Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

mikulka
autor
6. čer 2011

@kaleilah Ahoj, dělala jsem jej v Praze v Krčské nemocnici a školili to doktorky z Laktační ligy.
Na stránkách Laktační ligy (www.kojeni.cz) o tom je info.
Jsou dva kurzy - pro zdravotníky a pro matky. Ten pro matky je trochu delší a nejde do podrobností ohledně zdravotnicví, ale je samozřejmě také výborný. 😉

kaleilah
6. čer 2011

@mikulka ahojky, díky za odpověď, jsem taky zdravotník, hodně jsem o tom kurzu přemýšlela.

mikulka
autor
6. čer 2011

@kaleilah Je výtečný a koukám, že čekáš mimi, tak ti to bude přímnosem i pro vlastní zkušnost. Když jsi zdravotník, budeš ho dělat jen o vík. Musí se napsat seminární práce a je ústní a praktická zkouška, ale dobrý, hodně pomáhají!

kaleilah
6. čer 2011

@mikulka no jo, už se ze mě stává zasloužilá matka 🙂 tenhle rok jsem se chtěla přihlásit na dulu, a pak i laktajdu, ale v květnu když se odesílali přihlášky jsem objevila // tak jsem to odložila na příští rok, ale určo zjistim ještě podrobný info

mikulka
autor
6. čer 2011

@kacci
CO SE NEMÁ JÍST PŘI KOJENÍ (U MALÉHO MIMI):
nedoporučuje se nadýmavá zelenina včetně pórku, z ovoce raději vynech citrusové plody (kvůli možné vyrážce)-pomeranč (nebo si dej jen dva tři dílky. 😉 ), citron, někoho nadýmá víno. Hlavně pak hodně umýt ruce a nesahat na prso (neumytýma rukama od ovoce 🙂 😝 )
pečivo, toho bych se nebála, rohlíky z téhož dne by měly být ok, vypozoruješ, zda to malýmu vadí, ale většinou ne.
Někomu vadí mléčné výrobky, zase je třeba zkusit.
Neměla bys kořeněná, pálivá jídla.

KOLIKY
Pokud by měl malý koliku, poznáš ji podle toho, že je většinou ve stejnou dobu - NA NÍ NEMÁM VLIV, CO JÍŠ (pokud se nanacpeš fazolema 😉 ), ta prostě přijde a jde o nezralost trávicího ústrojí.

PRDÍKY
rozdíl je vzhledem ke kolice ten, že tady má na prdíky vliv strava matky.

Prevence je: vždy, když malého rozbalíš, cvič mu nožičkama, skrč a dej mu je na břicho a přitlač, natáhni... a opakuj klidně 10x.
Dobrá je mast flatulín, tu můžeš vmazávat do bříška krouživými pohyby (po směru hodinek)
Pokud by to bylo zlé, od 1 měsíce jsou dobré Probiotické kapky Gaya.

xxx
A co se týče průjmu u druhého synka, já radši vždycky seberu kus hovínka, dám do zkumavky (kup v lékárně) a jdu to dát dr.
Ty už ale dáváš entherol, tak ten by měl pomoci. A samozřejmě dieta. A ještě bych přidávala do jídla smectu, tak půl pytlíku na porci.

mikulka
autor
6. čer 2011

@madellaine Význam to samozřejmě má a velký. 😉 Každým kojením si malá buduje imunitu a mlíčko by mělo být namíchané přesně podle jejích imunologických potřeb.
Kloboučky by asi odbourat šly, ale byl by to boj. Když tak napíšu postup.

mikulka
autor
6. čer 2011

@martinka.pida Může být mnoho příčin, třeba tam teče mlíčko hůř 🙂
Zkus nahřát před kojením, při kojení popíjet teplý nápoj.
A zkus: nejprve ji dej k prsu, které nechce, pak až k tomu, co chce - tak to děláš,
pokud to nepomáhá,
začni prsem, který preferuje a po chvíli přesuň nenápadně k prsu, které nechce.

Dá se i při kojení chodit, zpívat, kojit do půli těla (obě) a nabízet prso, které nechce. Abys tam neztratila mléko, bylo by dobré z toho prsa odsávat á 3 hod 10-15 min (kvůli stimulaci, ne kvůli odsátí, nemusíš odsát nic).

