Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

ani84
29. dub 2013

@pincola Není zač, hlavně všechno dělejte v takové míře, abyste se při tom cítila v pohodě, ne aby vás to ještě víc stresovalo 🙂 Osobní schůzka s @hamma by byla určitě super, že by vám vše vysvětlila a ukázala v praxi 🙂

luapa
29. dub 2013

Prosím ještě o radu. Mlíčko máme, dokonce 9.den po narození vypije min. 60ml. Jen chci přejít na kojení z jednoho prsu, protože mi příjde, že není zasycená. Dost mi teď při tom usíná a když krmím z levého prsu, tak saje, pak je unavená, pustí se a pak se vzteká, už se znovu nepodaří přisát. Prso mám celé gumové, jako vysáté, ale když odstříkávám, tak mlíčko je. Dělám něco špatně nebo je problém se přisát tím nepevným prsem?

pincola
29. dub 2013

@ani84 Na mě asi nejhůř působí, když malá saje a saje a není co. Mám před ní pak uplně pocit studu, že pro ní nemám jídlo. Prsa měkká jak hadry a ona pláče ☹ to není vůbec povzbudivý pocit. pak ještě, když mi máma řekne, že jí nechám hladovět a ať jí teda dokrmím Sunarem, když má hlad, tak to je taky úžasný. Já už ten sunar v slabé chvilce i koupila! Ale pak se prsa třeba druhý den nalejou a malá baští jak o život a pak se usmívá v postýlce a to je zase naprosto nádherný pocit. jen by možná měli sestry a doktorky lépe matkám pomáhat. mě ta moje poradila ať vždycky kojím maximálně 10minut, že bude malá jinak tlustá. Kdybych jí poslechla, tak jsem dneska už dávno bez mléka......

drndapetka
30. dub 2013

Ahojky,
potřebuju poradit...mám 6ti týdenní miminko,plně kojím,miminko je spokojené,přibírá,akorát jsme před 2týdny začali mít problém s přisáváním. Malá přestala pořádně otevírat ústa,sice se přisaje dost a výsaje si mlíka kolik potřebuje (kontrolovala jsem na váze),ale poslední dny mě to špatné přisátí začíná bolet ☹ Neboli mě bradavky,ale jakoby dokola kolem dvorců. Při kojeni je mi to nepříjemné,jsem z toho nervózní a vždy se těším že malá dopapá. Snažila jsem se malou před kojením dráždit bradavkou,aby otevřela pusinku víc, tak to se mi sice daří,ale jakmile ji dám bradavku do více otevřené pusinky,tak se začne vrtět,jakoby se dávila a pusinku při přisání dá zas více k sobě,takže nemá vůbec ohrnutý dolní ret 😖 Ale jak už jsem psala - vysaje si dost a je spokojená,jen já už nevím jak dlouho tohle vydržím,když u kojení trpím 😢 Mlíka mám dost,mám teda odsávat a dávat ji z láhvičky a nebo se tento problém dá řešit jinak ? Předtím se přisávala úplně v pohodě a byly jsme obě spokojrné. Díky moc ta rady a pomoc

ani84
30. dub 2013

@drndapetka Ahoj, určitě by to chtělo pokusit se to co nejdřív vyřešit, vím jak je bolest při kojení nepříjemná, ale pokud bys přešla na odsávání a lahvičku, mohlo by to vést k celkem rychlému konci kojení. Navíc pro miminko je důležité i to sání na prsu, MM z lahvičky je sice určitě lepší než UM, ale spoustu výhod to ztrácí. Důvodů může být víc - např. používání dudlíku, nespokojenost miminka s moc rychlým nebo moc pomalým tokem mléka (nejde o celkové množství mléka, ale fakt o tu rychlost toku) apod. Koukám, že jsi z Brna, já bydlím v Žabinách, kdybys chtěla můžem se někde sejít a zkusit něco vymyslet - napiš kdyžtak do IP 🙂

mikulka
autor
30. dub 2013

@vysocanka S většoínou antid. se kojit může. Zavolej na laktační ligu a podívají se ti římo na konrétné lék, ev., jeho náhražku. www.kojeni.cz

