Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

rheza
17. srp 2014

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. Mám třítýdenní dceru, kterou se snažím kojit co nejvíce, v podstatě to nechávám na ni a dávám ji kdykoliv si řekne, ale po pobytu v porodnici, kdy mi po tři dny doporučili dávat "priznicovi" zábaly po každém kojení se mi udělaly na obou bradavkách veliké ragády. Měla jsem doma LP, která říkala, že by technika měla být v pohodě, ale spíše mi připadalo, že se věnovala tomu abych se cítila pohodlně při kojení než právě té technice a doporučila mi 2x denně zatírat bradavky genciánou. To jsem dělala tak týden, trochu se to zlepšilo, ale jednu bradavku mám z jedné strany jako sedřenou a na druhé mám hlubokou rankou ve tvaru "U" kolem bradavky. Aby se mi ranka zatáhla, tak jsem si toto prso 2 dny jen odsávala a malou kojila jen z jednoho prsa, nyní ji k tomu "bolestivějšímu" prsu přikládám 2x až 3x denně, ale ranka se mi už zase tím podtlakem začíná zvětšovat. Tento stav trvá něco přes dva týdny, a chtěla bych poradit jestli mám vyčkat až se mi ranky zatáhnou nebo to mám řešit nějak víc? Moc děkuji za odpověď

emin
17. srp 2014

@rheza Dobrý den, určitě můžete řešit již nyní. Bradavky mazejte hojivou mastí (Purelan, propolisové či aloe mastičky apod), na opravdu těžké ragády jsou velmi dobré hydrogelové polšářky (Medela, Chicco apod), jsou dražší, ale pod náplastí se ranky hojí opravdu dobře. Doporučované jsou take bylinkové odvary - řepík, jitrocel apod. Ragády jsou často způsobené chybným přisátím. Dejte pozor především na co nejvíce otevřenou pusinku miminka. Bradavka je v pusince vlastně volná, miminko je přisáto na kůži dvorce. Děláte dobře, že kojíte na požádání, pokud by však bylo třeba, nechejte bradavku opět zahojit a kojte jen z jednoho prsu, z druhého šetrně odsávejte.

prchalkaesi
18. srp 2014

Dobrý den, hledám laktační poradkyni, která by mi dokázala pomoct s adoptivním kojením...Máte s tím zkušenosti?
Hledám poradkyni z Ostravy ale zatím jsem nikoho nenešla, tak budu ráda pokud máte zkušenosti, že by jsme si aspoň napsaly.
děkuji🙂

anets
18. srp 2014

Ahojky, ráda bych se zeptala, mám 6,5 měsíčního syna. Asi už týden bojujeme s kojením. Chvíli pije a pak mě začně kousat do bradavky a odtahovat se. Když se ho snažím přiložit,opět a opět, tak postupně brečí, mlátí rukama a snaží se všemožně zdvihnout a odlést. ... Tak vezmu odsávačku a mléko odsaju. Celkem asi 100ml, a ani to málo kdy vypije. Je možné, že by mu přestalo mléko chutnat??? Protože obídek 180ml a kaši 180ml na noc sní bez dovádení.
Díky moc za odpověď.Anet

emin
18. srp 2014

@prchalkaesi Dobrý den, přmou zkušenost bohužel nemám, jen zprostředkovanou. Mohu Vám napsat, co o tom vím. Pokud chcete napište mi SZ.

emin
18. srp 2014

J@anets Dobrý den, nemyslím, že by to bylo chutí (snad jen jestli jste nedostala menstruaci?) Jak dáváte příkrmy? Nahrazujete jednotlivé chody či kojíte na požádání a přidáváte příkrm? To druhé je správně, nahrazováním chodů klesá laktace. Při příkrmech děti často nemají hlad a kojení tolik nevyžadují, navíc pokud klesne laktace a sání jde hůř nemají motivaci dále sát. Zkuste ubrat trochu příkrmu a před příkrmem vždy nabídněte i prs, poté dejte příkrm. Zrušte dudlík a nedokrmujte lahvičkou. Zkuste nabízet prs když je unavený či v rozespalosti, kojte v noci.