Kdyby se nechytl,a kojit se dá i jen z jednoho prsa a nebude to mít vliv - po skončení kojení - na velikost, srovná se to pak poměrně rychle. 😉

martinka.pida
6. čer 2011

@mikulka Zapomněla jsem napsat, že mlíkem by to být nemělo. Mám ho spíš nadbytek, teče proudem 😀. To ji nikdy nevadilo a vždycky to pobrala. Dneska při odpoledním kojení mi to udělala zase. Chviličku sála a pak začal řev. Tak jsem ji dala k druhému a byl klid. Teď při večerním kojení si to levé vzala v pohodě. Napadlo mě, jestli jí bradavka může něčim "smrdět" 🙂 . Tak jsem si prsa chodila před kojením omýt, ale taky to nepomohlo...
Zkusim teda obráceně - začnu nabízet to, které chce a pak nenápadně přesunu 🙂.

madellaine
6. čer 2011

@mikulka Ráda bych kloboučky odbourala, ale ta laktační poradkyně mi řekla, že u nás už to nepůjde, protože dcera už prý ztratila ten správný sací reflex. Do 3měsíců by to prý ještě šlo, ale u nás už je pozdě. Kojení je pro nás od začátku boj. Zkusím teda nechávat olíznout aspoň tu bradavku, ale asi se neobejdeme bez řevu, protože dcera prso bez kloboučku prostě nechce. ☹ Díky za rady.

nokka
6. čer 2011

Ahoj Mikulko,
Jsem ráda, že tu někdo jako ty je a radí. Koukám, že toho máš hodně 🙂
i já tě poprosím:
Mám 7mi týdení holčičku. Narodila se s mírami 3,40Kg a 49cm. Začátky byly velmi krušné, malá se pořádně nechtěla přisát a byla tedy hladová a neklidná. Po třech dnech v porodnici se mi konečně spustilo něco málo mléka, nakonec jsem odcházela s dost zduřelými prsy. Ještě ten den, jsem koupila odsávačku a odsávám dodnes. K problému: Málá po 14 dnech přestala přibírat, ikdyž se mi zdálo, že je vše v pořádku. Kojila jsem každé dvě hodiny a korát v noci spí dlouho 4-6 hod v kuse. Zbudit ji -bez šance. Takže nám doktorka nařídila příkmy po 10min kojení. Zbytek odstříkat a po dalším kojením podat odstříkané mléko. Takto jsme praktikovaly přes týden. Po přečtění mnoha forech, jsem se lekla, že už nebude prso chtít a flašku omezila na minimum, jen když se mi zdálo, že má ještě hlad. Takto se to upravilo a i týden jsem krmila bez přikrmu a odsávala sporadycky. Dcera prospívá - dobrý.Na kontrole v 6ti týdnů měla 4,02Kg a 55cm. Plechovka nutrilonu nám vystačila na měsíc a něco. A to jsme toho také dost vylili po nevyužití. Jenže mám obavy, že mám stejně málo mléka a že toho moc nevypije. Nevím jestli je to velkými prsy (F) je sání namahavé? Ze začátku mi teče přední světlejší mléčko proudem, spíše samo srčí. Pak se tedy už musí snažit a u toho se vzteká, chytne bradavku dvakrát, třikrát potáhne a vyplivne, kroutí se a je vzteklá. Přitom, když j vyndám a zmáčku, tak se kapičky mlíčka objeví. Teď neodsávám, mám odsávačku rozbitou, zítra by mi měla přijít nová od Aventu. Po kojení nespí (je to tím, že je aktivní miminko?) Prý by měla spát, ale přes den spí tak max. 2-3 hod a vůbec ne v kuse. Večer ji UM dám, aby spala dobře. Na posledy ještě kojím, kolem 23:00 někdy 01:00, pak kolem 05:00. Děkuji za vyjádření.

nokka
6. čer 2011

Jsem zapomněla dodat, že odsaju max.20ml.

