Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

sarkachmelova
11. kvě 2011

@mikulka
ahoj, děkuji za odpověď. už začínám být z toho celá nervozní.. Tak Anežka když se narodila vážila 3560 g, při první preventivní prohlídce měla 3510. Ve 2 týdnech měla 3700 g, v měsíci 4160 g, v 6 týdnech 4610 g, ve 2 měsících 4860 g. Má 59,5 cm. Jak často kojím, s tím je to složitější. Ona je totiž dost velký spáč. Ráno spí i do 10. Ale dopoledne když byla vzhůru, dávala jsem jí každé dvě hodiny, protože vím, že odpoledne v kočáru spí tak 5 hodin. Takže potom jedla až v podvečer, když se vzbudila a zase každé 2 nebo 2,5 hodiny. V noci pak dokáže spát i 7 hodin, ale většinou těch 5. Takže když je vzhůru (dopoledne a podvečer) každé dvě hodiny. Ale dnešní dost, úplně poprvé, vstávala na papání každé dvě hodiny. vstávala jsem v 1, ve 3, v 5, pak už v 6 a teď v 8.. A co je nejhorší, že je u kojení nejdřív klidná, krásně pije, ale po chvilce se začne strašně kroutit, poplakávat, prso ji do pusinky musím doslova cpát a po kojení začne plakat.. vždy jen chvilku, ale začne.. tak já nevím.. Děkuji za každou radu.. Dnes ráno už jsem to obrečela..

mikulka
autor
11. kvě 2011

@majdula info na www.kojeni,net, kurzy jsou buď pro matky, nebo pro zdravotnický personál

mikulka
autor
11. kvě 2011

@meleri O mateřídoušce nevím, že by bránila kojení.Špatná je např, miáta a čalvěj, ale koukni na net, ta mateřídouška je snad ok.

mikulka
autor
11. kvě 2011

@andelka To je dobrý postřeh, možná by to v tom mohlo hrát roli... ale nevím no.

mikulka
autor
11. kvě 2011

@petra49 Ahoj, na co konkrétně se chcete zeptat? Jídelníček se mi zdá v pořádku, asi bych zařadila ještě více pečiva, těstoviny...

Co se týče motorického vývoje, to musí sledovat pediatr. Ale obecně - pokud se jen plazí - zkoušej mu dávat kolínka pod sebe, může mu pomáhat tak, že ho dáš do pleny, jako do takové houpačky a jako by vodíš na zemi na těch kolenou, těžko vysvětlit.... poraď se s pediatrem.

mikulka
autor
11. kvě 2011

@sarkachmelova Po jaké době od kojení se začne kroutit? Jak ti teče mlíčko? Moc, málo? V tom by mohl být problém, že třeba mlíčko teče buď málo, nebo moc - to bys slyšela a malá by se mohla trochu zakuckávat (což se normálně při kokjení nikdy nestane, kojené děti se nezakuckají). Nebo zkus změnit polohu, třeba je jí nepohodlně.
Prso jí násilím necpi, mohlo by jí to znechuti. Spíš pěkně klidně pochovat, pošeptat něco hezkého, změnit polohu, vyměnit prsa.

mikulka
autor
11. kvě 2011

MAMINKY, KDYBYCH NA NĚKOHO S ODPOVĚDÍ TŘEBA ZAPOMĚLA, A BYLO BY TO UŽ DÉLE NEŽ DVA DNY, KLIDNĚ SVŮJ DOTAZ ZOPAKUJTE. MŮŽE SE STÁT, ŽE JEJ PŘEHLÉDNU 😉

POKUD NECHCETE PSÁT VEŘEJNĚ, PIŠTE SEM DO INTERNÍ POŠTY, NEBO NA LAKTOPORADNA.PETERKOVA@SEZNAM.CZ

PŘEJI HEZKÝ DEN S ÚSMĚVEM

zvirka
11. kvě 2011

@sarkachmelova Ahoj, já tedy nejsem poradkyně, ale malý jednu dobu dělal podobné věci. Zkusila jsem nabídnout druhé prso a zabralo to. Dělal to u levého, tak jsem vždycky dokojila z pravého a dobré. Za měsíc nebo dva ho to pak samo přešlo.

