Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
germaine
29. srp 2013

@em_ka No, já bych to nevzdávala a zkusila tu laktační poradkyni...navíc za 5minut si dokážou vycucnout dávku potřebnou k nakrmení 🙂

llluckaaa
29. srp 2013

@em_ka Může mu vadit, že to pak míň teče. Ale třeba je opravdu už za 5 minut najezený, některé děti jsou takto rychlé. Jinak s tou lahvičkou se bude kojení asi zhoršovat (ikdyž jsou miminka, u kterých krmení lahvičkou nemělo na kojení vliv, tak já si díky lahvičce kojení v podstatě nechtěně odbourala ☹ )

veruska007
29. srp 2013

Taky prosím o radu: Mám 19denní miminko, už 10 dní bojujeme s moučnivkou. Myslím, že to malá předala i mně, šíleně mě bolí bradavky a dvorce při kojení. Techniku kojení máme dobrou, kojím na kojícím polštáři, už třetí dítko, trhliny žádné velké nemám... ale kojení mě bolí šíleně - fakt bolestí brečím, rty mám dokrve rozkousané zevnitř i zvenku. Mám sto chutí to vzdát. Už si nevím rady, genciánka, neocide gel ani pagavit nezabraly. Prsa mě bolí i mimo kojení, štípou, pálí... navíc kojení bolí i malou, takže je to šílený boj 😔 . Teď jsem už vytáhla kloboučky na kojení, s nimi to sice bolí méně, ale zase malá podle mne málo pila - zahnala jen největší žízeň a pak už nechtěla. Nemáte někdo typ, co s tím?

bezejmenaaa
2. zář 2013

@veruska007 tak jsem na tom podobně, ikdyž já už to nejhorší mám snad za sebou.... malá má moučnivku v pusince stále a zatím se jí nemůžeme zbavit ☹ ale já na bradavkách měla úplně bílé středy,prostě chomáčky té plísně a magistra v lékárně mi poradila (taky s tím prý měla problém sama) ať mažu po kojení Clotrimazolem-ten je přímo proti plísním. Zkusila jsem to párkrát a šíleně se mi ulevilo...takže doporučuju!! No a před kojením tedy musíš omýt vlažnou nebo teplou vodou....nezapomenout. A jinak kojíme ale pořád s kloboučky, malá už bez kloboučku nechce ☹( Držím palce ať se Ti taky uleví..

veruska007
3. zář 2013

@bezejmenaaa Tak mě vzala malá kloboučky jen ten první den dvakrát a pak už vůbec. Laktační poradkyně mi nakonec doporučila cannesten a umývat ho nemám, prý pomůže i malé - je fakt, že už je to lepší. Ale úplně OK to teda není. Tak nevím. Malá i méně přibírá, moučnivka se jí vyrazila i na zadečku... zítra jdeme na kontrolu, tak se dost bojím, co mi dr. na to všechno řekne. Ona je dobrá, ale ze staré školy a podle ní je na moučnivku prostě leda genciánka a kojení prý při moučnivce nebolí 😒

bezejmenaaa
3. zář 2013

@veruska007 naše malá nepřibírá skoro vůbec, já mám mléka podle odsávání taky málo ☹ ale jestli to může být všechno od té moučnivky to netuším. Na zadeček jsme vyzkoušeli všechno možné a zatím asi nezabírá níc. Dávali jste i na zadeček Cannesten??? Imazol jsem zkoušela včera a asi jí to hodně štípalo, tak můžu ještě zkusit Cannesten, ale jestli to nebude to stejné...

