Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

emin
5. dub 2016

@im4fun Pokud takto odsáváte, rozhodně jste neztratila mléko. Nedávejte dudlík, nekrmte lahvičkou, prsa před kojením nahřívejte (dejte si sprchu, nebo polštářkem s pecičkami či alespoń teplým ručníkem/plenou atd. Pokud malý na jedno kojení vysaje 20 ml, tak kojení opravdu není efektivní. Uzdička může kojení znesnadňovat, zkuste změnit polohu, často při jednom kojení střídejte prsa třeba i 5x nebo 6x za kojení, vždy když už mimi nesaje a neslyšíte polykání. Na uzdičku upozorněte pediatra (ale bohužel, ne vždy jsou ochotni ji střihnout, chce to cvik, mimča se mrskaji... Držím palce.

emin
5. dub 2016

@beatax Nechala bych volný průběh, stejně to do něj nenacpete, jakmile začnete z jídla dělat divadlo, podstrojovat, jen to zhoršíte. Váha není v nenormálu, jej prostě nesrovnávejte, nedávejte ŽÁDNÉ sladkosti mezi jídlem, mějte pevně stanovené časy na 5 chodů a mezitím nic. I pití nabízejte, nyní až začne být teplo, klidně dávejte z normlního hrnečku, skleničky, párkrát se poleje, ale třeba začne pít. A hlavně klid. .-)

z_u_z_a_n_a_1988
5. dub 2016

Dobry den,
Prosim o radu ohledne kojeni..mam skoro 7 tydenni holcicku, kterou plne kojim. Minuly tyden jsme byly na par dnj v nemocnici, protoze po kojeni mala blinkala, tak me to vystrasilo.Po vysetreni se n eprislo na zadny problem. Kojila jsem z obou prsou a pry to pro ni bylo moc a prejidala se.Kojeni z obou prsou mi doporucila pediatricka.Ted kojim jen z jednoho a je to lepsi, presto ale obcas blinka, kdyz pije moc hltave.Jde mi o to, ze vubec nevim, jestli ji mam omezovat cas na kojeni, nechavam ji totiz u prsu klidne 20-30 minut a pak to nekdy vyblinka.Nepoznam kdy ma dost a mimi pry taky nemaji klapku. Nechci ji precpavat, ale taky nechci, aby byla hladova. Jinak na vaue pribyva pekne.Nemate nejakou radu? Dekuju moc.

kika_21
5. dub 2016

@z_u_z_a_n_a_1988 Blinkání může být dáno nezralostí trávícího systému, byla vyšetřená a je vpořádku-neomezovala bych ji. Moje dcera zvracela obloukem-měla reflux, omezovala jsem ji zpočátku na radu jedné paní doktorky a vedlo to pouze k tomu, že jsem měla potom málo mléka.. Jinak zvracela opravdu hodně, dnes nemá žádné následky a reflux jí byl diagnostikován pomocí vyšetření funkce tráv. ústrojí ultrazvukem po vypití čaje těsně před vyšetřením.To se Vás však netýká-jen na vysvětlenou.Myslím, že kojené dítě si samo řekne, kdy má dost a že je u Vás spokojená. 🙂

sisstin
5. dub 2016

@z_u_z_a_n_a_1988 mala blila do 4m, proste nemela dorostlou zaklopku, prejedenim to opravdu nebylo a blila milionkrat denne ;)

linee
5. dub 2016

Dobry den, chtela bych se zeptat - mala ma 12 tydnu, mela by skoncit trimesicni kolika. Trapi mne dve veci - 1. obcasne blinkani i dve hodiny po jidle. Snazim se ji kojit (je plne kojena) nejdrive po dvou hodinach, obvykle je to kolem 2,5 - 3 hodiny (bud ji budim nebo si rika), ale obcas se stane, ze i kdyz si po kojeni odrihne, tak hrozne slinta zaludecni stavy a nebo i dve hodiny po kojeni se poblinka (vetsinou stavy a srazene mleko). kojim do 20 minut (pak uz se odpoji nebo saje neefektivne, takze ji odpojim ja, ale je najezena). Muze to byt zpusobene intoleranci kravskeho mleka, ktere vypijem? Nebo je to normalni? Kojim za 24 hod. ca. 7-8x. Mala pribira kolem 120 - 130g tydne. Porodni vaha 2980g, ve 12tt 4490g.
2. Vycetla jsem, ze na to blinkani nebo reflux muzou mit vliv mlecne vyrobky. Zkusila jsem ted na dva dny vyloucit ze stravy mleko, vajicka a vse s tim spojene a mala ma problem s kakanim (mozna to s tim nesouvisi), bricho jako kamen a neskutecne koliky. Davam ji probiotika, trochu v tom vedru fenyklovy caj a zkusila jsem i Espumisan, no, dnes puldenni narek a zoufaly plac a je to jeste horsi nez reflux. Dekuji

linee
5. dub 2016

@sisstin to blinkani, o kterem pises, bylo to hned po kojeni a nebo i po delsi dobe od kojeni? Mne blinka i kdyz si odrihne i hodinu nebo klidne i dve po kojeni. Nekdy je spokojena a nekdy ji tecou sliny /stavy a blinkne srazene mleko.

