Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

kutcher
26. led 2012

@mikulka moc děkuji, je to fakt lepší, aspoň to do něj tak nestříká🙂 ale teď začal příšerně preferovat levé prso dělá vše proto, aby kojil jen z něj - u pravého se buď šíleně vzteká nebo se naschvál pustí, zařehní se, přisaje, zas pustí a tak dokola... to se prostě nedá☹

amelik
27. led 2012

Ahoj Mikulko, dle Tvých rad jsem přestala s kojením přes den a nyní mi zbylo už jen na noc a v noci (cca 5x), a jelikož je malé už skoro 16 měsíců, chtěla bych utnout i to noční kojení. Sušené mléko mi malá odmítá. Mohu poprosit i o cenné rady, jak utnout kojení na noc a v noci? Předem mooooc děkuji. Alex.

romcovaklarka
28. led 2012

@mikulka Chtěla bych se zeptat, jestli se dá po více než 7 měsících začít s odsáváním mlíčka, chci ho přidávat do příkrmů a dávat malému do hrnečku, moc mi nic nejí ani vodu nepije, skoro jen kojím. A případně jakou odsávačku bych si měla koupit. Díky moc.

mikulka
autor
28. led 2012

@amelik Úplně stejně jako skončení s kojením přes den. Začni tím kojením, které bude nejméně chybět. Místo toho nabídni kaši, vodu, jinou tekutinu apod. Dobré je, třeba přes víkend, spát jinde, aby necítila tvé mlíčko. Jakmile zvládne zrušení jednoho kojení, můžeš zrušit další...

Jinak kojené děti dlouho oo skončení kojení odmítají UM. Vař z kravského mlíčka, pudinky, omáčky a pokud nejste alergici, zkus nabídnout plnotučné kravské mlíčko... Jinak náhrada jsou jogurty, kaše, sýry.

mikulka
autor
28. led 2012

@romcovaklarka No... myslím si, že je docela brzo. Asi jste teprve začali s příkrmy, většinou se s hrnečkem čeká min, do 8. měs., spíše déle, učí se novou věc a hned mu dávat zase novou, to by mohlo být moc. Zvlášť když se příkrmy ještě plně nezajely a malý ještě nejí tak dobře.

Ale jinak, pokud chceš přidávat do příkrmů, odsávat lze, ale jde to v pokročilejším měsíci hůře. Odsávačka je nejlepší elektrická, ale zase jsou docela drahé, na to, že ji budeš využívat krátkou dobu. Tak možná bych zakoupila spíš ruční, asi nebudeš chtít odsávat velké množství...
Ještě je možnost si odsávačku půjčit na týden třeba a zkusit, zda ti odsávání půjde. A až pak třeba zakoupit svou.
Půjčovnu má Medela, 60 Kč na den, možná i jiné firmy, když kounkneš na net.

romcovaklarka
28. led 2012

@mikulka No, jde právě o to, že ty příkrmy už dávám skoro půl druhého měsíce a on je prakticky nejí. Tak jsem si říkala, že bych na to šla opačně - naučila na mlíčko lžičkou, pak do toho přidala trochu něčeho a tak. A stejně tak nepije vodu z hrnečku, tak jsem myslela zkusit mlíčko.
S tou půjčovnou to je ale dobrý tip, to mě nenapadlo - díky 🙂

mikulka
autor
29. led 2012

@romcovaklarka Ono se to dělá tak, že do příkrmu dáš své mléko, ale jen trochu, aby to mělo tu chuť. Je možné, že ještě není na příkrmy zralý, pokud se to nehnulo a jí pořád stejně a málo.
Každopádně na hrníček má spoustu času, to bych k příkrmům ještě nepletla, skutečně je to pro tak malé dítě moc náročné, přijmout dvě nové věci.