veruska007
3. zář 2013

@bezejmenaaa Cannesten mi dopourucila laktacni poradkyne na prsa, tak zkusim i na ten zadecek. Maminka mi na to doporucila gencianku - trochu to zabira, ale asi to strasne stipe, protoze pak hrozne mala rve, chuderka. Ja mam pocit, ze ma mala z te moucnivky prujem, kadi uplne non-stop, v ciste plince proste v podstate neni ☹. Prebaluju sice casto, ale ne neustale. Taky trnu, jestli mam dost mlicka. A kdyz se mi nahodou poradne nalijou prsa, tak zas mala skoro nepije... si tolikrat rikam, ze kdybych presla na UM, tak to mam bez starosti... jenze ja mam pocit, ze selhavam, i kdyz dostane v noci dokrm ☹. Ona totiz v noci odmita ode mne pit, v noci mam mlika plna prsa, ale ona mi prso odstrkuje rukama, jazykem... a kdyz ji preperu, tak to stejne drzi v puse, max. jednou cucne a nic. Pritom ma hlad... tak ji manzel uz dve noci sel udelat UM, to vyzahla a krasne spala. Jinak mi od 1 az do rana rvala a nic.

terkahlavackova
5. zář 2013

Ahoj mikulko, chtěla jsem se zeptat mám 3 měsíčního chlapečka a večer mi po kojení spinkal tak 6 hodin. A teď se mi budí zhruba každé 2 hod. (poslední 2 dny) Tak jestli mi ubývá mléko nebo čím to může být? ☹

matkapraha
5. zář 2013

ahoj holky, muzete mrknout i na www.kojeni.net -laktacni poradkyne tam ma v databzi zodpovezenych pres 3500 dotazu, tak treba tam najdete i svuj problem. pa

roxinka111
7. zář 2013

Dobrý den, jsem ve 35.T a pomalu začínám řešit kojení, zda-li bude v mém případě vhodné. Prosím tedy o váš názor, jelikož moje alergoložka mi neporadila a já bych si velice nerada vykojila stejného alergika jako jsem já ☹
Jsem alergická téměř na vše, včetně prachu, koček, psů, žita, špaldy a všeho co kvete. Alergii mám na podzim v nejhorším stádiu, což se bohužel sejde s mým porodem a já bych potřebovala vědět, zda při silnější alergické reakci mohu kojit. Podotýkám že bez prášků na alergii se neobejdu ani den a místo jednoho denně beru ráno a dva večer i po celou dobu těhu, jinak trávím noci s kapesníkem a nonstop kýcháním, svěděním očí a na podzim se objeví také opuchlá pusa a jazyk a kopřivka (a to i přes braní léků). Je tedy vhodné v těchto stavech přesto kojit, nebo mám raději zvolit nutrilon Alergy care a doufat že dcera po mě alergie nezdědí? děkuji předem za odpověď

bezejmenaaa
7. zář 2013

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak to je s nedostatkem mleka...kazdý mi říká, že je hloupost, abych měla málo mléka, že se tvoří podle potřeb a chuti mimča....ale když zkusím odstříkat, tak dám maximálně 30-40 ml (z obou prsou dohromady) To je přece dost málo, ne? Připomínám, že nám bude nyní 5 týdnů a malá má váhu 3,050 kg. Mám pocit, že mlíka mám opravdu málo, proto je malá hladová a ani mi přes den nespí.....díky za odpověď!!

berule
7. zář 2013

@bezejmenaaa ahoj, sice nejsem laktační poradkyně, ale já jsem taky nikdy nic neodstříkala a přesto jsem kojila a malé to stačilo a pěkně rostla. Podle čeho usuzuješ, že má malá hlad? Má jinou stolici než žlutou? To že nespí, nemusí být kvůli hladu. Pokud chceš mít víc mlíčka, tak častěji přikládej( nejlépe v noci) a kup si třeba homeopatika na podporu kojení. A během pár dnů bys měla poznat, že máš víc mlíčka.

berule
7. zář 2013

@terkahlavackova ahoj, řekla bych, že máte růstový spurt, takže častěji přikládej a vydrž, mléko určitě neztrácíš, malý rychle roste, tak potřebuje častěji jíst 😉 .

