Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

efka89
7. říj 2015

Dobry den,
Doktorka nam predepsala roztok ns lecbu moucnivky na potirani jazyka male i mych bradavek, chci se zeptat, jestli zaroven mohu bradavky mazat purelanem, mam je popraskane a moc mi pomaha, prikladani neni tolik bolestive, jako kdyz jsou bradavky na suchu, ale aby svou ,,vlhkosti,, nezabranoval leceni te moucnivky a zaroven nepodporoval mnozeni kvasinek.. Dekuji

emin
7. říj 2015

@jarkasj Dobrý den, myslím, že nic není ztraceno. To co popisujete je častá obtíž, navíc Kubík má handicap několika dnů v porodnici, kdy nebyl kojen a navíc poté pro mě nepochopitelná rada přikládat 1x denně (proč?) Zvláště zpočátku je velmi důležité přikládat co nejčastěji, děti to nevysiluje, naopak, jsou velmi instikntivní, zvláště kůže na kůži a často bývám překvapena jak i děti nedonošené dokáží dobře a efektivně sát. Postupujte nyní takto - žádný dudlík, žádná lahvička, kojit stále co nejčastěji, vždy, když mimi již nesaje a odpočívá, vystřídat prsa, prs stlačovat během kojení. Pokud poté dokrmujtete, pak na prsu pomocí cévky - návod najdete na infookojeni.net. Pokud budete postupovat dle výše daných rad, je velká šance, že se vše rychle zlepší.

emin
7. říj 2015

@efka89 Dobrý den, pro léčbu kvasinkové infekce Purelan vhodný není. Nevím, včak, zda jste opravdu kvasinkovou infekci měla. Při moučnivce miminka někdy kvasinková infekce přejde i na bradavky (svědění, pálení bradavek), ale není to pravidlem. Pokud tedy obtíže nemáte, nemazejte bradavky preventivně. Snaže se je často větrat, neudržovat ve vlhkém teple, které je pro kvasinky ideálním prostředím.

keckemet
7. říj 2015

@emin Zdravim,muzete mi prosim doporucit nejake nazorne jidelnicky vhodne při kojeni? Resim jak skladbu jidla tak velikost porci....dekuji mnohokrat

efka89
7. říj 2015

@emin v prsou, zejmena bradavkach a dvorcich citim rezavou bolest, a prikladam to k te moucnivce. Nevite prosim o jine variante, jak hojit poranene bradavky a zaroven nepodporovat kvasinky? Potirala jsem mat.mlekem, ale prislo mi, ze na takove trhliny je uz kratke. Dekuji.

jarkasj
7. říj 2015

@emin Dobrý večer, moc děkuji za odpověď 🙂 V nemocnici jsem to pochopila tak, že na častější přikládání je Kuba slabej, až lakt. poradkyně mi řekla, že to je nesmysl 😢
Udělám, co mi radíte. Mám po kojení ještě odsávat?

emin
8. říj 2015

@efka89 Dobrý den, pokud jde opravdu o kvasinkovou infekci, doporučuji Citrovital či Canesten. Uleví rychle, dopručuji mazat dle potřeby cca týden do odeznění všech příznaků. Před kojením omývat. Také je třeba léčit moučnivku miminka - Nistatin, genciánová violet apod dle doporučení lékaře.

emin
8. říj 2015

@jarkasj Odsáváním nic nezkazíte, můžete.

emin
8. říj 2015

@keckemet Dobrý den, asi vás zklamu, ale při kojení není třeba nějak výrazně řešit jídelníček, tedy pokud se stravujete "relativně" zdravě. To je sice velmi diskutabilní pojem - jíst zdravě, ale asi takto - dostatek ovoce, zeleniny, dodržovat potravinovou pyramidu, či zdravý talíř, dostatečně pít. Nejsem výživový poradce, takže detaily Vám neporadím. Pokud řešíte skladbu z hlediska hubnutí, pak rozhodně nedoporučuji žádné "rychlé, drastické diety", spíše pomalé hubnutí pod dohledem odborníka. Pokud naopak řešíte skladbu kvůli potížím miminka - prdíky, ABKM apod, pak nezbývá než zkusti eliminační dietu s vypuštěním různých druhů potravin a postupným zaváděním tak, abyste zjistila, na co miminko negativně reaguje.

