Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

emin
24. led 2015

@medvide1 Urcite muzete. Bezne dostupne leky nejsou pri kojeni problem 🙂

medvide1
24. led 2015

@emin takže brufen třeba malému neuškodí?

emin
24. led 2015

@medvide1 Do MM se dostava mizive mnozstvi.

medvide1
24. led 2015

@emin děkuji za odpověď pěkný den

petrusew
24. led 2015

@emin Tak jsem se nakonec poradila s lékařkou a ta mi kojení vysloveně doporučovala, pokud nám to nepůjde tak, jako s dcerkou, tak alespoň odstříkávat a odstříkávat 🙂 Jsem ráda a ulevilo se mi, měla jsem strach, ale teď už vím, že i vzhledem k těm vitamínům a minerálům nemusím, po porodu se to prý dá už řešit 🙂

rromcik
25. led 2015

@emin Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu..Mám dvouměsíční dceru, která se narodila o pět týdnů dříve, císařským řezem, první měsíc byla velmi spavá a já mám ještě k tomu poměrně ploché bradavky, takže i když mám svoje mléko, malá se nechtěla přisát a ten první měsíc jsem ji musela krmit stříkačkou a pravidelně jí každé tři hodiny na krmení budit. Průběžně jsem ji zkoušela stále přikládat, ale neúspěšně. Na konci první měsíce jsem jí zkusila odstříkané mléko dát z lahvičky se speciální savičkou od značky Philips Avent, která simuluje tvar bradavky, ze které malá krásně pije, takže mléko stále pravidelně odsávám a krmím jí z lahvičky. Počet krmení jsme snížili na sedm denně, ve dne po třech hodinách a v noci po čtyřech. Dcerka krásně roste a přibírá cca 21-27dkg týdně, v tuto chvíli váží 3,93kg a denně vypije cca 650-700ml, ale na to krmení jí stále musím budit, jen v noci se občas probudí sama, nejvíc aktivní je po krmení v půl jedenácté večer, to vypije i 130ml a nechce spát 😖 . Chtěla bych se právě proto zeptat, jestli by bylo třeba vhodné jí počet krmení snížit na šest denně, po čtyřech hodinách, protože po té delší pauze nemá problém s tím vypít více nebo zda ji máme na to krmení vůbec budit a nepočkat třeba až se vzbudí sama nebo neupravit režim tak, aby v noci měla ještě delší pauzu a budit ji jen přes den...Za pomoc předem mockrát děkuji.

carrynka
25. led 2015

Dobrý den, prosím o radu. Malá bude mít tři měsíce, plně kojím ale bohužel jen z jednoho prsu. V druhém se mi mléko téměř nedělá, ani malá z něj nechce pít. Kromě toho že mám jedno prso větší než druhé (což mi až tak extra nevadí) jsem začala mít v prsu bolesti, kojení začalo dost bolet, prso mám hodně tvrdé a na dotek celkově bolavé. Hlavně spodní část, nemůžu si ani lehnout na břicho :( Mléko teď odsávám a malá pije z lahvičky, jinak bych to asi nevydržela. Myslíte, že může být nějaký zánět, zda zkoušet či to přejde samo nebo s tím někam jít? Díky.

emin
25. led 2015

@rromcik Dobrý den, nejprve mám několik dotazů:
1) stale odsáváte nebo dáváte UM?
2) chcete kojit, nebo krmit lahvičkou?
3) pokoušíte se nadále přikládat?
Ptám se proto,že pak se doporučení různí a je třeba vědět, na co se zaměřit.
Děkuji.

emin
25. led 2015

@carrynka Dobrý den, preference jednoho prsu je zcela normální, kojení se dá "utáhnout" I z jednoho, Patrně se bude jednat o možnou lehkou infekci, s přibývajícími nároky miminka se laktace zvyšuje. Předně nedoporučuji lahvičku. Kazí sání a zvyšuje riziko zánětu. Miminko neumí sát tak efektivně a může zánět špatným sáním provokovat. Pokud je bolest velká a nelepší se po kojení apod, doporučuji jít ke gyn či obvodnímu. Jakmile je prso tvrdé a nalívá se, nahřejte, nakojte či odstříkejte, pak zchlaďte. Můžete Paralen, Ibalgin. Zkuste druhé (neoblíbené prso) odstříkávat ručně - většinou něco odstříkat jde a přikládejte miminko k tomuto prsu vždy jako k prvnímu, když je hladové, když odmítne, nakojte z druhého a pak opět nabídněte to neoblíbené. Časem je možné, že se chytne.

