Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

mistrulka
2. únor 2012

mikulka-Dobrý den,chci se zeptat,mám 3 týdenní miminko,ve dne kojím jak kdy někdy po 3 hodinách někdy po hodině a v noci 1-2x,můj dotaz spočívá spíš v tom,že se mi malej trochu napije,pak se začne od prsu odvracet,musím ho dát odříhnout a pak znovu přiložit k prsu a tak je to skoro pokaždé u kojení,dělám někde chybu?A taky bych se chtěla zeptat,přes noc má malej jakoby ucpanej nos,rýma mu ale neteče a špatně kvůli tomu spí.V lékárně nám dali Libenar,ale podle mě je to bez jakéhokoliv efektu,v noci vzduch zvlhčujem a máme danou postýlku do zvýšené polohy,víc nevím co s tím,poradíte???

cuci25
2. únor 2012

@mistrulka vím, že dotaz nebyl pro mě, ale také mám skoro 4 týdenní miminko a s tou rýmou máme stejný problém. Doktor říkal, že je to zadní rýma, proto m z nosu neteče. Přes den jako kdyby žádnou rýmu neměla, ale v noci chroptí, že ani nemůžu spát ☹ my stříkáme Sterimar (mořská voda) a pak odsáváme, vždycky nějaký hlen odsajem. Někde jsem četla, že je to u některých dětí problém i celé topné sezóny, tak nevím, my už to máme týden...A i když nejsem odborník s tím odříhnutím během kojení si myslím, že to není nic špatného, slyšela jsem, že děti, které třeba víc hltají při kojení si potřebujou odříhnout i v mezičase...

vodni
2. únor 2012

@lipetra Reflux - už od 2. týdne neustále zvrací, ne ublinkávání, ale velké šavle (oblouky s dostřelem někdy i půl metru... 😀 ). zvrací stále, tj. mezi každým kojením x-krát, a to i třeba 3h po jídle..

lipetra
2. únor 2012

@vodni Tak to Jiran neublinkava,ale proste po 2h se ozve ze ma hlad. V noci vydrzi dlouho a pres den to dohani.

petronelka3
2. únor 2012

Ahoj,
jsem zde také s prosbou o zodpovězení dotazu.
Mám 9 měs. dceru, zdravou, přibírá normálně. Je třeba na začátku zmínit, že dcera je zvyklá usínat sama, jako dudlík nefunguju 🙂) Mám ale problém s mlíčkem. Mám pocit, že se mi mlíčko nedělá, jak malá potřebuje. Kojím 3 - 4 x každý den přibližně ve stejnou dobu. Tento nedostatek je nejzřetelnější při večerním kojení a v noci. Dřív (cca před 3 měs) se mi dcera budila jednou na kojení, postupně dvakrát. Vždy kolem dvanácté a pak kolem čtvrté. A je vidět, že má skutečně hlad. Dřív vypila jedno prso a stačilo. Nyní vypije obě a pak se zlobí a pláče, že má málo. Stejné je to večer. Navíc se mi ta doba mezi kojeními v noci zkracuje. Už nekojím "až" ve 12 h, ale i před 11 h. Poslední dny si říká co tři hodiny..takže 3x za noc ☹ Prsa se mi už vůbec nenalívají a navíc, dlouho trvá než se mi cítím ten příjemný spouštěcí reflex při sání.. Takže i na počátku kojení je dcera velmi nesvá.. Jsem, přiznám se, velmi vyčerpaná. Ráda bych tu situaci nějak vyřešila. Snažím se ji přikládat opakovaně k oběma prsům, ale výsledek se nedostavuje. Situace se každodenně zhoršuje.. U předchozích dvojčat jsem kojila také do jejich 10 měs. - nemohou být prsa nějak "naprogramovaná"?? 🙂) Přiznám si, že forma " nechat vyřvat, ať si zvykne, že se v noci nejí" mi není příjemná. Ráda bych kojení uzpůsobila jejím požadavkům, jen si nejsem jistá, zda by více nevyhovoval třeba nutrilon, alespoň pro večerní kojení.. Co si o tom myslíte? Prosím, poraďte.
Moc děkuji. Petra