Zkusila bych dát v příkrmech pauzu týden. Pak bych zase na příkrmy najela, vyzkoušela bych jinou lžičku, jíst rukama, dávat mu to i ze svého prstu, udělat z toho hru. Vařit z bio zeleniny, má lepší chuť a pokud sní pár lžiček, už to je úspěch. A samozřejmě s tím svým mlíčkem. A batolata jsou citlivá na teplotu, takže opravdu teplota těla těch 37 st. 😉

roryna
29. led 2012

@mikulka chtela jsem se zeptat castecne kojim a castecne pridavam umele mleko a zajima me jestli kdyz nechce maly pit cajicek jestli mu toto staci ma tri mesice dekuji za odpoved

mikulka
autor
30. led 2012

@roryna Rozhodně nedávejte tak malému dítěti čaj či jiné tekutiny kromě mlíčka!!! Je to veliká zátěž pro ledviny, to se dělalo před 100 lety, dnes už opravdu neee. 😕
Kojte, dávejte UM, ale do 9. měs., ev. 8., nic jiného. 😉

amelik
30. led 2012

@mikulka Mikulko tak už jsem utla kojení úplně, malé jsem jednou nedala a ona už nechce vůbec, zatím se budí každé dvě hodiny, dává jí manžel vodu. Jak dlouho může, prosím, trvat, než malá začně spát celou noc? A taky moc nepapká, když jsem jí kojila, tak jsem to neřešila, ale nyní, když nekojím, tak se bojím, aby neměla papání málo. A poslední dotaz je, jak mám ukončit laktaci, hrozně mě bolí prsa, ode dneška beru ty homeopatika, občas ostříkám, ale fakt se v noci ani převalit nemůžu na bok a na břicho už vůbec ne. Nemáš, prosím, nějaké tipy i na tuto problematiku? Moooooc opět děkuji. Alex.

figice
30. led 2012

3 měsíční syn už 8 dni nekakal. Je spokojený, prdíky odcházejí. Mám to nějak řešit nebo je to normální? Masírujeme, nahříváme a cvičíme. Pomůže, když sním třeba kompot nebo to nebude mít na něj vliv?
Děkuji moc za odpověď!!!

leni22
31. led 2012

@mikulka Ahoj,potrebovala by som radu.Mam dvojtyzdnovu dcerku a posledne noci hrozne.Cez den je krasna,budi sa kazde 2-3 hodiny,chvilku je hore,napapame sa a spinka.Ale vecer sa zobudi o 21:00 alebo o 21:30 ,tak ju nakojim a zacina sa kolotoc,napapa sa,potom pol hodinu sa vrti,place,prdka,kaka,prebalime sa a zas hlada prs,tak ju prilozim,bud usne u toho alebo taha len chvilu a zas pol hodinu sa jeduje,prdi,kaka,ked ju prebalim tak znova hlada,tak ju akoze nakojim a tak sa to opakuje asi do 00:00 alebo aj do 02:00 az nakonec usne,ale mam pocit,ze len z toho ze uz je unavena z tolkeho revu.Potom sa zobudi za tie 3 hodinky,nakojime sa a hned zaspinka a spi do tej 8:00 rana a potom cez den je hodnoucka.Cim to moze byt???Uz fakt neviem.Dakujem.Lenka

mikulka
autor
31. led 2012

@figice Jak dlouho může, prosím, trvat, než malá začně spát celou noc?
To je velice rpzné, každé dítě je jiné. Někdy za to ani nemůže zvyk buzení na kojení, ale zuby, separační úzkost a tak. Vydrž, jednou určitě prospí celou noc.

A taky moc nepapká, když jsem jí kojila, tak jsem to neřešila, ale nyní, když nekojím, tak se bojím, aby neměla papání málo.

Hlavně musí mít dost tekutin a přísun vápníku min. 500mg za den, to je minimum. To je třeba ohlídat. Čili, pokud by nepila mléko, dva jogurty denně a kaše večer... Sem tam sýr - ementál, parmezán, aidam, lučina...
K pití voda, štávy pro děti ředěné vodou, ovocné čaje.

