Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

xvink
5. pro 2014

Dobrý den, už 4 měsíce nekojím. Asi před 14 dny mě začal svědit dvorec jednoho prsa, je trochu nateklý, kůže je hodně suchá. Mažu bepanthenem a zkoušela jsem i hemagel (kamarádce doporučil doktor na zhojení prsou při kojení), ale moc to nepomáhá. Nevíte, co by to mohlo být? Je nutné jít k lékaři? Díky moc.

barus.8
5. pro 2014

Dobrý den, mám na vás dotaz. 26.11 se nám narodila holčička, porod byl týden po termínu hodně rychly, přirozený, měla 3,9kg a 53cm. malá se hned přisála a z porodnice jsme odcházeli plně kojeni a váhou 3,7kg. Malá pije přes den většinou po 2hodinách někdy by chtěla i dřív, v noci vydrží i 3. Včera vážila 3,9kg. Včeravečer kolem 8 jsem ji kojila a vše v pohodě, pak jsem šla do sprchy a když se vzbudila na jídlo před 11, tak jsem měla uplně měkká prsa, mléko teklo, ale připadalo mi, že málo. Prsa cítím, že se něco děje, ale připadá mi, že malá není najezená, celou noc byla neklidná. Nevím jestli to může být tím. Chci se zeptat co můžu udělat pro zvýšení tvorby mléka? Beru homeopatika, piji kojící čaj, kakao.

Díky za odpověď

krmv
6. pro 2014

prosim cim zastavit laktaci,musim 19m ditko odstavit.dekuji

emin
7. pro 2014

@xvink možná infekce - bakteriální. Lze zkusit framykoin, jinak na předpis bactroban.

emin
7. pro 2014

@krmv Nejprve se zeptám, proč je nutné odstavení. To ne z důvodu, že do toho chci "rýpat", ale často jsou to důvody neopodstatněné (např lékařské zákroky či léky atd). Jinak je to prosté - přestanete kojit a prsa při nalití odstříkáte do úlevy. Lze pít mátový či šalvějový čaj. Prsa můžete take chladit, to vše laktaci zmírňuje až se mléko přestane tvořit.

emin
7. pro 2014

@barus.8 Především hlavně klid. V této době se laktace teprve ustaluje, prožíváte hormonální ohňostroje a pocit "nenalitých" prsou je maminkám často nepříjemný, ale neznamená, že nemáte mléko. U zdravé ženy a miminka se laktace nemůže ze dne na den ztratit. Kojte takto - tak často, jak chce miminko, vždy z obou prsou a tak dlouho, dokud saje - tedy vidíte, že pomalu ale hodně hýbe bradičkou a polyká. Když přestane, můžete chvíli stlačovat prs volnou rukou a pak prsa vystřídat. Takto to lze udělat I víckrát (např 3-4x za jedno kojení) Kojte v noci, to je pro laktaci příznivé. Kojte kůže na kůži - vy polonahá, mimi jen v plence. A hlavně to nevzdávejte. Rozjezdy jsou někdy složité, ale u Vás dle porodní váhy, přisátí po porodu a průběhu doposud není důvod se obávat, že by kojení nešlo. Chce to jen trpělivost a cvik. Kdyby se nedařilo a miminko váhově neprospívalo, pozvěte si LP a vše bude dobré. Držím palce. 🙂

mmartinam
7. pro 2014

Dobry den, moc prosim o radu, Stellinka bude mit 14mesicu, doted jsme bez problemu kojily, posledni dobou tedy uz jen cca 3krat denne, vecer a v noci, tento tyden jsme mely ale nejakou strevni virozu, vic jak den jsme prozvracely, mala moc nechtela pit a prsa mam poloprazdna, snazim se ji prikladat, ale ikdyz saje, mleko se nejak netvori, do toho jsem dostala druhou MS, coz tomu moc neprida. Nerada bych prestala kojit. ☹
Moc dekuji za odpoved. Martina