sarkachmelova
11. kvě 2011

@mikulka po jaké době moc nevím, jak kdy, když spinká dlouho, těch 5 hodin, tak se napapá krásně, to mám i nateklejší prsa, ale né tak jako ze začátku, když kojím po těch dvou nebo třech hodinách, tak se začne kroutit cca po 2 minutách.. to mlíčko mi zase teče jak kdy, podle toho po jaké době kojím, po těch 5 hodinách teče tak normálně, už né tak aby jsme ho měli obě jako dřív, ale teče, když kojím po dvou, nebo třech hodinách, tak mi přijde že teče málo.. i když si třeba bradavku zmáčknu, musím zmáčknout tak 3x než mlíčko vyteče.. takže je možné, že saje a teče to strašně málo, proto je pak nešťastná.. co s tím ? dobře, prso cpát nebudu 🙂

sarkachmelova
11. kvě 2011

@zvirka ahoj, děkuju moc 🙂 já prsa také střídám, ale dělá mi to u obou.. asi má mlíčka opravdu málo.. dělá mi to, když kojím po dvou, nebo třech hodinách.. jelikož je velký spáč tak kojím i po 5 hodinách třeba a to mi to nedělá..

zvirka
11. kvě 2011

@sarkachmelova No já měla jednu dobu taky míň mlíka, jak píšeš, že jsem musela několikrát zmáčknout, než něco vyteklo, ale mimčo by mělo zvládnout si to vytáhnout. Ale jinak už neporadím. Tak to dobře zvládněte, držím palec § 😉

sarkachmelova
11. kvě 2011

@zvirka asi to zvládá, možná jen zbytečně plaším.. zase si říkám, že kdyby to byl opravdu problém, nespinká mi pak 5 hodin v kočáru no.. nevím.. těžko říct.. doktorka zase říká, že jak je velký spáč, tak se může stát že to miminko prostě radši spí, i přesto, že má hlad.. tak díky moc 🙂

zvirka
11. kvě 2011

@sarkachmelova No já myslím, že kdyby měla hlad, tak si zařve. Náš taky spával skoro celou noc, ve vašem věku jsme kojili 2x za noc, ten první zátah měl 6-7 hodin spánku v kuse. A hlavní myslím je, že přibírá. Buď ráda, že se v noci vyspíš, známé chlapeček má 11 měsíců a kojí pořád v noci co dvě hodiny 😅 , to by mě praštilo....

sarkachmelova
11. kvě 2011

@zvirka no to mě teda taky :o) já vstávám od začátku jednou, jen ta dnešní noc byla taková divoká :o) ona přibírá, ale právě mi doktorka v pondělí řekla, že méně než by měla. Ale na druhou stranu říkala, že zatím to není nic hrozného, ale ať si to hlídám no..

zvirka
11. kvě 2011

@sarkachmelova Fakt bych nestresovala, kojené děti přibírají míň. Náš je od začátku na spodní hranici normy v délce i hmotnosti, ale vůbec mu to nepřekáží v tom, aby byl největší raubíř v okolí 😀 Prostě koj, jak uznáš za nejlepší. Já ze začátku taky stresovala a budila, aby jedl po max. 3-4 hodinách, ale pak mě známé přesvědčily, ať se na to vyprdnu, ať se vyspí malý i já. UM můžeš dát vždycky, kdyby přestala přibírat, zkus to vydržet, já měla taky různé problémy, popraskané bradavky, to odmítání levého prsa, jednou po velkém stresu jsem na dva dny ztratila mlíko, ale zas jsme to rozkojili. Takže vydrž, mateřství není žádná sranda. 🙂

sarkachmelova
11. kvě 2011

@zvirka super, díky za podporu 🙂 vydržim :o)))) asi to fakt není tak horké co slyším nebo čtu jiné příběhy. Zbytečně plaším :o)) možná si za to můžu i sama, myslím, že jsem docela dost málo pila, ale teď si to opravdu hodně hlídám a snažím se pít co nejvíc aby se mi to opět vrátilo do normálu 🙂

