Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

vevebubu
23. zář 2015

@emin Děkuji moc.

atita24
24. zář 2015

@mikulka Ahoj, potřebuju poradit. Mám dvojčátka a každé kojím z jednoho prsu. Vpravo dobrý, ale z levého prsu máme problém. Holčička se mi vždycky špatně přisaje a bradavku v puse jakoby protáčí. Děsně to bolí. Vůbec nemá v puse dvorec. Jen tu bradavku. Kojení je pro mě utrpení. Vůbec nevím co mám dělat, jak jí mám naštělovat aby se správně chytla. Děkuji předem za radu 🙂

aqeris
24. zář 2015

@emin děkuji

emin
24. zář 2015

@atita24 U dvojčast doporučuji střídat děti a strany, zkuste nakojit nejdříve jedno a pak druhé (je to zdlouhavější, ale budete mít čas se na přiložení a přisátí pořádně soustředit a nedělit pozornost mezi obě děti. Používáte dudlík? U dvojčat je to občas potíž, ale zvláště u holčičky zkuste přestat. Dbejte na hodně otevřenou pusinku při přisátí, zkuste zkontrolovat podjazykovou uzdičku - není krátká? jazýček musí být pod bradavkou. KDyby se nelepšilo, zkuste LP.

atita24
24. zář 2015

@emin Děkuji, zkusím to a na tu uzdičku kouknu 🙂

frt
25. zář 2015

Dobrý den, prosím o radu. Mám měsíčního chlapečka, kojím. občas je škytavka - to je asi normální. ale často po kojeni ublinkává. někdy více někdy méně (spíš méně, není to zvracení jen ublinktí). třeba i 3x po jednom kojení. moc se mu ale nedaří odbrkávání. občas v tygříkovi, občas klasicky na rameni, ale jsou to jen výjimky. spí ve sklonu a dáváme ho spíše na bok, kdyby ublinkul ve spaní. mohu si myslet, že když si ublinke nemusí už odbrknout? nebo je pro něj důležité obé? jak mu pomoci, aby si odbrknul. děkuji mnohokrt za odpověď. pěkný den

emin
25. zář 2015

@frt Dobrý den, myslím, že si nemusíte dělat starosti. Děti ublinkávají často, cca do 3. měsíce, někdy i déle. Pokud nezvrací obloukem, je to ok. Odbrkávání není povinné, někdy se zadaří, jindy ne. Zkoušejte hledat jiné polohy - na srdíčko, v klubíčku, na tygříka a hledejte, která nejvíc vyhovuje. Pokud neodbrkne, uložete na bok, tak jak to děláte. Jen tak dál. 🙂

uwe
25. zář 2015

Hezky den,
temer cely 4.mesic mame doma ukricene dite.Uz si nevim rady.Momentalne se ani sam nedokaze zabavit a ja ho zabavim take jen na chvili,pak breci.Nebo spis ted zacal knucet jako stene 🙂 Minimalne uz 2.tyden se v noci budi po 2 nebo 1h dnes i po 30min.Vzdyck ucucne a na chvili usne,vetsinou spi u me.Pres den neusne bez prsa take.V noci sebou strasne skube,haze nohama,kdyz spi,vzbudi se tim.Ve dne,se mi cuka u prsa,kouka kolem a taky porad breci,jak jsem psala.Uz si s nim nevim rady,jsem vycerpana fyzicky i psychicky...Na kontrole ve 4m pribral za 14dni jen 300g,coz do ted pribiral za tyden minimalne.Doktorce se to zda v poradku.Netrapi se hlady?Smeje se jen kdyz na nek delame blbosti,nosime na letadlo.Breci mi uz i v satku a chce z nej ven.Do kocaru ho uz vubec nesmim polozit,klidny je jen na rameni.Dekuji za radu a omlouvam se za roman🙂

veliisek
26. zář 2015

@emin Pekny den,chtela jsem se zeptat mam 3 tydenni dceru. Plne kojime,akorat mam problem pri kojeni z praveho prsa. Kdyz se prisaje porad polyka vzduch pri kazdem polknuti, nebo ji mliko zaskoci. V zaludku ji to pak uplne kruci. Nevim cim to je leve je v pohode. Prave prso se mi trochu vice naleva, muze to byt tim ze toho mlika tece moc a nestiha polykat. Uz nevim kojime v leze v sede se mi porad zakuckava.

