Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

katijka
25. lis 2014

@emin Dobrý den, náhodou jsem narazila na tyto stránky a ráda bych Vás poprosila o radu. Mám 4měs. syna a zároveň studuji, tak ho od října skoro každý den nechávám cca na 3h u mé matky. Ta ho bohužel krmí zásadně lahvičkou, a to i poté, co přijdu ze školy, kde jsme s malým až do 17 h, dokud pro nás manžel nepřijede z práce (jinak by mi ho odmítla hlídat, mám před sebou už jen 7 měs školy, jinak to prostě nejde, když zůstanu doma teď, máma už nebude chtít o malého pečovat, až se bude učit chodit a jinou možnost nemáme - manželova matka je daleko, do jeslí ani chůvě bych ho nesvěřila). Takže tento bod se změnit nedá. Laktace mi tím šíleně klesá (do října jsem kojila plně), malý už ani nechce sát, krásně (a bez dokrmu) saje jen v noci (1x) a ráno. Četla jsem různé rady, a prototy dny, co jsem doma, zkouším krmit cévkou a odsávat po kojení. Jsem smířená s tím, že už nebudu kojit plně, ale ráda bych si udržela částečnou laktaci alespoň ještě pár měsíců.

Proto Vás prosím o rady, co v této situaci pro to mohu udělat (zda odsávat každé 2 h aspoň trochu?).

A také, jak se chovat, když malý během dne prso odmítá a nechce se přisát. Zda to zkoušet dál nebo prostě dát láhev a smířit se s tím?

Teď budu až do neděle doma, tak budu krmit z prsu s cévkou a odsávat, když to pár dní v kuse dělám, laktace se vždy o dost zvýší.

A poslední dotaz: Při převaze UM se mají dávat čajíčky, mohu je dávat z lahve nebo raději přes stříkačku nebo je nemusím dávat vůbec. Moc děkuji za odpověď 🙂.

emin
25. lis 2014

@irca03 Slabé mléko mít nemůžete. MM je vždy vytvořeno podle potřeb miminka, bohužel odpoledne a v podvečer je ho prostě málo. Málo na danou potřebu syna. Hormon prolactin je v této době na svém minimu a mléko tolik neteče, miminko se musí hodně snažit, navíc je již unavené po celém dni. Určitě však nedoporučuji dokrmovat, laktace by klesla ještě víc. Naopak, zkuste kojit častěji, třeba I dopoledne mimi vzbuďte a nakojte. Kojte v noci. V odpoledních hodinách kojte kůže na kůži a to tak, že budete střídat obě prsa I víckrát za jedno kojení a prso při kojení stlačovat. Postupně se laktace upraví a mléko se bude tvořit I večer.

emin
25. lis 2014

@katijka Dobrý den. Jste úžasná. Opravdu vemi oceňuji, jak se k situaci stavíte. S rodiči občas prostě nejde hnout ☹. Předně nejsem velký fanda UM, takže zkuste od ukončeného 4. měsíce nahradit dávku UM, kterou mimi dostává lahví prostě a jednoduše zeleninovým příkrmem. Pokud by syn příkrm odmítal, nenuťe a zůstaňte u UM a vyčkejte,a ž bude mimi na příkrm připraveno. Postupně byste se tak lahvičky v dané 3 hodinové pauze zbavila. Pak již nabízejte jen prs. Je dobře, že vidíte, že laktace na dokrm cévkou reaguje a nevidím důvod, proč byste se nakonec nemusela vrátit ke kojení bez UM, až zavedete první příkrmy. Stejně tak bych čajík nedávala. Mimi si vypije svou dávku "tekutin" z prsu. Pro nynější udržení laktace a pokud mate chuť a sílu ještě odsávat, klidně můžete, jednoduše - čím vice MM dostanete ven, tím vice se ho vytvoří.
Pokud se mim nechce přisát postupujte podle svého pocitu. Určitě bych násilím nenutila, jen byste vytvořila k prsu averzi. Nelze pak dokrmit alesoň cévkou po prstu? Doufám, že mim bude spolupracovat a držím palce k úspěšnému kojení I dokončení studií. 🙂

irca03
26. lis 2014

@emin děkuji.Budem budit a kojit🙂

maice
26. lis 2014

@mikulka Ahoj, jsme třetí den doma z porodnice. Mlíčko se pomalu rozjíždí, ale už z porodnice dokrmujeme (dodnes stříkačkou, aby si nezvykl na dudlík). Zdá se mi, že odmítá prso, několikrát si cucne, ale pořádně pít nechce, snažím se odsávat, aby se laktace rozjela ještě více, ale nevím, jak donutit prcka, aby spolupracoval :( Poradíte?