verusska1808
30. dub 2013

Ahoj, měla bych takové dva dotazy. Nejdřív ten přímo kojící. Mojí malé jsou pozítří 3 měsíce a poslední asi 4 dny mi dělá, že místo kojení na 20 - 30 minut teď pije tak 10 - 15 a končívá to neustálým odpojováním a nakonec brekem, který jde okamžitě zahnat dudlíkem. Pak se snažím ji nechat se uklidnit dudlíkem a pak ho vytáhnout a dát jí zpátky prso, tak většinou párkrát potáhne a pak zas brek a dudlíkem klid. A nebo krom dudlíku dávám ještě kapičky espumisan na prdíky. Bojím se, že když pije takhle krátký čas, jestli si nevypije jen to přední mlíčko. Nebo prostě zesílila a tohle pití ji takhle stačí? Jinak mezi kojením se na mě směje, nebo si hraje v lehátku a brouká si. A pauzy mezi kojením má většinou tak hodinku až dvě, ponejvíc 1,5 hodinky od ukončení kojení do začátku dalšího. A přijde mi teď přes den taková trochu spavější. Tak jestli je to ten třítýdenní spurt? Ale v noci mi na první spaní většinou zaspí na 4,5 až 6,5 hodiny a pak chce baštit tak po těch třech nebo dvou hodinách. Ale říkám si, že kdyby měla hlad, tak se určitě ozve. A také jsem se chtěla optat, jaký je poměr předního a zadního mléka.
No a druhá otázka z jiného soudku, ale určitě mi také poradíte. Dnes se mi podařilo si na elektrickém kráječi na pravém palci uříznout vršek s nehtem i kusem masa - asi půl centimetru, ale krve jak z prasátka, teklo to jak blázen. K dr. jsem s tím nešla, mám to zavázané a už to neteče a skoro ani nebolí, můžu to takhle nechat nebo bych měla raději zajet k dr.? Já si myslím, že by mi to stejně jen zavázal.
Předem moc děkuji za odpovědi 🙂

vysocanka
1. kvě 2013

@mikulka dekuji uz se stalo 😀

anadeja
1. kvě 2013

Ahoj, potřebuji rychlou a účinou radu 🙂. Mám tři děti, nejmlašímu je 6 měsíců. Narodil se s porodní váhou 4730 g, od narození krásně saje a roste neuvěřitelnou rychlostí. V 6-ti týdnech 7100 g, ve 3. měsících 8400 g a 6 měsících 10,23 kg. Než jsem začala přikrmovat, stačilo mu MM. Kojila jsem cca po 3 - 3,5 hodiny. Vypil obě prsa a byl hotov cca za 15 - 20 minut. Jakmile jsem začala s mrkvičkou, chtěl víc a víc. Teď už jí misku jáhlové kaše k snídani, v poledne misku zeleninového příkrmus rýží a večer opět jáhlovou kaši. Když nedám, řve. Je takovej malej otesánek. V 6-ti měsících vypadá jako roční, možná i starší dítě, takže chápu, že jeho tělo má velkou potřebu. Nicméně do těď si ještě popříkrmu dal ode mě MM, v podstatě jsem kojila se stejnoufrekvencí jako dřív jen kratš dobu. Dnes v noci se nechtěl přisát. Jakmile vytáhnu prso řve a prostě nechce. Prsa mě už praskají ve švech a Ben stále nechce. Ránosi vyřval svoji kaši, ale prso si evzal. Ani před kaší ani po kaši. Menstruaci jsem ještě nedostala. Tak to s ní nespojuji. Včera večer jsem nakojila a on se celý poblinkal. V noci vypil jedno prso a tím jsme zkončili. Nevíte? Poradíte? U holek se mě tohle nikdy nestalo. Díky

