Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

mat_ova
30. led 2016

@emin Dobrý den. Díky. Musím říct, že se to tak nějak začalo řešit samo. Ve středu večer byl syn tak moc unavený, že usnul jen s tatínkem u pohádky, bez kojení...tak jsme toho využili. V noci ještě mléko dostal, ale od té doby už jen v hrnečku. Ve čtvrtek večer se trošku vztekal, ale bez srdceryvného pláče. Od té doby přijme hrnek s mlékem, dudlík a v objetí usne...večer i v noci. Jen moje prsa ještě nepochopila, že se kojit nebude 🙂

amazankova
30. led 2016

@mikulka Dobrý den,prosím o Váš názor. Dítě 14 měsíců kojeno ráno a večer- je horší přejít na UM nebo zůstat u MM a dát si 2 cigarety denně? Děkuji za odpověď.

emin
30. led 2016

@amazankova Jednoznačně zůstat na MM.

emin
30. led 2016

@mat_ova Tak skvělé, že to vyšlo takto 🙂. Odstříkávejte ručně do úlevy, ne více. Pomáhá mátový a šalvějový čaj, dále homeopatika,chlazení prsou, alkoholové obklady na prsa. Držím palce, ať se podruhé bez potíží zadaří 🙂 a krásné druhé kojení.

veronika.deskova
30. led 2016

@emin Dobrý večer 🙂 Radila jste mi ohledně kojení před několika měsíci a ozývám se zas 😉 Kojení nám jde hezky, malé bude 10měsíců. Řekla bych, že je spíš malá na něm závislá .... od 6 měsíců jsem začala s příkrmy. Baštila úžasně, všechno jí chutnalo a o vánocích zlom. Sní od všeho dvě-pět lžiček a prostě nechce. Zoubky jí rostou od listopadu. Nevím jak si to vyložit. To, co měla ráda a vyloženě hltala - třeba jogurt - nesnese vůbec. Jednou a víc ani "Ň" ☹ Ovoce jako banán nebo jablíčko vůbec nechce, ani do ruky. Jako by se toho štitila. Zkoušela jsem nově chlebík s máslem, dětskou lučinou - ani náhodou, hned to plive. Dětská lékařka mi řekla, že některé kojené děti tohle můžou chvíli mít, ale už je to víc jak měsíc. Popravdě, už nevím, co uvařit, jakou skleničku koupit, aby ona byla spokojená s jídlem. Na druhou stranu stále vyžaduje prso a když jí řeknu - dáme mlíčko, začne se smát a je šťastná a spokojená, na váze za měsíc přibrala 200g. Dokážete mi prosím poradit jak dál? Třeba jsem udělala nějakou chybu, stále přemílám v hlavě co a jak ... Děkuji!

amazankova
30. led 2016

@emin Děkuji za odpověď.

emin
1. únor 2016

@veronika.deskova Dobrý den, nemyslím, že jste udělala nějakou chybu, Pokračujte pořád stejně, nijak nepodstrojujte, není to o chuti, děti taková období někdy mívají. Malá hezky přibírá a ochutnává svět. Momentálně jí ten svět příliš nechutná, ale to se může opět změnit. Pokud jí však začnete nutit nebo z jídla uděláte "tyjátr" a budete podstrojovat a vyvářet -tohle nechceš, tak si vezmi tohle.. a tohle taky ne, tak co třeba tohle?.. stane se z jídla možnost manipulace. Jídlo je norma, jíme, když máme hlad, užíváme si ho, povídáme si u něj, je to společenská událost. Má svá pravidla, jíme u stolu, lžičkou z talířku. Nekrmme děti při hře, za běhu, jen tak mimochodem apod. Nechte jí si určit množství samu, jako do teď, nabízejte, nechceš, nevadí. Nalít to do ní nemůžete, nad plným talířem nikdo hlady neumřel. Netlačte na pilu a bude to dobré. Držím palce.

veronika.deskova
2. únor 2016

@emin Dobře, děkuji moc. Já už ty tyjátry začala dělat. Odhadla jste mne velice dobře. Takže s tímhle konec a buď si jídlo veme nebo ne. Ještě jednou děkuji! A v novém roce vám a vaší rodině přeji hlavně mnoho zdraví a štěstí! Verča.

berluska
2. únor 2016

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jaké homeopatika byste doporučila na podpoření laktace? syn má 6 týdnů, částečně ho přikrmujeme ale chtěla bych trochu tvorbu mléčka ještě podpořit, poradíte mi?

