Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

emin
18. lis 2014

@orinek Dobrý den, pokud je to reakce na citrusy (osypání je častá reakce), pak jsou 2 týdny již poměrně dlouho. Většinou alergická reakce zmizí rychleji. Nevím, jak je dítě stare, ale po poradě s MUDr lze zkusit např kapky Fenistil, které by mohly pomoci zmírnit projev. Nicméně pokud vyrážka netrápí, pak bych miminko nezatěžovala.

ivuska101
18. lis 2014

Dobrý den, potřebovala bych radu. Mám doma 3,5 měsíční holčičku,od narození je plně kojená a do ted stím nebyl žádný problém. Až včera večer začala odmítat kojení,když jsem se jí snažila přiložit k prsu tak začala hystericky plakat, zkoušela jsem to po chvíli znova když se uklidnila ale bez výsledku. Takto se to opakovalo asi 3x až se mi jí povedlo utěšit a nejspíš vyčerpáním usnula. Když se začala probouzet dala sem jí prso a ona ho vzala,napila se a usnula.Dnes ráno se normálně napila a když pak měla jí spinkat scénář se opakoval jako předešlý večer a malá usnula. Před týdnem jsem byly na druhá dávce očkování hexacimi a hned dostala i synflorix,dva dny měla zvýšenou teplotu kolem 38°C,pak to ustálo.Myslela jsem si že to může být tím,ale je to už týden tak si říkám že to už nemůže mít žádný vliv.A nebo mě napadli zuby,dost slintá,je nevrlá,pořád by se chtěla chovat,vyžaduje pozornost a všechno co má po ruce jde do pusinky a je vidět že si dře spodní dásen.Budu hrozně ráda když mi nějak poradíte jak tohle překonat a kojit dál,kojení se nechci vzdát ☹ Děkuji moc za odpověd.

emin
18. lis 2014

@ivuska101 Dobrý den, bojkot kojení - tedy bezdůvodné odmítání prsu se občas stává. Nezbývá než vydržet. Dejte miminku čas. Vynechejte dudlík (alespoň než se vše zlepší, ale lépe zcela) a zcela jistě take dokrm lahvičkou (pokud by byl potřeba). Buďte s miminkem co nejvíce v kontaktu. Zkuste kojit kůže na kůži. Nemá rýmu? Zoubky by mohly být důvodem, někdy se již v tomto věku v dásních "cosi" děje aniž by zuby rostly, ale miminko to cítí a je nevrlé a kojení může odmítat. Snažte se kojit v polospánku, nabízet prs, ale nenutit. Držím palce.

medvide1
18. lis 2014

@emin Dobrý večer mohu se zeptat kolik by mělo přibývat týdně 3,5 měsíční mimčo?děkuji

emin
18. lis 2014

@medvide1 Dobrý den. Na Váš dotaz není jednoznačná odpověď. Dítě prospívá pokud má váhový přírůstek a dostatečně močí (min 6 plen denně) a I po psychomotorické stránce je v pořádku. Pediatři se zpravidla "spokojí" s přírůstkem 100g/týden 🙂, ale s rostoucí tendencí. Někdy však váha může I stagnovat, záleží na množství mléka, které dítě vypije za 24 hod. v tomto věku je to cca 150 ml/kg za 24 hodin. Tedy 5 kg dítě vypije průměrně 800ml za den.

