Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

kacena00
25. dub 2013

@nikoela jestli má trpět na prdíky, tak bude i na umělém, třeba je ubrečená z jiných důvodů, mě se syn nedokázal vypnout a prvních 9 měsíců si vyloženě prořval- intenzita a délka řevu před usnutím se postupně zkracovala jak mu vyzrával mozek...

nikoela
26. dub 2013

@kacena00 zdravim Vas....s tou umelou mate pravdu...hodne maminek si stezuje ze je to kolikrat jeste horsi....ale myslela jsem to tak,ze kdyz uz takhle place pri kojeni tak sunarem nic nezkazim... mozna by mi zacala alspon pribirat... ☹ kdyz se narodila mela 2kg,za dva tydny ji budou 3 mesice a ma 3 kg.. ☹ kazdopadne nejni kam spechat...sunary se budou prodavat vzdycky ze jo...🙂 dik za nazor....

luapa
27. dub 2013

Zdravím vás a prosím o radu. Mám 6denní miminko. První se mi narodila holčička před dvěma a půl lety a jelikož pořád spala a měla žloutenku, tak se nám nepovedlo rozkojit, hned v porodnici jsme dostali příkrmy a částečně jsem kojila měsíc, prostě jsem měla málo mléka. Celou dobu jsem se moc trápila, že jsem selhala, protože všude píší, že kojit může každý pokud má vše jak má být. Teď při druhém jsem se rozhodla, že udělám maximum proto, abych kojila. Malá krásně saje už z porodního sálu. Ale teď mám pocit, že mám málo mléka. Sice každý říká, že podle poptávky bude i nabídka, ale dostávám se k tomu, že někdy musím kojit i po půl hodině, někdy sice vydrží spát i tři hodiny, ale máme žloutenku, takže je hodně spavá. Předevčírem jsem po probrečeném odpoledne zkusila dát trochu nutrilonu lžičkou, vypila asi 30ml a usnula. Váhu nemám takže nevážím. A teď k tomu, co mě trápí, je opravdu možné, že prostě mám málo mlíka, nebo dělám něco špatně? Docela důležitá věc o které se moc nepíše, že mi vůbec nenalívají prsa. Jen druhý a třetí den v porodnici.

kacena00
27. dub 2013

@luapa z mých zkušeností je hodně důležitý klid...jenže toho se vážně těžko docílí, když máme pocit, že díky našemu "selhání" dítě rpí hlady, já bych zkusila pujčit váhu a nebojte se jít do suplementrou, když už dokrm, tak se suplementorem, hrozně sem se ho bála a teď toho lituju, dá se to s ním vážně v pohodě zmáknout, co je největš problém není to, že to an první pohled vypadá složitě, ale že starší dítě už není ochotné ke spolupráci.... mě se začalo při návratu ke kojení po 2 měsících na lahvi tvořit mléko, ale je to bída jen kvůli tomu, že jsem prošvihla ten správný čas...kdybych to zkusila hned, podle toho jak prsa reagují na tu stimulaci už jsem se umělého mléka mohla zbavit definitivně...nicméně vy nezoufejte...6 denní miminko má opravdu velkou touhu sát a po porodu jste na tom hormonálně tak, že společně docílíte rozkojení 😉 ono to nikdy není hned 😉

já odcházela z porodnice jak kojná, pomohlo mi to, že mi kamarádka před porodem napsala ať se netrápím, že nejdřív nebudu mít mléko, ať s tím nepočítám 3 dny, tak jsem přikládala kdykoliv brekly (po prvním i druhém porodu) i když to zpočátku bylo co 15 minut, těšila jsem se z té blízkosti, pořád si k mimču voněla a těšila se až to mléko bude, a po praktické stránce jsem nejprve dávala obě prsa jen vždy vystřídala takže to bylo P-L, L-P, P-L,L-P, až jsem se dostala ke krmení z jednoho a vystačilo na 3 hodiny (malá vypila z jednoho 120 ml)

tak držím palce a dejte vědět, jak se zadařilo 😉

pincola
27. dub 2013

Ahoj, poradíte mi? Mám Azalii, ale ještě jí neberu, bojím se, abych nepřišla o mléko. Kdyby mléka bylo méně a já vysadila tu Azalii, tak by se zas vrátilo, nebohrozí, že se mi malá prostě odstaví?

