Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

lucishka
1. bře 2013

Ahojky, potřebovala bych poradit. Už tady je výše podobný dotaz..Mám 2 měsíčního syna. Bohužel je ale pořád nespokojený, křičí a myslím, že hlady..Kolikrát nevydrží ani 3 hod., v noci kojíme po dvou hodinách..Už v porodnici jsem musela trochu odstříkávat a dávat mu navíc po kojení..První měsíc moc nepřibýval, tak jsem byla taky nucena mu odstříkávat a dávat mu navíc..kojila jsem 20 min. (protože mi doktorka řekla, že déle to nemá stejně cenu, že miminko nemá sílu) a pak jsem dala ještě odstříkané. Teď se snažím jen kojit (i déle), ale syn vydrží většinou pořádně sát jen prvních 5, 10 min. a pak spí..Budím ho, znovu přikládám..Někdy tak strávíme více než hodinu, ale stejně je třeba už za půl hodiny nespokojený. Znamená to, že to bez přikrmování prostě nepůjde? Přikrmovala jsem nejdřív stříkačkou, pak už lahvičkou, když bylo mlíka více..Taky mi bylo včera porazeno, že mám málo výživné mléko, když syn nevydrží spát déle, že mám pít šlehačku..Jak dlouho před kojením ovlivním mlíko podle toho co sním (třeba tou šlehačkou)..Děkuji za jakýkoliv názor.

jarkasj
4. bře 2013

Ahoj, i já bych potřebovala radu, i když můj problém bude skoro stejný jako ty ostatní. Mám 5 týdení mimčo a nedaří se mi zvýšit tvorba mlíčka. Už v porodnici mi ho dokrmovali, protože jsem nic neměla, trochu se to zlepšilo, když jsem začala užívat Ricinus, kojila jsem často a dlouho třeba i hodinu a stejně byl pořád hladovej ☹ Teď kojím zhruba po 3 hodinách - když má hlad dřív, tak tam není skoro žádný mlíko - podle váhy tam je max. 30ml, a musím ho dokrmit buďto odstříkaným mlíkem nebo UM (dokrmuju stříkačkou po prstě), po každým krmení odstříkávám, před kojením prsa nahřívám, při kojení piju něco teplého, aby mu to lépe teklo, dávám pít z obou prsou. Nejvíc mléka se mi udělá v noci, nejdřív po 4 - 5 hodinách - to se malej nají během 20 minut, vypije kolem 100 ml a je spokojenej.
Je možné ještě nějak zvýšit rvorbu mléka? Piju čaje na podporu tvorby, byl mi doporučený i Emulips. Denně vypiju minimálně 2,5l tekutin.
Ze začátku jsem kojila poctivě po 2 - 3 hodinách i v noci a zdálo se mi to horší - malýho jsem na kojení musela budit, byl unavenej, málo sál, pil dlouho - většinou hodinu, takže jsem nedělala nic jinýho, než jen kojila. Já jsem byla unavená a malej byl protivnej a stejně se zdál hladovej.

Děkuji za jakoukoliv radu.

hamma
4. bře 2013

@lucishka Ahoj, je potřeba zkontrolovat, jestli tvoje miminko dobře pije. Podívej se na stránky kojim.cz, je tam video, jak má vypadat správné přisátí a pití. Ve zkratce je to tak, že musíš při pití vidět pauzu v pohybu brady - dítě saje, otevře pusinku na maximum, na chvíli se pohyb zastaví (to má zrovna pusu plnou mléka) a pak zase pusinku přivře. Pokud jen rychle hýbe bradou nahoru a dolu, tak to znamená, že nepije. Určitě se podívej na to video, je to tam pěkně ukázané.
Když zjistíš, že nepije, tak se tomu dá různě pomoci - jednak je potřeba zvýšit tvorbu mléka (časté přikládání, nějaké bylinky) a jednak můžeš zkusit při kojení mírně stlačit prs co nejblíže k hrudníku, aby se zrychlil tok mléka.
Na stránkách kojim.cz je i spousta návodů, jak zvýšit tvorbu mléka.