ani84
1. kvě 2013

@anadeja Ahoj, přečti si tenhle článek o bojkotu kojení: http://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/ja... Stává se to nejčastěji přesně u takhle krásně prospívajících dětí, kdy má maminka hodně mlíka a dítko je zvyklé na jeho rychlý tok. Když se pak tvorba trochu sníží (příčinou může být např. rychlé zavedení příkrmů), mléka může být sice pořád hodně, ale tok už najednou tak rychlý není a mimčo to tak rozčílí, že začne prsa odmítat. Příčiny můžou být i jiné, někdy se je ani nepodaří odhalit, každopádně pokud je maminka trpělivá a kojení nevzdá, většinou se to podaří vyřešit. Nejdůležitější je poskytnout malému maximum fyzického kontaktu, nejlépe kůži na kůži (nošení v šátku nebo nosítku, společné spaní apod.). Nedávat nic lahvičkou, pokud možno ani dudlík. Snažit se pořád kojit aspoň v noci, když je v polospánku. Když prso odmítne, tvorbu mléka udržovat odstříkáváním. Možná by stálo ze to pokusit se i tvorbu zvýšit pomocí léku Motilium (3 x 3 tbl denně, je to na trávení, vedlejší účinek je zvýšení laktace, předepsat by to mohl např. gynekolog, je i volně prodejné, ale to vyjde o dost dráž). Přeju, ať to brzo přejde 🙂

ani84
1. kvě 2013

@verusska1808 Ahoj, nedá se na to úplně odpovědět, pokud člověk kojení přímo nevidí, to odpojování a brek může souviset se snížením toku mléka (tady si můžeš přečíst možné příčiny snížení tvorby mléka http://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/po... a postup na její zvýšení http://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/ja...). Je ale i možné, že se dcerka stihne napít za 10 - 15 minut (jestli pije opravdu pěkně s pomalými pohyby brady - tzv. pauzami v bradě - http://breastfeedinginc.ca/content.php?pagename...) a pak ji třeba rozčiluje, že už by chtěla u prsa v klidu usnout a ono pořád něco teče. Přední a zadní mléko se vlastně ani nedá rozlišit, je akorát pravda, že během kojení pomalu stoupá koncentrace tuku v mléku, ale neřídí se to žádnými přesnými pravidly. Proto není dobré miminku omezovat čas strávený na jednom prsu - prostě ho nechat dokud pije (s těmi pauzami v bradě), pak mu případně ještě pomoct stlačováním prsu (http://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/st...) a potom teprve prsa prostřídat - o předním a zadním mléku pak nemusíš vůbec přemýšlet 🙂

verusska1808
2. kvě 2013

@ani84 ahoj, moc moc děkuju za odpověď, zatím jsem stačila ty webovky projít jen tak v rychlosti, ale během dne to ještě pořádně nastuduju. Noční kojení bylo zas tak okolo deseti minut a ráno jsem se snažila ji nakrmit, co to šlo, že jsem ji nejdřív přiložila z druhé strany a když mi přišlo, že se rozčiluje, že jí tam nic neteče a ani mně zmáčnkunítm se nepodařilo vytlačit ani kapku,tak jsem vystřídala prsa a pila zase hezky. jen mi přijde, že ty pauzy, kdy má tu bradičku dole nejsou dlouhé, ale slyšela jsem, jak vyloženě polyká a žbluňká jí to mlíkčko v pusince, takhle pila asi 8 minut a pak už se sama odpojila. A ve finále jsem jí toho mlíčka asi "nacpala" moc, protože při odříhnutí mi toho vyhodila spoustu zpátky a to opravdu docela dávku 😀
Také jsem zjistila, že z pravého prsu se jí hůř pije a občas se nepřisaje pořádně a koutkem si nasává další vzduch, což může být pak příčina vzpírání se a bolení bříška. A taky jsem vypozorovala, že už nechce hodně otevřít pusinku a někdy nemá při pití ohrnuté oba rtíky a i když se snažím o nové přisání, aby víc otevřela tu pusinku, tak je to skoro stejné, ale mně to při kojení vůbec nebolí, ani to není nepříjemné. A můj další problémek je,že mám hodně malá prsa, tak mi moc nejde to prso při jejím pití zmáčknout tak, abych nepohnula s dvorcem a tím pádem se nás netýká ani kojení v leže, aby malá pila jak dlouho bych chtěla, protože když už se nám náhodou podaří, že se přisaje, pro mě to je hrozně nepohodlné a jsem celá pokroucená a rozhodně bych v této poloze neusnula ☹ A přes den jí nechávám čas na pití, jak chce, ale déle jak 45 minut jí nenechávám, když u toho tak půlku času prospí a neustále jí budím - ale toto se mi nestává často. Moc děkuji za další odpověď 🙂