emin
26. lis 2014

@maice Mikulka zde již příliš často neradí, snad bude stači I má rada. Je brzy na hodnocení. Skvělé že dokrmujete stříkačkou, dudlík I láhev jen vše komplikují. Každopádně kojte takto: co nejčastěji a to I v noci, přiložit k jednomu prsu, sledovat, zda mimi saje (tedy hýbe bradičkou výrazně dolů táhlými pohyby (ne dudlání) a polyká. Pokud ne, stlačujte prs v horní části - palec nohoře, prsty dlaně dole., ne ždímat, ale tisknout prs. Pokud ani tak nesaje, pak vystřídejte prsa. Takto vystřídejte klidně I 3-4x. Pokud se kojení nezlepší, dokrmujte cévkou na prsu, návod najdete např. zde: infookojeni.net. Kdyby se to stale nelepšilo, pozvěte si LP. Některé děti (a prsa) potřebují I pár týdnů nato, aby se kojení rozjelo, ale maminky tomu většinou tolik času nedají a přejdou na UM. Držím palce.

maice
27. lis 2014

@emin Děkuji 🙂

katijka
27. lis 2014

@emin Děkuji moc za radu i podporu, moc mě to potěšilo🙂. Cévkou přes prst nám to bohužel nejde, u toho pláče :(. Nejlepší pro sání je to po probuzení, a to i ve dne, to se přisaje krásně 🙂. A čajík on vlastně ani moc nechce.

Co se zel. příkrmů týče, malému budou 4měs za týden, mohu již začít hned nebo musím čekat až do "oficiálních" 4 měs? A ještě se chci zeptat, když odsávám (mám el. ods. Avent natural) a z prsu už nic neteče, zda tím, že budu pokračovat, se prso stimuluje k tvorbě mléka nebo už to nemá cenu? A to samé s dudláním syna - vím, že se všude píše, že při dudlání se má kojení přerušit, aby neměl prso jako dudlík, ale právě nevím, jestli to má nebo nemá význam pro stimulaci tvorby mléka. Ještě jednou děkuji a přeji hezký večer🙂.

emin
27. lis 2014

@katijka Odsávat se doporučuje 10-15 min nebo déle dokud teče mléko. Dudlání opravdu příliš efektivní není, spíš je lepší prsa střídat, když mimi začne dudlat. S příkrmem můžete začít od UKONČENÉHO 4. měsíce, tedy vlastně od 5měsíců, ale je lepší počkat do chvíle, kdy mimi začne samo jevit zájem o jídlo - točí hlavu za vámi, když něco jíte apod. Opravdu moc držím palce.

hribejana
29. lis 2014

Ach j, nevim co mam delat (a hlavne jak nebyt nervozni...)...syn 3m mi ted po lecbe ATB hur pije, respektive vidi prso a odklani hlavicku, place,...prst saje jak o zivot ale kdyz udelam "podvod" a prst vymenim za prs, tak to dvou zatahanich na to "prijde", odtrhne se a zacne rvat nanovo,...kdyz uz se napije, tak jen trochu,... v noci v polospanku nastest pije pekne,...tak co ted s tim pres den? 😖

emin
29. lis 2014

@hribejana Podobné bojkoty jsou časté, ATB mění chuť mléka a bdělé dítě jej může odmítat. V noci v polospánku jim to zpravidla nevadí. Také se mohla změnit míra toku mléka. Atb mohou snižovat laktaci. Nezbývá než vytrvat (a nestresovat se ☹ pokud to jde), věřit miminku. Pokud pije v noci, mléko se jen tak snadno neztratí. Noční kojení je pro laktaci skvělé. Ve dne přikládejte co nejčastěji, vždy k oběma prsům a prs můžete stlačovat druhou rukou (viz příspěvky výše). Zkuste kojení kůže na kůži a společnou koupel apod. Hlavně nenuťte, jen nabízejte. Pokud je to možné vynechejte dudlík I dokrm lahví, kdyby nebylo zbytí tak dokrm cévkou či stříkačkou nebo pohárkem. zpravidla to za nějaký čas přejde, ale může to být záležitost I týdnů ☹