karusa84
19. srp 2014

Ahojky prosím o pomoc, bohužel jsem musela přestat kojit a své tří týdenní dcerce musím dávat své mléčko jen přemražené. Tudíž jsem začala s odstříkáváním, mám odsávačku jak manuální tak i dvoufázovou elektrickou, ale nemohu rozjet znovu laktaci, jestli je to tedy ještě vůbec možné. Přošla jsem si před týdnem a něco velkým stresem a asi následkem toho jsem o mléko přišla, v té době jsem začala odstříkávat.....piju co se dá, teď jsem nasadila homeopatika, snažím se už být v psychické pohodě, ale na jedno odsátí neodsaji víc jak 30-40ml. Odsávám po dvou až třech hodinách. Musím tedy zároveň dokrmovat, protože dcera vycucne i 90ml. Můžu vůbec ještě nějak rozjet laktaci více? Další problém mám, že v jednom prsu se mi udělala boulka, na hranici dvorce a kůže a nejde mi úplně rozmasírovat, ani po nahřátí. Prostě je tam pořád. Co s tím? Je nějaký fígl?
Díky moc za rady

emin
19. srp 2014

@karusa84 Dobrý den, zeptám se možná divně, ale nešlo by znovu přikládat? Mimi se nepřisaje? Ve třech týdnech je ještě velká šance na rozkojení (trvá až do 3-4.měsíce) Některá prsa prostě nejsou na odsávání stvořena a ani pravidelné dvoufázové odsávání nezajistí mléka dostatatek. Kojení je prostě kojení, miminko to umí lépe než odsávačka. Také záleží, jak dokrmujete. Pokud lahvičkou, je to potíž, miminko se již nebude chtít přisávat. Ideální by bylo dokrmovat primo po přísátí cévkou nebo suplementorem. Na podporu laktace je možné brat homeopatika či bylinky (Ricinus Communis 5ch, Pískavice řecké seno a Benedikt lékařský), ale obojí je jen podpora, základem je "odčerpat" z těla co nejvíce mléka. Správné sání by patrně zajistilo I odsátí zatvrdlinky v prsu.

karusa84
19. srp 2014

@emin No bohužel znovu přikládat nemůžu, můžu podávat jen přemražené mléko, mám totiž v mléce cytomegalovira a dcerka ho má také potvrzeného a tak nám lékaři doporučili, že můžu dávat jen mléko přemražené 24h v mrazáku. A tak odstříkávám, přemražuju, rozmražuju a ohřívám..... ☹

leni_tom
19. srp 2014

@emin Dobrý den, mam témeř 3 týdenní holčičku a na jedné bradavce menší ragadu. Používám na bradavky Purelan, na tu s ragadou zkouším hydrogelove polštářky od Medely. Od jednoho kojení do dalšího se ragada krásné zatahne a udělá se " stroupek" z takové té žluté " vodicky". Ale hned po kojení jsem tam kde jsem byla. Mam z prsa jen odsavat a kojit pouze z jednoho neposkozeneho? Jak rychle se kdyžtak přizpůsobí tvorba mléka, abych v tom prsu měla mléka dost? Užívám tobolky řeckého sena a benediktu lékařského a odsavam, aby se zvýšila tvorba mléka, ale zatím v množství odsateho nevidím rozdíl. Měla jsem doma po příchodu z porodnice LP, technika se ji zdála OK, doporučila jen polohy a pravé odsavani. Dekuji