anniesfibis
2. únor 2016

@emin Dobrý den, zajimalo by me zda je mozne prijit o mleko....jen teoreticky dotaz (zatim problem nemam i kdyz mnozstvi mleka kolisa). Takze konkretne, kdyz budu stale kojit dle potreb ditete a neprikrmovat - tak se bude mleko stale tvorit?..nebo je mozne, ze proste najednou nebude - pokud ano, proc? ....myslim, ze kdyz nekdo mleko ztrati, tak proto, ze proste byla nedostatecna poptavka ne?(jakoze malo kojil) a nebo nejaky zasadni nedostatek jidla a piti...je ma uvaha spravna nebo se pletu a muzu se proste jednou a naporad probudit uz bez mleka?

martan83
3. únor 2016

Dobrý den, máme s 4 měsíčním chlapečkem poslední dobou velké problémy u kojení - je to cca 14 dní, co začal u kojení zlobit, přisával se a odtrhával pořád dokola. Na 3 měsíční prohlídce měl malý váhový přírůstek, před týdnem jsme byli na převážení a přírůstek byl opět malý. Už v té době byl pro nás kojení očistec. Na radu paní doktorky jsem začala dávat na noc UM. A teď to s námi vypadá tak, že ráno se jakž takž nakojí, dnes už jsme dokrmovali, polední kojení odmítá úplně, potom, co jsme absolvovali 2 hodiny pokusů a oba to nakonec obrečeli, dostal UM, odpoledne totéž, navečer přijdeme z procházky, to se alespoň trochu nakojí, ale nestačí mu to, večer před spaním UM, v noci se nakojí normálně. Beru homeopatika, piju kojící čaj, koupila jsem manuální odsávačku, ale odsaju max 10 ml - spíš míň, to samé ruční odstříkávání. Malý je od doby na UM víc veselý a aktivní, přemýšlím o tom, že přestanu kojit úplně, jsme z toho akorát oba zoufalí...Je něco, co by ještě kojení zachránilo? Pokud přestanu přikládat v noci a odsávat, zastaví se tvorba mléka sama?

jizule
3. únor 2016

@mikulka Dobrý den Mikulko. Mám 1měsíc starou dceru, která je plně kojená a váhově prospívající. Doposud jsme dodržovaly 3 hod.kojení i přes noc. Když přibírá dost na váze, tak mi dětská doktorka říkala, že přes noc mám stačí kojit po 5-6hod. a přes den budit po 3hod., já jsem zase četl, že se budit nemá..přes den se většinou vzbudí, ale v noci ne..prosím o radu, děkuji jiřka

emin
3. únor 2016

@berluska Dobrý den, na tvorbu mléka je nejlepší podporou kojení. Časté kojení, efektivní kojení, přirozené kojení dle poptávky miminka, kojení v noci. Prokojit pár nocí laktace krásně nakopne. Homeopatika, bylinky - to je podpora, nezkazí, ale ani nedělají zázraky. Ve věku 6 měsíců může být pro laktaci zkázou, pokud začnete s příkrmy tak, že vynecháváte kojení na úkor příkrmu. Kojte stále dle poptávky miminka a v určitou dobu přidejte příkrm. Na množství snědeného pokrmu nehleďte - tolik, kolik chce. Držím palce.

emin
3. únor 2016

@jizule Dobrý den, kojit by se mělo tak často a tak dlouho, dokud miminko chce. Přesné rozestupy v kojení nedoporučuji. Kojte dle poptávky miminka. Někdy to bude po 3, jindy po 2 a jindy po 4 hodinách. Pokud dobře přibírá, klidně nechte spát tak, jak chce. Stejně tak, pokud si začne říkat o jídlo po hodině, doporučuji vyhovět. Držím palce.

emin
3. únor 2016

@anniesfibis Dobrý den. Přijít o mléko ze dne na den - jakoby se probudit bez mléka by bylo zcela ojedinělé. Nevidím k tomu důvod. Kojení je hormonální záležitostí, záležitostí poptávky a nabídky a také z části psychickou záležitostí. Pokud jste hormonálně v pořádku, kojíte dostatečně často a efektivně a jste v souladu s miminkem, není důvod ke ztrátě mléka.

anniesfibis
3. únor 2016

Dekuji a mohu jeste poprosit o objasneni, jak je to s kvalitou mleka? Mohu mit napr.malo vyzivne mleko? Zda se mi to jako nesmysl, sle nevim proc teda by jinak matky dokrmovaly uz treba po mesici. Snazim se hodne jist i vic, nez bych jinak jedla, aby bylo mleka dost a vyzivne a tim padem nehubnu poporodni kila, sle mam strach jist mene kvuli mleku. Vytahne si me telo vse i zeczasob nebo se musim opravdu snazit hodne jist? Dekuji

