Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

loc
28. srp 2015

@emin Děkuji 🙂 .

cukrik123
28. srp 2015

Ahoj, ráda bych se zeptala zda je možné rozjet kojení i když už 3 měsíce nekojím?(kvůli lékům na LP) budu je vysazovat a slyšela jsem že se občas zadaří a spustí se znovu, ale jaká je realita

simcatom
28. srp 2015

Moji princezne je 7m a nekojim bohuzel. Kdyz chci to skusit tak na tu bradavku čučí a tahá jí nic víc. Skusila bych u nas zajit za jednouLP, ktera je rovněž primářkou dětského oddělení, ale bojím se co mi řekne na to, že když sem malou kojila asi jen 14 dní a teď po dlohé době kdy už je malá zvykla na UM a příkrmy. By mě určitě seřvala proč sem za ní nedošla už na začátku. Měla sem strach i z toho co by na to rekli ex pritel a jeho matka.

emin
28. srp 2015

@cukrik123 Dobrý den, nikdy neříkám nikdy. Rozkojit se mohou i adoptivní maminky, takže proč ne vy. Bude to ale makačka, platí pravidla nepoužívat láhev dudlík, maximální kontakt s miminkem kůže na kůži, společné spaní, co nejčastější přikládání. Držím palce.

emin
28. srp 2015

@simcatom Dobrý den, obávám se, že po 7 měsících je šance už opravdu mizivá ☹, bohužel, mimi se vlastně neumí kojit, umí sát z láhve, i laktace je již téměř jistě téměř žádná. Důležité však je, že není třeba se jakkoli ohlížet na názor ostatních! Kojení či nekojení je záležitostí pouze a jen maminky a celému světu je to toho opravdu houby. Nemusíte se ohlížet na názory okolí, ani primářky ani tchyně, maminky či partnera. Je vidět, že Vás mrzí, že jste kojila jen krátce, třeba budete mít další šanci. Pak doporučuji se obrátit na odborníka co nejdříve.

emin
28. srp 2015

@1nadenka1 Dobrý den, je to zcela normální

emin
28. srp 2015

@vevebubu Dobrý den, pravidelnost do kojení nepatří. Určitou pravidelnost si postupně určí miminko (někdy), někdy bohužel ne a zpravidla i v době, kdy normálně např vždycky spinká a vy víte, že máte např 3 hodiny čas, pokud odejdete, vzbudí se a chce prs 🙂. To je osudem maminek 🙂. Berme to tak, že tato téměř naprostná nutnost přítomnosti matky trvá opravdu jen pár měsíců a až jí bude 15, budete vzpomínat, jak si vyžadovala Vaši přítomnost 🙂. Případný dokrm při Vaší nepřítomnosti lze podat např cévkou přes prst.

simcatom
28. srp 2015

@emin děkuji vám za odpověď. Velmi jste mi pomohla. A snad budu mít někdy ještě příležitost mít další miminko a budu kojit co nejdéle. Kdybych měla nějaké otázky například od mých kamarádek, které kojí jestli bych vám mohla napsat? Do IP nebo třeba na facebooku?

cukrik123
28. srp 2015

@emin Aha ☹ tak to mám asi smůlu. Kojila jsem před nasazením léků měsíc a půl, ale vždy s příkrmemedy zvyklí na lahvičku jsu t. mimča mám totiž hned dvě a mléka bylo málo. spát s nimi taky není možné, a rozpůlit se zatím neumím i když bych ráda :( ach jo takže zůstaneme nejspíš na UM. I tak moc děkuji za zprávu a radu

vevebubu
28. srp 2015

@emin Děkuji moc za odpověď 🙂

emin
29. srp 2015

@cukrik123 Ještě jsem zapomněla uvést, že dokrm je možné dávat cévkou, ve vašem případě dvojčátek lépe přes suplementor. Tam bych šanci viděla, určitě stojí za zkoušku.

cukrik123
29. srp 2015

@emin díky za odpověď

pafca4
29. srp 2015

Dobrý den, měla bych dotaz. Plánuju kojit cca do jednoho roku. Důvody,proč déle nechci kojit, nechci rozebírat. Zároven bych ale minimálně alespon do roka a půl chtěla dávat dítěti mateřské mléko, určitě pro něj bude lepší než umělé mléko (a kravské nechci alespon do toho roka a půl dávat). Je možné od toho roka odsávat např. dvaktrát denně mlíčko a dítěti ho dávat? Vydrží při odsávání v tomto intervalu laktace? A jakým způsobem mám potom malému mlíčko dávat? V lahvi se savičkou nebo v klasickém hrnečku s pítkem,na kt. je zvyklý? Děkuji za odpověd

emin
29. srp 2015

@pafca4 Dobrý den. Nebudu pátrat po důvodech, to je věc každé maminky. Je však velmi těžké odpovědět, obávám se, že odsávat 2x denně stačit nebude, je to příliš málo a odsávačka není nikdy tak efektivní jako kojení, takže laktace bude pomalu klesat. Odsávat doporučuji častěji, cca po 3-4 hodinách. Také je možné, že nebudete schopná odsát dostatek,některé ženy si s odsávačkou prostě nerozumí a neodsají téměř nic, přestože bez potíží plně kojí. Pro Um však také nejsem, nicméně mléčná dávka, lépe v tomto věku alespoň dvě denně je nezbytná. Pokud produkty z kravského mléka snáší dobře, asi bych se ho nebála. Nejprve v zakysané formě. Pokud kravskému také nefandíte, nezbyde, než se přiklonit k UM pokud odsávání nebude efektivní. Držím palce.

