Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

haniplanetka
2. led 2013

Zdravím, budu rodit prvně a císařem kvůli kyčlím, tak bych se ráda zeptala, není problém začít kojit po císaři? Mám trochu obavy, jestli se mléko "spustí"...

jesterkaa
3. led 2013

Dobrý den,mám ani ne 14denního chlapečka,celou dobu sme v pohodě kojily,(přes kloboučky,malej mě nemá za co chytit,bradavky se mi nevytvarovaly,nebo jak to nazvat) ale před asi 3dnema malej míň a míň jedl,dneska sem zjistila že to je proto že prostě odmítá pít ode mě,tak mu dávám přes stříkačku ale ztrácím tak mlíko.Nevíte proč miminko jentak přestane chtít prso?On se přisaje a v tom skončí,nechá si to v pusince a nic ☹ Děkuji za každou radu

vvvecna
5. led 2013

Dobrý den , mám 4tt holčičku a mám pocit,že mám málo nebo slabší mlíčko,malá chce furt,poctivě piju atd
chtěla jsem se zeptat co říkáte na Emulips anýz děkuji

medi_ivca
6. led 2013

Dobry den, mam problemy s kojenim v noci. Mam 6 denni holcicku.
Z porodnice nas pousteli s prikrmem, protoze jsem mela poranene bradavky. Dva dny byla mala na UM - Nutrilon 1, ale hodne po nem ublinkava a ma prujem. Vcera jsem zacala opet prikladat, pres den to bylo v pohode, ale v noci se krouti, nechce se prisat a kdyz uz, tak vydrzi sat chvilku a pusti se. Za chvili zase place, krouti se a hleda.
Kojim v leze, nebo v sede. Nejsem si tedy jista, jestli to kojeni je dostacujici a mam davat jeste i prikrmy - proto se krouti a place hladem, nebo se krouti protoze ji boli brisko z toho prujmu po UM?
Jak velkou davku by mela vypit aby mela dost? Porodni vaha byla 4kg, pri propousteni okolo 3,8 kg
Dekuji za radu

micali777
13. led 2013

Dobrý den, mám 4 měsíční holčičku a začaly nám problémy s kojením. Do teď malá jedla hezky a pěkně přibírala, ale teď pár dní vydrží pít max. 5 minut a pak začne hrozně plakat. Vzteká se, prohýbá se do luku, slzy jako hrachy. Zkoušela jsem vyměnit prso, ale bylo to to samé. Nechala odříhnout, ale ani to nepomohlo. Tak ji uklidním a kusím to za chvíli znvou, ale je to pořád dokola. Mám obavy, že bude s kojením konec. Kojím s kloboučkem a všechno bylo doposud v pořádku. Děkuji za radu.

lenkajp
14. led 2013

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. Synovi je 9 měsíců a přestala jsem s kojením. Než jsem přestala úplně, tak jsme to kojení omezovali postupně a začali jsme dokrmovat UM. Prsa už se mi také nenalévali. Poslední tři dny, jsem už nekojila vůbec a vše naprosto v pořádku. A dnes ráno jsemse vzbudila a jedno prso mám hrohně bolestivé, hlavně celou bradavku a kolem. Mohla by jste mi prosím poradit co to může být.

terecka
20. led 2013

Dobrý večer. Mám dotaz, odsávala jsem teď MM (syn má 11 měsíců) a překvapila mě barva mléka - bylo takové světle nazelenalé až namodralé, myslíte, že je to normální a můžu malého dále kojit? Mohlo to být např. způsobené procedurami v lázních? Uhličitá koupel, masáž...? Taky trošku špiním, tak že by to bylo tím? Už kojím jen ráno a večer, ale nechtěla bych malému dávat něco špatného. Předem díky za odpověď!

