Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

parosa
4. pro 2015

Dobrý den, moc děkuju na radu. Zkusila jsem příkládat mimi střídavě vícekrát k jednomu i druhému prsu. Mléka mám více. Budeme pokračovat. Jinak kojíme dobře, mimi se přisaje hned, ale když to teče málo tak se vzteká. Cévku vyzkouším, tak uvidíme.

emin
4. pro 2015

@ale85 Dobrý den, toto vypadá také jako u mnoha dotazů zde na slabý tok mléka či miminko, které si neumí vysát dostatek. Vystřídejte několikrát a poté zkuste dokrmit cévkou. při střídání měňte polohy. Hodně kojte v noci. Spěte s miminkem, noste v šátku, kojte kůže na kůži.

emin
4. pro 2015

@parosa Tak vidíte, že to jde 🙂, nespěchejte, množství dokrmu postupně snižujte, ale jen mírně např. denní množství každé 3 dny o 10-20ml. Za pár dní/týdnů, už nebude dokrm třeba.

ale85
5. pro 2015

@emin Dobrý den, děkuji za rady, ale už to vzdávám, dnes dám příkrm...byla jsem u laktační, radila mi odsávat a dokrmit z flašky, protože při kojení malý usne a pořádně se nenají. Za hodinu se mi podařilo odsát 40 ml a to z obou prsou...malý to pak stejně nechtěl, a to mám odsávačku i s flaškou od medely. Jsem na nervi, malý je u mě dost neklidný, asi to cítí, takže doufám, že po um budem spokojení oba. Díky, Alena

blongelina81
5. pro 2015

Dobrý den,
chtěla bych se o něčem poradit ale asi je to normální. Malá má přes 6měsíců, váží 8kg. Zeleninu jsem začala dávat už od 4měsíce.
Jinak kojím.
Ted kojím v 6,8,10 hod. na oběd příkrm. Kojení ve 14hod. Ovoce - kaše - 16,18hod a ve 20hod kojení.
Pak kojím v noci 1x - 3x jak malá chce.
Problém vidím v tom, že už nemám vůbec nalitá prsa a hodně se mě zmenšila, skoro vypadají jak před těhotenstvím.
Mám takový pocit, že pomalu o to mléko přicházím.

. Nevím kolik si malá vycucne na kojení, protože nevážím. Malá je jinak spojená, vůbec mě neplače, hraje si atd. Mě do osobně dost vadí, že už nemám mléka jako dřív? co s tím, smířit se? asi je blbost nahradit jednu svačinku kojením? Aby měla třeba dost mléka na večer a na noc. ☹

Ted jsme byly na prohlídce a vše je ok, a paní doktorka mě řekla, že můžu nahradit další dopolední kojení svačinkou. To se mě nechce, co myslíte, pokud je malá spokojená, mám pořád kojit jak kojím?

renata233
5. pro 2015

Dobry den, chtela bych se jeste zeptat, jestli odstrikane mleko musim ihned zamrazit, nebo muzu jeste V prubehu dne/dopoledne odstrikat vicekrat do jedne nadobky a zamrazit az plnou lahvicku/sacek. Dekuji

emin
6. pro 2015

@ale85 Dobrý den chápu. Dokrm tou cévkou jste zkoušela? Mohlo by to být řešení.

emin
6. pro 2015

@renata233 Dobrýn den, ano, klidně můžete sbírat do lahvičky a poté zmrazit najednou.

emin
6. pro 2015

@blongelina81 Dobrý den, buďte úplně v klidu. Kde berete přsvědčení, že máte nedostatek mléka. Nalitá prsa nejsou důkazem dostatku mléka.Některé ženy pocit plných prsou nemají vůbec. Některé jen zpočátku kojení. Prsa si zvyknou, navíc postupem častu se většina mléka začne tvořit až při samotném kojení a mléko se v prsou "neskladuje". Takže se přestaňte stresovat, kojte na požádání jako doposud a věřte tomu, že pokud mimi čůrá, je spokojené, říká si o kojení v určitých intervalech a váhově prospívá je vše OK. Jen tak dál

solteeskaa
7. pro 2015

Zdravím mám takový malý problém...rodila jsem císařským řezem ve 38tt malý se však podle mně narodil předčasně proto že je v inkubátoru s nevyvinutými orgány já odstříkávám mliko ale přijde mi že ho mám strašně málo...a slyšela jsem že odstřikáváním mužů přijít o mliko a tak se ptám je to možné nebo kolik je normální odstřikat za jeden den já mám jen 150-200ml (od rána do půlnoci) není to málo?

