Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

ally8
24. říj 2014

@emin aha 🙂 jsem slepá 😉

pajii23
24. říj 2014

zdravím....
Mam problém se zatvrdlinou v prsu. Je v horní části. Nejde rozmasirovat. Když prso nahřeju a odstrikavam nebo odsavam tak mléko normálně teče i když zmacknu jen tu zatvrdlinu ale zmizet nechce. už nevim jak se ji zbavit. ( dcera ti prso odmítá ). prosím o radu. předem děkuji

emin
24. říj 2014

@pajii23 Nejlepší je nakojit tak, aby brada byla ve směru zatvrdliny, ale bohužel v horní části je to velmi obtížné, zvláště s malým miminkem. Další možností je varianta nos ve směru zatvrdliny a zatvrdlinu intenzivně při kojení stlačovat. Pokud není výrazně bolestivá a nezhoršuje se, časem patrně zmizí. Popkud ne, bylo by lepší zajít na UZ. Babské rady - může zkusit odsát tatínek 🙂.

krmv
24. říj 2014

vsechny vas zdravim,nevite zda muzu u kojeni bylinku divizna.mam strasny kasel a to bylo jedine co me vzdy pomohlo,ale ted mam strach u kojeni.kojim 17mesicu.dekuji

paaola
25. říj 2014

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Mám 10 měsíčního syna, kterého jsem až do včerejška kojila 3x během dne a 2x v noci. Mezitím má dopolední svačinu, oběd, odpolední svačinu a večer kaši. Včera ale najednou odmítl kojení večer před spaním a i obě v noci. Ráno se nakojil, ale během dne už zase nechce. Nějak nevím, co to znamená. Dnešní svačinu i oběd snědl v pohodě. Děkuji za odpověď.

porubovahanka
25. říj 2014

@emin Moc děkuju za uklidnění! 🙂

emin
25. říj 2014

@paaola Dobrý den, nechala bych zatím frekvenci kojení na něm, ale zároveň aktivně nabízela. Mohou rust zuby (někdy děti při tom kojení odmítají), ale často je na vine pokles laktace a mléko už tolik neteče a dítě se jakoby "samo odstaví". Důvodem může však slabý tok mléka. Kdyby se situace zhoršovala a vy chtěla kojení zachovat, bude třeba začít pravidelně odsávat (konečně to můžete už nyní pro podporu laktace). Bývá to však většinou dočasné a děti se ke kojení opět vrátí. Držím palce.

emin
25. říj 2014

@krmv Nejsem bylinkářka, ale že by divizna vadila při kojení jsem nikdy neslyšela, takže patrně ano.

paaola
25. říj 2014

@emin Jeste se zeptam. Vecer jsme mu v pusince u praveho koutku nasli aft. Muze to byt i tim? Pri jedeni lzickou (prikrmy) mu to nevadi.

nellyverca
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
adeelka27
26. říj 2014

Ahoj Mikulko,
potřebovala bych poradit ohledně malé. Terezce bude v úterý 5 týdnů. Porodní váha byla 3070g, pak klesla na 2760 a na kontrole 22.10. měla 3820g. Podle dr. prospívá moc hezky. Jenže.... začla mi zlobit při kojení. Zpočátku jsem kojila z obou prsou, jak mi radili v porodnici a asi před týdnem a kousek jsem začala na radu kamarádky kojit z jednoho prsa, protože mlíčko už teče krásně z obou prsou. No, kojím cca po třech hodinách a zhruba tak těch 15-20 minut. Malá někdy pije intenzivně třeba jen 10 a pak odpadne...to je většinou v noci. Ale přes den, to se přisaje, pije třeba těch 10 minut, pak se někdy stane, že se odtrhne a začne brečet. Nechám ji odříhnout, u čehož se pěkně vzteká a vrátím ji k prsu...někdy pokračuje s pitím a někdy se nemůže znovu přisát a začne opět plakat a vztekat se. U levého prsu se přisaje a hrozně hltá, protože tam mlíčko teče rychleji...pak třeba po 5 minutách musíme udělat pauzu na říhnutí, což je opět navztekaná, že je od prsu...pak si říhne a když ji vrátím k prsu, zase...někdy pije dál a nebo se nemůže chytit nebo se chytí a jen žužlá a spolkne tak každé páté sousto. Dneska se např. stalo, že jsem jí z toho "lepšího" prsa kojila s přestávkami na odříhnutí asi 30 minut...mezitím se vztekala, když byla od prsu, ale vztekala se i když už jsme s kojením skončili, protože jen žužlala...nastal ohromný pláč.. Bolení bříška to podle mě není, dávám kapky BabyCalm, pravidelně s ní cvičím nožičkama a masírujem bříško, dávám teplý polštářek... Nevím, jestli teda má ještě hlad když pak ta vyvádí a cucá si ručičky....nebo co s ní.... někdy jí zklidní dudlík, ale někdy také až moje neustálé houpání. Někdy si také ublinkne...víc nebo míň mlíčka...to většinou ale když si neodříhne. Prosím o nějakou radu, někdy už jsem z malé zoufalá, že nejde utišit po kojení. V noci většinou po kojení usne a při přenesení do postýlky dál spí. Ve dne, jak jsem již popsala. Díky za reakci.