A poslední dotaz je, jak mám ukončit laktaci.
Pokud tě prsa bolí, musíš odstříkávat - jen málo, do úlevy, třeba před nocí, klidně i v noci. Dávej si studené obklady. Prsa ničím nestahuj. Postupně by to mělo být lepší a lepší, měla bys odstříkávat čím dál méně často. Ale první týden, dva je vždy těžký. Hlavně tě prsa nesmí bolet, žádné napětí a tak, to pak hned odstříkej malinko do úlevy a postupně odstříkávej méně a méně, co nejméně sneseš. 😉

S malou se víc mazli, buď jí nablízku, víc se jí věnuj...

mikulka
autor
31. led 2012

@figice Pokud je v pohodě, ok. I když se mi to zdá dost. Ale děláte vše, tak jak máte. Ty hodně pij a kompoty určitě pomohou. Kdyby se vám to nezdálo, použila bych pak v tomto případě rourku. Ale dokud je bříško měkké a plyny odcházejí, je to ok.

mikulka
autor
31. led 2012

@leni22 To může být x věcí a musíš vypozorovat, co ji trápí: prdíky, zima, teplo, nepohodlná pozice, chybí jí náruč, krknutí... Nejvíc bych typovala prdíky.

mikulka
autor
31. led 2012

MILÉ MAMINKY, PROTOŽE UŽ S EMI BLÍŽÍ ČAS PORODU, BUDU TUTO PORADNU POMALU UZAVÍRAT.
PRAVDĚPODOBNĚ NA 2 MĚSÍCE.
POKUD BYSTE MĚLY AKUTNÍ PROBLÉM, VYUŽIJTE LAKTAČNÍ LIGU: WWW.KOJENI.CZ,

PROČTĚTE I TUTO DISKUSI,

NEBO ČASTÉ DOTAZY NA WWW.LAKTOPORADNA.CZ

NEBO SE PODĚLTE ZDE A I MAMINKY VÁM POMOHOU A PORADÍ.

DO PORODU SEM JEŠTĚ ASI NAKOUKNU, PAK NEEE.

PŘEJI HODNĚ POHODY PŘI KOJENÍ A VĚŘTE SI! MY MAMINKY JSME OBDAŘENY INTUICÍ, TA NÁS MNOHDY MŮŽE DOVÉST K ŘEŠENÍ. NASLOUCHEJTE JÍ...

slena
31. led 2012

@mikulka ahoj,prosím o radu:může téměř 7měsíční dítě už (místo masa) vařený žloutek?a ještě se chci zeptat,jestli už mám zařadit ovoce?Zeleninu papá cca 3 týdny,maso týden,jinek je kojený.Děkuju

marcet
31. led 2012

@slena snad nebude vadit,když odpovím místo mikulky,ale vařený žloutek jsem dala malému do příkrmu místo masa a to bylo někdy před sedmým měsícem,takže toho bych se nebála.A ovoce jsme začali dávat v sedmi měsících,ale samozřejmě dávku ještě nemá takovou aby to nahradilo kojení,takže ho pak ještě dokojim 🙂

ashlee
31. led 2012

@slena vařeny žloutek -doktorka řikala že až po 1 roce muže jist žloutek

berule
31. led 2012

@slena žloutek se může dávat ve stejnou dobu jako maso, my dáváme 6 krát týdně masozeleninový příkrm a 1krát zeleninu se žloutkem.

sussanah
31. led 2012

@slena zloutek je prave vhodny jako nahrada masa zhruba od tech 7m.
@ashlee az po roce se muze bilek, kvuli mozne alergicke reakci, dr si to musela poplest.

vodni
31. led 2012

@mikulka Přeji rychlý a bezproblémový porod! Děkujeme za tvoje cenné rady a za to, jak nám i v takovém stavu pomáháš. Ale asi už sem Mikulko nechoď nebo budeš odpovídat ještě na sále 😀
Maminky, raděj se nějakou chvíli neptejte, Mikulka je nezmar a mimčo by snad ani nestihla porodit 😉