frt
26. zář 2015

@emin Dobrý den, děkuji moc za odpověď. jen ještě dotaz k tomu zvracení obloukem. hodně tenhle "terminus technikus" slýchám, ale vlastně si neumím představit co už je a co ještě není oblouk. vím, že to zní asi směšně, ale ze začátku mu to mlíčko (byť i ve větším množství) jen vyteklo z pusy, ale poslední dobou jako by tu techniku propracoval a umi se trefit na ruku, která leží kousek vedle hlavy. věřím, že tohle oblouk nebude, ale kdyby na té technice pracoval dále, tak ať mužu poznat, co už je na zvážení a co je ještě v rámci normálu. kojím většinou v leže takže má halvu na boku a když budu zcela konkrétní je oblouk 10cm nebo 30cm??? anebo si to celé ještě představuji úplně špatně... díky moc za rady, moc to nám maminkám pomáhá. pěkný den

hapovab
26. zář 2015

Dobrý den, mám na vás opět dotaz.Kojím naši holčičku , má 3 měsíce. Připadá mi ale, že teď nějak hůř baští, saje aktivně jen chvilku a pak spíš jen dudá, hlavně u jednoho prsa, ve kterém mám méně mléka, připadá mi že je líná sát, když ji to tam tak neteče jak z druhého prsa. Když se nabaští tak si většinou začne hrozně horlivě cucat ručičku a mlaskat. Myslíte že to dělá z hladu že se málo nabaštila nebo jen zjisitila že má ručičky (někdy si je strká do pusinky i když to není bezprostředně po kojení,)?

lin18
27. zář 2015

@emin ahoj, před časem jsem psala dotaz ohledně bulky v prsu. Na mamografu se na nakonec ukázalo, že se jedná o poměrně rozsáhlý absces. Teď bych se ráda zeptala jak co nejrychleji zastavit laktaci. Momentálně beru poměrně silná antibiotika, potom mě čeká chirurgické vyříznutí celé mléčné žlázy a následně opět pokrývání antibiotiky. Udržení laktace je tedy nereálné, navíc by mohlo vést k opakované tvorbě abscesu. Mléko teď odsávám a vylévám. Prodloužila jsem intervaly odsávání na 5 hodin, snížila příjem tekutin, prsa chladím, stahovat kvůli riziku prasknutí abscesu nemůžu. Přesto se mléka tvoří stále hodně, přijde mi, že snad víc než když jsem kojila. Při odsávání odsávám všechno mléko....vím, že je tvorba otázkou nabídky a poptávky, ale mám strach, že když budu odsávat jen částečně riskuji tvorbu zánětu. Děkuji za odpověď

lucinka58
27. zář 2015

Dobrý den, chci se zeptat -synovi je 11tydnu a posledních par dnu se dožaduje kojení co hodinu a půl. Dříve mě tak 2-3hodinky vydržel,ale teď ne. Naštěstí v noci mi stačí nakojit cca po 3-4 hodinkách, ale přes den ma furt hlad. Vím, ze si dítě reguluje výživu samo, ale mám strach abych ho nepřekrmovala. Jinak teď váží 5600g, není to moc? Měří cca 60 cm. Děkuji za odpověď. Lucie

emin
27. zář 2015

@lucinka58 Dobrý den. Váha i míra je naprosto v normě, Jde patrně o růstový spurt kolem 3 měsíců. Po pár dnech (cca týden) se to velmi pravděpodobně srovná, pokud dodržíte kojení na požádání.

emin
27. zář 2015

@lin18 Dobrý den, pro postupné snížení laktace doporučuji odsávat jen při nalitých napnutých prsou a to do úlevy. Pomáhá pít šalvějový a mátový čaj, homeopatika Ricinus Communis 30CH.