hamma
4. bře 2013

@jarkasj Podívej se také na stránky kojim.cz a zkontroluj, jestli miminko dobře pije. Jsou tam i kontakty na laktační poradkyně z Brna, které by ti mohly pomoci zkontrolovat techniku kojení - ta totiž stojí za většinou problémů.
Takže, podívej se na video o tom, jak má vypadat miminko, které dobře pije (vysvětluji to v předchozí odpovědi). Dále je potřeba zvýšit tvorbu mléka - jsou na to bylinky nebo lék motilium. Při kojení používej stlačování prsu, jak je napsáno výše.
Synka na kojení nebuď, ale přes den mu dávej napít velmi často, přitom zkus dbát na to, aby opravdu pil (poznáš to podle pauzy v pohybu brady - to uvidíš na tom videu).
Rozhodně bych ti ale doporučila sejít se s laktační poradkyní, v Brně jsou opravdu dobré!

hamma
4. bře 2013

@marketahrubes Myslím, že se návrat do práce bude dát v klidu zvládnout - nakojíš ráno než půjdeš a potom odpoledne, večer. Děti po roce už se stejně kojí jenom párkrát za den, obvykle právě ráno a večer. Určitě bych se toho nebála, prsa si na to zvyknou a tvorba mléka se přizpůsobí, třeba budeš ze začátku v práci párkrát odstříkávat (můžeš třeba používat mlíčko na kašičky) - jako kojící matka máš dokonce nárok na přestávku na kojení (tuším, že to je každé tři hodiny 20 minut - to můžeš právě využít k odstříkávání, ale spíš to ani nebude třeba).
Držím palce, ať to zvládnete a ať se kojení daří!

rosny
5. bře 2013

@marketahrubes ahoj, ja jsem nastoupila do prace v 10ti mesicich myho synka. Koupila jsem si super odsavacku (Medela Freestyle, na obe prsa zaroven) a odsavam v praci. Rano kojim kolem sedmy a vecer kdyz prijdu z prace kolem 18hod (ziju v zahranici...), pak veceri kolem 20hod a na uspani zase kojim. V praci odstrikam kolem 500ml, i kdyz ted se mi to nak snizuje...., a pak mu davam do jesli odstrikane mliko. K obedu si bere okolo 60ml a na svacu kolem treti hod vypije 260ml. Po nastupu do jesli nam asi 3 tydny stavkoval a nechtel lahvicku, takze jsem se dost trapila a porad mu ukazovala doma lahvicku a vysvetlovala mu, ze tam je moje mlicko a ze si ho da v jeslich. To same delaly vychovatelky v jeslich a ve finale akceptoval a dneska pije jak duha. Jinak jsme zkouseli doma zavadet obcas lahvicku driv, aby si zvykl a to nebyl problem, takze jsme pak nechapali, ze v jeslich nechtel, ale byla to asi reakce na zmenu. Po dobu, co nechtel, mu davali v jeslich ovocne kompoty. Jinak lahev mam TT. Jo a zbytky mlika zamrazuju do sacku od Medely. Hodne stesti!

jarkasj
5. bře 2013

@hamma Děkuju za radu 🙂 On ze začátku pije dobře - jako na tom videu, ale postupně je to horší, začne se u toho kroutit, podle váhy vypije třeba jen 50ml a už mi nejde ani nic odsát ☹ Ve čtvrtek jsem k MUDr. na kontrolu, tak se poradím tam a kdyžtak bych jela do toho Brna.

hamma
5. bře 2013

@jarkasj Kroutí se protože už mu neteče tolik mlíčka - je fajn, že dobře pije. Stačí teda zvýšit tvorbu mlíčka. Zkus taky stlačování prsu - když přestane pít a jen dudlá, stlač prs co nejblíž k hrudníku - vytlačí se tím další mlíčko. Až přestane pít i se stlačeným prsem, přilož ho na druhou stranu. Držím palce!

marketahrubes
5. bře 2013

@hamma @rosny holky,děkuju moc za odpověď,už to radši zjišťuju takhle dopředu.Mlíčka mám právě zatím dost a nerada bych přestala kojit jen proto,že se vracím práce.O tom,že mám nárok na přestávku vím,ale znáte zaměstnavatele :o( v praxi je to horší,ale myslím,že bych to nějak udělala,také mám nárok na přestávku-oběd,tak místo toho bych to vyřešila,to půjde.Já jsem právě měla strach,co s těmi prsy... a asi máte pravdu,že tolik mléka už se asi netvoří,přece jen,malému bude rok a bude víc a víc baštit příkrmy,tím pádem se tvorba mléka snižuje...ikdyž my teď kojíme v noci každé dvě až tři hodiny,nevím,co to s ním je,přitom vydržel i osm hodin bez kojení v noci...je nám teď sedm měsíců,tak možná nám už nestačí mlíčko a chce to víc přidat příkrmu?Nebo spurtík?nevím... no,holt jak si řekne,tak kojím..tak ještě jednou mooooc děkuju za rady,holky...mějte se krásně.