evcaalca
8. zář 2013

Ahojky, nemám příležitost všechny přispěvky pročítat, ale můžete mi některá poradit? Mám týden starého syna, kterého se pokouším kojit. Od začátku však s problémy. Mléko se objevilo až 4 dny po porodu, malému museli kvůli velikosti mých bradavek nastříhávat uzdičku jazyka. Problémy s přisátím nemáme. Mám však pocit, že syn pije, ale nejí - tedy tahá pouze to přední mléko a pak usíná. Snažím se na něj mluvit, nenechat ho zaspat, ale marně. Dnes jsem kojila asi 4 hodiny stylem: malý se přisaje, saje mléko, usíná, po 20 minutách ho oddělávám od prsu, do 3 minut brečí a já ho přikládám k druhému prsu. Malý si neustále cucá ruce a "tahá" z nich (navíc se na mě tchýně dívá jako na macechu, co nechává syna trápit hlady 🙄 )

terkahlavackova
8. zář 2013

@berule ahoj jj děkuju za radu 🙂 ted už je to zase lepší už klidně spinká v noci a vydrží..tak snad to bude už dobré 🙂 Byla by to škoda přestat kojit ☹

kacena00
10. zář 2013

@berule ale
@bezejmenaaa uvedla, že jí mimčo špatně přibírá...

@bezejmenaaa kolik mělo mimčo když se narodilo? jak málo přibírá? já jsem z proodnice odcházela s luxusně přibývajícícm mimčem, jenže pak se kojení pokazilo a postupně jsem o mléko přicházela, protože malou to už u prsa nebavilo tak jak dřív, některé dny byly skutečná muka, malá byla evidentně hladová, jenže nikdo mi nevěřil, laktační poradkyně se mnou konzultovala jen na telfonu a taky problém bagatelizovala...já vím, že častose mamčiobávají zbytečně (takhle semse nechala zytečně vystresnout u prvního a doktorce - propagátorce umělé výživy) uvěřila, že mám málo mléka, začla sem přikrmovat přes lahev akojení do 2 měsíců šlo do háje...

nicméně po zkušenosti s druhým kojením nejsem ani zastáncem bagatelizování problémů... tak proto se ptám, kolik malá měla př porodu (kolik už od něj přibrala), těch 30-40 ml odstříkáte místo jednoho kojení nebo po kojení?

jestli má malá hlad, zkuste ji buď dokrmovat odstříkaným nebo odsátým mlékem (pokud to jde) na lžičku nebo kalíškem od léku, když se to nezlepší, zkuste suplementor, dá se pořídit i z bazaru levněji (já ho pořídila asi za 400 i s poštou), pokud nebudete mít své mléko, je lepší chvíli dávat UM než na něj pak najet úplně, když se prošvihne ta správná doba...

@veruska007
to je věc.... já teda mám už několik dnů takovou mrňavou tečku, ale to je retence, byť kojím minimálně, teda spíš mám mléko na přiepšenou, většinu má malá UM, tak stejně to jedno prso trpí na retence a ono se to projevuje taky bílými tečkami přímo v bradavce

takmě tak napadlo, jestli to není kombinace obého, protože je zvláští jak malá nechce kojení zrovna v noci, kdy jsou ochotnější...když jste dala UM, odstříkala jste? a jak často v noci koíte? jestli třeba mléko neteče špatně (není ho buď méně nebo se obtížně spouští...) možná by pomohlo nejprve si prsa rozjet (bud odstříkáním nebo odsávačkou a pak teprve přiložit a druhak častěji v noci kojit, aby se noční laktace nějak nezmenšila..

kacena00
10. zář 2013

Jo a jinak doporučuju skupiny týkající se kojení jsou tu dvě- jednak tam dostanete spíš odpověď na svou otázku, thle i jiné diksuze ke kojení jsou víceméně mrtvé, jedna je to přehlednější, odpovědi na svou otázku máte vždy hezky přehledně právě u své otázky nemusíte přeskakovat mezi odpovědí na otázku jiné uživatelky

najedete na fotoblogy,tam na seznam skupin, vyberete si skupinu a kliknete na přihlášení, toť vše 😉

berule
10. zář 2013

@kacena00 právě proto jsem se ptala, jak na to přišla, že málo přibírá. Zatím měla jenom pocit. Pokud nenapíše porodní váhu mimča, tak se to nedá usuzovat. Taky je další věc, že určitě mimčo viděl doktor a ten řekne, jestli málo přibírá nebo ne. Moje dítě mělo při porodu 3,66 kg a v 6 týdnech mělo 4,5kg a prospívala průměrně podle tabulek a v těch 6 týdnech ji doktor viděl potřetí, takže kdyby bylo něco špatně tak by řekl. Takže já jsem se spíš řídila tím jakou má stolici a byla jsem v klidu.