januzza80
7. čer 2011

@mikulka Ahojky Mikulko,muzes mi jen v necem poradit?Psala jsem tu kdysi ohledne kamosky a ja bych potrebovala jednu radu.Ja stale kojim skoro rocniho chlapecka a uz ma samozrejme prikrmy.A kojeni je jen nekdy rano a odpoledne a behem noci taky a stava se mi,ze nemam presnou menstruaci.Nekdy se dostavi drive nebo treba zacnu spinit o neco driv treba o tyden a pak az za tyden dostanu menstruaci.Doktorka rikala,ze je to normalni.A na sterech jsem byla pred pulrokem kvuli tomu a vse je ok.Dekuji za odpoved,promin,jestli uz jsem se na to ptala nebo ne.

forji
7. čer 2011

dobrý den,prosím o radu. Známé se narodilo mimčo ve 29 tt, ted je malému 6 týdnů a váží něco malinko přes 2 kg, už jsou z porodnice i doma. Mají problém s kojením, malinkej se nemůže přisát, nejde mu to, at dělá mamča cokoli, od porodnice mají klobouček, je dobré ho ted nějak odnaučit klobouček, nebo raději ne. Přád škytá, co to může být, není to tím kloboučkem? Odsává mlíčko ruční odsavačkou, odsaje po kojení i skoro dvě plné lahve. Ted nevím jak to mám napsat, ale ta ruční při zatáhnutí udělá dlouhý střik. Já jí můžu půjčit elektrickou odsavačku, nepokazí se jí tvorba mlíčka tím, el. odsav. má ty střiky přece jen malinký a pravidelný, ušetřilo by jí to jen čas, moc se nenadře, víceméně jí to teče samo. Taky škoda, to mlíko vyhazuje ☹ Taky jak jsem tu vyčetla je potřeba aby mimčo olízlo bradavku, to nikdy neudělala a klobouček má přes celý dvorec, tak se malej ani nosánkem nedotýká dvorce, to jí dám aspon klobouček který je jen do poloviny. Píšu to vše asi nějak divně a zmateně, ale vrátila jsem se z návštěvy tak rozhodnutá jí pomoct nějak ale připadám si bezmocná. Moc ráda bych jí jakkoli pomohla nebo poradila.

mikulka
autor
8. čer 2011

@martinka.pida Ještě je možnost, že jí to tedy z toho prsu teče moc. Neslyšíš třeba, jak to polyká a hltá?
Nebo je jí prostě ten prs nesympatický, děti to často dělají, že preferují jeden prs. 😉

mikulka
autor
8. čer 2011

@nokka To, jestli máš dost mléka, poznáš podle toho, jestli se napije (pokud pije a je v klidu) a pak je ok, nepláče.
Jsou miminka, která hned po kojení neusnou, pokud nepláče, proč ne. Ukazuju jí obličej, různě dělej ksichtíky, i malé hračky... Nos ji po bytě a tak.

Co je ale důležité, úplně zruš flašku. Stačí dát jí občas a je konec s kojením. Pokud jí chceš dávat nutrilon, pak jedině alternativním způsobem (stříkačkou po prstě, cévkou po prsu apod.), ev, flaškou medela calma - jedniná schválená láhev od Laktační ligy, nezkazí techniku sání. ALE FLAŠKU NEDÁVAT - NIKDY!

Já si myslím, že je to u tebe tak:
malé dobře teče přední mlíčko, protože se ti v prsu nahromadilo, tak zpočátku to jde dobře, nemusí se namáhat.
Po chvíli ale teče zadní mlíčko, to je hutnější a malá se musí namáhat se sáním (a kojení je sakra namáhavé!!!!) a to se jí nechce. Nemá tu trpělivost. Může to být už samozřejmě tím, že dostala flašku (a některé děti si to pamatují, i když měly flašku jednou, dvakrát!).

Velikost prsou nehraje roli, pokud máš dost vystouplé bradavky. Hlavně jí dej do pusinky i velkou část dvorce.

A klasicky - před kojeím nahřej prsa ve sprše či třešňovým pytlíkem z dm, pij teplý nápoj během kojení. Buďte do půli těla a v tichu a klidu.