butterfly
7. pro 2014

Dobrý den, 18.11. se mi narodila holčička, 51 cm, 3284 g. Porod byl přirozený, malá se bez problému přisála, 3. den jsme z porodnice odcházely s váhou 3202 g. 12 dní pokračovalo kojení bez problémů, malá přibírala, pak ale proplakala celý den, kroutila se, nebyla schopná se přisát, bradavku jen cumlala a pouštěla (nebylo to nadměrným nalitím prsou, možná reakce na nějaké jídlo, měla i trochu vyrážku). Přestala přibírat, doktorka doporučila odsávání mateřského mléka a dokrm stříkačkou po prstu. Jenže malá se teď přestala přisávat úplně, budí se s brekem, když ji trošku uklidním, pokusí se přisát, ale jak mléko neteče hned, opět křičí. Takže teď dostává veškeré mléko stříkačkou (cca 80 ml), po nakrmení je spokojená. Mléka mám dost, z jednoho odsátí mám teď 120 - 180 ml mléka, odsávám zhruba 5 x denně. Prosím o radu, jak ji znovu naučit pít z prsu. Pomohlo by třeba krmení cévkou po prsu? Markéta

krmv
7. pro 2014

@emin kojim odpo pred spanim.vecer usina u prsu a v noci se budh nekdy .h 4krat az toho duda i 2hodky.je to uz vycerpavajici.a ja mam ekzem a ten se me zhorsil rapidne a po novem roce chceme pracovat na druhem ditku,tak se chci dat do kupy at jsem zdrava na druhe tehotenstvi.tot duvod odstaveni

bukvickaa
8. pro 2014

Dobrý den, potřebovala bych radu ohledně kojení mé třítýdenní dcerky. Posledních pár dní je velmi často zejména u jednoho prsa velmi neklidná (kojím 1 kojení=1 prso, čas hlídám, někdy 15 min, někdy ale i 25 min) - tzn. že ji někdy trvá přisátí, kroutí u toho hlavičkou, poté když se přisaje, tak se velmi rychle nahltá a často prse brzo "vyplivne" - přijde mi, že nestačí polykat.. V 50% případů u prsa po kojení usíná, ale pokud ne, tak poté trvá proces odříhnutí a uspávání i 1,5 hod, a přesto se odříhnout nepodaří. myslíte, že je na vině technika kojení, nebo mám z prsa trochu mléka odstříkat (kojím v leže na boku)...Popřípadě nemáte radu jak dítko rychleji uspat? Díky moc Romana J.

magdavav
8. pro 2014

Dobry den, chtela bych se zeptat ohledne tvorby mleka a odstrikavani. Mam doma 4 tydenni miminko, od pocatku plne kojim co 2-3 hodiny, techniku kojeni mam dle laktacni poradkyne v poradku. Kojim na stridacku, jednou z jednoho, pri dalsim kojeni z druheho, maly saje cca 15 minut. Prsa se mi hodne nalivaji, hlavne prave a nekdy mi z neho mleko doslova strika. Snazim se odsavat, mam rucni odsavacku, nekdy i manualne, obcas prsa nahrivam gelovymi polstarky nebo ve sprse pro ulevu. Nicmene se mi prsa docela casto plni a nekdy se stane, ze maly, kdyz saje, tak se uplne zalyka a mliko mu tece z pusinky, potom casto blinka a nekdy ma i skytavku a v posledni dobe trpime na prdiky. A to i presto, ze mleko vzdy pred kojenim odstrikam. Chci se zeptat, zda caste ostrikavani a nahrivani nejak negativne neovlivni laktaci, kolikrat denne je vhodne odtrikavat a hlavne jake mnozstvi, z praveho prsu mi mleko opravdu tryska a mam ho hodne, neni problem odstikat celou lahvicku a presto stale tece. Krom toho me docela boli pri vsi te manipulaci. Prijem tekutin mam myslim v norme, piji i 1-2x denne kojici caj, mela bych ho omezit? Je sance, ze se tvorba mleka upravi a stabilizuje? Nebo to hold nektere zeny tak maji a musi pravidelne odstrikavat? Kojim v klasicke poloze, sedim a maly lezi horizontalne na me. Byla by vhodnejsi nejaka jina poloha? Vleze nam to zatim nejde...Moc dekuji za odpoved a preji hezky den. Magda V.

