Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

mikulka
autor
25. čer 2011

@violeta5 Já myslím, že to děláte správně. Kojit se má podle potřeb dítěte. Ale samozřejmě, zase kdyby chtěl prso pořád a byl by u něj hodiny, taky to není úplně ok. 😉
Já bych ho asi nechala, na hodiny bych možná trochu koukla, jestli nepije třeba fakt po hodině.
Ono i kvůli bříšku by po dokojení měla být paoua min. hodinku a půl.
Ale pokud by brečel a prso chtěl, tak mu ho samozřejmě dejte.

Mám z vás pocit, že se dost řídíte instinktem, což je to nejlepší, co může být, tak v tom pokračujte a prcek bude spokojený jako dosud. 🙂

misav
25. čer 2011

@mikulka Dekuji moc za rady. Uz jsem syna na flasku naucila - kdyz ji nechtel, dala jsem mu do pusinky prst a po chvili jsem ho vymenila za lahev. Vzhledem k tomu, ze si po kojeni da jeste kolem 120-150 ml umeleho mleka, tak mi to prijde jako nejschudnejsi reseni. Ale vyzkouset se ma vse, takze bych se chtela zeptat k tomu dokrmovani kadinkou, muzu to zkusit u dvoumesicniho ditete? Ja myslela, ze se takto dokrmuji az starsi deti...

violeta5
26. čer 2011

@mikulka Prso naštěstí pořád nechce a ani hodiny u něj netráví 😉 I si hlídám, aby fakt pil, a neměl prso jen jako dudlík 🙂 Jinak hodiny asi začnu trochu sledovat, myslím, že tu min. 1,5h už zvládá vydržet, samozřejmě, pokud podle pláče poznám, že má hlad, prso mu dám a na hodiny kašlu. Instinktem se řídím, jen se třeba mamka teď divila, že nekojím méně, ale on je malý na svůj věk dost akční, pořád sebou šije a tak, tak možná, že má fakt větší hlad 😉

sarkaa
26. čer 2011

Ahojky.. Náš synek ( 4 měsíce) nás poslední měsíc pořádně trápí. Zhruba začátkem 3. měsíce si prošel několikadenním spurtem a od té doby to jde všechno tak nějak z kopce... vyžaduje kojení po 1,5-2 hodinách ve dne v noci. Kolem 2. ráno už mám problém ho vůbec uspat. Předtím spal aspoň těch 5 hodin a v noci se budil max. 2x. Další věc je, že při kojení se vzteká a odtrhuje se ☹ Přibírá ukázkově, ale něco prostě není v pořádku a sama už nevím, co to může být ☹ Snažila jsem se to vše zvládnout a pořád si říkám, že to určitě bude lepší, ale je to čím dál horší . Co dělám špatně?

kacci
26. čer 2011

@mikulka jedna technická otázka🙂..jak dlouho "samovolně" vytéká mléko z prsu? Jde mi o to, jak dlouho budu muset používat vložky do podprsenky, už mně to otravuje, mám kvalitní koj. podprsenky od Anity a stejně se to pod oblečením rýsuje. Jenže bez toho bych byla v noci durch a i přes den měla kola na oblečení...

mikulka
autor
26. čer 2011

@kacci Jak u koho, obvykle 3-.6. měs. Spíše ty tři 😉

mikulka
autor
26. čer 2011

@misav Kádinkou (nebo z hrníčku apod.) můžete dokrmovat i mladší děťátko. Je to ale nejtěžší způsob dokrmu. Když se však naučíte, nejrychlejší, řekla bych.
Důležité je dávat mu mlíčko pomaličku.

http://www.laktoporadna.cz/dokrm.html

mikulka
autor
26. čer 2011

@sarkaa Záleží na tom, po jaké době po kojení se odtahuje?
Pokud třeba po 5 min, je možné, že mu mlíčko již stačí, že má dost.
On v jednu chvíli přijde takový zlom, že kojení se najednou zkrátí.
Kojíte asi pořád stejně? Nenastala žádná změna? (menzes, změna parfému, polohy, místnosti...?).
Pokud ne, tipovala bych, že mu stačí kratší doba kojení.