Myslím, že nemáš málo mlíčka. Zkus to nahřívání, pomůžeš tím malé a prostě zkoušej a zkoušej.
Možná bych si nechala zkontrolovat techniku sání, zda je dobře přiložená (pohybují se při sání uši a spánky? Má zabořenou bradu do prsa, ohrnuté rty ven?)...

mikulka
autor
8. čer 2011

@nokka Koukám teď na to, že odsaješ 20 ml mlíčka.
No, tak bych ještě zapracovala na zvýšení tvorby mléka - á 3 hod odsávat z každého prsu 10-15 min (kvůli stimulaci, nevadí když nic neodsaješ). V noci také odsát min 1-2x.
Do toho přikládat á 2-3 hod. k oboum prsů. Během kojo střídat prsa až 4x.
Po týdnu by se měla laktace zvýšit.
Náročné, ale stojí to za to vydržet. 😉

V noci by pauza mezi kojeními neměla být vyšší než 6 hod. Poku malá spí, odsaj.

mikulka
autor
8. čer 2011

@januzza80 S tím by spíš poradila dr. gynekoložka. Pokud kojíš (ale musí to být i v noci), pak MS může být nepravidelně. Ale já bych si nechala udělat hormonální profil... Zkus si to ještě prosadit. A pozor, kojení není antikoncepce, někdo si myslí, že jo, ale pokud je MS, pak je i ovulka, a tedy se může otěhotnět. 😉

mikulka
autor
8. čer 2011

@forji Odsávačku elektrickou, to nevadí. Mlíčko ať nevylívá - JAKÁ ŠKODA!!! - ale zamrazí a malému může krmit alternativně svým mlíčkem!
Předtím, než dá klobouček, ať mu dá olíznout bradavku a mělo by to stačit. Je to důležité, aby se tvořily správné protilátky. Stále je třeba ho učit sání bez kloboučku. Ale doporučila bych zavolat si domů laktační poradkyni, aby naučila malého přisátí. Praha a okolí - mohu přijít, jinak seznam poradců na www.kojeni.cz
Bylo by dobré malého kojit, když se narodil tak brzy, moc mu to pomůže.

Pro tak malé děti je dobrá poloha boční fotbalová, najdi si ji na netu.

januzza80
8. čer 2011

@mikulka Dekuji moc,uz jsem se ji ptala a rikala,ze je to normalni,ale radeji jsem se chtela zeptat i tebe.Pravidelne uz moc nekojim.V noci sice jo,ale ne uz tolik jako predtim.Jo a s otehotnenim nemam strach. 😀 Manzel byl na zakroku,dalsi deti uz nechceme.Staci tri.Dekuji jeste jednou za radu.

mikulka
autor
8. čer 2011

@januzza80 Pokud by se ti cyklus nesrovnal ani poté, co už třebav noci budeš kojit jen 1x, nebo vůbec, pak bych stejně trvala na těch testec h. Oni doktoři šetřej na co si neřekneš, to nemáš. Ale počkala bych, až bude jen malinko kojení/den a noc.

tajemna30
8. čer 2011

@mikulka

Dobrý den,ráda bych se na Vás obrátila s dotazem ohledně kojení - malá se mi narodila 2.6.2011 s váhou 2480 g, 45 cm. Narodila se v 39. týdnu, oproti termínu tedy jen o 10 dnů dřív. Rodila jsem císařem důvodů bylo více - hlavní poloha miminka, a můj vysoký tlak.
Malá se přisát umí, snaží se a saje, ale přes klobouček, nechávám ji u prsu 5 až 10 minut, někdy střídám obě, někdy jen jedno, mlíčko ale je úplně minimálně tak 5 ml, někdy nic, snažím se ji přikládat aby se kojení rozjelo, bohužel zatím tak není. Pustili mě z porodnice dnes odpoledne - musím si však píchat heparin, a beru 4 druhy léků (dopegyt, egilok atd. - vše na tlak, který mi po porodu vyskočil ještě více), ale prý by kojení nic vadit nemělo. Po přisátí k prsu malá vypije cca 40 ml nutrilonu z flašky. Krmena je v průměru po 3 hodinách.
Pokud jsem odsávala neodsála jsem vůbec nic, ale malá jak tahá přes klobouček daří se ji něco vysát.
MOc děkuji za rady.

mikulka
autor
8. čer 2011

@tajemna30

1. Vyhoďte flašku. Píšu to tady několikrát vždy na každé stránce. Jinak s kojením brzy skončíte. Fakt.

2. Zaměřte na zvýšení tvorby mléka. Psala jsem to tu také několikrát, naposledy o asi tři odpovědi výš paní nokke. Podívejte se, jak to udělat. Je to náročné, ale vyplatí se to. 😉 A POZOR, NENÍ DŮLEŽITÉ, KOLIK ODSAJETE, KLIDNĚ ANI KAPKU, HLAVNÍ JE STIMULACE! Laktace se většinou zleší tak za týden.