meindzi
18. lis 2014

Dobry den, rada bych se zpetne zeptala a zjistila pricinu, proc ma snaha o kojeni dopadla tak, jak dopadla. Dcera se narodila v terminu, zdrava, po porodu spala jeden a pul dne, pak se o jidlo zacla hlasite hlasit. Kolostrum jsem mela, mala se prisala, pila, kojila jsem ji kdyz si rekla a tak dlouho, jak zadala. V tomhle jsme pokracovaly i po navratu z nemocnice, kojila jsem ji nekdy i kazdou 1,5 hod, cca 40 minut, nekdy kratsi dobu, nekdy delsi, byla spokojena, spala behem dne i 6 hodin, z tohoto duvodu jsem si zakoupila odsavacku – rucni Avent – a v case, kdy spala, jsem si mleko jednou nebo 2X odsala. Tyden po porodu na jedno odsani bylo max. 30ml mleka, spise mene. Dcera zacla mit vetsi naroky na mnozstvi mleka, mela jsem pocit, ze ma hlad, byla neklidna, tak jsem ji nekolik dnu odsate mleko podavala v lahvicce po kojeni a byla spokojena. Po 10 dnech nepomahalo kojeni, odsate mleko, nic, proste brecela a brecela. Sestra – byla na navsteve, vzala lahev, udelala 30ml umeleho mleka – preventivne jsem koupila male baleni v lekarne, kdyby bylo potreba, malou mi vzala a nakrmila ji UM. Dcera v te chvili prestala brecet a usla. Proste mela hlad. V kojeni a odsavani jsme pokracovaly porad, asi jednou denne brecela, byla prilozena, sala, ale porad brecela. Uklidnila se az po trose UM. Kojeni jsem nevzdala, zkusila jsem snad vsechny rady, co jsem slysela, kojici caje jsem pila porad,Gravimilk, doplnky vyzivy a mnozstvi mleka se ani po mesici nezvysilo. Dceru jsem porad prikladala, odsavala si mleko a bylo jej porad malo, dcera vyzadovala vice, takze dostavala vice UM. Takhle jsme fungovaly do 5 mesice, mnozstvi mleka bylo porad stejne, na jedno odsani tech 40ml, jen nekolik krat se mi povedlo si odsat 60 nebo dokonce 80ml. Po 5 mesicich dcera vyzadovala 6x denne min. 180ml mleka, mne se povedlo si odsat max. 150ml za cely den – dcera se od jejich dvou mesicu jiz nechtela prisat, takze jsem materske mleko podavala jen z lahve. Po 5 mesicich jsem to vzdala. Odsavanim jsem travila nekolik hodin denne a byla jsem jiz frustrovana z toho, ze at jsem delala cokoliv, nepovedlo se mi dceru v podstate vubec plne kojit. Rada bych se zeptala, zda by jste na zaklade vyse uvedeneho umela rict, kde jsem udelala chybu. Predem moc dekuji za radu a preji hezky zbytek vecera

ivuska101
19. lis 2014

@emin Děkuji moc za radu,včerejšek proběhl už zase v klidu. Dudlík ani láhev mi bohužel malá za žádnou cenu nevezme(přikládám to tomu že po narození jsem jí kojila přes klobouček a když byla větší pokaždém kojení mi blinkala,bez kloboučku takový problém nebyl a od té doby když zkusím dudlík,zašklebí se a letí ven 😀 ) Ještě k tomu kojení,přes den si prso vzala hezky i si o něj sama řekla a večer probíhal jako každý jiný,takže snad je problém pryč 🙂 Ještě mám dotaz...Malá je cca v 7 unavená,dám jí u sebe v posteli napapat ona usne a za půl hodiny se probudí a je plná elánu a takhle vydrží do 10 někdy i dýl a až poté usíná a spí do půl 5,není něco špatně nebo je tohle normální a časem se to srovná? Děkuji moc

ivuska101
19. lis 2014

@emin Ještě jste se ptala na rýmu,tu maličko má,v nosíku jí chrčí takže odsáváme. 🙂

emin
19. lis 2014

@ivuska101 Dobrý večer. Tak to je dobře, že se kojení zlepšuje. Co se týče spinkání, to je téma na dlouhé povídání. Osobně jsem pro to, abyste pokračovala v dosavadním dodržování řádu - ritualu a času ukládání. Děti si často zafixují určitou spánkovou asociaci a těžko bez ní usínají. U vás je to patrně usínání spolu v posteli. Není na tom nic špatného, jen je třeba počítat s tím, že takto ukládat bude dítě vyžadovat I v budoucnu. Samo to přejde, ale může to být až po měsících či letech ☹. Takže záleží na Vás. Odnaučovat spákové asociace lze. Doporučuji knihu Elisabeth Pantley - Klidné spaní a ukládání.