ani84
2. kvě 2013

@verusska1808 Ahoj, tak to se určitě napila pěkně🙂 Že trošku mlíčka po kojení vyhodí, vůbec nevadí. To přisávání na pravém prsu může být horší i proto, že se v něm tvoří míň mléka. Zkus co nejvíc vylepšit přisátí - návod najdeš na těch stránkách kojim.cz, někdy je ale lepší, pokud ti s tím přímo pomůže zkušená laktační poradkyně, která vyladí všechny detaily. Daly by se i vyzkoušet kapsle bylinek pískavice řecké seno a benediktu lékařského - 3 x denně 3 tablety od každého, vyrábí to třeba firma Swanson (píšou na nich, že nejsou určené pro kojící ženy, ale to je proto, že firma není ochotná zaplatit si testy, zkušeností u kojících je s nimi jinak spoustu) - měly by pomoct zvýšit laktaci, aby to dohnalo i to pravé prso, základem je ale pořád co nejlepší přisátí. Bylo by taky dobré pokusit se vysadit dudlík, může způsobit problémy s malým otevíráním pusinky. Pokud během kojení usíná, může to být také nižším tokem mléka, třeba by ty bylinky pomohly (není to úplně zaručené, reakce každé ženy na ně je individuální). Pokud se ale pořádně napije a potom u prsa usíná, klidně ji můžeš nechat, počkat až usne hlubokým spánkem a pak ji nenápadně odpojit, nemusíš se ani snažit o odříhnutí. Nebo si můžeš pořídit šátek na nošení, nakojit ji přímo v něm a pak ji tam nechat rovnou spinkat. V leže bys mohla vyžkoušet vypodložit malou nějakou dekou nebo tak, aby na prs líp dosáhla.

lenka_11
2. kvě 2013

Dobrý den, potřebuju poradit. Mám týdenní holčičku, která nemá problém, přibírá, jsme na porodní váze, mléka mám dost, ale problém je u mě. Nevím, zda to má vliv, ale mám opravdu veliké bradavky. I když vypadá, že se malá dobře přisaje (i v porodnici vše chválili, že vypadá vše jak má být), když vytáhnu bradavku, mám vždy vytahanou jen půlku bradavky, jako by sála jen z části ní a hrozně ta část pak bolí. V pusince ji má ale celou. Udělala mi rigády, ale nic hrozného zatím, přesto to šíleně bolí. Velmi bolestivé je přisátí, kojení je nepříjemné, ale dá se vydržet a klidový stav je taky šílený. Bradavky mám silně podrážděné a nesnesu dotyk čehokoliv. Nerada bych přešla na odsávání a lahvičky. Díky moc za radu.

inza
2. kvě 2013

Ahoj, potřebovala bych poradit. Mám 3 týdenního chlapečka (obříka porodní váha 4,75 kg 🙂). Po propuštěni z porodnice jsem normálně kojila a vše bylo OK. Od tohoto víkendu mě ale přijde že mám nedostatek mlíka. Malej se po kojení i nadále dožaduje prsu. Pokud mu ho nedám začně řvát ( asi hlady) pokud dám začně znova cucat. Na váze teď začal přibírat daleko méně..Předtím měl cca za tři dny 100 g a teď to měl za pět dní. Lze nějak podpořit tvorbu mlíka atd...
Ja po kojení prsa stimuluju odstříkávám, při kojení střídám prsa po 5 min a kojím max 20-30 min. Díky za radu

ani84
2. kvě 2013

@lenka_11 Dobrý den, je pravda, že s hodně velkými bradavkami může být kojení někdy těžší než třeba s plochými. Chtělo by to přisávání raději znovu zkontrolovat, třeba by se dalo ještě vylepšit. Tady na MK je z Prahy @hamma - možná byste si s ní mohla zkusit domluvit osobní schůzku. Jak má vypadat správné přisátí můžete nastudovat tady: http://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/sp... a http://kojim.webnode.cz/fotogalerie-spravneho-p...