kaculle
19. srp 2014

zdravim,taky si necham poradit mam 3mesicni holcicku a plne kojim...muj dotaz je myslite ze ji staci kojit 5-8minut? Bez jidla vydrzi 2-2.5hodky...poradnu mame pristi tyden..v noci spinka celou noc..a jeste jeden dotaz jakou mi poradite polohu na kojeni..kojim v sede nejsem oprena spis zhrbena a dost me boli zada asi stoho kojeni...dekuji za radu mam druhe mimcu ale kojim poorve syna se mi nedarilo kojit proto ty otazky 🙂

emin
19. srp 2014

@karusa84 To chápu. Situace je velmi těžká. Především se nestresujte, vše by to jen stížilo. Odsávejte pravidelně, zkuste přidat homeopatika a bylinky a buďte s miminkem v častém těsném kontaktu - nošení v šátku je ideální. I kdyby miminku nestačilo jen Vaše mléko a musela jste přidat umělé, každá kapka mateřského je dobra a děláte vše, co můžete. Platí pravidlo maminka v pohodě = dítě v pohodě. Moc Vám fandím.

emin
19. srp 2014

@leni_tom Dobrý den, můžete na den/dva než se ragáda vice zahojí jen odsávat a kojit z jednoho prsu. Miminko bude chtíta si častěji, ale tvorba se přizpůsobí. Některé maminky kojí z jednoho prsu po celou dobu kojení.

emin
19. srp 2014

@kaculle Dobrý den, pokud miminko přibírá, je spokojené a dostatečně čůrá (min 6 plenek denně) je to oka délku kojení neřešte. Jsou "savci", kteří I za krátkou dobu vysají dostatek. Polohy prostě zkoušejte, podkládejte ruce polštářem (kojícím nebo normálním), fotbalová (pod rukou zboku), vleže. Je dobré mít podložené nohy. Mělo by se přizpůsobit miminko ne vy. Kojení musí být příjemné vám oběma.

kaculle
20. srp 2014

moc dekuji za radu...mivame tech 5plinek denne pocuranych 🙂

emin
21. srp 2014

@kaculle Tak uvidíte v poradně, jak přibírá. V jednorázovkách se někdy těžko pozná, koli mimi načůrá, protože jsou hodně savé, Pokud by přibrala málo, zkuste přikládat častěji, kojte vždy z obou prsou snažete se min. 2x nakojit v noci. Držím palce.

jamia
21. srp 2014

Dobrý den, může přemíra mléka ve stravě matky zapříčinit zvracení kojence? Předevčírem mi začala desetidenní dcera po každém kojení ublinkávat a zvracela i větší množství natráveného mléka třeba 2 hodiny po krmení. Analyzovala jsem, co jsem před tím jedla jinak, a napadlo mě mléko, za ten den jsem dala asi litr ve formě banánového koktejlu a krupicové kaše. Je vhodné při kojení omezit mléko a bílkoviny čerpat spíš ze zakysaných produktů? Předem děkuji za odpověď.

medvide1
21. srp 2014

Dobrý den prosím také o radu...mam 4 týdenního prcka a při kojeni se krásně přisaje chvilu pije ale pak se začne odtahovat..a nesaje jak by měl...pije třeba cca 7 min a pak přestane..dam ho odříhnout a znovu přiložim ale už se nepřisaje jen dumla ale když ho dam k druhemu prsu saje zase normálně...co je příčinou?!a ještě se zeptám je špatné kojt z obou prsou??je opravdu rozdíl mezi předním a zadním mlekem?děkuji za ochotu a odpověd 🙂

apacheee
AMBASADORKA
21. srp 2014

Dobrý den,
ráda bych se zeptala, kdy je vhodné začít miminko kojit jen z jednoho prsu? V porodnici mi poradili dávat zatím z obou prsů, s tím že postupně mám začít krmit jen z jednoho, ale nevím, kdy a jak poznat, že už nadešel ten čas. Synovi je 17 dní a kojím z každého prsu 10 minut.
Děkuji předem za odpověď🙂

