Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

meleri
31. pro 2011

@mikulka bojkot kojeni? to me taky napadlo ale ze to tak dlouho trva...bohuzel mliko ztracim :( podivam se na odkaz. nevim jak na neho. jen vidi prso a strasne se zlobi krouti se....dekuji.

katka37
31. pro 2011

ahoj Mikulko,tak jsme přešli na NUtrilon ,dávala jsem jen večer ,ale postupně jsme začli dávat i přes den,malý se při kojení vztekal ,pouštěl prs tahal,no děs,ted vypije 90-120ml tak co 2,5h a je tak spokojený a klidný,nevím proč nechce moje mlíčko,v noci teda ještě tak 3-4krát kojíma to je v poho ,protože je to v polospánku,přes den j e kojení boj,takže to máme tak ,mrzí mně to ,ale co už ted nadělám,nic!tak bych chtěla kojit,ale už to nezachráním......

meleri
31. pro 2011

@mikulka priznam se ze jsem to uz obrecela, trva to asi tyden nebo dva sama nevim tak nejak postupne to prislo ze ted uz pres den nepije jen v noci.to o mliko prijdu ze? v noci pil dnes jen jednou. zkusila jsem odsat ale neodsala jsem ani dvacet ml! navic nechce moc ani jist. :( zkousim mu porad nabizet a nic. jak dlouho to tak muze trvat?

mikulka
autor
31. pro 2011

@katka37 Tak kojte aspoň tu noc, každá akpka je dobrá. A jinak nelitujte, jde o to, abyste byla spokojená a mimi taky.

mikulka
autor
31. pro 2011

@meleri S bojkotem je to tak, že trvá tak dlouho, dokud se to nevyřeší, je to na nervy pro maminku, ale vytrvalost, trpělivost se vyplatí.
Já zažila bojkot u syna 2x, podruhé v 9. měs. V té době nepil nic jiného, než moje mlíčko a najednou ze dne na den k prsu nešel. Nepil ale ani jiné tekutiny a to bylo nejhorší! Dělali jsme, co jsme mohli, nakonec se přisál po týdnu a kojila jsem pak ještě dlouho.

Je potřeba, abys mlíčko odstříkávala v době, kdy by normálně pil.

Pak je zásada prso nevnucovat, ale nenápadně nabídnout. Nevezme si, ok, nechceš, prso schovej a je to.

Prso nabízej tak, že budeš do půli těla, on v plence, nejlépe veče, když bude unavený, choďte v přístmý, tiše si zpívej a nedívej se na něj, prostě ho jen nos tak, aby byl blízko prsa a mohl se ev. napít. Nos ho třeba 20 min.
Pak se někdy děti přisají ve spánku.

Mně se osvědčilo to nošení, týden jsem to cca 1-2x denně dělala a po 7 dnech se najednou chytil prsa a sál. Já u toho brečela.

Bojkot vznikne nějakou špatnou zušeností, lekne se, je mu teplo, zima, nebo máš jinou vůni, menzes apod. Ale postupně na to zapomenou a zase k prsu jdou. Ty si zkus v sobě navodit klid, nesoustřeď se na to, aby pil za každou cenu, spíš se zkus od toho (jak ho budš nosit) odpoutat.

Je to těžké, je to na hlavu, ale svět se nezboří. Při nejhorší variantě - dostal dost, kojila jsi skoro do roka, tak co. Ale věřím, že to ještě zvládnete. Když i málo jí, třeba ho bolí zuby, nebo je celkově v nějaké nepohodě.

meleri
31. pro 2011

@mikulka tvoje zprava a tvoje zkusenost me hodne povzbudily! moc ti dekuji! jsem opravdu rada ze kdyz mam problem tak ti muzu napsat. muj starsi syn naopak chtel porad pit a taky dobre jedl, kazdy den uz od pul roku a do toho pil mliko. spis jsem ja nemela. no a ted ja mam a maly nechce 🙂.
zkusim po koupeli nosit ho v te plence proti me to je super napad a ok nic nevnucovat.

dneska odpo budu mit poradnou odsavacku.

je to naprd, nejenze mam menzes ale on je jeste k tomu nemocny jak krcek tak nos....