ani84
2. kvě 2013

@inza Ahoj, podle toho co píšeš je opravdu možné, že mléka ubylo, zvlášť pokud teď míň přibírá, i když to ještě není žádná hrůza. Je potřeba umět zhodnotit, kdy miminko opravdu pije, mělo by to vypadat nějak takhle: http://breastfeedinginc.ca/content.php?pagename... Pokud pije převážně takhle pěkně s tzv. pauzami v bradě a potom se ještě dožaduje prsu, může to mít spoustu dalších příčin než jen hlad. Pro miminko není kojení jen o výživě, uspokojuje si tak i potřebu kontaktu s maminkou, pomáhá mu překonat jakoukoliv bolest nebo stres, regulovat tělesné funkce (dýchání, srdeční činnost, tělesnou teplotu), při kojení dochází i k rychlejšímu vývoji mozku, správnému vývinu ústní dutiny atd. Je tedy úplně správné nakojit malého kdykoliv to vyžaduje a jak dlouho potřebuje. Na druhou stranu pokud na prsu často spíš jen tak dudlá místo aby se pořádně napil, vzteká se nebo hodně usíná, chtělo by to tvorbu mléka asi opravdu zvýšit. Postup si můžeš přečíst tady: http://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/ja... Nemusíš se trápit ještě s odstříkáváním, spíš se zaměř na co nejlepší asymetrické přisátí, častý tělesný kontakt s malým, na zvýšení laktace můžou pomoct i kapsle bylinek pískavice řecké seno a benediktu lékařského - 3 x denně 3 od každého (u nás jsou dostupné třeba od firmy Swanson, mají s nimi dlouhé a dobré zkušenosti poradkyně na Slovensku nebo např. v Kanadě, nelekni se, že je na nich napsáno, že nejsou pro kojící matky, výrobcec si nebyl ochotný zaplatit požadované testy, takže tam tohle napsat musí).

hamma
2. kvě 2013

@lenka_11 Dobrý den, ráda se s vámi sejdu a pomůžu vám zlepšit přisávání vaší holčičky. Čím dříve se pití upraví, tím lépe pro vás obě. Určitě mi napište, klidně do IP, ať se můžeme domluvit.

drozdicka
3. kvě 2013

Obracím se na vás s velkou prosbou. Mám dceru, jsou jí necelé tři měsíce a plně kojím. Zhruba od šestinedělí došlo ke změně u prsou. Už nejsou tak nalité a myslím, že mléko se tvoří už dle potřeby dcery. Problém, který mám, je s jedním prsem - pravým. Od toho šestinedělí se výrazně zmenšilo, je měkké, oproti druhému, které je mnohem větší, pevnější, tvrdší. Snažím se malou k tomu slabému prsu přikládat, ale je to boj. Odmítá ho, když už se chytne, tak se vzteká. Sice ho "cumlá", ale není to ono (jakoby ho cumlá na prázdno, nepolyká). Mám pocit, že je tam mléka méně, déle trvá než se spustí. Pokud se snažím prso zmáčknout, mléko se objeví ale ve velmi malém množství. Druhé prso (levé) je mnohem větší a jakoby vždy "připraveno". Když malou k němu přiložím hned táhne. Jsem v podstatě závislá nakojení z jednoho prsu. Zatím je to relativně v pořádku. Malá dobře prospívá. Ale trápí mě to. I vzhledově to není ono. Můžete mi prosím poradit, co s tím. Jak pomoci, abych mohla plnohodnotně kojit i z toho slabého prsu?
Moc Vám děkuji za odpověď 🙂