Horší to je s tím častým kojení v noci.
Opravdu pije? Nechce jen k prsu pro uklidnění? Pokud ano, pak bych zkusila pohladit, tiše promluvit, sedět u postýlky a hladit.

Může to být také období, které pomine. Je to dost běžné, že děti pěkně spinkají a najednou lup a začnou se často budit. Není mu teplo, zima, netrápí ho třeba zácpa, teplota, není po očkování - to bývají děti neklidné...?

Eventuálně některým dětem začínají růst dříve zoubky, to by také mohla být příčina. Zkuste mu sáhnout do pusy, zda nemá oteklé dásně.

To jen tak pátrám, co by to mohlo být.

Ale často se staně, že to prostě najednou pomine.

sarkaa
27. čer 2011

@mikulka Většinou začne během chvilky - po minuté, i méně. Někdy v pořádku saje a odtrhne se třeba po 3-5 minutách. U prsa mu stačí být 5-10 minut a pak už mlíčko vyplivuje, ale k prsu se pořád stejně hlásí. Ten zlom právě přišel ve 3. měsíci a ne a ne se z toho dostat. Přes den jsem kojila do 3. měsíce v pravidelných intervalech a měl zavedený svůj režim. Noční kojení - zkoušela jsem vše, ale prostě když není u prsu, tak se neuklidní. Saje hodně a taky mu stačí 5 minut a má dost ( v noci problém s odtrháváním většinou není).

smisek21
27. čer 2011

Dobrý den, potřebuji poradit. Abych shrnula svůj příběh.
Jsem matka dvou dětí. U prvního dítě jsem si řekla, že bych chtěla kojit co to půjde. Používala jsem čaje na podporu kojení, pila 3-4 litry denně neperlivé vody, přikládala často a střídala prsa. Malej pil. Bohužel na kontrole se to doktorce nezdálo malje přibíval málo a pak začal i hubnout, až jsme se dostali do nemocnice s infekcí a jelikož ani v nemocnici nic nepomohlo dostala jsem tam flašku a njak se říká bylo po kojení.
Tak to byl nezdařený pokus. Na jednu stranu jsem to až obrečela že nemohu kojit, na druhou jsem byla nejštastnější mamina, že malej začal alespon krapet přibývat. Ikdyž i nyní je hubenour ale má se k světu.

Tak a u druhého dítětem, když jsem zjistila, že jsem těhotná, jsem si řekla, že nyní to snad vyjde. Malej se narodil s porodní váhou 3,500, domů jsme šli s 3,280g. Kojení nám šlo. Byl to sice jedlík ale šlo to. Bohužel u mě se objevily zdravotní problémy kde nebylo možné kojit , teplota, začala jsem odstříkávat a dávala mu ještě alespon ze lžičky to vše trvalo týden. Pak jsem to v šestinedělí dostala, a začalo to, malej odmítal pít, vztekal se, nechtěl ani odstríkané mléko ani ze lžičky ani ze stříkačky ani z lahve. Přesto jsem nepřestávala odstříkávat a doufala že se vše praví, Bohužel ne. Malej se trhnul a nechtěl jíst Ikdyž mléka jsem měla dost a polohu na kojení jsme měli poradkyní schválenou, že je v pořádku.
Proto jsem na radu poradkyně začala dokrmovat. Nejdříve tedy zkusila nakojit a poté dokrmit. ..Ale to kojení bylo mizerné...No abych to neprodlužovala..Prostě od minulého týdne jsme jen na UM.

A ted má otázka:
Používám UM malej mije po 2-3hodinách, je mu 2,5 měsíce. Jenže vypije 135ml-150ml mléka/1 dávku a má zase hlad. Jelikož už mám jedno dítě, tak poznám, že to není pláč ohledně něčeho jiného. Podle tabulky na UM bych měla dávat 5 dávek po 150ml za 24 hodin. Bohužel u nás to vychází vždy na 7 dávek. Když to rozpočítám to množství mléka za den, tak bych musela dávat jen 120ml a tomu nestačí. dokážete mi poradit.
A asi už by to nešlo se nějak rozkojit? pořád mě to mrzí....