jo ja mam z toho normalne depku fakt se toho nechci vzdat me to strasne bavi ho kojit a myslim ze to umele mliko je nic moc.

moc dekuji!

meleri
31. pro 2011

jeste jsem chtela dodat ze prave on nic jineho nepije jen trochu vodu jestli mam porad davat vodu a umele teda nekupovat?

katka37
31. pro 2011

@mikulka ráda bych to udržela v noci kojit,myslíte ,že se přes den mlíko dělat nebude a budu ho mít jen v noci a ráno?ale v noci pije krásně i ráno jen přes den prs nechce,čím to je? ☹

mikulka
autor
31. pro 2011

@meleri Tak to je jasné. Menzes a k tomu je nemocný, to bude příčina!!! Umělé mléko nekupuj, to už by k prsu nemusel jít. Když nebude mít 14 dní mlíčko, nic se nestane.
Dávej mu tekutiny do příkrmů, nebo tu vodu po lžičkách, pít musí. Mně se připomnělo, jak jsem tehdy byla na nervy. Syn se mi přisál asi až poté, co jsem se uklidnila a nevěnovala tomu, jestli se přisál, nebo ne, takovou pozornost.

Před kojením mu odsaj nos, ev. můžeš stříknout sprey na uvolnění, myslím, že by už mohl nasivin pro děti, pokud není až od roka, ale asi bych dala i tak.

mikulka
autor
31. pro 2011

@katka37 Zřejmě pije jen v době, kdy je unavený, nebo hodně hladový, může to být i druh bojkotu. Mlíčko budete mít podle toho, kolik a kdy bude pít. takže pokud bude pít v noci, mlíčko se na noc udělá. Samozřejmě, že když budete kojit takhle málo, není záruka, že mlíčko vydrží pořád, ale může. 😉 A přes den to prostě zkoušejte, nahřejte předtím prsa - třeba v noci a ráno mu to líp teče, jak jste v teple v posteli..

mikulka
autor
31. pro 2011

MILÉ MAMINKY, LOUČÍM SE S VÁMI V TOMTO ROCE,

PŘEJI VÁM ŠŤASTNÝ ROK 2012, AŤ JSTE VY A VAŠE RODINA ZDRAVÍ A VŠE JDE JAKO PO MÁSLE - NEJEN KOJENÍ! 😉 🙂

MARKÉTA

meleri
31. pro 2011

@mikulka preji takky stastny novy rok!

jo je pravda ze ja jsem sama dost stresar tak to tomu takyy nepomuze...
☹ snad se to spravi ok dekuju budu davat vodu nadal uklinila jsi me umele jsem teda nekoupila.snad se rozkojime!
pekny vecer!

nectarka
1. led 2012

Ahojky, píšu trošku neobvyklý dotaz, malému je šest měsíců, mám ráda víno, když večer usne, tak si někdy dám i tři skleničky, je možné, že se to i po 12 hodinách kdy spinká k němu dostane děkuji 🙂

mikulka
autor
1. led 2012

@nectarka To nevím, záleží na tom, jak spaluješ alkohol. 😉 Při kojení, těsně po kojení se může decka vína. Jinak já někdy doporučuju dát si na noc sklenici či dvě černého piva. Ty 3 skleničky je dost, ale 12 hodin je zase dlouhá doba... Nevím, co to snížit na dvě sklenky? 😉

germaine
1. led 2012

@mikulka Ahoj mikulko, předně chci popřát do Nového roku všechno nej a dále mám dotaz...kojím už přes 7 měsíců, chci i nadále...malému před časem diagnostikovali atopický ekzém, já jsem začla omezovat některé alergeny (med, ořechy, citrusy, čokoládu, oříšky a před časem jsem skončila i s mlíkem, DR řekla, že můžu jogurty, sýry a zakysané výrobky...nyní jsem měla střevní chřipku a byla jsem ráda, že jsem pozřela suchej rohlík 😒 😖 je mi jasné, že malému by tahle jednostranná výživa z mé strany nebyla moc dobrá a ani zdravá, proto se ptám, slyšela jsem o možnosti nějaký doplňků ohledně mléka a zřejmě kalcia...budeš mi moct poradit? Děkuju Katka

mikulka
autor
1. led 2012

@germaine S mlíčkem je to tak, že živiny by nestačily tobě, v mlíčku by byly, ale vše by šlo z tvého těla.
Samozřejmě je dobré brát calcium, napíšu ti pak, jaké, ne všechny se dobře vstřebávají.
Co se týče stravy, já nejsem zastáncem toho, aby maminka vysadila úplně mléčné výrobky, sýry bych určitě ponechala.