ani84
27. dub 2013

@pincola To ti nikdo asi bohužel dopředu neřekne 😒 Kdyby po ní mléko opravdu mizelo, chtělo by to okamžitě vysadit a začít rychle tvorbu zvyšovat (http://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/ja...) - možná by pak bylo na místě i použití Motilia (je to lék na trávení, vedlejší účinek je zvýšení laktace). Mně osobně by se to asi riskovat nechtělo, ale záleží samozřejmě na tobě.

ani84
27. dub 2013

@luapa Také myslím, že máte velkou šanci to zvládnout. Kdybyste poblíž měla nějakou laktační poradkyni (http://kojeni.cz/poradci.php), zkuste se na ni obrátit, možná by stačilo podívat se na kojení, poupravit pár věcí, a šlo by všechno líp. Doporučuju i pročíst tenhle postup na zvýšení příjmu mléka http://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/ja... - najdete tam i odkazy na další články, fotogalerii správného přisátí, videa apod. Buďte s malou co nejčastěji v těsném kontaktu (nejlépe kůži na kůži) - můžete společně spát, nosit ji v šátku apod. Ani na kojení po půl hodině není nic špatného, zkuste se tím nestresovat. Miminko si kojením kromě hladu uspokojuje i spoustu dalších potřeb, takže můžete opravdu kojit, kdykoliv si řekne. A netrapte se, že jste selhala u první dcery, určitě jste udělala všechno, co bylo ve vašich silách 🙂 Kojit může sice skoro každá žena, ale většinou k tomu potřebuje od někoho dobře poradit a pomoct. Jenže u nás velká část zdravotníků o kojení pořád nemá dostaečné vědomosti a už v porodnicích se dělá spoustu věcí, které kojení spíš naruší než podpoří...

ani84
27. dub 2013

@nikoela Můžete zkusit porovnat, jak malá pije, s těmito videi: http://kojim.webnode.cz/videoukazky-spravneho-k... a pokud by se vám zdálo, že to nevypadá úplně ideálně, zkuste se řídit podle tohodle návodu: http://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/ja... 🙂

luapa
28. dub 2013

Tak jsem zkoukla pár příspěvků a upřímně, chci pro svoji malou udělat maximum, ale nevím, zda mám psychicky na takovéhle "blbnutí". Možná to zní blbě, ale když vidím, že já zmáčknu prso a jen vyteče kapka a na videu po stlačení stříká mléko. Nevím, jestli všechny maminy na tohle mají. Piju čaje, techniku mám snad dobrou, ještě si chci pořídit homeopatika, mazlím se. Ale nevím, jak bych zvládala se starší 2,5letou, která také pořád něco vyžaduje, dělat víc. Doma jsem na všechno sama. Manža chodí pozdě večer domů. A nejhorší je, že když jsem viděla, jak byla spokojená, když jsem jí dala dokrm a hned usnula. Musela jsem brečet. Všichni se snažíme udělat pro své dítě to nejlepší, ale nevím, když pak vidím maminy, které to po šestinedělí utli, protože chtějí mít krásná prsa nebo už potřebují kouřit, tak je mi zle. A ještě jedna věc by mně zajímala. Jakto, že dříve takové problémy nebyly. Je pravda, že bylo pár žen, které nekojily. Ale jinak nebyly žádné návody a neznám téměř nikoho, kdo by s tím měl takové problémy, teď je to snad každá druhá mamča. Samozdřejmě budu pokračovat dál, jak to půjde, ale nechci bláznit a čím dál víc se stresovat. To nepomůže mě ani malé. Tak uvidíme budeme zkoušet dál ¨. 🙂