A tady ještě váha:
po propuštění 3280g
2. týden 3360g
3. týden 3440g
4.týdem 3540g
5.týden 3740g
6. týden 4000g
7. týden 4110g
8. týden 4420g
9. týden 4540g
10. týden 4660g

mikulka
autor
27. čer 2011

Malý vám přibírá ukázkově, takže to je ok.
Co se týče pití a množství... Dítě má vypít šestinu své váhy na den a vydělit počtem kojení. (to je minimum, co by mělo vypít). U vás to vychází zaokrouhleně na 120 ml na jednu dávku (při UM 7x denně včetně noci).
Pokud mu to nestčí, tak asi potřebuje více a udělala bych to tak, že bych dala v době "oběda" a "večeře" větší dávku. Nebo i ráno po probuzení. To už poznáte, kolik potřebuje.
Takže by to vypadalo např. takto:
130 ml po probuzení
120 sváča
140 oběd
120 sváča
120 sváča
140 večeře
120 noc

Ale vy si to přizpůsbte, podle toho, kolikrát kojíte v noci, kdy dáváte večerní dávku atd. A ml přizpůsobte dle toho, jak má hlad. Ale nedělejte moc velké množství, třeba 150 ml už je dost. Oni děti, co mají ve flašce, to vypijí. Takže klidně o malinko míň a když bude mít hlad, přidělat ještě trochu.

Co se týče rozkojení... Záleží, jak dlouho nekojíte. Nalévají se vám prsa?
Možná by to ještě šlo, ono každá kapka dobrá, takže kdyby měl denně dostat 20 ml MM, i to je dobré. A čím déle byste vydržela, tím líp.
Takže jedině zkusit odstříkávat á 3 hod a 1-2x v noci, vždy z každého prsa 10-15 min. Pokud nic nepoteče, nevadí, jde o stimulaci.
Takhle byste to dělala týden, pokud by po týdnu přišlo mírné zlepšení, máte vyhráno. Pokud nic, pak bych se na to asi vykašlala. Kojila jste aspoň chvíli, tak co.
Samozřejmě můžete také zkusit malého přikládat, to je nejlepší stimulace, ale myslím, že už k prsu nepůjdu. Zkuste.

Já vždy maminkám říkám, na co kojit, když máma bude mít nervy v kýblu, dítě taky bude nervózní, hladové... Proč se do toho nutit ta každou cenu. To je lepší, pokud to fakt nejde, se na to vykašlat a být v pohodě.
Takže žádné výčitky.

mikulka
autor
27. čer 2011

@sarkaa Hm, tak jestli ho něco netrápí, třeba ty zuby... Nezbývá, než vydržet, ev. občas zkusit v noci uklidnit hlazením. Když to nepůjde, zase to zkuste za 5 dní...

kacci
27. čer 2011

@mikulka díky a snad poslední dotaz🙂. To moje zlatíčko občas prospí celou noc cca od 20.00 do 5-5.30, tzn., že ráno jsem i přes vložky do podprsenky mokrá a prsa jak balóny, nicméně se chci zeptat, jestli se tím nočním "nepitím" nemůže snižovat laktace...jinak to vychází cca 6-7x denně.