peetulka22
23. led 2013

Dobrý den , Prosím měla bych dotaz,jsem těhotná,čekám druhé miminko,po porodu mé první dcery se mi nechtělo utvořit mléko,malá nic nenasála,sestry v porodnici mi pomáhaly zkoušely jsme to odsávačkou tím že bych se mohla rozkojit,malý úspěch byl ale opravdu jen malý , trošičku jsem ze sebe dostala ale to bylo málo takže jsem jí musela přikrmovat,tedy spíše vypila víc toho UM než mého mléka protože jsem ze sebe opravdu skoro nic nedostala,myslela jsem si že to půjde lépe že postupem času mléko bude přibývat a já budu moci kojit normálně,ale bohužel naopak,mléka bylo pořád málo a pak začalo ubývat a když byly malé 3 měsíce tak jsem neměla už ani kapičku,nevím čím to bylo ,strašně jsem se tím stresovala,pořád jsem kvůli tomu brečela,protože jsem kojit chtěla.A bojím se aby to u druhého mimi ebylo to samé,proto mám dotaz jestli můžu už v těhotenství dělat něco proto abych měla mléka dost,nebo něco jestli máte radu na podporu tvorby mléka,chtěla bych kojit až se malé narodí termín máme 18.června,díky předem za odpověd Petra 🙂

pismenka
30. led 2013

@mikulka prosím moc o radu, mám hodně bolavé pravé prso - byl v něm na začátku kojení zánět. Ale chtěla bych poradit s tím, že beru homeopatika na ukončení kojení. malej ztratil zájem o prso, vůbec z něj nechtěl pít, tak ho dva dny nekojím, levé prso no docela dobrý,ale to pravé,dělají se mi boule, je to takové nepřijemné,snažila jsem si odstříkat,ale moc to přes ty boule nejde a hlavně,když chci přestat kojit, tak zase odstříkavat, to se zase rozjede laktace. Nevím co dál, prso nechce, ráda bych ho klidně kojila,ale nechce ho ☹ a bojím se zánětu, nebo je to normální průběh,že ty prsa bolí apod., MUDr. dětská říkala, že tak 14dní, stahovat ty prsa.....poraď prosím.

estrela113
3. únor 2013

Ahoj Mikulko, po porodu jsem svou dcerku Adélku bez problému kojila, malá začala velmi brzy přibírat a neměli jsme nejmenší problém. Mlíčka jsem měla dost. Bohužel jsem kvůli poporodním komplikacím musela opět do nemocnice, beru antibiotika neslučitelná s kojením. Manžel krmil malou chvíli stříkačkou (bylo ji 8 dní když mě hospitalizovali), ale protože má starost ještě o syna 1,5 roků, bylo to pro něj příliš časově vyčerpávající a proto jsme malé pořídili od Aventu flašku s dudlíkem, který by měl imitovat sání z bradavky. Já odsávám a odsávám, mlíka mám sice málo ale věřím, že díky koj. čaji a homeopatikům se bezproblému zase vrátím do stavu s dostatkem mléka. Ovšem obávám se, zda se malá ještě naučí sát z prsu, když bude 9 dní na flašce. Jaká je tvá zkušenost? Bude možné se ke kojení ještě vrátit? Díky moc za názor a případnou podporu.

sonca007
4. únor 2013

Dobrý den, mám 6 měsíců starou holčičku vážící 7kg (por. váha 3,4kg), přes den kojím cca po 3h., k obědu přikrmuji vařenou zeleninou (vaříme doma - kupované nemá ráda, sní zhruba dávku velké příkrmové skleničky), odpoledne přidávám svačinu (rozmačkané jablko, naškrábaný banán, přesnídavku, dětskou instant. kaši) jedná se o cca poloviční obědovou porci, po koupání dostává do flašky 150ml více rozředěné dětské kaše. Do toho stále kojím po 3-4h. V noci se, ale dost často budí a pláče hlady, kojení je pro ni málo. Nevím, zda mám dávat např. zeleninovou polévku do flašky, kupovat UM, nebo přejít na pokračovací mléka popř. které je nejlépe stravitelné.

Je popř. možné nějak upravit kojení, aby jí stačilo i v noci, ráda bych kojila dál.