emin
27. zář 2015

@hapovab Dobrý den, to opravdu nemohu odhadnout. Cucání ručiček u novorozeňat bývá často znakem hladu, starší děti, které již objevily ručičky je cucají i v době sytosti. Záleží, jak miminko váhově přospívá, je po kojení klidné, usne a o kojení se hlásí opět až po čase? Spí v noci klidně? Čůrá dostatečně (min 6 plen za den)? Zkuste prs stlačovat ve chvíli, kdy již nesaje a jen dudlá, vystřídejte prsa vícekrát při jednom kojení. To vše pomáhá laktaci trochu stimulovat. Stejně tak prokojení několika nocí s miminkem v posteli. Držím palce.

emin
27. zář 2015

@veliisek Dobrý den, zkuste změnit polohu, zkuste dávat odříhnout i během kojení, pokud se mimi zalyká, zkuste odstříkat největší nápor.

emin
27. zář 2015

@frt Dobrý den, oblouk je více než metr 🙂, prostě velká dávka na dálku.

emin
27. zář 2015

@uwe Dobrý den, z hlediska "tabulek a průměrů" je váhový přírůstek v normě. Kojíte často, nemyslím, že problém je v množství mléka, ale v tomto případě bych kojení musela vidět. Takto opravdu nemohu odhadnout původ nespokojenosti miminka, je mi líto ☹

marcelka287
27. zář 2015

Dobrý den, mám holčičku necelé dva měsíce a neustále mám nějaké problémy s prsy:-/ Bolí mě, ač jsou měkká. Už několikrát se mi stalo že mě v prsou píchalo.. Poprvé to odeznělo samo, po druhé měla malá moučnivku, tak jsem jí i sebe mazala genciankou. Tentokrát je ta bolest nějak větší a vystřeluje od bradavky až do podpaží.. Na bradavkách nevidím vůbec nic zvláštního.. Z kojení u první holčičky tohle vůbec neznám :-/
Malá taky docela často mlíčko plive..
Budu Vám moc vděčná za radu!

spygy
28. zář 2015

Tak opět jsem se ráno probudila se zatvrdnutýma prsama ☹ ach jo, ani tomu zabránit nejde ☹ co už mám dělat, já už nevím ☹ budu takhle trpět celou dobu kojení nebo to samo odezní?

majulkaa
30. zář 2015

Dobrý den, máme 5,5 měsíční holčičku, která je prozatím plně kojená. V poslední době se mi ale přestala nějak výrazněji nalévat prsa, tak jsem znejistěla, zda je to v pořádku. Nalijou se mi pouze při větší pauze od kojení. Malá teď při kojení pije kratší dobu (jen 5 - 8 minut) a spíše jí zajímá, co je kolem ní, než aby pila. A chce kojit častěji. Jinak vždycky vydržela od kojení do kojení cca 3 hodinky, teď kojím i po 1,5 hodině. Je teď více plačtivá (nevím, jestli jí nerostou zoubky) a někdy se jen přisaje a hned pláče, přitom když zmáčknu bradavku, mléko teče. Přijde mi, že je i lenivá více tahat - byla zvyklá, že mléko teklo proudem 🙂 Tak nevím, co ta změna znamená ☹ Mohlo se stát, že se mi snížila tvorba mléka? Nejlépe malá pila, kdy jsem měla hodně nalitá prsa, to úplně hltala a vydržela déle. Teď, když mám prsa měkčí, sice něco vypije, ale myslím si, že je to méně. Snažím se pořád dodržovat pitný režim, dávám si každé ráno Caro s mlékem, během dne popíjím BIO kojící čaj s jestřabinou od Lerosu a čistou neperlivou vodu. Pro podporu laktace zkouším Ricinus Communis 5 CH. Anebo si myslím chybně, že mám málo mléka a je to v pořádku, že se prsa v takovém věku miminka už tolik nenalévají? Moc děkuji za odpověď.