Jedna holčina tady na fóru radí ohledně atopického ekzému, popros jí, ať ti napíše, v čem je vápník, ať ti třeba sestaví jídelníček.
Je to luthien a radí zde:
https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/atopicky...

Jinak časem vypozoruješ, co malému vadí a co ne. Teď budeš postupně kojit méně a více přikrmovat, tak to je dobré.

annamarieveronika
1. led 2012

@mikulka Ahoj mikulko, prosím o radu. Mám malého cvrčka narozeného 20. prosince. V porodnici se mi na mé bradavky nepřisál, mám je trochu vpáčené. Laktační poradkyně mi doporučila kloboučky a tak jsem to už v porodnici začala zkoušet s nimi. Mlíčko se mi udělalo celkem rychle na to, že jsem byla po císařském řezu, ale cvrček se ne a né přisát, hrozně se mnou bojuje, zkoušela jsem různé polohy při kojení, čekala jsem až se uklidní a pak to zkoušela, nakonec jsem začala odstříkávat svojé mléko a dávám mu to přes stříkačku/malíček.

Teď už jsme doma a stále se mnou bojuje, někdy je z toho úplně divoký, cuká hlavičkou a nechce a nechce, párkrát se mi stalo, že se přisál a hezky cucal, ale to bylo tak max. třikrát-čtyřikrát. Jinak mu dávám stále mlíčko ze stříkačky.

Nevíš nějaký fígl jak ho nalákat aby se přisál? Já jsem z toho už trochu zoufalá ☹

děkuji moc a přeji krásný nový rok 🙂

mikulka
autor
1. led 2012

@annamarieveronika Tady je rada jediná. Za volat si domů laktační poradkyni, aby vám oboum ukázala techniku kojení, bez toho se nehnete dál.
Malý se samozřejmě naučí k tobě přisát, máte na to celé šestinedělí!
Postupně se ti bradavky vytáhnou a malému se bude lépe přisávat. 😉 Musím teď odběhnout, ještě napíšu.

mikulka
autor
1. led 2012

@annamarieveronika Přisátí musíte zkoušet a zkoušet, ale předtím je potřeba, abyste si bradavky vytáhla ven, třeba odsávačkou, nebo stříkačkou s ustřiženým pístem a vytáhnete ven, prsa nahřejte ve sprše nebo třešňovým pytlíkem a pijte při kojo teplý nápoj.

Je samozřejmě nejlepší, když budete kojit bez kloboučků, ty jsou na přechodnou dobu, působí dost potíží.

S laktační poradkyní najdete správnou polohu a ukáže vám, jak správně přiložit malého. Ale požadujte ukázku bez kloboučků.

Seznam poradců najdete na www.kojeni.cz

meiki
2. led 2012

Dobry den, mam doma 2 mesicniho chlapecka, ted je trosku nachlazeny.
Chtela jsem se zeptat, mam pocit ze moc nechce papat, dlouho u prsa nevydrzi a nevysaje cele prso. Snazim se ho tedy prikladat casteji. Ted zacal mit zelenou stolicku, je mozne ze to je z toho, ze pije jen to predni mlicko? Neni to pokazde. Kdyz se opravdu poradne napije tak je zase zluta.

Dekuji

annamarieveronika
2. led 2012

@mikulka Děkuji, zkoušíme a zkoušíme, ale on když tak hrozně řve a kroutí se jak had tak je to pro nás oba hodně psychicky náročné ☹
... Zkusím se obrátit na tu laktační poradkyni v mém okolí, chtěla jsem se ještě zeptat kolik pak taková poradkyně stojí...