mariemat
7. pro 2015

Ahojky
prosím prosím potřebuji poradit.Mám 7 denní dceru jsme druhý den doma...Kolik má na 7 denní miminko zhruba vypít?Máme velké problémy s kojením klobouček jsme zatím nenašli který by ji vyhovoval tak se hrozně u potí trápíme a křičíme dá se říct že skoro Hodinu a půl vždy.Na noc odstřikáváme a dáváme flašku jelikož to vážně jinak už nejde jsem zoufalá....V noci mi vypije 60-70 ml když ji dám mín řve a neusne ale zdá se mi to na tak malé miminko moc.Už opravdu nevím jak dál a mám o malou hrozný strach že ji dávám málo

fismarketa
7. pro 2015

@emin Dobrý den, mám dotaz může kojení přes kloboučky způsobovat záněty prsů? Moc děkuji za informaci

ivkapet
7. pro 2015

Dobrý den,
prosím Vás o radu.Mám 4 měsíčního chlapečka,který dostává UM Nutrilon anti-colics a zároveň kojíme.Přes den si jen tak ode mě cucne a v noci mu stačí mléko z prsu.Problém spočívá v tom,že se mi zřejmě snížila tvorba mléka,protože už i v noci mu musím dát Nutrilon.Je ještě nějaký způsob,jak bych mohla zvýšit tvorbu mléka?Moc děkuji za radu.

ale85
8. pro 2015

@emin cévku jsem nezkoušela, odsaju tak max 50 ml a malému to prostě nestačí.

bublinka_7
8. pro 2015

Dobrý den, potřebovala bych opět Vaší radu. Mám doma 3 měsíčního chlapečka a poslední dobou mi neustále ublinkává. Po jídle si říhne a trochu si ublinkne. Ale pak si blinkne ještě několikrát a přijde mi, že docela hodně. Nejdřív je to mlíko, ale později (asi 1,5 hod po jídle je to spíše průhledné jako voda). Navíc si ublinkává i při kojení, když ho chci dát během kojení říhnout tak pláče a neříhne si, když ho tedy znovu přiložím tak si ublinkne. Už jsme z toho neštastná. Snažím se mu při kojení držet hlavičku výše ale moc to nepomáhá. Po jídle mi pak kňourá a má potřebu si říhat ale opět si ublinkne. Jí každé 3 hodiny a krásně přibírá. Nevíte co s tím? Děkuji moc

emin
9. pro 2015

@ale85 Cévku určitě zkuste, je to jedinný způsob jak dokrmit přímo při kojení a laktaci tak znovu rozběhnout. Je o cévku CN 01, návod najdete na infookojeni.net.

emin
9. pro 2015

@fismarketa ANo, kojení přes kloboučky je spojeno s mnoha riziky, mimo jiné je zde i vyšší riziko zánětu, kvasinkové infekce apod.

emin
9. pro 2015

@solteeskaa Dobrý den, 150-200 je SUPER! Zvláště u předčasného porodu. Nelze říci, kolik je normální, je to velmi individuální, ale zcela běžné je, že maminky odsají opravdu jen pár kapek (např 10 ml). Nejde však o množství, je o stimulaci prsou, aby laktace zůstala. Nedivte se, když se množství mléka bude snižovat. Odsávání není nikdy tak efektivní jako kojení. Nadále pokračujte v odsávání v pravidelných intervalech 3-4 hodiny 10-15 min z obou prsou. Jakmile to bude možné, kojte. Pokuste se vyhnout dudlíku a dokrmu lahvičkou, dokrmujte stříkačkou, popřípadě cévkou CN01. Držím palce

emin
9. pro 2015

@ivkapet Dobrý den, jedinný způsob jak zvýšit tvorbu mléka je často a efektivně kojit z obou prsou. Hodně kojit v noci. Střídat prsa u jednoho kojení i vícekrát, neřešit, jak často mimi chce. Sledovat mimi u kojení a poznat, zda se kojí, nebo jen dudlá. Nedokrmovat lahvičkou, nedávat dudlík. Pokud již dokrmujete, pak zrušte lahvičku a dokrmujte cévkou CN01. Je zmíněna i v jiných komentářích a více o ní najdete na infookojeni.net. Čaje, bylinky, homeopatika nic nezkazí, ale samy o sobě také tvorbu mléka nezajistí, kojení funguje na přicipu čím více vykojíte, tím více se vytvoří. Držím palce.

