mi potom nemůže usnout a buď máme škitavku,tak znovu přiložím k prsu a nebo pořád honí pěstičky, tak zase přiložím a z toho uplynou 2 hodiny času,kdy malá vlastně nespí a nedokážu jí jinak uspat ,tak jí zase dám prso, a až mi usne u prsa,pak jí teprve dám do postýlky. Je možný že se takhle napije jen toho předního mlíčka a vlastně jí to nestačí? Mám tedy rači kojit jen z jednoho prsa a až se probudí z druhého?Jak dlouho by měla pít,aby byla správně napapaná?
Moc děkuji za odpovědi...

anidomi
26. srp 2011

@mikulka dobry den,chci se zeptat,co by mohl znamenat hlen ve stolicce 3mesicniho mimca.. Muj savecek je plne kojen,hlen se objevuje tak 2x-3xtydne.. Stolice ma beznou barvu-michana vajicka,popr.horcice.. Jen s primesi hlenu vic zapacha.. V hlenu neni nic..

mikulka
autor
26. srp 2011

@kometka5 Ono to někdy tak je, že večer je mlíčka méně, ale dost často je to přechodná záležitost. Pokud má hlad po 2 hod., samozřejmě, že je to možné, ale teď v těch vedrech, bych spíš řekla, že má žízeň a to bych mu dávala napít - aby si jen cucnul předního mlíčka, po hodině, pokud je vzhůru.
Jinak je také možné, že se vám buď přechodně snížila laktace, nebo se mlíčko hůř spouští. Dalo by se zvyšovat laktaci, viz rady výše, hodně pijte, v těch vedrech opravdu hodně, co snesete. Ale spíš to bude ok, když budete často kojit - to máte vlastně tak vypozorované.
Můžete zkusit zvyšování laktace, pokud by to přetrvávalo.
Bolesti bříška - probio kapky gaya, flatulín mast, ev. řešit s doktorkou. Bříško ho může bolet po UM, někdy se to stává po příkrmu, když se smíchá MM a UM.

mikulka
autor
26. srp 2011

@gabulda Koukněte sem:

Několik sekcí o technice kojení:
http://www.laktoporadna.cz/technik.html

A sem na otázku o trhlinkách:
http://www.laktoporadna.cz/dotazy_prsa_podstr.html

Jak dlouho kojit, to se nedá říct. Takhle malé dítě někdy pije 30 min, jiné to zvládne za 15... Vždy záleží na dítěti, pokud se pustí, měla by být napitá. Pokud se vám zdá, že pila krátkou dobu, nechte odříhnout a dejte zase kdruhému prsu.

Máte vyzkoušeno, že je lepší kojit jen z jednoho, tak to tak nechte, co vyhovuje vám obou.

Pokud vám spí po kojení 3 hodiny, je podle mně dost napitá. Uvidíte také v poradně, jak přibírá. Ale já u vás nevidím problém s kojením. 😉
Akorát kdyby se ty trhlinky opakovaly, nechte si zkontrlovat techniku kojení, ale nejdřív si to pročtěte na laktoporadně.

mikulka
autor
26. srp 2011

@anidomi Hlen ve stolici může znamenat lecos, nebo taky nic. Pokud se bude nadále objevovat, řekni o tom dr. Může to být střevní infekce (ale to je často spojené s průjmem), prdíky, rýma... Já bych se poradila s dr. Může udělat výtěr. Pokud ale dobře prospívá, nic to nebude.

meleri
26. srp 2011

rada bych se zeptala mam petimesicniho chlapecka doted vse bylo ok ale najednou se "zasekl" a nechce pit jinak nez v loznici v posteli. jakmile ho chci nakojit v naruci treba v obyvaku nebo nekde na prochazce tak se zasekne otoci hlavicku a ne a ne...a to i v tech vedrech.....dost me to stresuje protoze jak chci jet nekam ven tak uz vim ze na verejnosti nebude pit...mam strach aby se neodstavil a hlavne nechapu proc to dela. :(

gabulda
27. srp 2011

@mikulka moooc děkuji za rady 😀

mikulka
autor
27. srp 2011

@meleri Tak mu vyhov a koj v té ložnici. To bude chvilková záležitost. Bojkot. viz www.laktoporadna.cz Časté dotazy Ostatní....

Možná se něčeho lekl - venku, nebo doma mimo ložnici, nějaká špatný zážitek, kdo ví... Ale měli by to pominout. Zatím mu vyhov a bude to ok. Rozhodně se ti neodstaví. Tak malé miminko se neodství. Před rokem života se to nestává.

gabulda
27. srp 2011

@mikulka Můžu se ještě zeptat? Je dobré po každém kojení nechat miminko odříhnout i když mi u prsa usnula?Potom jaksy nemůžeme totiž usnout a kolikrát se odříhnutí ani nepovede...Děkuji za odpověď

mikulka
autor
27. srp 2011

@gabulda Když usne, říká se, že se nemusío dítě dát odříhnout, jen uložit do zvýšené polohy. A co nejmenší manipulace s dítětem.
Ale když byl třeba můj syn malý, usnul, nedala jsem odříhnout a on se po 20 min vzbudil a už nespal.
Pokud to ale u vás vychází, tak tím líp 😉

meleri
27. srp 2011

@mikulka dekuju za uklidneni! ano doma kojim v loznici dneska se jaksi uklidnil a nakonec se napil i na prochazce....hezke stranky. dekuju.