meduza
28. čer 2011

@mikulka Ahoj, vyuziju teto moznosti a take se zeptam. Mam tydenni holcicku. Rodila jsem cisarem, dva tydny pred terminem, mala mela 2800g porodni vahu. Poprve mi ji prinesli na JIP asi 3-4 hodiny po porodu. Mam velka prsa a ploche bradavky, takze se nam prikladani uplne nedarilo. Nicmene jsme se vzdycky snazili. Vozili mi ji po 3 hodinach, pres noc vubec. Spolecne jsme byli az od 3. dne. Detske sestry mi doporucily kojit pres kloboucek. Pak se mala i prisala, nicmene temer nic nevydolovala. Prisat se umi dobre, akorat je driv unavena. Pri kazdem kojenim nejdriv prikladam, zkousime 5 min. jedno a pak druhe prso. Na radu z porodnice pak prichazi dokrm z lahve. Tvrdili mi, ze kdyz kojim pres kloboucek, je to stejne jedno. Koupila jsem odsavacku a po kojeni pravidelne odsavam. Bohuzel odsaju hodne malo. CCa 10ml z bou prsu dohromady. Funguju takhle 3. den. Myslis, ze mame sanci tvorbu mlika rozbehnout?

jessie1
28. čer 2011

Dobrý den, měla bych dotaz. Máme 5ti týdenní miminko. Kojíme cca po hodině a půl někdy po dvou hodinách. Vyjímečně vydrží i tři hodinky, ale to je maximum. I v noci se budíme po těch dvou hodinách. Problém je v tom, že malý rád "cumlá". Usíná zásadně u prsu. Když ho po půl hodince kojení a cumlání položím (někdy vydrží i déle než půl hodiny), vzbudí se a křičí. V noci ani moc ne, ale přes den. V noci malého raději déle podržím, aby usnul a pak teprve pokládám. Někdy se také vzbudí dříve. Ani večer po koupání mi sám neusne. Zkoušela jsem ho položit, mluvit na něj, zpívat, hladit, ale nic nepomáhá. Vím, že je ještě dost maličký, ale ráda bych ho to naučila co nejdřív. Prosím, můžete poradit? Někdy mi přijde, že ho trápí prdíky, máme doma kapičky, ale zase se prý nemají používat pravidelně, ale jen občas...sab simplex nebo jak se jmenují 🙂 Moc děkuji za radu.

romcovaklarka
28. čer 2011

@mikulka Dobrý den, synovi jsou dva týdny a začíná dělat něco podobného, jako píše ve svém dotazu jessie1, takže budu zvědavá na odpověď. On tedy často po kojení usne, jak ho dám do postýlky, ale pak má vždy několikahodinové období - a je to různé, někdy je to přes den, ale už to měl i v noci - kdy ne a ne usnout a stále by visel u prsa, nic jiného ho neuklidní. Někdy u prsa usne, ale jakmile ho položím, je za pár minut zas vzhůru a pláče. Jinak syn moc hezky přibírá (od týdne do dvou týdnů přibral 350g), takže v tom problém není.

Ještě mám druhý dotaz, ale asi bude znít trochu praštěně. Po pár dnech, když jsme se oba kojení tak nějak naučili, tak nám to šlo dost dobře, ale poslední asi dva tři dny mi dělá divnou věc. Z levého prsa pije normálně, není problém. A z pravého, vždycky po přiložení je to chvilku v pořádku - někdy pár loků, někdy i pět minut - a pak začne pít nějak divně, jako by mi přitom kousal bradavku. Nemám ji z toho ale nijak poškozenou ani to není velká bolest, spíše je to hodně nepříjemné. Hlavně není na něm vidět, že by mezitím jakkoli změnil polohu, že by mu to vyklouzlo nebo že by najednou měl pusinku jinak. Když mu prs vezmu a přisaju ho znova, taqk se to celé opakuje úplně stejně.

Předem moc díky.

jessie1
28. čer 2011

Ještě bych přidala dva malé dotazy.
Vypadá to, že mlíčka mám dost, malý přibírá a i dost pije. Stolička i moč je také ok. Manžel mi tu ale tvrdí, že bych měla i tak odsávat, aby se mi v prsou mléko nehromadilo. Osobně si ale myslím, že pokud prcek pije, kolik má, více mlíčka se prostě nevytvoří, je to tak? Že se ho vytvoří jenom tolik, kolik prcek potřebuje.
Také teď trochu bojujeme asi s moučnivkou. Mám bolestivá prsa - především bradavky. Můj gyn.dr. mi poradil genciálku. Nevím ale, jak dlouho ji mohu používat. Vypadá to, že když ji používám, trochu lepší to je, ale kvůli malému nevím, jak dlouho v kuse a jak často během dne bych měla genciálku používat? Předem moc děkuji za rady 🙂