pajuska252
31. srp 2015

Dobrý den, jsem 5tý den po porodu a válčím s kojením, mám vpáčené bradavky, tak to jde jedinně s kloboučkem, malý u kojení hodně usíná a "odpadává" snažím se ho vždy v průběhu budit, ale myslím si, že saje neefektivně, ke konci půlhodinového kojení usne, odpadne a já ho nesu do postýlky, po cestě/v postýlce se probudí a řve, cucá si prsty, hledá prs, chce přiložit znovu, jak na něj prosím?

denny78
31. srp 2015

Heeelp.. malá mi přestala chtít pít z prsa, před týdnem byla na očkování... když se k ní přiblížím, že ji nakojím a vytáhnu prso, zašne hystericky plakat ve většině (99%) případů, to zbývající 1% zas dělá, že neví jak na to, žužlá a povídá si s ním... je ještě šance s tím něco dělat nebo jsem odsouzena k odsávání doku úplně nepřijdu o mlíko?během toho týdne mi rapidně ubylo :-/

terinkaaaa
31. srp 2015

@emin Dobrý den, mám chlapečka bylo mu 5 měsíců, začala jsem přikrmovat , ale moc mu to nechutná. Takže pořád plně kojím, ale mám pocit že už moc mléka nemám, protože v noci ho musím kojit 3krát a dneska dokonce 4krát. Tak jsem si říkala, jestli mu na noc nemám dávat nutrilon. Mléko mě už ani nejde odstříkat, takže zásoby si udělat nemůžu ☹ a ještě jsem zapomněla napsat, že kojím každé 3 hodiny. Ale poslední dva dny dokonce po 2hodinách. Tak to opravdu přisuzují k malému množství mléka. Děkuji za odpověď

emin
31. srp 2015

@pajuska252 Dobrý den, 5. den bojuje skoro každá maminka, nevěšte hlavu. Především kojte co nejčastěji a při každém kojení pozorujte miminka a jakmile "odpadá" vystřídejte prsa. Klidně i několikrát za jedno kojení. Pokud je mimi i po 45 minutách hladové, poslední střídání u prsu použijte cévku a dokrmte odsříkaným či umělým mlékem. Kojte kůže na kůži, buďte s miminkem co nejvíce a nezoufejte, vše se rozjede. Hlavně nepoužívejte láhev, dudlík. Zkoušejte přikládat i bez kloboučků, časem se mimi naučí přisávat i bez nich. Zkuste popátrat po dobré LP v okolí, mohla by velmi pomoci.

emin
31. srp 2015

@denny78 Dobrý den, to se po očkování občas stává, nebojte se, buďte co nejvíce kůže na kůži, hodně kojte v noci, jakoby v polospánku, to by si mohla dát říct. Kdyby nepila vůbec, musíte dodat tekutiny nejlépe přes prst (ne lahvičkou). Přikládejte často, nenuťte, nechte ji ležet na své nahé hrudi ať se přisaje sama. Zkuste společnou koupel a přiložení ve vaně. Držím palce.

emin
31. srp 2015

@terinkaaaa Dobrý den, Um abych zatím nedávala a počkala bych i s příkrmy (v 5. měsících lze začít, ale pokud dítě nejeví aktivní zájem, klidně můžete počat až do ukončeného 6. měsíce). Příkrm ho mohla rozhodit, je to velká změna a to mohlo způsobit i časté kojení - chlapeček se ujišťuje, že mléko má stále k dispozici, že žádné změny nejsou 🙂. Vydržte, časem by se to mělo opět upravit. kojení 3x i vícekrát za noc je normální, a to i v případě, že předtím se mimi kojilo ´méně často. Nechte to na něm. Um bych dala až ve chvíli, kdyby dlouhodobě váha stagnovala a nedařilo se zlepšit kojení. Držím palce.

denny78
31. srp 2015

@emin diky za tipy,z prsou nepije vubec, vyzkousela jsem vse uvedene a stale zkousim,odsavam a le po tydnu zadna zmena.. no uvidime..

verunka_korunka
31. srp 2015

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jaký krém / olej mohu používat při kojení, respektive odstříkávání, na strie na prsou. Dítě mam na RESu a musím odstříkávat a bojím se použít něco, co by mohlo vadit. Na druhou stranu bych ráda řešila vzniklé strie na prsou (objevili se cca 3 dny nazpět). V těhotenství jsem používala krém mamastrie a olej babydream pro mámy z Rossmanna. Děkuji.