emin
21. srp 2014

@jamia Dobrý den, rozhodně ano,může to být přičina. Mléko jako takové není ve stravě matky nějak zásadní, jde spíš o dostatek tekutin jako takových - čaje, voda, ovocná šťáva apod. Mléčné výrobky nejlépe zakysané. Ublinkávání (ne zvracení obloukem) je normální,značí, že miminko má plné bříško 🙂,ale pokud následuje a zhoršuje se při matčině konzumaci mléka, bude to patrně reakce na bílkovinu kravského mléka. Nic se neděje. Trávicí trakt novorozence a kojence je na BKM citlivý ale jak postupně dozrává, může ji posléze (např po 1 roce) bez problemu akceptovat. Zkuste mléko vynechat, pokud by se to nelepšilo I mléčené výrobky. Časem zkuste zakysané a posléze I běžné mléko a uvidíte, jak miminko zareaguje.

emin
21. srp 2014

@medvide1 Dobrý den, to je zcela typické. Po přisátí vytéká mléko díky tzv. let down reflex, po chvíli je již potřeba aby miminko sálo samo a některá miminka to stale ještě I 4 týdny po porodu dostatečně neumí. Stlačujte při kojení prs (palec nahoře, prsty dlaně dole a v horní části prsa pumpovat) aby tok mléka zesílil a sledujte, zda saje. Jakmile již jen dudlá, vyměňte prsa a opět stlačujte. Takto můžete vyměnit I víckrát. Pojem přední a zadní mléko se v posledních výzkumech již příliš nevyskytuje. Složení mléka se mění v průběhu kojení a cast mléka vzniká primo při kojení a to zcela podle potřeb miminka. Kojte vždy z obou prsou, tak, že nakojíte z jednoho a nabídnete druhé (pro zvýšení laktace jak je řečeno výše prsa střídejte I víckrát) Držím palce.

emin
21. srp 2014

@apacheee Dobrý den odpověď je I v odpovědi výše. Kojte klidně z obou prsů a to tak, že nakojíte z jednoho a nabídnete druhé - kolik mimi vypije, nechte na něm. Pokud bude mít hlad, napije se I z druhého, pokud nebude, jen si cucne, nebo prs zcela odmítne. Některé maminky kojí jen z jednoho prsa a jejich prsa tuto frekvenci "utáhnout", ale často se při přechodu na kojení z jednoho prsu stává, že laktace klesne. Kojte proto tak, jak je uvedeno výše a bude vše ok 🙂

medvide1
22. srp 2014

@emin Děkuji za odpověd budem se tedy snažit 🙂

redcarmina
27. srp 2014

Dobry den! Chtela bych moc poprosit o radu. Mam 3mes dvojčátka narozena o 2mes drive. Plne je kojim, ale zacinam premyslet o UM- nemam uz bohuzel nervy na kojeni kazdou 1.5 az 2 hodiny. Holky ihned po kojeni rvou, nez je utisim, je skoro hodina pryc, pak zase rev-kojeni-rev a tak porad dokola. Nechce se mi s nimi jit ani na delsi prochazku, protoze vim, ze bude zase rev a ryk.Mam pocit, ze mam pro ne bud malo mleka nebo je mleko malo vydatné-je to mozne? Pouzivame dudlik (na utiseni)-muze byt problem tam? V noci mely interval i 4,5hodiny, ale posledni tyden se budi zas maximalne po 3 hodinach. Chtela bych se zeptat, zda mam prejit na UM uplne nebo dal kojit a dokrmovat UM? Vahu nemam, takze nevim kolik vypijí, ale pribyvaji cca 300g tydne. Jak dokrmovat? Dat vypit z prsa, co se da a potom z lahvicky tolik, kolik vypijí? Na UM je davkovani: 180ml pro miminko 3-4mesice 5x denne.pokud bych dokrmovala, kolik jim mam pripravovat? A jeste doplnujici otazka-dnes jsem holkam dala 180ml Beby. Vypily to a obe odpadly. Jedna z nich stale spinká, druha po 3h zacala rvat hlady-dala jsem ji z prsa. Po hodine uz zase knoura a prisava se mi k ruce. Je to normální? Nechci ji nejak ublizit tim, ze ji budu prejidat. Moc dekuji za radu!🙂