boba25
12. říj 2015

Dobrý den,
potřebovala bych poradit. Mám syna 12,5 měsíců, který je závislý na kojení. Mám pocit, že kojím více, než když byl novorozenec 😀 Problém je v tom, že normálnímu jídlu moc nedá, pouze uzobává. Ráno po probuzení malého nakojím a ještě ležíme, potom nachystám snídani (rohlík nebo chleba s máslem a marmeládou, sýr žervé, kaši apod.) Asi za dvě hodiny nabízím svačinku (jablíčko, banán nebo jogurt). V poledne klasický oběd včetně polévky, poté odpolední svačinka (domácí přesnídávka,babovku, pudink atd.) a večer kaše...., během dne má nachystaný čaj nebo vodu, vypije i půl litru.. Mimo tyto jídla má kojení, o které si opravdu často říká někdy i co 1,5 hodiny. V noci se hodně budí. Zkoušela jsem jen chovat, uspávat v náruči...vždy to pomůže pouze na chvilku. Nechci přestat úplně kojit,ale už jsem vyčerpaná, mívám opary a jsem z toho nervozní. Ještě mi nesnědl ani dávku 250g jednoho jídla. Co mám dělat, aby začal lépe jíst normální jídlo a měl lepší spánek. Jen dodám, že se mu hodně věnuji přes den, je to kontaktní, spokojený chlapeček. Chodí od 11 měsíců sám bez podpory. U starší dcery (5 let) jsem tohle nezažila. Krásně mi jedla všechno jídlo, kojila jsem do 18 měsíců. Od roku pouze ráno a večer před spaním. V 18 měsících jsem musela ze zdravotních důvodů přestat kojit z minuty na minutu a bylo to bez problému. Vím, že každé dítě je jiné. Děkuji Vám za odpověď, názor....

emin
13. říj 2015

@boba25 Dobrý den, DĚLÁTE VŠE NAPROSTO SPRÁVNĚ. Není žádná "povinná dávka" např. 250ml. Jsou děti, které se rozjedí až kolem 1,5 roku, i déle. Jde o to udělat z jídla rituál, nabízet, nestresovat, nešaškovat kolem jídla (za maminku, za tatínka, letadlo letíííí), proste prostřít, nabídnout, chceš - nechceš. KDyž ne, nevadí. Umožněte chlapečkovi, aby mohl jíst sám, jídlo si osahat (alespoň, pokud je to možné. Připravujte jídlo spolu, nechejte ho míchat, dělat těsto, zapatlat se apod....🙂. I časté kojení je v tomto věku normální, z mé zkušenosti maminky nevyčerpává přímo kojení, ale pocit, že to tak nemá být, že je něco špatně. Není, kojte klidně na požádání, ale pozor. Po prvním roce doporučuji zavést do kojení pravidlo - kojíme, když chceme oba - tedy i maminka. Když se Vám nechce, či nemůžete, zkuste kojení např. na chvilku odložit - i za cenu protestu - prostě, teď ne, mám ruce od těsta, až za chvilku, počkej na mě. A pak slib splňte. Zkuste se na kojení zavést nějaký signál, gesto, sousloví (např bumbi, momo,) něco jiného, než na běžné pití. Dítě poté přijde, zeptá se - momo? Vy schválíte a jde se kojit. Nebo neschválíte a dítě sice protestuje, ale chvilku počká. Postupně lze zavádět další pravidla např - kojíme jen doma, kojíme jen ráno (např po 2. roce). Pokud však nechcete, nemusíte, je však pravda, že u starších dětí kojení bez pravidel maminky často vyčerpává a odstavují zbytečně brzy. Držím palce.

lusyy
13. říj 2015

Prosim o radu. Syn narozen 1.10.2015 chce kojit kazdou hodinu ve dne v noci. Nepoznam zda ma hlad ci jen se uklidnuje. Na jedno kojeni vytahne i 90 ml. Porod.vaha 2950g a nyni ma 3200g. Plenek ma hodne pucuranych a stolice je taky casta a zluta. Vubec nevim,zda mu moje mlicko staci. Bradavky mam uz strasne citlive. Dekuji za rady.

boba25
13. říj 2015

@emin, moc děkuji za Vaši odpověď. Ano,máte pravdu, kojení samo o sobě nevyčerpává,ale ten pocit,že je to časté atd...,ještě jednou,moc děkuji,pomohla mi Váše odpověď.