badrick
8. pro 2014

@mikulka Dobrý den,chtěla jsem se zeptat, moje dcera se narodila ve 35 tt....dneska má tři týdny.....když jsem odcházela z porodnice tak mi vysála z prsa max 30tku a pak dokrm přes stříkačku....v porodnici jsem dostala klobouček, neboť malá se přisála a hned bradavku pustila a přes klobouček se snažila pěkně sát. Když jsme přišli z porodnice tak dva dny jsem dokrmovala přes stříkačku a pak už jsme najeli jen na kojení z prsa....vytáhla si 60tku...i 70tku....papala moc krásně...nevím co se stalo, ale před dvěma dny jsem zjistila, že po celý den když jsem ji přiložila k prsu tak si vytáhla max 30tku....nechala jsem to tak a v noci spustila řev.....tak mě napadlo, že je nedojezená. Tak jsem opět začala s dokrmem (mým mlíčkem, neboť v době příchodu z porodnice jsem odsávala i 70tku z obou prsou). No a je to už dneska třetí den, co si malá vytáhne pouze tak 20tku někdy se stane jako dnes ráno že si vytáhla 65ttku....tak jsem si říkala, že se vše v dobré obrátilo) ale pak další kojení nechtěla vůbec pít,přisála se a začala plakat a zase a pořád dokola, nakonec se přisála ale přišlo mi, že prso jen žužlá...a občas potáhne.....po každém kojení se snažím odstříkávat, ale odstříkám max 40tku z obou prsou....snažím se pít hodně....může to být spurt u dítěte?Mám ještě jednu dceru a ta je už 4tý den nemocná..má vysoké horečky, myslíte si, že by to mohlo znamenat, že na tu malou něco leze a tím nechce sát a nebo to bude tím spurtem? Děkuji za jakoukoliv radu....jsem z toho už zoufalá.....Darina

emin
9. pro 2014

@krmv Chápu, tak zkuste zapracovat na nastavení pravidel kojení. Nemusíte být k dispozici vždy. V tomto věku je kojení už o dohodě - dítě naznačí, že chce, maminka by měla schválit nebo sdělit, kdy ke kojení dojte a pak slib splnit. Např - nekojíme venku, kojíme jen doma. Nejsložitější je to při návyku usínání u prsu - I proto dudlá v noci tak dlouho. Bude třeba tento zvyk změnit a zkusit miminko uspávat jinak.

emin
9. pro 2014

@mmartinam Zkusila bych prokojit pár nocí - dcerku k sobě do postele a kojit co to dá. Laktaci to krásně nakopne, Jinak platí obdobná pravidla pro zvýšení laktace - kojit často, střídat prsa, stlačovat - najdete v článcích výše. Je to otázka cca týdne a měla byste vidět zlepšení.

emin
9. pro 2014

@bukvickaa Dobrý den. Jedno prso bývá často oblíbenější než druhé. Z Vašeho dotazu cítím ale trochu zmatení z celé situace - a není se co divit, příchod miminka nás obvykle dost rozhodí. Předně - nesledujte, jak dlouho se kojí - je to jedno. Kojit se má miminko tak dlouho, dokud správně saje a tak často, jak chce. Pokud mate pocit, že se zalyká a teče to příliš, zkuste nalité prso před kojením mírně odstříkat ručně, aby opadl ten největší nápor. Pokud naopak myslíte, že mléko neteče a odtrhává se proto, zkuste prs stlačovat.
Odříhávat miminko nemusí, není to povinné. Prostě po kojení zkuste dát mimi do vybrané polohy na odříhnutí - např. klubíčko, nebo na srdíčko a chvíli počkejte, Pokud neodříhne, uložte do polohy na boku.
Proces uspávání je otázka na několikahodinovou diskusi...v zásadě pár pomůcek, která pomohou miminko zklidnit - houpání, zavinutí, bílý šum, sání,