3. Kloboučky by bylo dobré odbourávat co nejdříve, dokud to jde. Je důležité, aby malá olízla bravavku - viz info také na téměř každé stránce a na této - o kousek výš - také.
Kloboučky máte proč? Bradavky jsou ok, vystouplé? Malé se nedaří chytit?
Zkuste prso nabízet bez kloboučku v různých polohách, do půli těla svlečeni, těsný kontakt, ticho a klid... viz také odpověď o něco výš.

U vás bych byla pro, aby vám techniku kojení zkontrolovala laktační poradkyně. Máte to jednu návštěvu a jednou pro vždy, vše vám vysvětlí, viz seznam poradců na www.kojeni.cz.

mikulka
autor
8. čer 2011

PRO VŠECHNY:
POKUD KOJÍTE PŘES KLOBOUČKY A NEPODAŘÍ SE JE ODBOURAT, ZKUSTE ASPOŇ KRÁTKÉ OLÍZNUTÍ BRADAVKY DÍTĚTEM.
A NETRAPTE SE TÍM, ŽE KOJÍTE PŘES KLOBOUČKY, HLAVNĚ ŽE VŮBEC KOJÍTE! 😉

fangi
8. čer 2011

@mikulka Nemám ještě dítě, ale hodně kamarádek apod. už ano a často mají s kojením problémy. Zajímalo by mne - pokud už se stane ta chyba, že už z porodnice odchází miminko kojené jen částečně, dokrmovamé UM a po pár dnech doma matka přejde zcela na UM...Je ještě možnost se rozkojit tak, aby miminko bylo plně kojené? Nebo matka tímto hned přijde úplně o mléko a už se to nedá vrátit zpět. Po jaké době krmení UM je ještě šance kojit? Pokud samozřejmě nejsou nějaké vážné důvody, proč matka nekojí. Děkuji za odpověď.

mikulka
autor
9. čer 2011

@fangi To záleží na mnoha faktorech - jak často matka kojí, jestli vůbec, nebo částečně, zda odsává, zda dítě přikládá atd.
Samozřejmě, že pokud nekojí už v porodnici, nebo jen nárazově a doma taky ne, a ani neodsává, pak se rozkojí těžko.
Doporučuje se max 10 dní od porodu k nastartování kojení. V té době je nutné často přikládat, k tomu odsávat a pracovat na zvýšení produkci mléka.
Hodně to záleží na trpělivosti matky a na tom, zda upřímně chce, nebo nechce kojit (zda to třeba nevzdává již předem bez boje).

Samozřejmě je jednodušší strčit dítěti flašku a mít klid. Ale je to velice draze vykoupené pohodlí. Což si matky uvědomí často, až když je dítě větší, nebo velké.

Nastartování kojení většinou trvá týden, ten je krušný, nedělá se nic jiného, než že se kojí, odsává, nahřívá prsa (kdo zažil, chápe 😉 ), ale výsledek stojí za to. (někdy se vše točí kolem kojení ještě déle, 6 týdnů a tak...)
Už všichni vědí, jaký význam kojení má a jak dítěti (ale i matce) prospěje. 😉

Ovšem, pokud jsou zdravotní důvody, kdy matka skutečně kojit nemůže, pak se nedá nic dělat a není dobré nějak matce připomínat či vyčítat.
Jsou matky, které třeba kojit nechtějí a vědí to už v těhotenství. Je to jejich rozhodnutí a takovým matkám se také musí pomoci, protože často naráží na nepochopení okolí už v porodnici.

mikulka
autor
9. čer 2011

Takže si myslím, že zkrátka hodně záleží na nátuře matky - jak je unavená, silná, rozhodná a tak.
Pokud kojit chce a dokáže pro to obětovat pohodlí, spánek, odpočinek, aby mlíčko měla, pak to jde.
A také je důležité, vzít si k sobě od začátku laktační poradkyni, aby se hned zpočátku předešlo chybám (špatná technika sání, špatně přiložené dítě apod.).