hamma
3. kvě 2013

@drozdicka Občas se to stává, že se v jednom prsu tvoří méně mléka než v druhém. Může to být způsobeno různými důvody a není to vlastně důvod k příliš velkému znepokojení, protože, když na to přijde, tak dítě se dá uživit i kojením jen z jednoho prsu. Druhá věc je estetika a souměrnost - během kojení je prs, ze kterého se více kojí viditelně větší, po ukončení kojení by se velikost měla alespoň přibližně srovnat.
Zkuste svoji holčičku přikládat k "slabšímu" prsu ve chvílích, kdy je rozespalá, to obvykle děti až tak moc "neřeší" a přisávají se ochotněji. Můžete také tvorbu mléka v tomto prsu stimulovat odstříkáváním (ale je to docela dřina, takže je jasné, že se vám nemusí chtít). Když bude holčička pít u slabšího prsu, zkuste také použit techniku stlačování, díky které poteče mléko z prsu rychleji. Tady je návod, jak na to:
http://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/st...
Dbejte také na to, aby byla vždy správně přisátá - správné přisátí usnadňuje miminku získávání mléka. Můžete se podívat na tyto fotografie - je tam postup, jak správného přisátí dosáhnout:
http://kojim.webnode.cz/fotogalerie-spravneho-p...
Držím palce a dejte vědět, jestli se to přisátí daří alespoň v noci.

drozdicka
3. kvě 2013

@hamma Dobrý den, moc děkuju za rady. Zkusím to a uvidím. Určitě se ráda ozvu, jak se s tím obě popereme 🙂

luapa
8. kvě 2013

Dobrý den, mohli byste mi někdo poradit. Pár dní mě teď občas přepadne intenzivní bolest v prsou, ale né dole v prsou, ale spíš nahoře hned na začátku kde vyrůstají prsa. Píšu to asi divně, ale nevím, jak to popsat. Někdy mám pocit, jáko kdyby nějaká ta žláza se začala jakoby kroutit, tak to bolí, trvá to pár vteřin a pak to přejde. Bolí to většinou v obou prsech najednou. O co se jedná? Máme málo mléka, takže nevím. Ještě se zeptám. Když je prso vyprázdněné, je normální, že je tak gumové, že má dítě problém se přisát k prázdnému? Děkuji za odpověď.

hamma
9. kvě 2013

@luapa Dobrý den, nejlepší by asi bylo, kdyby vás viděla nějaká zkušená poradkyně. Takhle přes internet se bolestivost dost těžko diagnostikuje.
Nahmatáte v prsou zatvrdliny? Jsou na nich červená místa? Cítíte se třeba trochu unavenější? V takovém případě by to mohly být retence (ucpané mlékovody).
Další možnost je, že máte kvasinkovou infekci - při té bývá bolest někdy v celých prsou a nemusí souviset s kojením. Bolí vás to při kojení nebo krátce po něm, nebo úplně nezávisle na kojení?
Nezměnilo se něco ve vašem kojení před tím, než vás začaly prsy bolet?
Druhá věc je, že je třeba řešit problém s nedostatkem mléka - podle čeho poznáváte, že máte málo mléka?
Používáte nějaký dokrm?
Pokud je prs vyprázdněný, dítě se nemusí chtít přisát - cítí, že mu nic nepoteče. Zkuste to zopakovat po chvíli, nabídnout mezitím druhý prs.

kacena00
10. kvě 2013

@ani84 víc napíšu večer, jen zareaguji na ty doktory, moje doktorka jistě o kojení věděla a ví hodně, ale prostě peníze jsou peníze.... bohužel, je to celé o to smutnější, že ona moc dobře věděla a ví, co dělá....