xalla
30. zář 2015

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, dnes nám byl u Mudr. doporučen dokrm, 3,5 měsíční holčička moc nepřibírá, za měsíc 400g a za poslední týden 50 g....po kojení jsem zkoušela odstříkat a už to nejde, malá podle váhy vypije cca 80ml,je ještě nějaká možnost zvýšit tvorbu mléka?Nebo není opravdu jiná možnost a začít s UM, je mi jasné, že když se začne, kojit se za chvíli přestane uplně :( Moc děkuji za info...

blongelina81
1. říj 2015

Dobrý den, opět se na Vás obracím s dotazem 😀 , dneska má Karolínka 4měsíce, váží přes 7kg a měří asi 67cm. Kolem toho 3měsíce mě pila v noci jen 1x.. ted posledních pár týdnu kojím snad pořád co dvě hodiny 😒 , prsa mám ..teda příjde mě, docela vycuclé, mám obavy aby se mě stíhalo mléko tvořit ale asi ano, když mě vůbec neplače, je pořád usměvavá ale já jsem už docela vyčepaná.
Je možné dát už nějaký příkrm? nebo mám pořád kojit a kojit? Pak bych se ještě zeptala, u kojení je dost zvědavá na věci kolem, už docela dost kouká kolem sebe , žvatlá atd.. nakojit přes den v klidu je zázrak ale ještě mě na konci kojení drtí bradavky těma dásničkama a tahá s nima, což hodně bolí ☹ , tak nevím zda si s nima hraje nebo ještě chce něco vycucnout a už tam nic není, prsa měním i dvakrát za jedno kojení když se mě zdá, že chce ještě... Děkuji za radu

emin
1. říj 2015

@lucifukafuk dobrý den. Prvně bych ráda podotkla, že odmítnutí prsu v tomto věku může být dočasné, můžete zkusit občas nabídnout, především např v noci či v polospánku a třeba se ještě zadaří. Pokud ne, laktaci snižuje mátový a šalvějový čaj, dále je dobré při nalitých prsou nahřát a ručně odstříkat do úlevy - ne víc. Poté zchladit. Prášky nedoporučuji také.

emin
1. říj 2015

@blongelina81 Dobrý den, to co popisujete jsou běžné slasti a strasti kojení. "pocit vycuclých prsou" neřešte, pokud mimi přibírá, je vše ok, i proto není nutný žádný dokrm. Časté kojení je občas obvyklé, většinou se opět upraví. Zkuste sladit vzájemné denní řád, spěte, když spí mimi atd, vše je v normě.

emin
1. říj 2015
emin
1. říj 2015

@xalla Dobrý den. zatím bych s dokrmem ještě počkala a pokusila se laktaci podpořit. Možné to samozřejmě je, tak jako se tvorba mléka pozvolna snižuje, tak je možné ji stimulovat a zvýšit. Když je možné odkojit trojčata, proč by to nešlo s jedním mimčem 🙂. Pár tipů - prokojte pár nocí (mimi k sobě do postele a kojit a kojit, co nejčastěji), kojte vždy z obou prsou, vystřídejte je víckrát za jedno kojení a stlačujte prs volnou rukou. Vynechejte dudlík. Zkuste prostě kojti častěji, tak často, jak mimi či vy chcete. Držím palce.

emin
1. říj 2015

@majulkaa Dobrý den, nepíšete, jak váhově prospívá, pokud je v normě, je to OK. Miminka samozřejmě pijí "lépe", když mléko teče samo, prsa jsou nalitá a ona se nemusí moc snažit. Ve chvíli, kdy musí o mléko "bojovat", zájem polevuje, zvláště, když mají tolik věcí kolem k objevování. Nemyslím však, že je nutné se strachovat, to, co popisujete je docela běžné. Kojte stále podle potřeby, nespěchejte s příkrmy a bude to dobré. Držím palce.

emin
1. říj 2015

@spygy Dobrá zpráva je, že to samo odezní. Laktace se přizpůsobí potřebě miminka, prsa se postupně přestanou nalévat, většina mléka se bude tvořit až při kojení. To vše samozřejmě pokud budete kojit na požádání, tedy podle poptávky miminka. Při nalitých prsou ostříkejte ideálně ručně do úlevy a zchlaďte.