emin
9. pro 2014

@magdavav Dobrý den Magdo. Šance, že se to celé stabilizuje a "sedne si to" samozřejmě je. Časté nahřívání a odsávání laktaci podporuje a myslím, že právě Vaše zásahy do celého procesu laktace situaci zaviňují. Zkuste to takto. Jakmile cítíte, že se prsa nalívají, odstříkejte ručně do úlevy - ne víc. Je jedno, jaké množství to bude. Prostě jen do úlevy, než prsa změknou. Laktaci mate zřejmě víc než skvělou, užívejte si to, co by za to jiné maminky daly, ale bylo by zbytečné ji podporovat přes míru. Navíc tím, že mléko doslova tryská miminko není nucené příliš sát, takže při stabilizaci laktace se může stat, že bude při sání zpočátku protestovat. Postupujte tedy pomalu, postupně. Neodsávejte zbytečně moc do zásoby. Pokud budete kojit tak, jak se doporučuje - tedy na požádání (kdykoli miminko chce) a tak dlouho, dokud saje, bude vše dobré.

emin
9. pro 2014

@badrick Dobrý den, Mikulka zde již nějakou dobu nebývá, tak snad postačí můj komentář. Vlivů může být vice - jak případná viroza, spurt apod, ale stěžejní pro úspěšné kojení by bylo zbavit se kloboučků. Tvoří bariéru mezi prsem a dítětem, tvoří chybný sací návyk a snižují zpravidla laktaci - což může být I Váš případ, kdy bouřlivá laktace po porodu nyní mírně opadá a miminko si mléko nedokáže vytáhnout. Pokud by byly s odstraněním kloboučku potíže, pozvěte si LP. Zkuste opatření pro zvýšení laktace - střídání prsou I víckkrát za jedno kojení, stlačování prsu, caste kojení, kojení v noci. Můžete zkusti homeopatika nebo bylinky a zásadní je technika kojení bez kloboučku. Pokud byste musela dokrmovat, pak ideálně cévkou u prsu. A bylo by dobré vynechat dudlík (alespoň do nápravy situace, lépe nastálo).Držím palce.

88market
10. pro 2014

Dobrý den, měla bych velkou prosbu. Máme 5-ti týdenní miminko, které od narození plně kojím, ale teď jsem z ničeho nic začala mít problém s tvorbou mateřského mléka - najednou byla prsa úplně prázdná :( na internetu jsem našla, že existuje přípravek Ricinus Communis Ch 5, koupila jsem si ho a najednou se mléko objevilo - ne ve velkém množství, ale stačí to na tolik, že nemusíme přikrmovat UM. Beru 2x denně 5 granulí, ale nikde nemůžu najít, zda se tento lék dá užívat dlouhodobě? Nerada bych přišla o mléko. Chci plně kojit. Nevíte náhodou více o tomto léku? Zatím ho užívám 5 dní. Děkuji moc.

krmv
10. pro 2014

@88market da se uzivat dlouhodobe.ja ho uzivl tak rok,ale pak uz jen jak jsem si vzpomela a kojim doted 19mesicu

emin
10. pro 2014

@butterfly Dobrý den, omlouvám se za prodlení, patrně jsem některé dotazy omylem přeskočila. Především je skvělé,že laktace funguje a mléka je dost, take je dobře, že miminko umí sát. Teď "jen" to nějak zkloubit. Zahájil bych SOS akci - intenzivní nošení, kojení kůže na kůži, společné spaní - prostě opětovné probuzení instinktů. Možná miminko reagovalo na cosi, co mu vadilo (ať už chuť mléka, nižší tok, pozdější spuštění mléka či cokoli jiného, to je někdy nerozluštitelné). Přiložte na prs rovnou s cévkou a sledujte reakci. Miminko znovu získá důvěru v to, že po přisátí teče něco dobrého a bude motivováno sát. Vyřaďte dudlík. Moc držím palce.

emin
10. pro 2014

@88market Jde o homeopatika a lze užívat dlouhodobě.