kacena00
28. dub 2013

@luapa zkuste ten suplementor, dokrmíte ji a máte velmi vysokou ¨šanci na to, že budete za pár dnů (možná týdnů) kojit bez problémů a příkrmů, máte mléko připravit a dát do lahve s dudlíkem nebo do lahve s hadičkou, je to jedno...záleží jen na Vás, ale z vlastní zkušenosti vím, že když se pak člověk rozhodne pro to skončit kojení, může být pak zklamaný ještě mnohem víc a mnohem déle

a s tím druhým dítkem Vás naprosto chápu....(sama jsem si tím prošla tak přesně vím, čeho se bojíte...)

PS:suplementor se dá pořídit za pár kaček přes bazar (i tady jsem jich pár viděla) a sama z vlastní zkušenosti mohu říct, že se investie brzy vrátí, vezmete- li v potaz cenu umělého 😉

držím palce, ať se rozhodnete jakkoliv

ani84
28. dub 2013

@luapa Chápu, že už vám nezbývá moc sil, určitě si to nějak přizpůsobte, hlavně abyste byla v co největší pohodě 🙂
Co teda já vím ze svého okolí, tak třeba moje babičky a jejich vrstevnice kojily max. pár měsíců a s všemožnými problémy, ani mojí mamince se kojení u všech 3 dětí nedařilo, hlavně proto, že poslouchala všechny možné "dobré" rady doktorů. Je pravda, že teď má společnost už mnohem větší povědomí o přínosech kojení, ale v praxi se to moc neprojevilo. Kojení by mělo být něco úplně přirozeného stejně jako u ostatních savců, jenže už v porodnici probíhá spousta nepřirozených zásahů, takže se spíš můžem divit, že se některým ženám podaří kojit delší dobu...

pincola
28. dub 2013

@luapa
@ani84 Holky, co je to suplementor?
Co jsou příčiny toho, že ženská přijde o mléko? Může se mi stát že jednoho dne z ničeho nic nebudu mít mléko? nebo by muselo postupně ubývat?Na netu jsem na serveru kojení.net četla, že mléko jen tak zmizet nemůže, hlavně pokud žena kojí alespoň 3 měsíce.

luapa
28. dub 2013

@kacena00
@ani84
Ještě se zeptám, co říkáte na homeopatika? Mám je vyzkoušet?

kacena00
28. dub 2013

@luapa proč ne...někomu pomohly, nicméně problém u nás už byl dál, tam homeo prostě nefungovala...já sama mám tedy odzkoušeno, že ať homeo, motilium, benedikt nebo pískavice, jsou to sice pomocníci, ale nicméně stále jen berličky a že nejlepší je, pokud je dítě u prsu, plus klid- teď bych se na všechny možné poradkyně vyprdla a koupila rovnou suplementor a umělou výživu a měly bysme klid všichni....protože jsem se podruhé nechtěla připravit o kojení prošly jsme si peklem a tabletky, homeo apod prostě zázrak nezpůsobily...(holky poradkyně promiňte, vás se to netýká, ale já měla opravdu od 3 měsíců malé smůlu na hrozné krávy, na koho jsem se obrátila, problémy mi nevěřil a jedna mě dokonce od suplementoru odrazovala se slovy, že je to na dokrm nedonošenců a podporovala mě v koupi lahve..druhá zajela domů, nic mi nepředvedla, opět jen ujišťovala, že problém nemám, vybrala 400 a odfčela pryč...)

