Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

androvamilada
30. dub 2014

Ahoj (pokud můžu tykat🙂 Také moc prosím o radu, neboť u první dcerky jsem podobný problém neměla a teď jsem nešťastná.
Malému jsou 4 měsíce. Od začátku se kojí po 1,5-2 hodinách, ve dne v noci. Hodně plakával, tak spal s prsem v puse. Řídila jsem se podle něj, nijak jsem ho neomezovala. Až teď, ve čtyřech měsících, mě začalo nejprve kojení strašlivě bolet. Nejdřív jedno prso, když jsem mu dala mírnou pauzu a pečlivě ho ošetřovala Bepantenem, přešlo to. Teď mě bolí k nevydržení obě, na jednom se objevila kolem bradavky na dvorci vyrážka. Mažu violetí, ale nic nepomáhá... Předpokládám, že budu asi muset zamířit později k doktorovi, ale hrozně se mi nechce sedět s mrňouskem dvě hodiny v čekárně, tak pátrám po diskuzích, co bych mohla ještě zkusit... Nejhorší je asi ta bolest, do toho non-stop vstávání, malej pije hrozně razantně, za prso mi tahá, žužlá, vypije mi vždycky obě dvě (má 8kg)...ááá. Prosím o odbornou radu ☹

emin
30. dub 2014

@androvamilada Ahoj, potřebovala bych víc specifikovat tu bolest. Bolí celý prs, nebo bradavka. je nějak změněná - zarudlá, bílý povlak, pálí, zbělá po kojení, je rozpraskaná? Těch možností, co to může být je hodně a takto obecně to nemohu určit ani vzdáleně...☹

androvamilada
30. dub 2014

Nejdřív to začalo bolestí jako při spouštění mléka, pak se to tak nějak centralizovalo do bradavky. Ty bolí aktuálně, mírně pořád, když pije tak maximálně. Občas i svědí. Prsa jsou ok, neustále totálně vycucaná.

koada
30. dub 2014

@emin Dekuju moc. Pokusim se najit nejakou LP.

emin
1. kvě 2014

@androvamilada napadá mě infekce bradavek, pokud nepomáhá Canesten či Citrovital (případně genciána) pak spíš bakteriální. Doporučuji Bactroban a pokud se to nezlepší, pak se asi lékaři nevyhnete, rozhodně bych to nepodceňovala a navíc si můžete zkomplikovat kojení - bolest způsobuje při kojení stres a mimi to cítí ☹

bezradna
4. kvě 2014

Dobrý den, mám problém s nepravidelnou laktací. Malé je 2,5měsíce, je plně kojená, zatím přibírá, ale já mám pocit, že funguju v cca týdenních intrvalech,kdy mám dva nebo tři dny krásně nalitá prsa a mléka opravdu hodně a pak najednou, ze dne na den, prsa změknou, musím kojit z obou a to ještě mám pocit, že to nestačí. K večeru vždycky bývám zoufalá,protože malá je u prsu velice neklidná, saje třeba jen minutu nebo dvě a pak mám pocit,že už není co. Plenky počurané má a nijak zvlášť taky nekřičí, ale mě tohle střídání silně stresuje. Za několik dní se prsa opět nalejou a celý koloběh se opakuje. Přitom funguju pořád stejně, nedělám nic jinak. Jsem OSVČ, tak stále pracuji, ale malou mám pořád u sebe i v práci. Vstávám ale hodně brzy ráno (zas ale chodím hodně brzy spát), nemohlo by to souviset? Děkuji za jakoukoliv radu