z_u_z_a_n_a_1988
5. dub 2016

@kika_21 dekuju za odpoved..🙂 reflux by to byt nemel, do oblouku neblinka..nekdy vyhodi mliko hned po kojeni, jindy uz straveny treba hodku po kojeni..v nemocnici rikali, ze nektera mimi proste nemaji zraly travici system a pak blinkaji, pediatricka rikala, ze se blinkani objevuje do 1 roku a at to neresim, kdyz prospiva..v kojeni ji neomezuju, vcera vydrzela i trictvrte hodky s pauzama..🙂 asi to potrebuje..

z_u_z_a_n_a_1988
5. dub 2016

@linee my to mame tak, ze nekdy se poblinka hned po kojeni, jindy uz hodku, dve po a to uz je stravene mleko..

z_u_z_a_n_a_1988
5. dub 2016

@sisstin dekuju..🙂 tak koukam, ze to blinkanineni nic neobvykleho..ja se bala, aby v ni neco zustalo, ale pry si vezmou, co potrebuji..

emin
5. dub 2016

@z_u_z_a_n_a_1988 Pokud dítě váhově prospívá a nezvrací obloukem dodálky, nemá jiné zažívací potíže a je celkově spokojené, pak bych blinkání neřešila, převlékala a prala 🙂

emin
5. dub 2016

@linee Blinkání a další zažívací potíže mohou být způsobeny bílkovinou kravského mléka. Při bezmléčné dietě musíte vyloučit ze stravy vše, co mléko i obsahuje - např rohlíky. Je to opravdu trvrdá dieta, ale výsledek je vidět poměrně rychle. Osobně diety při kojení nedoporučuji, jezte, na co máte chuť a sledujte mimi, jak reaguje. Můžete zkusti Hylak, či probiotika vy sama či mimi (biogaia apod) Kojení bych neomezovala, lépe je kojit častěji a po menších dávkách. Držím palce.

emin
5. dub 2016

@comadreja Dobrý den, kojení jsem neviděla, ale spouštěcí reflex po 3/4hodině zcela určitě nefunguje. Možná se jí prostí u prsu líbí a jí, když má hlad.

emin
5. dub 2016

@lolibi VAše prsa jí 100% chutnají. Kojte takto - přiložte, dívejte se na mimi a jakmile začne usínat, prsa vystřídejte, může to být i několikrát během té 15minutovky. Na hodiny bych vůbec nekoukala, jen na mimi a kojte prostě dokud saje. Můžete střídat polohu (pokud to jde), můžete zkusit savčí polohu (mimi leží na Vás na bříšku (pokud zvládnete po císaři). nedávejte dudlík a pokud by stále váhově klesala a byl nutný příkrm, pak stříkačkou, doma pak cévkou na prsu. Podívejte se na infookojeni.net, jsou tam i videonávody. Držím palce.

emin
5. dub 2016

@lucka8383 Mléko je stejně silné v obou prsou. Tento problém je běžný, Každopádně kojte při každém kojení z obou prsou. Tím méně oblíbeným začínejte, laktace se postupně upraví. Hezký den.

sisstin
5. dub 2016

@linee blila kdykoliv ;) ne moc, ale casto. Ctvrtym mesicem to preslo ;)

comadreja
5. dub 2016

@emin Dekuji.. Asi to tak bude...

z_u_z_a_n_a_1988
5. dub 2016

@emin 🙂 to presne delam, prevlekam a peru..🙂 jine zazivaci problemy nema, jen prdiky, ale to neni nic neobvykleho a kdyz ji zrovna netrapi, tak spokojena je..🙂

jamia
5. dub 2016

Dobrý den, mám dotaz. S první dcerou jsem absolvovala ve zkratce cestu: kojení -- malé přírůstky na váze -- zavedena opatření vedoucí ke zvýšení laktace -- stále malé přírůstky -- zavedení příkrmů -- ukončení kojení ve čtyřech měsících. S druhou dcerou (aktuálně 7 týdnů) jsem si řekla, že se pokusím udělat víc. Hned ze začátku jsem si nechala zkontrolovat techniku LP, prý je v pořádku. Kojím po dvou až třech hodinách, v noci nejdelší pauza 5 hodin a pak opět po 2-3 hodinách. Přikládám na požádání, piju čaje pro kojící, mléka myslím nemám málo, taky zvládnu odstříkat. Malá se přisává dobře, občas tedy kope nožkami, odpojuje se a pláče, ale to přisuzuji různým spurtům a občasnému zabolení bříška. Žádné vážnější koliky nemá, čůrá dost. Ale přírůstek je zase jen cca 150 gramů za 2 týdny. Aktuálně váží 4 kila, porodní hmotnost 3350 g. Když zkusím zvážit, kolik vypije v jedné dávce, vyjde mi 40-50 ml :-/ Shrnuto, všechno probíhá v pořádku, dítě je spokojené a dobře spí, a přesto nepřibírá. A včil co s tím.