emin
19. lis 2014

@meindzi Dobrý den, takto na dálku je velmi těžké určit, kde byla chyba. Počátek se jeví velmi dobře. NEmohu zhodnotit způsob přikládání a efektivitu sání, což mohla být jedna z potíží. Zásadní potíž vidím v podání dokrmu lahví. Někdy je nutné miminko dočasně dokrmit Um či odsátým MM, ale vždy je třeba se vyhnout lahvičce. Podání dokrmu lahví ještě vice komplikuje techniku sání a dítě posléze již odmítá sát z prsu - nebo nesaje efektivně, ale jen dudlá. Ideální je dokrm cévkou primo při kojení, kdy podáváte dokrm, ale zároveň stimulujete laktaci sáním. Celá technika sání se dá ještě zefektivnit kojením kůže na kůži, stlačováním prsu, střídáním prsů při kojení a vynecháním dudlíku.
Obdivuji Vás, že jste vydržela odsávat tak dlouho a je to vyčerpávající činnost a je skvělé, že jste miminku dopřála MM, byť v kombinaci s UM tak dlouho.
A ještě jednou k odsávání - množství odsátého mléka nijak neodpovídá schopnosti matky kojit. Jsou matky, které nikdy neodsají téměř nic a presto normálně plně kojí, jiné odsávají desítky a stovky mililitrů, ale kojení příliš nefunguje.

dragonniese
19. lis 2014

jdu si pro radu...syn se narodil v termínu, ale s prenatálně diagnostikovanou komplexní vadou srdce, hned po porodu mi ho sebrali, ani jsem nebyla na šestinedělí, ale na konzervě, mimo děti...kolostrum se mi začalo spouštět třetí den, poprvé jsem kojila šestý den a hned druhý den šel na operaci a týden odstávka, celkem slušně se mi mléko spustilo, pravidelně jsem odsávala, nicméně na začátku třetího týdne, kdy ho přeložili z jipky na lůžkové jsem na jeden den mléko ztratila (bylo toho hodně, neměli pro mne postel, dojížděla jsem, ta ope, psychika dost v kopru), ale podařilo se mi to odsávačkou zase trochu vrátit...nicméně od té doby bojujeme, mléka je žalostně málo...všude se píše že ne dudlík, ne lahev - v nemocnici mu okamžitě dali dudlík a to ještě velkej (odhadem 4m, ani neměli 0+) a samozřejmě krmili z lahve a když nechtěl, šoupli mu sondu a nazdar (chápu, on jinak nemůžou...)...také už v nemocnici začal bradavku pouštět, pomohl klobouček, nyní bez kloboučku se ani neobtěžuje, ale to neřeším, klidně budu dva roky kojit s kloboučkem, hlavně když budu kojit, i když jsem se po propuštění z nemocnice snažila rozkojit, tak nic...přikládala jsem ho 8-10x denně, ale čím častěji, tím méně mléka vyteklo a došli jsme do bodu, že řval jen co prso viděl, nakojím a odsaju tak 150ml denně, zbytek do 700ml je nutrilon z lahve...teď ho přikládám tak třikrát denně, když jsou prsa víc nalitá a on se u nich nevzteká, nejlepší je to ráno po probuzení a o půlnoci poslední krmení...jinak přes den se mléko spouští strašně dlouho a on prostě odmítne...zkoušela jsem čaje, polívky, nahřívat, domperidon, nyní zkouším ricinum communis 5CH...je ještě nějaká šance? nebo dobojovat co se dá a holt se smířit?