Možná zde již tento dotaz byl, pokud ano, omlouvám se za opakování. Jinak děkuji za odpověď 🙂

malazelvicka
4. únor 2013

@mikulka Ahoj, prosím o radu, mám týden starou dceru, ploché bradavky a nalitá prsa. V porodnici mi detské sestry ukázaly techniku kojení pomocí kloboučku. Bojužel na moje bradavky se malá nechytla, tak jsem musela takto. Nicméně i když byla přisátá i 20 min na jednom prsu, po zvážení měla max o 5g více. Přistoupily jsme tedy na osdávání a následně dokrmování z lahvičky. Mám Avent s novorozeneckým dudlíkem. Teď jsme doma, kde nemám možnost malou před a po kojení vážit, nicméně nepřijde mi, že by z prsu nějak extra sála. Má ještě trochu žloutenku a v porodnici říkali, že takové děti jsou spavější. Mě dělá dost problém jí vzbudit. Když se to podaří a konečně otevře oči, je to maximálně na půl minuty, několikrát přes kloobouček zasaje, ale pak to zase utichne. Šťouchání, dloubání, otírání mokrou plenou, "braní" prsu, nec nezabírá, prostě vytuhne 😖 Narodila se s 3070g, s porodnice nás pouštěli s 2900g a po víkendu kojení + dolívání lahvičkou má pořád stejně. Mlíčka mám dost a byla bych ráda, aby se ho malá naučila sát, prosím o radu a nějaký typ, jak jí udržet "při životě" alespoň při kojení...
Díky!

pismenka
7. únor 2013

@malazelvicka sice nejsem laktační poradkyně 😀 žádala jsem ji o radu, jak uvidíš víš,ale dodnes jsem nedostala odpověď. Já bych ji nebudila. Můj chlapeček když se narodil, tak z břicha dvakrát zabrečel a spal 24h 😀 a v nemocnici byl taky dost spavý, dlouho jsme měli žloutenku,sice né tu ohrožující na životě, ale dlouho byl žluťoučkej 😀 Myslím si, že týden po porodu, že takhle spí je normální, hlavně jí nedávej lahev!!!!!! ani se svým mateř.mlékem. Rychle,ale opravdu rychle si zvyknou. Já malého kojila přes klobouček až do teď, měla jsem klobouček od mam - http://prsni-tampony.heureka.cz/kojici-klobouck... Ty byli fajn a nejsou drahé. Hlavně vydrž, tedy pokud chceš kojit. Nestresuj se tím, že malá spinká a ty ji nemůžeš vzbudit. Naše dcerka, se narodila s porodní váhou 2,80 a domu jsme šli s 2,60 - všichni jak máme malou váhu, pořád nás vážili blááá bláááá tak mi vyjančený,že málo přibývá, půjčili jsme si elektrickou váhu domu z mateřs.centra a dnes vidím i na fotkách, že byla normální, krásná, kulatá a vyrostla, tak že se váhou opravdu nestresuj, kdyby měla hlad, pláče a pláče, ale ona zatím spinká a z toho prsa si vezme kolik ona potřebuje. Proč dolívat lahvičkou, pláče po kojení???? máš teprve týden po porodu.

germaine
7. únor 2013

@malazelvicka
@pismenka Holky, mikulka tady už moc nebývá...co zkusit najít v okolí laktační poradkyni?

malazelvicka
7. únor 2013

@pismenka Díky za zkušenosti 🙂 Klobouček MAM jsem zkoušela v porodnici, nicméně "líp mi seděla" Medela - je takovej širší. Jsem klidnější. V úterý mi kamarádka půjčila váhu a tak vážím před a po kojení a mile mě malá překvapila, že si z prsu vezme i 50! Což je super 😎 Sice dr říkala, ať jí ještě tak 40 dokrmuju, ale ona pak ublinkávala a stejně si ani nevzala. Tak už to neřeším. Nicméně pořídila jsem od Medely lahev pro kojené děti http://www.mall.cz/pomucky-kojeni/medela-calma-... a zkoušim případně dokrmovat přes ní. Ona si vezme ale stzejně max 10ml 😉 ale je dobrý, že ta lahvička funguje na stejnym principu jako prs - saje a ono jí to pouští jen tu dávku, jak ona si vysaje...A je to dobrý srovnání toho, jak saje z prasu a z lahve, že vidíš při jaký intenzitě sání jí to to mlíčko pouští.....a po kojení nepláče, spíš ublinkává, to si taky říkám, že má asi plný bříško a že se jí toho tam už víc nevejde 😉 Vyjadřuju se dost "kostrbatě"...to bude tím, že jsem cca 2 měsíce před porodem nevytahla paty z bytu a ten kontakt s okolním světem byl jaksi pozastaven..... 😀 😀