copanovaradka
1. zář 2015

Zdravim, mám 8 týdenního chlapečka a musíme přikrmovat kvůli velice nízkému příbytku na váze, bohužel nechtěla jsem ale naštěstí dávám jen večer problém je boj s lahvičku která napodobuje prso malej ji nechce hrozně řve a když se nám zadaří je nejspokojenější, ráda bych se zeptala jak ji podat aby se nerozčiloval?! :(

janule1940
1. zář 2015

@emin Dobrý den, už jednou jste mi dobře poradila, takže se ná Vás znovu obracím. Dceři je 9 měsíců, ještě před několika dny vypadal náš režim asi takto: ráno kojení, dopoledne vařené ovoce, před spaním kolem 11 kojení, kolem 14-15 zeleninka s trochou obiloviny (ale to jí moc nejelo, snědla vždy tak 80g), před odpo spaním kojení, večer kojení v noci 2x kojení. takže jsme kojily cca 7x denně. Nyní je to asi 4 dny, co malá odmítá kojení před spaním - vždy se přisaje, pak pustí a chce dudlík a pláče, když jí nabídnu prso. Nechala jsem to být, říkala jsem si, že je asi najedená dost ze dne. Teď ale začíná být problém i s ostatními kojeními včetně nočních a přičítám to pomalému spuštění mléka. Dřív se mi spouštělo do půl minuty. Teď jsou prsa při kojení téměř prázdná a mléko se spouští i 10 minut, což dcera málokdy vydrží a pláče a většinou pláčem usne. Začala tím pádem lépe jíst zeleninu a večer dáváme kolem 6 hodiny kaši. Jenže žádné kojení už není bez problémů a já nevím, jak pomoc lepšímu toku mléka. Piji kojicí čaje, stlačuji prso, s dcerou spím v jedné posteli, občas si ji nechám spát v náručí i přes den, hodně ji nosím, homeopatika budu mít zítra. Hlady dcerka netrpí, sní 3 příkrmy (150-200g) za den a pije vodičku z lahve při žízni. Počůraných plenek má dost, stoličku má každý den. Zoufalá jsem spíše já, protože mléka rychle ubývá a já bych chtěla kojit klidně do 2 let. S takovou se bojím, že dcera se odstaví do měsíce. Dcera nikdy nebyla fanoušek kojení. Prso má jen na jídlo, neuklidňuje se u něj, nemazlí se s ním. Ráda se se mnou tulí a mazlí, ale prso k tomu nepatří. Co bych mohla udělat pro lepší spouštění mléka? nebo je v tomhle věku už normální, že mléko teče hůře?děkuji za pomoc.

janule1940
1. zář 2015

@copanovaradka Dobrý den, co zkusit dokrm přes suplementor. Nechat přisát k prsu a pak vložit hadičku. Je pěkně popsáno tady: https://www.modrykonik.cz/suplementor/ . Kamarádka taky řešila podobný problém a pomohl jí.

idiska
1. zář 2015

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak dlouho se mám snažit rozjet kojení? ...syn má 5 týdnů, jsem po císaři, byl to akutní, takže bonding nebyl...v porodnici mi bylo řečeno, že v prsou nic není, téměř nic jsem ani neodsála ☹ ...přesto si myslím, že tam něco mám...malý je u prsu věčně, někdy i 3h vkuse, což je opravdu nepříjemné ☹ ...stejně musím dávat dokrm - cévkou...jak poznám, že už mu stačí jen MM?..a kdy je doba, kdy už je jasné, že syna neukojím? díky

emin
1. zář 2015

@verunka_korunka Dobrý den, přípravky přímo na strie, např od babylove jsou naprosto bezpečné.

emin
1. zář 2015

@idiska Dobrý den, zkuste postupně ubírat množství a sledovat mimi. 3 hodiny v kuse na prsu zcela jistě není kojení, většinu času mimi je dudlá. Zkuste jej uklidňovat i jiank než u prsu (pokud je pro Vás takto dlouhé kojení nepříjemné), sledujte jak saje, střídejte prsa, pokud dokrmujtete zkuste dokrm postupně ubírat - např každé 3 dny o 10 ml každou druhou dávku, další 3 dny opět o 10 méně atd až budeme moci např dokrmovat jen ob krmení a nakonec vůbec.

emin
1. zář 2015

@copanovaradka Dokrmte cévkou přímo na prsu, tak se zlepší i laktace a postupně se dokrmu budete moci zbavit. Lahvička kojení naopak ohrožuje - každá, i Medela Calma apod. Dokrm cévkou najdete např na infookojeni.net.

emin
1. zář 2015

@janule1940 Dobrý den, to je velmi individuální, zpožděný spouštěcí reflex souvisí hodně s psychikou, takže vlasntě čím více chcete, tím hůře to jde. Pro udržení laktace můžete odsávat, pokud kojíte, snažíte o se častý kontakt kůže na kůži, společně spíte, děláte maximum. Netlačte na pilu, některá miminka jsou taková, jako popisujete, je to o vzájemném sladění. Prostě nabízejte a uvidíte, co bude. Zkusila bych zároveň vyřadit lahvičku, i v tomto věku kojení příliš neprospívá, takže pokud mimi pije vodu, pak z pítka. Dále spouštěcímu reflexu pomáhá nahřátí prsou před kojením, masáž bradavek. Držím palce.