emin
4. kvě 2014

@bezradna Dobrý den, mysliím, že se stresujete zbytečně. Základem kojení je kojit, kdykoli miminko chce a to tak, že nakojíte z jednoho prsu (pro podporu toku mléka jej můžete stlačovat) a poté nabídnete druhé a necháte miminko, zda a kolik si vezme z druhého. Pro podporu laktace můžete vystřídat prsa I vícekrát. Není žádné pravidlo, že je nutné kojit jen z jednoho prsa! Nalité prsy navíc nejsou znamením, že mléko je a nenalité, že není. Jde o poptávku miminka, Nalité prsy jsou pro tělo známkou, že má laktaci snížit, naopak nenalité prsy, že je třeba mléko vice tvořit. Zkuste to tolik nesledovat, kojte dle potřeb mimča tak, jak jsem popsala výše a uvidíte, že bude dobře. Poptávka miminka se může průběžně měnit podle jeho energetické spotřeby, jednou chce častěji a pije déle, jindy méně často a pije kratší dobu. Nechte to na ní a věřte jí.

rozzaarka
4. kvě 2014

@bezradna jestl ite to aspon trochu uklidni, mam to par dni podobne... maly zacal v noci vic spat, takze se v podstate jedno kojeni vynecha a od te doby mam vecer taky pocit nedostatku mleka, i ho davam na obe prsa, zatimco do ted mi vzdycky stacilo jedno... doufam, ze se to uklidni. ma ted asi spurt, takze to svadim na to a modlim se za piti caje a cucani homeopatik 🙂

jpetraa
4. kvě 2014

@emin chci se prosím zeptat...asi je to individuální,ale za jak dlouho cca. se promítne jídlo, případně pití v mléku?

emin
5. kvě 2014

@jpetraa ´Je to velmi individuální, něco do hodiny (třeba některé léky) něco do pár hodin a něco až třeba druhý den ☹

rozzaarka
5. kvě 2014

@emin je normalni ze jedno prso se naleva vic nez druhe?? 🙂 ne vyjimecne, ale vicemene porad???

emin
5. kvě 2014

@rozzaarka Naprosto normalni a bezne, mimcu se z prsa asi lepe pije. Muzete zkouset nabizet druhe casteji, pokud Vam to vadi, ale neni to nutne.

rozzaarka
5. kvě 2014

@emin me se vic plni to druhe, nez to, ktere ma Kubik radsi 🙂 na kojeni fakt mit vysokou a pritom by si clovek rekl, ze je to prirozene a pujde to samo... 😀

emin
5. kvě 2014

@rozzaarka To je neobvyklé, ale opět není důvod se tím stresovat, může to být určitým rozdílem např. ve fyzilogii mlékovodů a mléčných žlaz... kdo ví, kojení je taková alchymie a neustále mě něco překvapuje, co jsem nevěděla, nebo nepředpokládala.... 🙂

rozzaarka
5. kvě 2014

@emin pujdu ted na vyndani znaminek, co se mi zmenily v tehotenstvi, ty mam prave na tom prsu, co v nem je "min" mlika. doufam, ze s nima neni nejaky problem a neni to z toho problemu... doufam, ze jsem paranoidni 🙂

emin
5. kvě 2014

@rozzaarka Myslím, že to bude dobré. V těhotenství se znaménka často mění a je dobře, že si je hlídáte. Zvládněte to v pohodě, kojte bez stresu z obou (no a kdyby náhodou, znám ženy, které kojí jen z jednoho a take v pohodě 🙂

tilee
6. kvě 2014

@emin Dobry den, mohla byste mi prosim poradit? Vcera jsem byla u doktorky a mala za tyden pribrala 120 g (má nyní 2 týdny) a doktorce se to zdálo málo. Naznacovala, ze pokud nebude vic pribirat, tak bude lepsi prikrmovat umelym mlekem. Rada bych se tomu ale vyhnula. Dnes jsem ji zkousela vazit pred a po kojeni a vypila 100 ml z obou prsou. Problem ale je, ze jsem ted 2x kojila treba i 3x z obou prsou s prestavkami i 1,5 h.. Usla az po 3 hodinach od probuzeni. Kdyz ji necham sat 20 minut z kazdeho prsu jak mi radila doktorka, tak krici a porad hleda prso. Nevim, jestli nemuze ze me vycitit nervozitu, ze muzu mit malo mleka.. Je pravda, ze vcerejsi navsteva u doktorky me rozhodila. Do te doby jsem si myslela, ze ji hodne a kojim bez problemu.
Dekuji za radu.