hribejana
29. lis 2014

@emin Tydnu....uff 😲 Lahev je u nas zakazana, to nastesti vsichni chapou, zatim nikdy nebyla potreba dokrmit jinak... No nicmene odsavacku uz si asi nachystam do pohotovosti, jen jsem zvedava, zda neco odsaju... Dudlik se snazim ted teda nedavat, vetsinou ho mel stejne jen parkrat pres den na chvili, kdyz jsem jeste treba nebyla doma z venku a tak... ATB jsem nebrala ja, ale maly...mel nalez v moci, byli jsme i tyden v nemocnici☹ probiotika davam, co zacal s ATB, stejne tak Baby Calm, ale ten davam vzdycky...
Takze mam mu zkusit prso nabidnout a kdyz nechce, tak proste treba zase za chvili? Ja vim, ze mu ho nesmim nutit, ale zaroven se bojim, aby nebyl ziznivy.... Ach jo dilema...no a samozrejme manzel, proc to ditko place? Co mu delas? 🙄 Bych ho vzala po hlave necim...Po jake dobe mu to tedy dat strikackou? A hlavne kolik? Ma 6,5 kg obvykle pil po 2 hod.

mandala
29. lis 2014

Dobrý den, potřebovala bych poradit,i když nevím, jestli tento dotaz patří na tyto stránky, přesto to zkusím... Mám 10 měsíčního syna, stále kojím, ale kojení v noci je pro mě očistec, visí na mě celou noc, dudlá mě místo dudlíku, který odmítá. Jsem pochopitelně velmi vyčerpaná, nemohu si kloudně lehnout, záda bolí a nevyspím se. Odstavit úplně ještě nechci, ale napadlo mě, jestl bych ho mohla odnaučit pouze na noc a přes den kojit dál. Chtěla bych se zeptat, jestli je to vůbec možné v tom smyslu, že když mu přes den dám, jestli nebude vyžadovat i v noci. Děkuji za radu.

emin
29. lis 2014

@hribejana Aha, atb mimčo vždycky rozhodí ☹. Sledujte jak čůrá. Pokud dostatečně (počůrá min 6 plenek a moč je světlá) pak je to v pořádku. Kdyby čůral méně, pak bych ještě zkusila dohodnout se s MUDr a přijít na převážení, ať víte, zda přibírá. Co zkusit nošení v šátku/nosítku?

emin
29. lis 2014

@mandala Mám dobrou zprávu - ano, je to možné. Lze např miminko naučit na kojení jen 1 nebo 2x za noc. Je to ale dlouhodobá záležitost (pokud tedy nechcte zažívat "metody vyplakání", což Vám ani neradím. Miminko je prostě naučené usínat s prsem a ve Vaší blízkosti. Zkuste toto postupně měnit. Nejdříve při večerním uspávání zkuste, aby neusínal u prsu, ale v polospánku prs odebrat. jakmile si zvykne, pak odebrat ještě v bdělém stavu a např jen houpat. Opět až si zvykne ubrat I houpání a třeba jen chovat, pak uspávat v lehu s rukou položenou na miminku atd. Mohu doporučit knihu Elisabeth Pantley - Klidné spaní a ukládání. Držím palce.