emin
9. pro 2015

@bublinka_7 Dobrý den, vypadá to na reflux, některá miminka jsou prostě blinkací, zkoušejte hledat různé polohy na odříhnutí, dávejte odříhávat i během kojení, hodně se zaměřte na přisátí miminka, aby sálo efektivně a nepolykalo vzduch. Napadá mě také nesnášenlivost bílkoviny kravského mléka - někdy děti také často zvrací. To poznáte jen tak, že vysadíte cca na týden veškeré mléčné výrobky a uvidíte, zda se to zlepší. Pokud ano, znamená to pro Vás dietu a jen pomalé zavádění mléčných výrobků do stravy.

emin
9. pro 2015

@mariemat Dobrý den, najdete si v okolí dobrou LP a zkonzultujte své potíže. Toto je zcela běžné a dá se odstranit, pokud Vám LP ukáže jak přikládat, jak přisávat, najdete vhodnou polohu, ukáže případný dorkm cévkou. Podání lahvičky je cesta k ukončení kojení. Maminky jsou po návratu z porodnice unavené a při potížích velmi nešŤastné a pak se kupí chyby a kompliakce, ze kterých se těžko hledá cesta ven. Zvláště takto na začátku Vám dobrá LP může velmi pomoci. Omlouvám se, že nejsem konrkétnější, ale z toho co píšete vidím, že je spousta věcí, které je s Vámi třeba probrat a také konkrétně vidět. Zkuste se alespoň podívat na infookojeni.net, kde najdete informace a obrázky. Moc držím palce.

matttes
9. pro 2015

Dobry den chtela bych poradit. Mam 2,5 mesicni holcicku od pprichodu z porodnice odsavam a krmim z flasky. Kojeni nam neslo i v porodnici si uz nevedeli rady . ale to mi nevadi. Spis jestli holcicce mliko staci ma hlad kazde 2 hodiny tak 130ml. Vecer si da150ml a spi 7-8 hodin. Potom teda kazde 2 hodiny jit. Pribyra pekne jestli az ne moc vazi 5,7kg porod.vaha byla 3,5kg. Mam strach aby nemela z meho mleka hlad kdyz chce tak casto a potom nebyla jak burtik 🙂. Dekuji za odpoved Martina

zazana81
9. pro 2015

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Mám 6-ti měsíčního syna, plně kojeného, má 6,5 kg a 68 cm. Ta váha není nic moc, za poslední tři týdny připral 20 dkg. Asi tři týdny mu zkouším dávat příkrmy, ale sní tak jednu lžičku, neotevírá pusinku, pak začne křičet a je konec. Musí se to zkrátka naučit. Mám mu dávat UM? Třeba jednou denně? Dlouho se tomu bráním, ale už nevím.... Teď se toho sešlo víc - měl šestou nemoc, začaly růst zuby, je dost nespokojený, což se není čemu divit. Ale v souvislosti s tím, že nepřibírá .... Pokud dávat UM, tak jak a kdy, abych neohrozila kojení? Nebo vyčkat, až se naučí jíst? Díky moc za radu.

emin
10. pro 2015

@zazana81 Dobrý den, zatím bych k UM nepřistupovala, a pokud někdy v budoucnu ano, pak už ne lahvičkou, ale do běžného hrnečku s tvrdým pítkem. Nenuťte ho do jídla, prostě nabídněte, nechce, nevadí. Zvláště pokud se nyní sešlo víc věcí naráz (jak píšete), není divu, že je miminko "rozhozené".