redrosse
25. led 2015

Dobrý den, poprvé od otěhotnění jsem dostala menstruaci (syn rok a půl), stále celkem často kojím (3-5x denně) a frekvenci snižovat nechci. Chtěli bychom další miminko. Hrozí nějaká rizika, pokud nehodlám syna odstavit a zároveň chci otěhotnět?

emin
26. led 2015

@redrosse Dobrý den. Rizika žádná nehrozí, Kojení neohrožuje těhotenství, spíše se občas může stat, že zvl. v prvním trimestru může hormonální bouře v organism ovlivnit chuť MM a miminka jej začnou odmítat. Platí nabízet, nenutit a nechat tomu volný průběh. Co se týče otěhotnění, kojení sice není antikoncepce, ale stálá produkce oxytocinu a dalších hormonů může ovlivnit průběh ovulace a I menstruace může být nepravidelná, takže otěhotnění může být obtížnější, ne však nemožné (zeptejte se v některé ze skupinek a určitě se ozve spousta maminek, které při kojení bez potíží znovu otěhotněly 🙂) Je to naprosto individuální. Držím palce, tandemové kojení je skvělá věc.

carrynka
26. led 2015

@emin děkuji, vyzkouším.

rromcik
26. led 2015

@emin Dobrý den, stále pravidelně odsávám, ale přikládat už malou nezkouším, vzdali jsme to po měsíci a půl, kdy jsem zkoušela použít i kloboučky na bradavky, ale akorát jsme se s malou obě trápily a nešlo to...krmení z lahvičky nám vyhovuje..

emin
26. led 2015

@rromcik Děkuji. 6 krmení denně je dle mého názoru málo. Jsem spíše pro čatější krmení menší dávkou. Žaludek se roztahuje postupně a trávení není tak zatěžující. Pokud krmíte odstříkaným MM, dodržovala bych 3 hodinové intervaly. Pokud kombinujete s UM, může být interval delší (cca 4 hodiny), UM zasytí vice. A nakonec si neodpustím poznámku - postupně se odsáváním bradavky tvarově mění. Trochu potíž může být se zvykem miminka sát z láhve, nicméně nemyslím, že by kojení bylo již zcela nemožné. Za občasnou zkoušku přiložit nic nedáte 🙂.

amazankova
26. led 2015

@emin Dobrý den, moc Vás prosím o radu.
Mám skoro 7-týdenní dvojčátka. Plně je kojím, po 2-3 hodinách, oba najednou na kojícím polštáři. Posledních pár dnů se jedno po chvíli kojení začne vzpouzet,vztekat a plakat, kroutit se a nakonec se poblinká. A už pak nechce pít. Také se u něj zkrátila dělka pití (zhruba na 5 min). Toto se děje přes den, v noci pije pěkně, také zhruba 5 min, s ublinknutím nakonec, ale bez plakání a vztekání.

rromcik
26. led 2015

@emin děkuji za názor i za radu, vyzkoušíme, co bude malé vyhovovat 🙂

rromcik
26. led 2015

@emin ...ještě se bych se Vás chtěla zeptat, do jakého věku by se měl tedy případně tříhodinový režim dodržovat a od kdy je dobré dítě učit na delší noční spánek a prodlužovat interval mezi krmeními? Nebylo by pro dcerku lepší krmit ji podle toho, jak si zabrečí a nebudit ji podle námi stanoveného režimu?