emin
3. únor 2016

@martan83 Dobrý den, to co popisujete je velmi typické. Mezi 3 a 4 měsícem se mohou objevit podobné potíže. Reakce miminka, kterou popisujete, byla s velkou pravděpodobností reakce na slabší tok mléka. Pak je třeba zrevidovat kojení, zda je správná technika, kojení je efektivní, mimi nemá zlozvyky, vyřadit dudlík, kojit častěji a správě - dobré je to vše probrat s LP. Při nížším váhovém přírůstku, pokud je doporučeno UM, pak podat cévkou. Dokrm cévkou je ostatně jedna z možností, jak situaci nyní zlepšit. Ještě nic není ztraceno, laktace se stále dá znovu nastartovat a můžete se vrátit k plnému kojení. Znovu doporučuji dobrou LP, která vše vysvětlí a pomůže najít řešení. Problémem je určitě dokrm lahvičkou. Kojení nemusí být očistec, pokud víme jak a věříme sobě a vlastnímu tělu a vlastnímu dítěti, že to všichni dohromady zvládneme. Dobrá LP může velmi pomoci.

emin
4. únor 2016

@anniesfibis Kdykoli se maminky začnou bavit o kvalitě mléka, nastává bouřlivá diskuse. Slabé mléko je největší mýtus kojení vůbec. Mlék ose vždy tvoří dle potřeb miminka. Pokud proběhne porod a doba poporodní co nejpřirozeněji, proběhne samopřisátí či velmi brzy přisátí a poté je miminko kůže na kůži přiládáno dle svých potřeb, kojení probíhá zcela intuitivně a mléko se tvoří (vždy v takové kvalitě, jakou miminko potřebuje). Různé ženy, mohou mít různé složení mléka prostě proto, že jejich dítě takovou potřebuje. čím více do přirozeného procesu zasahujeme, tím více kompliakcí - kloboučky, kojení v pravidelných intervalech, dudík, nedostatečný kontakt apod., to vše jsou mantinely a bariéry pro spokojené kojení. Někdy, výjimenčně, se kojení nedaří i přes zcela přirozený výše popsaý průběh. Pak je potíž mezi nebem a zemí, nevyřešené a někdy neuvědomělé potíže maminky v souvislosti s mateřstvím, vztahem k vlastní matce, manželovi atd, někdy se podaří je překonat, jindy ne. Co se týče výživy, buďte úplně v klidu, pestře živená žena v Evropě v roce 2016 nemá důvod se bát, že bude mít slabé mléko z důvodu podvýživy 🙂

anniesfibis
4. únor 2016

@emin moc dekuji tak jsem si to nejak rikala, ale vite co stres 🙂 ...porod axvse zcela prirozene, kojeni bylo hned a mame 8 tydnu zatim dobry, jen se mi zda, ze ma hlad porad a ze obcas probira hodne a ted treba tyden mepribrala nic...ale to asi taky bude ok

lucca13
5. únor 2016

@emin Dobry den, chtela bych se zeptat, jak predejit opakovanemu zanetu prsu?
Momentalne se lecim z prvniho zanetu, nastesti uz bez teplot, beru antibiotika a cetla jsem ze zanety prsou se casto opakuji 😥 a znovu uz to prozit nechci
Dekuji za odpoved

lucias1404
5. únor 2016

Dobry den, potrebovala bych poradit. Mam 6tydenniho chlapecka, ktery se narodil malinko driv(37tyden). Uz cca 3 az 4tydny ma Petricek neklidne spani, porad se krouti a tlaci az z toho rudne, jakoby mu neslo vyprcnout. Bohuzel to dela i ve spanku a timpadem si myslime, ze ma nekvalitni spanek a je pak o to vic nevrly. Toto tlaceni probiha i kdyz je zrovna vykakany a vyprcany. Vylezl mu z toho tlaceni i pupicek a zacal vic ublinkavat. Za poslednich 9 dnu pribral 540g a predtim take pribral pres pul kila cca za tyden. Pani doktorka naznala ze to krouceni je z prekrmovani a doporucila prokladat fenyklovym cajickem mezi kojenim(jen par ml) jen tak 2x za den a musime mu davat kylni pas na pupicek. Po pridani caje nevidime moc rozdil, jen pekne kaka a prca ale porad tlaci. Kojim ho vzdy kdyz si rekne, po 3-4 hod. Nekdy z jednoho prsu a nekdy z obou na noc. A saje jak kdy 10-30min. Ze zacatku jsem potrebovala podporit mlicko takze jsem po porade s LP nasadila kapsle piskavice a benediktu a beru ted druhe baleni v nizsich davkach 3x1kapsli denne. Vysadila jsem uplne vse sladke a snazim se jist maximalne pestre a na haklive potraviny se ani nepodivam. Nekolikrat denne prokopavame nozicky a masirujeme brisko ale i to dlouhodobe nepomaha. Nevite co by mohlo byt spatne? Mam vysadit ty bylinky? Budu moc vdecna za pomoc.