@pincola je to taková lahvička která se zavěsí pomocí provázků na krk, lahev se umístí mezi prsa a ke každému prsu se vede zvlášť jedna hadička, dítě si přiložíte k prsu a dítě pije sunar z lahve plus vaše mléko, tím, že dávku vypije přes hadičku u prsa probíhá i stimulace

@ani84 pod tobych se podepsala, my jsme o mléko přišly dvakrát právě protože jsem se nechala zmanipulovat dětskou doktorkou...u obou dětí jsem z porodnice odcházela jako chodící mlékárna, bohužel mě dokázala dvakrát natolik vystrašit a zblbnout, že jsem první dítě v podstatě postupně převedla na um během měsíce 6 týdnů u druhého jsem bojovala a bojuji doposud, ale protože tam nadělala doktorka větší paseku, dcera navíc měla reflux (to vím teď, bohužel ve 3 týdnech jsem si nechala nakecat, že jí přejídám) , takže tam to bylo mnohem složitější...

kacena00
28. dub 2013

ještě bych chtěla dodat, že bych už teď nevolala jedné poradkyni a u té se spolehlana názor, napsala jsem to trochu hloupě, tak jsem to nemyslela, pokud, tak minimálnědvěma, abych měla dva názory, co se týká naší (už bývalé) pediatričky, zavolala bych si na názor do porodnice a nebo jinému pediatrovi a pak bych se ptalam po kojících kamarádkách a třeba tady napsala na zeď dotaz, každopádně už bych se slepě nespolehala na názor jedné poradkyně a za dva měsíce druhé...u mě to tedy nefungovalo...

tak snad už jsem to teď napsala tak, jak jsem myslela 😀

nikoela
29. dub 2013

@ani84 dekuju tip 🙂

luapa
29. dub 2013

@kacena00
Taky si myslím, že budeme pořád trénovat hlavně přikládat a klid. Hlavně já jsem strašný nervák, takže mi to opravdu nepřidává. Ještě se zeptám je vidět, že máte podobné problémy. Do toho suplementoru se mi zatím nechce, nehněvejte se. Zatím jsem dala příkrm jen dvakrát a spíš jen pár lžiček na "docvaknutí". Teď má problém, že i když se malá pustí tak tam mléko je a má i plnou pusinu. Jen mi teď stávkuje a nevydrží dlouho tahat a za chvíli má hlad. Když jí chci dát po kratší pauze, tak nemám dost nalitá prsa, i když po zmáčknutí vytéká mléko a po odstříkání jsem i dost vysála, ale prso je prostě jak vycucle a gumocé a malá se k tomu nechce přisát. Myslíte, že dělám něco špatně, nebo je to normální, že to nechtějí do pusy?

ani84
29. dub 2013

@kacena00 Je to škoda, že doktoři se o kojení víc nezajímají a že ani studenti medicíny se o něm ve škole nic moc nedozví 😒 Navíc jsou pediatři dost ovlivnění marketingem firem vyrábějících UM a kojení je holt zadarmo...
S lakt. poradkyněmi je to trochu problém, podle mě nejsou kurzy pořádané laktační ligou úplně dostačující. Dřív to prý bývalo lepší, ale já jsem na něm byla loni a nedozvěděla jsem se vpodstatě nic nového, spíš bych po něm maminkám radila pořád jen ze svých zkušeností a informací vyčtených na netu. Proto absolvuju i kurz od slovenské mamily, který se teď poprvé pořádá v Brně - ten je mnohem intenzivnější, nabitý praktickými informacemi i nejnovějšími vědeckými poznatky. Poradkyně, které ho absolvují, by měly umět poradit a pomoct všechny stejným způsobem, ne že ti každá řekne něco úplně jiného. Třeba v případě, že si maminka stěžuje na nedostatek mléka, poradkyně by měla vždycky kojení vidět, nejdřív mamince pomoct upravit polohu a přisátí (a dosáhnout správného asymetrického přisátí, což se na kurzech lakt. ligy taky moc neučí), naučit správně používat stlačování prsu. Pokud vidí, že tyhle kroky nevedou okamžitě (nebo aspoň do druhého dne) k žádnému zlepšení, měla by hned doporučit bylinky (pískavici a benedikt) v dostatečné dávce nebo motilium. Pokud vidí, že miminko opravdu nepije dostatečně, musí zároveň doporučit dokrm - v případě že se miminko přisává, tak vždycky pomocí cévky po prsu. I když se třeba nepodaří návrat k plnému kojení, pro dítě je přínosem jakékoliv množství MM a hlavně to samotné sání na prsu, i když přitom dostává UM. Samozřejmostí je, že maminku podpoří v co nejčastějším kojení a kontaktu s miminkem.
Ještě jsem se chtěla zeptat, když používáš suplementor, nezkoušela jsi i tu jednodušší laktační pomůcku, kdy se použije jenom cévka CN-01 vložená do jakékoliv nádobky s UM (http://files.kojim.webnode.cz/200000029-e0f6de2... Takhle nás to totiž učí na kurzu od Mamily, abychom maminky nenutily kupovat si za velké peníze hned suplementor, tak by mě zajímaly zkušenosti někoho, kdo vyzkoušel oboje.