intacta
6. kvě 2014

Dobrý den,začínám být trochu zoufalá, tak hledám rady.Mám skoro třítýdenní dceru.Hodně spí,na kojení ji musím budit, sama se nevzbudí, že by začala brečet.Klidně by prospala celou noc, za což bych byla ráda, ale bojím se aby neměla hlad, aby přibírala.Mám pocit, že u prsa toho moc nevysaje a poslední dva dny se mi zdá, že moc nepolyká a jen dumlá prso.Ostříkávám mléko+na noc přidávám Nutrilon.Snažím se přikládat ji co 2hod, ale každé naše kojení je takový malý boj, protože když ji vzbudím,trochu vypije a pak pláče a tak si myslím, že má hlad.Jak často ji budit, co ještě udělat aby neměla hlad.Každý mi radí něco jiného...

emin
6. kvě 2014

@tilee Není jiná možnost, než konstatovat, že paní doktorka nemá zcela aktuální informace o kojení. Dělala a děláte to naprosto správně! 120g za týden není žádná sláva, ale ani tragedie u 14 denního miminka. Dnes má mimi velikost žaludku asi jako meruňka (zkuste do meruňky narvat víc než 100 ml!. Kojte jako doposud, tak často, jak malá chce. Jedno kojení může trvat I 45 minut, záleží, zda mimi stále efektivně saje (tedy sání s dlouhými pohyby brady a malou pauzou v dolní poloze - někdy je pak slyšet polknutí). Pokud přestane takto sát - usne nebo se odpojí, přiložte ji k druhému prsu. Můžete udělat I vícekrát během jednoho kojení (3-4x) Kojení 20 minut může být a často bývá pro novorozeně málo. Pokud vážíte (což nedoporučuji, je to stresující a složité, max važte třeba 1x za 3 dny , pak váhový přírůstek může být kolem 50g) sledujte spíše, kolik mimi vypije za 24 hodin, průměr bývá 150g na kg váhy). Pro zvýšení laktace můžete kojit kůže na kůži, mezi kojením odsávat nebo zkusti bylinky či homeopatika, ale myslím, že to, jak situaci popisujete je zcela běžné kojení 14 denního miminka. Dokrmu bych se zatím vyhnula a pokud k němu na radu MUDr přistoupíte, určitě nedokrmujte lahví, ale nejlépe cévkou primo při kojení. Je to ale zatím předčasné. Držím palce a vydržte, děláte to správně!

androvamilada
6. kvě 2014

@intacta Já si dovolím vložit jen svojí zkušenost, s první dcerkou jsem to měla stejné. Rady nechám odborníkům🙂
Na rady z porodnice jsem se jí pokoušela budit po třech hodinách, pusťte si to, stojí to za kouknutí:

https://www.youtube.com/watch?v=srSlfjzC_rI

Marně. Nakonec jsem jí nechala spát celou noc, přibírala normálně, tak jsem se tím neznervózňovala. Syn naopak vstává po dvou hodinách non-stop, bude mu pět měsíců, div mi neukousne obě prsa, i když všichni s kým jsem se radila tvrdí, že nemůže mít hlad. Každý má jiný rytmus..

emin
6. kvě 2014

@intacta Máte pravdu, že pro novorozence spaní celou noc není fyziologické. Navíc jen cca 50% miminek si o kojení říká pláčem. To,že mimi prospívá poznáte podle počtu počůraných plen za 24 hodin - 6-8 plen! Navrhuji zkusit mimi přikládat cca po 3 hodinách, nebo I drive, když se vzbudí. Zkuste ji prostě vzít a přiložit k prsu. Sledujte efektivní dlouhé sání - dudlání není kojení. Pokud u prsu usíná, stlačujte prs během kojení a při usnutí prsy vystřídejte, Kojte kůže na kůži, miminka pak tolik neusínají. Pokud dokrmujte UM, určitě ne lahví, jinak mimi prs začne odmítat úplně, dokrmujte nejlépe cévkou primo u prsa. Nezoufejte, mimi je ještě male a je obrovská šance, že se rozkojíte. Kdyby neprospívala, doporučuji kontaktovat LP a nechat si zkontrolovat techniku kojení a přikládání.