jarkasj
5. bře 2013

@hamma Děkuju 😉

jarkasj
5. bře 2013

@hamma Ještě mám jednu otázku - budu si objednávat tu pískavici - je lepší celá nebo mletá, nebo v tom není rozdíl?

mikulka
autor
5. bře 2013

@lencak80 V tomto věku už samozřejmě hlad nemá. Probudí se a chce btý prostě jen u mámy, chce tvou blízkost a konejšit.
Tady bych byla dost rázná. Zkusila bych to o víkendu, kdyby s ním mohl spát tatínek a ty jinde?
Nejlépe, kdyby k němu spal a pohladil ho a nechal ho.
Také se dá šeptat ššššš, klidně bych nechala chvíli brečet. On usne znova, ale chce to pevné nervy, vydržet, upokojit tím šššš, ev. pohladit. Nevyndavat z postýlky...

mikulka
autor
5. bře 2013

@jarkasj www.laktoporadna.cz Časté dotazy
Přikládát po max 3 hdoinách (v noci po 5 hod.) - kojit vždy z obou prsou!!!
Po každém kojení 10 min odsávat z každého prsa třeba i na prázdno.

Toto vydržet týden. Po týdnu by měl být efekt. Jinak vše děláte správně a zodpovědně!

mikulka
autor
5. bře 2013

@lucishka Taky mi bylo včera porazeno, že mám málo výživné mléko, když syn nevydrží spát déle, že mám pít šlehačku - tak toto je absolutní nesmysl a mýtus x let starý.

NEEXISTUJE SLABÉ ČI HLADOVÉ MLÉKO!!! To se říkalo dřív a je to mýtus.

U vás je to jasné. Kojit byste měla max po 3 hodinách takhle malé dítě, ale jelikož pije jen 5 min., není šance, aby se napil dostatečně a vypil svou dávku. Čili řešení je, jakmile bude usínat, hned ho zvednout, projít se, mluvit na něj, přiložit k druhému prsu, neoblékat ho skoro vůbec na kojení. Budit budit budit, aby pilo aspoň 15 min, účinným sáním...

JInak pak bude chtít kojit častěji, ale není to slabým mlékem, ale krátkou dobu kojení. Jak bude starší, samozřejmě to bude lepší a nebude tak usínat.

mikulka
autor
5. bře 2013

@nikimm Spurt musíte protrpět a překonat, oba. většinou trvá týden. Pomůže pít, co píšete, ano, ale spíše je to o častém,někdy hodně častém kojení. A o trpělivosti,. každý spurt jednou skončí.

mikulka
autor
5. bře 2013

@tital BUde mít problémy s tím říháním. Nachytává hodně vzduchu a trápí jí to. Dávala bych jí před kojením espumizan, zbytečně s ní nemanipulujte, jako by byla lahvičkou a po kojení ji prostě ještě dlouho noste, třeba i usne na vás, musí se vykrkat a pak bude klid. Pokládejte ji později a do zvýšené polohy, ale to asi víte.

Bude to mít takto, tak vydržte a vyhovte jí, dostaňte z ní vzduch 😉 A ten esmumizan moc pomůže.

nikimm
5. bře 2013

@mikulka Ja to vydrzim 🙂 jen mi je chudacka malyho lito jak porad place 😢 ted v pondeli mi nespal skoro vubec max. 30 min. dekuji za odpoved 🙂

jarkasj
6. bře 2013

@mikulka Děkuju 😉

tital
6. bře 2013

@mikulka dekuji, takhle nejak to delame

hamma
6. bře 2013

@marketahrubes Po půl roce je normální, že se děti začnou budit častěji. Už asi nemají hlad, ale kojení plní i spoustu jiných funkcí než jen zahnání hladu. Mimo jiné dokáže dítě velmi rychle a snadno uklidnit, což právě potřebují ty dětičky potřebují. Učí se spoustu nových věcí, začínají lézt, jíst příkrmy...prostě po půl roce nastává spousta změn a dětský mozeček je zpracovává hlavně v noci, proto se děti tak často budí a je to naprosto normální.
Je to náročné období, ale časem se to začne zlepšovat. Ideální je dát si dítě k sobě do postele, tím se dostanete do tzv. "noční harmonie" - můžeš miminko nakojit, hned jak se začne trochu probouzet a vlastně se ani jeden neprobudíte úplně, čímž se urychlí opětovné uspání. Takže tím vlastně o dost zkrátíš čas, po který jste vzhůru.
Taky dost doporučuju přestat počítat, kolikrát si byla v noci vzhůru - to akorát člověka dorazí 🙂