pupidu
29. dub 2013

Zdravím vás, ráda bych se přidala 🙂 A hned začnu otázkou - 19.4. se mi narodila holčička (měsíc před termínem) a byla několik dní na jipce, takže jsme zkusili přiložit k prsu až pátý den po narození. Z jednoho prsu se mi mlíko spustilo v tom množství, které právě potřebuje, ale z druhého mám ani ne poloviční dávku a nějak nepřibývá. Koupila jsem si odsávačku Medela swing, abych si to slabší prso rozkojila. Myslíte, že to pomůže? Máte s tím nějaké zkušenosti?

vysocanka
29. dub 2013

@mikulka zajimal by mne vas nazor na kojeni s antidepresivem CIPRALEX,KONKRETNE JEDNU TBL DENNE. Dekuji

ani84
29. dub 2013

@pincola Příčin úbytku mléka může být víc (jsou vyjmenované třeba tady http://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/po...), většinou se jich nakombinuje několik najednou. Že by se mléko ztratilo ze dne na den se jen tak nestane, ale miminku záleží hlavně na toku mléka. Může se stát, že mléka pomalu nenápadně ubývá a až se to dostane pod nějakou hranici, začne téct tak pomalu, že miminko ztratí trpělivost, od prsa se odtrhává, kroutí se a vzteká, nechce se už vůbec přisávat apod. Teoreticky by přitom produkce na uživení dítěte mohla i stačit, problém je ale ve zpomalení toku, zvlášť pokud miminko bylo dřív zvyklé na vysokou produkci nebo třeba zažilo mnohem lepší a rovnoměrný tok z láhve.

ani84
29. dub 2013

@vysocanka Tady jsem našla v angličtině studii o účinné látce escitalopramu a kojení: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC188... Matky braly většinou 10 - 20 mg denně, u kojených dětí nebyly zaznamenány žádné nežádoucí účinky, hladiny léku v jejich krvi byly minimální až nedetekovatelné, takže se dá považovat za poměrně bezpečný při kojení.

pincola
29. dub 2013

@ani84 Děkuju za odkaz, nastuduju! já to někdy tak mám! Že to teče pomalu a malá se u prsa vzteká, snažím se ty prsa mačkat jak bylo na videu, ale nevím, jestli to pomáhá☹ a někdy mám prsa nalitá a malá pije krásně. Přijde mi, že hodně taky záleží co sním za jídlo.

pincola
29. dub 2013

@ani84 Joa u prsa mi usíná, dneska třeba pije blbě. Zkusím nahřát prsa. Ráno pila krásně a mléka bylo dost. Máma mě přesvědčuje at začnu dávat UM☹ a nebo příkrmy od 3 měsíce. Vím, ž je to špatně, ale klidu mi takové výroky nepřidají.

vysocanka
29. dub 2013

@ani84 dekuji moc!!!