bezejmenaaa
10. zář 2013

@kacena00 malá měla 2,91 kg když se narodila, z porodnice nás pouštěli na 2,68 kg. Doma můžu vážit a včera měla 3,107 kg a je nám teď 5 týdnů.
Těch 40 -50 ml je odstřikaných místo kojení z obou prsů.
Moje nervy to nevydržely a začali jsme dávat večer ještě cca 70 ml sunárku a k tomu jí přikojím. Usíná totiž večer jen u prsa ☹
Takže se přes den a v noci snažím jen kojit a večer dostane na přilepšenou sunárek.
Dneska jsem vážila před a po kojení a taky vypila jen 45 ml, ale zase např.včera dopoledne to zvládla 80 ml. Tak já nevím, někdy mám prsa pěkně nalitá a jindy už cítím, že v nich opravdu nic není.... ☹

pavlinka_zetko
17. říj 2013

Dobrý den, prosím o radu. Zatímco většina maminek se asi trápí tím, že mají málo mléka a v noci kojí co dvě hodiny, já mám opačný problém. Mléka pro trojčata, malá krásně přibývá (cca 200-250 g/týden) a v noci parádně spí. Dneska usnula kolem osmé a na kojení jsem jí budila až v 6,45, když už jsem měla prso jako šutr a mléko po celé posteli. Dceři jsou dva měsíce a takhle parádně spí určitě už přes měsíc. Ze začátku se budila "už" kolem třetí, teď spíš až okolo páté. Doufala jsem, že se laktace přirozeně sníží, ale pořád nic. Co s tím? Malou budit a učit na noční kojení nechci. Vím, jak špatně jsme ho pak odvykali syna. A vstávat v noci a odstříkávat, abych si ulevila mi taky nepřipadá jako nejlepší řešení, protože jak pak ty prsa poznají, že mají ubrat. Poradíte? Díky.

margot_ka
27. říj 2013

Dobry den,prosim o radu. Male je mesic a me porad trapi bolest bradavek. Byla jsem ve 14 dnech u laktacni poradkyne a ta rikala,ze techniku kojeni mame dobrou. Min.tyden to bylo o neco lepsi,ale ted me pri prisati boli prava bradavka jak cert. Dokonce mi prijde,ze je bradavka lehce do fialova-muze to byt modrina? Pred kojenim prso nahrivam a vzdy trosku odstrikam, po kojeni mazu mlickem nebo purelanem a vetram.
Je ta bolest normalni,nebo v mesici uz ne? Prip. Co delat?
Moc dekuji za radu!

ratatooy
29. říj 2013

@veruska007 taky jsme mely moučnivku až na zadečku a to už je uplne v prd....jak je to prolezlý celym traktem,genciana je uplne na prd navíc ji už ted zakazujou že neni bezpečná,a jedinej lék na mučnivku kterej zabere hned je z německa infectosoor mundgel da se sehnta i tady maminy prodavaji zbytky kdo se nedostane do nemecka

drozdicka
4. lis 2013

Dobrý den, ráda bych se zeptala... mám 9. měsíčíní dceru, kojená, bez UM. Včera večer mě začal bolet prs a objevila se zatvrdlina. Do rána se z půlky prsa stal šutr a to doslova, malé se i hůř pije a o to víc cítím její horní zoubky 😀... kojím jen z jednoho prsa bohužel. Zatím se mi zatvrdlinu nepodařilo odstranit a prs bolí čím dál tím více. Prso červené není a ani nemám teplotu. Chtěla jsem se zeptat, již téměř týden pociťuji jako by se měla objevit menstruace (zatím se tělo nenastartovalo), bolí mě docela podbřišek, někdy víc, někdy míň. Myslíte, že zatvrdlina může s těmi pocity nějak souviset - hormony? Děkuji moc za Vaši odpověď.