emin
26. říj 2014

@adeelka27 Dobrý den, bohužel, byla chyba prestat kojit z obou prsou navíc nyní v době blížícího se růstového spurtu. Jen menšina žen "utáhne" kojení jen z jednoh prsu. Potřeba energie miminka kolísá a někdy prostě jedno prso nestačí. Tím, že nenabídnete druhé přichází miminko o značnou část energie, kterou mohlo získat a navíc dochází k poklesu laktace. Vraťte se ke kojení z jednoho prsa a postupujte tak po celou dobu, co budete kojit - nakojím z jednoho a druhé vždy nabídnu. Někdy mimi vypije celé, někdy jen cucne a někdy I odmítne, ale má možnost. Nyní kojte tak, že při kojení budete stlačovat a pumpovat prs volnou rukou (palec nahoře, prsty dlaně dole. Sledujte miminko a když už jen dudlá, vystřídejte prsa. Takto to můžete udělat I vícekrát za jedno kojení, třeba 3-4x. kojení může nyní trvat déle. Je třeba laktaci podpořit a znovu nastimulovat. Kojte podle miminka a ne podle kamarádky 🙂. Kojení z jednoho prsu je mýtus. Držím palce.

adeelka27
27. říj 2014

@emin Dobrý den i Vám! Když jsem kojila z obou prsou, malá mi hodně blinkala i přesto, že si odříhla...přišlo mi, že je přepitá. Jak dlouho tedy mám nyní kojit z jednoho prsa než nabídnu druhé 10,15,20 minut? Jak jsem již uvedla, malá se někdy u prsu začne vztekat, odtrhne se a kroutí, pak se snaží znovu přisát a někdy to je pořád dokola. Bojím se, že pokud najedeme na režim - obě prsa na jedno kojení, tak bude zase hodně ublinkávat..ono totiž dát jí říhnout není jednoduché 😀 hodně se přitom vzteká... A jak v noci ? To mi většinou usíná u prsu a při položení na rameno k odříhnutí buď uplně vytuhne a nekrkne si a nebo se probere, krkne, ale pak nechce usnout. Je to tedy boj, to Vám povím 🙂

zaneta3
27. říj 2014

Dobrý den,
chci se zeptat, ráno jsem se probudila s horečkou, ale nevim kolik přesně přestal mi fungovat teploměr, a normálně kojím ale malá mi teď trochu ublinkává a už i v noci trochu, bojím se aby to nechytla taky.

emin
27. říj 2014

@zaneta3 Dobrý den, rozhodně pokračujte v kojení. Od nákazy byste malou stejně neuchránila a naopak jí v mateřském mléce předáte Vámi vytvořené protilátky. Navíc i pokud by se u miminka objevila horečka, je třeba o to více kojit, aby nedošlo k dehydrataci. A samozřejmě podle stavu snižovat horečku pod 38 st. a navštívit lékaře.

emin
27. říj 2014

@adeelka27 Jak dlouho kojit - tak dlouho, dokud miminko efektivně saje - tedy nedudlá, ale polyká a hýbe bradičkou dlouze dolů. Pak nabídnout druhé, opět sledovat efektivní sání. Ublinkávání je relativně častou komplikací. Doporučuje se kojení v co nejvertikálnější poloze, časté odříhávání (polohy se různí ale opět lépe vertikálně (ne v klubíčku, kdy kolínka mačkají bříško)), I po kojení nosit ve vzpřímené poloze. Lepší, když ublinkává než když neprospívá, samozřejmě pokud je to ublinkávání a ne zvracení obloukem na dálku, to už je pak otázka k řešení s MUDr. V noci nechejte odříhnout a můžete opět na chvilku přiložit než usne. Patrně se už mnoho nenapije, jej se zklidní.