hamma
6. bře 2013

@jarkasj To nevím, řekla bych, že to asi bude jedno. Víte co, já bych se vykašlala na vážení, to stejně nemá moc velkou vypovídací hodnotu a jenom to maminku stresuje. Důležité je dívat se, jestli miminko pije (to znamená, že má během sání pauzy v pohybu brady). Jakmile pauzy ustanou je třeba stlačit prs a když zase přestane pít, tak přiložit k druhému prsu a takhle opakovat pořád dokola, dokud bude chtít pít.
Pro úspěšné kojení není potřeba sledovat ani čas, ani váhu...jen správné pití! 🙂

marketahrubes
6. bře 2013

@hamma díky za radu...tak s tím naprosto souhlasím,dneska jsem už vůbec nepočítala,kolikrát jsem byla vzhůru,akorát manžel,ten jo..ten to registroval taky :o))) Ale jinak Adámek je hrozně hodnej,protože on se sice budí teď v noci po těch dvou hodinách,ale jen si cucne a zase hned spinká,jako špalek,takže ho přenesu do postýlku a zase můžeme v klidu všichni spát .O))) jen doufám,že to brzy nějak přestane... myslíš,že bych mu měla i zvýšit přísun jídla?Myslím příkrmů?Zatím mu dávám jen oběd (sní 150-200g zeleniny s masem) a večer kolem osmé mu dávám kaši (zatím teda obilninové,špaldové,kukuřičné třeba se svařeným jablkem atd...).Dík za radu.

hamma
6. bře 2013

@marketahrubes Myslím, že množství příkrmů nijak nesouvisí s nočním buzením. Kojení prostě není jen o jídle, je to současně i zdroj klidu a pohody pro děti. Příkrmy dávej pode chuti, není třeba je omezovat, ale ani nijak násilím tlačit. Nabízej, a když bude mít zájem, tak si dá, když ne, tak ne... v 7 měsících ještě nejde o to dítě "nafutrovat", ae ukázat mu, že existují různé druhy jídla a hlavně, že jíst je příjemné a zábavné - tím se předejde problémům s jídlem.
Děláš to dobře, když dáš na svoji intuici 🙂

aanicka
7. bře 2013

@lencak80 tak to mám úplně stejný problém. Malý je 11 měsíců a kojíme v noci co 2 hodiny. Nic jinýho než prs nezabere.
@mikulka jak být při tom nočním odstavování tvrdá? Ona se nedá vybrečet. Jednou jsem jí nechala 0,5 hodiny a prostě nepřestala a zase přišlo prso a nakonec trvalo mnohem dýl jí uspat, jak se tím pláčem probrala a já pak taky nemohla usnout 😅 . Nabízím čaj, ale to jí vyloženě naštve. Už jsem taky dost unavená. Dřív jsem většinou kojila v noci 2-3x a teď je to tak 14 dní co kojím 4-5x za noc a je to fakt moc.

katka82
7. bře 2013

@aanicka ahoj,sice nejsem laktační poradkyně,ale snad to neva 😉 mě se povedlo prního syna odstavit pomocí homeopatik 😉 ale úplně nejdůležitější na odstavování je že musíš chtít ty sama jak jsem ještě na vážkách prcek to vycítí 😉 nám se to povedlo asi za 4-5 dní 🙂 tady to je:
Homeopatické" odstavení

Tento způsob odstavu se velice osvědčíl mně, mým příbuzným i maminkám, kterým jsem jej doporučila. Jedná se o velice ohleduplný postup bez užívání potlačujících léků, zbytečného pláče a křiku. Lze jej použít při náhlém odstavu z důvodu nutného odloučení miminka od maminky, při odstavování kvůli rizikovému průběhu dalšího těhotenství i pro odstavování malých závisláčků při prodlouženém kojení, které se stává pro maminku velice vyčerpávajícím.

- K odstavení se používají dva druhy homeopatických léků. Je to Ricinus communis 30CH a Lac caninum 30CH. První lék slouží k tomu, že dítko po požití cca 3 dávek léku maminkou, přestává samo od sbe kojení vyžadovat. Nevím, jak je to možné, ale zažila jsem to skutečně mnohokrát. Lac caninum staví laktaci a brání problémům s nalitými prsy.