coolik
30. lis 2014

@emin Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda jde v 8-mi měsících dítěte "změnit, znova naučit" správnou techniku kojení. Kojím 8 měsíců, ale z toho 3-4 měsíce je to pro mě bolestivá záležitost. Pravděpodobně syndrom bílé bradavky a bolestivé nalévání zpátky mlékovodů - bodavá bolest tisíce jehliček uvnitř prsa. Beru hořčík, B6, homeopatika a nemůžu říct, že by to bylo bez problémů a nebolestivé. Teď navíc poslední týdny mně bolí úplně celé bradavky. Nemám je popraskané nic takového. Ale mám dojem, že to je tím, jak se dcera přisává. Už vůbec nepije tak hezky, jak když byla mimino a byla "větší" částí pusinky na prsu ... prostě si chytne bradavku, v horším případě ještě odtahuje hlavu s bradavkou ode mně a tak pije. Jsem z toho už úplně špatná, protože každé kojení je utrpení. Několikrát jsem zvažovala přestat již kojit, už baštíme všechno, ale samozřejmě nějaké kojení ještě přes den a v noci je. Příjde mi ovšem zbytečné, přecházet na umělé mléko, když jsem schopná jí dát mateřské mléko. Tak teď dva dny jím zase i brufen, ale ty bradavky jsou tak bolestivé, že opět hledám na netu, jak si pomoci. Stane se mi asi tak jednou z 20-ti kojení, že se dcera přisaje, tak jak kdysi větší částí pusenky na prso a krásně saje a to vím, že nic nebolí. Ale netuším, zda by se to dalo zase nějak naučit. děkuji za odpověď. š.

emin
30. lis 2014

@coolik Dobrý den, to je bohužel problem, protože ona správně sát umí (jak píšete). Zvykla si však patrně u kojení takto "blbnout", zajímá ji vše kolem, zkouší, co si může dovolit. Asi nezbyde než prostě ve chvíli, kdy to bolí, tak nedat. Jednoduše říci, že to je auau a že se to nesmí a nabídnout znovu po chvilce. Samozřejmě mžůete zkusit kojit kůže na kůži apod, ale v tomto věku už není kojení tolik o instinktech, jako o návyku ☹.
Na vazospasmus často pomáhá hned po kojení přiložit na bradavku teplý obklad (nebo alespoň zakrýt bradavku teplou rukou. Držím palce.

coolik
30. lis 2014

@emin Zkusím, děkuji za odpověď. Mějte se hezky š.

lenule01
30. lis 2014

Dobrý večer, může pomoci k větší tvorbě mlíčka, když si po kojení budu chvíli prso odsávat, i když už žádné další mlíčko neteče, protože dcera prso nadoraz vysála (tzn. odsávat naprázdno)? Děkuji Lenka

bunny123
30. lis 2014

Prosím, kolik ml MM by mělo vypít 6,5m miminko? Případně kolik celkově tekutin.

hribejana
30. lis 2014

@emin Uff tak se to zacina lepsit ... klep klep.... satek nemam a nositko dojde na vanoce...mam jen babyvak a uz na nej zacina byt velky,... cura nastesti dobre a dost, tak si asi i pres to kratke piti cucne dost...uff...snad uz bude zase klid. diky za rady, moc mi pomohy neklesat na mysli🙂

emin
1. pro 2014

@bunny123 Ne podle věku,ale podle váhy cca 150ml na kg váhy. po zavedení příkrmů již o něco méně, tekutiny jsou součástí pyre atd. Jde o průměr, takže to může být vice, ale I méně. Záleží, zda dostatečně čůrá a moč je světlá. Tmavá a zapáchající moč je znakem nedostatku tekutin.

emin
1. pro 2014

@lenule01 Ano může, jde o stimulaci prsu. Můžete zkoušet odsávat I mezi kojením,.jednoduše čím vícem léka dostanete ven 🙂, čím vice se ho vytvoří.

billi
1. pro 2014

Dobrý den, potřebovala bych poradit s kojením. Konkrétně s navýšením množství mléka. Mám pětiměsíčního chlapečka a poslední dobou mám pocit, že má málo mléka. Za poslední měsíc přibral jen 400 g (což může být i tím, že se začal přetáčet). Hlavně odpoledne skoro nečůrá, má po každém spaní okoralou pusinku, během kojení pláče, je neklidný a opakovaně se pouští a znova chytá a u toho se rozčiluje, většinou ale po kojení vypadá spokojeně - směje se a brouká.
Dávám pít z obou prsů, každé kojení je několikrát prostřídám, abych podpořila laktaci, piju jestřebinový čaj (čaj pro kojící matky nemůžu, synovi vadí fenykl), zkoušela jsem homeopatika, denně vypiju kojem 4 litrů tekutin, jednu dobu jsem také odsávala, ale přišlo mi, že to bylo bez efektu, akorát mě to stálo spoustu času a námahy (mám ještě starší dítě, kterému je potřeba se také věnovat). V tomto režimu jedu už od jeho 3 měsíců. Je ještě nějaká možnost, jak množství MM navýšit, nebo to mám pomalu vzdát a převést ho na UM. Nebo je možnost, že mu MM stačí a hledám problémy, tam kde nejsou?
Moc děkuji za odpověď.