marketnieuw
11. kvě 2011

@mikulka v podstate jsem tady nasla odpoved na moji otazku - obcas (vetsinou vecer) pri kojeni se mala zacne kroutit a plakat a zakuckavat... nahore pises, ze to znamena, ze mleko tece moc rychle.. ale co tedy s tim? odsat?
predem diky za odpoved

mikulka
autor
11. kvě 2011

@sarkachmelova Ono kojení po dvou hodinách je dost brzy, ale pokud to tak vyžaduje, proč ne. Ona si o pití sama říká?
Já myslím, že mléka máte dost - u vás už funguje forma nabídka - poptávka. Spíš si myslím, že by třeba mohl být problém se spuštěním mlíčka. Já vím, že je teplo, ale i přesto zkuste před kojením prsa nahřát - ve sprše pouštět teplou sprchu na prsa (můžete i trochu prsa poválet dlaněmi zezhora a zezdola, pohybem najednou, nebo si puste vodu mezi lopatky, j etam bod, který spouští dobře mléko), nebo kupte v dm pytlík s třešňovýma peckama a nahřejte jej v mikrovlnc. pak nahřejte prsa.
Pijte tak dva litry / za den. Když vydržíte v těch teplech, zkuste u kojení pít teplý nápoj, třeba meltu 😉

mikulka
autor
11. kvě 2011

@marketnieuw Před kojením trošku mlíčka odtříkejte. Klidně růčo. Těžko takto popsat, zkusím... Na dvorec, jako by dole, kde končí, položte ukazovák, ze špičkou, ale celým prstem,
nad dvorek, nad horní hranu (ale ne moc daleko od bradavky) položte palec, opět plochou. a lehce stiskněte v takových pár sek. intervalech, dokud nebude stříkat mlíčko.
To samé udělejte po chvíli ze strany dvorce,ukazovák a palec dáte vedle dvorce tak, že dlaŇ je dole a zase stiskěte.

Také je dobré dát si polohu, která míň teče, nejlépe v pololeže na zádech, či skoro vleže, dítě na době, bříškem na sobě.
Napiště, zda se vám zadařilo.

A V TĚHLE TEPLECH KOJTE KŮŽI NA KŮŽI, DÍTĚ V PLENCE, VY DO PŮLI TĚLA - TO JE PRO VŠECHNY, DĚTI TO MILUJÍ! 😉

mikulka
autor
11. kvě 2011

@sarkachmelova Kolik tedy malá přibrala za týden, nebo co to je málo podle paní dr.?
Protože někdy děti jeden měsíc přiberou méně, druhý více, jako by to dohoní. 😉 Hlavně, jestli přibrala aspoň 100 g/týden, to je takové minimum.... 🙂

sarkachmelova
11. kvě 2011

@mikulka vychází to na 130 g za týden, těchto posledních 14 dní. Nevím, začínám si myslet, že mě zbytečně vyděsila 🙂 moc děkuji za rady, všechno vyzkouším a snad to ke spuštění mlíčka pomůže. doteď s tím problém nebyl, tak snad bude zase všechno v pořádku.

zvirka
11. kvě 2011

@mikulka Tak teď začínám být nervózní já... Náš přibral od 4 měs. do 6 jen 0,54 kg. Je to moc málo? Vychází to cca 67,5 g týdně. Předtím přibíral líp. Díky.

marketnieuw
11. kvě 2011

@mikulka dekuju moc, prave jsem dokojila a mela jsem podobny problem - sice se tentokrat nezakuckavala, ale zacala plakat a odtahovala se a jakoby se davila ... myslim, ze je zahlenena, slysim, ze hure dycha ... je na tohle nejaka rada? proplachla jsem ji nosik fyziologickym roztokem, nevim, jestli to staci ... ?
dekuju

mikulka
autor
11. kvě 2011

@zvirka Tak všeobecně je to pomalé přibírání, ale co na to pediatrička při pravidelném vážení? Ta by si to měla vést. A Mireček je spokojený? Nechce častěji jíst a tak? A pozor, od půl roka se pak přibírá pomaleji...

mikulka
autor
11. kvě 2011

@marketnieuw Záleží, jak zahleněná je. Má rýmu, ucpaná nosík, nebo zadní hleny jako by v krku?