pismenka
8. únor 2013

@malazelvicka no tak vidíš. Vůbec ale fakt vůbec bych jí nedokrmovala, ani tou lahví. Neřeš co vypije, dětský to totiž někdy přehání, vidím to u nás, jsou jak nemocný, jsou zvyklí na vykrmený děti z lahve. A když ublinkává,tak to má určitě plné bříško. Moc to UM a mateřské nemíchej, jakmile se to míchá, bude jí bolet bříško a bude možná neklidná,náš Jaroušek netrpěl na prdíky nebo jsem ho vůbec nedávala říhnout,ale jakmile jsem mu to míchala - taky jsem byla vyplašená, že mu to nestačí ale po mateřském rostl jako z vody, hlavně vydrž. Umělý mlíko je šíleně drahý a takhle mu můžeš dát kdykoliv bude neklidná, to mi na kojení moc vyhovuje. Taky pozor, okolo druhého třetího měsíce mi malej byl u prsu třeba každou hodinu, tak já zase vyplašená, že má hlad a byl to asi tzv. růstový spurt, o tom si přečti, aby ses třeba nelekla, že nemáš mlíčko a nepřešli jste omylem na UM, to se taky stává,ale to chce jen třeba týden vydržet a zase to bylo dobrý. Miminka po narození se kojí třeba i každou hodinu,prostě dávej mu jak často bude chtít, mlíko ti nezmizí, naopak, čím častěji kojíš, tím víc se zvyšuje produkce. Slýchávám názor "ztratilo se mi mlíko" apod. Tomu já nevěřím, prostě z prsa se nevypaří, jen si ty mámi myslí, že dítě se nenají,dají láhev a pak je to v čudu 😀

kacena00
8. únor 2013

@pismenka ztratí...ale tím, že nedáš, protože si dala příkrm nebo dítě odmítá a neodsaješ si...tak se postupně ztratit může, já sem toho příkladem a vše jen kvůli pediatrovi jak píšeš.... takže na ty příkrmy bacha z mého pohledu hůavně proto, že máma raději vyčká až se jí tam udělá,. protože když odsaje nebud co...ono to tak nejdřív vypadá, prso se naleje- radost (předčasná) a pak za pár hodin (druhý den) ho tam je méně... 😖 😖

kacena00
8. únor 2013

@malazelvicka jestli dokrm, tak radši suplementor, fakt vím o čem mluvím...rozepisovat to nebudu, možná jednou můj kojící - nekojící příběh vylíčím v samostatném článku, ale fakt se té láhva zbav, dudlík, láhev pryč, nevěřila bych tomu, jak moc kojení mohou ovlivnit, ale je to tak.

a ještě jedna věc, když se u vás postupně produkce mlíka zvedne a ona by ti blindila čím dál víc, neber jí prso a okamžitě řeš s doktorem reflux, ta moje doktorka, které teď ani na jméno nemůžupřijít, je velkej zastánce umělého mléka a nešttila se riskovat hlad mojí berušky, já vyplašená sem radši poslechla její rady, protože sem malý nechtěla ubližovat tím, jak moc mlíka mám a radši sem jí dala dudel...až pozdě sem zjistila, že kdyby pediatr řešila reflux, mohla jsem jí ještě kojit...nevěřila bych tomu, jak dítě s dudlem začne odmítat prso, ty máš ještě malý mimčo, ale čím bude starší, tím vyčuranější bude a místo prsa si radši veme lahev a dudlík a budeš mít po kojení...a nebudeš ani věřit, jak líto ti to pak bude...nechci být jako fanatik, ale vím z vlastní zkušenosti, jak takové zbytečné chyby bolí...