88market
11. pro 2014

@krmv super 🙂 děkuju moc 🙂

88market
11. pro 2014

@emin bezvadné, děkuju moc 🙂

mamilu
12. pro 2014

Dobrý den Mikulko,
jsem 3.den po porodu a laktace se teprve rozjíždí. Mám problém s dvorcem u levého prsu, je takový zvětšený, oteklý. Malý ho nevsaje do pusinky, tudíš se mi prso nalévá a začíná bolet, bojím se retence. Zkouším nahřívat, odstříkávat, ale dvorec je pořád stejný. Moc děkuji za odpověď Míša

emin
12. pro 2014

@mamilu Mikulka už tu nějaký čas nebývá, tak zkusím já. Zkus toto - palec a ukázováček proti sobě, dát nad a pod bradavku a zatlač dovnitř do prsu, nemačkej prsty k sobě, ale tlač jakoby proti hrudníku. Tlak by měl být mírný, ale intenzivní. Bradavka by měla vystoupit a dvorec trochu změknout. Tlak můžeš opakovat. Jinak pokud je prs nalitý,t ak odstříkávej do úlevy a poté chlaď.

esmeralda2
13. pro 2014

@krmv držím ti palce. Jinak já jsem první dítě odstavila poté, co jsem otěhotněla - přesněji řečeno potom se mi přestalo tvořit mléko. Ale mám kamarádku, a ta dítě kojila po celou dobu dalšího těhotenství, po porodu to starší dítě dopíjelo to, co zbylo. Pak se odstavilo samo a docela rychle

kacaba87
13. pro 2014

Dobrý den,
mám na Vás jednu otázku. Mám 4 měsíčního (21.8.2014) syna a plně ho kojím. V prvních měsících přibýval na váze cca 1kg za měsíc. Teď při poslední kontrole to nebylo ani 500g...v posledních týdnem mám problémy s kojením. Malý u toho pláče, odtahuje se, pak se zase přisaje, chvíli pije, ale pak se vše zase opakuje. Občas má takový záchvat, že se pak začne mlíkem dusit. Poslední týden se začal budit i v noci (po hodině max dvou hodinách)...nechci přestat kojit, ale jsem tak zoufala, že uvažuji, že aspoň na noc mu začnu dávat Nutrilon, abych se aspoň trošku vyspala. Okolí mi tvrdí, že to jsou spíš zoubky, ale mě to přijde hrozně brzo a myslím si, že je problém spíš v jídle. Vůbec netuším co dělat. Dřív byl hodné a usměvavé miminko, ale teď je to malý křikloun. Myslíte, že mi takhle na dálku můžete poradit? Předem moc děkuji!

emin
13. pro 2014

@kacaba87 Dobrý den, to je velmi častý problem. NEvypadá to na zoubky, ale na určitou laktační krizi. Pokud pročtete příspěvky výše, narazíte na podobné potíře velmi často. udělala bych toto - vyřadit dudlík, udělat opatření ke zvýšení laktace = kojit vždy z obou prsou, stlačovat prso při kojení, vystřídat prsa I víckrát za jedno kojení. S miminkem spat a kojit v noci průběžně, kojit kůže na kůži, kojit tak často jak chce. Mezi kojením můžete zkusit odsávat, jak podporu užívat bylinky či homeopatika. Nutrilon a zvláště na noc situaci bohužel komplikuje a laktaci ještě vice sníží. Zavedení UM na noc je pozvolná cesta k odstavení. Pokud by mimi neprospívalo váhově, můžete dokrmit, nejlépe na prsu cévkou, která pomůže stimulovat laktaci. Možná by stálo za to, pozvat si LP. Moc držím palce.

kacaba87
14. pro 2014

@emin Mockrát děkuju...prsa se snažím střídat a v noci se budí po hodině/dvou. Takže zkusím ty homeopatika a po svátcích si pozvu LP. Chtěla jsem ji pozvat už dřív, ale bohužel moje drahá polovička, byla toho názoru, že to zvládnem bez pomoci :-/ Ještě jednou moc děkuji za podporu!

gryfis
15. pro 2014

Prosím prosím o radu popřípadě aspoň o uklidnění 🙂 Měla jsem teď zánět prsu, nebo možná jen retenci, každopádně už to ustupuje, ale dost mi padlo množství mléka a to i ze zdravého prsu.. je to asi normální,že? Že to padne u obou. No ale teď, jak to zase dostat do původního stavu.. nebo se to samo? A pro doplnění, malej má k třem měsícům a jen odsávám..díky