terezapetrova
4. lis 2013

Dobry den Mikulko, rada bych se zeptala ohledne množství tekutin, které by me dite mělo vypit za jeden den. A podle ceho se to urcuje abych vedela jak mu davky zvyšovat do budoucna? Syn ma neco malo přes 26 mesicu, je jiz nekojen a pije hlavne redeny 100procent juice s vodou, caje + rano a vecer trochu umeleho mleka /AL110 bez mléčného cukru, zda-lo se nam po porade s gastroenterologem, ze po pozivani mléčného cukru ma hodne prujem/, syn ma zhruba 92,5cm a 11,5kg. Zaroven bych se rada zeptala od kdy doporučujete prechazet na piti samostatného kravského mleka? Synovi se v minulosti zadne alergie nepotvrdily. dekuji a preji pekny den

katty6
6. lis 2013

Dobry vecer, chtela bych s eporadit ohledne nastartovani laktace.
Mam ted cerstve miminko, 6.den po narozeni a porad se mi nespustila laktace. Prikaldam porad jakmile miminko chce, po porodu bylo hned prilozeno, saje krasne..Po 3 dnech v porodnici se mi nepodarilo nakojit temer nic, tak jsem musela i prikrmovat, protoze miminko uz bylo ziznive a hladove, hodne plakalo :(
Druhy den po porodu v noci mi zacalo byt spatne, mela jsem celkovy nemocny pocit, zimnici, prsa se nalila, ale nasledujici den jsem z nich stejne nic nenakojila. Ted jso usice jakoby vetsi, boli , miminko teda saje a uz trosku tam asi neco bude, stejne ale to nestaci na plne kojeni :( K tomu vsemu mam uz rozkousane bradavky a kojim i pres silenou bolest.. Bradavky mazu bepanthenem, snad ze brzy zhoji.
Moc bych rada kojila, o to vice, kdyz prvni dite pred 4 lety jsem plne kojila a laktace se nastartovala 3.den po porodu a mleka bylo hned hodne.
Poradte, prosim, co jeste muzu pro kojeni udelat (kojici caje piju, hodne tekutin, prsa si nahrivam a drzim v teple, stravuji se dobre)..
A take co myslite, kolik prikrmovat, aby miminko pak chtelo sat? Doktorka mi radi vazit mimco pred kojenim a po kojeni, pak doplnit prikrmem aby to byly davky alespon 50ml dohromady i s tim mat.mlekem. Jenze tohle je pro me neúrijemna predtsava, porad vazit a mylet na to kolik jsem nakojila. Prijde mi, ze bych se jen zbytecne stresovala.. Tak se snazim prikrmovat co nejmene, dam jen 10 ci 20ml na davku a pak prikladam k prsu..

paracka
10. lis 2013

@mikulka dobry den. Chci se zeptat. Maly je od narozeni na lahvicce a UM.nepodarilo se mi rozkojit,asi proto ze sem byla bez nej cely tyden v nemocnici hned 4 dny po jeho narozeni. Odstrikavala sem rucni pistovou odsavackou Avent asi 2 mesice ale vzdy malo,z obou prsu tak 60 ml. Ted mi manzel chce pujcit elektrickou nemocnicni odsavscku medela symphony. Ma to smysl zkouset? Syn ma 3 mesice a prs vubec nezna :( dekuji

kacena00
13. lis 2013

@paracka no, jedině se suplepmentorem, když na něj půjdeš s prázdným prsem tak u něj vybuduješ velmi rychle silnou averzi... držím palce!jo a k tomu ještě zkusit motilium, jinak doporučuju skupiny kojení a nebo kojení přirozeně a intuitivně, tahle diskuze je v pdostatě mrtvá

katyxq
13. lis 2013

@paracka smysl to má - s dobrou laktační poradkyní po ruce, dobrýma informacema (koukni na www.kojim.cz a www.mamila.sk) a se suplementorem

katyxq
13. lis 2013

@katty6 zavolej laktační poradkyni - na odkazech o příspěvek výš najdeš kontakty 😉