emin
20. lis 2014

@dragonniese Dobrý den, měli jste komplikovaný začátek, který je pro kojení často hodně důležitý, nicméně pokud mate ještě chuť a vůli kojení udržet či zlepšit, je to skvělé a moc Vám fandím. Předně, miminko je ještě male, reflexy a instinkty jsou stale silné, co se pokusit opravdu velmi zintenzivnit vzájemný kontakt, kojit kůže na kůži, vzít mimi do postele a pár nocí tzv prokojit. Nijak to nehrotit, ale zkoušet nechat mini se přisávat I bez kloboučku. Zásadní však je způsob dokrmu. Pokud jste pročítala dotazy a odpovědi výše, víte že pro kojení je současný dokrm lahvičkou problem. Na vase místě bych investovala do suplementoru (cca 800) a dokrmovala u prsa cévkou. Dudlík take technice sání příliš nepřeje (a je pravda, že porodnice to příliš neřeší).
Je mi jasné, že to co píši pro Vás znamená fyzickou a snad I psychickou zátěž ☹. Na mých LP konzultacích vždy říkám, že mamince vždy naložím spoustu rad, vysvětlím, ukážu, ale vstávat, přikládat a kojit za ni nemohu ☹. Zkuste to pojmout "na pohodu". Kojení není nějaká meta, poklad na nezdolné skále, který musíte za každou cenu lapit. Eliminujte rizika (láhev, dudlík, příp kloboučky), zintenzivněte instinkty (kůže na kůži, společné spaní, caste nošení, pokud umíte tak v šátku) a dejte tomu čas. Kojení je z velké části o psychice (např I spouštěcí refelex) a když mu maminka nechá volný průběh, je velká šance, že se vše zlepší.
Moc Vám držím palce. 😉

meindzi
20. lis 2014

@emin Dobry vecer, dekuji za odpoved. Uplne chapu, ze takhle na dalku tezke zjistit chybu. Chtela jsem na zaklade toho, co jste psala, ze by mohl byt problem, doplnit nejake informace. Dceru jsem kojila kuzi na kuzi, prsa jsem pri kojeni stridala-nikdy jsem nemela pocit, ze mam prsa nalita, velikosti se take nezvetsila, dudlik dostala az po 4 tydnech - vse tahala a strkala si do pusy, s dudlikem se vyrazne uklidnila. Po tom, jak dostala UM 1x z lahve jsem zkousela krmeni lzickou, strikackou a take strikackou po prstu. Dcera se mlekem dusila, neumela jej ani jednim zpusobem polykat, i kdyz jsem ji krmila opravdu po trose. Bohuzel v porodnici, kde jsem rodila, vubec nepodali zadne informace ohledne kojeni, neco jsem si nacetla a mela jsem pocit, ze mala je prisata spravne a ze mleko polyka. Bohuzel jsem nepocitala s moznosti, ze s kojenim bude problem a vubec jsem si nenacetla informace, jak tenhle problem resit. Stejne dekuji za ochotu a nestranny pohled.

adeelka27
20. lis 2014

@emin Moc Vás zdravím. a hlásím se opět cca po dvou týdnech. Stále malou (již 8 týdenní) kojím z obou prsou. Bohužel se situace nějak nelepší. Dávám první to horší prso, kde mlíčko teče pomaleji, tak pije teď cca 5 minut (někdy i míň) a pak se pouští a zase chytá a takle to dělá celkem dlouho. Někdy to obrečí a někdy ne. Když už se pak znova chytne, tak moc už nepije :( Jak kdy..ale většinou už tomu moc nedá. Když se kroutí a prohýbá, tak to je většinou bříško, tak dám od prsu a odříhnout..no to je křiku…a když si neodříhne a jako hledá a vzteky kývá hlavičkou, tak dám druhé, to lepší prso. Tam jí to zase teče rychle a ona hltá – takže zase vzduch do bříška. Zase pije tak těch 5 minut a pak se pouští a chytá. Obvykle se pak chytne a jak pije, tak mlíčko teče ven z pusinky…to se jí nelíbí, že to nestíhá pít…no a zase…rudne, vzteká se, pouští se a moc toho do sebe nedostane. Když už to trvá dlouho a třeba i ublinkává, tak jí dám odříhnout a to se většinou povede, když jí hladím zádička. Jenže pak to divadlo buď začne nanovo, že se vzteká a nebo se tím unaví. Když se vzteká, tak zkusím ještě nabídnout prso, ale to už většinou jen dudlá a nepije…tak jí chvilku nechám a pak dám dudlík. Buď jí to zklidní nebo ne…tak to pak zase řešíme buď prdíky, když se vykadí a vyprdí tak je to lepší no a nebo si ji dám na hrudník a ona vyčerpáním usne. Já už jsem z toho také celkem vyčerpaná a přemýšlím, zda malé mlíčko stačí nebo ne. Za posledních 14 dní přibrala 170g (na 6 týdnech na kontrole měla 4340g - byla po kojení, ale nevykakaná)...na kontrole v 8 týdnech měla 4510g - byla po kojení, ale také hodně kakala. Tak nevím, doktorka na to nic neříkala.