anysek85
28. srp 2011

Ahoj,

nemám moc času, tak zkusím dotaz zformulovat co nejrychleji, předem se omlouvám 🙂.
Na levém prsu velká bradavka, malý se několikrát moc nenapil a problém byl na světě - teď je v tom prsu i málo mlíka a odmítá z něj pít úplně. Zkoušela jsem ho přikládat vždy nejprve k tomu "špatnému" prsu, nahřívala, popíjela teplý čaj, manžel pomáhal stimulovat, zkoušela jsem odstříkávat ve sprše a NIC. Je ještě něco, co by se dalo zkusit, nebo to mám vzdát? V druhém prsu je mlíka spousta, tam se napije bez problémů. Rozdíl ve velikostech prsou je už teda děsnej 😝 😝 😝.

Předem díky za odpověď.

romcovaklarka
29. srp 2011

@mikulka Dobrý den, můj 11ýdenní Samík začal už asi týden spát přes noc kolem 8 hodin (přestal spát odpoledne). Nestěžuju si 😅 ale jen se chci ujistit, jestli pro tak malé miminko není tak dlouhá pauza moc. Po probuzení takhle po noci hltá, až se často i zakucká, má teda asi dost hlad. Mám ho budit dříve, nebo ho nechat spát podle sebe? Ještě doplním že přibírá pěkně a není to žádný neduživý drobeček, ve 2 měsících měl 6 a 1/4 kila. Děkuji.

janka0108
29. srp 2011

@mikulka Dobrý den, právě jsem se chystala nakojit svého 5,5 měsíčního syna po cca 2,5 hodinách a mlíko ne a ne se spustit. Byla jsem ve sprše, přiložila jsem si na prsa teplý polštářek, vypila teplý čaj, nic nepomohlo. Dokonce jsem si dokola opakovala, že potřebujeme mlíčko - to na psychiku. Nakonec jsem mu musela udělat UM. Spokojeně usnul. Nevím, jestli přicházim o mlíko, nebo nás zastihnul růstový spurt, ale chtěla jsem vydržet do půl roku. Můžete mi poradit jak se s tím poprat?

mikulka
autor
29. srp 2011

@anysek85 Zvyšovat laktaci viz. www.laktoporadna.cz Časté dotazy Návrat z porodnice.

Jinak se dá kojit z jednoho rpsa, po skončení kojení se rozdíl srovná.

mikulka
autor
29. srp 2011

@romcovaklarka Na to se názory různí, zda budit, či nebudit, záleží na intuici maminky.
ALe připadá mi velice podivné a pro Samíka náročné a nezdravé, že nespí odpoledne!!! Pokud to dobře chápu, jsou mu dva měsíce??? Tak malé miminko by totiž mělo spát cca po 3 hodinách úřes den, čili vlastně v průběhu dne mnohokrát 😉
Odpolední spánek se odbourává nejdříve v roce. U hyperaktivních dětí dříve, ale ne ve 2 či 3. měsících. Na to pozor. Mám pocit, že je vyčerpaný, takže pak prospí těch 8 hodin. Jen to mne napadlo a zarazilo. Je opravdu malý, aby přes den nespal, nebo byl vzhůru celé odpoledne. Nezdá se mi to ok. 😕

Já bych tedy na prvním místě srovnala spánky, protože on podle mne spí opravdu z vyčerpání, a to teda samozřejmě pak zaspí i to, že má hlad. A hlad má, když pak, chudinka, tak hltá, uf.

Takže budit ho - to je až opravdu druhá otázka. Spíš je na místě srovnat spánky a pak třeba v noci bude spát 6, 7 hodin... Nebo třeba i dýl, lidně těch 8, ale budete mít jistotu, že nedpadnul úplně ko. 😉
Na mozek dítěte je to šílený záběr. Pro tak malé mimi jsou pro správný orzvoj nejdůležitější tyto věci (plus pak na dalších místech další samozřejmě): 1. jídlo, 2. spánek - pro správný rozvoj mozku!

mikulka
autor
29. srp 2011

@janka0108 V 6. měs. bývá ještě spurt a s tím spojená laktační krize. Ta pomine většinou do týdne. Je potřeba zvyšovat laktaci viz www.laktoporadna.cz Časté dotazy Návrat z poradnice. - neděste se, když nic neodsajete, jde o stimulaci. Malého stále přikládat, prsa nahřívat - prostě nepovolit - je lepší při kojení nemyslet na kojení, na malého se nedívat a tak, třeba si broukat písničku.
I v tomto věku bych krmila UM alternativně, klidně lžičkou, stříkačkou, jak vám bude vyhovovat, ať zbytečně nepřestanete kojit předčasně. 😉

A nebojte, tohle prožívá spousta maminek a srovná se to. Jen klid, a věřte, že to bude dobré.Ten UM bych dávala jen na noc. Možná bych ev., kdyby to trvalo dýl, už začala s příkrmem. Někdy se v tomto případě doporučuje začít třetím příkrmem na noc a to je kaše. Pokud se to nezlepší hned, zkuste. A přes den přikládejte a zvyšujte laktaci.