tilee
7. kvě 2014

@emin Dekuju Vam moc za rady a jeste vice za uklidneni! Jeste me napadlo, ze jsem mela ted tyden antibiotika kvuli revizi, tak jestli to nemelo vliv taky na kojeni. Mala zase dostavala v nemocnici 5 dni antibiotika kvuli infekci v tele a v nemocnici mi rikali, ze mam pocitat s tim, ze to par dnu bude mit jeste v tele. Ja mam stejny nazor jako vy, nechci hned dokrmovat, myslim, ze se to jeste vsechno stabilizuje, preci jen po 14 dnech nechci delat ukvapene rozhodnuti. Budu se snazit vydrzet kvuli male mi to za to stoji 🙂 Jinak nevazim, zkousela jsem to 2x kolik vypije jen pro zajimavost. Ano, takto to delam, pokud mi usne u jednoho prsu nebo se oddela, tak ji chvilku necham a nabidnu ji druhe prso. Jeste jednou dekuji, budeme bojovat 🙂!

bezradna
7. kvě 2014

Dobrý den, moc děkuji za rady a uklidnění!🙂

emin
7. kvě 2014

@tilee Antibiotika rozhodně laktaci ovlivnila, snižují ji a také mohou ovlivnit chuť mléka, takže mimi nevypije tolik. Pokud je již neberete o to větší je šance, že se vše vrátí k normal 😉

emin
7. kvě 2014

@androvamilada Souhlasím, že jsou miminka a prsa, která jsou schopna zvládnout I delší spánek. Proto pokud miminko přibírá, nemyslím, že je delší spaní problem. Záleží ale na schopnosti miminka sát a tzv. kapacitě prsou - tedy množství mléka, která dokáží "uskladnit" po delší dobu. Některá prsa mají nízkou kapacitu a nalijí se rychle - tím dají tělu znamení, že mléka má tvořit méně. Jiná (a nezáleží na jejich velikosti) mají kapacitu vysokou a uskladní vice mléka po delší dobu než se tzv. nalijí. Druhou věcí je také velikost žaludku a schopnost efektivního sání miminka, které se také liší. 🙂

intacta
8. kvě 2014

@androvamilada Díky za odkaz na video 🙂 Jsem na tom podobně, už jsem zkoušela lechtat a škrábat snad každý centimetr těla 🙂 A přes den se Vám dcerka budila sama?

lennittka
9. kvě 2014

Dobrý den,
je vůbec nějaký způsob, jak donutit syna (4. měsíce), aby pořádně sál? ☹
Zkouším různé polohy, ale jakmile si odtáhne to "přední mléko" a dostane se k tomu "zadnímu", tak usne
nebo se začne vztekat. Ale skoro pokaždé spíš usne... I já když se snažím odstříkat- ať už ručně či odsavačkou, tak to "hutnější" mléko teče hrozně málo, po kapkách a musim se teda sakra snažit. Zkouším to pak ještě po nahřátí teplou vodou, masírovat, ale nic.
Dělám si vývary, hodně piji, piji kojící čaje, zkusila jsem i homeopatika, ve stresu rozhodně nejsem, malého musím přikládatt třeba i po hodině přes den, ale jak jsem psala, po chvilce u toho vytuhne ☹