pismenka
8. únor 2013

@kacena00
@malazelvicka
jo jo souhlasím, že suplementor je lepší, mám ho doma, použila jsem ho ale pár krát, u dcerky. Pokud nezvrací tak, že po každém jídle a hodně, tak je to normální, ubliknout si. Pokud jí dítě nepláče,tak určitě prospívá, to uvidí, až ji zváží po šestinedělí doktorka. Fakt neplašit a hezky kojit. Být v klidu, já vím, při prvním je to takové vše nové,ale opravdu klid, přikládat. S kloboučkem jsem kojila až do teď, některé laktační poradkyně - sunad, vyhodit, musíte bez toho. Ne není to pravda. I v porodnici mě nutili bez kloboučku a strašně mě to bolelo, jen pár sester bylo osvícených, že mi řeklo, kojte s kloboučkem, v pohodě v klidu. Fakt to chce nejančit, v klidu kojit. Já nevím, proč mi matky máme v hlavě zakodováno, že musíme vidět, kolik vypil. Strašně nutně to potřebujeme vědět. Je to těma pitomejma lahvema, tam jim to nalejeme a přesně vidíme, kolik toho vypije. Ale mateřské mléko má jiné složení,pokaždé ho potřebuje jinou míru....prominte, jsem se zase rozepsala 😀

pismenka
8. únor 2013

ještě ohledně nalitých prsou....nejdřív budou nalitá,ale až si malá zreguluje, kolik vypije, tak budeš mít i někdy pocit, že je máš takové vydindané 🙂 nevím jak to mám napsat,prostě prázdné,ale není to tak!!! mlíčko tam je,jen už se pak později nebudou tak nalévat.

kacena00
8. únor 2013

přesně ublinknutí je normální, jen ze své zkušenosti píšu, jak sou někteří pediatři pitomí, mě holka zvracela obloukem, byla z těch dětí, které jsou fakt hladové, a my jí místo prsa daly dudel a reflux sme vyléčily několik týdnů trvajícím hladem, což mi došlo až zpětně bohužel...
no a když ti ublinkává, ale nechce, tak jí prostě stačí menší dávky, každé dítě je originál, jenže neosvícená otravná doktorka, která si přivydělává na propagaci umělé výživy, chce mít děti podle tabulek a co sem zjistila teď u té naš, neštítí se ničeho...takže si nenench nakecat bulíky, oni to ti doktoři dokážou podat i hrozně nenápadně...

vydyndaná prsa 😀 😀to je skvělej terminus technicus 😀 😀 😀 😀 😀

ad suplementor, mě to přišlo strašně složitý, teď mi došel, bohužel bez jednoho dílku, tak na něj čekám, ale jak to tu tak mám rozložené, už mi to složité nepřijde ani maličko..

cena pořizovací je sice vyšší, ale já jsem koupila bazírovej a vyšel mě na 400,-, paní to poslala komplet, i to tak měla na fotce a mě se ten jeden dílek někde vytrousil a nejsem schopná ho najít, možná ho má syn někde mezi dílkama od stavebnic 😀 (to píšu jen proto, abyses případně nebála jít do bazárkovýho), babycalm lahev bych poslala z domu hned teď!

kacena00
8. únor 2013
malazelvicka
8. únor 2013

@kacena00
@pismenka
Holky, díky za typy, jak jsem psala, jsem už klidnější a nějak to přestávám řešit a prostě jí dám, když se ozve. A lahvička je hezky schovaná.....🙂 UM nedávám, ani jsem nedávala, jen jsem odsávala MM a tim jí pak z tý lahvičky ještě dolejvala.
Jak jste psaly o tom refluxu..včera docela statečně a i obloukem ublinkla, dokonce několikrát, tak jsem se lekla, ale na druhou stranu (podle vážení..... 😀 ) vycucla 80! Což si říkám, že na její malý tělíčko je asi fakt hodně. No uvidíme, jak bude dál prospívat. K dr jsem zase ve středu, tak jsem zvědavá, co mi řekne. O suplementoru jsem ještě neslyšela. Koukala jsem na net na nějaký info o tom + jsem viděla obrázky. S tim bych si ještě počkala, přijde mi to strašně složitý na "instalaci"... 😖 😉