emin
26. led 2015

@rromcik Jsem pro kojení I krmení podle potřeby, ale zpočátku (cca 3 měsíce ) s max pauzou 3-4 hodiny. Posléze se u kojených dětí někdy prodlužuje první noční spánek třeba na 5-6 hodin a posléze pokračují v kojení ve 2-3 hodinových intervalech. U krmení odstříkaným či UM je trochu potíž v tom,že dítě často nereguluje svou dávku. Vypije prostě vše, co je v lahvičce. Obecně se delší noční spánek doporučuje od 4.měsíce a min 8kg váhy. Takže poté můžete mít 5- 6 dávek denně + 1 v noci. Řiďte se ale svým instinktem a take stavem miminka, prospívá vice než dobře 🙂

emin
26. led 2015

@amazankova Předně mějte můj obdiv a velké díky a sympatie 🙂. Nyní k potížím. Těžko takto určit potíž. Nemůže být již přepité? Řekne si pak o kojení dříve, nebo je spokojené? Jedná se o jedno miminko, nebo jedno prso? Pije každé ze svého prsa, nebo je střídáte? Každopádně doporučuji střídat, každé mimčo může pít jinak efektivně. Pak může být jedno prso výrazně lépe "rozjeté". Střídáním situaci vyvážíte.

amazankova
26. led 2015

@ emin Děkuji 🙂 No kojím tak po 2 hodinkách, ale říkala jsem si, že bych to už prodloužila na 3h, přijde mně, že se teď napijí méně a hrozně rychle. Potom je tedy řev, kroucení, i u odříhnutí, potom je chvilku klid a potom zase řev. Spokojené asi není. Ale to není ani druhé mimi. Buďto spinkají nebo se kojí nebo řvou...v klidu vydrží jen chvilku ☹ Ale prospívají až moc dobře, jak podle přírůstku, tak podle plínek, tak nevím.... JInak každé mělo jedno prso, od včera jsem je prohodila, tak uvidím. Ještě mně napadlo, že bych je zase začala kojit po jednom v náručí...jestli by pak nebylo klidnější. SIce to bude náročnější, ale kdyby to pomohlo....Co myslíte?

amazankova
26. led 2015
amazankova
26. led 2015

@emin A nejhorší jsou večery, po koupání nakojím, mimča usnou, za chvilku vyvalí oči a pláčou, uspíme, za chvilku zase pláčou, mezitím kojím, trvá to od půl 7 do 21h, než je nakojím před spaním. To potom usnou a spí až do půl 2 v noci. Večer co večer. Toto taky nechápeme 🙂

emin
27. led 2015

@amazankova Večerní neklid je bohužel poměrně časté a normální, u dvojčat ovšem opravdu "nepříjemné". Prsa určitě střídejte a zkusila bych I dvojčata u prsou vystřídat. Jakmile se napijí, ještě je u prsou vystřídat. Pokud prospívají dobře a mají takto dlouhý první spánek, pak nemyslím, že by měla hlad, nicméně během těch 2 večerních hodin se právě kojí a uklidňují na tu nejdelší spací pauzu. Jinak bych dál pokračovala v kojení na požádání, příliš bych do frekvence nezasahovala, kojení by to mohlo zkomplikovat. Držím palce.

amazankova
28. led 2015

@emin Moc Vám děkuji za odpověď 🙂 Zařídím se podle Vašich rad 🙂 Ještě se zeptám, jak dlouho ten večerní neklid bude asi trvat? 😲

zuzacek26
28. led 2015

Dobrý den, mám 10 denní holčičku, kojení nám už moc nešlo v porodnici, kdy malá dokonce hodně shodila a šly jsme i později domů, aby nás vůbec pustili, chodila jsem tam na odsávačku a dávala jí po prstu stříkačkou krmení, na které jsem ji musela co 3 hodiny budit, má novor. žloutenku (žádná hrůza), ale možná je kvůli tomu spavější. Nyní doma mi usínala také při kojení, ale pokračovala jsem v zavedeném způsobu dokrmování mým mlékem (psychicky i časově hodně náročné), připadá mi, že pořád jenom sedím s odsávačkou, nebýt tento týden manžel s námi doma, asi by to bylo hodně špatné, zastane domácí práce, já bych nestihla nic, kolikrát se ani pořádně najíst. Mléčko teče pomalu, když dobře, dáme tak 40-50 ml na jedno odsátí z obou prsou dohromady (třeba včera se to podařilo jen 2x denně, takže celkem 100), což už pro ni není ani jedna dávka, poslední dva dny začala vyžadovat vyšší. Laktační poradkyni ohledně techniky jsem tu měla, ta by měla být dobrá a navíc často střídáme polohy, ale i přesto byla malá včera celý den plačtivá a při večerním vážení jsme zjistili, že místo aby 40 g přibrala (tak jsme to měli doted každý den), že je nepřibrala, ale shodila, takže jsme už v noci kombinovali s Nutrilonem (taky stříkačkou), aby netrpěla hlady. Z prsu si vypije (z obou) tak 20 ml, a to je opravdu hodně málo. S mým mlékem už asi na plné dokrmování nevystačím :( i když tajně doufám, že se mi to rozjede víc. Co mi poradíte? neustále se stresovat a odsávat /poprosím radu, jak často a jak dlouho) a nebo to nechat tak nějak běžet a dokrmovat často Nutrilonem nebo přejít na UM. Odsávání je pro mě už opravdu stresující, mívám plačtivé stavy, že je malá kvůli mě hladná a je toho na tu psychiku občas i dost. Za každý názor děkuji. Zuzka