emin
9. kvě 2014

@lennittka Dobrý den, "donutit" ho nemůžete 🙂. Můžete jen vytvořit podmínky, aby se mu dobře sálo. Moje první otázka - prospívá? Pokud ano, pak mu takovéto kojení asi vyhovuje a musím říct, že caste kojení po menší dávce bývá vhodnější než po delší době velká dávka (děti pak vice ublinkávají a I pro trávení je to nárazová zátěž). Poradím asi to, co sama víte - před kojením nahřát, stlačovat prs při kojení, kojit z obou prsů a střídat je I během jednoho kojení víckrát, zkuste polohu v pololeže tak, že syn bude na Vás jakoby ležet na bříšku, kojení kůže na kůži. Správná technika přisátí je základ, takže pokud si nejste jistá, zkuste LP. Kontrolujte dolní rtík miminka, zda je při kojení ohrnutý ven, případně zkuste jemně malíčkem jej uvolnit. Také nevím, jak spí v noci - kojte min 2x za noc, laktace se tak podpoří. Můžete zkusti s mimčem spat, to je na podporu laktace take dobré. Pokud ale prospívá a přes noc spí déle, pak je to opravdu na něm, jak kojení vyžaduje a takto mu to asi vyhovuje 😒

partyzanka91
9. kvě 2014

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu.
Mám ploché pradavky a proto jsem si zakoupila formovače bradavek. Začala jsem je nasazovat před 3 dny, podle návodu, nejprve na 1 hodinu, další den na dvě a dneska na 3. Když jsem si dnes po 3 hodinách ty formovače sundala, našla jsem si na levé bradavce (po obvodu kde byl otvor toho formovače) něco jako odlupujícíse bílou kůži, trochu jí bylo i od okraje obvodu k té pradavce. Šla lehko uloupnout nehtem. Trochu to připomíná odlupky když se hojí spálená kůže. Chtěla bych se zeptat, jsou to praskliny? Nevím totiž jak vypadají. Nehrozí mi že takhle chytnu zánět? Mám to nějak ošetřit či mazat a mám nadále formovače používat? Co se týče účelu tak ten ty formovače docela plní, bradavky mám po nich vystouplejší - zatím ještě nekojím, jsem 38tt a připravuji svá prsa ke kojení.
Byla bych Vám moc vděčná za radu. Mrzí mě že můj gynekolog prsa vůbec neprohlížel. Nebýt toho, že jsem se zúčastnila předporodního kurzu ani bych nevěděla, že mám bradavky ploché a že bych je měla vytahovat. Teď už docházím na KO do porodnice, ale není tam moc soukromí, takže nevím zda najdu příležitost zeptat se jich tam. Je mi líto že pro nás, maminky které máme zájem kojit, není u lékařů dostatek prostoru a péče. Jsem prvorodička a vím, že kojení je důležité a chci pro to udělat maximum ale musím se starat sama a proto jsem vděčná za jakoukoli pomoc.
Jinak přeji pěkný večer a také víkend
Klára

emin
9. kvě 2014

@partyzanka91 Dobrý den, myslím, že to nebude nic hrozného, ve formovači se bradavka může troche "zapařit", jak formovač dostatečně nevětrá. Pokud "prasklinkami" myslíte tzv ragády, tak to jistě nejsou, ty jsou způsobeny až při kojení většinou nesprávným přisátím miminka, kdy mimi skřípne bradavku dásnemi a tím ragáda vzniká. noste formovač kratší dobu, ale třeba častěji, po sundání větrejte. Zánět při správné hygiene take nehrozí 🙂 Pro usnadnění kojení doporučuji si preventivně najít kontakt případně reference na laktační poradkyni, na kterou byste se případně mohla obrátit při potížích (většina může přijít I primo do porodnice, kde sice LP jsou, ale různé kvality a take nebývá vždy dost častu. Konzultace vychází téměř vždy kolem 500,-. Nebojte se, miminka jsou šikovná a umí se přisát I na ploché bradavky, chce to trpělivost, odhodlání a vůli a take správnou techniku. S Vaším povzdechem nad běžnou praxí u gyn I zanedbávání přípravy na kojení mohu bohužel jen souhlasit ☹. Držím palce a přeji krásné zdravé miminko.