orinek
3. únor 2012

@cuci25 Ahoj, mám 6 týdenní mimi, zadní rýma nám začala cca 3.týden, nemůžeme se jí stále zbavit. Přes den nic, v noci chraptí. Nevím, jak mu pomoci, dávám Libenar, odsávám, zvlhčujem a postýlka je vyvýšená. Krom Libenaru by se nic dávat nemělo, je to jen vodička na zvlhčení sliznice, není to lék a nevyléčí, doktorka říkala, že by to mělo odeznít samo. Pokud spolkne nějaký hlen, projde a vykaká. Doufám, že se to brzy vytratí. 😉 Je to stejné jako u vás, jen ti musím říct, že to je asi na dlouho......ach jo

cuci25
3. únor 2012

@orinek to je pěkně na prd, že s tím skoro nejde nic dělat, taky máme vyvýšenou matraci, odsáváme a zvlhčujeme, ten Sterimar je taky přírodní, je to jen mořská voda a je to pro děti od narození. Je mi jí vždycky hrozně líto, jak se v noci nadechuje a přitom slyšim ty hleny, se divim, že nám doktor nedá něco na rozpuštění těch hlenů 😖

ava
3. únor 2012

Ahoj, mám dotaz, jestli můžu. Mám 5 týdn.mimi, které trpí na koliky. Při kojení hodně přisává vzduch, ač se snažím jí různě polohovat, není možné se tomu vyhnout. Nasává ho koutkem úst. Odříhne si vždy, ale většinou i ublikne, a to i několikrát.
Zkoušela jsem i kloboučky, ale i s nimi přisává - je to její technika...jak na to, existuje nějaká profi rada? 🙂
moc děkuju

cori
3. únor 2012

@mikulka
Dobrý den, prosím o radu pro mou kamarádku.
Má týdenní miminko - narodilo se o 2 týdny dřív a s váhou 2,6 a 49 cm.(z porodnice je pustily s klesající váhou 2,4) porod přirozený. V porodnici se jim nepodařilo laktaci rozjet, ale pořád to zkoušeli... Jsou dva dny doma a dětská dr. při návštěvě matce doporučila přestat kojit - odstříkávat a přidávat k UM a používat flašku... docela ji to mrzí, ale na druhou stranu ji to uklidnilo - protože byla z toho špatná, že jim to kojení nejde a malá nepřibírá...
Odsáváním odsaje zatím jen 10ml. UM mlíčka malá zatím vypije 35ml po 2 hodinách...
Malá má žloutenku a pořád spí, na každé buzení je nutno ji budit...
Jak je nejlepší krmit tak malé miminko - co zatím skoro nepřibírá?
Děkuji předem moc za rady.

lennetfrigg
3. únor 2012

@cori zkus kouknout na stránky od @mikulka: http://www.laktoporadna.cz/dotazy_meko_podstr.html

jsou tam informace, jak zvýšit produkci mléka, taky jak alternativně dokrmovat. Případně zkus kouknout pár stránek zpět, ty rady se tady hodně opakují. Lahvička je jediná povolená : Calma od Medely - ostatní určitě kojení zkazí a nejlepší určitě zkusit se rovnou obrátit na laktační poradkyni - seznam zde http://www.kojeni.cz/poradci.php.

Mikulka zde psala, že nyní odpovídat nemůže, tak proto vkládám tyhle odkazy.

lennetfrigg
4. únor 2012

@cori nejsem poradce, jen můžu napsat z vlastní zkušenosti a co jsem zde vyčetla - maminka se může rozkojit celé šestinedělí. My jsme šli domů taky se silnou žloutenkou - byli jsme několik dnů na světlech a dokrmovala jsem lahvičkou. Ale stále jsem přikládala k prsu, žloutenka se začala ztrácet a malá začala sát. Koupili jsme Calmu a dokrmovali jsme ní a zároveň jsem se stále snažila kojit a zvýšit produkci mléka - po kojení ještě 15 minut odsávat z každého prsa - i když nic neteče (kvůli stimulaci) co dvě - tři hodiny a v noci taky. Malou na kojení budit, budit jí během kojení, střídat polohy, odbrkávat. Ze začátku je to těžké, malá byla hodně spavá, ale zlepší se to. Mlíčka je více třeba až za týden po téhle stimulaci, ale stojí to za to. Prvního chlapečka jsem skoro nekojila a malou nyní kojím stále. Držím kamarádce palečky. Ať se zkusí poradit, za to nic nedá. Když pominu přínos pro miminko, tak náklady za poradce jsou nesrovnatelné s tím, kolik pak stojí umělé mlíčko. Každopádně hlavní je, aby byla ona i miminko v pohodě, on je to fakt někdy stres.