luapa
10. kvě 2013

@hamma Dobrý den, děkuji za radu, je pravda, že včera mi trochu zatvrdlo jedno prso, tak jsem ho nahřála a rozmasírovala. Dnes už je to lepší. V kojení se změnilo jen to, že se malá strašně špatně přisává. Napoprvné dobře, ale jak prso změnkne, je to děs. A ještě mám pocit, možná, že je to hloupost, ale jako bych měla menší bradavky. Už se nezvěčují a také tím se špatně přisává, alespoň mi to příjde. A s tím mlékem, nevím, jak jinak si mám vysvětlit, když pije z jednoho prsu, vypije, dám jí na druhý, ale ten je po dvou hodinách stále měkký, takže problém s přisáním. Pak se přijsaje, trochu pije, ale stále dělá, že má hlad. Pak mi dvě hodinky trochu prodříme a propláče, pořád chováme. Po dvou hodinách ani ne, musíme kojit znovu, ale prsy jsou stále dost měkké. Malé je dvacet dní, a já nevím, co je to nalívaní prsou. Dokrm zatím nepoužíváme. Ale přemýšlím o něm pokaždé, když vidím, jak strašně pláče.

krmv
11. kvě 2013

Mam 8denni holcicku. Rekla bych ze saje pekne,aldm prisaje se a najednou zacne usinat a uz ji nevzbudim hlazenim po tvari atd.takze mam pocit ze toho malo vypije a tak za 1,5hod.je opet vzhuru. A jak poznam ze mam treba malo mleka,ikdyz tece ale ne treba celou dobu co ma v pusine,ale to nepoznam.

mysplys
11. kvě 2013

hezký den, obracím se na Vás také s prosbou o radu ... mám skoro 11 týdenního chlapečka, po narození jsme asi 2 dny s kojením bojovali, ale z porodnice jsem odcházela plně kojící, malej i hezky přibíral, problém nastal po 14 dnech, kdy jsem musela na revizi dělohy a možná vlivem operace se mi mlíčko částečně ztratilo, a malý mi nepřibíral, nakonec se nám podařilo znovu rozkojit a malý hezky přibíral, v posledních týdnech přibíral zhruba 330 g za 10 dní, poslední dobou (asi 2 týdny) se u kojení vzteká, pije 3-5 minut, začne se pouštět a vztekat, přendám prsa a situace se opakuje, poté už přendavání z prsa na prso pomůže tak na minutu dvě, pořád se pak už pouští a vzteká ... když si prso zmáčku, někdy z něho mlíčko stříká nebo alesppoň vyteče, takže mlíčko tam je ... je možné aby za těch 2x 3-5 minut stačil vypít svojí dávku mlíčka? před chvílí jsem ho zkusila zvážit před a po kojení a nejprve se u jednoho prsa začal vztekat po 4 minutách a druhé pil zhruba 15 minut, i když od půlky u toho spíše pospával ... poté jsem ho zvážila a vypil 100 g ... kojím přes den většinou tak 6x a máme 5 kg ... může mít nějaký spurt? má vždy tak den nebo půl dne kdy se mi ani v poslední době nevzteká .... ještě bych se chtěla zeptat, všimla jsem si, že u přisátí i když otevře hodně pusinku, tak má rtíky ohnuté spíše dovnitř? a nepomůže ani prso znovu přiložit a zkusit přisátí znovu ... nemáte nějaký fígl, tak přisátí upravit? také se někdy stává, že při pití jakoby mlaská, to je většinou když je prso hodně nalité a má plnou pusinku mlíčka, to mi nepomůže ani přiložit znovu, aby se lépe chytil ... předem moc děkuji za radu a odpovědi na mé otázky

kacena00
11. kvě 2013

@pincola po tom, co jsem udělala za chyby já bych poradila toto: zkuste po kojení odstříkat nebo ještě lépe odsát, já to totiž měla tak, jak píše @ani84 , naši malou to u prsu přestalo bavit ve chvíli, kdy jsem začAla namísto z jednoho krmit ze dvou, byla zvyklá na velkou hojnost a šílenou rychlost toku, tm, že zůstávala u prsa čím dál méně a já pak neodstříkala a ani neodsála, mléka plíživě ubývalo, malá byla čím dál nespokojenější, u prsa čím dál kratší dobu, já čím dál víc v nervech a dostaly sme se do bodu, kdy už šlo malé o zdraví, protože to málo co jsem měla se už nespustilo a musela jsem ji krmit lžičkou tím, co jsem odsála (nejsem hloupá a malou jsem ohrozit nechtěla, ale UM odmítala)

dnes už jsem moudřejší a kdybych měla možnost vrátit se v čase, řešila bych to co nejdokonalejším vyprazdňováním prsů, odstraněním dudlíku, příkrmem u prsu...