ani84
29. dub 2013

@pincola Zkuste být hlavně co nejvíc v klidu, i když to určitě není lehké, zvlášť pokud tě rodina úplně nepodporuje. Při každém kojení se snažte o co nejlepší přisátí (http://kojim.webnode.cz/fotogalerie-spravneho-p... a http://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/sp...), to stlačování prsu si můžete ještě nastudovat tady http://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/st..., nahřát prsa určitě taky můžete vyzkoušet. Pokud byste měla poblíž nějakou laktační poradkyni, na kterou jsou dobré reference, zkuste si s ní domluvit schůzku, třeba by pomohlo doladit jen pár detailů. Produkce mléka může během dne trochu kolísat, pokud malá pije aspoň při některých kojeních dobře a přibírá, myslím, že dokrm UM by byl zbytečný. Spíš bych zkusila nakojit co nejčastěji, nedávat žádné dudlíky, být s malou co nejvíc v kontaktu - nejlépe kůži na kůži (vy svlečená do půli těla, malá jen v plence - potom jsou miminka většinou ochotná sát, i když mléko teče pomaleji). Můžete ji tak přes den nosit v šátku nebo nějakém nosítku, přes noc spát společně v posteli. Nemusíte se bát, že byste fyzickým kontaktem a častým kojením miminko (a vlastně ani starší dítko) rozmazlila, spíš mu to naopak po všech stránkách prospěje. Při sání na prsu si kromě zahnání hladu a žízně miminka řeší i spoustu dalších problémů, pomáhá jim to překonat stres i bolest, regulovat dýchání, srdeční činnost, tělesnou teplotu, dokonce to má i pozitivní vliv na vývoj mozku 🙂 Kdyby se vám to pořád nezdálo nebo si něčím nebyla jistá, tak pište 🙂

pincola
29. dub 2013

@ani84 Děkuju moc🙂 Kontakt kůže na kůži je totéž co klokánkování? Zkusím to před koupáním , když je vyhřátá koupelna🙂A pak ještě po koupání🙂 Děkuju moc z arady, to stlačování prsou nastuduju. Ona mi pije někdy lépe někdy hůře. Te´d mi po kojení dost ublinkla, znamená to že pila dost? Vypadá spokojeně, povídá si pro sebe. Já UM taky zbytečně nechci dávat. Já sama kojená nebyla a svému dítěti bych to opravdu dopřát chtěla.

hamma
29. dub 2013

@pincola Dobrý den, chodím na stejný kurz jako @ani84 a jsem z Prahy. Pokud byste měla zájem, můžeme se sejít a mohla bych vám zkusit poradit osobně. Kdyžtak napište sem nebo do IP. 🙂

ani84
29. dub 2013

@pincola Klokánkování se tomu většinou říká u nedonošenců, ale vpodstatě jde o to samé. Kontakt kůže na kůži je hodně důležitý okamžitě po porodu, mělo by se v něm pokračovat i v dalších dnech v porodnici (což se bohužel děje málokde) a přínosný bývá i pro starší miminka. U miminek se tak lépe projevují přirozené reflexy, méně se rozčilují, líp se přisávají, u maminek to může přispět k lepší tvorbě mléka. Když budete mít zrovna čas, můžete si tak i občas lehnout s malou do postele a přikrýt se dekou. I do šátku nebo nosítka ji můžete dát jen v plence a případně přes sebe potom přehodit nějaké oblečení 🙂
Sice se to nedá říct s úplnou jistotou, ale ublinkávají opravdu většinou miminka, která se pořádně napijí 🙂

pincola
29. dub 2013

@hamma Děkuju, zkusím ještě to stlačování prsou a kdyžtak se ozvu🙂 taky jsme z Prahy🙂
@ani84 Tak děkuju moc za rady 🙂 Dneska začneme s kontaktem kůže na kůži a budu stlačovat🙂