bonduele
28. říj 2014

Dobrý den,
mám dvouměsíční holčičku a za poslední 2 týdny přibrala pouze 150g. K doktorce jdeme na převážení až za měsíc (ve třech měsících), zatím s přibíráním nebyl problém, dle poslední kontroly přibrala přes kilo za měsíc. Kamarádka mi půjčila váhu, tak jsem zkoušela co týden vážit přírůstky a za první týden přibrala jen 70g a za druhý 80g (dle mého vážení). Tak jsem včera vážila jako v porodnici před a po kojení. Ráno vypila 120ml, pak 90, ale potom už jenom 70 a za 2 hodiny 60 ml. Večer potom ještě 80 ml. V noci jsem teda nevážila, ale malá spí jak dudek. Poslední dny jí na jídlo budím, ale to už je interval mezi jídly i 5 hodin. Kdybych jí nevzbudila spí asi i déle. Kojím většinou z obou prsou, z každého tak 6-7 minut, ale v noci se většinou přisaje jenom k jednomu a u kojení usne a druhé už nechce. Občas se to stane i přes den. Znamená to, že se mi tvoří málo mléka? Zkusila jsem po kojení i odsávačku, ale moc už jsem neodsála (maximálně 20 ml). Dcera nevypadá nespokojeně, občas se u kojení kroutí (myslela jsem, že jsou to prdíky), ale jinak čůrá a kaká několikrát denně, spí, usmívá se a sem tam si zabrečí. Nechci se kojení vzdávat, ale také jí nechci trápit hlady. První syn se narodil nedonošený (30+2 tt) a já se nerozkojila. Nějaké trauma z toho prvního nezdaru ve mě stále přetrvává a tak se bojím aby to nedopadlo stejně jako poprvé.

emin
28. říj 2014

@bonduele Dobrý den, klesající váhový přírůstek by mohla ukazovat na mírný pokles laktace a take možná ne zcela efektivní techniku kojení. Jak často kojíte? Z textu jsem napočítala 5 kojení, což u 2 měsíčního miminka je málo. Pokusila bych se navýšit počet kojení, kojit vždy z obou prsou a to tak dlouho, dokud miminko saje - tedy polyká a hýbe pusinkou (bradou) výrazně dolů) Jakmile jen dudlá, prsa vystřídat. Můžete I několikrát za jedno kojení. Prs stlačujte volnou rukou - palec nahoře a prsty dlaně dole. Zintenzivníte tok mléka a malá bude pít déle. Pokud je to možné, nenechávejte delší než 4 hodinové pauzy, zkuste "vychytat" fázi spánku, kdy miminko spí lehce, hýbe víčky, brouká apod, pak vzbuďte a nakojte. Můžete take zkusit spat s miminkem a kojit v noci průběžně, to laktaci velmi prospívá.
Zatím nemyslím, že byste ji trápila hlady, je spokojená a dostatečně čůrá (min 6 nasáklých plen za den), ale postupně by mohly začít s prospíváním potíže.

bonduele
28. říj 2014

@emin děkuji za rady. Kojim tak 8x denně. Pres den nejčastěji po 3 hodinách, někdy i dříve. Od narozeni je taková linejsi. Při porodu si lokla plodové vody a pak moc sat nechtěla. Doma se to potom zlepšilo, ale intenzivně saje podle me docela krátkou dobu. Kdyz saje intenzivně, tak u toho trochu mlaska, to by mohlo znamenat spatnou techniku? Na podporu laktace se snažím hodně pit, hlavně kojici čaje, beru homeopatika a prsa pred kojením nahrivam tresnovyma peckama. Dnes ráno jsem zkusila i dokrm pres cevku, ale moc nam to neslo, malá spis tahala jen vzduch.
Jak se vlastně pozná dostatečně pocurana plinka? Prebaluji pred každým kojením.