mikulka
autor
4. únor 2012

AHOJ MAMINKY, JSEM MOC RÁDA, ŽE SI TU RADÍTE NAVZÁJEM A JEŠTĚ TAK PROFESIONÁLNĚ!!!
MOC DÍKY, JÁ UŽ SE NA RADY NECÍTÍM, JSEM NERVÓZNÍ Z PORODU, DODĚLÁVÁME DOMA POSLEDNÍ VĚCI, TAK UŽ NENÍ ČAS ANI SÍLA.

ASI SEM PŘIJDU PAK PO ŠESTINEDĚLÍ, NEBO ZA DVA MĚSÍCE, PROSTĚ AŽ BUDU FIT A PODLE TOHO, JAK TO S MALOU (A S MÝM SYNKEM K.J.) BUDE NÁROČNÉ. 😉

MĚJTE SE PĚKNĚ

VYUŽÍT MŮŽETE LAKTAČNÍ LIGU:
WWW.KOJENI.CZ

MOJE STRÁNKY:
WWW.LAKTOPORADNA.CZ

NEBO TOTO TÉMA, DEJTE DO VYHLEDÁVAČE ZDE KLÍČOVÉ SLOVO...

mikulka
autor
4. únor 2012

@vodni Moc děkuji za podporu a rady zde, díky!!!! 😉 🙂

llllucka
4. únor 2012

Holky,chci se zeptat,zda jste se s tím některá nesetkala.Syn mi posledních několik dní odmítá veškerou stravu krom mlíka.Respektive odmítá to,když mu to dávám já.Pokud nejsem v místnosti a má ho krmit někdo jiný,tak sní cekou porci.Vůbec nevím,co s tím.Kojit ho celý den nemůžu,na to je už velkej a poslední dobou dělá neplechu se zubama,takže je to pro mě i bolestivé.Přemýšlím,že přestanu kojit,protože mě nic jinýho nenapadá.Díky za radu.

@mikulka:držím palce,aby všechno dobře dopadlo.

mikulka
autor
4. únor 2012

@llllucka Já si to přečetla a jen chci říct, že přestat kojit by bylo to nejhorší.
Syn na sebe upozorňuje a nějak chce tvou pozornost, možná začíná separační úzkost, nevím. Ale přastat kojit takhle brzo, to by byl pro něj šok!

Zkus zapátrat dozadu, co se naposledy stalo, když ještě jedl normálně. Má to nějaký důvod.

lojzina
4. únor 2012

@mikulka ahoj,ja tedy tve rady nevyuzila,uz sme vetsi,ale preju rychly bezproblemovy porod a zdrave mimi 🙂

llllucka
5. únor 2012

@mikulka:já nevíma,ale myslím,že devět měsíců není na kojení málo.Staršího syna jsem kojila 9 měsíc,taky se s tím musel vyrovnat ze dne na den,protože jsem onemocněla.Ale fakt je,že bych chtěla kojit do roku,takže přestat beru jako poslední možnost.A když pátrám,máš pravdu,že to začalo,když onemocněl starší syn,tak myslíš,že je to tím,že se mu samozřejmě nevěnuju tolik.Ale ten bude doma ještě nějakej ten týden a to opravdu nedám.

iva_kucerova
5. únor 2012

Ahoj, chtěla jsem se zeptat...včera nás s malou pustili z porodnice, kde jsme měli problémy s kojením. Malá se už na sále nemohla přisát k prsu, protože mám ploché bradavky. Zkoušela jsem potom kojit s kloboučky, ale malá je nechce, i když v nich už měla mléko. Vždycky mi klobouček strhla a začla se příšerně vztekat, až byla celá rudá. Sestry v porodnici mi někdy pomohly malou přiložit, nebo jí spíš doslova narvaly klobouček do pusy, až z toho měla trauma malá, já i manžel, nedalo se na to koukat. Potom to vzdaly a daly malé Nutrilon. Nechtěli nás ani kvůli problémům s kojením pustit domů, ale co dělat, nám skoro nikdo neporadil. Včera nás pustili, manžel mi koupil odsávačku, takže mléko po třech hodinách odsávám z obou prsů a malá ho dostává v lahvi (Calma od Medely - malá musí sát, mlíčko neteče samo). Odsávám ho vždycky z každého prsu asi 10-15 a malá ho většinou vypije tak 50-70 ml, někdy se potom ale ještě kroutí a otvírá pusinku, že vypadá, že má hlad, tak nevím, jestli jí to stačí nebo ji raději ještě dokrmovat