januzza80
28. čer 2011

Ahojky holky muzete mi poradit.Kamaradka ma holcicku,ktera ma 2mesice a je alergicka na laktozu.Kamaradka koji a doktor ji v Nemecku rekl,ze muze kojit,ale nerekl ji nic kolem toho,co muze jist a co ne.Chtela jsem vedet,jestli muze jist vsechno a jestli i mlecne vyrobky(mleko,jogurty a syry)Nebo ne?Dekuji moc

luthien.k
28. čer 2011

@januzza80, ahoj, alergie na laktózu neexistuje, buď je to alergie na bílkovinu kravsého mléka nebo nesnášenlivost laktózy, mléčného cukru, u kojenců naprosto výjimečná záležitost... Víc viz. IP.

januzza80
28. čer 2011

@luthien.k Je promin,ja to napsala spatne.Dekuji za opravu.Ona ma nesnasenlivost na laktozu.

mikulka
autor
28. čer 2011

@meduza Pročtěte si tady dřívější odpovědi, o láhvi a kojení jsme spala x krát. Jakmile dáte láhev, s kojením brzy skončíte, tak na to pozor.
Do kloboučku musíte vždy nastříkat trošku mlíčka předem prsa nahřát atd. viz dřívější odpovědi.
Jak rozjet laktaci, také mnohokrát zde popsané (venut o má, jste krátce po porodu), pročtěte, ev. koukněte sem do Časté dotazy, problémy s mlékem:

www.laktoporadna.cz

mikulka
autor
28. čer 2011

@jessie1 Pauza mezi koncem kojení a začátkem nového kojení musí být aspoň 1.5 hod. Jinak se smíchá natrávené mlíčko s čerstvým a jsou z toho bolesti bříška.
Pokud usíná u prsu, u tak malého dítěte je to běžné. Usíná tak většina dětí.
Problém by byl, kdyby se vzbudil a hledal prso-dudlík. tedy nechtěl by pít, ale cumlat. Ale to asi nedělá?

ZLOZVYKY SE U DĚTÍ TVOŘÍ NA PŘELOMU 2. A 3. MĚS.!!! V TÉ DOBĚ JE TEDY DOBRÉ ZAČÍT S URČITÝM NÁVYKEM - UKLÁDAT BEZ NAŠÍ POMOCI, NEBO S MINIMÁLNÍ, NEUSPÁVAT PRSEM.

Takže zatím bych ho nechala, a od konce 2. měs. bych začala - pokud to bude trvat - s odnaučováním. Když tak napište, dám vám rady, jak to udělat. Ale zatím to děláte správně, že ho nenecháte u prsu spát třeba dvě hodiny, jakmile usne, opatrně vytáhnout prs a uložit. 😉

mikulka
autor
28. čer 2011

@jessie1 Jo a Sab simplex se dávat může, je neškodný, ale moc účinný taky ne 😉

NA PRDÍKY ODNĚ POMÁHÁ MAST FLATULÍN - VETŘÍT DO BŘÍŠKA, NECHAT ZASCHNOUT.
DÁLE CVIČIT PO KAŽDÉM ROZBALENÍ, UŽ PREVENTIVNĚ, NOŽIČKAMA, SKRČIT A PŘITLAČIT NA BŘÍŠKO, A PAK NATÁHNOUT A TAKHLE DOKOLA. 😉 ALE UŽ DŘÍV, NEŽ PRDÍKY VZNIKNOU.

mikulka
autor
28. čer 2011

@jessie1 Jo a Sab simplex se dávat může, je neškodný, ale moc účinný taky ne 😉

NA PRDÍKY HODNĚ POMÁHÁ MAST FLATULÍN - VETŘÍT DO BŘÍŠKA, NECHAT ZASCHNOUT.
DÁLE CVIČIT PO KAŽDÉM ROZBALENÍ, UŽ PREVENTIVNĚ, NOŽIČKAMA, SKRČIT A PŘITLAČIT NA BŘÍŠKO, A PAK NATÁHNOUT A TAKHLE DOKOLA. 😉 ALE UŽ DŘÍV, NEŽ PRDÍKY VZNIKNOU.