barborelka
5. únor 2016

@emin Dobrý večer, mohu poprosit o radu? Kojim s kloboučkem, ale zkousim přikládat i bez a věřím že jej pomalu odbouráme......ale co mě trápí je to, že jsem byla zvyklá kojit co 3 hodiny (prý je to nesmysl) mám kojit jak si dítě řekne.....a už druhy den mi malá i po kojení pláče odkrkne si-ublikne to dřív nedělala a teď blinka velmi často a hned zácně zase hledat prso......dnes se to opakovalo 4x za sebou z prsa si jen cucne nebo prso pustí......nakonec mi u něj usnula. Poradit mi proč se tak děje? Děkuji moc

emin
5. únor 2016

@lucca13 Dobrý den, záněty se opakovat nemusí, Laktace se rychle přizpůsobí potřebám miminka především, když kojíte přirozeně, kdykoli miimnko chce, bez kloboučků. Střídejte různé polohy při kojení a kojte z obou prsou při každém kojení - nakojit z jednoho a nabídnout druhé. jakmile cítíte, že se prsa plní, tvrdnout, rozmasíruje a do úlevy odstříkejte ručně.

emin
5. únor 2016

@lucias1404 Dobrý den, k bylinkám při takovém přibírání opravdu není důvod. Nepotřebujte laktaci podpořit, miminko krásně prospívá. Nemyslím, že je nutné dávat bylinky i miminku, zváště, když nevidíte rozdíl. zkuste miminku dávat probiotické kapky např Biogaia, Dophilus apod. Vy sama také můžete zkusti např Hylak. Při potížích zkuste mininko polohovat. Také mě napadá možnost ABKM. Zkuste bezmléčnou dietu.

emin
5. únor 2016

@barborelka Dobrý den, úplně nerozumím. Kojit se má kdykoli si dítě řekne. To neznamená, kdykoli zapláče. Pokud je hlad, nakojit z jednoho, nabídnout druhé. Pokud mimi bdí dát odříhnout a poté, když se podaří přebalit a uložit, případně si hrát, chovat, ňuňat apod.

ivkagaj
6. únor 2016

Dobrý den, chci poprosit o radu. Dcerka má čerstvě 5 měsíců. Posledních cca 14 dní se začala u kojení chovat jinak - prodlužuje délku, hlavně odpoledne žádá prs častěji než dřív, víc tahá a je jakoby roztržitá.. bála jsem se, že jí možná moje mléko nestačí. Jinak je ale veselá. Dnes na 5-m kontrole navážila doktorka přírůstek 200g za poslední měsíc. A doporučila mi přidat UM (nejlépe navečer, případně nabídnout vždy po nakojeni). Je nějaká možnost ještě zvýšit laktaci (piji čaje, beru vitamíny, dodržuji pitný režim a pravidelně jím), abychom vydrželi bez UM nebo tím budu malou jen trápit a mám radej přidat UM? Děkuji

barborelka
6. únor 2016

@emin proč mi i po kojení pláče, napita je si myslím dost. ....a proč tak často blinka? Dřív to nedělala.....

supermarket1976
6. únor 2016

Dobrý den, mám technický dotaz. Dá se vyvářet cévka na příkrm? Laktační poradkyně ji jen vypláchla. Já ji zkusila vyvařit, ale tak zvláštně změkla. Mám strach, aby se z ní něco nevylučovalo.

lucias1404
7. únor 2016

@emin dekuji moc za radu. Biogaiu uz Petrickovi davam nekolik tydnu. Je mozne u me nasadit jina probiotika nez Hylak? Nebude to pak moc probiotik pro nej? Zkusim i bezmlecnou dietu, cetla jsem ze se da nahradit aspon trosku ryzovym mlekem, kvuli vapniku, je to tak? Za jak dlouho se vynechani BKM projevi a poznam u maleho? Dekuji predem moc za informaci.

anniesfibis
7. únor 2016

@emin tak bohuzel se deje to ceho jsem se bala...asi ztracim mleko (kojim skoro kazdou 1-2 hodiny stridam prsa, ale mala za tyden nepribrala vubec nic ma v 8. týdnech 5,2kg. (porod. vaha 3,9, 6 týden 4,9 ...po tomto vazeni pribrala za pár dnů na 5,2 a od té doby nic (takze vlasten uz 2 tydny nepribrala). Jeste v pondělí pásla koníky a od té doby ryje podložku a řve u toho (říkám si, že asi nemá sílu)..jinak nepláče, ale málo spí a i ve spánku sebou šije, je neklidná (nemocná není). Když zkouším odstříkat Medelou swing odstříkám max. 30 ml z prsa.. Piju welledu caj s piskavici a vypiju i 4 l denně...tak envim, co je spatne ☹ jim i nutrimamu tycinky a snazim se hodne jist.