emin
10. pro 2015

@matttes Dobrý den , pokud takto prospívá, je to Ok. Z MM nebude buřtík, to spíše z případného UM. Buďte ráda, že odsajete dostatek pro miminko, některé ženy neodsají téměř nic, ačkoli odsávají pravidelně. Dokrm lahvičkou mívá tu nevýhodu, že miminko zpravidla vypije celou dávku, kterou mu dáte, při kojení si dávkuje samo, zatímco lahvička zpravidla teče sama (ne každá, ale většina). Na to dejte pozor, ale jinak bych krmila tak, jak mimi chce a řídila se jeho spokojeností a váhovými přírůstky.

matttes
10. pro 2015

@emin Dobrý den, děkuji za odpověď, to máte pravdu s tou lahvičkou, co tam dám tak to vypije 🙂. Každý mi říká že je strašně veliká a buřtík. Ale já jsem ráda že jí, jinde mají problémy že děti jíst nechtějí. Martina

elinka89
11. pro 2015

Dobrý den, potřebovala bych poradit s kojením (jak jinak, že 😀). Mám 6 týdenní holčičku. Přes den kojím po 2 - 3 hodinách, stačí jí pít z jednoho prsa a je spokojená. Ale jak přijde večer, tak je všechno jinak. Pije chvilku, pak začne řvát, je úplně rudá, propíná se, kope nohama, mává rukama a už se nepřisaje. Když jí uklidním a chci jí přiložit, tak zase začne řvát. To samé dělá, i když jí dám druhé prso... chvíli pije, pak se pustí, atd. Když zkusím odsát, tak odsaju sotva 20ml
Já si každé ráno odstříkávám mléko (většinou tak 80 - 100ml), protože mě čeká operace, tak aby doma byly zásoby, až budu v nemocnici. Už dvakrát jsem ale večer sáhla po tom odsátém mléku a dala jí ho z lahvičky. Z lahvičky vypije těch 80ml a pak relativně v klidu usne. Když se v noci vzbudí na kojení kolem 2h, tak už mám prsa zase nalitá, ona se napije, brkne a spokojeně zase usne.
A tak se ptám - Co dělám špatně? Děkuji za odpověď 🙂

emin
11. pro 2015

@elinka89 Dobrý den, večerní neklid bývá způsoben slabším tokem mléka. Večer je hladina prolaktinun niží, mléko se netvoří tak rychle a mimi musí více a déle sát a má slabší proud. Osobně nedoporučuji kojení jen z jednoho prsu. zkuste kojit vždy z obou tak, že přiložíte k jednomu a pak nabídete druhé. Kolik si vezme, je na miminku. V případě, že začaly tyto potíže nedávejte dudlík, zkuste kojit častěji (hlavně v noci) a hlavně při případném dokrmu nedávejte lahvičku, lépe cévku přímo na prso nebo alespoň stříkačka po prstu, pohárek apod. Ukázku dokrmu cévkou najdete na infookojeni.net. Držím palc.e

lucinkis
11. pro 2015

Dobrý večer, mám 14ti denního chlapečka,kojím s kloboučkem kvůli vpáčeným bradavkám ,ale už to zvládá v porodnici nám hodně pomohli,když příjde večer tak kolem páté šesté je čas kojení tak kojím s přestávkama tak asi dvě hodiny,tak nevím čím to je.A zdá se mi že mi mléko slábne,ale když se napije tak si po hodince usne a vypada spokojený,prosím Vás jak zvýšit tvorbu a sílu mléka?Myslíte že mi pomůže ten kojící čajík?A nebo co má dobrého jíst.Moc Vám děkuji 😉

emin
12. pro 2015

@lucinkis Dobrý den, částečně najdete odpověď v příspěvku výše. Má rada - pokuste se kloboučků zbavit, kojení přes ně laktaci dlouhodobě pozvolna snižuje a prsa přes bariéru silikonu nestačí reagovat na zvyšující se potřebu miminka. Laktace se přizpůsobí miminku pokud kojíte tak často jak chce, tak dlouho jak chce a dostatečně efektivně. Střídejte prsa víckrát za jedno kojení, prs můžete zkusit stlačovat volnou rukou,aby se miminku sálo snáz. Vyzkoušejte různé polohy a hlavně nepřstávejte zkoušet přikládat bez kloboučku. Miminka jsou schopna se kojit z jekékoli bradavky, jen jim dopřát dost času, aby se to naučila. Držím palce.