z_u_z_a_n_a_1988
6. dub 2016

@emin chtela bych se jeste zeptat..je mozne pouzivat soucasne probiotika Biogaia a kapicky Espumisan? Dekuju!

lucinka58
6. dub 2016

Dobrý den, mám dotaz - mému synovi je nyní 9 měsíců. Zdá se mi, že hodně kojím oproti jiným. Malého kojím cca 2x v noci, po probuzení, po dopolední svačince, před nebo po obědě, k uspání po obědě, k odpolední svačince, před večeří a před spaním. Prakticky vždycky když si řekne..... Samozřejmě jí k dopolední svačince jogurt nebo ovoce, k obědu masozeleninový příkrm, k svačince opět ovoce nebo jogurt a k večeři kašičku. Ale syn nechce moc pít ani vodu, ani čaj. Zatím je pro něj nejlepší přijímat tekutiny formou mlíčka.... Jak snížit počet kojení? Děkuji moc za odpověď. Lucie

panickatlamicka
6. dub 2016

@lucinka58 vychazi mi to na 8 kojeni pres den,coz je une v pohode. Ja tak kojim 22 m. Neboj,tekutin ma dost.

ilonakr
7. dub 2016

Dobry den, prosim o radu. Mam 8tydenni holcicku. Je plne kojena, dobre pribira (propousteci vaha 2900g,nyni 5000g.), a take je od narozeni zdrava, kojim asi 8x za den,prikrmy byly jen v porodnici. Jediny problem mam s nocnim kojenim, v soucasne dobe si mala malokdy rika o nocni kojeni, dnes jsem ji vzbudila po 8hod.,vcera po 6. Zkraje jsem mela problem s nastartovanim laktace, pres den si rikala o kojeni sama, v noci jsem ji budila ja-zkraje po 3hodinach, nyni po 4-5hod. Kdyz jsem ji nevzbudila, spala i 7-8hodin. Sama si o nakojeni v noci rika placem jen vyjimecne. I pres den obcas vyjimecne spi tvrde a vzbudim ji na kojeni po 3 a pul hodinach. Mleka mam snad zatim zatim dost, jen vecer mam pocit prazdnych prsu. Chci se zeptat, jak casto bych ji mela v noci kojit s ohledem na dlouhodobe kojeni a dobre prospivani, pripadne jestli v noci nechat spat a odstrikat mleko. Rada bych aby si o nakrmeni rikala i v noci sama. Dekuji za odpoved, Ilona

raaduska
7. dub 2016

Dobrý den, chci se zeptat, jak bojovat se syndromem bílých bradavek? Je možné užívat i Gingko bilobu?Díky..

emin
7. dub 2016
emin
7. dub 2016

@raaduska Syndrom bílé bradavky je bohužel problém, který není zcela jasně řešitelný. Většinou pomáhá teplo (přikrýt bradavku rukou, mít připraven teplý obklad. Velmi záleží na technice přiložení a přisátí. Občas pomáhá horčík. Ginko neumím posoudit. Držím palce.

emin
7. dub 2016

@ilonakr dobrý den. Pro častější buzení doporučuji spát s miminkem. Děti se většinou budí častěji. Pokud však dobře přibírá, nemusíte nutně budit. Buďte však připrvena, že se to může změnit a mimi si o kojení začne říkat i v noci a třeba hodně často (např 4x nebo 6x nebo i vícekrát. Zkrátka pokud to jde nynní dobře, prospívá, kojte na požádání a věřte, že mu to takto stačí, a pokud bude "žádat" častěji, opět mu vyjděte vstříc a kojte na požádání.

emin
7. dub 2016

@lucinka58 Kojíte zcela normálně, nic přílišného v tom nevidím. Rozhodně bych kojení nijak uměle neomezovala. Samozřejmě nabízejte i jiné tekutiny v hrnečku.

smokemom
11. dub 2016

Dobry den, mam dotaz - mame 8denni holcicku. Uz v porodnici mi nutili ji dokrmovat Bebou, protoze si vytahla malo. Ale co jsme doma vahu neztraci, ale teda ani dramaticky nepribira. Snazime se co 3 hodiny kojit, mezitim odsavam. Od vcerejska ji desne trapi brisko ☹ jedla naposledy pred 5 hodinami a ted prso odmita. Staci ji na uklidneni muj malicek do pusy - nemuue ji to nejak skodit? Zacinam byt trochu bezradna, diky

panickatlamicka
11. dub 2016

@smokemom koj na pozadani,ne podle nejakyho harmonogramu. Kojit ob 3 h mi prijde malo. Na brisko babycalm. Snad nekdo poradi vic.