kacena00
8. únor 2013

@malazelvicka některý jsou větší jedlíci, některý menší...moje dítě z proodnice odcházelo s větší než porodní vahou, vypila i 110ml...doktorka (antikojící) mi kývla na to, že se asi dítě přejídá... (že to řeknu já, jakžto pitomá matka, dobrá...ale doktorka by se k tomu měla postavit jako odborník a holt dítěti řešit reflux), malá měla dlouhatánský prsty na nohou i rukou, od tý doby, co sem jí dala dudel, pořád byla nevrlá, cpala si ruce do pusy, budila se co 1,5 hodiny (předtím se natucla a spala spokojeně 3 hodiny), evidentně ty svoje "vyšší" dávky potřebovala, měla být prostě velký kojený mimino, to se potvrdilo, když sme po měsících musely zavést UM, protože se těmi permanentními nervy, plus čím dál častějším odmítáním mých prsou prostě stalo to, že sem už malé fakt neměla co dát.. postupně sme se dostaly na dávky, které jí evidentně stačily k tomu, aby mohla spokojeně spát jako ten první měsíc po porodu, přestala si cpát prsty do pusy, začala být hrozně veselá, vyklidněná a během 14 dnů mi vyrostla o 8 cm!!!

takže se mi jen potvrdilo, že jsem ve spolupráci s doktorkou dítě držela o hladu, místo abych řešila - respektive,místo aby doktorka řešila její novorozeneckej reflux...

píšu to jen proto, že někdy je prostě možný, že dítě chce prostě víc než si myslíme a jeho blindění si vysvětlíme jako přejídání...a ono to tak být nemusí, u kojení prostě těžko říct, co je ideální dávka...jak psala pismenka- lepší se tím nestresovat, řídit se vlastním instinktem, na doktory prdět a pokud poradí nějakou takovou radikální hloupost jako příkrm nebo naopak nařízený hlad s dudlem, lepší se zeptat na dalších 3 místech (porodnice, laktační poradce, dikuze na koníku 😀 😀 😀 )

každopádně buď v klidu, jste na začátku, máte všechno před sebou, novorozenec je báječnej v tom, že krásně spolupracuje, já už se svojí 2měsíční vystresovanou beruškou měla potíž, s novorozencem je to fakt úplně o něčem jiným 😉 a 801 ka je krásná!!! gratuluju k takový dávce 😉

pismenka
8. únor 2013

@malazelvicka tak to je supr. No 80ml je fakt hodně,tak že není divu že si ublikla 😀 pak písni, jak prospíváte 😀

xyz123xyz
13. únor 2013

Ahoj, potřebovala bych radu ohledně kojení.
Mám měsíčního prcka, který se narodil císařem a měl 3610g.
Teď po měsíci má cca 4 kila (to mi příde celkem málo?)
Přes den se mi budí a křičí i každou hodinu (myslím si, že hladem), někdy ale vydrží i 2, 3 hodiny.
Často mi u prsa dělá "blbosti" a třeba se přisaje a hned zas pustí a začne se rozčilovat a křičet.
V noci pije pěkně a vydrží spát i 4 hodiny. Přes den tomu spánku moc nedá a často se budí.
Jen tak ze zvědavosti jsem ho zkusila zvážit před a po kojení jestli se mi nebudí tak často hlady a zjistila jsem, že vypije jen 30-40 gramů. Pije mi i půl hodiny, ale vždy u toho usne a když ho vzbudím a dám k druhému prsu, tak si párkrát potáhne a hned zase usíná.
Rychle pije a poliká vždy jen chviličku po přisátí a potom pití zpomalí až usne.
A tak přemýšlím, jestli je malej lenoch nebo mám málo mlíka popř. čím to může být a co s tím dělat?????????

Mám el. odsávačku a ráda bych si udělala nějaké zásoby mlíčka do mrazáku a navíc se mi jedno prso nalévá více a tak chci i odsávat jedno na úlevu, druhé aby se mi více rozjelo. Jak často, jakou dobu a kolik ml se má odsávat??? Předem děkuji za odpovědi. 🙂

kacena00
16. únor 2013

@xyz123xyz využij toho, že máš jedno dítě, odsávej kdy to jen bude možné a dotucni mičo tím co odsaješ, nedělej si z toho zásoby...a kolik ml? někdo neodsaje nic, někdo málo, někdo víc, to se nedá paušalizovat 😉

tital
18. únor 2013

Prosím o radu, mám dceru, 5 měsíců a týden. Je plně kojená, porodní váha 3,10, nyní 7,60 kg, takže prospívá. Kojím cca po dvou až třech hodinách a to právě asi budě problém. Bára přes den se kojí krásně, řekla bych plynule, když je vzhůru vydrží tak dvě hodinky, a pak je většinou změna režimu (jdeme se synem ven) nebo už je opravdu hladová, nakojí se a jde spinkat. Pokud usne, vydrží dvě hodiny spinkat a pak třeba i dvě hodiny do dalšího jídla.