emin
21. lis 2014

@adeelka27 Dobrý den, bohužel, takto je těžké hledat příčinu. Z toho co píšete - pokud miminko hltá a mlékem se zalyká, je dobré buď před podáním prs trosku odstříkat a take kojit v poloze jakoby vleže, aby mléko neteklo dolů, ale dítě leželo nad prsem a sálo. Zkuste změnit polohu - fotbalistu, vleže, tanečníka apod. Napadá mě I reakcena bílkovinu krav mléka - někdy se děti vztekají už při kojení. Můžete zkusit vysadit mléčné výrobky a uvidíte, zda se situace nezlepší. A ještě zmíním dokrm cévkou - je to u prsu snazší než stříkačkou po prstu a malá prs saje, takže stačí zavést cévku k prsu a uvidíte, zda a kolik vypije. Váhový přírůstek není velký, uvidíte, jak se bude vyvíjet, až bude mít miminko vyšší energetické nároky. A omlouvám, se, možná jste mi to již psala, ale nešlo by zkontaktovat nějakou blízkou LP? Potíže se Vám táhnout již poměrně dlouho a opravdu může bých chyba někde v technice, kde nemohu takto příliš poradit...

celaskon87
21. lis 2014

Dobrý den,
ráda bych poprosila o radu. Syn má 8 dnů, od začátku kojím s tím, že v porodnici dostal 2x příkrm, protože jsem mléka ještě neměla tolik. Syn je narozený v 39. týdnu, spont, záhlavím s porodní váhou 3240g a je zcela zdravý. Od prvního přiložení se nedaří přisát - až s pomocí kloboučku. S kloboučkem kojíme i doma, i když jsem se několikrát snažila o přisátí bez něj - neúspěšně. Každé kojení trvá dlouho, nyní třeba i 50-60 minut. Během té doby si musí vždy trochu odpočinout, takže to vypadá, že už má dost (jakoby usne) ale probere se hned, když jej dám odříhnout a dožaduje se dalšího (hledá prso). Je to pouze reflex nebo opravdu nemá dost? (Po přiložení znovu dobře pije). Mám za to, že jej pití z kloboučku vysiluje a z prsa by byl najedený dříve s menší námahou. Navíc dnes v noci jsem měla pocit, že mléka již nebylo dost. Interpretuji to správně? Jak se kloboučku zbavit? Pomohly by formovače bradavek? Děkuji za odpověď 🙂

adeelka27
21. lis 2014

@emin Mléčné výrobky jsem hodně omezila a nepřijde mi, že by to mělo vliv. S tím jak se malá pouští, tak někdy na ní opravdu už poznám, že jí bolí bříško a pomůže odříhnout, případně nechat vykakat. Teď se ale při kojení pouští víceméně bez pláče...jen se prostě po 5 minutách pití pustí a pak jako když jí něco rozptýlí, kouká kolem sebe a pak se zase přisaje...jenže jak jsem již popsala..většinou už pak moc nepije...ale nebrečí. To začne v momentě, kdy ji zvednu. Po tom "slabším" prsu si většino neodříhne....to až pak po tom druhém, které jí teče víc (až moc). LP jsem si nezvala, techniku mi kontrolovali v porodnici, dělám to pořád stejně, tak tam bych problém neviděla...