emin
13. říj 2015

@lusyy Dobrý den, u 13 denního miminka je to stále ok. Dbejte na správné přiložení, bradavky mazejte Purelanem, kokosovým olejem, Bepathenem. Váhový příbytek je OK, k UM bych vůbec nepřihlížela, Vaše mléko mu naprosto stačí. Postupně můžete zkoušet zklidnit i jinak než u prsu, ale pozor na dudlík. Co zkusit nošení v šátku? Ale vše vypadá ok, postupně by se intervaly mohly začít prodlužovat.

prcekverunka
14. říj 2015

@emin Dobrý den, prosím o radu 🙂
Mám dcerku, které je 9 dní. Kojení zvládáme dobře. Ačkoliv když jsem zkoušela z prsů mléko odsávat, skoro nic odsát nešlo. Ale malá je spokojená, přibírá...
Pediatrička mi ale řekla, že už bych neměla kojit z obou prsů, protože si miminko nevytáhne zadní mléko. Zkoušela jsem tedy kojit jedno kojení jen z jednoho prsu. Na jedné straně to jde, ale na druhé, si myslím, že jí to nestačí - pije a pak se začne vztekat a dost zuřivě tahat.
Je nutné kojit jen z jednoho prsu? Popřípadě jak mám zvýšit tvorbu mléka v tom druhém?
Pak jsem se ještě chtěla zeptat, po kolika hodinách mám budit na kojení v noci?
Děkuji 🙂

emin
14. říj 2015

Obávám se, že paní doktorka nemá aktuální informace z oblasti laktačního poradenství. Kojte stále (po celou dobu kojení) z obou, prostě tak, že nakojíte z jednoho a poté nabídnete i druhé. Někdy si mimi vezme, jindy jen cucne, jindy nebude chtít druhé vůbec. Pokud budete chtít laktaci zvýšit, vystřídejte obě prsa i vícekrát za jedno kojení - prostě když už nesaje, vyměnit prsa a pokud má stále hlad, opět vyměnit. Mnoho žen takto kojí a já sama mám s tímto přístupem výborné zkušenosti.
@prcekverunka

prcekverunka
15. říj 2015

@emin Děkuji moc za radu, budu tedy dál kojit z obou podle toho, jak bude malá chtít 🙂

klarifik
15. říj 2015

Dobrý den, také prosím o radu, dceři budou za týden 4 měsíce, kojení od začátku šlo skvěle, ale jak na začátku jejího 3 měsíce už dokázala v noci spát +- do tří hodin ráno a pak třeba po dvou hodinách, nyní (více jak týden) se vzbudí už kolem půlnoci a do rána jedeme kojení po hodině. Jsem z toho hrozně unavená, nevím čím to může být. Je pravda, že prsa už nemám tak plná, ani mi z nich již tak samovolně mléko neodtéká, ale nemyslím, že by měla hlad. Přes den totiž už tolik pít nechce, vždy chtěla tak cca po hodině a půl, ale nyní pije přes den tak jednou za 2 až 3 hodiny. Dá se nějak zvýšit výživnost mléka? Z lahvičky (odstříkané) do ní nemůžu dostat, lahvičku odmítá. Zkoušela jsem i UM, ale tu vůbec, tu dokonce plive🙂

kattarina2
16. říj 2015

Dobrý den, mohla bych poprosit o radu? Mám 10 měsíčního syna, který je doposud kojeny. Jenže poslední měsíc me po kojení hrozne picha a pali v pravém prsu. Nemůžu už kvůli tomu ani spát. Dětska lékařka mi poradila mazat framykoinovou masti, ale to je ještě horší. Nevíte Prosím co s tim? Děkuji za odpověď. Katka

berblin
16. říj 2015

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Mám plně kojenou 4 měsíční holčičku. Poslední 2 týdny je kojení, převážně přes den, naprostý horor. Přes den si jen "cucne" a začne se vztekat a neskutečně vyvádět. V noci je kojení zatím bezproblémové. Trochu se bojím, abych nepřišla o mléko. Děkuji za odpověď.

mazlik1
16. říj 2015

Dobrý den,mám kašel kterého se malá bojí (to je vedlejší) a doma jsem našla čaj kašel a prudušky,ale nevím jestli v něm mohu všechny bylinky : tymián,lípa,fenykl,Truskavec ptačí,anýz a lékořice. Pop co ještě mohu užívat aby to maličké v mlíčku nevadilo? Když si na noc beru paralen tak je trochu více spavá 😀

emin
16. říj 2015

@kattarina2 Dobrý den, není bradavka po kojení zdeformovaná či bílá, světlá a postupně opět získá barvu?