lentilka28
1. únor 2012

@mikulka Dobrý den, měla bych na Vás jeden dotaz. Mám 2 měsíce starou dceru a dost trpí bolestmi bříška. Kolikrát se u kojení dost kroutí, pije 2 minuty a pak hysterický křičí. Chvíli počkám až přestane plakat a zkouším ji přiložit k prsu znovu. Hlad má, většinou se opět přisaje, ale po chvíli opět hysterický řev, někdy mlíčko, které vypije vyzvrací, jak hystericky pláče. Kolikrát ji tedy dám od prsa pryč a čekám až ji to přejde, že ji zkusím opět nakojit. Někdy je to ale tak, že je hysterická celé odpoledne, pak už pláče i hlady, ale ta bolest jí nedovoluje se najíst. Asi dvakrát jsme to už museli udělat tak, že jsem si mléko odstříkala a zkusila jí trošku dát ze stříkačky (protože celé odpoledne nejedla). Je mi jí moc líto, protože kajdí i prdí, ale je na ní vidět, že se jí moc neuleví. Můj dotaz zní, co dělat v takovém případě, když ji bolesti bříška přepadnou kolem určité hodiny, kdy má jíst? Kolikrát jsem bezradná a je to o nervy:-/ Děkuji moc za odpověď! A přeji bezproblémový porod!

mikulka
autor
1. únor 2012

@lentilka28 www.laktoporadna.cz Časté dotazy a zde mnohokrát zmiňované.
Na dotazy, které jsou v této diskusi - a zvlášť tolikrát - už opravdu odpovídat nemohu... 😅

lentilka28
1. únor 2012

@mikulka nevadí, i tak díky...já si to tu někde najdu🙂

orinek
1. únor 2012

Ahoj, prosím o radu: malý se narodil přirozenou cestou, 2,8 kg , v porodnici jsme začali kojit, doma jsme pokračovali, ale kojení strašně bolelo, tedy konkrétně bradavky (jako by v nich byly žiletky). Začala jsem používat kloboučky a za 2 dny se mi zdálo, že se mléko ztrácí. Kloboučky jsem vysadila a mlíko se začalo tvořit. Je to možné, že to způsobily ty kloboučky? bradavky mě přestaly bolet až kolem 3.týdne. Nyní je to bez problémů. Ale nevím, zda mám mlíka dost. Malý se napije (asi 25 min.), odříhne a chce znovu, dám mu tedy druhý prs. Prsa nemám nijak nateklá ani nebolí, mlíko bych rozhodně nemohla odstříkat, vymáčknu tak kapku. Je to vpořádku?
Děkuji
Markéta

lipetra
1. únor 2012

@mikulka Mam dotazek,nas chlapecek ma necele 4mesice. Od 3mesice si zajel svuj rezim: pres den ji po 2 hodinach a vecer usne v sest a budi se tak ve dve rano na kojeni a pak v sedm. Takze celkem za den a noc kojime 7x. Delka kojeni je tak 20 minut. Kojime pres kloboucky. Nevim jestli to je spravne nebo ne,pac nekdy po kojeni place a pres den vubec nechce spat.

slena
1. únor 2012

@marcet
@berule
@sussanah díky moc holky 😉

vodni
1. únor 2012

@lipetra Kojíme taky 7x, po 3h, teď už kratší dobu (10min, ale dřív taky těch 20-30), v noci už konečně opět dělá delší pauzu. Pláče mi často taky, ale ne hladem, má masivní reflux, takže ho to po jídle zlobí - mlíčko se mu vrací nahoru. Taky často pláče po kojení, když mu nejde odříhnout. Od 2m přes den prostě nespí - max 3x na 10min. Ani v kočárku nespí. Je celkem neklidný, ale to souvisí s tím naším blinkáním...

lipetra
1. únor 2012

@vodni My kojime pred den po 2h a v noci po 5-7h, v noci spinka krasne, ale pres den vyzaduje jidlo po 2h, ale jak padne pata, tak pak az ve dve rano. Odrihava si dobre. Masivni reflux se projevuje jak? S tim spanim pres den to mame stejne. V kocarku celkem spinka, ale doma usne malokdy a kdyz tak na pul hodinky, hodinku a pul za cely den.