emin
21. lis 2014

@adeelka27 Zkuste měnit polohy, přikládat často, prsa střídat u "horšího prsa" stlačovat. Pokud byste dokrmovala, pak cévkou na prsu. Pokud vyloučíme ABKM a technika je ok a prozatím dostačující váhový přírůstek, pak jinou radu bohužel nemám. U lepšího prsa kojit vleže na zádech, případ mírně odstříkat před kojením, dát častěji odříhnout.

emin
21. lis 2014

@celaskon87 Dobrý den, ano Vaše instinkty jsou správné. Klobouček může zvolna snižovat laktaci a sání z něj je obtížnější. Pro usnadnění sání můžete prs při kojení stlačovat ale hlavně stale zkoušejte přikládat I bez kloboučku. I během prvních týdnů kojení se tvar bradavek mění, vice vystoupnou. Formovače Vám take mohou pomoci a pak take platí - miminko se časem zvládne přisát na jakoukoli bradavku! Chce to trpělivost. Zkoušejte bez kloboučku v noci, kdy jsou děti instinktivnější, zkoušejte to při každém kojení. A pozor, bohužel děti zvyklé přisávat se na klobouček častokrát neotevírají dostatečně pusinku při přikládání, takže jakmile pak přikládáte na bradavku, často způsobí bolestivé ragády. Snažte se najít správný okamžik s maximálně otevřenou pusinkou. Dlouhé kojení je v prvních týdnech normální, když mimi již nesaje a jen dudlá, vystřídejte prsa (I víckrát za jedno kojení). Zkuste se podívat do Skupinky Laktační poradna pod označení - kojící kloboučky, najdete tam zprávy od maminek, kterým se podařilo zbavit kloboučků I po několik týdnech či měsících 🙂. Držím palce.

celaskon87
21. lis 2014

@emin Děkuju za rady 🙂

ally8
21. lis 2014

@ivuska101 Ahoj, to je sranda, moje 4 měsíční beruška mi včera začla dělat něco podobného. Vždycky hezky pila, ráda papá a když viděla prso uplně se těšila na mlíčko a přisála se jako klíště. Dnes v noci, když se vzbudila jako vždy na jídlo, jsem jí chtěla natočit k tělu, aby se mohla chytit a ona se otáčela hlavou pryč a byla prohnutá a řvala. Vůbec jsem nechápala co se děle. Zkusla jsem druhé prso, protože jí vždy dávám to "horší" ale ani to nechtěla. Dosud mi tohle nikdy neudělala. Pak manžela napadlo zkusit pustit šum (ten jí uklidňuje) a ona se zklidnila a normálně se chytla a pila už v klidu. Ráno se to opakovalo, tak mě ještě napadlo jí do pusinky stříknout mlíčko, jak řvala, tak to nebyl problém 🙂 a opět to zabralo, hned se natočila k prsu a pila normálně jako vždy. Dost mě to překvapilo, ale teď večer už se zase hezky chytla, tak snad to byla jenom nějaká její vzdorovitost nebo co. Tak jsem zvědavá, jestli se to u vás bude ještě opakovat a co třeba zabralo. Hezký večer.

ilonne
22. lis 2014

@emin Dekuji, vypada to, ze se mi syna podarilo rozkojit. Prekvapive stacila jednoducha vec - odbourat kloboucek pri kojeni a hned se prisal. Ted pije na jedno kojeni mezi 90 a 120 ml z jednoho prsu a ja pro zmenu nevim, co s tim druhym? Do dalsiho kojeni boli jako cert :(

katyxq
22. lis 2014

@ilonne nabídni ho taky, případně trochu odstříkej ručně, ale jen do úlevy, laktace se během pár dní srovna ´

ilonne
22. lis 2014

@katyxq Diky, radeji to odstrikavani. Nabizet jsem zkousela, jenze on pak pije a pije a strasne blindi, jeste i u dalsiho kojeni.