- Oba léky se užívají střídavě, (ženy, které kojily třeba pouze jednou denně a nemívaly pocit plných prsů mohou vynechat Lac caninum), vždy dvakrát denně, jedna dávka každého z obou léků.

- U ricinu communis 30CH většinou stačí 3 dávky, pokud nezabere maximálně 7 dávek, není dvojice maminka – dítě k tomuto způsobu odstavení vnímavá. Zatím jsem takový případ nezažila. Důvodem pro ukončení podávání Ricinu communis je nevyžadování kojení dítkem.

- Lac caninum 30CH se užívá tak dlouho, jak je třeba. Jakmile produkce mléka prokazatelně klesá, snižuje se i dávkování, až se zcela lék vysadí. Přetrvávání sekrece několika kapek mléka i několik měsíců po úplném odstavení je běžná. Není důvodem pro dlouhodobé podávání Lac caninum.

Dávkou homeopatických léků je myšleno podání 1-2 granulí. Farmaceutickými firmami udávané dávkování 5 granulí na dávku je zbyteční a i z hlediska financí drahé. Je pouhým sponzoringem farmacie.

Mezi podáním dvou různých léků je nutný přestávka nejméně 15 minut od úplného rozpuštění léku. Granulky se volně vkládají do úst, nebo pod jazyk,kde se nechají samovolně rozpustit. Cucání a urychlování rozpuštění léku není vhodné.

Po a před užitím homeopatik se doporuřuje 15-20 minut nic nepít a nejíst, vyvarovat se po dobu léčby používání mentolu např. v zubních pastách a omezit pití kávy.

mikulka
autor
7. bře 2013

@aanicka Záleží vždy na tom, co vydržíš ty. Já bych to zkoušela tři dny, byla neoblomná, špa spát třeba i jinam... Ale pokud bys pak z toho měla být vyřízená ještě víc, než když v noci co 2 hodiny kojíš, pak bych se na to zase tak na 14 dní vykašlala a zkusila to pak třeba na 4 dny. Jednou to vyhraješ. Jde o trpělivost a jestli s epak druhý den můžeš vyspat třeba trošku přes den. Nejlepší je to zkoušet o vík, a zapřáhnout manžela.

hamma
7. bře 2013

@aanicka Já mám zase opačnou radu - jak už jsem psala výš, noční kojení souvisí s rozvojem dítěte. Čím je přes den aktivnější a čím víc se toho učí, tím víc toho musí v noci strávit a spí o to neklidněji, takže logicky potřebuje častěji prs na uklidnění. Podle mě je tedy ze všeho nejmíň vyčerpávající dát si dítě k sobě do postele a kojit v noci v polospánku - jde to v leže a vyhneš se tak zbytečnému vstávání a utěšování. A neboj se, že by jí to zůstalo už napořád - děti přirozeně spějí k samostatnosti a přijde doba, kdy o společném spaní nebo nedej bože kojení nebude chtít ani slyšet.
Ano, jde to uspíšit, ale otázka je, jestli to za to stojí, jestli to není příliš vysoká cena.

marketahrubes
8. bře 2013

@hamma díky za vysvětlení,asi máš pravdu... tak jsem klidnější.JO,jo..ty naše děti jsou chytré,vědí,co chtějí :o)

aanicka
8. bře 2013

Všem moc děkuji za rady!
@hamma asi na tom něco bude. Je pravda, že je to necelý měsíc, co začala lézt a stavět se, sama sedět. Prostě toho teď zvládla hodně a je hodně aktivní a do toho jsme začaly chodit do baby klubu. Tak by to tak časově odpovídalo. Ale jinak spí sama v postýlce a to bych i zachovala. Mám jí hned vedle postele, ale je fakt, že musím vstát, vyndat jí, nakojit, vrátit do postýlky 😝.
@mikulka určitě zkusím zapřáhnout manžela, a spát v obýváku - v peláku 2+1 není moc možností 😅. Ale já opravdu psychicky nevydržím delší pláč. No, uvidíme. Chtěla bych přestat do léta, tak je ještě trochu času, třeba si to zase trošku upraví.
@katka82 tak na to se určitě zeptat homeopatičky. Na homeo já docela dám. Díky.

katka82
8. bře 2013

@aanicka nám to teda moc pomohlo 😉 homeo nám i několikrát zachránili kojení 😵