mikulka
autor
28. čer 2011

@jessie1

TVORBA MLÍČKA:
DO 6. TÝDNŮ (CCA) ŘÍDÍ LAKTACI HORMON PROLAKTIN, TEDY TO, KOLIK MLÍČKA SE TVOŘÍ.
PO 6. TÝDNU OD PORODU JIŽ PLATÍ PRAVIDLO POPTÁVKA=NABÍDKA. TEDY KOLIK DÍTĚ OBVYKLE VYPIJE, TOLIK SE NAPŘÍŠTĚ VYTVOŘÍ MLÍČKA. 😉

Pokud necítíte napětí v prsou a jste ok vy i mimčo, neodsávejte.

Genciálku používejte, jamile se smaže a i do pusy děťátka. Já nevím, 3x denně... Ale ať to sleduje dr. Hlavně děcko.

jaa
28. čer 2011

Tak já zkusím také dotaz🙂
Byla jsem po těžkém akut.císaři.A probrala jsem se až za 17hod.Tím,že jsem nečekala na rady sester ap a malou si sama po 2hod.přikládala,tak jsem měla za 30 hod.již mléko.První kojení vypila 90ml.Další už kolem 200ml.Takže pátý den měla více,než porodní váhu a rekordní přírůstky pokračovaly až do půl roku.Problém je ten,že mi nechce nic z UM a žádného kravského mléka.Budou ji 3 roky a je stále kojená.Na jiné mléko mi řekne,že je to hnusný a smradlavý.Jogurt do ní dostat je umění.Sýr vezme,jak kdy.Tak,co s tím????3 roky mám limit,kdy už chci s kojením skončit.

jaa
28. čer 2011

Jinak, rada pro maminky,co je trápí bolení bříška u miminek.Mám 4 dcery a ani s jednou to neznám.Hned od porodnice byly několik hodin denně na bříšku a prdíky šly krásně ven..
Ohledně odsávání:nikdy jsem mléko neodsávala a tvořilo se tolik,kolik malá vypila...byla žrout,tak toho bylo dost🙂

mikulka
autor
29. čer 2011

@kacci Možná by bylo dobré jednou v noci odsát... Ono by v noci neměla být delší pauza, než 6 hodin od skončení pití do začátku. Ale zase, než se budit... Dá se to pk dohonit přes den, že bys kojila 7, 8x... Pokud ale nemáš pocit, zže by se laktace snižovala, nechala bych to.

jessie1
29. čer 2011

@mikulka Moc děkuji za všechny rady 🙂 Zatím to vypadá, že se malý budí vždy tak po těch dvou hodinách, to myslím, že už na kojení má zase nárok 🙂 Sice dumlá, ale vždy až po nějaké chvíli kojení. To ho chvíli nechávám, ale nechci taky moc dlouho, aby si moc nezvyknul 🙂 Pokusím se od toho druhého měsíce s nějakým nácvikem a kdyby nám to moc nešlo, určitě napíšu. Moc děkuji!

jessie1
29. čer 2011

@mikulka Ještě prosbička k té genciálce. Já ji používala třeba dva dny za sebou, pak jsem přestala. Je fakt, že při ní se mi ulevilo od takové té bolesti bradavek. Natírala jsem jen bradavky a malému se to dostalo do pusinky kojením. Nechci to ale používat nějak dlouho. Někde jsem četla, že to není dobré. Když se ale teď podívám malému do pusinky, ten bílý povlak na jazýčku má pořád a dokonce mi přijde, že na špičce jazýčku má nějakou aftu nebo tak něco. Nemůže to být způsobeno práve tou genciálkou? V pátek máme kontrolu u doktorky, tak asi vydržím do pátku a pak se na to zeptám. Co myslíte? Moc děkuji za rady!