emin
16. říj 2015

@mazlik1 Dobrý den, ve složení čaje nevidím problém. Obecně u kojení platí, že běžně prodejné léky na kašel, rýmu, virózu, nachlazení, je možné brát dle příbalového letáku, kojení neohrožují (i v případě, že je v letáku uvedeno, při kojení neužívat, jde jen o krytí farmaceutických firem...)

emin
16. říj 2015

@berblin Dobrý den, trochu to působí jako bojkot kojení, mléko možná neteče takovým proudem. Používáte dudlík? Vyřaďte. Zkuste při kojení stlačovat prso, aby mléko teklo lépe. Střídejte prsa při každém kojení několikrát. BuĎte trpělivá, někdy je bojkot i dlouhodobý ale většinou přechází.

mazlik1
16. říj 2015

@emin děkuji 🙂 hned se začnu více léčit

emin
16. říj 2015

@klarifik Dobrý den, nepíšete, jak váhově prospívá. Pokud bez potíží, není buzení o hladu, ale potíž je někde jinde. Patrně neumí usnout sama - to bývá časté, nerostou zoubky? není po očkování, není nachlazená? Používáte dudlík? Vyřaďte, možná neumí dostatečně efektivně sát z prsu. Um bych při dobré prospívání vůbec nedoporučila. Konečně můžete od půlnoci spát s miminkem a kojit průběžně ve spánku 🙂 - nebyla byste ojedinělý případ 🙂

kecalka2
16. říj 2015

@emin Dobrý den ptám se za kamarádku.Má problém s tím že nemá moc chut k jídlu a tak toho moc nesní.Malej jí pořád pláče u prsa a ona se bojí že nemá dost silné mléko.A tak se ptám existuje hladové mléko a je důležité dost jíst aby ho bylo dost nebo je hlavní pít a to jídlo tak důležité není.A hladové mléko a tkzv.slabé jsou jen fámy?Děkuji moc za odpověd 🙂

berblin
17. říj 2015

@emin Dobrý den, děkuji za odpověď. Dudlík nepoužíváme.Dnes jsem zkusila stlačovat prsa a střídat, ale zatím bez efektu, tak snad se to časem opět upraví 🙂

emin
17. říj 2015

@kecalka2 Dobrý den, ano - slabé či hladové mléko je největší mýtus v problematice kojení. Kojit se dalo i v koncentráku, tudíž dnes běžně živená, nepodvyživená (což dnes je málokdo) žena opravdu nemá slabé mléko. Mléko se tvoří tak, aby miminku vyhovovalo. Pokud miminko hubne, jde spíše o nedostatek mléka nebo o potíže miminka se správným sáním. Používají dudlík? Dokrmují lahví? Jak často a jak dlouho kojí? Z obou prsou? Jak kojení vypadá? Ať kamarádka pouvažuje o návštěvě LP. Hodně štěstí.

zlatkavlk
18. říj 2015

Zdravím, mám dcerku nar. 2.10.2015, již v porodnici jsem měla pomalý rozjezd kojení, chodila jsem na odsávačku, malá byla dokrmována stříkačkou Nutrilonem cca 25ml. Rozkojila jsem se až cca 4.den, kdy jsme byly propuštěné domů, s tím, že mám kojit z obou prsou tak dlouho, jak bude malá vyžadovat. Po dvou dnech jsme byly poprvé u pediatra, kde zjištěna váha mínus 20g od původní váhy, po týdnu na převážení opět mínus 10g, pediatr doporučil kojit max. 15min pouze z jednoho prsu a přidávat dokrm Nutrilonem cca 50ml stříkačkou přes prst. Nyní kojím z obou prsů každé zhruba 3hod a přidávám Nutrilon 60-70ml, teprve poté je malá spokojená, ovšem krmení je velmi zdlouhavé, musím ji mezi dokrmy několikrát nechávat odříhnout, jinak zvrací, ale často se vzteká takže si ublinkne stejně... Chtěla jsem poprosit o radu, zda je něco, co mohu pro ještě rozkojení udělat? Piji cca 1l kojícího čaje denně plus cca 2l tekutin k tomu, jím pravidelně, snad zítra by mi měla přijít odsávačka, takže se pokusím podpořit kojení takto... Přemýšlím o pořízení lahve Medela Calma... Děkuji Zlatka