A náš problém. Zásadně se nám zhoršilo ukládání a spaní v noci. Po kojení Baruška trochu zaspí, když ji zvednu, krkne a to opravdu hodně, položím na spaní a nic. Začne máchat ručičkou, je neklidná, někdy kňourá a někdy dlouho vypráví, trvá až hodinu a půl než se jí znovu podaří uspat. Mezitím ji musím třeba ještě pětkrát zvednout a ona zase říhne. Přitom v noci má na kojení mnohem více prostoru a klidu než přes den, když musím ještě odbíhat k synovi (2,5 roku).

Nevím, jestli jsem nezpůsobila citlivost jejího bříška sama – že ji právě při každém pokňourání běžím zvednout – ona pak vždycky krkne, tak ji zase položím, přehnaně ji nechovám, ale zároveň ji prostě nemůžu nechat příliš rozkřičet, protože by vzbudila brášku. Přes den jsou tyto problémy menší.

Zkoušela jsem vypozorovat závislost mezi dobou kojení. Snažím se přes den nedat dříve jak za ty dvě hodiny, pokud je vzhůru. Pokud spinká, tak nejdříve za 3 hodiny. Pak je to trochu lepší, ale pokud je doba mezi kojením zase nějak delší, skoro mi připadá, že se do svého hladového bříška naloká vzduchu nebo se přejí a proto musí potom tolik říhat.

Dnes v noci jsme zkusila jinou taktiku, nechat si ji v posteli, abych s ni nemanipulovala a tim ji nevzbudila. Po kojeni usnula, ale za dve hodiny byla vzhůru a pláč. Hodně krkla, ale pak se sviji, rozplace, boucha tou svou rucickou, je neklidna, az prso ji znovu uklidnilo a to pila hodne. Ale nemyslim, ze by to bylo v pořádku, kojit se po dvou hodinách v noci. Nehledě na to, že se mi jí podařilo uspat v půl dvanácte (kojena byla v pul desáte), a ve dvě už byla znovu vzhůru na kojení, a ve čtyři znovu ten neklid, krknutí a tedy kojení, a usnula až ve čtvrt na šest.

Některé noci býváme vzhůru az 3 hodiny, kdy se prokrká a prosvíjí do dalšího kojení... 🙄 Mně už fakt nic nenapadá, a únava začíná být vážná, teď jsem i nemocná, tak pořád vstávat nebo nespat je fakt hrůza.

nikimm
22. únor 2013

dobry den asi nas navstivil spurtik chtela jsem se zeptat zda pomuze pit Gravimilk a Laktacni caj dnes mi nespal od 9 do 18 hod. a uz mi ho bylo az lito jak byl vycerpany a unaveny je mu 22 dní takze 3. tyden
Děkuji Vašutová

marketahrubes
25. únor 2013

Ahoj všem :o) potřebovala bych poradit. Mám skoro sedmiměsíčního synka,stále kojíme,přes den každé dvě hodiny,už máme za sebou i spurt,kdy jsme kojili pořád i v noci :o( teď už spí i šest hodin,takže paráda.Jen se chci zeptat,zda máte některá zkušenosti s tímto...za půl roku se bohužel musím vrátit do práce na plný úvazek... a co teď?Malému budde rok a měsíc..Jak to bude s kojením?Myslím,že mlíčka mám pořád dost,na jednu stranu bych kojit stále chtěla,ale nedokážu si to představit.Malý neumí pít z lahve,klidně bych i odstříkávala,ale jak mu to pak podávat?A nebo mám přejít na nějaká UM?Jasný,situace za půl roku může být jiná,třeba mlíčko nebude chtít,ale chtěla jsem se jen informovat dopředu. A taky,jak pak předejít zánětům prsů,když budu "muset" přestávat kojit,prsa se mi nálevají celkem slušně.Děkuji komukoliv za jakoukoliv radu.Mějte se krásně a kojení zdar :o)))