zuzacek26
28. led 2015

jinak kojení u nás může trvat i 45 min. až hodinu, ale malá vypije stále jenom tu 20, čili hodina kojení, pak skoro 45 min. odsávání , předtím ji uspat a už můžeme za chvilku zase budit na kojení, takový kolotoč :(

zuzacek26
28. led 2015

navíc mám ještě pořádně mléko jenom v pravém prsu, v tom levém, je to fakt bída. omlouvám se za zmatené psaní,a le jsem ráda, že jsem to sem vůbec stihla naťukat. taky vás chci pochválit, jak je od vás hezké, že se tu mamčám snažíte pomoci.

zuzacek26
28. led 2015

a jaká byste doporučila umělé mléko? na nutrilon 1 ted nacházím daleko horší recenze než třeba na levné babylove z DM...

emin
28. led 2015

@amazankova 😒 přála bych Vám, aby co nejkratší dobu, ale netroufám si tvrdit. Nejhorší období bývá první 3 měsíce (tzv. 4. trimestr), u nedonošeňátek I déle, ale je to velmi individuální.

emin
28. led 2015

@zuzacek26 Dobrý den Zuzko, moc děkuji za tento příspěvek, protože krásně ukazuje to, co prožívá naprostá většina maminek. Poradím hlavně KLID. (ono se to radí, že?) Miminku je pouhých 10 dní a má další 3měsíce na to, aby se naučilo efektivně sát, aby vy jste se s ním sehrála, sladila, zvykla si na své mateřství. Mám jen dobré zprávy:
1) odstříkat 50 je super, to vůbec není málo
2) díky LP víte, že kojíte technicky správně (ještě se zeptám - bradavky nebolí?)
3) je to otázka času, nemusíte doufat tajně, klidně doufejte otevřeně, mate velkou šanci, že se laktace rozjede dostatečně
4) Nemusíte kojit 45 minut, kojte tak dlouho, dokud vidíte, že mimi saje. žloutenkové děti jsou spavé, takže to zdaleka tak dlouho trvat nebude, nejvíce mléka vypije stejně na počátku a pak už jen patrně pospává a dudlá. Dobře miminko pozorujte a naučte se rozlišovat, kdy opravdu pije - saje dlouhými pohyby brady dolů a kdy jen dudlá (to vám ostatně měla LP ukázat).
5) netrapte se se stříkačkou, kupte si za 25 kč ve zdrav potřebách cévku a přidejte ji primo k prsu při kojení (tedy když už mimi opravdu jej dudlá). Krásně uvidíte, jak začne sát, když mléko cévkou poteče. mimi je nyní slabé a ještě neumí sát prs, tudíž MM neteče. Jakmile ho troche "ošidíte" a přidáte mlíčko cévkou, sát začne a bude tak stimulovat vaši tvorbu mléka. (škoda,že vám cévku LP neukázala, ale není na tom nic zázračného)
Podívejte se na infookojeni.net, tam najdete videa správného sání I zavádění cévky.
K UM - nejsem žádný odborník, doporučila bych asi Bebu nebo Nutrilon (především kvůli nižšímu množství cukrů)
A ještě jednou - hlavu vzhůru- nespěchejte na ni, však ona (i Vy) to zvládnete, když si dáte dostatek času...Držím palce.