usounek25
5. únor 2012

@iva_kucerova ahojky, a nezkoušela jsi formovače bradavek od Medely? Já měla s prvním synem taky problém kvůli plochým bradavkám, kloboučky taky nebral a navíc se mi s nima blbě kojilo. Každý kojení pro nás pro oba bylo peklo, nakonec jsme skončili na UM. Tentokrát jsem si pořídila formovače a poctivě je nosím, krásně ti vytvarují bradavku, tak že ti i po oddělání formovače zůstane nějakou dobu vystouplá. Takže přemýšlím, že si místo kloboučků do porodky vezmu ty fomovače a budu je nosit mezi kojením. Uvidíme jestli to bude mít nějaký úspěch.

hest
5. únor 2012

@llllucka Ahoj,nerostou mu třeba zuby? Moje děti mají taky období, kdy nechtějí nic jíst krom MM nebo UM (starší). U dětí je dobré vědět, že je vše dočasné, alespoň mne to pomáhá, když mě něco rozčiluje. Jinak určitě jak píše @mikulka přestat kojit by bylo škoda, ale důležité, že jsi kojila. Ale škoda házet flintu do žita, jestli tě kouše, tak to chce trochu být přísná, kousne - seberu prso..mě to malá taky chvíli dělala když jí vyrostly první dva zuby, a párkrát jsem jí prso vzala když mě hryzla a od té doby je hodná.

hest
5. únor 2012

@usounek25 pomůžou formovače i až po porodu? Co tak vím, při plochých bradavkách by se měly nosit už během těhotenství, škoda @iva_kucerova že sis nenechala někde zkontrolovat bradavky během těhu. Ale určitě zkusit se to musí, tady je škoda, že už to mohlo být vyřešené a každý den, kdy s tím člověk bojuje, ubírá člověku sil. (já si užila s prvním dítětem, až jsem byla tak vyčerpaná a vystresovaná, že jsem o mlíko přišla). Držím moc palce, ta Calma je bezva lahev. Ohledně dokrmování ti asi poví víc pediatr, důležité je, aby miminko nestrádalo hlady a neubývalo na váze. Přeji hodně sil!

usounek25
5. únor 2012

@hest máš pravdu, ty formovače by se měly nosit myslím už někdy od 6. měsíce, ale zkusit to může. Já na sobě viděla účinky už po pár dnech a fakt to tu bradavku hezky vytvaruje a vytáhne, takže pokud má probémy s přisáváním, třeba by tohle trošku pomohlo. Za zkoušku nic nedá. Nám třeba ty kloboučky vůbec nepomáhali, měli jsme taky problémy s přisáváním, navíc malej u kojo usínal, takže jsem ho musela neustále budit, pak už byl naštvanej atd. atd. Prostě takovej začarovanej kruh, kojila jsem ho třeba hodinu a on se stejně nenajedl, takže pak dorkm přes stříkačku, dělalo se mi málo mlíka. No brečeli jsme u toho oba dva a nakonec dostal prostě flašku s UM a byl klid.

llllucka
5. únor 2012

@hest:ne,zuby to nejsou,to poznám.On u toho vždycky hrozně kadí a když rostou zuby,tak jen víc pije,ale neodmítá jídlo.Klidně to může být tou změnou,otázka je,co s tím.Nevím,jak dlouho bude starší syn doma a jen na kojení ho neutáhnu.On je celkem papkáč🙂Se zubama se snažím být přísná,starší to taky dělala,ale jiným způsobem (on klasicky nekouše,on drží zubama bradavku a odpojuje se).