emin
28. srp 2014

Dobrý den, asi sama tušíte, že UM není lepší varianta. Je ale naprosto pochopitelné, že jste (a zvláště u dvojčátek) prostě vyčerpaná. Mléko mate jiste dostatečně vydatné (o složení mléka to není). Potíž může být v jeho nedostatku, což může být způsobené neefektivním sáním obou miminek. Vzhledem k tomu, že přibívají nadprůměrně 300 g týdně je super, tak si ale nemyslím, že mléka je nedostatek. Jak je kojíte? Dohromady, zvlášť, z obou prsou nebo jen z jednoho? Střídejte je u prsou, sledujte, zda sají a polykají. Stlačujte prs při kojení. Bohužel, tento interval tedy 1,5-2 hodiny je u některých dětí normální, zvláště u malých a nedonošených, ale u dvojčátek je téměř nemyslitelné to vydržet. Pokud byste chtěla dokrmit, zkuste investovat do tzv. suplementoru (u dvojčat je to dobrý pomocník, pověsíte na krk, a date dokrm primo při kojení, buď UM, nebo lépe své odsáté mléko), stojí sice cca 800,-, ale zkuste třeba bazarový apod. Zkoušejte take různé polohy, kojte kůže na kůži. I dudlík bohužel správnému způsobu sání nepomáhá naopak ☹, samozřejmě, ale že u dvojčátek je to dvojnásobně těžké bez dudlíku. Díky suplementoru však nezkazíte techniku sání a postupně se můžete vrátit I k výlučnému kojení. Moc držím palce a hodně sil.

mimarse
28. srp 2014

@emin Prosím o radu, dostala jsem Penicilin a dcerku 9 měsíců stále kojím. Jak mám postupovat...děkuji za radu.

aniikaa
28. srp 2014

dobrý den,chci se zeptat kolik by mělo vypít 9denní miminko když váží 4400g? v porodnici mi říkali 30-40ml ale mě se to už zdá málo.... malej má potom pořád hlad, děkuji

emin
28. srp 2014

@mimarse Berte jej jak mate doporučeno, u dcery se může objevit průjem, může kojení odmítat (mění se troche chuť mléka), může se mírně snížit laktace. Berte nějaká probiotika, antibiotika ničí střevní mikrofloru. A kojte stale stejně na požádání. Antibiotika nejsou kontraindikací kojení.

emin
28. srp 2014

@aniikaa Miminko vypije v prvním půlroce cca 150ml na kg váhy (u vás tedy 660ml, ale jde o průměr. 9 denní miminko má žaludek velký cca jako malá meruňka, takže za jedno kojení to může být od 40 do 80 - 100 ml, Je to velmi individuální, jsou děti, které vyžahnout 150 1x za 4 hodiny a jiné , které dají tuto dávku po hodině na 3x. Kojte především tak, jak chce miminko, vždy přikládejte k oběma prsům, stlačuje prsa při kojení a sledujte, zda miminko opravdu saje - tedy polyká a hýbe se mu ouško, spánek a brada se hýbe dolů. Také sledujte počůrané plenky. Prospívající miminko má min 6 nasáklých plenek denně.

andelka
28. srp 2014

Mně 4 týdenní vypil běžně 40-60ml, kolem 100 jen po delším spaní. Kojila jsem podle jeho potřeb, někdy za hodinu, někdy za 3-4h. V nemocnici tvrdili že aspoň těch 100 by měl na jedno kojení vypít, ale jak toho docílit že? Nakonec součet měl v pohodě a přibíral krásně. Každé mimčo je indivindi. U 9denního mi 30-40 nepřijde málo, pokud mezi kojením nejsou moc velké intervaly.