emin
2. pro 2014

@billi Dobrý den, 400g/měsíc není sice žádná sláva, ale váhový přírůstek to je, zvláště když, jak píšete se miminko začalo vice hýbat. Na druhou stranu stav, kdy se miminko při kojení opakovaně pouští je typickou reakcí na slabší tok mléka. Nepíšete jak často kojíte, jak často kojíte v noci, zda stlačujete prs. Tekutiny, jestřabina, homeopatika nic nezkazí, ale základem je caste efektivní kojení. Mohla byste zkusit prokojit pár nocí - vzít si mimi k sobě do postele a průběžně v noci kojit, to je na laktaci velmi efektivní. Další info k stimulaci laktace najdete na infookojeni.net. Také bych vyřadila dudlík (pokud používáte) min na dobu, než se kojení opět zlepší. Moc držím palce.

pujolka26
4. pro 2014

Dobrý den, 3. den v porodnici po císaři zjistili, že dávám malé málo mléka,po kojení 10 min. z levého a 10 min. z pravého jsem jí dala 10 ml a měla bych dát 30, tak jsme dávaly příkrmy přes stříkačku. Po příhodu domů mi pediatr řekla, taky kojit 10-15 min. z levého a pak pravého a dát příkrm, pokud bude mít hlad, což samozřejmě má! To je rada nad zlato. Malá má 14 dní a už ji musím dávat cca 90 ml a pořád dávám přes stříkačku. Když ji kojím, tak mi připadá, že tak neumí sát, že si s tím hraje spíše jak s dudlíkem a usíná u toho \)skousáva patro) a neslyším ji ani polykat. Dnes jsem si odstříkala 30 ml. Tak nevím, co dál. Spíš mi připadá, že v porodnici, jak ji dávali příkrmy, tak to do ni rychle šuply, aby měli klid, aniž by se moc musela snažit sát, tak to teď neumí. Gynekolog říkal, že buď se mléko rozjede, nebo vymizí do ztracena. Děkuji

maice
4. pro 2014

@pujolka26 Jsem na tom uplne stejne :(

pujolka26
4. pro 2014

@maice a jak tedy to hodlate resit?

maice
4. pro 2014

@pujolka26 Snažím se co nejvíce mlíčka odsávat, aby měl alespoň to, když se nechce přisávat. Takže ted tak pul napul dokrmuji a dávám odstříkané mléko. Nic moudřejšího mě zatím nenapadá :(

emin
4. pro 2014

@maice
@pujolka26
Pro vás obě by byla ideální dokrm cévkou. Laktaci mate alespoň do určité miry zachovanou, zbývá ji jen podpořit. cévka je k dostání ve zdrav potřebách, jeden konec date miminku do pusinky když je přisáté, druhý je v lahvičce s odstříkaným MM nebo Um. Mimi saje sice mléko cévkou, ale zároveň I Váš prs a Vaše mléko a tím stimuluje I Vaši laktaci.
Bohužel, rada z porodnice I od pediatra, tedy kojit 10 min z jednoho a 10 z druhého je naprosto chybná. Málokteré novorozeně si za tu dobu dokáže vytáhnout dostatek. Kojte tak často, jak miminko chce, kojené děti si běžně říkaji třeba o 1,5 hod nebo po 2, jindy spí 4 hod. Při dokrmu cévkou postupně zkoušejte množství dokrmu snižovat. 'Postupně znamená např. každé 3 dny o 10-20 ml., tedy opravdu po velmi malých dávkách, aby se stačila laktace navyšovat.
K tomu platí intenzivní styk s miminkem, ideálně v šátku, zkusila bych I společné spaní a zcela jistě vynechání dudlíku alespoň do doby, než se rozkojíte. Tím vším šanci na rozkojení maximalizujete.
Moc držím palce.
Video s dokrmem cévkou najdete zde http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content... v dolní části jako "zavádění laktační pomůcky)