iva_kucerova
6. únor 2012

ahoj, tak jsem se bavila s laktační poradkyní u našeho pediatra a ta mi řekla, že malá by měla jíst každé tři hodiny 50 ml, víc ne, jinak se jí roztáhne žaludek. Mám ji budit pravidelně i v noci, nakrmit ji a potom si jít mlíčko odsát. Dneska jsem to teda začla zkoušet, ale Ivance těch 50 ml nejspíš opravdu nestačí. V noci nám vypila skoro 80, pak se pozvracela, takže teď to hlídám, aby to bylo opravdu 50, jenže po krmení v jednu hodinu mi vůbec neusnula a jenom brečela a otvírala pusinku, tak jsem druhé krmení posunula na 15:00 (po dvou hodinách) a doteď mi zase neusnula, brečí, otvírá pusu....už jsem z toho zoufalá a nevim, co s ní

maja3.s
6. únor 2012

ahoj,chtěla bych se zeptat,jaký by jste doporučili čajík pro sedmi- týdenní miminko. Není kojená (prso odmítá),takže odstříkávám+dokrmuji Bebou. Má už skoro 14dní teplotku (max.měla 37,5), navíc má už od narození rýmu, je hrozně neklidná,nespokojená,skoro pořád pláče...všechno neustále u dr.opakuju. Dle ní je malá v pořádku 😒 ....doporučila mi čajík na uklidnění od Hipp (jednak na zavodnění a na zklidnění),ale zjistila jsem, že čaj je slazený, což se mi moc nezamlouvá. Můžete doporučit nějaký jiný čaj, který bych mohla podávat?

lucy.l
6. únor 2012

ahoj holky, potřebovala bych radu, mám 15 denního syna a hrozně ho trápí bříško, málokdy se v klidu nají,u kojení se propíná a kříčí jak tur :(Dneska se například naposledy najedl ve 14.30 od té doby křičel nebo spal,když kříčí,jakoby prso hledal,ale nepřisaje,když se přisaje,párkrát potáhne a buď křičí dál,nebo usne..mléka mám dle mého dost, prsa nalitá,mlíko z nich při stisknutí stříká,stříká i když pláče..
prosím o radu...

Narodil se s váhou 3360g,49cm, přirozený porod,bez léků, po porodu byl přisátý na prsu skoro 2h...,laktace se rozjela druhý den, teď váží cca 3400g,z porodnice jsme šli po 4 dnech s váhou 3220g, měl ale novorozeneckou žloutenku, byl na fotu 36h...tohle chování u kojení začalo už v porodnici

mistrulka
7. únor 2012

cuci25 dobrý den,chtěla jsem se zeptat,ještě má Vaše malá tu rýmu?My se ji nemůžem zbavit

maja3.s
7. únor 2012

@mistrulka ...naše malá má rýmu už od narození (je jí 7týdnů) a zbavit se jí nemůžem vůbec ničím(Nasivin, Libenar ,už jsme měli i ATB na vytírání v nosíku, zvlhčujem vzduch, odsáváme 😒 ).Takže kdyby někdo poradil, budu ráda 😉

breebeeerka
7. únor 2012

Dobrý den,
měla bych menší dotaz...již 8 týdnů plně kojím svou holčičku,a od včerejšího dne mám málo mléka.Malá se přisaje,pije asi 3min z jednoho a z druhého asi 10 min ... poté prostě laicky řečeno ...studna vyschne :( Po celou dobu jsem měla mléka tak akorát.Po šestinedělí mi p.dr na gyndě dal antikoncepční prášky jménem Azalie,užívala jsem je 10 dní...po celou dobu užívání jsem silně krvácela,bohužel mi je musel dr vysadit,jelikož mi neseděly...Poslední tbl jsem vzala ve čtvrtek...a dr říkal,že to přestane učinkovat v pondělí...krvácení se zastavilo v pondělí tak jak řekl,ale od tohoto dne mám tak málo mléka...myslíte že to může být těmi prášky?Začala jsem pít čaje pro kojící matky,meltu,celkové hodně piju...jím zahuštěné polévky.Kojím vždy z obou prsů a přikládám malou cca co 2 hodiny..Už nevím co dělat abych měla mlíčka více,ale nevzdám se...jsem ochotna pro to udělat cokoliv..Je možné stratit úplně mléko když přikládáte často ???Jsem z toho na mrtvici :( Prosím o vaší odpověď.Děkuji Veronika

mikulka
autor
7. únor 2012

@breebeeerka Zvýšenílaktace zde 1000x psané, a taky zde:
www.laktoporadna.cz Časté dotazy problémy s míčkem

U vás problém se spuštěním, což je zcela normální po šestinedělí, prsa nahřát atd. Pročtěte web a zde do vyhledávače přibližte dotaz.