emin
28. říj 2014

@bonduele Počůraná plenka je výrazně těžší, nasáklá. Pokud saje jen krátce, je určitě třeba prsa vystřídat I několikrát během kojení a intenzivně stlačovat. Výrazné mlaskání, jakoby srkování by mohlo znamenat nedokonalé přisátí miminka. Zkuste kontaktovat LP a domluvit konzultaci. Nahřívání I homeopatika jsou dobra podpora, stejně jako dostatečné pití, ale nejsou všemocná. Důležité je efektivně kojit. čím vice mléka dostanete ven, tím vice jej Vaše tělo vytvoří. Můžete zkusit odsávat mezi kojením. Velmi pomáhá take kojení kůže na kůži - vy polonahá a mimi jen v plence. Dokrm cévkou chce zpočátku trochu cviku, I to by vám mohla ukázat LP. Držím palce.

adeelka27
29. říj 2014

@emin Ještě jednou dobrý den. Zkoušíme teď Vámi doporučený postup, tedy střídat při kojení prsa, pokud efektivně nesaje.Kojení u nás nyní vypadá asi takto: Přiložím k jednomu prsu...malá se přisaje a pije cca 10 minut, pak začne buď žužlat nebo se vztekat a kroutit se. Tak dám na rameno, někdy si odříhne, někdy ne. Pak nabídnu druhý prs. Přisaje se a pije také asi 10 minut. Poté ta samá situace, buď žužlá nebo se opakovaně odtrhuje a snaží se znovu přisát, někdy se jí to povede a ještě pije a někdy se začne kroutit, rudne a pláče. Tak zase dám odříhnout a to se pak vzteká, mlátí do mě ručičkama, sápe se mi po krku a saje si pěstičky. Nevím, zda to je ještě známka hladu nebo ne. Když jí pak nabídnu opět první prso, tak se přisaje, cucne si a pak buď usne (což jsem vyčetla, že není dobré, nechávat děti usínat u prsu) a nebo se opět po cucnutí pustí a zase se vzteká :( Někdy takto bojujeme i hodinu... a někdy se ani po hodině nezklidní, pořád si třeba cucá pěstičky nebo např. večer nezabere ke spánku..

petrusew
29. říj 2014

Prosim o radu.Mám poměrně velká prsa.U dcery jsem ze začátku měla mléka dost,ale malá ho nedokázala vytáhnout.Přikládají bylo časté a správné,kontrolovanou porodnici lakování poradkyní,kterou jsem si vyžádala.Prostějen mmléko nevytáhla,nakonec jsem dostávala a později dcera pila z prsu,ale jen tři měsíce,pak už nám kojit nešlo.Mohu někde nastudovat podporu památce,homeopatika,čaje.Ještě podotýkám že jsem těžká astmaticka a beru docela velké dávky léků.Dekuji za jakoukoliv radu, tentokrát bych chtěla kojit déle než dcery.

emin
29. říj 2014

@adeelka27 Dobrý den, to co popisujete může mít nejspíše dva důvody - bolest bříška = žaludek se naplní a spustí se gastrointestinální reflex, miminko tlačí a zároveň saje a proto se kroutí. Druhý důvod může být slabý proud mléka poté, co odezní spouštěcí reflex, kdy mléko teče samo, ale dle váhového přírůstku prospívá dobře, což je zásadní a svědčí spíš pro první důvod. Sání ručiček nemusí být známkou hladu, sání děti uklidňuje a take zmírňuje bolest. Takto na dálku nemohu bohužel posoudit techniku sání, myslím, že by bylo dobré pozvat si LP. Zklidní se, když se po kojení vykaká? Co zkusit polohovat - tygřík, klubíčko apod. Pokud často blinká (jak jste psala minule), mohlo by jít také o reflux, kdy se mléko vrací se žaludečními šťávami zpět do úst. Pak je třeba kojit v co nejvertikálnější poloze (viz předchozí odpověď) Držím palce.

emin
29. říj 2014

@petrusew Dobrý den, ohledně léků se poraďte s ošetřujícím lékařem, ale většinou lze vybrat takovóu medikaci, která je slučitelná s kojením. A nyní ke kojení. Pokud se miminko přisaje, je jen otázkou času, kdy začne mléko sát. Ve vašem případě by patrně velmi pomohlo osvojit si podání dokrmu cévkou. Ne každá LP tento způsob dokrmu zná a zvládá ukázat. Zkuste se spojit s doporučovanou Lp z okolí a domluvte se na uzkázce tohoto způsobu dokrmování primo u prsu. Držím palce, aby se to podařilo.