Já doporučuju každé mamince, která je prvorodička, nebo má malé problémy s kojením, kojení si nechat zkontrolovat, často se jedná o jednu návštěvu a ta může pomoci na éru roku kojení a déle 😉

kacci
9. čer 2011

pod to se můžu podepsat, stálo mě to 1.000,-, ale během 4 dnů jsem se díky všem poskytnutým radám rozkojila a to je k nezaplacení.

waterfall
10. čer 2011

@mikulka Dobry den, ja by som potrebovala radu ohladne tvorby mliecka. Citala som,co ste radili nokka. Ja odsavam raz niekedy aj 2x medzi kojeniami(kojim kazde 3 hodiny), prsia si tiez nahrievam,zial odsajem vzdy len 15-30 ml(z oboch stran spolu). Dcerku (narodena 5tt pred TP, uz ma 3 tt) mi naucili v nemocnici na flasku,kde som kazde 4 hodiny chodila kojit plus dostala flasu,takze v tom pokracujem aj ja,skusila som aj odstavit od flase,ale to bol den zabijak.Myslim,ze mala mi pekne vsetko odsaje,lebo uz som viac krat skusala si hned po kojeni odsat mlieko ale nic v prsiach neostalo. Keby sa mi podarilo mat aspon 60ml mliecka pri kazdom kojeni, tak by sme to urcite bez tej flasky zvladli,uz sme doma 12ty den a vobec sa laktacia nezlepsuje. Viete este poradit?

mikulka
autor
10. čer 2011

@waterfall Já tomu moc nerozumím. Vy tedy malou normálně přiládáte a kojíte a pak dáváte flašku s UM?
Pokud s e malá normálně přisaje a saje mlíčko, proč ještě pak flaška?

Já mám pocit, že mléka máte dost, pokud malá normálně saje. Nebo jsem to špatně pochopila?

Kojíte a po kojení dáváte flašku?

mikulka
autor
10. čer 2011

PRO VŠECHNY:

VŠEOBECNĚ ZNÁMÝ FAKT - JAKMILE DÁTE DÍTĚTI FLAŠKU, JE TO KONEC S KOJENÍM, POMALÉ (NĚKDY RYCHLÉ ODSTAVOVÁNÍ).
JSOU OPRAVDU VÝJIMKY, KDY SE DÍTĚ NEODSTAVÍ.
PRO MATKY JE POHODLNĚJŠÍ DÁT FLAŠKU, NESNAŽIT SE ZMĚNIT TECHNIKU KOJENÍ, UČIT DÍTĚ SÁT... Ale je to škoda a vím, že pak maminky litují, že zvolily tuto cestu.

PROČ JE FLAŠKA NEVHODNÁ, PROČ SE PAK DÍTĚ NECHCE CHYTIT PRSU?
Zkuste jednoduchý test:
1. dejte si do pusy ukazovák, asi na první čláek a snažte se z něj sát.
Pozorujte, jak sajete, jak vám vpadávají tváře, jak je položený jazyk, jaké zvuky vydáváte... 😉
2. dejte si do pusy hřbet ruky na vnitřní straně (je tam taková tenká kost). Zkuste sání.
Sledujte, jak sajete - jinak, než v prvním případě.

Ad 1 - toto je sání z lahve
Ad 2 - toto je sání z prsu

Sání z prsu a z láhve funguje zcela odlišně. Zapojují se jiné svaly, je to jiná technika.
Z flašky mlíčko pěkně teče a dítě jej dostane bez námahy.
Z prsu musí sát a snažit se, aby jídlo dostalo, je to dost namáhavé.
Samozřejmě zvolí to, že se dostane dříve k potravě a bez námahy.

FLAŠKU TEDY DĚTEM, KTERÉ CHCETE KOJIT, NEDÁVEJTE.
NIKDY A ANI JEDNOU, ANI VE ZVLÁŠNÍCH PŘÍPADECH.

Existuje jen jedna flaška, která je schválená Laktační ligou.
Ta funguje na principu sání z prsu.
Ostatní láhve vyhoďte, i když vám budou tvrdit, že je to jako sání z prsu. Není. Je to reklamní trik a vy to brzy pocítíte.

😉