já hloupá jsem si nechávala v prsou to nevypité, aby se malá mohla najíst v dalším krmení líp...jenže na to prsa reagují tím, že příště je mléka zase o trochu méně, je to začarovaný kolotoč na to pozor, raději prsa vyždímat a mimčo dokrmit lžičkou nebo nám se osvědčil kalíšek od dětských sirupů, to je taky bezva způsob dokrmu 😉

kacena00
11. kvě 2013

@mysplys ono množství mléka kolísá, prostě mu dávejte jak si řekne a neuklidňujte ho dudlíkem, já bych dala nevím co zato být ve vaší situaci, kdy si moje dítě prsa žádá 🙂 i když vím, že v tu chvíli se cítíte nejistá, ale nechte to tak jak to je, tím, že si bude říkat často a bude chtít zase to druhé prso, ze kterého to na chvilku poteče zase rychleji a pak zase první a pak zase druhé si ta prsa rásně nastimulujete!

já byla před pár měsíci zhorzená, že mojí kamarádky chlapeček si takhle v kuse říkal deset dnů, přišlo mi to jako celá věčnost...dnes kdy bojuji už několikátý měsíc aspoň za 200-300 ml, které dceři dávám mi přijde desetidenní natož třídenní nespokojenost prcka, který navíc stojí o to být maminčina prsu jako sranda... ale neberte to tak, že vaše problémy zlehčuji, zažila jsem t nejistotu, ten neklid naší malé a to, že mi nikdo nevěřil a vím, jaké nervy to byly... chci jen říct, e snaha vás a koneckonců i vašeho prcka se zúročí

a jestliže nemáte starší dítě, které trpí tím, že máte miminko neustále při sobě, pak je to o to snazší, dnes už bych si tu blízkost snažila opravdu užít 😉

kacena00
11. kvě 2013

@luapa ono je možné, že jestli jí zlobí to, že mléko málo teče, vprsou vám zůstane víc mléka a to tam pak zatvrdne, retence netrápí jen ženy které mají mléka nadbytek...sama jsem toho živoucím příkladem, bojuji o těch 200-300 ml pro malou jako přilepšení (trápí jí imunitní problémy- ekzem, měla reakci na brambory, na UM mléko, po očkování se rozstonala, že jsme byly v nemocnici s bronchitidou) a když malá bojkotuje, retence i s tímhle malým množstvím mě dokáže pořádně potrápit.... takže už nebojuji s větrnými mlýny, ale malou raději nakrmím buď odsátým nebo UM (krmíme lžičkou) a cca v době která připadá na mléčnou dávku a "kojení" prostě odsaju nebo aspoň odstříkám)

zvažte ještě ten suplementor, ten vám může pomoci i s tím, co malou nejspíš trápí- pomalý tok mléka, u prsu ji to prostě štve, protože je to namáhavé, byť by tam třeba měla mléka tolik aby to pokrylo denní dávku...¨

já jsem po několik měsíců, kdy jsem malé pro jistotu nechávala to co nevypila do další dávky, postupně přicházela o mléko...Vaše mimčo je faktmalé a váš problém by se mohl vyřešit v řádu několika dnů a hlavně byste měla klid, když byste viděla spokojené najedené dítě, které co nejvíc využilo potenciál vaší laktace-takže si zajistíte i lepší stimulaci, o vlivu vaší psychiky na laktaci ani nemluvě), někdy prostě jen přikládat a přikládat nestačí, některé děti to prostě u prsa štve...ale nemusí, šance že se ještě rozkojíte jsou fakt veliké 😉

vím, že jsou to nervy, ale zvažte to, každopádně počítejte s tím, že když už se dá lahev a přestane se odebírat mléko, návrat pokud si to rozmyslíte už je mnohem složitější...