jipal
2. led 2012

@annamarieveronika vydrž! já jsem s malým taky takto "bojovala". a když už se přisál, tak si cucl 2x,3x a pustil se a takto to bylo celý kojení. u nás pomohla plínka a pořádně dítě zamotat, aby se zklidnil. ale stejně jsem po 2 týdnech volala lakt. poradkyni. mě to vyšlo na 550,- (v Brně), ale těch peněz nelituju. dala mi syna na kojící polštář tak, že se najednou přisál a 10 minut v tahu sál, aniž by se pustil. tak jsme to pak další dny takto furt dělali, aby si to zafixoval a pak už to bylo v pohodě.
a kojím taky přes kloboučky. zkoušela jsem malýho průběžně přikládat bez, ale nešlo mu to, až asi před 14 dny než jsem si stihla dát klobouček, tak se mi přisál k prsu 🙂

annamarieveronika
2. led 2012

@jipal Vážně? tak to zní optimisticky, já už občas propadám v šílenou depku ☹, že jsem neschopná a nedokážu svoje děťátko nakojit...
Ale je pravda, že ho možná špatně přikládám a tak se proto chudák vzteká... Zkoušela jsem už tolik poloh, ale asi dělám něco špatně...
No zase si říkám, že nemůžu chtít po 14 dnech jeho života zázraky, že na to máme snad ještě dost času ... jen bych asi potřebovala ještě jedny nervy na střídačku 🙂

nelina_
2. led 2012

@mikulka prosím tě o tvůj nároz. Mám 3 měsíčního chlapečka a kojení nám jde hůř a hůř. Nevím už čím to je, nosila jsme formovače bradavek a myslím, že už jsou opravdu v pohodě, pro jistotu ještě bradavky před kojením vytáhnu odsávačkou, zkoušela jsem různě polohy kojení, různou dobu (hladový, najedený, dobrá nálada, nebo kňourání), ale malej začne hrozně brečet jen se ho dotku bradavkou .... snažím se odsávat, ale nedaří se mi mlíka dělat víc, spíš jsem ráda, že udržím stávající množství .... má cenu takhle bojovat s 3 měsíčním prckem a doufat v plný kojení?

28marci
2. led 2012

Dobrý večer, prosím zase o radu. Moje měsíční holčička začala při kojení brečet a to dost hystericky. Nikdy předtím to nedělala, vždy se přisála, najedla, v pohodě. Zvládly jsme i to, že nezvládala příval mléka, odstříkávám před kojením a jde to. Ale asi před třemi dny začala u kojení takhle vyvádět, zhorší se to vždy v odpoledních hodinách a večer. Zdá se, že má hlad, chvilku saje, pak se nadechne a začne řvát ještě s bradavkou v puse, odpojí se, řve, nedá se utišit, když ji znovu přiložím k prsu, zase dvakrát třikrát potáhne a zase začne řvát.. Můžete mi prosím poradit, co s tím? Děkuji!

nelina_
2. led 2012

@28marci jejda, aby malá netrpěla kolikou ☹

colin
3. led 2012

Dobrý den,
mohu také poprosit o radu? 🙂 Mám probém s jedním prsem - přesto, že mi ho malá ukázkově vypije, mi tam stále zůstává v prostředku uvnitř jakási "zatvrdlina", která docela bolí....před dvěma dny, mě začalo bolet celé prso, ale pomohl tvarohový zábal a studené zábaly. Ted je to lepší, ale pořád tam cosi je, co nedokážu pořádně uvolnit. Nemáte nějaký tip co s tím? díky moc 🙂

28marci
3. led 2012

@nelina_ Já mám spíš pocit, že má "roupy" 😝 😝 Včera se ukázkově vztekala při kojení i po kojení, celý večer, ale zázračně ji to přešlo, když jsem si ji vzala do postele, najednou spala od půl desáté až do dvou a noční i ranní kojení v pohodě 😕 Na prdíky máme Sab simplex a probiotické kapky, zdá se, že to zabralo, ale po včerejším večeru mám opravdu dojem, že prostě se rozhodla začít darebačit, lump jeden!

nelina_
3. led 2012

@28marci já ti nevím, měsíční prďolka asi ještě roupy nemá, tý něco bude ... 😒

meiki
3. led 2012

@colin mne pomohla odsavacka, taky jsem mela zatvrdlinku a po nakojeni jsem opravdu velmi dukladne jeste odsala ten zbytek. Mozna by take pomohlo poradne prso pred kojenim prohrat treba teplou sprchou