ivuska101
22. lis 2014

@ally8 Ahoj, naše beruška se na prso vždycky hrozně těšila, uplně se smála když jsem jí šla dávat papat 🙂 .Až teda na ten večer, bylo to šílený jak křičela, u nás nepomohlo nic, pomalu ani to nošení až teda pak uplně usnula jak byla unavená 😒 Opakovalo se to jen v ten večer a pak ještě ráno ale to už bylo asi z toho že ze mě cítila ten stres co jsem měla po tom večeru. U nás by byl problém protože mi ani flašku nevezme takže bych musela krmit přes lžičku a to bych mohla začít ráno, skončit večer a nic jinýho bych celý den nedělala 😀 .Od té doby to musím zatukat, "tuk tuk" se to nestalo a doufám že už se to nestane. Hodně pomáhá se s miminkem mazlit, kojit kůže na kůži,prostě se mu hodně věnovat a moje zkušenost je že dávat papat až si o mlíčko sama řekne 🙂

emin
22. lis 2014

@ilonne 🙂, tak to já nevěděla, že je kojen přes klobouček. Moje chyba, měla jsem se zeptat 🙂. Také radím nabízet vždy obě prsa. Málo která prsa dokáží "ukojit" dítě po celou dobu. Nyní mimču jedno prso třeba stačí, ale časem by laktace mohla kojením z jednoho prsa klesnout a s přibývajícími energetickými požadavky miminka by nemuselo jedno prso stačit. Takže nakojit z jednoho, nabídnout (nenutit) druhé a takto po celou dobu kojení. Lepší když blinká, než když neprospívá 🙂. Držím palce.

emin
22. lis 2014

@ivuska101 Potvrzuji - kojení není stale stejné, děti někdy prostě stávkují, nechtějí, mají pár dní pauzu. Může to ovlivnit počáteční nemoc, očkování, rýma I cokoli jiného aniž bychom my věděly co. Nechejte to na dětech, nabízejte při delší pause odsajte, střídejte prsa, kojte kůže na kůži, berte to jako hru. Většinou bojkoty a stávky po case zmizí 🙂

ilonne
22. lis 2014

@emin
@katyxq Diky, zabedla jsem to tedy tak, ze jedno prso jecham vypit do maxima, proste dokud pije, pak ho necham odrihnout, zvazim a druhym jen dokojim. Necpu mu ho nasilim. Pri dalsim kojeni prsa prohodim. V podstate jedno vypije uplne, druhe do ulevy. Slo by to tak? Me to taky nenapadlo s tim klobouckem zminit, takzs i moje chyba. Mam radost, dcerku jsem nekojila, i kdyz jsem delala psi kusy, nakonec jsem do 5mesice odsavala a dostavala cca 3x denne MM a zbytek byla na UM. Po patem mesici uz neslo ani odsavani. Ted uz to taky vypadalo beznadejne, pouze s tim, ze jsem dosavala plne a byl jen na MM. Pak me napadlo sebrat ten kloboucek..Doufam, ze nam to vydrzi 🙂

katyxq
22. lis 2014

@ilonne držím palce - a zkus nevážit, kolik vypije (stejně je ta chyba meření obrovská a navíc pak dáš k prsu dřív a můžepak líp pít), bohatě stačí vážit jednou denně až týdně a sledovat přibírání, pokud tě to uklidňuje

irca03
24. lis 2014

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Mám 2m. Jiřicka do teď bez problémů kojenej, ale od patka, to tak není. Dopoledne vydrží spat kočárku i 5hod, ale odpoledne od 5hod brečí a každou hodinu ho přikládám k prsu a on dělá, jako by týden nejedl. Nemůžu mít slabé mléko? Děkuji za odpověď☺