ally8
29. říj 2014

@adeelka27 Jestli můžu trošku poradit, tak moje holčička mi taky pokaždé brečí, no spíš řve 😀 , když jí odendám od prsa nebo se i sama pustí. Dám jí odříhnout a celou dobu řve, mlátí ručičkama. Taky jsem si nejdříve myslela, že chce ještě pít, tak jsem jí znovu dala k prsu, ale už jen cumlala. Takže teď už vím, že miluje cumlání a po kojení jí musím dát hned dudlíček a většinou si krká s dudlíkem v puse 😀 Většinou si i ublinkne, takže vím, že se napila fakt dost. Po říhnutí se hned zklidní, hladová tedy není. Ručičky si cucá téměř pořád, když zrovna nespí nebo nepapá.

emin
29. říj 2014

@ally8 Máte pravdu. Některé děti mají opravdu silnou potřebu sání. Jen bych ráda upozornila na riziko používání dudlíku. Neplatí to vždy, ale statisticky jsou děti, které často dudlají kojeny kratší dobu a s častějšími potížemi. Proto radím, pokud by došlo k nějakým potížím s prospíváním miminka, první je nutné vyřadit dudlík. Chápu však,že některé děti by opravdu sály nejraději pořád 🙂

svjana1
30. říj 2014

Dobrý den,
měla bych opět otázečku 🙂 Během jednoho kojení krmit jen z jednoho nebo obou prsů??? Ze všech stran se na mě valí, že jedno kojení = jedno prso. Pokud pije z obou, že jsou problémy s prdíky, dítě se nedostane k zadnímu mléku, atd. Mám tříměsíční holčičku a kojíme cca 6 - 7 min z jednoho prsu, pak se pustí, když ten samý prs znovu nabídnu, tak ho někdy chce, někdy ale už ne. Tak nabídnu druhý a většinou ještě něco vypije (cca tak na 5 min). Vždy saje dobře (efektivně, co tedy můžu posoudit), když má dost, vždy se sama pustí, na váze prospívá pěkně i má dostatek počůraných plenek. Krmíme tak 5 - 6x za 24 hodin.
Moc vám děkuji za odpověď.
Jana

adeelka27
30. říj 2014

@emin Dobré odpoledne 🙂 Myslím, že to je přesně náš problém, že malá saje a tlačí...proto se kroutí, odtahuje a brečí. Kdy jí dám pak na rameno, brečí někdy i po odříhnutí. Je pravda, že když už třeba kojíme 45 minut (střídám prsa), tak pak je i vidět, že se jí to bříško nafoukne. Když pak není k utišení, tak většinou pomůže dudlík a teplo na bříško, lehce masírovat. A to se pak obvykle povede, že se vykaká a vyprdí 🙂 Potom se už i směje a je klidná...jen nechce třeba spát 😀 Ublinkává podle mě jen když se hodně napije, vyblinkne tak 2-3 lžíce, obloukem to určitě nelétá 🙂 Někdy si ublinkne místo odříhnutí .. A tygříka a klubíčko děláme...někdy se jí to nelíbí a někdy jí to zase naopak uklidní. No, není to lehké, poznat, co miminko opravdu chce 🙂 Jinak techniku kojení mi kontrolovali v porodnici, tak si myslím, že je to ok. Jinak moc děkuji za podporu a rady 🙂

adeelka27
30. říj 2014

@ally8 No, tak vidím, že v tom nejsem sama 😀 Člověk se snaží zachovat klid a být trpělivý...někdy je to teda hodně těžký, zvlášť v případě, že malá pořád brečí, při poloze na rameni brečí a je fakt, že nám většinou pomůže to samé...dudlík. A pokud to jsou prdíky, tak teplý polštářek a jemně masírovat bříško a pak je klid když se vykadí 🙂 V noci je většinou pohoda, to po kojení usne. Ale přes den to se spaním je boj a nejhorší to je asi po tom večerním kojení, tak v těch 18-19 hodin a pak nad ránem, tak kolem 4-5 hodiny.......jak vy uspáváte ? 🙂

apacheee
AMBASADORKA
30. říj 2014

Dobrý den,
cca ve 12 hodin jsem prodělala operaci v celkové anestezii - bylo mi doporučeno pouze jednou odstříkat a mlíčko vylít s tím, že pak už můžu normálně kojit. Vždycky jsem tady četla o mnohem delších časech, proto se chci radši ujistit, jestli stačí opravdu takto krátká doba?
Děkuji za odpověď, Veronika