Pokud má rýmu: stříknout do nosu mořskou vodičku, např (někdo dává i mat. mléko), pak odsát nejlépe odsávačkou na vysavač. Pokud má zadní hleny, dávají se sirupy na rozpouštění hlenů, ale nevím, jak u takhle malého dítěte - poradila bych se s doktorkou.

Zkusili jste při kojo polohu vleže a odstříkat? I přesto se dávila?

kacci
11. kvě 2011

přečetla jsem jen pár příspěvků na úvodní stránce a dovolím si malinko nesouhlasit, i když jsem úplný laik a sama s kojením bojuji🙂 - Před třemi týdny se mi narodil syn s váhou 3.560g, z porodnice jsme šli s váhou 3.320g, po převážení doma třetí den 3.260g. Nebyl ale nijak nespokojený, krásně spal, po kojení nedával najevo že má hlad...kdybych si ho doma nezvážila, nijak bych to neřešila a byla bych spokojená. Takhle jsem kontaktovala laktační poradkyni, která přijela a moc mi pomohla - řekla mi totéž, dítě je slabé - ne kvůli nízké váze, ale delší dobu nedostávalo potřebné dávky mlíčka, stalo se apatickým, spavým...poradila mi nakojit a po nakojení dodat alternativně (stříkačkou, to už jsem dělala) nejlépe odstříkané mléko, pokud nebude, klidně i Nutrilon, aby malej zesílil a zvládl si potřebnou dávku mlíčka vytáhnout. Cca 4 dny jsem to takto dělala, za ty čtyři dny dostal pouze 2x dokrm Nutrilonem, jinak jen moje mlíčko, nyní už týden pouze kojím a prcek měl předevčírem, tj. v 19-ti dnech 3.770g, takže se krásně spravil.
Tím chci říct, že "slabé" dítě je asi opravdu potřeba trošku pošťouchnout...samozřejmě ne z lahvičky, i když na netu jsem vyčetla, že Medela dělá speciální lahvičku pro kojené děti, jmenuje se Calma a pracuje na podobném principu jako při sání z prsu, tzn. mléko samo nevytéká..mám ji už doma (nepoužitou) a vypadá opravdu úplně jinak než ostatní lahvičky - takže tahle použít lze a určitě to ušetří hodně času.

meleri
11. kvě 2011

@mikulka chtěla jsem se ještě zeptat na jednu věc, na bolení v krku piju mateřídoušku ale nevím zda to nějak nemůže ovlivnit tu tvorbu mléka...a nebo nějak uškodit miminku? hledala jsem na netu ale nic tam nepíšou..:( děkuju..

zvirka
11. kvě 2011

@mikulka Tenkrát jsem se jí na to extra ptala a říkala, že se nemám bát, že je to normální, že to nevadí, malý že je v pořádku. Častěj papat nechce, jsme ted na 5 kojeních + dva příkrmy (200g masozel. a 100g ovocný). Kojím po cca 2,5 hodinách, spíš už ze zvyku, malý si ani neříká, jedině ráno, to je po noci hladový, tak to si zavrčí, jinak ne. Je takový hubenší, ale podle tabulek v normě. Na 6měs. prohlídce měl 66 cm a 6,53 kg, teď půjdem v úterý, tak určo napíšu, kolik měl. Porodní míry měl 49 cm a 2,83 kg, přibíral krásně, v týdnu byl na porodní váze. V 6 t pak 56 a 4,65, ve 3 m. 62 a 5,63, ve 4 ho jen vážila - 5,99 a pak jsme byli až v těch 6 m.

mikulka
autor
12. kvě 2011

@meleri Mateřídouška nevím, měla by být v poho, není v ohrožujících bylinkách....

mikulka
autor
12. kvě 2011

@zvirka Já myslím, že je to v pořádku, když tak pěkně papá a nestěžuje si 😉